علت اصلی زگیل تناسلی در مردان مجرد بدون رابطه

ویروس پاپیلوما انسانی یا زگیل تناسلی یک ویروس شایع در انسان هاست. بیشتر افرادی که از نظر جنسی فعال هستند به این ویروس مبتلا می شوند. در این مقاله می خواهیم علت بوجود آمدن و درمان قطعی زگیل تناسلی مردان را بررسی کنیم. بیش از ۴۰ گونه از ویروس HPV وجود دارد که میتواند به وسیله ارتباط جنسی منتقل شود. این گونه های ویروس HPV میتوانند نواحی تناسلی مردان مانند پوست ناحیه تناسلی، آلت تناسلی، و حتی مقعد را درگیر کنند. همچنین احتمال درگیری نواحی دهان و گلو و حلق نیز وجود دارد. در ادامه مطلب، علت زگیل تناسلی در مردان مجرد را توضیح خواهیم داد. شما می توانید برای درمان زگیل تناسلی خود به مرکز کرایوتراپی زگیل تناسلی در تهران مراجعه نمایید.

زگیل تناسلی در مردان مجرد

در رابطه با سوال زگیل تناسلی چیست باید گفت که زگیل های تناسلی، یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی هستند و در بافت های مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر می گذارند. آن ها می توانند مانند برجستگی های کوچک و به رنگ گوشت ظاهر شوند یا ظاهری شبیه به گل کلم دارند. در بسیاری موارد، زگیل ها خیلی کوچک اند و قابل مشاهده نیستد. تقریباً همه افراد دارای مقاربت جنسی حداقل در یک دوره از زندگی خود به حداقل یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ویروس ایجاد زگیل تناسلی آلوده می شوند. مردان مجرد ممکن است بدون داشتن رابطه جنسی به زگیل تناسلی مبتلا شوند که البته بسیار شایع است و ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود یا زگیل معمولی باشد . که در ادامه به توضیح زگیل تناسلی در مردان مجرد می پردازیم.

آیا از طریق خود ارضایی هم می توان به بیماری های مقاربتی (STI) مبتلا شد؟

برخی از ویروس های دستگاه تناسلی می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند، در حالی که برخی دیگر می توانند باعث سرطان شوند. واکسن ها می توانند به محافظت در برابر برخی گونه های دستگاه تناسلی HPV کمک کنند. از علت های زگیل تناسلی در مردان مجرد می توان به استفاده از حوله مشترک ، استخر ، اپیلاسیون ، استفاده از لباس زیر دیگران ، لمس معمولی بدن و … نام برد. بهتر است مردان مجرد برای پیشگیری از آن بهداشت شخصی را رعایت کنند.

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در نوک یا بدنه آلت تناسلی، بیضه و یا مقعد رخ دهد. زگیل های تناسلی همچنین می تواند در دهان یا گلو فردی که با او رابطه جنسی دهانی دارید، وجود داشته باشد و با تماس با فرد آلوده ایجاد شود.

علت زگیل تناسلی در مردان چیست؟

HPV به وسیله ناحیه تناسلی منتقل میشود (بیشترین انتقال از طریق مقاربت واژینال یا مقعدی انجام میشود). همچنین امکان انتقال ویروس از طریق رابطه جنسی دهانی نیز وجود دارد. از آن جا که افراد مبتلا به زگیل تناسلی معمولا هیچ گونه علائم و نشانه هایی از خود بروز نمی دهند، بیشتر مردان و زنان در معرض ابتلای به این ویروس هستند و یا به راحتی میتوانند آن را به شخصی دیگر انتقال دهند. حتی افرادی که سال ها از آخرین رابطه جنسی شان می گذرد نیز ممکن است به این ویروس مبتلا باشند. مردانی که در طول دوره زندگی خود تنها یک شریک جنسی داشته اند نیز ممکن است به این ویروس مبتلا باشند.

-گاهی سوال پیش می اید که علت زگیل تناسلی بدون رابطه در مردان چیست؟

باید گفت که در موارد نادر، ممکن است ویروس HPV هنگام زایمان از مادر به کودک منتقل شود.

– زگیل تناسلی از چه طریق منتقل نمی شود؟

 • بوسیدن
 • استفاده ی مشترک از وسایلی مانند حوله، کارد و چنگال، لیوان یا نشیمن توالت های فرنگی.

علت زگیل تناسلی بدون رابطه در مردان

درحالی که یک مرد مبتلا به hpv نمی تواند به سرطان دهانه رحم مبتلا شود این ویروس همچنان خطر بزرگی برای مردان می باشد. مردان نیز مانند زنان از طریق تماس دست یا دهان به زگیل تناسلی می تواند ویروس را به مردان منتقل کند. یک مرد برای آلوده شدن به زگیل تناسلی لازم نیست از نظر جنسی فعال باشد. این ویروس می تواند در هر زمانی پس از هر نوع فعالیت جنسی در سیستم او ظاهر شود. HPV به راحتی منتقل می شود و واکسن می تواند از این بیماری شایع جلوگیری کند.

علت زگیل تناسلی در مردان مجرد

زگیل تناسلی در مردان مجرد ممکن است به اندازه زنان و افراد متاهل شایع باشد. زیرا انتقال ویروس زگیل تناسلی همیشه جنسی نیست و می تواند از طریق تماس پوست به پوست یا حتی از سطوح مشترک گسترش یابند. فرقی نمی کند که فرد مبتلا علائم واضحی نداشته باشد یا سال ها از اولین ابتلای او گذشته باشد.

حتما بخوانید

آیا می انید تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی چیست؟ آیا روش های درمان زگیل تناسلی با درمان زگیل معمولی یکسان است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی

عوارض زگیل تناسلی

مردانی که به HPV مبتلا میشوند هرگز علامت یا نشانه ای از نقص سلامت در خود مشاهده نمی کنند. اما بعضی از گونه های زگیل تناسلی مردان میتواند باعث ایجاد زگیل های تناسلی شوند. انوع دیگری از HPV میتوانند باعث ایجاد سرطان های آلت تناسلی مقعد و ناحیه دهان و حلق شوند. HPV ایجاد کننده زگیل تناسلی گونه ای متفاوت از HPV ایجاد کننده سرطان است.

به طور معمول، انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می شوند، باعث سرطان نیز نمی شوند. با این حال، در صورت آلوده شدن به چندین گونه HPV، به ویژه انواع پرخطر، عفونت می تواند منجر به عوارض زگیل تناسلی مانند ترشحات غیر طبیعی واژن، سرطان دهانه رحم، فرج، دهان یا حلق در زنان و سرطان آلت تناسلی یا مقعد در مردان شود.

علاوه بر این، زگیل تناسلی یا کندیلوم آکومینات می تواند در طول زایمان طبیعی از مادر به کودک منتقل شود. نوزاد از طریق ترشحات واژن به زگیل تناسلی مبتلا می شود و در نتیجه زگیل در مجاری تنفسی، نای یا حلق راه هوایی را مسدود می کند و در نهایت منجر به مرگ می شود. در نتیجه، پزشک معمولاً برای جلوگیری از عفونت، انجام سزارین را توصیه می کند.

نکته: سرطان مقعد با سرطان کولورکتال متفاوت است. سرطان کولورکتال شیوع بیشتری نسبت به سرطان یا زگیل تناسلی مقعدی در مردان دارد و به وسیله HPV ایجاد نمیشود.

حدود ۱ درصد از مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در آمریکا دارای زگیل های تناسلی هستند.

سرطان های مقعد، آلت تناسلی و ناحیه دهان و حلق معمولا شایع نیستند و تنها بعضی از انواع این سرطان ها با ویروس HPV در ارتباط هستند. هر ساله در آمریکا حدودا:

 • ۴۰۰ نفر مبتلا به سرطان آلت تناسلی مرتبط با HPV میشوند.
 • ۱۵۰۰ نفر مبتلا به سرطان مقعد مرتبط با HPV میشوند.
 • ۵۶۰۰ نفر مبتلا به سرطان ناحیه دهان و حلق میشوند اما تعداد زیادی از این موارد مرتبط با استفاده از الکل و تنباکو هستند و به HPV ارتباطی ندارند.

حتما بخوانید

آیا با انواع زگیل تناسلی و روش درمان هر کدام آشنایی دارید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

عکس از انواع زگیل تناسلی

وجود زخم قرمز رنگ روی آلت تناسلی مردان به چه معناست؟

نشانه ها و علائم HPV چیست؟

بیشتر مردانی که مبتلا به HPV هستند هیچ گونه علائم یا نشانه ای از خود بروز نمی دهند اما بعضی از نشانه هایی که در افراد مبتلا به HPV ممکن است رخ دهد عبارتند از:

زگیل های تناسلی

 • معمولا بر روی آلت تناسلی، بیضه ها، کشاله ران، ران پا، و یا اطراف مقعد.
 • زگیل ها ممکن است به صورت تکی، دسته دسته، برجسته، صاف، یا گل کلم شکل باشند و معمولا بدون درد هستند.
 • ظهور این زگیل ها ممکن است هفته ها یا ماه ها بعد از ارتباط جنسی با فرد آلوده باشد.

سرطان مقعد

گاهی اوقات هیچ گونه علامت و نشانه ای وجود ندارد اما نشانه های رایج عبارت اند از

 • خون ریزی از مقعد، درد، خارش و گاهی وجود ترشحات در ناحیه مقعد.
 • گره های لنفی متورم در ناحیه مقعد یا کشاله ران.
 • تغییر در عادات مزاجی یا شکل مدفوع.

سرطان آلت تناسلی

اولین علامت: تغییر در رنگ، ضخامت پوست یا ساختار کلی آلت تناسلی

علامت ثانویه سرطان آلت مردانه وجود توده یا درد در آلت تناسلی توده های بر روی آلت معمولا بدون درد هستند اما گاهی اوقات میتوانند دردناک باشند و در آن ها خون ریزی ببینیم.

سرطان ناحیه دهان و حلق

 • گلو درد و درد در گوش که التیام نمی یابد
 • سرفه های مداوم
 • بلع یا تنفس سخت و دردناک
 • کاهش وزن
 • خشن شدن یا مشاهده تغییرات در صدا که بیش از ۲ هفته طول بکشد
 • وجود توده در گردن

شایع ترین علائم HPV تغییرات سلولی در دهانه رحم و زگیل تناسلی است که ممکن است به شرح زیر می باشد :

 • خوشه ای که ظاهری شبیه گل کلم دارد
 • مسطح یا برجسته
 • خارش دار
 • حساس یا دردناک

به یاد داشته باشید که HPV همچنین باعث ایجاد انواع زگیل ها در هر منطقه از بدن شما می شود. در صورت بروز علائم پزشک می تواند به شما در درمان زگیل و غربالگری پیشگیرانه سرطان های مرتبط با HPV کمک کند.

آیا آزمایشی برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ گونه آزمایش تشخیصی برای HPV در مردان وجود ندارد. تنها آزمایش تایید شده برای HPV که در دسترس است برای رد کردن احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم در زنان به کار می رود. اما این آزمایش برای عوارض ناشی از ابتلای به HPV در مردان کاربردی ندارد. غربالگری سرطان مقعد برای مردان توصیه نمیشود. به این دلیل که هنوز اطلاعات کافی مبنی بر اینکه غربالگری سرطان مقعد میتواند از ابتلای بیشتر به آن جلوگیری کند در دسترس نیست.

با این حال بعضی از متخصصین انجام این غربالگری را به طور سالانه برای مردان همجنس گرا دوجنس گرا و مردان مبتلا به HPV توصیه میکنند چرا که احتمال ابتلا به این نوع از سرطان در این افراد بیشتر است. هیچ گونه آزمایش تایید شده ای برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان وجود ندارد. با این حال بیشتر اوقات در صورت ابتلا این زگیل ها به راحتی مشاهده میشوند. اگر فکر میکنید که دارای زگیل تناسلی هستید باید به پزشک مراجعه کنید.

هیچ گونه آزمایشی برای تشخیص کلی ابتلا به HPV وجود ندارد با این حال HPV معمولا بدون اینکه هیچ گونه مشکل خاصی در فرد ایجاد کند به صورت خود به خود برطرف میشود بنابراین عفونت HPV که امسال تشخیص داده شده است ممکن است در سال های آتی در بدن فرد وجود نداشته باشد.

آزمایش غربالگری برای تشخیص سرطان آلت تناسلی در دسترس نیست.

شما میتوانید خودتان ناهنجاری های موجود بر روی آلت تناسلی، پوست بیضه، یا ناحیه اطراف مقعد را بررسی کنید. در صورت مشاهده هر گونه زگیل، تاول، خراش، زخم، رگه های سفید، یا هر گونه ناهنجاری های دیگر بر روی آلت تناسلی سریعا به پزشک مراجعه کنید حتی اگر دردی در این ناحیه حس نمی کنید.

آزمایش HPV PCR چیست؟

این تست با نمونه برداری از نواحی مختلف آغاز می شود، نواحی مورد تست برای آزمایش زگیل تناسلی مردان مجرد عبارت اند از:

 • سطح آلت تناسلی (penile surface)
 • حفره حشفی یا حفره پوستی نزدیک به سر آلت  (the glans / coronal sulcus=Preputial cavity)
 • ختنه گاه (Glans)  و یا همان پوست ختنه گاه (prepuce)
 • کیسه بیضه (Scrotum)
 •  ترشحات مجرا (Urethra)
 • مایع منی
 • ادرار
 • پوست دور مقعد
 • کانال مقعد
آزمایش HPV

نمونه گیری ‏HPV‏ در مردان

 

مردان بعنوان مخزن (reservoirs) و یا حامل (vector) عفونت HPV نقش بازی می کنند، بنابراین غربالگری مردان می تواند نقش مهمی در پیشگیری از ابتلای زنان به کانسر سرویکس داشته باشد. در صورت عدم وجود یک ضایعه کلینیکی ، مهمترین استراتژی قابل اعتماد برای تشخیص ناقل بودن مردان انجام HPV DNA testing می باشد. نرخ شیوع عفونت HPV در مردان از ۱ تا ۸۲.۹% در جوامع مختلف گزارش شده است، که این تفاوت بستگی به متد آزمایش و منابع بالینی مورد استفاده برای انجام تست دارد .

هرچه تعداد شرکای جنسی یک مرد بیشتر باشد، تعداد کپی های ویروس در بدن آن فرد بیشتر بوده و در نتیجه زمان پاکسازی ویروس هم در این مردان طولانی تر خواهد بود. HPV حداقل در ۷۲% مردانی که شریک جنسی شان HPV مثبت است، وجود دارد. اما فقط در ۸.۳% از این مردان زگیل تناسلی مشاهده می شود، به عبارتی اکثر آنها یک عفونت تحت بالینی (subclinical infection) دارند (۱).

مناطق نمونه برداری HPV در مردان

۱-    سطح آلت تناسلی (penile surface)

۲-    حفره حشفی یا حفره پوستی نزدیک به سر آلت  (the glans / coronal sulcus=Preputial cavity)

۳-    ختنه گاه (Glans)  و یا همان پوست ختنه گاه (prepuce)

۴-    کیسه بیضه (Scrotum)

۵-    ترشحات مجرا (Urethra)

۶-    مایع منی

۷-    ادرار

۸-    پوست دور مقعد

۹-    کانال مقعد (۱و۷).

مناطق حساس برای نمونه برداری HPV در مردان

 • سطح آلت تناسلی
 • ترشحات مجرا
 • مایع منی

مراحل تست HPV PCR مردان

بیمار در روز انجام آزمایش نباید آلت تناسلی خود را بشوید و تا دو روز قبل از انجام آزمایش نیز نباید تماس جنسی داشته باشد.

نمونه گیری از سطوح

نمونه برداری از پوست آلت (Penile brushing) باید شامل جمع آوری سلولهای سطوح پشتی (dorsal) و شکمی (ventral) آلت تناسلی (penile shaft) به همراه نمونه برداری از شیار ختنه گاه و سر آلت باشد (یعنی مناطقی که در تماس مستقیم با دهانه سرویکس هستند).

نمونه ها باید با استفاده از سوآب هایی با سایز استاندارد، مرطوب شده با نرمال سالین و از جنس پنبه (Cotton-tipped) برداشته شوند و سلولها از قسمت داخلی حشفه یا پره پوس (foreskin)، تاج قسمت سر آلت (coronal sulcus)، لگام آلت (frenulum) و سر آلت (glans) برداشته و به داخل لوله ای که حاوی ۳ میلی لیتر بافر نمکی – فسفاته (phosphate-buffered Saline = PBS) است، منتقل شوند.

نمونه گیری از مجرا

سوآب های نازک (از جنس داکرون – Dacron – یک نوع الیاف مصنوعی مشتق از فرآورده های نفتی و یا آلژینات کلسیم) و مرطوب شده با نرمال سالین به اندازه ۱.۵ سانتی متر داخل مجرا برده و ۳۶۰ درجه چرخانده می شود (قبل از نمونه گیری می توان از ژل ۲% لیدوکائین هم استفاده نمود) و به داخل لوله ای که حاوی ۳ میلی لیتر PBS است، منتقل می شود.

نمونه گیری از منی

تهیه نمونه مایع منی هم شرایطی نظیر آزمایش کشت اسپرم را دارد (نمونه مایع منی باید در ظروف استریل به روش خودارضایی تهیه شود). مایع منی بعد از تکمیل مرحله سیالیت در دمای محیط، بدون آنکه سانتریفوژ شود برای استخراج DNA مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایش زگیل تناسلی در مردان چقدر دقیق است؟

در مردان HPV مثبت، میزان جداسازی ویروس HPV در نمونه های مختلف بدین ترتیب گزارش شده است:

 •  پوست آلت تناسلی ۸۸.۹%
 •  ترشحات مجرا ۵۰%،
 • مایع منی ۳۳.۳%

نمونه گیری همزمان از ترشحات مجرا و پوست آلت تناسلی قادر به تشخیص ۱۰۰% موارد HPV  در مردان HPV مثبت است.

نمونه گیری همزمان از پوست آلت تناسلی و مایع منی قادر به تشخیص ۹۷.۲% موارد HPV  در مردان HPV مثبت است.

هرپس تناسلی

آیا درمانی برای ویروس HPV وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ گونه درمان قطعی برای HPV وجود ندارد اما روش هایی برای درمان مشکلات و عوارض ناشی از این ویروس که در مردان به وجود می آید وجود دارد.

زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی را میتوان به وسیله دارو درمانی، جراحی، و یا منجمد کردن (فریز) آن درمان کرد. بعضی از این روش های درمانی نیاز به حضور پزشک دارد. اما روش های معمول درمان زگیل تناسلی میتوانند در خانه توسط شخص بیمار انجام شود.

هیچ یک از روش های درمانی زگیل تناسلی در مردان مجرد از نظر اثر بخشی بر سایر روش ها ارجحیت ندارند. اما زگیل های تناسلی معمولا پس از انجام یک سری از اقدامات درمانی دوباره ظاهر میشوند بنابراین نیاز است که روش های درمانی متفاوتی به کار گرفته شود.

البته در میان روش های درمان، کرایوتراپی زگیل تناسلی به نسبت نتایج موفق تری داشته است و بعضی از تحقیقات تا ۹۰ درصد موفقیت این روش درمانی را تخمین زده اند.

درمان زگیل تناسلی  باعث کاهش احتمال انتقال این ویروس یه شریک جنسی فرد نمیشود. اگر زگیل ها درمان نشوند ممکن است پس از مدتی خود به خود محو شوند و یا به حالت قبلی باقی بمانند حتی ممکن است از تظر اندازه و تعداد نیز بیشتر شوند اما این زگیل ها هیچ گاه حالت سرطانی و بدخیم به خود نمی گیرند.

جهت گرفتن وقت ویزیت برای درمان زگیل تناسلی از دکتر متخصص زگیل تناسلی در غرب تهران با شماره  ۰۹۱۰۰۹۸۸۲۷۲ تماس بگیرید.

سرطان های آلت تناسلی، مقعد و حلق و دهان

این دسته از سرطان ها میتوانند به وسیله جراحی، اشعه درمانی، و شیمی درمانی بهبود یابند. معمولا در درمان این دسته از سرطان ها حداقل دو مورد از روش های ذکر شده به طور همزمان استفاده میشود. پزشک باید با همکای بیمار بهترین درمان برای فرد را پیدا کند.

آیا راهی وجود دارد تا احتمال ابتلا به HPV کاهش یابد؟

واکسن Gardasil (واکسن مورد استفاده برای پیشگیری از ابتلا به HPV) میتواند از ابتلای پسران و مردان به گونه هایی از ویروس HPV که بعامل زگیل های تناسلی و سرطان های ناحیه مقعد هستند جلوگیری کند. تزریق این واکسن در سه نوبت در فاصله زمانی ۶ ماهه انجام میشود.

استفاده از کاندوم در هر بار انجام رابطه جنسی (در تمام طول رابطه) میتواند احتمال ابتلا به ویروس HPV را کاهش دهد و از گسترش بیماری های مرتبط با HPV نیز جلوگیری میکند. با این حال این ویروس میتواند مناطقی از بدن را که توسط کاندوم پوشیده نمیشود را درگیر کند پس استفاده از کاندوم به طور کامل از ابتلای به HPV جلوگیری نمی کند. از آن جا که علائم این ویروس معمولا آشکار نیست تنها راه مطمئن برای جلوگیری از ابتلا نداشتن رابطه جنسی است. حتی افرادی که در طول زندگی خود تنها یک شریک جنسی داشته اند در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند.

زگیل تناسلی

آیا واکسن جدیدی که برای HPV ارائه شده است اثربخشی دارد؟

اگر سن بیمار کمتر از ۲۶ سال باشد نوعی از واکسن وجود دارد که میتواند از ابتلای ویروس در مردان جلوگیری کند. واکسن HPV (Gardasil) از ابتلای به چهار نوع از گونه های این ویروس جلوگیری میکند. دو نوع که مشکلاتی مانند زگیل تناسلی در مردان را ایجاد میکنند و دو نوعی که ایجاد کننده سرطان به خصوص سرطان های ناحیه مقعد هستند.

البته واکسن گارداسیل برای جلوگیری از ابتلای به ویروس استفاده میشود و عفونتی که به وسیله انواع HPV در گذشته تشکیل شده است را نمیتواند درمان کند. بهترین اثر بخشی این واکسن زمانی است که به فردی تزریق شود که تا به حال رابطه جنسی نداشته است.

واکسن HPV در چه سنی برای پسران باید تزریق شود؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها پیشنهاد میکند که تمام پسر های ۱۱ و ۱۲ ساله تا مردان ۲۶ ساله همگی واکسن HPV را تزریق کنند. تزریق این واکسن هم چنین برای مردان همجنس گرا دوجنس گرا و یا ها مردی که مایل از با جنس مرد رابطه جنسی داشته باشد توصیه میشود.

آیا تزریق واکسن HPV در سنین بالای ۲۶ سال اثر بخشی دارد؟

هم چنین در مردانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است (مانند HIV) و تا سن ۲۶ سالگی واکسن HPV را دریافت نکرده اند تزریق این واکسن توصیه میشود. تزریق این واکسن به تمام مردان تا پایان سن ۲۶ سالگی مشکلی ایجاد نخواهد کرد هر چند اثر بخشی واکسن وقتی که در سنین پایین تر تزریق شود بیشتر خواهد بود.

واکسن HPV بسیار اثربخش و مطمئن است و هیچ گونه اثرات جانبی جدی برجای نمیگذارد. بیشترین اثر جانبی که از این واکسن دیده شده احساس درد در بازو است. مطالعات نشان داده اند که این واکسن میتواند از مردان در برابر ابتلا به زگیل های تناسلی و سرطان ها حفاظت کند. احتمالا تزریق این واکسن میتواند از ابتلای به سرطان های ناحیه تناسلی وسرطان های حلق و دهان نیز جلوگیر کند اما در این مورد هیچ گونه مطالعات قطعی که این یافته ها را ثابت کند وجود ندارد.

من به تازگی فهمیده ام که شریک جنسی ام مبتلا به HPV است…

وضعیت سلامت من چه خواهد شد؟

شریک های جنسی معمولا به راحتی ویروس HPV را به یکدیرگ منتقل میکنند اگر شما مدت زمان زیادی با شریک جنسی خود رابطه دارید به احتمال زیاد شما هم به این ویروس مبتلا شده اید. بیشتر افراد بزرگسالی که از نظر جنسی فعال هستند در برهه ای از زندگی خود دچار آلودگی با این ویروس خواهند شد. با اینکه شیوع ویروس HPV بسیار بالاست اما مریضی هایی که به وسیله این ویروس ایجاد میشود معمولا شیوع بالایی ندارند. استفاده از کاندوم در هر بار انجام رابطه جنسی از ابتدا تا پایان مقاربت با شریک جنسی میتواند شانس ابتلای شما به این ویروس را کاهش دهد.

راه دیگری که پیش روی شماست مراجعه به یک پزشک جهت واکسینه شدن علیه ویروس HPV است اما بهترین و قطعی ترین راه برای جلوگیری از ابتلا نداشتن رابطه جنسی با شریک جنسی تان است. اگر شریک شما دارای زگیل های ناحیه تناسلی است باید تا برطرف شدن و محو شدن زگیل ها از انجام رابطه جنسی پرهیز کنید. یکی دیگر از نکاتی که مردان باید رعایت کنند معاینه روزانه آلت تناسلی است. هم چنینی یکی از راه های دیگر مراجه به یک مرکز مراقبت های بهداشتی است تا شما را از نظر داشتن زگیل های تناسلی و سایر بیماری های منتقله از طریق رابطه جنسی (STD) بررسی کنند.

وضعیت رابطه من چه خواهد شد؟

افراد ممکن است برای زمان های طولانی مبتلا به ویروس HPV باشند و هیچ گونه علائمی نشان ندهند پس هیچ راهی وجود ندارد تا بفهمیم که آیا ناقل این ویروس شخص شما بوده اید یا شریک جنسی تان. ابتلا به ویروس HPV نباید به عنوان یک نشانه ای رابطه جنسی خارج از چارچوب رابطه شما دو نفر تلقی شود.

آیا زگیل تناسلی عود می کند؟

هنگامی که زگیل تناسلی بهبود یابد، می تواند تا ۷۰ درصد از مواقع در عرض شش ماه پس از مراجعه به پزشک برای درمان، عود کند. عود بیماری می تواند به دلیل داروهای بی اثر، عفونت های مکرر ناشی از رابطه جنسی با فرد مبتلا، عود مجدد HPV نهفته، ضایعات در بدن به دلیل ایمنی پایین یا بیماری های جدی مانند سرطان یا ایدز باشد.

زگیل تناسلی، تشخیص زودهنگام و درمان سریع می تواند اعتماد به رابطه زوجین را بازگرداند. زگیل تناسلی علاوه بر تأثیر بر سلامت جسمانی، بر سلامت روان نیز تأثیر می گذارد. زگیل تناسلی ممکن است باعث خجالت، استرس، اضطراب یا از دست دادن اعتماد به نفس در افراد شود که می تواند بر باروری تأثیر منفی بگذارد، خطر عوارض را افزایش دهد و روابط زناشویی را تغییر دهد.

اگرچه زگیل تناسلی تهدید کننده زندگی نیست، اما این بیماری با واکسیناسیون و مراجعه فوری به پزشک برای ارزیابی کامل، زمانی که علائم درمان مناسب برای جلوگیری از انتشار زگیل به دیگران به نظر می رسد، قابل پیشگیری است. کسانی که از زگیل تناسلی درمان شده اند باید یک سبک زندگی سالم برای حفظ ایمنی سالم داشته باشند. تنها با رعایت بهترین شیوه های بهداشتی روتین می توان احتمال عود بیماری را کاهش داد.

تحریک جنسی زنان

وضعیت سلامت من و شریک جنسی ام چه خواهد شد؟

ابتلا به زگیل های تناسی معمولا سخت و دشوار است اما این زگیل ها معمولا تهدید جدی برای سلامتی شما ندارند افرادی که زگیل های تناسلی دارند هنوز هم میتوانند زندگی معمول و سالمی داشته باشند. از آن جا که زگیل تناسلی در مردان معمولا به راحتی میتواند به شریک جنسی شما منتقل شود باید در این باره با شریک جنسی تان صحبت کنید و و از رابطه جنسی تا برطرف شدن این زگیل ها پرهیز کنید. برای مطمئن شدن از وضعیت خود و شریک جنسی تان بهتر است از نظر ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی (STD) هر دوی شما مورد بررسی قرار بگیرید.

در صورت استفاده از کاندوم از ابتدا تا انتهای هر بار رابطه جنسی شانس انتقال ویروس بسیار کاهش خواهد یافت اما نواحی که به وسیله کاندوم پوشیده نمی شوند ممکن است به وسیله ویروس آلوده شوند پس استفاده از کاندوم نمیتواند در برابر ابتلا به این ویروس ایمنی کامل ایجاد کند.

صحبت کردن درباره بیماری های مقاربتی میتواند به سلامت جنسی هر دو طرف رابطه کمک کند. البته مطمئن نیستیم که آیا صحبت کردن درباره سابقه ابتلا به زگیل های تناسلی با کسی که در آینده قرار است شریک جنسی ما شود فایده ای دارد یا نه چرا که اطلاع دقیقی از اینکه یک فرد پس از ابتلا به زگیل های تناسلی تا چه مدت واگیردار می ماند در دسترس نیست.

دکتر رضا ولی پور ، متخصص ارولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جلیل چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من تصادف کردم ۱۰ساله پیش حالا هم حالم خدای شکر خوبه ولی آلتم نعوظ نمیکنه دکترا گفتند رگهای عصبی آلتت پاره شده باید از وکیوم استفاده کنی اونم واسم خیلی سخته آلتم درد میکنه آیا راه درمانش هستش یا نه ممنون میشم اگه کمکم کنی آقای دکتر لطفا زودتر جواب بدین
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش)

   ویزیت آنلاین یا مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آیا این زگیل تناسلی هست باتوجه به اینکه من تا الان رابطه جنسی نداشتم و همین یکی روی پوست من ایجاد شده که البته نمی دونم از کی ایجاد شده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 2 سال پیش)

   ویزیت آنلاین یا مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر اف شنبه ۳۰ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  سلام
  چندتا ضایعه پوستی روی ختنه گاهم دارم
  نمیدونم چند وقته هستن
  اینا زیگیل تناسلی هستن یا نه
  ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   زگیل نیست به متخصص پوست مراجعه کن 

 • تصویر کاربر اف شنبه ۳۰ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  سلام خواستم بدونم اکثر متخصصا میگن هر ضایعه پوستی در واژن زیگیل تناسلیه
  آیا همینطوره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر س یکشنبه ۱ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  ایا در رابطه جنسی با اقایی که ۵سال پیش زگیل تناسلی داشته و درمان شده و اکنون هیچ علامت ظاهری ندارد احتمال ابتلا به زگیل وجود دارد؟؟راهای تشخیص مثبت بودن شخص چیست؟؟ایا نیاز به چک خانم نیز هست؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ اسفند ۰( 2 سال پیش)

   خیلی نمیشه با قطعیت چیزی گفت 

درحال دریافت اطلاعات