چندین فایده تمرینات کگل برای زنان و مردان

تمرینات کگل برای تقویت عضلات کف لگن شما انجام می شوند. عضلات کف لگن مجموعه ای از عضلات هستند که زمانی که روی توالت نشسته اید، از آنها برای توقف جریان ادرار استفاده می کنید. تقویت این عضلات به شما در جلوگیری از نشت ادرار کمک می کند و از عبور تصادفی گاز یا مدفوع جلوگیری می کند و حتی می تواند ارگاسم شما را بهبود بخشد. همیشه پیش از انجام تمرینات کگل، مثانه خود را خالی کنید. به عنوان یک تازه کار، شما باید یک فضای آرام و خصوصی را برای نشستن و دراز کشیدن پیش از انجام این تمرینات پیدا کنید. در زمان تمرین، خواهید دید که شما می توانید این تمرینات را در هر جایی انجام دهید.

زمانی که در ابتدا انجام تمرینات کگل را شروع می کنید، عضلات خود را در کف لگن به مدت سه ثانیه منقبض کنید، سپس آنها را به مدت ۳ ثانیه آزاد کنید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید. در چند روز بعد، تا زمانی که انقباض عضلات خود را بتوانید تا ۱۰ ثانیه حفظ کنید این کار را ادامه دهید. هدف شما در هر روز باید سه ست ۱۰ عددی باشد.

 

تمرینات کگل چه چیزی هستند؟

تمرینات کگل (که تمرینات کف لگن نامیده می شوند) برای تقویت عضلات کف لگن استفاده می شوند. تمرینات کگل نه تنها می توانند به پیشگیری از نشت ادرار کمک کنند، بلکه می توانند به پیشگیری از عبور تصادفی گاز یا مدفوع جلوگیری کنند و حتی به بهبود ارگاسم نیز کمک کنند. حفظ تناسب این عضلات، از افتادگی پیشابراه، مثانه و روده به درون واژن جلوگیری می کند. این شرایط پرولاپس (افتادگی) اندام لگن نامیده می شود.

اگر افتادگی اندام لگن رخ دهد، چه اتفاقی می افتد؟

اگر شما تجربه پرولاپس اندام لگن را دارید، ادرار و مدفوع شما ممکن است نشت داشته باشد (شرایطی که بی اختیاری ادرار و بی اختیاری مقعدی نامیده می شوند). همچنین شما ممکن است حساسیت جنسی در واژن خود را از دست دهید.

علت افتادگی اندام لگن

هر چیزی که به عضلات کف لگن فشار وارد کند، موجب ضعیف شدن آنها می شود و می تواند منجر به افتادگی اندام لگن شود، این موارد عبارتند از:

 • بارداری و زایمان طبیعی
 • اضافه وزن یا افزایش وزن
 • جراحی در ناحیه لگن از جمله سزارین
 • ژنتیک : برخی از افراد نسبت به افراد دیگر با احتمال خطر بیشتری در ضعف بافت هایی که از عضلات کف لگن پشتیبانی می کنند متولد می شوند.
 • فرایند پیری طبیعی: عضلات کف لگن و نیز عضلات راست روده و مقعد، به طور طبیعی با افزایش سن ضعیف می شوند. از دست دادن استروژن نیز عضلات را در این ناحیه ضعیف می کند.
 • سرفه ها، عطسه ها و خندیدن مکرر
 • تمرینات ورزشی (به خصوص پریدن، دویدن و دیگر تمرینات ناموزون و وزنه برداری سنگین)؛ و ورزش های تماسی.
تمرینات کگل

چگونه می توانم عضلات کف لگن خود را پیدا کنم؟

عضلات کف لگن شما گروهی از عضلات هستند که یک زنجیره ی کوچک یا هاموک را تشکیل می دهند که بین استخوان لگن در جلوی بدن شما تا استخوان دنبالچه (انتهای ستون فقرات) در پشت ادامه دارد. پیداکردن عضلات کف لگن بسیار ساده است. سعی کنید در حالی که روی توالت نشسته اید، ادرار خود را متوقف کنید. این کار را فقط تا زمانی انجام دهید که آن را احساس کنید (در غیر این صورت این توقف و شروع جریان ادرار می تواند منجر به بروز مشکلاتی برای بدن می شود.) شما همچنین می توانید انگشت خود را به واژن وارد کرده و عضلات اطراف واژن خود را فشرده کنید. شما باید در اطراف انگشت خود احساس فشار کنید. عضلاتی که شما شما در حین انجام این فعالیت احساس می کنید، همان هایی هستند که در طول تمرینات کگل تقویت می شوند.

ورزش کگل برای تقویت مثانه چگونه است؟

شما تمرینات کگل را با بلندکردن، منقبض کردن و سپس آزاد کردن عضلات کف لگن خود می توانید انجام دهید. این کار را با تعداد تمرین های کم (بالابردن/فشرده سازی، انقباض و شل کردن) در یک دوره زمانی کوتاه می توانید شروع کنید، سپس به تدریج هم مدت زمان و هم تعداد تمریناتی را که در هر جلسه انجام می دهید (که سِت نامیده می شوند) افزایش دهید. شما باید در هر روز حداقل دو ست ورزشی انجام دهید. تمرین بالا بردن لگن و منقبض کردن آن را با ۳ ثانیه و سپس آزاد کردن آن را نیز به مدت ۳ ثانیه شروع کنید. این کار را ۱۰ بار پشت سر هم تکرار کنید. این می تواند یک ست باشد. (اگر این تعداد برای شما زیاد باشد،آن را کم کنید). این ست تمرینات را حداقل دو بار در هفته انجام دهید.

به محض پیشرفت کردن، تعداد این تمرینات را افزایش دهید. به عبارت دیگر، مدت زمان بلند کردن باسن، منقبض کردن و آزاد کردن؛ تعداد تمریناتی که یک ست را تشکیل می دهند. برای مثال، به جای منقبض کردن عضلات به مدت سه ثانیه و شل کردن عضلات به مدت سه ثانیه، عضلات خود را به مدت ۴ ثانیه منقبض و منبسط کنید. سپس این میزان را به ۵ ثانیه افزایش دهید. تعداد تمرینات در هر ست را به ۱۰ بار به صورت متوالی افزایش دهید. در نهایت، تعداد دفعات انجام تمرین را از دو بار در روز به سه بار در روز افزایش دهید.

فواید تمرینات کگل برای زنان و مردان

اگر شما در انجام تمرینات کگل مشکل دارید، دو تمرین می توانند به شما کمک کنند، تمرین بازخورد زیستی و تحریک الکتریکی عضلات کف لگن. بازخورد زیستی به این منظور انجام می شود که مشخص شود آیا عضلات به درستی منقبض شده اند؛ تحریک الکتریکی، احساسی مانند تمرینات کگل را ایجاد می کنند. تمرین بازخورد زیستی (انجام شده با یک فرد حرفه ای) شامل وارد کردن یک پروب به واژن می باشد. زمانی که تمرینات کگل به شما آموزش داده می شود، یک مانیتور نشان می دهد که آیا عضلات درست را منقبض کرده اید. با تحریک الکتریکی، عضلات کف لگن با یک جریان الکتریکی کوچک بدون درد، لمس می شوند. این موجب انقباض این عضلات می شود. این احساس همانند احساس انجام تمرین عضلات کگل در صورتی که به درستی انجام شود، می باشد.

ورزش کگل برای بی اختیاری ادرار

ورزش کگل برای بی اختیاری ادرار

فواید تمرینات کگل برای مردان

مردان با شرایط بدنی و مسائل جنسی خاص نیز می توانند از فواید ورزش کگل بهره مند شوند. در مردان این تمرینات می توانند:

 • به بهبود بی اختیاری ادرار کمک می کند (بسته به علت آن).
 • به کنترل درد پروستات و التهابی که در پروستات و هایپرپلازی پروستات خوش خیم رخ می دهد کمک می کند.
 • لذت جنسی مردان را با کنترل انزال بیشتر و حس ارگاسم بهتر افزایش می دهد.

فواید تمرینات کگل برای زنان

تمرینات کگل می توانند از بی اختیاری ادراری و سایر مشکلات کف لگن جلوگیری کنند. همچنین ماهیچه های لگن را تقویت می کنند و از رحم، مثانه، روده کوچک و راست روده حمایت می کنند. تقریباً در هر زمان می توانید تمرینات کگل، (که به عنوان تمرین عضلات کف لگن نیز شناخته می شود) را انجام دهید. اکثر خانمها می گویند که آنها در طول ۱۲ هفته پس از شروع روتین ورزشی کگل، نشت ادرار کمتری را احساس کرده اند.

نکته:

تمرینات کگل برای زنانی که هنگام عطسه، سرفه یا خنده دچار نشت شدید ادرار می شوند و یا اینکه به طور ناگهانی، مقدار کمی ادرار را به دلیل پر بودن مثانه (بی اختیاری سرریز) نشت می کنند، مفید نیست.

ورزش کگل برای زود انزالی

این تمرینات برای هر فرد اثر متفاوتی دارد. برخی از افراد بهبودی های قابل توجهی را در کنترل عضلات کف لگن و بی اختیاری ادرار ، نعوظ و زود انزالی مشاهده می کنند. گرچه، تمرینات کگل ممکن است از بدتر شدن شرایط شما جلوگیری کنند.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر بنده ۳۱ ساله هستم و مشکل خودارضایی دارم ۱سال پیش سونوگرافی انجام دادم پروستات حداکثر اندازه بود.الان ادرار که میکنم اولش دوشاخه میشه بعد خوب میشه ولی در کل فشار ادرارم کمه چه کاری باید انجام بدم خیلی نگرانم.
  گاهی کشاله رانم هم درد میگیره.
  ممنون که پاسخ میدید.
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید بنده جوانی ۲۶ساله سالم از نظر بدنی چند مدتی دچار نگرانی شدیدی در مورد مشکلی که برایم رخ داده نگرانی دارم که ایا اسپرم رقیق بنده (انقد رقیق هم نه)و پرتاپ نشدن اسپرم باعث ناباروری میگردد؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   آزمایش اسپرم انجام بده

 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  ببخشید من یه ماه پیش عمل تنگی مجرا و تومور مثانه انجام دادم و ادرارم خوب تخلیه میشه
  و الان یه هفته ای میشه که هم تکرر ادرار و هم سوزش ادرار دارم و بعضی وقتا یکی ۲ قطره ادرارم خود به خود میاد
  تکرر ادرار و سوزش میتونه از عفونت مثانه باشه یا خیر
  اقای دکتر برام جای نگرانی شده چیکار باید بکنم
  با دارو حل میشه
  اگه امکان داشته باشه راهنماییم کنید خیلی خیلی ممنون از شما تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   آزمایش ادرار وکشت ادرار انجام بده اگر عفونت نباشه سیستوسکوپی مجدد نیازه

 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خیلی معذرت میخوام وقت شریفتون رو میگیرم
  من سال ۸۹ در بیمارستان تجریش تهران عمل تنگی مجرا انجام دادم پیش دکتر حسینی
  مشکل تنگی مجرام حل شده
  الان به یه مشکل دیگه بر خوردم که سوزش ادار دارم و بعضی موقعه ها یکی دو قطره ادرارم خود به خود میاد رفتم پیش دکتر گفتن ازمایش سونوگرافی انجام بدم
  سونوگرافی اولی انجام دادم
  توده در دیواره خلفی راست مثانه به ابعاد ۶/۷ میلیمتر دیده شده
  ۲۰ روز دارو انتی بیوک مصرف کردم بعد ۲۰ روز دیگه سونوگرافی دومی انجام دادم که توده بافت نرمی در کف مثانه به قطر ۱۲ میلیمتر رویت شده
  خواستم ببینم مشکل سازه من باید چیکار کنم با دارو حل میشه ممنون میشم راهنماییم کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   توده باید با کمک سیستوسکوپی تایید بشه و در همان جلسه تراشیده بشه 

 • تصویر کاربر فرحان یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده مدتی ست متوجه شدم که آلتم به سمت چپ انحراف داره که البته موقتیه
  یعنی در مواقعی مانند دفع ادرار اول به سمت چپ انحراف پیدا میکنه و بعد از سه چهار ثانیه به حالت عادی بر میگرده
  در حالت نعوظ هم کمی انحراف وجود داره
  در حالت شل هم چند وقتی ست که خیلی کم به شکل ساعت شنی هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه 

 • تصویر کاربر آرزو یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  با سلام..حدود ۶ ماه مشکل سوزش و تکرر ادرار دارم..۴ماه پیش سونو و آزمایش دادم هیچ مشکلی نبود..چندبار به پزشک زنان مراجه کردم یه بار گفت عفونت شدید داری که دارو داد ولی تاثیر نداشت مجدد به تازگی رفتم برا معاینه که سونو نوشت انجام دادم..مشخص شد شن در مثانمه که احتمالا از کلیه راست وارد شده..سوال من اینه اگه دلیل این همه مدت سوزش و تکرر وجود شن هست چرا تو سونو ۴ ماه پیش مشخص نشد..من این سوزش و تکرر رو مدام به صورت مذمن دارم فقط تقریبا ۱۰ روز یه بار دو سه ساعت شدید میشه مواقعی که آب کمتر میخورم..سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشید

 • تصویر کاربر Z یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر این دکتر نوشته برام
  متوجه منظورشون نشدم راهنمایی میکنید
  نوشتند احتمالا چی؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   منم متوجه نشدم مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر مزیدی شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکتر خانم من دارای دردپهلو است.یک بار هم عمل کرده که آقای دکتر گفته بود مال کیست بوده فعلا درد شدید داره ....هیچ کس هم تشخیص نمی ده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار

درحال دریافت اطلاعات