دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

انواع پماد زگیل تناسلی

یکی از روش های شیمیایی درمان زگیل تناسلی استفاده از پماد زگیل تناسلی است که توسط بیماران بر روی پوست مالیده می شوند. در این مطلب با انواع پماد زگیل تناسلی به همراه روش مصرف پماد زگیل تناسلی گرد آوری شده است.

💥پماد زگیل تناسلی آلدرا ( ایمی کیمود )

کرم ۵ درصدی ایمی کیمود یک کرم موضعی کاملا قوی و تنظیم شده است که واکنش سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و .در جعبه های یک بار  مصرف در بازار جهت از بین بردن زگیل تناسلی وجود دارد. این دارو یکی از بهترین پماد های رفع زگیل تناسلی است اما عوارضی می تواند داشته باشد.

عوارض پماد زگیل تناسلی ایمی کیمود

از جمله عوارض جانبی پماد ایمی کیمود می توان موارد زیر را در نظر گرفت:

 • قرمزی و ورم در ناحیه مد نظر
 •  حس سوزش پوست
 •  خارش
 •  حساسیت پوست
 • پوست پوست شدن بدن و یا نا خالص شدن آن

✅روش استفاده از پماد آلدرا برای درمان زگیل تناسلی

افراد باید یک لایه نازک از این کرم موضعی را بر روی زگیل های مشخص پوست خود قرار دهند و تا زمانی که کرم ناپدید شود آن را بر روی پوست بمالند. ۶ الی ۱۰ ساعت پس از پروسه درمانی، ناحیه مورد نظر با آب و صابون شست و شو داده می شود. ماده ایمی کیمود می تواند کاندوم ها و دیافراگم ها را تضعیف کند و معمولا داشتن رابطه جنسی در شرایطی که این ماده بر روی پوست قرار دارد پیشنهاد نمی شود.

حتما بخوانید

آیا با علل به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان آشنا هستید؟جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

زگیل تناسلی در مردان

پماد زگیل تناسلی آلدرا

💥درمان زگیل تناسلی با ژل پودوفیلوکس 

پودوفیلوکس یک ژل ۰.۵ درصدی و یا یک محلول حاوی عصاره خالص از فعال ترین مواد پودوفیلین است. برای جلوگیری از به وجود آمدن حساسیت و آلرژی موضعی، بیماران باید قبل از این که بخواهند محلول را روی پوست بمالند، اجازه دهند تا حدی خشک شود.

✅روش استفاده از  پماد زگیل تناسلی پودوفیلوکس

این محلول باید به کمک یک پارچه پنبه ای بر روی پوست کشیده شود؛ ژل باید به کمک انگشتان دست بر روی پوست و زگیل ها قرار داده شود. برخی از پزشکان معالج ترجیه می دهند مرحله اولیه از قرار دادن این مواد بر روی زگیل ها را خودشان انجام دهند.

✅موارد مصرفی پماد  پودوفیلوکس

پماد پودوفیلوکس برای درمان ضایعات پوستی واژنی، مجرای ادراری، زگیل مقعدی و باسنی پیشنهاد نمی شوند. ۵ آزمون رندم و کاملا اتفاقی توانستند نشان دهند که ضریب پاک سازی زگیل بین پودوفیلاکس و پودوفیلین هیچ تفاوت خاصی وجود ندارد.

درمان زگیل تناسلی با پدوفیلوکس

حتما بخوانید

آیا زگیل تناسلی با زگیل معمولی فرق دارد؟ آیا روش های درمان زگیل تناسلی با زگیل معمولی متفاوت است؟ برای پاسخ این سوال بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی

💥محلول اسید سالیسیلیک برای درمان زگیل تناسلی

در زمان های قدیم جهت درمان انواع زگیل از اسید سالیسیلیک استفاده می شد. . اسید سالیسیلیک به عنوان یک حلال عمل کرده و زگیل را در خود حل می کند.

✅روش استفاده از محلول اسید سالیسیلیک

قبل از استفاده از این دارو حتما ناحیه زگیل را بشوید و خشک کنید سپس اسید را روزی دوبار روی زگیل بمالید. نکته ای که بسیار حائز اهمیت است  این است که محلول به هیچ عنوان با  دهان ، واژن ، بینی و مخاط داخل این نواحی تماس پیدا نکند.

✅عوارض اسید سالیسیلیک

تحریک منطقه، سوزش، خارش و التهاب می باشد. اگر سابقه حساسیت به خانواده سالیسیلات ها از قبیل آسپرین ، بروفن، ناپروکسن دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. همچنین استفاده از این دارو برای افراد حامله، دیابتی ها و بیماان قلبی عروقی توصیه نمی شود.

اسید سالیسیلیک برای درمان زگیل

💥درمان زگیل تناسلی با رزین پودوفیلین

یک محلول ۱۵ الی ۲۵ درصد از رزین پودوفیلین به عنوان یک استاندارد درمانی برای زگیل های تناسلی شناخته می شود. در این روش نباید بیش از ۰.۵ میلی لیتر رزین استفاده شود و این محلول را نباید بر روی مادگی، واژن و یا کانال مقعد قرار داد چرا که در ناحیه اتصال به ستون فقرات مستعد تغییرات پلاکتی است. پودوفیلین درمان گران قیمتی نیست اما توصیه می شود فقط توسط متخصص پوست یا اورولوژی استعمال شود.

✅روش استفاده از محلول  پودوفیلین

پس از قرار دادن این محلول بر روی پوست باید اجازه دهید تا به شکل کامل خشک شود تا بدین ترتیب از بروز ناراحتی و واکنش پوستی جلوگیری گردد. برخی از متخصصین پیشنهاد می کنند برای کاهش ریسک سوزش و تحریک موضعی، یک الی ۴ ساعت پس از قرار دادن محلول بر روی پوست، بدن را به خوبی بشورید. با این حال هیچ مدرکی دال بر این موضوع وجود ندارد که چنین کاری می تواند خروجی نهایی در بیماران را بهبود بخشد.

حتما بخوانید

آیا تنها روش درمان زگیل تناسلی استفاده از پماد است؟ برای آشنایی با انواع روش های درمان قطعی زگیل تناسلی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان قطعی زگیل تناسلی

💥 پماد زگیل تناسلی فرمالدئید 

این دارو نیز گهگاهی به عنوان یکی از درمان های شیمیایی زگیل بدن و تناسلی استفاده می شود. مثل داروهای شیمیایی دیگر باید فقط برای زگیل پوست استفاده شود. محلول فقط باید روی زگیل پوستی مالیده شود نه مناطق پوستی دیگر. این دارو نیز مثل داروهای شیمیایی دیگر باید به صورت دراز مدت استفاده و روزی یک الی دو بار به محل زگیل مالیده شود.

💥پماد زگیل تناسلی سینکاتیشین (sinecatechins)

این کرم از چای سبز تهیه می شود و به منظور مدیریت کردن زگیل های تناسلی خارجی و مقعدی به مراجعه کنندگان تجویز می گردد. بیماران باید به مدت چهار ماه و روزانه سه بار این کرم را بر روی نواحی عفونی شده خود بمالند.کرم سینکاتیشین یک درمان بسیار موثر و خوب است که اکثر افراد نیز مشکلی برای استفاده از آن ندارند. می توان گفت بهترین کرم برای زگیل تناسلی سینکاتیشین است.

✅عوارض جانبی پماد زگیل تناسلیsinecatechins

از جمله عوارض جانبی این کرم موضعی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • حس سوزش
 • درد یا ناراحتی در ناحیه عفونی و مد نظر
 •  خارش پوست
 •  قرمزی

درمان زگیل با فرمالدئید

💥درمان زگیل تناسلی اسید تری کلرواستیک 

درمان زگیل های تناسلی با روش کوئست شیمیایی به همراه محلول ۶۰ تا ۹۰ درصدی از اسید تری کلرواستیک (TCA) زمانی بیشترین کارایی را دارد که بخواهیم ضایعات کوچک و مرطوب روی پوست را درمان کنیم، با این حال از اسید تری کلروائوستیک می توان برای ضایعات واژنی یا مقعدی نیز استفاده کرد. به همین علت TCA برای درمان زگیل تناسلی بانوان موثر است.

✅روش استفاده از اسید تری کلرواستیک

حجم کمی از این محلول برای بر روی ناحیه مورد نظر قرار داده شود و اجازه دهید در حالی که سرمازدگی در حال شکل گیری است، محلول به شکل کامل خشک شود. اگر اسید تری کلروائوستیک بر روی بافتی که عفونی و آلوده نباشد استفاده شود، باید به مراجعه کننده دستورالعمل درست در زمینه نحوه شستن ناحیه مربوطه با صابون مایع و سدیم بی کربنات داده شود.

 درمان زگیل تناسلی با اسید تریکلرواستیک

✅درمان زگیل تناسلی با پماد فلوروراسیل

درمان به کمک پماد فلوروراسیل (fluorouracil Cream) دیگر آنچنان توسط متخصصین پیشنهاد نمی شود چرا که عوارض جانبی موضعی شدیدی دارد و استفاده از آن ریسک بالایی خواهد داشت. با این حال تزریق اینترالژیونال (intralesional) با ژل فلوروراسیل یا اپینفرین یا کولاژن بووین در تحقیقات و آزمون و خطاهای مختلف موفق بوده و نتایج خوبی را به همراه داشته است، به خصوص برای بیمارانی که از بیماری مقاومتی بدن رنج می برند استفاده از این روش پیشنهاد می شود.

پماد فلوروراسیل

💥آیا تزریق اینترالژیونال برای درمان زگیل تناسلی خطرناک است؟

یک گزینه دیگر در این دست از بیماران تزریق اینترالژیونال ماده اینترفرون (interferon) به شمار می رود. این روش به دلیل داشتن ریسک بالای بروز عوارض جانبی موضعی و سیستمی در بدن برای استفاده در جلسات درمانی در مطب پیشنهاد نمی شود؛ این روش درمانی در حالت عمومی تنها باید توسط پزشکان فوق تخصص و با دقت بالایی مورد استفاده قرار گیرد.

💥آیا استفاده از انواع پماد زگیل تناسلی در دوران بارداری خطرناک است؟

پودوفیلین، پودوفیلوکس و فلوروراسیل نباید در بانوان باردار استفاده شوند چرا که عوارض خاصی به همراه دارند. ایمیکویمود برای بیماران باردار پیشنهاد می شود، اما در مراحل ثانوی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

از اسید تری کلروائوستیک برای بیماران باردار استفاده شده است و تاثیرات شدید و خاصی نداشته است. برداشتن به روش جراحی،کریوتراپی و روش الکتروکوتر نیز برای درمان بیماران باردار مواردی مناسب هستند، در صورتی که به درمان نیاز باشد.

برخی دستورالعمل ها می گویند که کریوتراپی زمانی مناسب است که حداکثر سه تا چهار جلسه درمانی برگزار شود، بر اساس یک تحقیق قدیمی بر روی ۳۴ زن باردار. دلیل درمان در حین بارداری بانوان این است که در حین به دنیا آمدن فرزند، کمترین تماس و برخورد با ویروس اچ پی وی وجود داشته باشد.

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشته پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ازمایشم hpv 31 بوده و همسرم به خاطر یه زخم کوچیک روی کشالش از من گرفته و پر زیگیل شده برای خودم و همسرم چی پیشناهاد میکنی‌د
  برای من البته داخلی است ولی برای همسرم تازه درامده و روی کشاله ران پاش زیاد زده
  ازمایشم ۳۱ مثبت بود
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام تیپ ۳۱ ریسک بالا برای سرطان گردن رحم دارد شما حتما به متخصص زنان مراجعه کنید جهت انجام پاپ اسمیر و انجام آزمایش hpv pcr از ترشحات گردن رحم همسرتان هم به اینجانب جهت انجام کرایوتراپی و دادن رژیم غذایی و راهنمایی روزهای چهارشنبه ساعت ۱۵-۱۸ کلینیک دیابت تابان در شهرک غرب خ دادمان انتهای خ درختی مراجعه کنند 

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بهتون پیام داده بودم که زگیلهام رو سوزونده بودم و باز چندتا درومده و واکسن هم زدم آیا میتونم از پماد آلدورا استفاده کنم...خیلی نگرانم و میخوام ازبین بره...
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام بله اگر زگیلها کوچکتر از عدس هستند میتوانید کرم آلدارا استفاده کنید هر هفته سه مرتبه شبها موقع خواب  بعد از ۶_۱۰ ساعت هم باید شسته بشه و هر کدوم از ضایعات از بین رفت نیازی به ادامه کرم زدن روی آن ضایعه نیست کلا بیش از ۱۶ هفته هم نمیتوان مداوم استفاده کرد

  2. تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   آقای دکتر بدون نسخه هم میدن این دارو رو؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۰ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   بله میدن 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ح چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من حدود 5 سال پیش برای درمان زیگیل تناسلی از طریق فریز کردن و نیتروژن مایع اقدام کردم و از بین رفتن. الان مجددا حدود 5 عدد زیگیل کوچک روی بیضه ها پیدادر شده

  چه دارویی رو پیشنهاد میکنید و از کجا میتونیم تهیه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام بهتر است ابتدا آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین و با جواب آزمایش مراجعه حضوری داشته باشید ولی اگر نمیخواهید اسن کار را انجام دهید اگر توانستید اصل کرم آلدارا ۵ درصد رو پیدا کنید هر هفته سه شب به مدت حداکثر ۴ ماه روی فقط ضایعات بمالید و بیشتر از ۱۰ ساعت روی پوست نماند و بعد از ۱۰ ساعت بشوئید به محض بهبود هر یک از ضایعات لازم نیست کرم را به آن محل بزنید 

  2. تصویر کاربر ح دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   ممنون جناب دکتر
   داروخانه ایی میشناسید که این کرم رو داشته باشند؟
   چنتا داروخانه پرسوجو کردم ولی پیدا نکردم
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   مشکل همینه که پیدا نمیشه آخرین بار ی مریض من از ی داروخانه آشنا تو اردیبهشت ماه پیدا کرد ی مریض دیگه هم از خارج ی فامیلش براش پست کرده بود بگرد اگه پیدا نکردی جهت فریز کردن مراجعه کن حالا یا به من یا به متخصصین دیگه 

  4. تصویر کاربر ح سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   ممنون از راهنماییتون
   کرم رو پیدا کردم ولی میگن ساخت کشور هند هستش
   این اصل هست؟
  5. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)

   بزنید اگر اثر نکرد اصل نیست اگر اثر کرد اصل هستش 

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقاي دكتر بهترين و كم عوارض ترين پماد زگيل كه قابل انتشار نباشه رو معرفي ميكنيد
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   اول آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین 

 • تصویر کاربر mo شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من چند مدته در ناحیه مقعدم زگیل دیدم رفتم پیش دکتر محلول پودوفیلین ۱۰٪ برام نوشتن بازه زمانی خوب شدنم چقدر طول میکشه؟
  و من دو سال پیش از مقعد رابطه داشتم بعد دو سال این مشکل برام پیش اومده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   من پودوفیلین رو توصیه نمیکنم زخمهای بسیار بدی ایجاد میکنه

 • تصویر کاربر شهاب شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و تشکر. بنده حدود 3 ماه است که یک عارضه پوستی در ناحیه زیر شکم و بالاتر از آلت تناسلی برایم عارض شده. با توجه به مطالب مفیدی که در پیج قرار دادید حدس میزنم عارضه اشاره شده احتمالا زگیل تناسلی باشد. با توجه به تصویری که ارسال میکنم لطفا تشخیص جنابعالی در مورد آن و راه درمان را بفرمایید. با سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   زگیل هستش آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین 

 • تصویر کاربر zizo شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خانمی هستم ۲۸ ساله و متاهل که در اطراف کشاله ران دوچار زگیل شدم و از پماد و قطره و ژل های زیادی مصرف کردم برای مدتی بهبود پیدا کرد و مجدد بازگشت داشت و این موضوع بسیار رنجم داده تروخدا کمکم کنید دارویی بهم پیشنهاد بدین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   اول آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین 

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  هر جا سوال كردم پماد آلودرا موجود نيست
  چطور اين پماد يا مشابه آنرا تهيه كنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   از داروخانه ها

 • تصویر کاربر دنیز شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درمان زگیل خفیف با چه کرمی بهبود می‌یابد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   اول آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین

 • تصویر کاربر Sanaz شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ازمايش دادم در ناحيه مقعد زگيل نوع 6و11دارم ليزر كردم يك ماه و نيم پيش ولي داخل هنوز حس ميكنم هست چ پمادي خوبه استفاده كنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر