دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

نکات ضروری قبل و بعد از بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات زمانی است که پزشک نمونه های کوچکى از بافت پروستات را از جهت سرطان آزمایش می کند. اگر نتیجه غربالگری (آزمایش خون یا معاینه توشه رکتوم) نشان دهد كه ممکن است سرطان پروستات داشته باشید، پزشک بیوپسی را درخواست خواهد داد.

این نوع سرطان بسیار شایع است. در سال جاری تخمین زده شده است که در  ۱۶۰،۰۰۰ نفر تشخیص داده می شود  و حدود ۲۷۰۰۰ نفر از آن خواهند مرد. با این حال، برای اکثر مردان، اغلب باعث مشکلی نمی شود و به راحتی درمان می شود. بیوپسی می تواند بخش مهمی از تشخیص و درمان باشد.

كار پروستات چیست؟

پروستات در زیر مثانه و جلوی ركتوم یا مقعد قرار گرفته است . غده پروستات شبیه گردو می باشد که بخشی از پیشابراه را احاطه کرده است. پیشابراه لوله ای است که ادرار و مایع منی را به خارج از آلت تناسلی منتقل می کند. در پروستات كارهای زیر را انجام می دهد:

 • برای مایع منی ، مایعی كه حاوی اسپرم است تولید می کند.
 • مانع از ورود ادرار به داخل پیشابراه در هنگام انزال می شود.
 • اگر پروستات بیش از حد بزرگ شود،  می تواند جلوی ادرار یا مایع منی را بگیرد .

حتما بخوانید

در بسیاری از آقایان غده پروستات می‌تواند بزرگ شود، که علائم و عوارضی را به دنبال دارد. البته بزرگ شدن پروستات قابل درمان است.آیا می دانید اندازه خطرناک پروستات چقدر است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگ شدن پروستات

آیا می دانید پروستات را به طور طبیعی می توان کوچک کرد؟ آیا با روش های  کوچک کردن پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

کوچک کردن پروستات

علائم سرطان پروستات

چه زمانی به بیوپسی پروستات نیاز است؟

اگر نشانه ای از سرطان پروستات ( دشواری در ادرار، خون در مایع منی، مشکلات مربوط به نعوظ) وجود داشته باشد، یا در آزمایش خون مقدار آنتی ژن مخصوص پروستات ( پی اس ای ) بالا باشد ، ممکن است پزشك درخواست بیوپسی كند .

حتما بخوانید

آیا با علل سرطان پروستات آشنا هستید؟ آیا می دانید سر طان پروستات بر چند نوع است؟ آیا می دانید بهترین روش درمان سرطان پروستات چیست؟ جهت اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

همچنین ممکن است پزشك معاینه توشه ركتال را نیز انجام دهد. در این معاینه انگشت خود را به سمت پایین می اندازد تا احساس کند که پروستات بزرگ شده است یا دارای برآمدگی هایی است. گزینه دیگر قبل از بیوپسی ، سونوگرافی است. به جای انگشت، یک پروب کوچک برای عکسبرداری از پروستات وارد مقعد می شود.

پروسه انجام بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات یک روش ساده و ده دقیقه ای است. پزشك یک سوزن را از طریق دیواره رکتوم به پروستات برای برداشتن سلول های آن برای آزمایش وارد می كند . پزشکان معمولا نمونه ده نمونه از بخش های مختلف پروستات می گیرند.

ایده چنین روشی می تواند باعث نگرانی مردان شود و به نظر دردناک برسد. اما بیوپسی معمولا باعث ناراحتی مختصر می شود. ممکن است كمی خون در ادرار خود ببینید كه می تواند چندین هفته طول بکشد.

نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود و زیر میکروسکوپ قرار می گیرد. برای رسیدن به نتیجه سه روز طول می کشد. اگر سرطان وجود داشته باشد، چیزی به نام نمره گلیسون به آن داده می شود. نمره بالاتر، بیشتر احتمال دارد که سرطان سریعا گسترش یابد.

از آنجا که ممكن است در بیوپسی بخش های سرطانی پروستات دیده نشود، گاهی اوقات تکرار بیوپسی لازم است .

گزینه های درمان

اگر شما و پزشكتان تصمیم گرفتید كه درمان لازم است، عمل جراحی برای برداشتن پروستات و بافت اطراف آن معمولا اگر سرطان گسترش نیافته باشد ، انجام می شود .

سایر گزینه های درمان عبارتند از:

 • رادیوتراپی
 • کرایوتراپی (با استفاده از دمای بسیار سرد برای فریز كردن سلول های سرطانی)
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی

بعضی از مردان مبتلا به این بیماری ممکن است نیاز به «نظارت فعال» داشته باشند. كه به معنی انجام آزمایشات منظم خون، معاینه رکتال و احتمالا بیوپسی برای مراقبت  است. اگر سرطان بدتر شود، با پزشک درباره گزینه های دیگر درمان صحبت کنید.

فرآیند

هنگامی که پزشک تصمیم به انجام بیوپسی یا نمونه برداری می گیرد برای بیمار خود شرح داده که این بیوپسی، فرایندی ساده و ۱۰ دقیقه ای می باشد. پزشک سوزنی را از طریق دیواره مقعد به پروستات وارد کرده و سلول هایی از آن را برای آزمایش خارج می کند. پزشکان معمولا نمونه های زیادی از بخش های مختلف پروستات خارج می کنند. تصور چنین فرایندی می تواند سبب ایجاد اضطراب در مردان شده و دردناک به نظر برسد.

اما بیوپسی پروستات معمولا سبب ناراحتی خفیفی می شود. احتمال دارد مقداری خون در ادرار فرد پدیدار شده و از مقعد او خونریزی خفیفی صورت گیرد.

همچنین، ممکن است در منی فرد نیز خون دیده شود. این حالت ممکن است تا چند هفته طول بکشد. نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا در زیر میکروسکوپ به آن نگاه شود. دریافت نتیجه آزمایشگاه در حدود ۳ روز طول می کشد.

در صورتی که سرطان وجود داشته باشد، به فرد چیزی به نام نمره گلیسون داده می شود. هر چه این نمره بالا تر باشد، احتمال رشد و انتشار سریع آن در بدن بیشتر است. از آنجایی که بیوپسی ها می توانند نواحی سرطانی را جا انداخته باشند، گاهی اوقات برای کسب اطمینان، انجام مجدد آزمایش درخواست می شود.

گزینه های درمانی

اگر فرد و پزشک او به این نتیجه برسند که درمان ضروری است، در صورت پخش نشدن سرطان معمولا یک جراحی برای برداشتن پروستات و بافت های اطراف آن انجام می شود. دیگر گزینه های درمانی شامل موارد زیر می شوند:

#پرتو درمانی

کرایو تراپی (استفاده از دماهای بسیار پایین برای منجمد کردن سلول های سرطانی)

#هورمون درمانی

#شیمی درمانی

برخی مردان مبتلا به این بیماری تنها به محافظت فعال نیاز دارند. این به معنی انجام متداول آزمایش های خون، معاینه های مقعدی و احتمالا نمونه برداری برای تحت نظر داشتن وضعیت می باشد. در صورتی که سرطان بدتر شود، ممکن است انتخاب گزینه های درمانی به عهده پزشک باشد.

 

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در شهرک غرب

0
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پويا پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت آقاي دكتر.
  پدر من ٦٩ ساله به علت بالا بودن (پي اس اي حدود ١٠) اقدام به نمونه برداري كرد كه نتيجه آن در پيوست قرار دادم
  لطفا راهنمايي بفرماييد كه مشكل بالا بودن (پي اس اي )از چيست.
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 5 ماه پیش)

    باید سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال با تزریق وریدی و خوراکی و اسکن هسته ای استخوان انجام بدین و اگر در اینها مشکلی نبود پروستات با جراحی خارج شود 

 • تصویر کاربر Hb پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا نمونه برداری ترنس رکتال پروستات نیاز به ناشتا بودن دارد و ایا بیمار بیهوش می شود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 6 ماه پیش)

   اگر در اتاق عمل انجام شود بله ولی اگر در رادیولوژی انجام شود خیر

 • تصویر کاربر وثوقی پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من ۵۷ سال دارم
  psa من ۲۶.۸ هست پیشنهاد به بیوپسی شدم.علائمی مثل درد خونریزی ندارم فقط قطر ادرارم کمتر شده.شما پیشنهاد می کنید اول ام ار ای انجام بدم یا همون بیوپسی
  با تشکر از محبتتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 6 ماه پیش)

   اگر دو بار آزمایش تکرار شده و تقریبا همون عدد هستش بیوپسی زیر راهنمایی ام آر آی پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین 

 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۷ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرمن دکترهابهش گفتن سرطان پروستات داره وبایدنمونه برداری انجام بده ولی پدرم میترسه نمونه برداری انجام بده چون میگه نمونه برداری باعث میشه وضع سرطانش خیلی بدتربشه لطفاراهنمایی کنیدایانمونه برداری خطری داره یانه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۷ دی ۹۸( 6 ماه پیش)

   PSA چند است؟

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برایم یک هفته دیگر نوبت نمونه برداری پروستات گذاشته اند قرص ASA را گفتند قطع کنم ولی حواسم نبود قرص فشار را را سوال کنم الان قرص روپیکسون ۲۰ و آملودیپین آریا ۵ و پوزارکس مصرف میکنم
  آیا لازم است قطع کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   داروهایی مثل آسپرین و داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین تیکلوپیدین اسویکس پلاویکس زالربان .... باید قطع شود داروهای فشار خون را ادامه دهید 

  2. تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)
   ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   ور خدمتم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر افتاب یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لطفا جواب ازمایش بگین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سرطان نیست 

  2. تصویر کاربر افتاب جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام ممنون چکارشون کنیم که کوچک بشه وچه راهکاری ارایه میدید
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   PSA چند بوده؟

  4. تصویر کاربر افتاب شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)
   14
  5. تصویر کاربر افتاب دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)
   سلام ببخشید ازم پرسیدید psaچند گفتم 14ولی جواب ندادین چرا؟؟
  6. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 6 ماه پیش)

   یکبار دیگه باید زیر ام آر آی باید بیوپسی انجام بشه 

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر بنده دوما قبل چکاب کردند 28.15 :psa=13.5, freepsa:3.80 , total بود یک ماه قرص سیپیرو 250 روزی دوعدد و یک ماه سیپرو 250 روزی یک عدد و دوماه هم قرص امنیک خورودن آزمایش مجدد psa:11.6 , freepsa:2.38 , total:20.5 شده و در سونو گرافی پروستات بزرگ 56*54*47 وحجم 75سی سی هست پپدر من هیچ عارضه یا دردی ندارن لطف می فرمایید ما را راهنمایی کنید آیا خطر و احتمال بدی وجود دارد ممنون از شما ایشان 76 سال سن دارند.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   ام آر آی پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین 

 • تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم 58است آزمایش پروستات داد .در آزمایش Tpsaاول بود 4.8ودر آزمایش دوم شد 5.2 دکتر گفت باید نمونه برداری کنه آیا لازم است یا اول باید ام از ای بگیریم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   ام آر آی پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین 

 • تصویر کاربر نادر دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. اقای دکتر پدر بنده بیوپسی امروز انجام داده و از موقعی که به منزل رسید درد شدید داره سر درد یا سرگیجه یا حالت تهوع نداره فقط درد داره میخواستم بپرسم آیا این درد طبیعی. و اگر طبیعی دارو یا خوراکی که باعث بشه درد پدرم کم شود چی هست. ممنون از زحمات شما.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)

   ژلوفن دردش رو کم میکنه 

 • تصویر کاربر رفیق شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.پدر اینجانب دچار مشکل پروستات شده.الان دکتر فرمودن نمونه برداری بشه.ایا بعد نمونه برداری براش مشکل پیش میاد.در سنندج استان کردستان قراره نمونه برداری بشه.ازمایش رو خدمتتون می فرستم.لطفا بفرمایید اگر لازم باشه بیایم خدمت خودتون.خیلی ترس داریم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)

   ام آر آی پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر