علت وجود خون در منی یا هماتوسپرمی و درمان آن

خون موجود در منی، با نام علمی هماتوسپرمیا شناخته می‌شود. شایع‌ترین علت خون در منی، نمونه برداری از پروستات است.

خون در مایع منی می‌تواند در اثر تومورها، عفونت‌ها، اختلالات آناتومیکی، سنگ‌ها یا التهاب در بسیاری از بخش‌های سیستم ادرار تناسلی ایجاد شود. معمولاً خون در منی بی‌خطربوده و خود به خود برطرف می‌شود. در صورت مراجعه به پزشک، درمان این بیماری، به علت اصلی آن بستگی دارد. در بیشتر موارد، هماتوسپرمیا هیچ دلیل اساسی ندارد، بی‌خطر بوده، خود به خود رفع می‌شود و نیازی به درمان نیست.

خون بعد از ارضا یا هماتوسپرمیا

وجود خون در منی (انزال) را هماتوسپرمیا نیز می‌گویند. به علت اینکه هماتوسپرمیا، همیشه مورد توجه قرار نمی‌گیرد، تخمین اینکه چند بار اتفاق افتاده، دشوار است.

دلایل وجود خون در مایع منی چیست؟

خون در منی می تواند به دلیل بسیاری از شرایطی که بر سیستم ادراری تناسلی مردان تأثیر می‌گذارد، اتفاق بیفتد. نواحی تحت تأثیر می‌تواند شامل مثانه، مجاری ادرار، بیضه‌ها، لوله‌های توزیع کننده منی از بیضه‌ها (معروف به وزیکول‌های منی)، اپیدیدیم (بخشی از مجاری اسپرم که برای ذخیره، بلوغ و حمل و نقل اسپرم‌ها استفاده می‌شود) و غده پروستات باشد.

خون در منی معمولاً نتیجه نمونه‌برداری از غده پروستات است. اکثر مردانی که نمونه‌برداری پروستات را انجام می‌دهند، ممکن است به مدت سه تا چهار هفته، مقداری خون در مایع منی خود داشته باشند. همینطور، حدود یک هفته پس از عمل وازکتومی، ممکن است شما خون در مایع منی را مشاهده کنید.

نکات ضروری قبل و بعد از بیوپسی پروستات

در مردان مبتلا به هماتوسپرمیا که اخیراً نمونه برداری از پروستات یا وازکتومی نکرده‌اند، ممکن است تعدادی از موارد خطرناک و یا بی‌خطر سیستم تناسلی مردان دلیل این امر باشد. اما در بیشتر موارد، هیچ دلیل قطعی یافت نمی‌شود.

علت‌های زیر در ارتباط با هماتوسپرمیا گزارش شده است:

خون بعد از ارضا یا هماتوسپرمیا

علت ترشح خونی در مردان

شما می‌توانید همراه با خون در مایع منی بسته به علت این بیماری، علائم زیر را هم داشته باشید: (همه علائم ذکر نشده است)

 • ادرار دردناک
 • درد همراه با انزال
 • خون در ادرار
 • درد پایین کمر
 • تب
 • حساس شدن بیضه‌ها/ یا پوست بیضه‌ها
 • تورم در بیضه‌ها/ یا پوست بیضه
 • تورم یا حساس شدن ناحیه کشاله ران

تشخیص خون در منی چگونه است؟

بعد از بررسی سوابق پزشکی، تاریخچه بالینی و انجام معاینه بدنی، تعدادی آزمایش برای تشخیص بیماری انجام می‌شود. برخی از آزمایش‌های تشخیصی، شامل آزمایش ادرار و بررسی آن برای شناسایی هرگونه عفونت مقاربتی یا سایر عفونت‌ها است.

دلایل تجویز آزمایش ادرار چیست؟

برای اطمینان، آزمایش‌های عکس‌برداری مانند سونوگرافی یا MRI، می‌تواند تومورها یا سایر ناهنجاری‌ها را نشان دهد. در برخی شرایط، ممکن است تجزیه و تحلیل مایع منی در زیر میکروسکوپ، توصیه شود.

درمان هماتوسپرمی

بسته به علت وجود خون در منی، ممکن است بتوانید خود را در خانه معالجه کنید. اگر علت اصلی آن، نیاز به درمان پزشکی داشته باشد، پزشک در مورد دوره درمان مناسب با شما همکاری می‌کند، و در صورت یافتن علت بیماری، درمان علت به وجود آمدن این پدیده را در اولویت قرار می‌دهد. گاهی اوقات، برای تشخیص احتمالی پروستاتیت (التهاب غده پروستات)، درمان با آنتی بیوتیک انجام می‌شود

در بیشتر موارد، اگر خون در مایع منی با دیگر علائم نگران کننده همراه نباشد، نیاز به هیچ درمانی نیست و معمولاً با گذشت زمان، به خودی خود برطرف می‌شود.

در صورت طولانی شدن هماتوسپرمیا (به مدت یک ماه یا بیشتر)، حتی اگر علائم دیگری نداشتید، باید این مشکل را پیگیری کرده و به پزشک مراجعه کنید.

درمان هماتوسپرمی

اگر خون در منی شما به دلیل عفونت باشد، پزشک، آنتی بیوتیک تجویز کرده، و اگر دلیل اصلی آن تورم باشد، داروهای ضد التهاب پیشنهاد می‌کند.

اگر خون در منی شما به دلیل انسداد دستگاه ادراری تناسلی شما باشد، ممکن است به جراحی احتیاج داشته باشید. جراحی‌های احتمالی، شامل برداشتن سنگ مثانه یا تومورها است، که باعث انسداد مجاری ادراری می‌شوند.

اگر علت ایجاد خون در مایع منی شما سرطان باشد، برای اینکه بهترین درمان برای شما در نظر گرفته شود، احتمالاً پزشک شما را به یک متخصص (آنکولوژیست) ارجاع می‌دهد.

درمان خانگی اسپرم خونی

اگر وجود خون در مایع منی شما به علت وجود زخم باشد، با استراحت کنید و اجازه دهید که بدنتان روند بهبودی را طی کند. همچنین اگر در کشاله ران خود تورم دارید، می‌توانید هر بار به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه -نه بیشتر-، روی آن ناحیه، یخ قرار دهید.

بیشتر موارد هماتوسپرمیا، خود به خود رفع می‌شوند. علائم خود را تحت نظر داشته باشید و در صورت بدتر شدن یا طولانی شدن به مدت بیشتر از یک ماه، به پزشک مراجعه کنید.

وجود خون در مایع منی

در بیشتر موارد وجود خون در منی، بی‌خطر بوده و به درمان احتیاج ندارد. در حالی که یک از علت‌های نادر این بیماری، سرطان است، در اکثر موارد به ویژه در مردان جوان، احتمال سرطان بسیار پایین است.

اگر همچنان مایع منی خونی را مشاهده می‌کنید، از پزشک خود بخواهید به یک متخصص اورولوژی مراجعه کند. این پزشک متخصص می‌تواند به شما در درمان هر یک از دلایل جدی این بیماری کمک کند.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حکیم جمعه ۱۴ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من خیلی دستشویی یعنی درروز ۸ بار میرم سونو هم گرفتم گفتن حجم باقی مانده ادرار خیلی زیاده ۶۰ میلی میمونه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۴ آبان ۰( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشید 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۴ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۱۴ سالمه از موقعی که خود ارضایی میکنم( تقریبا از ۱۱ سالگی ) انزال خشک دارم حتی یک بار هم آب منیم نیامده است و اینکه وقتی خود ارضایی میکنم بعد از مدتی کوتاه ادرارم میاد
  ۱: آیا من عقیم هستم و هیچ راهی برای درمان و داشتن فرزند نیست؟
  ۲:من وقتی اوایل خودارضایی میکردم با شامپو و ریکا ارضا میشدم ولی هیچ آب منی بیرون نمیاد و اینکه خیلی خودارضایی میکردم گاها شاید دو ساعت به صورت مرتب داشتم خود ارضایی میکردم حتی یکی دوبار هم بعضی از جاهای پوست آلتم رفت و دوباره به وجود آمد خواستم ببینم مشکل از این کارها من بوده که انزال خشک دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۴ آبان ۰( 1 سال پیش)

   نه مشکلی از بابت خودارضایی نیست و باید بررسی بشی 

 • تصویر کاربر صالخی جمعه ۹ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام واحترام جناب دکتر نزدیکی میکنم . نعوظ کامل دارم ولی اصلا منی نمی آید واضا نمیشوم ولذت نمیبرم سن 68 سال داروهایی که میخورم . اومنیک بزرگی خوشض خیم پروستات ریواروکسابان آمبولی ریه لووتیروکسین سدیم کم کاری تیروئید هیدرو کورتیزون که متخصص غدد داده وویتامین دی که دکتر داده ایمییل من agha1412@yahoo.com
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۹ مهر ۰( 1 سال پیش)

   احتمالا اثر امنیک هست و علت مصرف هیدروکورتیزون چیست ؟ 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  من یک مرد 47ساله هستم 6ماه هست که طبق تشخص دکتر متخصص اورولوژی شهرمان بعلت مشکل پرستات 6 ماه هست که تحت درمان هستم علی رغم سونوگرافی و آزمایشات و داروهای تجویزشده توسط اقای دکتر تاکنون مشکلم کاملا حل نشده و در قسمت ران پا و کمر دارای درد خفیفی احساس میکنم و همچنین سوزش ادرارخفیفی دارم ولی مشکلی در دفع ادرار ندارم البته نسبت به چند ماه قبل خیلی خیلی بهترشده ام ولی نه 100درصد . لازم به دکراست طبق ازمایشات و سونوگرافی انجام شده هیچ گونه مشکلی ندارم .ضمن ارسال تصویر سونوگرافی و ازمایش ونسخه داروهای تجویز شده درخواست راهنمایی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   برای درد کمر و ران به جراح اعصاب مراجعه کن 

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ایا از تماس دست یا اب الوده با نوک آلت امکان انتقال میکروب به پروستات وجود دارد که باعث پروستاتیت شود یا خیر؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۸ تیر ۰( 1 سال پیش)

   خیر

 • تصویر کاربر هدایت دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چندروز پبش برادرم مشکل قطره قطره آمدن ادار با درد کمر و پهلو باسن 73 سال سن در اراک فردستام لطف مساعدت نمایید جواب بدهید . بنده خدا درد داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار وکشت ادرار

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من جوانی هستم 25 ساله که شبا تکرر ادرار دارم بعد از ادرار ریزش ادرار دارم و کمرم هم بعد از خواب درد داره خواستم بدونم ایا میتونه دلیلش پروستات باشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر . من صبحا که از خواب بلند میشم و میرم دسشویی میبینم که روی کلاهک آلتم انگارخشکی زده و حالت نمک داره و داخل شورتم هم این نقطه نقطه های سفید شبیه به نمک هست البته آب که روش میگیرم میرن .خواستم بدونم ممکنه ترشحات الت باشن ؟ضمنا 1 ماهه جنب نشدم و واریکوسل چپ خفیفم دارم . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   بهمتخصص پوست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر جواد جمعه ۲۷ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  اقای دکتر من کوتاهی الت دارم موقع نعوظ ۸ سانته چیکار کنم
  چجوری میتونم سایز التم رو افزایش بدم
  بدون عمل جراحی میشه سایز التم رو افزایش بدم یا خیر
  کمترین هزینه اش چقد میشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   خیر بدون جراحی نمیشه 

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام
  من 40ساله و مجردم نعوظ کامل صبح گاهی دارم و اندازه آلت هم بزرگ است ولی در طول روز اندازه الت بسیار کوچک 7 سانت و بسیار لاغر و شل است و در تحریک با نعوظ ناقص و بسیار زود (30 ثانیه)ارضا می شوم ضمنا یک سنگ کلیه 15 میلی متری در کلیه چپم دارم و همچنین معمولا فشار خون دیاستول 9.5 دارم . کدام مورد باعث این مشکل شده و راه درمانش چیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشید 

درحال دریافت اطلاعات