دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا سرطان پروستات بدخیم قابل درمان است + علائم سرطان پروستات

سرطان پروستات یک بیماری جدی است که سالانه هزاران نفر از افراد سالمند یا بزرگسال را مبتلا می کند. اکثر سرطان های پروستات، در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در این مقاله دکتر ولی پور متخصص و جراح کلیه و اورولوژی به بررسی علائم سرطان پروستات و روش های درمانی آن می پردازد. پروستات یک غده کوچک است که در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد. پروستات توسط هورمون تستوسترون تنظیم شده و مایع منی تولید می کند. مايع منى حاوی اسپرم است که از طريق انزال خارج می شود.

زمانى که سلول هاى پروستات به صورت غیر طبیعی و بدخیم رشد کنند، باعث ايجاد تومور يا سرطان پروستات مى شوند. این سرطان می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد. در این موارد، به دلیل اینکه شروع سرطان از سلول های پروستات بوده است، هم چنان سرطان پروستات نامیده می شود.

سرطان پروستات

انواع سرطان پروستات

اکثر سرطان هاى پروستات نوعی از سرطان به نام آدنوکارسینوما هستند. اين نوع سرطان در بافت غده، مانند غده پروستات رشد می کند. سرطان پروستات با توجه به سرعت رشد سلول ها به دو نوع تقسيم مى شود :

#تهاجمی ( رشد سریع )

 در سرطان پروستات تهاجمی، تومور می تواند به سرعت رشد کند و به سایر نقاط بدن مانند استخوان ها گسترش یابد.

#غيرتهاجمی ( رشد آهسته )

در سرطان پروستات غيرتهاجمى، تومور در طول زمان، بسيار کم رشد مى کند.

آیا می دانید هیدروسل چیست؟ آیا می دانید تفاوت هیدروسل با سرطان پروستات چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل

علل سرطان پروستات

تاکنون هیچ علتی برای سرطان پروستات کشف نشده است. اما مى توان حدس زد که همانند تمام سرطان ها، به علت بسیاری از موارد، از جمله سابقه ى خانوادگى یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، رخ دهد.

حتما بخوانید

آیا بزرگی پروستات منجر به سرطان پروستات می شود؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگی پروستات

عوامل خطر سرطان پروستات

در حالی که سرطان پروستات در هر مردی مى تواند رخ دهد، عوامل خاصی باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند، این عوامل خطر عبارتند از:

 • سن بالا
 • سابقه ى خانوادگی سرطان پروستات
 • نژاد هاى خاص: به عنوان مثال مردان آمریکایی-آفریقایی بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.
 • چاقی
 • تغییرات ژنتیکى
 • محل زندگی نيز می تواند در ايجاد سرطان پروستات نقش داشته باشد.

سرطان پروستات

سن سرطان پروستات

همانطور که در بالا ذکر شد، سن یک عامل خطر اولیه برای سرطان پروستات است. این بیماری بیشتر در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در واقع، با توجه به بنیاد سرطان پروستات، از  هر ۱۰،۰۰۰ مرد زیر ۴۰ سال تنها يک نفر مبتلا به سرطان پروستات مى شود. با این حال، این تعداد در مردان بین ۶۰ تا ۶۹ سال به ۱ نفر در  بين ۱۴ نفر افزایش می یابد.

علائم سرطان پروستات

بعضی از انواع سرطان پروستات غير تهاجمی هستند، بنابراين ممکن است هيچ نشانه ای نداشته باشند. با این حال، سرطان پیشرفته پروستات اغلب باعث ايجاد علامت مى شود. علائم سرطان پروستات می تواند شامل مشکلات ادراری، مشکلات جنسی و درد و بی حسی باشد.

مشکلات ادراری از علائم سرطان پروستات

مشکلات ادراری علامت رایجى است، زیرا پروستات در زیر مثانه واقع شده است و مجرای ادرار را احاطه کرده است. به همين علت، اگر تومور در پروستات رشد کند، می تواند بر مثانه یا مجاری ادرار فشار آورد و مشکلاتى ایجاد کند. مشکلات ادراری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • جریان ادرار بسيار کم
 • خون در ادرار ( هماچوری)

مشکلات جنسی از علائم سرطان پروستات

اختلال در نعوظ ممکن است نشانه ى سرطان پروستات باشد. وجود خون در مایع منی پس از انزال نیز می تواند نشانه ای از سرطان پروستات باشد.

درد و بی حسی از علائم سرطان پروستات

سرطان متاستاتیک سرطانى است که از محل ابتدايى خود به سایر نقاط بدن گسترش یافته است. اغلب متاستاز سرطان پروستات به استخوان ها مى باشد که مى تواند منجر به درد در نواحى لگن، گمر، قفسه سینه و اگر سرطان به ستون فقرات نفوذ کند، ممکن است درد در پاها و مثانه نيز احساس شود.

تست psa

حتما بخوانید

آیا با تفاوت سرطان بیضه با سرطان پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سرطان بیضه

غربالگری و تشخیص سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات اغلب به ترجيحات شخصی بستگی دارد. اکثر سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و هیچ مشکلی در سلامتی ایجاد نمی کنند. تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA ) نيز می تواند بخشی از غربالگری باشد.

چه زمانی باید برای تست غربالگری سرطان پروستات اقدام کرد؟

#سن ۴۰

مردانى که فاکتورهاى خطر دارند، مانند کسانی که بیش از یک فرد در فاميل درجه اول ( پدر، برادر یا پسر )، مبتلا به سرطان پروستات، در سن کمتر از ۶۵ سال دارند.

#سن ۴۵

مردان با ریسک بالا، مانند مردان آفریقایی-آمریکایی و مردانى که يک فرد در فاميل درجه يک آن ها در سن کمتر از ۶۵ سالگی به سرطان پروستات مبتلا شده است.

#سن ۵۰

در این سن همه ی مردان با خطر متوسط ابتلا به سرطان پروستات مواجه هستند.

معاینه مقعد با انگشت

ابزارهای تشخیصی سرطان پروستات

اگر شما و پزشکتان تصمیم به غربالگری برای سرطان پروستات گرفته ايد، پزشک احتمالا در مورد سابقه ى پزشکى شما سوال خواهد کرد و همچنين یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. همچنین یک یا چند آزمایش انجام می دهد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه توشه رکتال ( معاینه مقعد با انگشت )
 • تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA )
 • بیوپسی پروستات
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آى)
 • اسکن استخوان
 • سى تى اسکن

درمان سرطان پروستات

پزشک شما یک برنامه درمان مناسب بر اساس سن، وضعیت سلامتی و مرحله سرطان در اختيارتان خواهد گذاشت. اگر سرطان پروستات غير تهاجمى باشد، پزشک ممکن است نظارت منظم را پيشنهاد کند.

گزينه هاى درمان سرطان تهاجمی، ممکن است شامل موارد زير باشد:

✳ عمل جراحی

✳ راديوتراپى

✳ کرايوتراپى

✳ هورمون درمانی

✳ شیمی درمانی

✳ رادیوتراپی استراتژيک

محافظت از پروستات

پیشگیری از سرطان پروستات

عوامل خطر خاصی برای سرطان پروستات وجود دارد، مانند سن، که نمی توانید آن ها را کنترل کنید. با این حال، می توانيد عوامل ديگر را  کنترل کنيد.

به عنوان مثال، ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. رژیم غذایی و ورزش نيز عوامل مهمى هستند که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تحت تاثیر قرار دهند.

رژیم غذایی

شواهد حاصل از مطالعات نشان می دهد که، غذاهایى خاص ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند، این غذاها عبارتند از:

✔ گوجه فرنگی

✔ سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی، جوانه بروسل و کلم بروکلی

✔ ماهی

✔ سویا

✔ روغن های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، مانند روغن زیتون

هم چنين شواهد نشان می دهند که بعضی غذاها ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند، مانند:

☑ شیر و محصولات لبنی

☑ چربی اشباع شده، که در محصولات حیوانی یافت می شود.

☑ گوشت قرمز

☑ گوشت گريل شده

ورزش

براساس مطالعه اى که یر روی بیش از ۲۹۰۰۰ مرد انجام شد، نشان داده شد که ورزش به کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات و مرگ ناشى از سرطان پروستات کمک می کند.

ورزش همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند، که بسيار مهم است، چرا که تحقیقات چاقی را به عنوان یک عامل خطر برای سرطان بدخیم پروستات نشان داده اند. با تأیید پزشک، ۳۰ دقیقه تمرین در بیشتر روزهای هفته را هدف قرار دهید.

جدید ترین روش جراحی سرطان پروستات بدخیم چیست؟

برای اطلاع از جواب این سوال به لینک این مقاله مراجعه کنید.

دکتر ولی پور،  جراح کلیه ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

2+
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرداریوش چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  جناب اقای دکتر سلام من 50 سال دارم واز امپول تستوسترون 250 خیلی استفاده کرده ومی کنم زیرا بدون امپول اصلا توانایی نزدیکی را ندارم ولی زمان استفاده علایم کندی فشار ادرار وقطره ای شدن بهم دست میده وحدود یک ماه بعد خوب میشه تا تزریق بعدی دوباره علایم ظاهر میشود ، چکار باید بکنم ادامه تزریق خیلی خطر دلره یا نه راهنمایی بفرمایید سپاسگذارم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام شما جهت قطع تستوسترون به فوق تخصص غدد مراجعه کنید و علت علائم ادراری شما اثر آمپول بر پروستات و بزرگ شدن آن است و از قرصهای سیلدنافیل یا تادالافیل برای نزدیکی استفاده کنید

 • تصویر کاربراحسان چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و ارادت .جسارتا بنده 31سال سن دارم چندین سال هست که در سال دو آلی سه بار به مدت چندهفته سوزش ادرار شدید دارم آزمایش کامل و سونوگرافی کامل هم میرم ولی مشکلی نبوده جدیدا تکرر ادرار هم دارم .یه مدت خیلی جلو ادرار خودمو میگرفتم ولی الان نه به نظر شما آقای دکتر چه اقدامی انجام بدم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام نوار مثانه و سیستوسکوپی انجام بدید

 • تصویر کاربرسالار شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام بنده اندازه پروستاتم 5.45بودوبامصرف داروی فینوپروست وامنیک الان شده5.20آیاهمین درمان راادامه دهم یادرمان دیگری لازم است
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام اگر منظور PSA است باید mri پروستات باید انجام بشه در بیمارستان خاتم الانبیا تهران

 • تصویر کاربرحسین شنبه ۸ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام برادر بنده دچارسرطان پروستات شوده ایا درمانی هست براش وباید به کجامراجعه کند وایا ریزش مودارد
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۸ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   با سلام بستگی به PSA و بیوپسی پروستات داره معمولا شیمی درمانی آخرین چاره خواهد بود که باعث ریزش مو می شود و سایر درمانها ریزش مو ندارد

 • تصویر کاربرعلی شنبه ۸ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام سه ماه پیش psa من 3.3 بود اما الان به 6.18 رسیده است سن من 58 سال است سابقه بزرگی خوش خیم پروستات در پدر من بود اخیرا داماد من و پدر به فاصله یک هفته فوت کردند و فشار زیادی به من وارد شده است آیا علت افزایش psa می تواند این استرس ها باشد . با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۸ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام خیر استرس PSA را بالا نمی برد یکبار دیگه PSA را چک کنید

 • تصویر کاربرریحانه چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام برادرم ۴۷سالشه ۴ماه میشه عمل بیضه انجام داد ولی بعدش پیگیری نکرد باید پرتو درمانی میکرد انجام نداد بعد ۴ماه با اصرار خانواده بردیمش دکتر ولی دکترای ساری گفتن باید شیمی درمانی از شنبه تا چهارشنبه انجام بده گفتن توده به قلب و روده ش رسیده حالش خیلی بده و روحیه ش خیلی خرابه گفتن جای عمل دیگه نداره شیمی درمانی هم دکتر گفت شاید جواب بده میخواستم بدونم آیا هیچ راهی نداره یعنی فقط باید منتظر باشیم ببینیم چی میشه
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام دقیقا فقط باید توکل کنید و منتظر بمانید

 • تصویر کاربرارش دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من‌ سنم۲۲ سال ولی لگن کمرم چند وقت درد میکن ایا مربوط ب پروستات هست؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۳ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام

 • تصویر کاربرساعی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ضمن تشکر از اطلاع رسانی . پدر بنده 84 سال سن دارد . بدلیل الهتاب بالا به دکتر مراجعه کرده و تشخیص روماتیسم داده شده اشت و با داروی مصرفی التهاب از بین نرفته و به با مراجعه به دکتر مربوط به این موضوع بعد از آزمایشات خونی تشخیص سرطان پرستات داده شده است. ایشان در شهر تبریز هستند . توانایی مراجعه به خدمت شما را ندارند. لطفا راهنمایی و مساعدت فرمایید اخیرا هم گفتند بدلیل سن بالا امکان درمان خیلی سخت است فقط می توانیم از رشد آن پیشگیری کنیم و تزریق زولیت قرار شده انجام شود.
  ممنون از لطف شما.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   با سلام در تبریز به دکتر حسن زاده متخصص ارولوژی و فوق تخصص یوروانکولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربراحسان شنبه ۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  پدر من ۶۱ سالشه و به نا به تشخیص دکتر آریا فر دچار سرطان پروستات هستند psa ایشون حدود هفت و نیم هست...اسکن استخوانی هم کردن که به استخوان سرایت نکرده...خواستم ببینم برای ایشون چه روش درمانی بهتره که عوارض کمتری داشته باشه...و آیا خطر مرگ وجود داره...همینطور آیا فرد بعد از این عمل زندگی طبیعی خواهد داشت یا عوارض آن تا آخر عمر گریبانگیرش است...
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام جراحی رادیکال پروستات بهترین درمان است و هر روش درمانی اعم از جراحی و غیر جراحی عوارض خودش را دارد

 • تصویر کاربرحسین شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  Psa بالاتر از 300 هست با توجه به اینکه یکماه قرص زایتیگا و آمپول الیگارد مصرف کردم ولی همچنان psaبالای 300 هست .علت چیست .لطفا راهنمایی فرمائید .ممنون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام به متخصص رادیوتراپی مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر