نکات ضروری قبل و بعد از بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات زمانی است که پزشک نمونه های کوچکى از بافت پروستات را از جهت سرطان آزمایش می کند. اگر نتیجه غربالگری (آزمایش خون یا معاینه توشه رکتوم) نشان دهد که ممکن است سرطان پروستات داشته باشید، پزشک بیوپسی را درخواست خواهد داد.

این نوع سرطان بسیار شایع است. در سال جاری تخمین زده شده است که در  ۱۶۰،۰۰۰ نفر تشخیص داده می شود  و حدود ۲۷۰۰۰ نفر از آن خواهند مرد. با این حال، برای اکثر مردان، اغلب باعث مشکلی نمی شود و به راحتی درمان می شود. بیوپسی می تواند بخش مهمی از تشخیص و درمان باشد.

کار پروستات چیست؟

پروستات در زیر مثانه و جلوی رکتوم یا مقعد قرار گرفته است . غده پروستات شبیه گردو می باشد که بخشی از پیشابراه را احاطه کرده است. پیشابراه لوله ای است که ادرار و مایع منی را به خارج از آلت تناسلی منتقل می کند. در پروستات کارهای زیر را انجام می دهد:

 • برای مایع منی ، مایعی که حاوی اسپرم است تولید می کند.
 • مانع از ورود ادرار به داخل پیشابراه در هنگام انزال می شود.
 • اگر پروستات بیش از حد بزرگ شود،  می تواند جلوی ادرار یا مایع منی را بگیرد .

حتما بخوانید

در بسیاری از آقایان غده پروستات می‌تواند بزرگ شود، که علائم و عوارضی را به دنبال دارد. البته بزرگ شدن پروستات قابل درمان است.آیا می دانید اندازه خطرناک پروستات چقدر است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگ شدن پروستات

آیا می دانید پروستات را به طور طبیعی می توان کوچک کرد؟ آیا با روش های  کوچک کردن پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

کوچک کردن پروستات

علائم سرطان پروستات

چه زمانی به بیوپسی پروستات نیاز است؟

اگر نشانه ای از سرطان پروستات ( دشواری در ادرار، خون در مایع منی، مشکلات مربوط به نعوظ) وجود داشته باشد، یا در آزمایش خون مقدار آنتی ژن مخصوص پروستات ( پی اس ای ) بالا باشد ، ممکن است پزشک درخواست بیوپسی کند .

حتما بخوانید

آیا با علل سرطان پروستات آشنا هستید؟ آیا می دانید سر طان پروستات بر چند نوع است؟ آیا می دانید بهترین روش درمان سرطان پروستات چیست؟ جهت اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

همچنین ممکن است پزشک معاینه توشه رکتال را نیز انجام دهد. در این معاینه انگشت خود را به سمت پایین می اندازد تا احساس کند که پروستات بزرگ شده است یا دارای برآمدگی هایی است. گزینه دیگر قبل از بیوپسی ، سونوگرافی است. به جای انگشت، یک پروب کوچک برای عکسبرداری از پروستات وارد مقعد می شود.

پروسه انجام بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات یک روش ساده و ده دقیقه ای است. پزشک یک سوزن را از طریق دیواره رکتوم به پروستات برای برداشتن سلول های آن برای آزمایش وارد می کند . پزشکان معمولا نمونه ده نمونه از بخش های مختلف پروستات می گیرند.

ایده چنین روشی می تواند باعث نگرانی مردان شود و به نظر دردناک برسد. اما بیوپسی معمولا باعث ناراحتی مختصر می شود. ممکن است کمی خون در ادرار خود ببینید که می تواند چندین هفته طول بکشد.

نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود و زیر میکروسکوپ قرار می گیرد. برای رسیدن به نتیجه سه روز طول می کشد. اگر سرطان وجود داشته باشد، چیزی به نام نمره گلیسون به آن داده می شود. نمره بالاتر، بیشتر احتمال دارد که سرطان سریعا گسترش یابد.

از آنجا که ممکن است در بیوپسی بخش های سرطانی پروستات دیده نشود، گاهی اوقات تکرار بیوپسی لازم است .

گزینه های درمان بیوپسی پروستات

اگر شما و پزشکتان تصمیم گرفتید که درمان لازم است، عمل جراحی برای برداشتن پروستات و بافت اطراف آن معمولا اگر سرطان گسترش نیافته باشد ، انجام می شود .

سایر گزینه های درمان عبارتند از:

 • رادیوتراپی
 • کرایوتراپی (با استفاده از دمای بسیار سرد برای فریز کردن سلول های سرطانی)
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی

بعضی از مردان مبتلا به این بیماری ممکن است نیاز به «نظارت فعال» داشته باشند. که به معنی انجام آزمایشات منظم خون، معاینه رکتال و احتمالا بیوپسی برای مراقبت  است. اگر سرطان بدتر شود، با پزشک درباره گزینه های دیگر درمان صحبت کنید.

فرآیند انجام بیوپسی پروستات

هنگامی که پزشک تصمیم به انجام بیوپسی یا نمونه برداری می گیرد برای بیمار خود شرح داده که این بیوپسی، فرایندی ساده و ۱۰ دقیقه ای می باشد. پزشک سوزنی را از طریق دیواره مقعد به پروستات وارد کرده و سلول هایی از آن را برای آزمایش خارج می کند. پزشکان معمولا نمونه های زیادی از بخش های مختلف پروستات خارج می کنند. تصور چنین فرایندی می تواند سبب ایجاد اضطراب در مردان شده و دردناک به نظر برسد.

اما بیوپسی پروستات معمولا سبب ناراحتی خفیفی می شود. احتمال دارد مقداری خون در ادرار فرد پدیدار شده و از مقعد او خونریزی خفیفی صورت گیرد.

همچنین، ممکن است در منی فرد نیز خون دیده شود. این حالت ممکن است تا چند هفته طول بکشد. نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا در زیر میکروسکوپ به آن نگاه شود. دریافت نتیجه آزمایشگاه در حدود ۳ روز طول می کشد.

در صورتی که سرطان وجود داشته باشد، به فرد چیزی به نام نمره گلیسون داده می شود. هر چه این نمره بالا تر باشد، احتمال رشد و انتشار سریع آن در بدن بیشتر است. از آنجایی که بیوپسی ها می توانند نواحی سرطانی را جا انداخته باشند، گاهی اوقات برای کسب اطمینان، انجام مجدد آزمایش درخواست می شود.

گزینه های درمانی

اگر فرد و پزشک او به این نتیجه برسند که درمان ضروری است، در صورت پخش نشدن سرطان معمولا یک جراحی برای برداشتن پروستات و بافت های اطراف آن انجام می شود. دیگر گزینه های درمانی شامل موارد زیر می شوند:

پرتو درمانی

کرایو تراپی (استفاده از دماهای بسیار پایین برای منجمد کردن سلول های سرطانی)

شیمی درمانی

برخی مردان مبتلا به این بیماری تنها به محافظت فعال نیاز دارند. این به معنی انجام متداول آزمایش های خون، معاینه های مقعدی و احتمالا نمونه برداری برای تحت نظر داشتن وضعیت می باشد. در صورتی که سرطان بدتر شود، ممکن است انتخاب گزینه های درمانی به عهده پزشک باشد.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Aki چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر عزیز، همسر من ۵۶ ساله هست و پارسال پی اس آی حدود ۵ داشت که در ازمایش جدید حدود ۸ شده. از پارسال تا حالا دارو استفاده کردن تحت نظر دکتر و همینطور بایوپسی کردن و تشخیص التهاب پروستات دادن. آقای دکتر میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   ام ار ای پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران باید انجام بشه 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من جوان ۲۶ ساله ای هستم‌ ۳۰ روز پیش بخاطر مشکل ادراری به دکتر مراجعه کردم و گفتن احتمالا التهاب پروستات داری دارو ضدالتهابی و آنتی بیوتیک برام نوشتن دارو در مدت ۳۰ روز استفاده کردم کمی بهتر شدم اما کاملا خوب نشدم.
  فشار ادار خوبه دوشاخه نمیشه اما بعد از تخلیه احساس میکنم باز هم ادار وجود داره درد لگنی سمت چپ دارم و درد مقعدی خفیف و احساس سرگیجه.
  با توجه به اینکه کاملا خوب نشدم باید چه اقدامی بکنم؟ آیا سرطان پروستات در جوانی اتفاق میافتد؟(باتوجه به اینکه سابقه خانوادگی ندارم)
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سرطان نیست هر شب در لگن آب کرم بشین و تخلیه منی هفته ای ۲-۳ بار داشته باش اگه خوب نشدی باید با تمام مدارک ببینمت

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من جوان ۲۶ ساله ای هستم‌ ۳۰ روز پیش بخاطر مشکل ادراری به دکتر مراجعه کردم و گفتن احتمالا التهاب پروستات داری دارو ضدالتهابی و آنتی بیوتیک برام نوشتن دارو در مدت ۳۰ روز استفاده کردم کمی بهتر شدم اما کاملا خوب نشدم.
  فشار ادار خوبه دوشاخه نمیشه اما بعد از تخلیه احساس میکنم باز هم ادار وجود داره درد لگنی سمت چپ دارم و درد مقعدی خفیف و احساس سرگیجه.
  با توجه به اینکه کاملا خوب نشدم باید چه اقدامی بکنم؟ آیا سرطان پروستات در جوانی اتفاق میافتد؟(باتوجه به اینکه سابقه خانوادگی ندارم)
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۸ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سرطان نیست هر شب در لگن آب کرم بشین و تخلیه منی هفته ای ۲-۳ بار داشته باش اگه خوب نشدی باید با تمام مدارک ببینمت

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، وقت بخیر . 48 سال دارم. در آزمایش خون PSA معادل2.81 و Free PSA معادل 0.736 بود. دکتر بعد دیدن گزارش MRI گفت یک بیوپسی انجام دهم آیا واقعا بیوپسی احتیاج است ؟ ممنونم اگر کمکی کنید. گزارش MRI
  Findings:
  Mild heterogenous enlargement of transitional zone of
  prostate gland is seen, suggestive of underlying mild BPH.
  There is a 6*4mm abnormal signal focus at right side of
  midlevel of transitional zone of prostatic gland associated with
  mild enhancement and diffusion restriction that is mostly
  suggestive of focal inflammatory changes.
  There is no evidence of abnormal enhancement or diffusion
  restriction at peripheral zone of prostatic gland.
  There is no evidence of capsular invasion.
  There is no evidence of involvement of neurovascular bundles.
  There is no evidence of adenopathy at pelvic cavity.
  There is no evidence of bony lesion at field of this study.
  Single voxel and multi voxel MR spectroscopy has been done.
  There are a few small foci of increased in peak of Choline in
  midlevel of right side of transitional zone but there is no
  evidence of confluent at T2w & DWI images.
  These findings are compatible with PIRADS III.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   به نظرم با آزمایش PSA هر سه ماه پیگیری کن 

 • تصویر کاربر جوکار سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  پدر من 64 ساله هستن و از دی ماه 96 به علت درد کمر، سرطان پروستات متاستاز داده به لگن و ستون فقرات تشخیص داده شد و نسبت به تراشیدن پروستات اقدام و سپس با داروی تاکستوتر شیمی درمانی و همزمان با آمپول زولادکس بحث هورمون درمانی شروع شد . اردیبهشت 98 به علت درد در قفسه سینه و ستون فقرات مجدد MRI انجام و متاستاز ها پیشرفت داشت که دکتر قرص ابیراتون به همراه پریدنوزولون رو تجویز کردن و تا امروز مصرفش ادامه داره که متاسفانه مجدد درد ها استخوانی تشدید شده که در Bone scan پیشرفت متاستاز مشخص گردید .
  سوالم از شما اول اینکه در این شرایط داروی لوتیشوم یا استراتسیوم میتونه در جهت کاهش روند بیماری و درد موثر باشه ؟ رادیوتراپی رو پیشنهاد میدیدی یا استفاده از این داروهای هسته ای ؟ تو تهران بیمارستانی که طرف قرارداد با نیروهای مسلح باشه و امکان انجام این کارو داشته باشه کجارو معرفی میکنید ؟ یه واکسن به اسم sipuleucel-T هم راجع بهش خوندم که تولید فرانسه است در مورد این آمپول هم اطلاعاتی دارید ؟
  عکس دو bone scan یکی مربوط به سال 96 و دیگری اسفند 99 رو براتون پیوست کردم .
  پیشاپیش از راهنماییتون سپاسگزارم .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   لوتیشیم را برای ایشون پیشنهاد می‌کنم ولی نمی‌دونم در بیمارستان‌های ارتش دارن یا نه ، اون واکسن در ایران موجود نیست 

 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده عمل سنگ کلیه درمیلاد تهران توسط
  دکتر داشتم امروز متاسفانه نتونستن سنگ را دربیارن گفتن که لوله حالبتون تنگ هست بنظرشما چه کار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)

   از جراح خودتان سوال کنید من شرایط شما را نمی‌دونم 

 • تصویر کاربر فاطیما دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام صبح بخیر دکترمعالج پدرم گفته پرستات بدخیم داره وچون دیالیز شده ودستگاه اکسیژن بهش میزنندنه هورمون درمانی کردند ونه شیمی درمانی گفتن هیچ راهی نداردمی خوام بدونم آیاازنظرشماهم راهی وجودنداردممنون میشم پاسخ دهید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 6 ماه پیش)

   اگر متاستاز داره میشه هورمون درمانی کرد اگر متاستاز نداره باید صبر کرد در صورتیکه متاستاز ایجاد شد هورمون درمانی کرد 

 • تصویر کاربر تحسین یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده هر چند ماه آزمایش پروستات که انجام دادم مقدار psa در نوسان هست مثلا ۷ بعد ۴.۸۰ بعد ۶.۵۰
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 6 ماه پیش)

   ام ار ای پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین 

 • تصویر کاربر النا شنبه ۶ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام و درود
  پدرم امروز بیوپسی کرده
  ۲ بار ادرار کرده اما الان نمیتونه
  سخته براش
  احساس التهاب میکنه
  آیا طبیعیه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۶ دی ۹۹( 6 ماه پیش)

   سوند بذارید براش 

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام دکترخسته باشین من باانجام سونوگرافی متوجه شدم که سنگ کلیه به قطر۵م داخل مجاری پرستات هست خیلی درددارم میخواستم بدونم میتونم ازسنگ شکن برون اندامی استفاده کنم یانه ,لطفاراهنماییم کنیدخیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 6 ماه پیش)

   خیر

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر