داپوکستین:گزینه جدید در درمان زود انزالی

داپوکستین که به صورت کلی در دسته SSRI های سریع قرار می گیرد، به طور خاص برای درمان زود انزالی ساخته شده است.  مصرف اولین دوز این دارو (در صورت لزوم) حدود یک تا سه ساعت پیش از برقراری رابطه جنسی، می تواند موثر واقع شود و عوارض جانبی آن با سایر SSRI ها قابل مقایسه است. داپوکستین در بسیاری از کشورها مورد تائید قرار گرفته است، ولی این دارو همچنان در ایالات متحده آمریکا تائید نشده است. 

در مطالعه ای بر روی مردان با مشکل زود انزالی و اختلال در نعوظ که تحت درمان با فسفودی استراز نوع ۵ (PDE5) بودند، داپوکستین مزایای درمانی بهتری را به همراه داشت و به طور کلی قابل تحمل بود. با این حال، حدود ۹۰ درصد از بیماران مصرف داپوکستین را بیشتر به دلیل عوارض جانبی، هزینه و تاثیرات ناامید کننده ی آن، قطع کردند.

زود انزالی یا انزال زودرس

زود انزالی یا انزال زودرس

داروی داپوکستین یک SSRI کوتاه اثر است و اولین دارویی است که برای زود انزالی به بازار عرضه شده است. پس از گذشت یک ساعت از مصرف خوراکی این دارو، غلظت پلاسمای داپوکسیتین به اوج می رسد. از بین رفتن تاثیر دارو نسبتا سریع است و نیمه عمر نهایی آن تقریبا ۱۹ ساعت است.

بعد از ۱۲ هفته، ۲۹ درصد از مردان با مصرف دوز ۳۰ میلی گرم و ۳۴ درصد از آنها با مصرف دوز ۶۰ میلی گرم، تاخیر ۳ دقیقه ای یا کمی بیشتر داشتند.  مردانی که داپوکستین مصرف می کردند، دریافتند که انزال خود را بهتر کنترل می کنند و از عملکرد جنسی خود نسبت به کسانی که دارونما مصرف می کردند، راضی تر بودند. در آزمایشی دیگر، عملکرد داپوکستین (۶۰ میلی گرم) با پاروکستین (۲۰ میلی گرم) که نوع دیگری از SSRI ها است، در ۳۴۰ مرد ۲۲ تا ۴۸ سال با مشکل زود انزالی مورد مقایسه قرار گرفت. بیمارها هر روز به دو دوز تقسیم می شدند.  پس از ۱۲ هفته، زمان تاخیر انزال در رابطه ی واژینال از ۳۸ به ۱۷۹ ثانیه برای داپوکستین و از ۳۱ ثانیه به ۳۷۰ ثانیه برای پاروکستین و از ۳۴ ثانیه به ۵۵ ثانیه برای دارونما افزایش یافته است.

مردان رضایت جنسی بیشتری از داپوکستین و پاروکستین نسبت به دارونما را نشان دادند ( به ترتیب: ۶۶ درصد در مقابل ۷۸ درصد در مقابل ۱۶ درصد). طی مصاحبه ای که با زوج ه و شریک های این مردان به طور جداگانه صورت گرفت، آنها نیز رضایت جنسی بیشتری داشتند. یازده مرد به دلیل راضی نبودن از تاثیر این داروها، این آزمایش را ترک کردند: ۳ نفر از ۱۰۴ نفر با داپوکستین، ۲ نفر از ۱۰۵ نفر با پاروکستین و ۶ نفر از ۱۰۰ نفر با دارونما. زمان دوز گرفتن در رابطه با مقاربت جنسی در این آزمایش توصیف نشده است.

در طول دوره ی آزمایش ها بر مصرف داپوکستین

 • حالت تهوع (۱۱ درصد)
 • سردرد (۵.۶ درصد)
 • اسهال (۳.۵ درصد)
 • خواب آلودگی (۳.۱ درصد)
 •  سرگیجه (۵.۸ درصد)

بیشتر با داروی داپوکستین ۳۰ میلی گرم گزارش شده است.

عوارض داروی داپوکستین

عوارض داروی داپوکستین

این عوارض و درصد رخ دادن آنها همگی مربوط به دوز ۳۰ میلی گرمی است و همه آنها با دوز ۶۰ میلی گرم داپوکستین می تواند دارای درصد بالاتری باشد.

 • حالت تهوع و سرگیجه شایع ترین دلایل قطع مصرف داپوکستین ۳۰ میلی گرم بود.
   
 • عوارض جانبی جنسی از جمله اختلال در نعوظ، انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی با داپوکستین بیشتر از دارونما بود.

این موارد در ۲.۹ درصد از بیمارانی که داپوکستین ۳۰ میلی گرم و ۳.۸ درصد از بیمارانی که داپوکستین ۶۰ میلی گرم مصرف می کردند در مقابل ۱.۵ درصد از بیمارانی که دارونما مصرف می کردند، رخ داد. افت فشار خون وضعیتی (پوسترال هایپوتنشن) در برخی از بیماران رخ داده است و در استفاده ی همزمان این دارو با داروهای گشاد کننده ی عروق مانند مهار کننده های آلفا، نیترات ها و فسفودی استراز ۵ باید احتیاط شود.

سنکوپ با دوز مربوطه، با داپوکسیتین ۳۰ میلی گرم ۰.۰۶ درصد، با داپوکسیتین ۶۰ میلی گرم ۰.۲۳ درصد و با دارونما ۰.۰۵ درصد گزارش شده است. پیش نشانه های بیماری احتمالی مانند تهوع، سرگیجه و احساس سبکی در سر نیز با داپوکستین بیشتر از دارونما بود.

عوارض داروی داپوکستین

اگرچه داپوکستین مدت زمان دخول در واژن را پیش از انزال افزایش می دهد، اما به نظر می رسد که بهبودها حدود متوسطی داشته اند و تاثیر دارونما نیز در بیشتر مطالعات مشهود بوده است. در یک آزمایش مقایسه ای، پاروکستین از داپوکستین موثرتر بود، اگرچه مشخص نبود که چه زمانی درمان در رابطه با مقاربت انجام شده است. فواید و عوارض جانبی درمان با داپوکستین باید پس از چهار هفته (یا شش دوز) بررسی شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرعلی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر عزیز
  این عکس زگیل هستش یا تبخال؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   اگر زخم شده و سوزش داره تبخال هستش

 • تصویر کاربر حسنی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  همسرم یه هفته ای دیدم این جوش یا زگیل را روی ران پاش از داخل نزدیک مقعد خجالت میکشه نمیره دکتر تواین مدت بزرگ نشده هر روز میبینم. بنظرتون زگیل تناسلی یا زگیل معمولی؟ 2- زگیل روی آرنج دستش بود که هی بهش دست میزد میشه زگیل معمولی قسمت پایین تنه و ران هم دربیاد؟؟؟؟. 3- ما رابطه جنسی نداشتم باردار هستم احتمالش هست اگه بدن من زگیل تناسلی باشه بعد 8 ماه به اون سرایت کرده باشه و بروز کن من تو بدنم ندارم سوال کردم فقط؟؟؟؟ همه عکسها از یک جوش گرفته شده بعضی از نزدیک و بعضی از دور . تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   ممکنه زگیل نباشه

 • تصویر کاربر Ar.g.j شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام من مدت ۳ماهه که دچار زیگیل شدم و یدونه پایین کلاهکه آلتم زده درمانه گیاهیی با قارچ شیتاکه دارم انجام میدم و روزی ۳بار با سرکه سیب قسمته مورده نظرو تمیز میکنم امروز هفته سوم درمانه ولی چیزه موثری ندیدم از لحاظ ذهنی بهمم ریخته میخواستم ببینم را حل پیشنهادیه شما چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام کرایوتراپی

  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام کرایوتراپی

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر دارا شنبه ۸ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  آقاي دكتر سلام خسته نباشيد ممنون كه با اينهمه مشغله اينجا ميايد و جواب بيماراتون رو ميديد
  من چند وقتي هست كه روي خط ختنه ام متوجه يك برامدگي ريز گوشتي شدم شكل همين زگيل ها كه توي اينترنت زياده تصاويرشون ، فارق از اينگه زگيله معمولي هست يا تناسلي به متخصص پوست مراجعه كردم همين ديشب و فريز كرد برام و گفت تا چند روز ديگه هم از بين ميره
  چون كلا حساس شدم به اين موضوع روي قسمت شيار آلت چند برامدگي با رنگ روشن ديده ميشه كه متخصص پوست نتونست تشخيص بده كه اصلا چيه روي اونا هم ماده فريز زد اما فرقي نكرده ميخواستم ببينم اينا هم ممكنه زگيل خطر ناك باشه يا همون پاپول مرواريد هستش و مشكلي نداره ؟
  جسارتا از زگيل و جوشهاي بالا براتون عكس ميذارم ممنون ميشم جواب بديد
  سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۸ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام شما رو ویزیت کردم در مطب و کلی با هم صحبت کردیم

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ببخشید تست اچ پی وی من از روی ادرار که از کرمان به تهران ارسال شده بود به آزمایشگاه کیوان مثب شد (ژنوتیپ ۱۸)، در ظاهر هم علائم بالینی ندارم، میخواستم بدونم چقدر تست ادرار معتبر هست برای مردان، توصیه به تکرار دارید؟ و چه آزمایشگاهی معرفی میکنید؟
  مرسی.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام این روش به تازگی وارد بازار شده است و بهتر است در آزمایشگاه پاتوبیولوژی مرکزی در تهران تکرار شود

  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام این روش به تازگی وارد بازار شده است و بهتر است در آزمایشگاه پاتوبیولوژی مرکزی در تهران تکرار شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر