دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا سرطان پروستات بدخیم قابل درمان است – علت سرطان پروستات

سرطان پروستات بدخیم یک بیماری جدی است که سالانه هزاران نفر از افراد سالمند یا بزرگسال را مبتلا می کند. اکثر سرطان های پروستات، در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در این مقاله دکتر ولی پور متخصص و جراح کلیه و اورولوژی به بررسی علائم سرطان پروستات و روش های درمانی آن می پردازد. پروستات یک غده کوچک است که در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد. پروستات توسط هورمون تستوسترون تنظیم شده و مایع منی تولید می کند. مایع منى حاوی اسپرم است که از طریق انزال خارج می شود.

سرطان پروستات بدخیم

زمانى که سلول هاى پروستات به صورت غیر طبیعی و بدخیم رشد کنند، باعث ایجاد تومور یا سرطان پروستات بدخیم مى شوند. این سرطان می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد. در این موارد، به دلیل اینکه شروع سرطان از سلول های پروستات بوده است، هم چنان سرطان پروستات نامیده می شود.

سرطان پروستات

انواع سرطان پروستات

اکثر سرطان هاى پروستات نوعی از سرطان به نام آدنوکارسینوما هستند. این نوع سرطان در بافت غده، مانند غده پروستات رشد می کند. سرطان پروستات با توجه به سرعت رشد سلول ها به دو نوع تقسیم مى شود :

سرطان پروستات تهاجمی ( رشد سریع )

 در سرطان پروستات تهاجمی، تومور می تواند به سرعت رشد کند و به سایر نقاط بدن مانند استخوان ها گسترش یابد.

سرطان پروستات  غیرتهاجمی ( رشد آهسته )

در سرطان پروستات غیرتهاجمى، تومور در طول زمان، بسیار کم رشد مى کند.

آیا می دانید هیدروسل چیست؟ آیا می دانید تفاوت هیدروسل با سرطان پروستات چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل

علل سرطان پروستات

تاکنون هیچ علتی برای سرطان پروستات کشف نشده است. اما مى توان حدس زد که همانند تمام سرطان ها، به علت بسیاری از موارد، از جمله سابقه ى خانوادگى یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، رخ دهد.

حتما بخوانید

آیا بزرگی پروستات منجر به سرطان پروستات می شود؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگی پروستات

عوامل خطر سرطان پروستات

در حالی که سرطان پروستات در هر مردی مى تواند رخ دهد، عوامل خاصی باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند، این عوامل خطر عبارتند از:

 • سن بالا
 • سابقه ى خانوادگی سرطان پروستات
 • نژاد هاى خاص: به عنوان مثال مردان آمریکایی-آفریقایی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.
 • چاقی
 • تغییرات ژنتیکى
 • محل زندگی نیز می تواند در ایجاد سرطان پروستات نقش داشته باشد.

سرطان پروستات

سن سرطان پروستات

همانطور که در بالا ذکر شد، سن یک عامل خطر اولیه برای سرطان پروستات است. این بیماری بیشتر در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در واقع، با توجه به بنیاد سرطان پروستات، از  هر ۱۰،۰۰۰ مرد زیر ۴۰ سال تنها یک نفر مبتلا به سرطان پروستات مى شود. با این حال، این تعداد در مردان بین ۶۰ تا ۶۹ سال به ۱ نفر در  بین ۱۴ نفر افزایش می یابد.

طول عمر سرطان پروستات بدخیم

سرطان در مراحل ابتدایی که داخل محدوده خود پروستات است زیاد خطرناک نبوده و اگر به موقع درمان شود طول عمری طبیعی معادل ۹۵ درصد خواهد داشت. اما متاسفانه زمانی که سرطان از محدوده پروستات خارج شده و به  استخوان ها ، کبد ، غدد لنفاوی و ریه می رسد طول عمر با درمان سرطان با هورمون تراپی معادل دو سال است.

علائم سرطان پروستات بدخیم

بعضی از انواع سرطان پروستات غیر تهاجمی هستند، بنابراین ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشند. با این حال، سرطان پیشرفته پروستات اغلب باعث ایجاد علامت مى شود. علائم سرطان پروستات می تواند شامل مشکلات ادراری، مشکلات جنسی و درد و بی حسی باشد.

مشکلات ادراری از علائم سرطان پروستات

مشکلات ادراری علامت رایجى است، زیرا پروستات در زیر مثانه واقع شده است و مجرای ادرار را احاطه کرده است. به همین علت، اگر تومور در پروستات رشد کند، می تواند بر مثانه یا مجاری ادرار فشار آورد و مشکلاتى ایجاد کند. مشکلات ادراری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • جریان ادرار بسیار کم
 • خون در ادرار ( هماچوری)

مشکلات جنسی از علائم سرطان پروستات

اختلال در نعوظ ممکن است نشانه ى سرطان پروستات باشد. وجود خون در مایع منی پس از انزال نیز می تواند نشانه ای از سرطان پروستات باشد.

درد و بی حسی از علائم سرطان پروستات

سرطان متاستاتیک سرطانى است که از محل ابتدایى خود به سایر نقاط بدن گسترش یافته است. اغلب متاستاز سرطان پروستات به استخوان ها مى باشد که مى تواند منجر به درد در نواحى لگن، گمر، قفسه سینه و اگر سرطان به ستون فقرات نفوذ کند، ممکن است درد در پاها و مثانه نیز احساس شود.

تست psa

حتما بخوانید

آیا با تفاوت سرطان بیضه با سرطان پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سرطان بیضه

غربالگری و تشخیص سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات اغلب به ترجیحات شخصی بستگی دارد. اکثر سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و هیچ مشکلی در سلامتی ایجاد نمی کنند. تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA ) نیز می تواند بخشی از غربالگری باشد.

چه زمانی باید برای تست غربالگری سرطان پروستات اقدام کرد؟

سن ۴۰

مردانى که فاکتورهاى خطر دارند، مانند کسانی که بیش از یک فرد در فامیل درجه اول ( پدر، برادر یا پسر )، مبتلا به سرطان پروستات، در سن کمتر از ۶۵ سال دارند.

سن ۴۵

مردان با ریسک بالا، مانند مردان آفریقایی-آمریکایی و مردانى که یک فرد در فامیل درجه یک آن ها در سن کمتر از ۶۵ سالگی به سرطان پروستات مبتلا شده است.

سن ۵۰

در این سن همه ی مردان با خطر متوسط ابتلا به سرطان پروستات مواجه هستند.

معاینه مقعد با انگشت

ابزارهای تشخیصی سرطان پروستات

اگر شما و پزشکتان تصمیم به غربالگری برای سرطان پروستات گرفته اید، پزشک احتمالا در مورد سابقه ى پزشکى شما سوال خواهد کرد و همچنین یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. همچنین یک یا چند آزمایش انجام می دهد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه توشه رکتال ( معاینه مقعد با انگشت )
 • تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA )
 • بیوپسی پروستات
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آى)
 • اسکن استخوان
 • سى تى اسکن

 آیا سرطان پروستات درمان دارد؟

قطعا سرطان پروستات نیز مانند سایر سرطان ها درمان های خاص خود را دارد. این درمان برای سرطان های اولیه و یا پیشرفته متفاوت می باشد.

درمان سرطان پروستات

پزشک شما یک برنامه درمان مناسب بر اساس سن، وضعیت سلامتی و مرحله سرطان در اختیارتان خواهد گذاشت. اگر سرطان پروستات غیر تهاجمى باشد، پزشک ممکن است نظارت منظم را پیشنهاد کند.

گزینه هاى درمان سرطان تهاجمی، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✳ عمل جراحی

✳ رادیوتراپى

✳ کرایوتراپى

✳ هورمون درمانی

✳ شیمی درمانی

✳ رادیوتراپی استراتژیک

محافظت از پروستات

پیشگیری از سرطان پروستات

عوامل خطر خاصی برای سرطان پروستات وجود دارد، مانند سن، که نمی توانید آن ها را کنترل کنید. با این حال، می توانید عوامل دیگر را  کنترل کنید.

به عنوان مثال، ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. رژیم غذایی و ورزش نیز عوامل مهمى هستند که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تحت تاثیر قرار دهند.

رژیم غذایی

شواهد حاصل از مطالعات نشان می دهد که، غذاهایى خاص ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند، این غذاها عبارتند از:

✔ گوجه فرنگی

✔ سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی، جوانه بروسل و کلم بروکلی

✔ ماهی

✔ سویا

✔ روغن های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، مانند روغن زیتون

هم چنین شواهد نشان می دهند که بعضی غذاها ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند، مانند:

☑ شیر و محصولات لبنی

☑ چربی اشباع شده، که در محصولات حیوانی یافت می شود.

☑ گوشت قرمز

☑ گوشت گریل شده

ورزش

براساس مطالعه اى که یر روی بیش از ۲۹۰۰۰ مرد انجام شد، نشان داده شد که ورزش به کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات و مرگ ناشى از سرطان پروستات کمک می کند.

ورزش همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند، که بسیار مهم است، چرا که تحقیقات چاقی را به عنوان یک عامل خطر برای سرطان بدخیم پروستات نشان داده اند. با تأیید پزشک، ۳۰ دقیقه تمرین در بیشتر روزهای هفته را هدف قرار دهید.

جدید ترین روش جراحی سرطان پروستات بدخیم چیست؟

برای اطلاع از جواب این سوال به لینک این مقاله مراجعه کنید.

دکتر ولی پور،  جراح کلیه ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیما جمعه ۲۷ فروردین ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.
  پدرم ۶۶ ساله اش هست،،سه ماهی هست که حالش خوب نیست و استخونهاش درد میکنه و خیلی به سختی مدفوع رو دفع میکنه گاهی دو روز حتی نمیتونن دستشویی بزرگ(دفع مدفوع) داشته باشن. که دوماه پیش سونوگرافی کردن که psa total 24شد که دکتر هم داروهایی تجویز کردن که هیچی دردش بدتر هم شد و چند روز پیش سونوگرافی و آزمایش انجام داد که psa total400شده و خیلی درد داره.
  تو سونوگرافی گفتن که سرطان به مثانه هم سرایت کرده حالا باتوجه به استخوان دردش احتمال میدم حتی به استخوان هم سرایت کرده باشه سرطان دکتر هم بهم گفت خیلی دیر آوردیم نه عمل میشه نه شیمی درمانی میشه،،هورمن درمانی نوشت .حالا صددرصد هورمن درمانی سرطان بدخیم تهاجمی رو کنترل میکنه؟یعنی پدرم سرطان قطعا متوقف میشه؟آیا شیمی درمانی پدرم رو به حالت اول باز میگردونه؟ و اینکه پدرم چقدر عمرش مونده ؟ و اینکه الان که هورمن درمانی میشه میتونیم عمل لیزری پروستات رو انجام دهیم؟
  دکتر جان خواهش میکنم رک همه چیز رو بهم بگین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ فروردین ۰( 3 روز پیش)

   سرطان پروستات به اون بدی که بهتون گفتن نیست الان روش‌های جدیدی مثل درمان با لوتیشیم اومده که اگر به هورمون درمانی جواب نده میریم سراغ اونها 

 • تصویر کاربر احمدی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر_پدر من ۵۵سال دارن و...بدخیم پروستات دارن،یک سال ونیم شیمی درمان شدن بعدش دکترشون گفتن می‌تونه عمل بشه،عمل پروستات رو انجام دادن،ولی استخوان لگن شون درد داره_ب نظر شما دیگه نیاز به شیمی درمان یا دارویی ندارن؟؟؟بیماری گسترده نمیشه بدون هیچ دارویی؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   آزمایش PSA چنده ؟

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱ فروردین ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم 57 سالشه آزمایش PSA 17 نمونه برداری پروستات رفته گفته تو دو قسمت سرطان بدخیم دیده شده آیا با جراحی و برداشتن پرستان خوب میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ فروردین ۰( 4 هفته پیش)

   باید جراحی بشه بعد از عمل مشخص میشه چه کارهای اضافه تری نیاز است یا اینکه فقط پیگیری باید بعد از عمل بشه 

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  یه مدتیه که داخل مقعد سوزش دارم یه ذره که مثانم پر میشه بهم فشار میاره و احساس میکنم بعد دستشویی بازم دستشویی دارم
  امروز هم کلا با فشار ادرار میکردم
  و بین مقعد و بیضه هام احساس درد خفیف مانند گرفتگی داشتم در ضمن 44سالمه
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر ایرج دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض درود
  بنده ۳۱ سالمه چند روز پیش سونوگرافی شکم و لگن انجام دادم که متوجه شدم پرستاتم بزرگ شده
  تکرر ادرار ،درد در الت تناسلی ،زور زدن واسه ادرار،درد پا و پهلو ،درد در کمر ،یبوست شدید حتی مدتی بود که هفته به هفته اصلا مدفوع نداشتم و هر چی میخوردم دلم درد میگرفت،خستگی و الانم درد لگن و پا،درد در بیضه هنگام نزدیکی
  در ضمن واریکوسل هم دارم از بچگی که عمل نشده ام
  لطفا راهنمایی کنید
  سپاس گذارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۸ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشین

 • تصویر کاربر سمانه جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سللم وقت بخیر
  پدربزرگم ۸۵سال داره ویکی دوماه درگیرپروستاتش هست وخیلی شکمش دردمیکنه موقع دستشویی بزرگ دردمیکشه بهش سون وصل کردن ولی بازدردداره...وبه هیچ وجه غذاودارونمیخوره یکی دوقاشق غذامیخوره آب میخوره اب سردشیرمیخوره ومدتی هم هس که تریاک نمیکشه چون قبلامیکشیدولی مدتی هس که نمیکشه خیلی ازدردشکم می ناله نمیتونه بخوابه وهردقیقه خلتش میادو اوق میزنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   باید پروستات عمل بشه 

 • تصویر کاربر مجتبی یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام دردالت .دردازبیضه تامقعد ..دردلگن. دردکمر همگی دربعضی مواقع وترشح مایع سفید خیلی کم چند روزی یکبار ازالت
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین ‌ آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر نینا چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  ازینکه مزاحم شدم عذر میخوام
  پدرم ۵۵سالشه
  سال پیش دچار متاستاز پروستات شدن نمره psa450 بود
  ۶جلسه شیمی درمانی انجام شد الانpsa14
  گفتن باید پروستات تخلیه بشه
  آیا لازمه؟ یا میتونیم از روش لوتیشیوم استفاده کنیم؟ امیدی بهبودی هست؟
  اصلا هم مشکل ادراری و مجاری ادرار نداشتن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   بهتره لوتیشیم تراپی بشه 

 • تصویر کاربر سما جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما پدربزرگ من حدودا ۱ ماه هست که برای عمل پروستات به تهران مراجعه کردن و به دلیل عدم توانایی در ادرار کردن ۲۷ روز هست که سوند به ایشون وصل هست پس از عملی که برای پروستاتشون انجام دادن(ظاهراً با مته‌بوده) دکتر غده ای رو تشخیص داده که بعد از یک آزمایش تخصصی بعد از دو هفته دکترشون تشخیص سرطان بدبخیم پروستات رو دادن ولی درگیری اندامهای دیگه هنوز مشخص نیست و آزمایش خون مجدد برای ایشون نوشته شده در حال حاضر هم پدربزرگم بجز سوندی که بهشون وصل هست مشکل خاصی از لحاظ جسمی ندارن.آیا امیدی به بهبود ایشون هست با توجه به اینکه پزشکشون یک سرطان حاد و بدخیم پروستات رو تشخیص دادن؟نتییجه آزمایش براتون ارسال میشه ممنون میشم جواب من رو بدید.یپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   بستگی به آزمایش Psa قبل از عمل و اسکن استخوان بعد از عمل داره 

 • تصویر کاربر کریمی یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من 30 سالمه و دو ساله بیماری ام اس دارم
  و چند روزی میشه مشکل جنسی (اختلال نعوظ) پیدا کردم ایا این یکی از نشانه های بیماری ام اس هسته یا بیماری پروستاته؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   نتیجه ام اس یا استرس و اضطراب است 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر