دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

انواع پماد زگیل تناسلی

یکی از روش های شیمیایی درمان زگیل تناسلی استفاده از پماد زگیل تناسلی است که توسط بیماران بر روی پوست مالیده می شوند. در این مطلب با انواع پماد زگیل تناسلی به همراه روش مصرف پماد زگیل تناسلی گرد آوری شده است.

💥پماد زگیل تناسلی آلدرا ( ایمی کیمود )

کرم ۵ درصدی ایمی کیمود یک کرم موضعی کاملا قوی و تنظیم شده است که واکنش سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و در جعبه های یک بار مصرف در بازار وجود دارد.

عوارض پماد زگیل تناسلی ایمی کیمود

از جمله عوارض جانبی پماد ایمی کیمود می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

 • قرمزی و ورم در ناحیه مد نظر
 •  حس سوزش پوست
 •  خارش
 •  حساسیت پوست
 • پوست پوست شدن بدن و یا نا خالص شدن آن

✅روش استفاده از پماد آلدرا برای درمان زگیل تناسلی

افراد باید یک لایه نازک از این کرم موضعی را بر روی زگیل های مشخص پوست خود قرار دهند و تا زمانی که کرم ناپدید شود آن را بر روی پوست بمالند. ۶ الی ۱۰ ساعت پس از پروسه درمانی، ناحیه مورد نظر با آب و صابون شست و شو داده می شود. ماده ایمی کیمود می تواند کاندوم ها و دیافراگم ها را تضعیف کند و معمولا داشتن رابطه جنسی در شرایطی که این ماده بر روی پوست قرار دارد پیشنهاد نمی شود.

حتما بخوانید

آیا با علل به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان آشنا هستید؟جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

زگیل تناسلی در مردان

 

پماد زگیل تناسلی آلدرا

💥درمان زگیل تناسلی با ژل پودوفیلوکس 

پودوفیلوکس یک ژل ۰٫۵ درصدی و یا یک محلول حاوی عصاره خالص از فعال ترین مواد پودوفیلین است. برای جلوگیری از به وجود آمدن حساسیت و آلرژی موضعی، بیماران باید قبل از این که بخواهند محلول را روی پوست بمالند، اجازه دهند تا حدی خشک شود.

✅روش استفاده از  پماد زگیل تناسلی پودوفیلوکس

این محلول باید به کمک یک پارچه پنبه ای بر روی پوست کشیده شود؛ ژل باید به کمک انگشتان دست بر روی پوست و زگیل ها قرار داده شود. برخی از پزشکان معالج ترجیه می دهند مرحله اولیه از قرار دادن این مواد بر روی زگیل ها را خودشان انجام دهند.

✅موارد مصرفی پماد  پودوفیلوکس

پماد پودوفیلوکس برای درمان ضایعات پوستی واژنی، مجرای ادراری، زگیل مقعدی و باسنی پیشنهاد نمی شوند. ۵ آزمون رندم و کاملا اتفاقی توانستند نشان دهند که ضریب پاک سازی زگیل بین پودوفیلاکس و پودوفیلین هیچ تفاوت خاصی وجود ندارد.

درمان زگیل تناسلی با پدوفیلوکس

حتما بخوانید

آیا زگیل تناسلی با زگیل معمولی فرق دارد؟ آیا روش های درمان زگیل تناسلی با زگیل معمولی متفاوت است؟ برای پاسخ این سوال بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی

💥محلول اسید سالیسیلیک برای درمان زگیل تناسلی

در زمان های قدیم جهت درمان انواع زگیل از اسید سالیسیلیک استفاده می شد. . اسید سالیسیلیک به عنوان یک حلال عمل کرده و زگیل را در خود حل می کند.

✅روش استفاده از محلول اسید سالیسیلیک

قبل از استفاده از این دارو حتما ناحیه زگیل را بشوید و خشک کنید سپس اسید را روزی دوبار روی زگیل بمالید. نکته ای که بسیار حائز اهمیت است  این است که محلول به هیچ عنوان با  دهان ، واژن ، بینی و مخاط داخل این نواحی تماس پیدا نکند.

✅عوارض اسید سالیسیلیک 

تحریک منطقه، سوزش، خارش و التهاب می باشد. اگر سابقه حساسیت به خانواده سالیسیلات ها از قبیل آسپرین ، بروفن، ناپروکسن دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. همچنین استفاده از این دارو برای افراد حامله، دیابتی ها و بیماان قلبی عروقی توصیه نمی شود.

اسید سالیسیلیک برای درمان زگیل

💥درمان زگیل تناسلی با رزین پودوفیلین

یک محلول ۱۵ الی ۲۵ درصد از رزین پودوفیلین به عنوان یک استاندارد درمانی برای زگیل های تناسلی شناخته می شود. در این روش نباید بیش از ۰٫۵ میلی لیتر رزین استفاده شود و این محلول را نباید بر روی مادگی، واژن و یا کانال مقعد قرار داد چرا که در ناحیه اتصال به ستون فقرات مستعد تغییرات پلاکتی است. پودوفیلین ماده ای گران قیمت نیست اما به وقت ملاقات های مختلف در مطب است که در نتیجه هزینه نهایی درمانی را بالا می برد.

✅روش استفاده از محلول  پودوفیلین

پس از قرار دادن این محلول بر روی پوست باید اجازه دهید تا به شکل کامل خشک شود تا بدین ترتیب از بروز ناراحتی و واکنش پوستی جلوگیری گردد. برخی از متخصصین پیشنهاد می کنند برای کاهش ریسک سوزش و تحریک موضعی، یک الی ۴ ساعت پس از قرار دادن محلول بر روی پوست، بدن را به خوبی بشورید. با این حال هیچ مدرکی دال بر این موضوع وجود ندارد که چنین کاری می تواند خروجی نهایی در بیماران را بهبود بخشد.

حتما بخوانید

آیا تنها روش درمان زگیل تناسلی استفاده از پماد است؟ برای آشنایی با انواع روش های درمان قطعی زگیل تناسلی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان قطعی زگیل تناسلی

💥 پماد زگیل تناسلی فرمالدئید 

این دارو نیز گهگاهی به عنوان یکی از درمان های شیمیایی زگیل بدن و تناسلی استفاده می شود. مثل داروهای شیمیایی دیگر باید فقط برای زگیل پوست استفاده شود. محلول فقط باید روی زگیل پوستی مالیده شود نه مناطق پوستی دیگر. این دارو نیز مثل داروهای شیمیایی دیگر باید به صورت دراز مدت استفاده و روزی یک الی دو بار به محل زگیل مالیده شود.

💥پماد زگیل تناسلی سینکاتیشین (sinecatechins)

این کرم از چای سبز تهیه می شود و به منظور مدیریت کردن زگیل های تناسلی خارجی و مقعدی به مراجعه کنندگان تجویز می گردد. بیماران باید به مدت چهار ماه و روزانه سه بار این کرم را بر روی نواحی عفونی شده خود بمالند.کرم سینکاتیشین یک درمان بسیار موثر و خوب است که اکثر افراد نیز مشکلی برای استفاده از آن ندارند.

✅عوارض جانبی پماد زگیل تناسلیsinecatechins

از جمله عوارض جانبی این کرم موضعی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • حس سوزش
 • درد یا ناراحتی در ناحیه عفونی و مد نظر
 •  خارش پوست
 •  قرمزی

درمان زگیل با فرمالدئید

💥درمان زگیل تناسلی اسید تری کلرواستیک 

درمان زگیل های تناسلی با روش کوئست شیمیایی به همراه محلول ۶۰ تا ۹۰ درصدی از اسید تری کلرواستیک (TCA) زمانی بیشترین کارایی را دارد که بخواهیم ضایعات کوچک و مرطوب روی پوست را درمان کنیم، با این حال از اسید تری کلروائوستیک می توان برای ضایعات واژنی یا مقعدی نیز استفاده کرد.

✅روش استفاده از اسید تری کلرواستیک

حجم کمی از این محلول برای بر روی ناحیه مورد نظر قرار داده شود و اجازه دهید در حالی که سرمازدگی در حال شکل گیری است، محلول به شکل کامل خشک شود. اگر اسید تری کلروائوستیک بر روی بافتی که عفونی و آلوده نباشد استفاده شود، باید به مراجعه کننده دستورالعمل درست در زمینه نحوه شستن ناحیه مربوطه با صابون مایع و سدیم بی کربنات داده شود.

 درمان زگیل تناسلی با اسید تریکلرواستیک

✅درمان زگیل تناسلی با پماد فلوروراسیل

درمان به کمک پماد فلوروراسیل (fluorouracil Cream) دیگر آنچنان توسط متخصصین پیشنهاد نمی شود چرا که عوارض جانبی موضعی شدیدی دارد و استفاده از آن ریسک بالایی خواهد داشت. با این حال تزریق اینترالژیونال (intralesional) با ژل فلوروراسیل یا اپینفرین یا کولاژن بووین در تحقیقات و آزمون و خطاهای مختلف موفق بوده و نتایج خوبی را به همراه داشته است، به خصوص برای بیمارانی که از بیماری مقاومتی بدن رنج می برند استفاده از این روش پیشنهاد می شود.

پماد فلوروراسیل

 

💥آیا تزریق اینترالژیونال برای درمان زگیل تناسلی خطرناک است؟

یک گزینه دیگر در این دست از بیماران تزریق اینترالژیونال ماده اینترفرون (interferon) به شمار می رود. این روش به دلیل داشتن ریسک بالای بروز عوارض جانبی موضعی و سیستمی در بدن برای استفاده در جلسات درمانی در مطب پیشنهاد نمی شود؛ این روش درمانی در حالت عمومی تنها باید توسط پزشکان فوق تخصص و با دقت بالایی مورد استفاده قرار گیرد.

 

💥آیا استفاده از انواع پماد زگیل تناسلی در دوران بارداری خطرناک است؟

پودوفیلین، پودوفیلوکس و فلوروراسیل نباید در بانوان باردار استفاده شوند چرا که عوارض خاصی به همراه دارند. ایمیکویمود برای بیماران باردار پیشنهاد می شود، اما در مراحل ثانوی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

از اسید تری کلروائوستیک برای بیماران باردار استفاده شده است و تاثیرات شدید و خاصی نداشته است. برداشتن به روش جراحی،کریوتراپی و روش الکتروکوتر نیز برای درمان بیماران باردار مواردی مناسب هستند، در صورتی که به درمان نیاز باشد.

برخی دستورالعمل ها می گویند که کریوتراپی زمانی مناسب است که حداکثر سه تا چهار جلسه درمانی برگزار شود، بر اساس یک تحقیق قدیمی بر روی ۳۴ زن باردار. دلیل درمان در حین بارداری بانوان این است که در حین به دنیا آمدن فرزند، کمترین تماس و برخورد با ویروس اچ پی وی وجود داشته باشد.

 

0
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرحسن چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام این چی هست آیا نیاز به جراحی دارد
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام به نظر زگیل نیست ولی بهتر است با جراحی خارج شود

 • تصویر کاربرfabanu چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ی ضایعه ای در قسمت اطراف مقعدم به وجود اومده که ابتدا فکر میکردم هموروئیده ولی عکس هایی که دیدم شبیه زگیل مقعدیه باید چیکار کنم خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 4 روز پیش)

   سلام به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 • تصویر کاربرسلام شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام . من پسر ۲۸ ساله هستم که از حدود ۹ سال پیش بالای الت تناسلی جاییکه مورشد میکند یک عدد زگیل رشد کرد و به مرور و طی چندسال بزرگتر و تعداد انها زیاد شد. دیشب خودم اقدام به بریدن انها با تیغ جراحی کردم و همه رو از ریشه بریدم . فقط یک عدد انها خیلی سخت بود و احساس میکنم یذره از ریشه ای هنوز توی پوست باقیمانده است. سوالم اینست ایا الان میتوانم از پماد رفع زگیل استفاده کنم یا باید صبرکنم زخم ها خوب شوند؟ البته انچنان زخمی نیست فقط سوالم اینه ایا پماد رو میشه روی جای همین زگیلایی که با تیغ بریدم استفاده کنم مشکلی نداره؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۱۵ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام خیر صبر کنین تا خوب بشن

 • تصویر کاربرنعمتی دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یه دختر هستم
  بدون هیچ علتی و نزدیکی ب من گفتن زیگل تناسبی دارم ولی ما خیلی از زیگیل هارو دیدم ک اصلا اون نیست
  و دکتر من برای درمان زیگل ب من پماد بتامتازون وکلواتریمازول دادند آیا این رو پماد باعث بهبودی می‌باشد
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   به متخصص زنان مراجعه  کنید که دستگاه کرایو داشته باشد.

 • تصویر کاربرشهروز شنبه ۸ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير شما كداميك از دارو هاي بالا را به جهت تسريع در درمان زگيل توصيه ميكنيد؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۸ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام کرایوتراپی بهترین روش است

 • تصویر کاربرهستی دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمن رولبه های واVنم یزی شبیه زگیل زده میخارن میسوزن رفتم دکترمامابهم کرم الویبردادباقرص اسکوییرخارش کم شده امانرفتن چکارکنم ممنون باکره ام نمیخام فریزکنم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   با متخصصین زنان دیگری مشورت کنید

 • تصویر کاربرفاطمه شنبه ۸ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من دوسه ماهه که به زگیل تناسلی دچارشدم میخواستم بدونم بهترین راهه درمانش چیه به دکترمراجعه کنم یاروش خانگی هم وجودداره؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۸ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام کرایوتراپی برای درمان زگیل تناسلی بهترین روش است

 • تصویر کاربرفرزاد پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر درمانی برای زگیل تناسلی دایمی وجود داره ؟
  لیزر پماد ..... ؟
  با تشکر از زحمات شما
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورپنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام درمان دائمی و قطعی نداره و درمانهای ما (کرم کرایوتراپی لیزر .....) جهت بهبود ظاهری است

 • تصویر کاربرسمانه دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من از عید متوجه یک برامدگی کوچک نزدیک مقعدم شدم که با تماس دستم بیرون زده شد و بعد مشکوک به زگیل شدم از سرکه استفاده کردم بعد استعمال دو ۳ موضع کوچک سفید دیدم بعد از چند بار استفاده ناپیدی شدن دو بار دیگر احساس کردم براندگی دوباره دارم الان بشدت از ناحیه مقعد خارش کردم یک صایعه کوچک دن کانال مقعدم حس میکنم عید هم مخاط و خون همراه مدفوع میدیدم من دختر هستم و نزدیکی بدون دخول داشتم دکتر زنان رفتم تایید کرد و گفت پزشک پوست برو تا بسوزونش
  میخواستم از پماد استقاده کنم و اینکه چه پمادی تهیه کنم در ضمن من دو سال هیدروکسی کلروکین بعلت تشخیص لوپوس میخورم هزینه درمان هم برام مهمه چون دانشجو هستم و نمیخوام خانوادم مطلع باشن میخواستن راهنمایی کنید چه پمادی بگیرم خارش درونی دارم که بتونم داخل مقعد هم استفاده کنم. ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   به متخصص گوارش مراجعه کنید

 • تصویر کاربرآرمان دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام درخصوص درمان زگیل ناحیه مقعد میخواستم برای درمانش راهنمایی کنید و اگه دارویی ازقبیل پماد یا غیره هست لطفا .پیشنهاد بدید با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر