دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

نکات ضروری قبل و بعد از بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات زمانی است که پزشک نمونه های کوچکى از بافت پروستات را از جهت سرطان آزمایش می کند. اگر نتیجه غربالگری (آزمایش خون یا معاینه توشه رکتوم) نشان دهد كه ممکن است سرطان پروستات داشته باشید، پزشک بیوپسی را درخواست خواهد داد.

این نوع سرطان بسیار شایع است. در سال جاری تخمین زده شده است که در  ۱۶۰،۰۰۰ نفر تشخیص داده می شود  و حدود ۲۷۰۰۰ نفر از آن خواهند مرد. با این حال، برای اکثر مردان، اغلب باعث مشکلی نمی شود و به راحتی درمان می شود. بیوپسی می تواند بخش مهمی از تشخیص و درمان باشد.

كار پروستات چیست؟

پروستات در زیر مثانه و جلوی ركتوم یا مقعد قرار گرفته است . غده پروستات شبیه گردو می باشد که بخشی از پیشابراه را احاطه کرده است. پیشابراه لوله ای است که ادرار و مایع منی را به خارج از آلت تناسلی منتقل می کند. در پروستات كارهای زیر را انجام می دهد:

 • برای مایع منی ، مایعی كه حاوی اسپرم است تولید می کند.
 • مانع از ورود ادرار به داخل پیشابراه در هنگام انزال می شود.
 • اگر پروستات بیش از حد بزرگ شود،  می تواند جلوی ادرار یا مایع منی را بگیرد .

حتما بخوانید

در بسیاری از آقایان غده پروستات می‌تواند بزرگ شود، که علائم و عوارضی را به دنبال دارد. البته بزرگ شدن پروستات قابل درمان است.آیا می دانید اندازه خطرناک پروستات چقدر است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگ شدن پروستات

آیا می دانید پروستات را به طور طبیعی می توان کوچک کرد؟ آیا با روش های  کوچک کردن پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

کوچک کردن پروستات

علائم سرطان پروستات

چه زمانی به بیوپسی پروستات نیاز است؟

اگر نشانه ای از سرطان پروستات ( دشواری در ادرار، خون در مایع منی، مشکلات مربوط به نعوظ) وجود داشته باشد، یا در آزمایش خون مقدار آنتی ژن مخصوص پروستات ( پی اس ای ) بالا باشد ، ممکن است پزشك درخواست بیوپسی كند .

حتما بخوانید

آیا با علل سرطان پروستات آشنا هستید؟ آیا می دانید سر طان پروستات بر چند نوع است؟ آیا می دانید بهترین روش درمان سرطان پروستات چیست؟ جهت اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

همچنین ممکن است پزشك معاینه توشه ركتال را نیز انجام دهد. در این معاینه انگشت خود را به سمت پایین می اندازد تا احساس کند که پروستات بزرگ شده است یا دارای برآمدگی هایی است. گزینه دیگر قبل از بیوپسی ، سونوگرافی است. به جای انگشت، یک پروب کوچک برای عکسبرداری از پروستات وارد مقعد می شود.

پروسه انجام بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات یک روش ساده و ده دقیقه ای است. پزشك یک سوزن را از طریق دیواره رکتوم به پروستات برای برداشتن سلول های آن برای آزمایش وارد می كند . پزشکان معمولا نمونه ده نمونه از بخش های مختلف پروستات می گیرند.

ایده چنین روشی می تواند باعث نگرانی مردان شود و به نظر دردناک برسد. اما بیوپسی معمولا باعث ناراحتی مختصر می شود. ممکن است كمی خون در ادرار خود ببینید كه می تواند چندین هفته طول بکشد.

نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود و زیر میکروسکوپ قرار می گیرد. برای رسیدن به نتیجه سه روز طول می کشد. اگر سرطان وجود داشته باشد، چیزی به نام نمره گلیسون به آن داده می شود. نمره بالاتر، بیشتر احتمال دارد که سرطان سریعا گسترش یابد.

از آنجا که ممكن است در بیوپسی بخش های سرطانی پروستات دیده نشود، گاهی اوقات تکرار بیوپسی لازم است .

گزینه های درمان

اگر شما و پزشكتان تصمیم گرفتید كه درمان لازم است، عمل جراحی برای برداشتن پروستات و بافت اطراف آن معمولا اگر سرطان گسترش نیافته باشد ، انجام می شود .

سایر گزینه های درمان عبارتند از:

 • رادیوتراپی
 • کرایوتراپی (با استفاده از دمای بسیار سرد برای فریز كردن سلول های سرطانی)
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی

بعضی از مردان مبتلا به این بیماری ممکن است نیاز به «نظارت فعال» داشته باشند. كه به معنی انجام آزمایشات منظم خون، معاینه رکتال و احتمالا بیوپسی برای مراقبت  است. اگر سرطان بدتر شود، با پزشک درباره گزینه های دیگر درمان صحبت کنید.

فرآیند

هنگامی که پزشک تصمیم به انجام بیوپسی یا نمونه برداری می گیرد برای بیمار خود شرح داده که این بیوپسی، فرایندی ساده و ۱۰ دقیقه ای می باشد. پزشک سوزنی را از طریق دیواره مقعد به پروستات وارد کرده و سلول هایی از آن را برای آزمایش خارج می کند. پزشکان معمولا نمونه های زیادی از بخش های مختلف پروستات خارج می کنند. تصور چنین فرایندی می تواند سبب ایجاد اضطراب در مردان شده و دردناک به نظر برسد.

اما بیوپسی پروستات معمولا سبب ناراحتی خفیفی می شود. احتمال دارد مقداری خون در ادرار فرد پدیدار شده و از مقعد او خونریزی خفیفی صورت گیرد.

همچنین، ممکن است در منی فرد نیز خون دیده شود. این حالت ممکن است تا چند هفته طول بکشد. نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا در زیر میکروسکوپ به آن نگاه شود. دریافت نتیجه آزمایشگاه در حدود ۳ روز طول می کشد.

در صورتی که سرطان وجود داشته باشد، به فرد چیزی به نام نمره گلیسون داده می شود. هر چه این نمره بالا تر باشد، احتمال رشد و انتشار سریع آن در بدن بیشتر است. از آنجایی که بیوپسی ها می توانند نواحی سرطانی را جا انداخته باشند، گاهی اوقات برای کسب اطمینان، انجام مجدد آزمایش درخواست می شود.

گزینه های درمانی

اگر فرد و پزشک او به این نتیجه برسند که درمان ضروری است، در صورت پخش نشدن سرطان معمولا یک جراحی برای برداشتن پروستات و بافت های اطراف آن انجام می شود. دیگر گزینه های درمانی شامل موارد زیر می شوند:

#پرتو درمانی

کرایو تراپی (استفاده از دماهای بسیار پایین برای منجمد کردن سلول های سرطانی)

#هورمون درمانی

#شیمی درمانی

برخی مردان مبتلا به این بیماری تنها به محافظت فعال نیاز دارند. این به معنی انجام متداول آزمایش های خون، معاینه های مقعدی و احتمالا نمونه برداری برای تحت نظر داشتن وضعیت می باشد. در صورتی که سرطان بدتر شود، ممکن است انتخاب گزینه های درمانی به عهده پزشک باشد.

 

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در شهرک غرب

0
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرالهام شنبه ۲ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پدر من 79سالشونه، طی یک آزمایش روتین چکاب متوجه شدیم که psaبالا دارن،مشکل در دفع ادار ندارن دکتر براشون سونوگرافی مجاری ادار و پروستات نوشتن. نظر شما چیه؟
  Tpsa=6/4
  F psa=1/42
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   مجدد PSA چک بشه

 • تصویر کاربرغ چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آ یا جهت انجام بیوپسی بیمار بایستی بیهوش شود
  بیمار میاستنی گراویس هستم
  پی اس ا 8شده
  تامسولیسین4/ شبی یک عدد مصرف میکنم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   نه لزومی به بیهوشی نیست

 • تصویر کاربرمسعود یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من 35 سالمه ، در آزمایشِ کلی که دادم سطح PSA Total = 1.41 بود که دکتر برام آزمایش تخصصی PSA و Free PSA رو نوشت که انجام دادم و نتیجه اون به این صورت بود : PSA=1.5 و Free PSA= 0.71 .
  خیلی نگران شدم .. وضعیت جواب آزمایشم چطوره؟
  فایل مربوط به آزمایشات رو براتون میفرستم.
  ممنون میشم کمکم کنید.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   طبیعی است

 • تصویر کاربرمجتبی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر مشکل بنده از جایی شروع شد که من مانع انزال در حین ارضا شدن بودم دست از کار یعنی مانع از انزال شدم تا ارضا نشم این عمل چندبار تکرار شد و بعد مدتی دیدم بیضه ورم کرده بیضه چپ فقط از این موضوع سه سال میگذره دکتر هم رفتم فقط از درد گفتم و بهم مسکن داد ولی نتیجه نداد و بعضی وقتا درد دارم یا مثلا اگر موقع خاب جای گرمی باشم بیضه دردش تشدید میشه یا اگر در خواب جنب شم درد دارم فردا همراه با کشاله ران کل پا گاهی وقتا ایستاده زیاد باشم درد دارم در پاهام کمرم خیلی زیاد اگر باشم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و بیضه ها و اسکروتوم انجام بدین

 • تصویر کاربرحمید شنبه ۸ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر .
  بنده 55سالمه .طی آزمایشات دوره ای سال گذشته PSA حدود6 بود .شش ماه بعد 5/5 شد. فروردین امسال 7/1 . که طی مصرف داروی FACTIVE (پانزده عدد کپسول) 5/7 شد . خواستم نظر جنابعالی را در مورد روند معالجه بدانم. واینکه انجام بیوبسی چه موقع باید انجام گیرد. با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۸ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام mri پروستات باید در بیمارستان خاتم الانبیا انجام بشه

 • تصویر کاربرافسون چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. من متاسفانه در ایران نیستم و طی صحبت با دوستان مختلف متوجه شدم که امکان داشتن مشاوره کلی با شما وجود داره. جناب آقای دکتر یکی از عزیزان من ۴۷ ساله هستن و از حدود یک سال پیش به دلیل داشتن PSA مرزی (بین ۰/۳۸ تا ۰/۴۲) ماهیانه این آزمایش انجام دادن. متاسفانه طی ماه فوریه به طور ناگهانی این میزان به ۷/۹ (هفت و نه دهم) و در مارس به ۸/۹ (هشت و نه دهم) رسید. بعد از آخرین آزمایش دکتر دستور بیوپسی دادن. نتیجه بیوپسی منفی بود و به لطف خدا هیچ مورد مشکوکی به نفع کنسر دیده نشد و به دستور پزشک ایشون یک بسته صد تایی قرص TRIMOPAN رو باید مصرف می‌کردند تا در صورت التهاب، از بین بره. ایشون حدود دو هفته پیش، تقریبا دو ماه بعد از بیوپسی، مجددا آزمایش پی اس ای رو تکرار کردن و اینبار عدد به ۱۲ رسیده بود که باعث نگرانی بیش از اندازه ما شد. آقای دکتر یک دنیا ممنون میشم بفرمایید با وجود بیوپسی اولیه، چقدر امکان وجود داشتن مشکل جدی هست؟ آیا ممکن این بالا رفتن ناگهانی و دوباره پی اس آی، به دلیل انجام بیوپسی باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام یک ماه دیگه psa چک بشه ممکنه در اثر بیوپسی بالا رفته باشه به جای تریموپان اگر امکان داشت قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت به مدت یک ماه استفاده کنید

 • تصویر کاربراحمد دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب
  اقای دکتر ازپارسال متوجه بزرگی پروستاتم شدم در آزمایش پی اس آی 6 ماه پیش 3/87 وحجم 62 بود
  دکتر معالج قرص تامسولوسین تجویز کرد بعداز 2 ماه رفتم آزمایش پی اس ای 4/7 رانشان داد
  رفتم دکتر دوباره همان قرص را تمدید کرد تا اینکه دیروز رفتم آزمایش پی اس آی 4/87 رانشان داد
  اگر جهت درمان راهنمائی بفرمایید متشکرم
  در ضمن 58 ساله هستم واهل الکل وسیگار یاسایر مواد نیستم ولی قند وکلسترول وفشار خون بالا دارم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام mri پروستات باید انجام بشه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر