آیا مردها هم عادت ماهانه می شوند؟

مردان نیز همچون زنان تغییرات هورمونی را تجربه می کنند. سطح تستوسترون مردان در صبح افزایش و در هنگام غروب کاهش می یابد. سطوح تستوسترون ممکن است حتی در یک روز نسبت به روز دیگر متفاوت باشند. برخی بیان می دارند که این نوسانات هورمونی می توانند سبب بروز علائمی مشابه با سندرم پیش قاعدگی زنان (PMS) شوند. از جمله این علائم می توان افسردگی، خستگی و تغییر خلق و خو را نام برد. در ادامه، پریود مردانه را بیشتر توضیح خواهیم داد.

 آیا می توان تغییرات هورمونی ماهانه را برای بیان پدیده ای به نام قاعدگی مردانه کافی دانست؟ بلی برخی محققان بر اساس یک پدیده طبیعی مشاهده شده در قوچ ها برای توصیف این وضعیت و علائم آن، نام سندرم تحریک ‌پذیری مردانه (IMS) را معرفی کرده اند. این محققان بیان می کنند که مردان دارای جنسیت منطبق با زنان، چرخه هایی هورمونی را تجربه می کنند. به این پدیده قاعدگی، عادت ماهانه مردان یا پریود مردانه گفته می شود. علائم این نوسان ها شباهت هایی با علائم سندرم پیش قاعدگی زنان داشته و هر مردی آن را تجربه می کند.

سندرم تحریک ‌پذیری مردانه (IMS) چیست؟

سندرم تحریک ‌پذیری مردانه در نتیجه افت و خیز هورمون ها از جمله تستوسترون به وجود می آید. با این حال، هیچ مشکل پزشکی در اثر این سندرم گزارش نشده است. تستوسترون نقش مهمی در سلامت روانی و جسمانی مردان داشته و بدن انسان مقدار آن را تنظیم می کند. البته، چندین عامل غیر مرتبط با سندرم تحریک ‌پذیری مردانه نیز می توانند سبب تغییر سطوح تستوسترون شوند که بروز علائمی غیر معمول را رقم می زنند.

عواملی که می توانند سطوح هورمون ها را تحت تاثیر قرار دهند شامل موارد زیر هستند:

این عوامل می توانند بر سلامت روانی فرد تاثیر گذار باشند.

سندرم تحریک ‌پذیری مردان

علائم سندرم تحریک ‌پذیری مردانه چیست؟

علائم سندرم تحریک ‌پذیری مردانه همچون علائم دوران قاعدگی زنان است. با این حال، سندرم تحریک ‌پذیری مردانه از هیچ یک از الگو های روانی موجود در چرخه قاعدگی زنان پیروی نمی کند. این بدان معناست که این علائم ممکن است به صورت منظم بروز نداده و فاقد الگو باشند. علائم این سندرم چندان مشخص نبوده و شامل موارد زیر می شوند:

 • خستگی
 • گیجی یا تیرگی شعور
 • افسردگی
 • عصبانیت
 • کاهش اعتماد به نفس
 • کاهش میل جنسی
 • اضطراب
 • حساسیت بیش از حد

اگر علائم پریود مردانه ادامه یابد چه باید کرد؟

در صورتی که این علائم تداوم یابند، باید با پزشک خود یک قرار ملاقات برنامه ریزی کرد. این اختلال یک عارضه قابل پیش بینی و درمان پذیر است. همچنین، امکان دارد همگام با افت سطح طبیعی تستوسترون در مردان میان سال علائمی تجربه شود. این عارضه، آندروپوز یا یائسگی مردانه نام دارد. در یائسگی مردانه علائم بیشتر به صورت خستگی و کاهش میل جنسی بوده و به دلیل افت سطح تستوسترون مردان میان سال بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند.

اصطلاح قاعدگی مردان گاهی اوقات برای وجود خون در ادرار یا مدفوع نیز بیان می شود. خونریزی از اندام تناسلی مردانه اغلب در نتیجه ابتلا به یک انگل یا عفونت است. صرف نظر از محل خون، افراد باید جهت دریافت تشخیص و برنامه درمانی مناسب در سریع ترین زمان ممکن اقدام کنند.

علائم پریود مردانه

درمان پریود مردانه یا سندرم تحریک ‌پذیری مردان

تغییر در سبک زندگی می تواند مفید باشد

سندرم تحریک ‌پذیری مردانه یه عنوان یک تشخیص پزشکی شناخته نشده و درمان آن به موارد زیر اشاره دارد:

 1. مدیریت علائم
 2. سازگاری با تغییرات خلقی و احساسات در هنگام بروز
 3. یافتن روش های رهایی از استرس

ورزش کردن، مصرف رژیم غذایی سالم، یافتن روش های رهایی از استرس و اجتناب از مصرف الکل یا سیگار می تواند به توقف این علائم کمک کند. این تغییرات در سبک زندگی می توانند در رفع بسیاری از علائم روانی و جسمانی مفید باشند. با این حال، در صورت باور بر منشا گرفتن علائم از افت تستوسترون باید به پزشک مراجعه کرد. درمان جایگزینی تستوسترون با این که می تواند گزینه ای برای مردان دارای سطوح هورمونی پایین باشد اما با خطرات مختص به خود نیز همراه است. در صورتی که پزشک به یک عامل زمینه ای دیگر مشکوک باشد، می تواند انجام فرایند ها و تست های آزمایشگاهی را برای رد احتمال وجود دیگر مشکلات تجویز کند.

در صورت مشاهده علائم تغییرات هورمونی شدید یا افت سطح تستوسترون در شریک خود، یکی از بهترین راه ها توصیه به ملاقات با پزشک است. افراد مبتلا با مراجعه به پزشک می توانند روش های مدیریت هر گونه علائم را صرف نظر از عامل زمینه ای دریابند.

درمان پریود مردانه

آیا تغییرات خلقی پایدار در مردان طبیعی است؟

افت خلقی ناشی از اتفاقات نامطلوب طبیعی است اما علائم جسمی یا روانی مداوم کاملا متفاوت بوده و احتمالا بیانگر نیاز به ملاقات با پزشک هستند. در صورتی که علائم آزار دهنده باشند باید آن ها را جدی گرفته و به پزشک مراجعه کرد. در صورت نیاز به احیای مجدد زندگی جنسی خود باید به درمانگر رابطه جنسی و در صورت احساس افسردگی یا اضطراب باید به متخصص سلامت روان مراجعه کرد. همچنین، در صورت مشاهده خونریزی از اندام تناسلی خود، مراجعه به پزشک الزامی است.

این وضعیت علامت قاعدگی مردانه نبوده و بیانگر ابتلا به عفونت یا مشکلات دیگر است.

ims چیست؟

IMS اصطلاحی است که برای توصیف تغییرات خلقی در مردان استفاده می شود. تحریک پذیری در مردان اغلب، در نتیجه سطوح بالای استرس کورتیزول و سطح پایین تستوسترون است. برخی از مردان با بازی کردن واکنش نشان می دهند در حالی که برخی دیگر این احساسات را حفظ کرده و افسرده می شوند.

پریود مردانه از چند سالگی شروع میشود؟

پریود مردانه اغلب در همه مردان و بیشتر در سن ۴۵ تا ۵۰ سالگی اتفاق می افتد ولی به صورت چشمگیر در سن ۷۰ سال به بالا دیده میشود. علت این مسئله را می توان به کاهش میزان تستوسترون در مردان (هورمونی که به آنها انگیزه می دهد) نسبت داد. IMS آنها می تواند در هر زمان اتفاق بیفتد، زیرا سطح تستوسترون در طول روز متغیر است، به این صورت که در صبح بیشترین میزان را دارد و با گذشت روز نیز کاهش می یابد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عباس شنبه ۲۸ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  آیا بین احتلام و داشتن واریکوسل ارتباطی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۸ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   خیر

 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 385 مشاهده پرسش
  سلام دکتر با عرض سلام
  دکتر من حدود ۱۲ سال هست که به صورت خوابیدن بر روی الت خود ارضایی میکنم حدود یک ماه پیش بعد از خود ارضایی احساس کردم التم شل شد و ریخت زمین از اون به بعد نمیتونم التم رو در حالت غیر نعوظ بالا پایین کنم ولی قبل تر این توانایی رو داشتم و مشکل نعوظ و انزال ندارم ایا این مشکل من درست میشه و علت این حالت چی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   مهم نیست 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام، با عرض خسته نباشید خدمت دکتر، من دچار واریکوسل چپ بودم و هنگام فوتبال بازی کردن وقتی که راه میرفتم یا میدویدم رگ های بیضه‌چپم خیلی شدید درد میگرفت، ولی الان که عمل کردم به نظر شما این درد هم درمان شده ایا دوباره که فعالیت داشته باشم و فوتبال بازی کنم این درد دوباره شروع میشه یا نه با عمل رفع شده ، وبه نظرتون چند مدت بعد فوتبال و ورزش کنم، ممنون میشم که جواب سوالمو بدین ،تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   یک ماه بعد تز عمل میتونی فوتبال بازی کنی - هر وقت بازی کردی میبینی که بهتر شدی یا نه الان نمیشه گفت 

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر واریکوسل ربطی به گشاد شدن طناب بیضه داره!؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   طناب بیضه بسیار طولانی است آن قسمتی که داخل اسکروتوم هست اگر واریکوسل داشته باشین ممکنه حس بشه طناب بیضه قطور شده 

  2. تصویر کاربر رضا شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   منظور از اسکروتوم همون بیضه هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   پوست اطراف بیضه ها 

  4. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   آخه آقای دکتر من یه بار از شما سوال کردم و شما فرمودید که واریکوسل ربطی به قطر و گشاد شدن اون طناب نداره و ممکنه طناب بیضه گشاد باشه ولی فرد مبتلا به واریکوسل نباشه
  5. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   اونقدر سوالات عجیب غریب میپرسی که هم منو گیج میکنی هم خودتو -ی بار باید بیای از نزدیک معاینه کنم ببینم واریکوسل داری یا نداری این همه آسمون ریسمون بافتن نداره 

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر الهیاری دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  با سلام و خدا قوت پسری ۱۷ سابه دارم علایم ثانویه جنسی در ایشان ظاهر شده است اما به نظر من دارای اندام جنسی کوچک بوده و هنوزانزال شبانه و در خواب ندارند بسیار نگران هستم و علاوه بر آن به دلیل شرایط سنی ایشان نمیتوانم زیاد از ایشان سوال بپرسم میخواستم بدونم چه کاری باید انجام دهم از کجا باید مطمین شوم ایشان مشکلی دارند یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید

 • تصویر کاربر پیمان یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام، آقای دکتر، من 30 سالمه ومجرد هستم، و2ماه هست که عمل دیسک کمر انجام دادم، تو 12 روز اول جراحی، 4 بار جنب شدم تو خواب و تو این دوماه نزدیک به 10 بار جنب شدم ولی چند بار شو اصلا متوجه نشدم، وقتی صبح بیدار شدم فهمیدم که این جوری شدم، وامروز هم یک بار خود ارضای کردم، آیا این جنب شدن ها واسه جراحی من تاثیر دارد، و بعداز جراحی اکر من یک دیقه فیلم، مبدزل نگاه، کنم، تر‌شح مایع منی دارم، آیا این طبیعی هست، و اون یک باری که میگم خود ارضای کردم در واقعا داشتم، فیلم میدیدم، که به مقدار طولانی نگاه میکردم، ولی بدون اینکه خودم، با آلت م دست بزنم، ارضا شدم، آیا واسم مشگل ساز خواهد شد، ممنون اگه جوابم رو بدید، ببخشید دیگه شما دکتر هستید و محرم بیماران.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   نگران نباش مشکلی نیست 

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکتر. عمل میکروسرجری بهتر هستش یا عمل آمبولیزاسیون واریکوسل؟
  اگر اسپرم ضعیف شود و عمل نشود خطرناک هست در اینده؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   میکروسرجری بهتره و امبولیزاسیون برای عود واریکوسل بعد از جراحی به کار میره - بچه دار شدن سخت میشه بدون جراحی 

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام
  تو این عکسی که براتون فرستادم اندازه طناب بیضه نرماله؟
  یا ورم کرده؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه داشته باش به نظرم در عکس غیر عادی به نظر میرسه 

  2. تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   آقای دکتر از چه نظر غیر عادی؟
   یعنی مشکوک به واریکوسل؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   ممکنه نمی‌دونم باید از نزدیک ببینم 

  4. تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)
   آقای دکتر آخه بنده یه ماه پیش ۲ جا معاینه و ۲ جا سونوگرافی رفتم که تو هیچ کدومش مورد خاصی از بیضه راست گزارش و تشخیص داده نشد
   (این عکس برای بیضه راسته)
  5. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   معاینه حرف اول و آخر رو میزنه 

  6. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   اگر ۲ تا ارولوژیست شما رو معاینه کردن و گفتن مشکلی نیست ، پس مشکلی نیست 

  7. تصویر کاربر رضا جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   منتهی مشکل اینه که اون موقع که من برای معاینه و سونوگرافی اقدام کردم درباره بیضه چپم نگرانی داشتم و مشکل سمت چپ بود
   حالا آیا به نظرتون ممکنه ارولوژیست در معاینه فقط یه بیضه رو معاینه کنه و بیضه دیگه رو نگاه نکنه؟
  8. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   بعیده 

  9. تصویر کاربر رضا جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   البته با این توضیح که قبل از معاینه به دکتر گفتم که آقای دکتر من یه جا سونوگرافی دادم و گفتن واریکوسل چپ داری
   و بعدش معاینه کرد
   حالا چی؟
   باز هم بعیده «فقط» بیضه چپ رو نگاه کرده باشه؟
  10. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   نمی‌دونم 

  11. نمایش سایر 9 پاسخ
 • تصویر کاربر بهروز سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. با تشکر از وقتی که برای ما می گذارید. من رفتم آزمایش سونوگرافی بیضه. جوابش این شده که حجم تقریبی بیضه راست 7 میلی لیتر و بیضه چپ 6 میلی لیتر است. ورید سمت راست به قطر 2/4 و نرمال و سمت چپ 2/6 و با انجام مانور والسوا 3 میلی متر. خیلی نگرانم. لطف میکنین تحلیلتون رو برام بگین. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   باید معاینه بصورت حضوری انجام شود  

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  پسری 25 ساله و مجرد هستم و دچاره زود انزالی شدیدم یعنی کمتر از 20 ثانیه و پیش دکتر رفتم و با قرص اسنترا50 هم نتیجه نداد و من فکر میکنم ختنه ام مشکل دارد میشه کمکم کنید.واینکه ایا روغن خراطین برای افزایش موثر است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   خیر روغن خراطین موثر نیست و مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشید 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر