داپوکستین:گزینه جدید در درمان زود انزالی

داپوکستین که به صورت کلی در دسته SSRI های سریع قرار می گیرد، به طور خاص برای درمان زود انزالی ساخته شده است.  مصرف اولین دوز این دارو (در صورت لزوم) حدود یک تا سه ساعت پیش از برقراری رابطه جنسی، می تواند موثر واقع شود و عوارض جانبی آن با سایر SSRI ها قابل مقایسه است. داپوکستین در بسیاری از کشورها مورد تائید قرار گرفته است، ولی این دارو همچنان در ایالات متحده آمریکا تائید نشده است. 

در مطالعه ای بر روی مردان با مشکل زود انزالی و اختلال در نعوظ که تحت درمان با فسفودی استراز نوع ۵ (PDE5) بودند، داپوکستین مزایای درمانی بهتری را به همراه داشت و به طور کلی قابل تحمل بود. با این حال، حدود ۹۰ درصد از بیماران مصرف داپوکستین را بیشتر به دلیل عوارض جانبی، هزینه و تاثیرات ناامید کننده ی آن، قطع کردند.

زود انزالی یا انزال زودرس

زود انزالی یا انزال زودرس

داروی داپوکستین یک SSRI کوتاه اثر است و اولین دارویی است که برای زود انزالی به بازار عرضه شده است. پس از گذشت یک ساعت از مصرف خوراکی این دارو، غلظت پلاسمای داپوکسیتین به اوج می رسد. از بین رفتن تاثیر دارو نسبتا سریع است و نیمه عمر نهایی آن تقریبا ۱۹ ساعت است.

بعد از ۱۲ هفته، ۲۹ درصد از مردان با مصرف دوز ۳۰ میلی گرم و ۳۴ درصد از آنها با مصرف دوز ۶۰ میلی گرم، تاخیر ۳ دقیقه ای یا کمی بیشتر داشتند.  مردانی که داپوکستین مصرف می کردند، دریافتند که انزال خود را بهتر کنترل می کنند و از عملکرد جنسی خود نسبت به کسانی که دارونما مصرف می کردند، راضی تر بودند. در آزمایشی دیگر، عملکرد داپوکستین (۶۰ میلی گرم) با پاروکستین (۲۰ میلی گرم) که نوع دیگری از SSRI ها است، در ۳۴۰ مرد ۲۲ تا ۴۸ سال با مشکل زود انزالی مورد مقایسه قرار گرفت. بیمارها هر روز به دو دوز تقسیم می شدند.  پس از ۱۲ هفته، زمان تاخیر انزال در رابطه ی واژینال از ۳۸ به ۱۷۹ ثانیه برای داپوکستین و از ۳۱ ثانیه به ۳۷۰ ثانیه برای پاروکستین و از ۳۴ ثانیه به ۵۵ ثانیه برای دارونما افزایش یافته است.

مردان رضایت جنسی بیشتری از داپوکستین و پاروکستین نسبت به دارونما را نشان دادند ( به ترتیب: ۶۶ درصد در مقابل ۷۸ درصد در مقابل ۱۶ درصد). طی مصاحبه ای که با زوج ه و شریک های این مردان به طور جداگانه صورت گرفت، آنها نیز رضایت جنسی بیشتری داشتند. یازده مرد به دلیل راضی نبودن از تاثیر این داروها، این آزمایش را ترک کردند: ۳ نفر از ۱۰۴ نفر با داپوکستین، ۲ نفر از ۱۰۵ نفر با پاروکستین و ۶ نفر از ۱۰۰ نفر با دارونما. زمان دوز گرفتن در رابطه با مقاربت جنسی در این آزمایش توصیف نشده است.

در طول دوره ی آزمایش ها بر مصرف داپوکستین

 • حالت تهوع (۱۱ درصد)
 • سردرد (۵.۶ درصد)
 • اسهال (۳.۵ درصد)
 • خواب آلودگی (۳.۱ درصد)
 •  سرگیجه (۵.۸ درصد)

بیشتر با داروی داپوکستین ۳۰ میلی گرم گزارش شده است.

عوارض داروی داپوکستین

عوارض داروی داپوکستین

این عوارض و درصد رخ دادن آنها همگی مربوط به دوز ۳۰ میلی گرمی است و همه آنها با دوز ۶۰ میلی گرم داپوکستین می تواند دارای درصد بالاتری باشد.

 • حالت تهوع و سرگیجه شایع ترین دلایل قطع مصرف داپوکستین ۳۰ میلی گرم بود.
   
 • عوارض جانبی جنسی از جمله اختلال در نعوظ، انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی با داپوکستین بیشتر از دارونما بود.

این موارد در ۲.۹ درصد از بیمارانی که داپوکستین ۳۰ میلی گرم و ۳.۸ درصد از بیمارانی که داپوکستین ۶۰ میلی گرم مصرف می کردند در مقابل ۱.۵ درصد از بیمارانی که دارونما مصرف می کردند، رخ داد. افت فشار خون وضعیتی (پوسترال هایپوتنشن) در برخی از بیماران رخ داده است و در استفاده ی همزمان این دارو با داروهای گشاد کننده ی عروق مانند مهار کننده های آلفا، نیترات ها و فسفودی استراز ۵ باید احتیاط شود.

سنکوپ با دوز مربوطه، با داپوکسیتین ۳۰ میلی گرم ۰.۰۶ درصد، با داپوکسیتین ۶۰ میلی گرم ۰.۲۳ درصد و با دارونما ۰.۰۵ درصد گزارش شده است. پیش نشانه های بیماری احتمالی مانند تهوع، سرگیجه و احساس سبکی در سر نیز با داپوکستین بیشتر از دارونما بود.

عوارض داروی داپوکستین

اگرچه داپوکستین مدت زمان دخول در واژن را پیش از انزال افزایش می دهد، اما به نظر می رسد که بهبودها حدود متوسطی داشته اند و تاثیر دارونما نیز در بیشتر مطالعات مشهود بوده است. در یک آزمایش مقایسه ای، پاروکستین از داپوکستین موثرتر بود، اگرچه مشخص نبود که چه زمانی درمان در رابطه با مقاربت انجام شده است. فواید و عوارض جانبی درمان با داپوکستین باید پس از چهار هفته (یا شش دوز) بررسی شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر sadra یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین
  میخواستم بدونم این ضایعه ها روی الت تناسلیم زگیل هستن یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربر Dz دوشنبه ۳۰ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام.مدت دوسال چند عدد دانه روی بدنه التم زده که بعد از تحقیقات و تشخیص دکتر زیگیل هستند لطفا راهنمای کنید با لیزر و این سیستم درمان موافق نیستم ایا پمادی هست که معرفی کنید که حتما جواب دهد ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۳۰ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   اول آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین 

 • تصویر کاربر مهراب پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من یک مشکلی داشتم .رو کلاهک الت تناسلی من زیرش جوش های ریز که نه میترکن خیلی هم ریزن و تقریبا هم زیادن میخواستم بدونم مشکلی هست یا نه.سوال دیگمم اینه که رو بدنه یچیزی بود زیر پوست حرکت میکرد فشار دادم و دیدم جوش بود اینا چی هستن الان بالای التم هم انگار یه توده ای کوچیک دس میزنم اینور اونور میره چی میتونه باشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید جهت معاینه 

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۷ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آیا خود ارضایی باعت زیگیل تناسلی میشود
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۷ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   خیر 

 • تصویر کاربر لاله سه شنبه ۳ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من یه شش ماهی میشه که ضایعه ای کاملا شبیه به زگیل تناسلی در دهانه واژنم دیدم که یه دو ماهی میشه که بیشتر شده رفتم دکتر ایشون گفتن زگیل هست و از ترشحات واژنم نمونه گرفتن و برای آزمایش اچ پی وی فرستادن که جوابش منفی شد .جناب دکتر میخواستم بدونم آیا لازم هست مجدادا آزمایش بدم از خود زگیل ها نمونه برداری کنن؟ چون من قصد بارداری دارم و سنم هم طوری نیست که بخوام زمان رو از دست بدم میخواستم بدونم چه قدر زمان میبره تا خوب بشم و اقدام به بارداری کنم با تشکسلام جناب دکتر من یه شش ماهی میشه که ضایعه ای کاملا شبیه به زگیل تناسلی در دهانه واژنم دیدم که یه دو ماهی میشه که بیشتر شده رفتم دکتر ایشون گفتن زگیل هست و از ترشحات واژنم نمونه گرفتن و برای آزمایش اچ پی وی فرستادن که جوابش منفی شد .جناب دکتر میخواستم بدونم آیا لازم هست مجدادا آزمایش بدم از خود زگیل ها نمونه برداری کنن؟ چون من قصد بارداری دارم و سنم هم طوری نیست که بخوام زمان رو از دست بدم میخواستم بدونم چه قدر زمان میبره تا خوب بشم و اقدام به بارداری کنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

 • تصویر کاربر مو پنجشنبه ۲۱ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من دیشب با شخصی‌رابطه جنسی داشتم خوشبختانه یا متأسفانه. درحین کار متوجه شدم زگیل‌تناسلی داره روی آلتش اما حدود 15 دقیقه دهنم و بدنم حسابی به زگیل‌‌هاش خورده بود مخصوصا دهنم. برنامه رو متوقف کردم و فوری‌رفتم حمام همه‌بدنمو از موهای سرم تا نوک انگشتام شستم چند بار با شامپو و‌صابون حسابی. لباسایی که تنم بود هم گذاشتم توی وایتکس که ضد عفونی بشه.
  *آیا من حتما مریض شدم یا احتمالش خیلی کمه؟؟؟*
  خیییلی‌نگران هستم‌جناب دکتر. خواهش میکنم پاسخ منو بدید. اصلا‌خابم نبرده دیشب‌تا هنوز. دنیا برم‌تیره و تار شده از دیشب تا الان، میترسم مریض‌شده باشم و توی دهنم یا صورتم بیرون‌بیاد زگیل.
  خیلی‌خیلی ممنونم ازتون که این سایت رو گذاشتید.
  خدا منو‌بکشه با این‌کارایی که میکنم‌که راحت بشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۱ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   گرفتاری همیشه صد در صد نیست به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر مرد جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .من الان چند وقت این بیماری را گرفتم.خیلی حالم خرابه .استرس دارم ترس.رفتم آمپولش به ۳ دوره زدم .ولی نه خوب شدم نه برطرف شد.هر ماه داره اضافه میشه.من از شما دارم بخوام بیام پیش شما برای درمان.اگر ممکنه راه درمان بهم بگین .عصبی شدم .ممنون و تشکر از شماااا
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   اول آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربر M.S یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتز
  من یه مدتی روی سر التم ۲تا لکه صورتی پیدا شده بدون هیچ درد و سوزش و برامدگی،میخواستم ببینم اگه میشه منو راهنمایی کنین ببینم چی هستش
  ایا چیز خواصی هستش یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   به متخصص پوست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  من خانمم دچار اچ پی و نوع ۵۶ هستش میخواستم ببینم خطرناکه و رابطه جنسی خطرناکه ولی تا حالا زیگیلی مشاهده نکرده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   از نوع high risk هستش ایشون مدام باید تحت نظر متخصص زنان باشند و شما هم از مصرف سیگار قلیان الکل پرهیز کنید ولی نزدیکی مشکلی نداره 

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  من شهرستان هستم جهت انجام آزمایش hpv وبرای ادامه درمان به چه دکتری مراجعه کنم...با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   ارولوژی 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر