آیا بزرگ شدن پروستات خطرناک است؟ (+ روش های درمانی بزرگی پروستات)

پروستات غده‌ای است که در زیر مثانه و در جلوی رکتوم قرار دارد. پروستات نقش بسیار مهمی در سیستم تولیدمثل مردانه دارد.  در بسیاری از آقایان غده پروستات می‌تواند بزرگ شود، که علائم و عوارضی را به دنبال دارد. البته بزرگ شدن پروستات قابل درمان است.

اسپرم به وسیله مایعی که پروستات تولید می‌کند، در سیستم تولیدمثل منتقل می‌شود.

پروستات چیست؟

پروستات نوعی غده است که در زیر گردن مثانه مردان جای گرفته است. این عضو بدن، وظیفه تولید بخشی از مایع منی در آقایان را به عهده دارد.

پروستات نیز مانند سایر اعضای بدن دچار بیماری ها و یا عارضه هایی می گردد که اغلب افراد از آن به عنوان علت پروستات یاد می کنند. در واقع باید بگوییم کلمه علت پروستات همان علت بزرگی پروستات می باشد. بزرگی پروستات یکی از عوارض و بیماری هایی است که پروستات دچار آن می گردد.

بزرگی خوش خیم پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات در نتیجه افزایش بیش از حد سلول های غده پروستات اتفاق می افتد. این افزایش سلولی نیز، باعث ورم غده پروستات و در نتیجه انسداد میزراه و کاهش جریان ادرار می‌شود.

بزرگ شدن پروستات چه خطری دارد؟

بزرگی خوش خیم پروستات همانند سرطان پروستات نبوده و خطر این عارضه نیز همچون سرطان پروستات نیست، اگرچه ممکن است دارای علائمی باشد که، فرد را تحت تأثیر خود قرار دهد. بزرگی خوش خیم پروستات بیشتر در مردانی که سن بالای ۵۰ سال دارند، اتفاق می افتد.

حتما بخوانید

آیا سرطان پروستات بدخیم قابل درمان است؟ برای درمان سرطان پروستات بدخیم چه روش هایی وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سرطان پروستات بدخیم

علت بزرگ شدن پروستات چیست؟

سوال بسیاری از افراد این است: بزرگ شدن پروستات نشانه چیست؟ در پاسخ باید بگوییم افزایش سن یکی از اصلی ترین علل بزرگ شدن پروستات از نوع خوش خیم آن است و بسیاری از مردان بالای ۸۰ سال دارای علائم آن هستند.

علیرغم اینکه علت اصلی این بیماری هنوز مشخص نیست، اما می‌توان گفت تغییرات هورمون های جنسی مردانه در نتیجه ی افزایش سن، از جمله عوامل تأثیر گذار این بیماری است. هرگونه سابقه خانوادگی اختلالات پروستات و ناهنجاری بیضه ها، سبب افزایش خطر ابتلا به این بیماری می‌شوند.

علائم بزرگ شدن پروستات

علائم بزرگی پروستات از نوع خوش خیم آن در ابتدا بسیار خفیف هستند، اما در صورت عدم درمان و رسیدگی می‌توانند تشدید گردند. برخی از اصلی ترین علائم خطرناک پروستات آن عبارت‌اند از:

 • ادرار مکرر در هنگام شب
 • ادرار قطره قطره
 • ادرار منقطع
 • احساس فشار در هنگام ادرار
 • جریان ادرار ضعیف
 • جریان ادرار آهسته و همراه با تأخیر
 • ادرار دردناک
 • ادرار خونی

این علائم قابل درمان هستند و توصیه می‌شود در صورت مشاهده هرکدام از علائم برای پیشگیری از عوارض دیگر، به پزشک مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید

آیا با بیماری های جنسی در آقایان آشنایی دارید؟ آیا می دانید زگیل تناسلی در مردان چیست؟ آیا می دانید زگیل تناسلی در مردان چگونه به زنان انتقال پیدا می کند؟ برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک زیر کلیک کنید

زگیل تناسلی در مردان

تشخیص بزرگ شدن پروستات

برای تشخیص بزرگی پروستات معمولا از بررسی فیزیکی و پرسش سوالاتی پیرامون سابقه پزشکی و دارویی استفاده می‌شود. برخی آزمایش‌های دیگر از قبیل سی تی اسکن و تصویربرداری توسط اشعه ایکس، برای تشخیص به کار می‌روند.

دارو

درمان بزرگ شدن پروستات

درمان پروستات ، با مراقبت شخصی شروع می‌شود. در صورت عدم تأثیر و تشدید علائم، مصرف دارو و عمل جراحی توسط پزشک تجویز می‌گردد. سن بیمار و میزان سلامت عمومی وی، در تجویز دارو و درمان بسیار مؤثر است.

#تامسولوسین ، داروی معروف بزرگی پروستات

تامسولوسین که با نام تجاری فلوماکس ( flomax ) نیز خوانده می شود، سبب شل شدن گردن مثانه و عضلات پروستات شده و در کل سبب سهولت در ادرار می گردد. این دارو برای درمان بزرگی خوش خیم پروستات به کار می رود.

#درمان طبیعی بزرگ شدن پروستات

درمان طبیعی بیماری، شامل مجموعه اقدامات و تغییراتی است که بیمار به منظور تخفیف در علائم بیماری، در زندگی خود انجام می‌دهد. این موارد عبارتند از:

 • ادرار کردن به محض نیاز
 • عدم استفاده از داروهای آنتی هیستامین و ضد حساسیت که مانع تخلیه مثانه می‌شوند.
 • اجتناب از نوشیدن مشروبات الکلی و کافئین به خصوص در ساعات پایانی شب
 • پایین آوردن سطح استرس، زیرا استرس موجب افزایش ادرار می‌شود.
 • انجام فعالیت های ورزشی، زیرا عدم تحرک موجب تشدید علائم می‌شود.

#عمل جراحی بزرگ شدن پروستات

در صورت عدم تأثیر دارو و روش های طبیعی، انواع مختلف عمل جراحی برای درمان این بیماری مؤثر است. برخی از انواع این روش ها، سرپایی بوده و در مطب پزشک نیز قابل اجرا است. این در حالی است که برخی دیگر از انواع روش ها، باید در بیمارستان و در اتاق عمل اجرا گردند.

حتما بخوانید

اگر به دنبال جراحی سرطان پروستات با روش های نوین هستید و می خواهید با عوارض بعد از جراحی سرطان پروستات آشنا شوید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

جراحی سرطان پروستات

✅ عمل سرپایی

عمل سرپایی شامل تزریق وسیله ای از طریق مجرای میزراه، به داخل غده پروستات انجام می‌شود و شامل موارد زیر می‌گردد:

TUNA

از امواج پرتوزا، به منظور برش و شکاف بافت پروستات استفاده می‌شود.

TUMT

از انرژی حاصل از امواج میکروویو، برای برداشتن بافت پروستات استفاده می‌شود.

WIT

آب گرم به منظور تخریب بافت اضافه پروستات به کار می‌رود.

HIFU

انرژی حاصل از امواج فراصوت، برای حذف بافت اضافه پروستات استفاده می‌شود.

✅ عمل همراه با بستری

این نوع جراحی پروستات نیز در صورت مشاهده موارد زیر، برای بیمار تجویز می‌گردد:

 • اختلال کلیه
 • سنگ مثانه
 • عفونت مجاری ادراری
 • بی اختیاری ادرار
 • ناتوانی در تخلیه مثانه
 • وجود خون در ادرار

بزرگی خوش خیم پروستات

عوارض بزرگ شدن پروستات

بسیاری از مردان علائم این اختلال را نادیده می‌گیرند، در حالی که تشخیص و درمان به موقع، مانع عوارض خطرناک بعدی این بیماری می‌شود.

از این رو در صورت مشاهده علائم بیماری، به پزشک مراجعه نمایید. مردانی که سابقه طولانی مدت بزرگی خوش خیم پروستات دارند، ممکن است بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های زیر قرار داشته باشند:

 • عفونت مجاری ادراری
 • آسیب به کلیه
 • سنگ کلیه
 • خونریزی مجاری ادراری
 • عدم توانایی ادرار

 انسداد مجاری ادراری، گاهی به اندازه ای شدید است که ادرار به هیچ وجه نمی تواند از مثانه خارج شود. انسداد مجرای مثانه بسیار خطرناک است، زیرا ادرار موجود در مثانه می‌تواند باعث عفونت مجاری ادراری و آسیب به کلیه شود.

بزرگ شدن پروستات همیشه نیاز به درمان دارویی ندارد و گاهی از طریق معاینه مرتب توسط پزشک می‌توان علائم و اندازه پروستات را کنترل کرد.

تغییر سبک زندگی، مصرف دارو و عمل جراحی همه جزو گزینه های درمانی هستند که کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. پزشک تا جایی که ممکن است برنامه درمان را به گونه ای تنظیم می‌کند که موجب کنترل علائم شود و بر کیفیت زندگی تأثیر منفی نداشته باشد. به همین دلیل است که گفتگو با پزشک، پیرامون علائم بیماری، بسیار حائز اهمیت است.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فا دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با سلام پدرم 78 سالشه سکته مغزی کرده با پروستات خیلی بزرگ و ps iبالا دنبال کارای عمل بودیم که سکته کردن الان بیمارستان هستن بهشون سوند وصل ولی هنگام تخیلیه ادارار به پهلو میشن و زور میزنن و میلرزن میخاستن دلیلشو بدونم و اینکه تا زمانی که وضعیت سکتشون پایدار بشه و واسه عمل پروستات اماده بشن چکار کنیم که کمتر اذیت بشن ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سوندش رو عوض کنید -کاری نمیشه کرد به جز سوند

 • تصویر کاربر Parsa یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  با سلام میخواستم بدونم چرا هنگام نزدیکی جنسی موقع ارضا شدن منی ک ازادنه تا نیم متر جهش داشت الان نداره خیلی عادی انگار ن انگار خیلی راحت از الت خارج شده گویی ک هیچ لذتی نداره درضمن توانایی جنسیم هم کم شده ایا ربطی ب پروستات هم داره یا علت دیگه ای داره‌ درضمن عمل واریکوسل هم انجام دادم. باتشکر از جناب دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 9 ماه پیش)

   حتما مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  باسلام ..اقای دکتر پدرمن 80سال سن وطی ازمایشاتی ک داده است از بزرگ شدن پروستات ناراحت هست ..وموقع دفع ادرار خییلی اذیت هستن راهکار شما واسه درمان چی هست اگ راهنمایی کنید کمال تشکر رودارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   قرص پروترال اپاس روزی یکعدد بخور اگه خوب نشد باید با سونوگرافی و آزمایش مراجعه حضوری داشته باشند

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  پدر سال 98 در شهریور ماه به دلیل داشتن سرطان پروستات عمل رادیکال پروستاتکتومی را انجام دادن و بعد از عمل جواب پاتولوژی هم نشانی از متاستاز نداشت ؛بعد از عمل دوبار به فاصله 3 ماه یکبار آزمایش psa انجام شده و اعداد به ترتیب 0/19 و 0/07 بود تا اینکه بعد از 6 ماه از آخرین آزمایش عدد 0/26 را نشان میده دوباره بعد از سه ماه از آخرین آزمایش یعنی 99/06/19 آزمایش دادیم عدد 0.3 را نشان میدهد الان دکتر وضعیت پدرم چه جوری نگران شدم چه قدر خطرناک هست با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۷ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام نگران نباشید و ۳ ماه دیگه چک کنید 

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام باستحضار میرسد به تازگی تکرر ادرار زیاد شده مخصوصا شب یا دم صبح سمت راست پایین مثانه ام یک کم ورم کرده تریاک هم مصرف میکنم میشه راهنمایی کنید ممنون۰
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار و آزمایش خون PSA Cr FBS

 • تصویر کاربر نادر چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  رفتم سونوگرافی گفت که پروستاتم کمی بزرگ شده و با دارو کنترل ميشه، ميخواستم ببينم چه دارویی باطد استفاده کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۸ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام در صورتیکه علائم ادراری ندارید نیاز به دارو نیست و در صورتی که علائم ادراری دارید قرص پروترال اپاس روزی یکعدد بخورید

 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام من۷۰سال سن دارم ومدت ۸ماه است که دچاربیماری پرستات شده ام وبه دکتر مراجعه کرده ام و تمام آزمایشات ادرار خون گرفته ام ولی دردومشکل ندارم ولی هرگز نعوذانجام نمی شودضمنا من دارو فشار خون ودیابت مصرف می کنم ازشما استاد گرامی استدعادارم بنده را راهنمایی فرمائید ممنون وسپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید جهت رویت آزمایشات و داروهای مصرفی 

 • تصویر کاربر مهاحر شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  چندوقت پیش سنوگرافی از پروی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سوال کامل نیومده 

 • تصویر کاربر ارمین شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من و رفیقم ۱۸ سال سن داریم.
  ایا با خود ارضایی به سرطان پروستات دچار‌میشیم‌یا خیر؟
  درد بیضه سمت راست به چه دلیل میباشد؟
  با تشر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   خیر _ سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق  انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر اسماعیل شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام .استادعزیز.من درسنوگرافی ام اندازه پروستات 30cc. 34mm*30*57 ذکرشده وهمچنین نوشته مایه فضاگیر دیده شده.باوجودپلاکت پایین 85000 ایابایداز داروی خاصی استفاده کنم .متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   گزارش سونوگرافی رو بفرست 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر