دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

نکات ضروری قبل و بعد از بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات زمانی است که پزشک نمونه های کوچکى از بافت پروستات را از جهت سرطان آزمایش می کند. اگر نتیجه غربالگری (آزمایش خون یا معاینه توشه رکتوم) نشان دهد كه ممکن است سرطان پروستات داشته باشید، پزشک بیوپسی را درخواست خواهد داد.

این نوع سرطان بسیار شایع است. در سال جاری تخمین زده شده است که در  ۱۶۰،۰۰۰ نفر تشخیص داده می شود  و حدود ۲۷۰۰۰ نفر از آن خواهند مرد. با این حال، برای اکثر مردان، اغلب باعث مشکلی نمی شود و به راحتی درمان می شود. بیوپسی می تواند بخش مهمی از تشخیص و درمان باشد.

كار پروستات چیست؟

پروستات در زیر مثانه و جلوی ركتوم یا مقعد قرار گرفته است . غده پروستات شبیه گردو می باشد که بخشی از پیشابراه را احاطه کرده است. پیشابراه لوله ای است که ادرار و مایع منی را به خارج از آلت تناسلی منتقل می کند. در پروستات كارهای زیر را انجام می دهد:

 • برای مایع منی ، مایعی كه حاوی اسپرم است تولید می کند.
 • مانع از ورود ادرار به داخل پیشابراه در هنگام انزال می شود.
 • اگر پروستات بیش از حد بزرگ شود،  می تواند جلوی ادرار یا مایع منی را بگیرد .

حتما بخوانید

در بسیاری از آقایان غده پروستات می‌تواند بزرگ شود، که علائم و عوارضی را به دنبال دارد. البته بزرگ شدن پروستات قابل درمان است.آیا می دانید اندازه خطرناک پروستات چقدر است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگ شدن پروستات

آیا می دانید پروستات را به طور طبیعی می توان کوچک کرد؟ آیا با روش های  کوچک کردن پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

کوچک کردن پروستات

علائم سرطان پروستات

چه زمانی به بیوپسی پروستات نیاز است؟

اگر نشانه ای از سرطان پروستات ( دشواری در ادرار، خون در مایع منی، مشکلات مربوط به نعوظ) وجود داشته باشد، یا در آزمایش خون مقدار آنتی ژن مخصوص پروستات ( پی اس ای ) بالا باشد ، ممکن است پزشك درخواست بیوپسی كند .

حتما بخوانید

آیا با علل سرطان پروستات آشنا هستید؟ آیا می دانید سر طان پروستات بر چند نوع است؟ آیا می دانید بهترین روش درمان سرطان پروستات چیست؟ جهت اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

همچنین ممکن است پزشك معاینه توشه ركتال را نیز انجام دهد. در این معاینه انگشت خود را به سمت پایین می اندازد تا احساس کند که پروستات بزرگ شده است یا دارای برآمدگی هایی است. گزینه دیگر قبل از بیوپسی ، سونوگرافی است. به جای انگشت، یک پروب کوچک برای عکسبرداری از پروستات وارد مقعد می شود.

پروسه انجام بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات یک روش ساده و ده دقیقه ای است. پزشك یک سوزن را از طریق دیواره رکتوم به پروستات برای برداشتن سلول های آن برای آزمایش وارد می كند . پزشکان معمولا نمونه ده نمونه از بخش های مختلف پروستات می گیرند.

ایده چنین روشی می تواند باعث نگرانی مردان شود و به نظر دردناک برسد. اما بیوپسی معمولا باعث ناراحتی مختصر می شود. ممکن است كمی خون در ادرار خود ببینید كه می تواند چندین هفته طول بکشد.

نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود و زیر میکروسکوپ قرار می گیرد. برای رسیدن به نتیجه سه روز طول می کشد. اگر سرطان وجود داشته باشد، چیزی به نام نمره گلیسون به آن داده می شود. نمره بالاتر، بیشتر احتمال دارد که سرطان سریعا گسترش یابد.

از آنجا که ممكن است در بیوپسی بخش های سرطانی پروستات دیده نشود، گاهی اوقات تکرار بیوپسی لازم است .

گزینه های درمان

اگر شما و پزشكتان تصمیم گرفتید كه درمان لازم است، عمل جراحی برای برداشتن پروستات و بافت اطراف آن معمولا اگر سرطان گسترش نیافته باشد ، انجام می شود .

سایر گزینه های درمان عبارتند از:

 • رادیوتراپی
 • کرایوتراپی (با استفاده از دمای بسیار سرد برای فریز كردن سلول های سرطانی)
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی

بعضی از مردان مبتلا به این بیماری ممکن است نیاز به «نظارت فعال» داشته باشند. كه به معنی انجام آزمایشات منظم خون، معاینه رکتال و احتمالا بیوپسی برای مراقبت  است. اگر سرطان بدتر شود، با پزشک درباره گزینه های دیگر درمان صحبت کنید.

فرآیند

هنگامی که پزشک تصمیم به انجام بیوپسی یا نمونه برداری می گیرد برای بیمار خود شرح داده که این بیوپسی، فرایندی ساده و ۱۰ دقیقه ای می باشد. پزشک سوزنی را از طریق دیواره مقعد به پروستات وارد کرده و سلول هایی از آن را برای آزمایش خارج می کند. پزشکان معمولا نمونه های زیادی از بخش های مختلف پروستات خارج می کنند. تصور چنین فرایندی می تواند سبب ایجاد اضطراب در مردان شده و دردناک به نظر برسد.

اما بیوپسی پروستات معمولا سبب ناراحتی خفیفی می شود. احتمال دارد مقداری خون در ادرار فرد پدیدار شده و از مقعد او خونریزی خفیفی صورت گیرد.

همچنین، ممکن است در منی فرد نیز خون دیده شود. این حالت ممکن است تا چند هفته طول بکشد. نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا در زیر میکروسکوپ به آن نگاه شود. دریافت نتیجه آزمایشگاه در حدود ۳ روز طول می کشد.

در صورتی که سرطان وجود داشته باشد، به فرد چیزی به نام نمره گلیسون داده می شود. هر چه این نمره بالا تر باشد، احتمال رشد و انتشار سریع آن در بدن بیشتر است. از آنجایی که بیوپسی ها می توانند نواحی سرطانی را جا انداخته باشند، گاهی اوقات برای کسب اطمینان، انجام مجدد آزمایش درخواست می شود.

گزینه های درمانی

اگر فرد و پزشک او به این نتیجه برسند که درمان ضروری است، در صورت پخش نشدن سرطان معمولا یک جراحی برای برداشتن پروستات و بافت های اطراف آن انجام می شود. دیگر گزینه های درمانی شامل موارد زیر می شوند:

#پرتو درمانی

کرایو تراپی (استفاده از دماهای بسیار پایین برای منجمد کردن سلول های سرطانی)

#هورمون درمانی

#شیمی درمانی

برخی مردان مبتلا به این بیماری تنها به محافظت فعال نیاز دارند. این به معنی انجام متداول آزمایش های خون، معاینه های مقعدی و احتمالا نمونه برداری برای تحت نظر داشتن وضعیت می باشد. در صورتی که سرطان بدتر شود، ممکن است انتخاب گزینه های درمانی به عهده پزشک باشد.

 

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در شهرک غرب

0
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرنادر دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام. اقای دکتر پدر بنده بیوپسی امروز انجام داده و از موقعی که به منزل رسید درد شدید داره سر درد یا سرگیجه یا حالت تهوع نداره فقط درد داره میخواستم بپرسم آیا این درد طبیعی. و اگر طبیعی دارو یا خوراکی که باعث بشه درد پدرم کم شود چی هست. ممنون از زحمات شما.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 6 روز پیش)

   ژلوفن دردش رو کم میکنه 

 • تصویر کاربررفیق شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.پدر اینجانب دچار مشکل پروستات شده.الان دکتر فرمودن نمونه برداری بشه.ایا بعد نمونه برداری براش مشکل پیش میاد.در سنندج استان کردستان قراره نمونه برداری بشه.ازمایش رو خدمتتون می فرستم.لطفا بفرمایید اگر لازم باشه بیایم خدمت خودتون.خیلی ترس داریم.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   ام آر آی پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین 

 • تصویر کاربرفرجاد پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خوبی آقای دکتر.۶۵ساله هستم گرفتگی ادرار داشتم رفتم سوندوصل کردن دوهفته پیش آزمایش psaشد14الان آزمایش بعد قرص عفونی شد6/75پروستاتم حجم 100لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون میشم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورپنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   ام آر آی پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین 

 • تصویر کاربرمنصور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده پدرم دو روز پیش آزمایش بیوپسی رو انجام داد و بعدش دچار تب و لرزدخیلی شدید شد می خواستم نظرتون رو بپرسم .در ضمن 61سالشه و psaبین 4و5بوده.ممنون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   بستری باید بشه و جواب بیوپسی رو برام بفرست 

 • تصویر کاربرسعید جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  پدر بنده ۲ سال پیش پروستاتش متورم شد، به حدی که مانع ادرار میشد، آزمایش داد و psa آن ۴۰ بود، دکتر دارو تجویز کرد. شش ماه بعد از مصرف دارو دوباره آزمایش داد و psa آن تا ۱.۸ کاهش پیدا کرد.
  متاسفانه چون مصرف دارو قطع شد الان بعد از ۲ سال دوباره آزمایش داد و psa به عدد ۲۷ رسیده ولی مشکل ادرار یا درد نداره.
  الان دکتر درخواست نمونه برداری کرده.

  سوال بنده این هست که آیا نمونه برداری از پروستات (اگر سرطان باشد) خطر پخش کردن سرطان رو داره یا خیر؟؟؟
  و آیا راه تشخیصی دیگه ای هم هست؟؟؟

  لطفا راهنمایی فرمائید.
  تشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   فعلا بیوپسی رو انجام بدین و جوابش رو برام بفرستین 

 • تصویر کاربرجلال یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ،من ۵۵ساله ،در لزمایش غربالگری psa۷/۵بوده ،بعد از ۱۰روز لزمایش مجدد psa6 و free 11،انتی بیوتیک سفکسیم استفاده کردم ،ازمایش مجدد بعد لز یکماه درخواست شد جواب هنوز حاضر نشد به تظر شما احتمال کانسر چقدر هست و راه درمان پیشنهاد شما چیست
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   اگر PSA بالای ۴ بود باید ام آر آی پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین

 • تصویر کاربراحمد یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب
  همانطوریکه جنابعالی 2 ماه پیش فرمودید من به ام آر آی در بیمارستان خاتم الانبیا تهران رفتم وهمچنین بیوبسی شدم الان بعداز دو ماه در اطراف مقعدم سوزش شدید دارم مخصوصا هنگام نشستن .
  پماد آنتی هموروئید هم استفاده می کنم لطفا هر دستوری می فرمایید اقدام کنم متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   شبها نیم ساعت در لگن آب گرم بشینید

 • تصویر کاربررضا یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 38سال دارم متاهل .سوزش ادرار وحالت دوشاخه میاد ایا ازعلائم پروستات هست
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   قرص پروترال اپاس روزی یکعدد+ قرص افلوکساسین ۳۰۰ هر ۱۲ ساعت به مدت یک ماه بخور اگه خوب نشدی باید سیستوسکوپی انجام بدید

 • تصویر کاربرالهام شنبه ۲ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پدر من 79سالشونه، طی یک آزمایش روتین چکاب متوجه شدیم که psaبالا دارن،مشکل در دفع ادار ندارن دکتر براشون سونوگرافی مجاری ادار و پروستات نوشتن. نظر شما چیه؟
  Tpsa=6/4
  F psa=1/42
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   مجدد PSA چک بشه

 • تصویر کاربرغ چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آ یا جهت انجام بیوپسی بیمار بایستی بیهوش شود
  بیمار میاستنی گراویس هستم
  پی اس ا 8شده
  تامسولیسین4/ شبی یک عدد مصرف میکنم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   نه لزومی به بیهوشی نیست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر