👁‍🗨 انواع زگیل تناسلی در خانوم ها و آقایان

بیش از صدها شکل مختلف از ویروس انسانی پاپیلوما (اچ پی وی) وجود دارد، اما فقط چند مورد از آن ها مسئول به وجود آمدن انواع زگیل های تناسلی هستند. ما در این مقاله در مورد روش های درمان زگیل تناسلی مردان و زنان،  همراه با عکس از انواع زگیل تناسلی صحبت می کنیم.

انواع زگیل تناسلی در خانم ها

انواع مختلف زگیل های تناسلی که در خانم ها ایجاد می شوند می توانند در داخل یا اطراف واژن، مقعد و مادگی شکل گیرند و یا نزدیک رحم خود را نشان می دهند.معمولا زگیل مقعدی کوچک تر از آن هستند که بخواهید با چشم خود آن ها را به راحتی ببینید. زگیل های تناسلی که در داخل واژن و مقعد شکل می گیرند می توانند منجر به ایجاد ناراحتی شوند اما این احتمال نیز وجود دارد که اصلا مشکلی برایتان ایجاد نکنند.

✅ دو مورد از هر سه مورد زگیل های تناسلی خانم ها در اطراف بخش مادگی هستند
✅ یک مورد از هر سه مورد زگیل های تناسلی خانم ها در داخل واژن هستند
✅ یک مورد از هر سه مورد در بین ناحیه واژن و مقعد شکل می گیرند
✅ یک مورد از هر چهار مورد در اطراف ناحیه مقعد هستند
✅ یک مورد از هر ده مورد در ناحیه گردنه رحم هستند
✅ یک مورد از هر بیست و پنج مورد زگیل های تناسلی خانم ها در دهانه مجرای ادرار است

انواع زگیل تناسلی در خانوم ها

انواع زگیل تناسلی در آقایان

در آقایان زگیل های تناسلی به اندازه خانم ها شایع نیستند. آن ها معمولا در نوک آلت تناسلی شکل می گیرند اما احتمال پدیدار شدنشان در اطراف مقعد نیز وجود دارد، به خصوص زمانی که ویروس مذکور در رابطه جنسی از ناحیه مقعد منتقل شود.

اکثر شکل های مختلف از زگیل های تناسلی در حدود یک تا سه ماه پس از آلوده شدن اولیه فرد خود را نشان می دهند.اگر فکر می کنید که به ویروس اچ پی وی آلوده شده اید باید حتما آزمایش بدهید تا بدین وسیله از بروز عوارض جانبی و مشکلات و انتقال این ویروس به افراد دیگر خودداری کنید. در بیش از نیمی از موارد مختلف این دسته، در یک نقطه کناری از آلت و زیر پوست شکل می گیرند.

✅در یک مورد از هر سه مورد، زگیل های تناسل مقعدی هستند.
✅در یک مورد از هر ده مورد، زگیل های تناسلی در نوک آلت تناسلی شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر ده مورد، زگیل های تناسلی در داخل مجرای ادراری شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر دوازده مورد، زگیل تناسلی در زیر پوست ختنه گاه شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر ۳۰ مورد، زگیل های تناسلی در بین کیسه بیضه ها و مقعد شکل می گیرند.
✅در یک مورد از هر صد مورد، زگیل های تناسلی بر روی کیسه بیضه ها شکل می گیرند.

آیا می دانید علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

زگیل تناسلی در مردان

عکس انواع زگیل تناسلی

در عکس زیر شکل انواع زگیل تناسلی را مشاهده می کنید. زگیل های تناسلی عموما نرم و مرطوب بوده و در گروه های سه یا چهارتایی بر روی پوست ظاهر می شوند. البته شایان ذکر است که این موضوع در بین افراد مختلف فرق داشته و برخی فقط یک یا دو زگیل بر روی پوست خود دارند اما در برخی افراد نیز تعداد و اندازه زگیل ها بیشتر خواهد بود. وقتی که توجهی به زگیل های ناحیه تناسلی نشود، آن ها رشد می کنند و گروه هایی شبیه به گل کلم تشکیل می دهند که به رنگ گوشت هستند.

عکس انواع زگیل تناسلی

ویروس اچ پی وی (HPV)

تمامی این حالت های مختلف زگیل های تناسلی توسط یک ویروس مشترک شکل می گیرند که به آن ویروس اچ پی وی می گویند و البته با نام های کاندیلوما یا زگیل های تناسلی و مقعدی نیز شناخته می شوند.زگیل ها شبیه به برون زدگی هایی با رنگ پوست هستند که در ناحیه تناسلی و یا مقعد افراد پدیدار می شوند.

بیش از صدها شکل مختلف از ویروس انسانی پاپیلوما (اچ پی وی) وجود دارد، اما فقط چند مورد از آن ها مسئول به وجود آمدن انواع زگیل های تناسلی و مقعدی هستند. اکثر زگیل های ناحیه تناسلی بر اثر نوع ۶ و ۱۱ از ویروس اچ پی وی شکل می گیرند. رشد این زگیل های پوستی معمولا تا شش ماه ادامه پیدا می کند و پس از آن رشدشان متوقف می شود.

انواع دیگر از ویروس اچ پی وی می تواند منجر به شکل گیری زگیل در نواحی دیگری نظیر دست و پاها شوند. این موارد به نسبت زگیل های تناسلی و مقعدی آنچنان واگیردار نیستند. برخی از انواع ویروس اچ پی وی به عنوان موارد خطرناک و با ریسک بالا شناخته می شوند چرا که منجر به شکل گیری سرطان در بدن افراد می شوند.

آیا زگیل تناسلی درد دارد؟

اکثر انواع زگیل های ناحیه تناسلی با دردی همراه نیستند و معمولا به شکل جمعی در یک نقطه شکل می گیرند. اگر این نوع از زگیل ها بر روی پوست شما شکل گرفته باشند، باید تا زمانی که درمان نشده اید از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید چرا که بسیار واگیردار هستند.

درد زگیل تناسلی

بهترین کرم و پماد برای درمان زگیل تناسلی چیست؟

پماد های زگیل تناسلی شامل کرم هایی نظیر کاندیلین (condyline) و آلدرا (aldara) درمان شوند.انواع مختلفی از زگیل های تناسلی وجود دارند. این که چه نوع درمانی برای آنها مناسب است بستگی به اندازه و نوع زگیل هایی دارد که در پوست شما شکل گرفته اند.

آیا زگیل تناسلی باعث ایجاد خارش می شود؟

ممکن است در این مقاله یا مقاله هایی که قبلا مطالعه داشته اید خوانده باشید که زگیل ها می تواند درد کوچکی داشته و یا حس خارش و خون ریزی را به وجود آورند. در حقیقت این مورد تنها در موارد نادر اتفاق می افتند، زمانی که زگیل ها به اندازه خاصی می رسند و یا شما آن ها را خارش دهید. اگر فکر می کنید در بدن خود زگیل دارید از خارش دادن آن ها اجتناب کنید تا بدین وسیله از خون ریزی جلوگیری شود و حتما با یک پزشک پوستی مشورت کنید.

روش های درمان انواع زگیل تناسلی

برخی از انواع زگیل های تناسلی ، به خصوص موارد کوچک تر، راحت تر از موارد دیگر درمان می شوند. علاوه بر این، زگیل هایی که بر روی پوست های چرب افراد ایجاد می شوند را راحت تر از زگیل هایی که بر روی پوست خشک افراد ایجاد می شوند می توان درمان کرد. بیشتر انواع زگیل های تناسلی و مقعدی را می توان به کمک کرم های کاندولین و آلدارا درمان کرد. با این حال، اگر زگیل های بسیار مقاوم هستند و تغییری نمی کنند حتما به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا روش های درمانی دیگری نظیر جراحی و یا کرایوتراپی (منجمد کردن زگیل ها به کمک نیتروژن مایع) و یا لیزر درمانی را برایتان در نظر بگیرد.

برای آشنایی با انواع روش های درمان زگیل تناسلی با بر روی دکمه قرمز رنگ کلیک نمایید

درمان زگیل تناسلی

روش های تشخیص زگیل های تناسلی

تشخیص دادن زگیل های تناسلی می تواند سخت باشد چرا که افراد معمولا از این که بخواهند با پزشک معالج خود در مورد ناحیه تناسلی مشورت کنند خجالت می کشند. از آن جایی که زگیل های تناسلی همیشه به کمک چشم ها دیده نمی شوند، پزشک معالج شما برای تشخیص دادن زگیل ها باید آزمایش های خاصی را ترتیب دهد تا آلوده بودن یا نبودنتان را مشخص نماید. اگر نگران هستید که ممکن است علائم مربوط به زگیل های تناسلی را داشته باشید، این بسیار مهم است که به سراغ تشخیص یک متخصص حرفه ای بروید، هرچه زودتر بهتر. این کار هم آرامش ذهن و هم سلامت شما را حفظ خواهد کرد.

تشخیص زگیل تناسلی از طریق بیوپسی

اگر پزشک شما برای تشخیص آلودگی به تست و آزمایش های بیشتری نیاز داشته باشد، ممکن است بیوپسی (گرفتن نمونه از بافت های زگیل تناسلی و یا ناحیه مشکوک) انجام دهد و آن را برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه بفرستد. این موضوع به پزشک در تشخیص نشانه های سرطان تناسلی یا رحمی کمک شایانی می کند. برای افرادی که در خطر ابتلا به این ویروس قرار دارند و یا ویروس اچ پی وی در آن ها تشخیص داده شده است، این بسیار مهم است که چک آپ های منظم با پزشک داشته باشند (از جمله بیوپسی) تا مطمئن شوند همه چیز تحت کنترل است.

انواع زگیل تناسلی در خانوم ها و آقایان

تشخیص زگیل تناسلی در زنان با تست پاپ اسمیر

انجام منظم معاینه لگن و تست پاپ اسمیر در زنان مهم است. با این کار می توان تغییرات گردن رحم ناشی از زگیل ها و یا علائم اولیه سرطان  گردن رحم را تشخیص داد.

در پاپ اسمیر، پزشک از وسیله ای به نام اسپکولوم برای باز کردن دهانه ی رحم استفاده می کند، سپس با استفاده از ابزاری از سلول های گردن رحم بیوپسی (نمونه) برمی دارد. در نهایت، سلول ها توسط میکروسکوپ دیده می شوند.

آیا زگیل تناسلی منجر به سرطان می شود؟

تمامی انواع زگیل های تناسلی نمی توانند ریسک شکل گیری سرطان را در شما به وجود آورند. در بیشتر موارد شما مشکلی نخواهید داشت و یک بیوپسی انجام می شود تا نشان دهد آیا شما آلوده هستید یا خیر و این که ویروس اچ پی وی منجر به بروز سرطان در شما وجود دارد یا نوع ساده تری از آن در بدنتان است. آزمایش های معمولی و خاص آلودگی نیز برای خانم هایی با بیش از ۳۰ سال سن و همچنین آن هایی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند ضروری هستند.

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل های تناسلی می توانند مشکلاتی را در خانم های باردار به وجود آورند، به خصوص زمانی که زگیل ها به رشد خود ادامه دهند و به جایی برسند که برای ادرار کردن فرد مشکلاتی نظیر درد را به وجود آورند.
علاوه بر این، زگیل ها می توانند خطراتی را برای سلامت مادر در حین به دنیا آمدن کودک به وجود آورند چرا که بافت های بدن زن در حین به دنیا آمدن فرزند به خوبی کشش نخواهند داشت و در نتیجه شاید مادر به انجام سزارین نیاز پیدا کند. اگر مشکوک به این هستید که زگیل های تناسلی در شما وجود دارند، اما از رفتن به پزشک سر باز می زنید، بهتر است از نکات و حقایق این مقاله استفاده کرده و در صورت امکان خودتان وجود زگیل را تشخیص دهید. در نهایت حتما پیشنهاد این است که به یک متخصص اورولوژی و یا متخصص زنان مراجعه کنید.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرحسین پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام من سنم 16 هست و در حموم که خودم را شست و شو میدادم و میخواستم که بیام بیرون یک دفعه یک برآمدگی در قسمت چپ بین بیضه و کلاهک مشاهده کردم والا اول فکر کردم جوشه ولی رفتم جست و جو کردم دیدم زگیل فقط الان یه سوال دارم الان این جوشه یا زگیله میشه گفت تغریبا رنگ پوست مایل به قرمزه و بین کلاهک و بیضه قرار داره و در قسمت چپ هم هست والا ۱ دونه هست هنوز قسمت زگیل در نیومده و برآمدگی دارد من هم تو دوراهی موندم که آیا زگیل یا جوشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 8 ماه پیش)

   به جوش بیشتر شبیه هست تا زگیل 

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  من یه چند وقته دوتا ضایعه ریز نزدیک دهانه واژن دارم میشه عکس بفرستم برام ببینید که چی هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام خدمت جناب اقای دکتر ، مدتی است که در ناحیه کشاله ران و در نزدیک الت تناسلی یک عدد زگیل ایجاد شده که گاهی اوقات خارش زیادی دارد ، با توجه به عکس ارسال شده ممنون میشم اگه دارو یا پماد موضعی تجویز نماید
  1. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)
   تصاویر
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعه انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام‌ زگیل من ریز ریزی هستن و کمی قرمز رنگ چ خطری دار
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 9 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر اشکان سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام. حدود ۴ سال هست زیر بیضه سمت چب یک عدد گوشت اضافه زده و تو این سالها دردی نداشتم.. که الان تازه متوجه شدم این زگیل هستش. خواستم بدونم باید چه کار کنم واسع رفع این مشکل
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۳۰ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر نیما چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدچند بار سوال کردم یا عکس تار بوده یا علامت نزدم خواستم بگم زیاد معلوم نیست خیلی کوچیکه خیلی سفتم هست وقتی فشارش میدم تو این چند سال انازشم تکون نخورده من 18سالمه و 5یا 6ساله پیش رابطه داشتم بعد اون رابطه کمی پایین تر از کلاهک التم دونه های زیادی زد که فک کنم جوش بود بعد از 1ماه از بین رفت و الان که نگاه میکنم ی دونه های سفتی اونجا وجود داره خواستم بگم میتونه زگیل باشه درضمن هیچ گونه درد و خارش و سوزشی نداره و نمیدونم کی به وجود اومدن احتمالاا بعد از جوش ها لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   به نظر نمیاد زگیل باشه 

  2. تصویر کاربر نیما چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 10 ماه پیش)
   هیچ درد و خارشی نداره حتی توی این چند سال اندازشم تکون نخورده
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   گفتم به نظر زگیل نیست 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  پارسال برج ۹ دوتا زگیل رو تنه آلتم داشتم کرایو کردم خوب شد بخاطر شرایط کرونا تو این یکسال زیاد استرس و اضطراب داشتم الان ۲ ماهی میشه دوتا خال یا جوش ضعیفتر از قبلی دراومده براتون عکس میفرستم برای تشخیص ممنون
  جناب دکتر من طی دو سال و نیم گذشته اصلا رابطه ای نداشتم مجردم
  ب نظرتون این ویروس تا کی تو بدن میمونه؟؟؟ سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر تهرانى پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير آقاى دكتر، من حدود ٣ سالى هست كه ٣ تا زگيل كوچك روى آلت تناسلى زير قسمت كلاهك زده ولى اندازه و تعدادش هيچ تغييرى نكرده، ميخواستم بدونم راه هاى از بين بردنش چطوريه و اينكه خطرناك هست يا خير، ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۷ دی ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  درود بر شما آقای دکتر
  من حدود ۵سال پیش زگیل تناسلی در ناحیه شرمگاهی و بدنه آلت و همچنین بیضه ها داشتم که با لیزر درمان شد.
  متاسفانه حدود ۱سال بعد از لیزر روی کلاهک آلت و قزیر آن شروع به قاچ خوردن و زخم های عجیب شد و بر روی کلاهک علاوه بر پوست اندازی لکه های سفید مشاهده کردم.
  پزشک قبلی که لیزر انجام دادن فرمودن چیزی نیست و چرب نگه دار خوب میشه ولی با سوزش و خونریزی بعدی به پزشک متخصص پوست مراجعه کردم و ایشون پماد tagril و divonex تجویز کردند، برای مدتی خوب بود ولی امسال بدتر شده و ناحیه شرمگاهی حالت عفونت و التهاب داشت که پماد دیگری تجویز و بهتر شد.
  اما از آن زمان سوزش و خارش بوجود آمده و همچنین قسمت کلاهک آلت با این پماد ها خوب نمی شوند و باعث درد و سوزش میشود.
  آیا زگیل تناسلی است؟ با دارو درمان میشود یا نیاز به عمل دارد؟ درمان قطعی میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۷ دی ۹۹( 11 ماه پیش)

   زگیل نیست تحت نظر متخصص پوست باشید 

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام دکتر چند سال هست که زگیلهای ریزی روی الات تناسلی دارم و از بیین نرفتن باید چه کاری انجام داد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای چهارشنبه ساعت ۳-۶ داشته باشید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر