هورمون تراپی سرطان پروستات

هورمون تراپی سرطان پروستات، درمانی است که تولید هورمون مردانه تستوسترون را متوقف می کند و یا از رسیدن این هورمون به سلولهای سرطانی پروستات جلوگیری می کند. هورمون تستوسترون به رشد سلولهای سرطانی پروستات کمک می کند. اما هورمون درمانی می تواند سلولهای سرطانی پروستات را از بین ببرد و یا رشد آنها را کُندتر کند. هورمون تراپی سرطان پروستات، شامل استفاده از دارو یا احتمالاً جراحی برای خارج کردن بیضه ها می شود. به هورمون درمانی برای سرطان پروستات، “درمان محرومیت از آندروژن” نیز گفته می شود.

پزشک ممکن است در طول دوره های مختلف درمان سرطان و به دلایل مختلف، از هورمون درمانی به عنوان یک گزینه ی درمانی استفاده کند. هورمون تراپی سرطان پروستات برای موارد زیر استفاده می شود:

✔️ از هورمون درمانی، برای کوچک کردن تومور ها و آهسته کردن رشد آنها در سرطان های پیشرفته پروستات (متاستاتیک) استفاده می شود و علائم و نشانه های سرطان را نیز تسکین می بخشد.

علت هورمون تراپی سرطان پروستات

✔️ اگر سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA)، پس از درمان بالا بماند یا افزایش پیدا کند، هورمون درمانی انجام می شود.

✔️ در سرطان پیشرفته موضعی پروستات، برای اثر بخشی بیشتر پرتو درمانی خارجی در کاهش احتمال عود مجدد سرطان، هورمون درمانی انجام می شود.

✔️ پس از درمان اولیه در افرادی با احتمال عود مجدد بالا، از هورمون درمانی استفاده می شود.

مصرف دارو به صورت متناوب است یا دوره ای؟

برای به حداقل رساندن عوارض جانبی دارو های هورمون درمانی، پزشک به شما توصیه می کند که در دوره های خاصی یا در زمان پایین بودن آنتی ژن اختصاصی پروستات، این دارو ها را مصرف کنید. اگر بیماری عود یا پیشرفت کند، ممکن است لازم باشد مصرف دارو را دوباره شروع کنید. تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف متناوب دارو های هورمون درمانی، ممکن است عوارض جانبی را کاهش دهد. گرچه، برای تشخیص مزایای طولانی مدت مصرف دارو به صورت متناوب یا دوره ای، به تحقیقات بیشتری نیاز است. اگر سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات در خون شما افزایش پیدا کند، اما هیچ نشان دیگری از پیشرفت سرطان وجود نداشته باشد، پزشک ممکن است مصرف متناوب دارو را پیشنهاد دهد.

رویکرد های هورمون درمانی در سرطان پروستات

زمانی که هورمون درمانی را برای درمان سرطان پروستات انتخاب می کنید، در مورد گزینه های درمانی موجود با پزشک صحبت کنید. رویکردهای هورمون درمانی سرطان پروستات عبارتند از:

دارو هایی که تولید تستوسترون را در بدن متوقف می کنند:

داروهای خاصی – به نام هورمون آزاد کننده لوتئین (LHRH) و آگونیست ها و آنتاگونیست های هورمون آزاد کننده گونادوتروپین (GnRH) – از دریافت پیام توسط سلولهای بدن برای تولید تستوسترون جلوگیری می کنند. در نتیجه، بیضه های شما تولید تستوسترون را متوقف می کنند.

دارو هایی که مانع از رسیدن تستوسترون به سلول های سرطانی می شوند:

این دارو ها که آنتی آندروژن ها نامیده می شوند، معمولاً همراه با آگونیست های LHRH تجویز می شوند. زیرا آگونیست های  LHRH پیش از کاهش سطوح تستوسترون، موجب افزایش موقتی تستوسترون می شوند.

جراحی برای برداشتن بیضه ها (ارکیکتومی):

 برداشتن بیضه ها، سطوح تستوسترون را در بدن به سرعت کاهش می دهد. اما جراحی بیضه ها برخلاف دارو ها، روشی دائمی و غیر قابل برگشت است.

عملکرد داروها

آگونیست و آنتاگونیست LHRH

داروهای آگونیست و آنتاگونیست های LHRH تولید تستوسترون را در بدن شما متوقف می کنند. این دارو ها به صورت ماهانه، هر سه ماه یا هر شش ماه یک بار در زیر پوست تزریق می شوند یا به صورت یک ایمپلنت در زیر پوست شما کاشته می شوند تا دارو را به آهستگی و در بازه زمانی طولانی تری آزاد کنند. 

این دارو ها عبارتند از:

ممکن است پس از چند هفته مصرف یک داروی آگونیست  LHRH، سطوح تستوسترون در بدن شما به طور جزئی افزایش پیدا کند. داروی دگارلیس یک مورد استثنا است و موجب افزایش تستوسترون نمی شود. اگر درد یا علائم دیگر سرطان را تجربه می کنید، کاهش احتمال عود مجدد تستتوسترون از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا افزایش تستوسترون می تواند موجب تشدید علائم شود. پزشک ممکن است پیش از مصرف آگونیست  LHRH یا همراه با آن، مصرف داروی آنتی آندروژن را توصیه کند.

داروهای آنتی آندروژن

دارو های آنتی آندروژن مانع از رسیدن تستوسترون به سلول های سرطانی می شوند. این دارو های خوراکی معمولاً پیش از مصرف آگونیست  LHRH یا همراه با آنها  تجویز می شوند. داروهای آنتی آندروژن عبارتند از:

ارکیکتومی

برای بی حس کردن ناحیه کشاله ران باید به شما بی حسی تزریق شود. جراح، بُرشی در کشاله ران ایجاد می کند و از طریق آن، یک بیضه را خارج می کند، سپس این عمل را برای بیضه دیگر تکرار می کند. در صورت تمایل برای جایگزینی بیضه های خارج شده، می توانید از پروتز مصنوعی بیضه استفاده کنید. تمام عمل های جراحی، احتمال خطر درد، خونریزی و عفونت را به همراه دارند. ارکیکتومی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری شدن ندارد. به طور معمول پس از عمل جراحی ارکیکتومی نیازی به هورمون درمانی نیست.

زگیل تناسلی

دیگر داروهای مسدود کننده آندروژن

زمانی که سرطان پروستات ادامه پیدا می کند یا مجدداً عود می کند، برای مسدود کردن تستوسترون در بدن، می توان از دارو های دیگری استفاده کرد. هر دارو به شیوه ای متفاوت تستوسترون بدن را مورد هدف قرار می دهد. این دارو ها  عبارتند از:

 • آبیراترون (یونسا، زیتیگا)
 • کورتیکواستروئیدهایی ماند پردنیزون
 • انزالوتامید (اکستندی)
 • کتوکونازول
 • آپالوتامید (ارلادا)

به طور کلی زمانی از این دارو ها استفاده می شود که سرطان پروستات پیشرفته، دیگر به هورمون درمانی پاسخ نمی دهد.

نتایج

زمانی که برای درمان سرطان پروستات، تحت هورمون درمانی قرار می گیرید، باید به طور منظم برای پیگیری وضعیت خود به پزشک مراجعه کنید. پزشک در مورد عوارض جانبی احتمالی، از شما سؤالاتی می پرسد. این عوارض جانبی قابل کنترل هستند. شما در حین هورمون درمانی باید آزمایش های دیگری را برای بررسی وضعیت پزشکی خود و جلوگیری از عود یا پیشرفت سرطان انجام دهید. نتایج این آزمایشات، نحوه پاسخ بدن شما به هورمون درمانی را مشخص می کنند و پزشک مطابق با آن برنامه ی درمانی را تنظیم خواهد کرد.

عوارض هورمون درمانی در سرطان پروستات

◾ از دست دادن علاقه به رابطه جنسی (کاهش میل جنسی)

◾اختلال در نعوظ

◾ گرگرفتگی

◾ از دست دادن تراکم استخوان

◾شکستگی استخوان

◾ از دست دادن توده عضلانی و قدرت بدنی.

◾ تغییرات در چربی خون

◾ مقاومت به انسولین

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Lg سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  پدر من در سال ۹۴ عمل کانسر پروستات( رادیکال پروستاکتومی با لنفادنکتومی کامل لگن دو طرفه) انجام دادن . پاتولوژی بعد از عمل نیاز به پرتودرمانی نداشتن.psa در تاریخ ۹۸/۱۰ به ۱/۰۵ و در ۹۹/۱۱ به ۳/۳ و در ۱۴۰۰/۰۵ به ۷/۳ رسیده که اسکن psma انجام شد و نرمال بود. بعد از مصرف ۳ماه بیکولاتامید( یکعدد) و آمپول واریوپپتیل ۳ عدد هر ۲۸ روز الان PSA به ۰/۰۹۴۶ رسیده با توجه به این شرایط چه پیشنهادی برای ادامه درمان دارید؟ آیا پرتو درمانی نیاز است. و توام با پرتودرمانی این داروها رو باز هم باید استفاده کنن. اگر پر تو درمانی نیاز نباشد داروها را تا چه مدت زمانی مصرف خواهند کرد. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 7 ماه پیش)

   درمان شما به عهده متخصص رادیوتراپی است و هر چه او صلاح بداند باید شود فقط اگر شیمی درمانی به شما پیشنهاد شد قبلش لوتیشیم تراپی انجام بدین 

 • تصویر کاربر احمدرضا شنبه ۸ آبان ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام.پدرم ۷۸ ساله با انسداد کامل مجرای ادرار به ارولوژ مراجعه و ایشان سوند فولی تجویز کردند.حجم پروستات قبل از جراحی ۱۳۵cc ،کراتینین ۲.۶ و psa تقرییا ۵۰ بود.در تاریخ ۲۵ تیر ۱۴۰۰ تحت پروستاتکتومی رادیکال قرار گرفت و حجم پروستات به ۵۸cc تقلیل یافت.قبل و بعد از عمل چند بار به uti مبتلا و با تاوانکس ۵۰۰،افلوکساسین عفونت برطرف شد.به توصیه جراح اسکن استخوان و mp mri پروستات بعد از ۲ ماه انجام شد که متاستاز استخوان تشخیص داده شد.پزشک بیکلوتامید ۵۰ به مدت یک هفته و سپس میکرولین۱۱/۳۵ سه ماهه تجویز کردند که فعلا در مرحله استفاده از قرص می باشند.psa قبل از مصرف بیکلوتامید ۷۰ می باشد کراتینین بعد از پروستاکتومی به۱.۴ تقلیل یافت.پاتولوژی توده خارج شده را هایپرپلازی گزارش کرد.تصاویر پزشکی پیوست شد.لطفا در مورد نحوه درمان راهنمایی بفرمایید آیا درمان همزمان دیگری نیاز هست .برای تقویت استخوان دارویی ندارد؟درد در ناحیه گردن و کمر هم دارند.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۸ آبان ۰( 8 ماه پیش)

   نیاز به زولدرونیک اسید و آبیراترون و پردنیزولون هم دارند 

 • تصویر کاربر صابر شنبه ۱ آبان ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر .پدر من ۸۰ سال سن دارن که دچار کنسر پروستات با گرید چهار و گلیسون ۳+۴ هستند تقریبا به مدت یک سال هرمون درمانی می‌شدند که نتیجه بخش بود و از آمپول دیفرلین ۱۱.۲۵ استفاده می‌کردند که سه دوره سه ماهه اخیر میزان psa به ترتیب ۰.۲۵۸ و ۰.۵۶۷ و ۸.۸ و تستسترون برابر با عدد ۲ بود که پزشکشون الان توصیه کردن باید ارکیکتومی انجام بشه سوالی که از جنابعالی دارم اینه که آیا تشخیص درسته و راهی بجز عمل وجود نداره و اگر تشخیص ایشون درست هست چقدر و به چه مدت معمولا اثر بخش هست.باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱ آبان ۰( 8 ماه پیش)

   اولا آیا متاستاز از ابتدا وجود داشته یا نه ؟ 

  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱ آبان ۰( 8 ماه پیش)

   ثانیا PSA قبل از شروع درمان چند بوده ؟

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر