دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان

ویروس پاپیلوما انسانی یا زگیل تناسلی یک ویروس شایع در انسان هاست. بیشتر افرادی که از نظر جنسی فعال هستند به این ویروس مبتلا می شوند. در این مقاله می خواهیم علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان را بررسی کنیم.

بیش از ۴۰ گونه از ویروس HPV وجود دارد که میتواند به وسیله ارتباط جنسی منتقل شود. این گونه های ویروس HPV میتوانند نواحی تناسلی مردان مانند پوست ناحیه تناسلی، آلت تناسلی، و حتی مقعد را درگیر کنند. همچنین احتمال درگیری نواحی دهان و گلو و حلق نیز وجود دارد.

زگیل تناسلی در مردان

زگیل های تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی است. تقریباً همه افراد دارای مقاربت جنسی حداقل در یک دوره از زندگی خود به حداقل یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ویروس ایجاد زگیل تناسلی آلوده می شوند.

زگیل های تناسلی در بافت های مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر می گذارند. آن ها می توانند مانند برجستگی های کوچک و به رنگ گوشت ظاهر شوند یا ظاهری شبیه به گل کلم دارند. در بسیاری موارد، زگیل ها خیلی کوچک اند و قابل مشاهده نیستد.

برخی از ویروس های دستگاه تناسلی می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند، در حالی که برخی دیگر می توانند باعث سرطان شوند. واکسن ها می توانند به محافظت در برابر برخی گونه های دستگاه تناسلی HPV کمک کنند.

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در نوک یا بدنه آلت تناسلی، بیضه و یا مقعد رخ دهد. زگیل های تناسلی همچنین می تواند در دهان یا گلو فردی که با او رابطه جنسی دهانی دارید، وجود داشته باشد و با تماس با فرد آلوده ایجاد شود.

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟

HPV به وسیله ناحیه تناسلی منتقل میشود (بیشترین انتقال از طریق مقاربت واژینال یا مقعدی انجام میشود). همچنین امکان انتقال ویروس از طریق رابطه جنسی دهانی نیز وجود دارد.

از آن جا که افراد مبتلا به زگیل تناسلی معمولا هیچ گونه علائم و نشانه هایی از خود بروز نمی دهند، بیشتر مردان و زنان در معرض ابتلای به این ویروس هستند و یا به راحتی میتوانند آن را به شخصی دیگر انتقال دهند. حتی افرادی که سال ها از آخرین رابطه جنسی شان می گذرد نیز ممکن است به این ویروس مبتلا باشند. مردانی که در طول دوره زندگی خود تنها یک شریک جنسی داشته اند نیز ممکن است به این ویروس مبتلا باشند.

حتما بخوانید

آیا می انید تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی چیست؟ آیا روش های درمان زگیل تناسلی با درمان زگیل معمولی یکسان است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی

مشکلاتی که ممکن است برای سلامتی مردان مبتلا به زگیل تناسلی به وجود بیاید چیست؟

مردانی که به HPV مبتلا میشوند هرگز علامت یا نشانه ای از نقص سلامت در خود مشاهده نمی کنند. اما بعضی از گونه های زگیل تناسلی مردان میتواند باعث ایجاد زگیل های تناسلی شوند.

انوع دیگری از HPV میتوانند باعث ایجاد سرطان های آلت تناسلی مقعد و ناحیه دهان و حلق شوند. HPV ایجاد کننده زگیل تناسلی گونه ای متفاوت از HPV ایجاد کننده سرطان است.

نکته: سرطان مقعد با سرطان کولورکتال متفاوت است. سرطان کولورکتال شیوع بیشتری نسبت به سرطان یا زگیل تناسلی مقعدی دارد و به وسیله HPV ایجاد نمیشود.

حدود ۱ درصد از مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در آمریکا دارای زگیل های تناسلی هستند.

سرطان های مقعد، آلت تناسلی و ناحیه دهان و حلق معمولا شایع نیستند و تنها بعضی از انواع این سرطان ها با ویروس HPV در ارتباط هستند. هر ساله در آمریکا حدودا:

 • ۴۰۰ نفر مبتلا به سرطان آلت تناسلی مرتبط با HPV میشوند.
 • ۱۵۰۰ نفر مبتلا به سرطان مقعد مرتبط با HPV میشوند.
 • ۵۶۰۰ نفر مبتلا به سرطان ناحیه دهان و حلق میشوند اما تعداد زیادی از این موارد مرتبط با استفاده از الکل و تنباکو هستند و به HPV ارتباطی ندارند.

حتما بخوانید

آیا با انواع زگیل تناسلی و روش درمان هر کدام آشنایی دارید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

انواع زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

نشانه ها و علائم HPV چیست؟

بیشتر مردانی که مبتلا به HPV هستند هیچ گونه علائم یا نشانه ای از خود بروز نمی دهند اما بعضی از نشانه هایی که در افراد مبتلا به HPV ممکن است رخ دهد عبارتند از:

زگیل های تناسلی

 • معمولا بر روی آلت تناسلی، بیضه ها، کشاله ران، ران پا، و یا اطراف مقعد.
 • زگیل ها ممکن است به صورت تکی، دسته دسته، برجسته، صاف، یا گل کلم شکل باشند و معمولا بدون درد هستند.
 • ظهور این زگیل ها ممکن است هفته ها یا ماه ها بعد از ارتباط جنسی با فرد آلوده باشد.

 

سرطان مقعد

گاهی اوقات هیچ گونه علامت و نشانه ای وجود ندارد اما نشانه های رایج عبارت اند از

 • خون ریزی از مقعد، درد، خارش و گاهی وجود ترشحات در ناحیه مقعد.
 • گره های لنفی متورم در ناحیه مقعد یا کشاله ران.
 • تغییر در عادات مزاجی یا شکل مدفوع.

سرطان آلت تناسلی

اولین علامت: تغییر در رنگ، ضخامت پوست یا ساختار کلی آلت تناسلی

علامت ثانویه سرطان آلت مردانه وجود توده یا درد در آلت تناسلی توده های بر روی آلت معمولا بدون درد هستند اما گاهی اوقات میتوانند دردناک باشند و در آن ها خون ریزی ببینیم.

سرطان ناحیه دهان و حلق

 • گلو درد و درد در گوش که التیام نمی یابد
 • سرفه های مداوم
 • بلع یا تنفس سخت و دردناک
 • کاهش وزن
 • خشن شدن یا مشاهده تغییرات در صدا که بیش از ۲ هفته طول بکشد
 • وجود توده در گردن

آیا آزمایشی برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ گونه آزمایش تشخیصی برای HPV در مردان وجود ندارد. تنها آزمایش تایید شده برای HPV که در دسترس است برای رد کردن احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم در زنان به کار می رود. اما این آزمایش برای عوارض ناشی از ابتلای به HPV در مردان کاربردی ندارد.

غربالگری سرطان مقعد برای مردان توصیه نمیشود. به این دلیل که هنوز اطلاعات کافی مبنی بر اینکه غربالگری سرطان مقعد میتواند از ابتلای بیشتر به آن جلوگیری کند در دسترس نیست. با این حال بعضی از متخصصین انجام این غربالگری را به طور سالانه برای مردان همجنس گرا دوجنس گرا و مردان مبتلا به HPV توصیه میکنند چرا که احتمال ابتلا به این نوع از سرطان در این افراد بیشتر است.

هیچ گونه آزمایش تایید شده ای برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان وجود ندارد. با این حال بیشتر اوقات در صورت ابتلا این زگیل ها به راحتی مشاهده میشوند. اگر فکر میکنید که دارای زگیل تناسلی هستید باید به پزشک مراجعه کنید.

هیچ گونه آزمایشی برای تشخیص کلی ابتلا به HPV وجود ندارد با این حال HPV معمولا بدون اینکه هیچ گونه مشکل خاصی در فرد ایجاد کند به صورت خود به خود برطرف میشود بنابراین عفونت HPV که امسال تشخیص داده شده است ممکن است در سال های آتی در بدن فرد وجود نداشته باشد.

آزمایش غربالگری برای تشخیص سرطان آلت تناسلی در دسترس نیست.

شما میتوانید خودتان ناهنجاری های موجود بر روی آلت تناسلی، پوست بیضه، یا ناحیه اطراف مقعد را بررسی کنید. در صورت مشاهده هر گونه زگیل، تاول، خراش، زخم، رگه های سفید، یا هر گونه ناهنجاری های دیگر بر روی آلت تناسلی سریعا به پزشک مراجعه کنید حتی اگر دردی در این ناحیه حس نمی کنید.

آزمایش HPV PCR چیست؟

این تست با نمونه برداری از نواحی مختلف آغاز می شود، نواحی مورد تست برای آزمایش زگیل تناسلی مردان عبارت اند از:

 • سطح آلت تناسلی (penile surface)
 • حفره حشفی یا حفره پوستی نزدیک به سر آلت  (the glans / coronal sulcus=Preputial cavity)
 • ختنه گاه (Glans)  و یا همان پوست ختنه گاه (prepuce)
 • کیسه بیضه (Scrotum)
 •  ترشحات مجرا (Urethra)
 • مایع منی
 • ادرار
 • پوست دور مقعد
 • کانال مقعد

نمونه گیری ‏HPV‏ در مردان

مردان بعنوان مخزن (reservoirs) و یا حامل (vector) عفونت HPV نقش بازی می کنند، بنابراین غربالگری مردان می تواند نقش مهمی در پیشگیری از ابتلای زنان به کانسر سرویکس داشته باشد.

در صورت عدم وجود یک ضایعه کلینیکی ، مهمترین استراتژی قابل اعتماد برای تشخیص ناقل بودن مردان انجام HPV DNA testing می باشد.

نرخ شیوع عفونت HPV در مردان از ۱ تا ۸۲.۹% در جوامع مختلف گزارش شده است، که این تفاوت بستگی به متد آزمایش و منابع بالینی مورد استفاده برای انجام تست دارد .

هرچه تعداد شرکای جنسی یک مرد بیشتر باشد، تعداد کپی های ویروس در بدن آن فرد بیشتر بوده و در نتیجه زمان پاکسازی ویروس هم در این مردان طولانی تر خواهد بود .

HPV حداقل در ۷۲% مردانی که شریک جنسی شان HPV مثبت است، وجود دارد. اما فقط در ۸.۳% از این مردان زگیل تناسلی مشاهده می شود، به عبارتی اکثر آنها یک عفونت تحت بالینی (subclinical infection) دارند (۱).

مناطق نمونه برداری HPV در مردان

۱-    سطح آلت تناسلی (penile surface)

۲-    حفره حشفی یا حفره پوستی نزدیک به سر آلت  (the glans / coronal sulcus=Preputial cavity)

۳-    ختنه گاه (Glans)  و یا همان پوست ختنه گاه (prepuce)

۴-    کیسه بیضه (Scrotum)

۵-    ترشحات مجرا (Urethra)

۶-    مایع منی

۷-    ادرار

۸-    پوست دور مقعد

۹-    کانال مقعد (۱و۷).

مناطق حساس برای نمونه برداری HPV در مردان

 • سطح آلت تناسلی
 • ترشحات مجرا
 • مایع منی

مراحل تست HPV PCR مردان

بیمار در روز انجام آزمایش نباید آلت تناسلی خود را بشوید و تا دو روز قبل از انجام آزمایش نیز نباید تماس جنسی داشته باشد.

نمونه گیری از سطوح

نمونه برداری از پوست آلت (Penile brushing) باید شامل جمع آوری سلولهای سطوح پشتی (dorsal) و شکمی (ventral) آلت تناسلی (penile shaft) به همراه نمونه برداری از شیار ختنه گاه و سر آلت باشد (یعنی مناطقی که در تماس مستقیم با دهانه سرویکس هستند).

نمونه ها باید با استفاده از سوآب هایی با سایز استاندارد، مرطوب شده با نرمال سالین و از جنس پنبه (Cotton-tipped) برداشته شوند و سلولها از قسمت داخلی حشفه یا پره پوس (foreskin)، تاج قسمت سر آلت (coronal sulcus)، لگام آلت (frenulum) و سر آلت (glans) برداشته و به داخل لوله ای که حاوی ۳ میلی لیتر بافر نمکی – فسفاته (phosphate-buffered Saline = PBS) است، منتقل شوند.

نمونه گیری از مجرا

سوآب های نازک (از جنس داکرون – Dacron – یک نوع الیاف مصنوعی مشتق از فرآورده های نفتی و یا آلژینات کلسیم) و مرطوب شده با نرمال سالین به اندازه ۱.۵ سانتی متر داخل مجرا برده و ۳۶۰ درجه چرخانده می شود (قبل از نمونه گیری می توان از ژل ۲% لیدوکائین هم استفاده نمود) و به داخل لوله ای که حاوی ۳ میلی لیتر PBS است، منتقل می شود.

نمونه گیری از منی

تهیه نمونه مایع منی هم شرایطی نظیر آزمایش کشت اسپرم را دارد (نمونه مایع منی باید در ظروف استریل به روش خودارضایی تهیه شود). مایع منی بعد از تکمیل مرحله سیالیت در دمای محیط، بدون آنکه سانتریفوژ شود برای استخراج DNA مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایش زگیل تناسلی در مردان چقدر دقیق است؟

در مردان HPV مثبت، میزان جداسازی ویروس HPV در نمونه های مختلف بدین ترتیب گزارش شده است:

 •  پوست آلت تناسلی ۸۸.۹%
 •  ترشحات مجرا ۵۰%،
 • مایع منی ۳۳.۳%

نمونه گیری همزمان از ترشحات مجرا و پوست آلت تناسلی قادر به تشخیص ۱۰۰% موارد HPV  در مردان HPV مثبت است.

نمونه گیری همزمان از پوست آلت تناسلی و مایع منی قادر به تشخیص ۹۷.۲% موارد HPV  در مردان HPV مثبت است.

هرپس تناسلی

آیا درمانی برای ویروس HPV وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ گونه درمان قطعی برای HPV وجود ندارد اما روش هایی برای درمان مشکلات و عوارض ناشی از این ویروس که در مردان به وجود می آید وجود دارد.

زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی را میتوان به وسیله دارودرمانی، جراحی، و یا منجمد کردن (فریز) آن درمان کرد. بعضی از این روش های درمانی نیاز به حضور پزشک دارد. اما روش های معمول درمان زگیل تناسلی میتوانند در خانه توسط شخص بیمار انجام شود.

هیچ یک از روش های درمانی زگیل تناسلی در مردان از نظر اثر بخشی بر سایر روش ها ارجحیت ندارند. اما زگیل های تناسلی معمولا پس از انجام یک سری از اقدامات درمانی دوباره ظاهر میشوند بنابراین نیاز است که روش های درمانی متفاوتی به کار گرفته شود.

البته در میان روش های درمان زگیل تناسلی، کرایوتراپی به نسبت نتایج موفق تری داشته است و بعضی از تحقیقات تا ۹۰ درصد موفقیت این روش درمانی را تخمین زده اند.

درمان زگیل تناسلی  باعث کاهش احتمال انتقال این ویروس یه شریک جنسی فرد نمیشود. اگر زگیل ها درمان نشوند ممکن است پس از مدتی خود به خود محو شوند و یا به حالت قبلی باقی بمانند حتی ممکن است از تظر اندازه و تعداد نیز بیشتر شوند اما این زگیل ها هیچ گاه حالت سرطانی و بدخیم به خود نمی گیرند.

جهت گرفتن وقت ویزیت برای درمان زگیل تناسلی از دکتر ولی پور با شماره  ۰۹۱۰۰۹۸۸۲۷۲ تماس بگیرید.

سرطان های آلت تناسلی، مقعد و حلق و دهان

این دسته از سرطان ها میتوانند به وسیله جراحی، اشعه درمانی، و شیمی درمانی بهبود یابند. معمولا در درمان این دسته از سرطان ها حداقل دو مورد از روش های ذکر شده به طور همزمان استفاده میشود. پزشک باید با همکای بیمار بهترین درمان برای فرد را پیدا کند.

آیا راهی وجود دارد تا احتمال ابتلا به HPV کاهش یابد؟

واکسن Gardasil (واکسن مورد استفاده برای پیشگیری از ابتلا به HPV) میتواند از ابتلای پسران و مردان به گونه هایی از ویروس HPV که بعامل زگیل های تناسلی و سرطان های ناحیه مقعد هستند جلوگیری کند. تزریق این واکسن در سه نوبت در فاصله زمانی ۶ ماهه انجام میشود.

استفاده از کاندوم در هر بار انجام رابطه جنسی (در تمام طول رابطه) میتواند احتمال ابتلا به ویروس HPV را کاهش دهد و از گسترش بیماری های مرتبط با HPV نیز جلوگیری میکند. با این حال این ویروس میتواند مناطقی از بدن را که توسط کاندوم پوشیده نمیشود را درگیر کند پس استفاده از کاندوم به طور کامل از ابتلای به HPV جلوگیری نمی کند.

از آن جا که علائم این ویروس معمولا آشکار نیست تنها راه مطمئن برای جلوگیری از ابتلا نداشتن رابطه جنسی است. حتی افرادی که در طول زندگی خود تنها یک شریک جنسی داشته اند در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند.

زگیل تناسلی

آیا واکسن جدیدی که برای HPV ارائه شده است اثربخشی دارد؟

اگر سن بیمار کمتر از ۲۶ سال باشد نوعی از واکسن وجود دارد که میتواند از ابتلای ویروس در مردان جلوگیری کند. واکسن HPV (Gardasil) از ابتلای به چهار نوع از گونه های این ویروس جلوگیری میکند. دو نوع که مشکلاتی مانند زگیل تناسلی در مردان را ایجاد میکنند و دو نوعی که ایجاد کننده سرطان به خصوص سرطان های ناحیه مقعد هستند.

البته واکسن گارداسیل برای جلوگیری از ابتلای به ویروس استفاده میشود و عفونتی که به وسیله انواع HPV در گذشته تشکیل شده است را نمیتواند درمان کند. بهترین اثر بخشی این واکسن زمانی است که به فردی تزریق شود که تا به حال رابطه جنسی نداشته است.

واکسن HPV در چه سنی برای پسران باید تزریق شود؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها پیشنهاد میکند که تمام پسر های ۱۱ و ۱۲ ساله تا مردان ۲۶ ساله همگی واکسن HPV را تزریق کنند. تزریق این واکسن هم چنین برای مردان همجنس گرا دوجنس گرا و یا ها مردی که مایل از با جنس مرد رابطه جنسی داشته باشد توصیه میشود.

آیا تزریق واکسن HPV در سنین بالای ۲۶ سال اثر بخشی دارد؟

هم چنین در مردانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است (مانند HIV) و تا سن ۲۶ سالگی واکسن HPV را دریافت نکرده اند تزریق این واکسن توصیه میشود. تزریق این واکسن به تمام مردان تا پایان سن ۲۶ سالگی مشکلی ایجاد نخواهد کرد هر چند اثر بخشی واکسن وقتی که در سنین پایین تر تزریق شود بیشتر خواهد بود.

واکسن HPV بسیار اثربخش و مطمئن است و هیچ گونه اثرات جانبی جدی برجای نمیگذارد. بیشترین اثر جانبی که از این واکسن دیده شده احساس درد در بازو است. مطالعات نشان داده اند که این واکسن میتواند از مردان در برابر ابتلا به زگیل های تناسلی و سرطان ها حفاظت کند. احتمالا تزریق این واکسن میتواند از ابتلای به سرطان های ناحیه تناسلی وسرطان های حلق و دهان نیز جلوگیر کند اما در این مورد هیچ گونه مطالعات قطعی که این یافته ها را ثابت کند وجود ندارد.

من به تازگی فهمیده ام که شریک جنسی ام مبتلا به HPV است…

وضعیت سلامت من چه خواهد شد؟

شریک های جنسی معمولا به راحتی ویروس HPV را به یکدیرگ منتقل میکنند اگر شما مدت زمان زیادی با شریک جنسی خود رابطه دارید به احتمال زیاد شما هم به این ویروس مبتلا شده اید. بیشتر افراد بزرگسالی که از نظر جنسی فعال هستند در برهه ای از زندگی خود دچار آلودگی با این ویروس خواهند شد. با اینکه شیوع ویروس HPV بسیار بالاست اما مریضی هایی که به وسیله این ویروس ایجاد میشود معمولا شیوع بالایی ندارند.

استفاده از کاندوم در هر بار انجام رابطه جنسی از ابتدا تا پایان مقاربت با شریک جنسی میتواند شانس ابتلای شما به این ویروس را کاهش دهد. راه دیگیری که پیش روی شماست مراجعه به یک پزشک جهت واکسینه شدن علیه ویروس HPV است اما بهترین و قطعی ترین راه برای جلوگیری از ابتلا نداشتن رابطه جنسی با شریک جنسی تان است.

اگر شریک شما دارای زگیل های ناحیه تناسلی است باید تا برطرف شدن و محو شدن زگیل ها از انجام رابطه جنسی پرهیز کنید. یکی دیگر از نکاتی که مردان باید رعایت کنند معاینه روزانه آلت تناسلی است. هم چنینی یکی از راه های دیگر مراجه به یک مرکز مراقبت های بهداشتی است تا شما را از نظر داشتن زگیل های تناسلی و سایر بیماری های منتقله از طریق رابطه جنسی (STD) بررسی کنند.

وضعیت رابطه من چه خواهد شد؟

افراد ممکن است برای زمان های طولانی مبتلا به ویروس HPV باشند و هیچ گونه علائمی نشان ندهند پس هیچ راهی وجود ندارد تا بفهمیم که آیا ناقل این ویروس شخص شما بوده اید یا شریک جنسی تان. ابتلا به ویروس HPV نباید به عنوان یک نشانه ای رابطه جنسی خارج از چارچوب رابطه شما دو نفر تلقی شود.

وضعیت سلامت من و شریک جنسی ام چه خواهد شد؟

ابتلا به زگیل های تناسی معمولا سخت و دشوار است اما این زگیل ها معمولا تهدید جدی برای سلامتی شما ندارند افرادی که زگیل های تناسلی دارند هنوز هم میتوانند زندگی معمول و سالمی داشته باشند.

از آن جا که زگیل تناسلی در مردان معمولا به راحتی میتواند به شریک جنسی شما منتقل شود باید در این باره با شریک جنسی تان صحبت کنید و و از رابطه جنسی تا برطرف شدن این زگیل ها پرهیز کنید.

برای مطمئن شدن از وضعیت خود و شریک جنسی تان بهتر است از نظر ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی (STD) هر دوی شما مورد بررسی قرار بگیرید.

در صورت استفاده از کاندوم از ابتدا تا انتهای هر بار رابطه جنسی شانس انتقال ویروس بسیار کاهش خواهد یافت اما نواحی که به وسیله کاندوم پوشیده نمی شوند ممکن است به وسیله ویروس آلوده شوند پس استفاده از کاندوم نمیتواند در برابر ابتلا به این ویروس ایمنی کامل ایجاد کند.

صحبت کردن درباره بیماری های مقاربتی میتواند به سلامت جنسی هر دو طرف رابطه کمک کند. البته مطمئن نیستیم که آیا صحبت کردن درباره سابقه ابتلا به زگیل های تناسلی با کسی که در آینده قرار است شریک جنسی ما شود فایده ای دارد یا نه چرا که اطلاع دقیقی از اینکه یک فرد پس از ابتلا به زگیل های تناسلی تا چه مدت واگیردار می ماند در دسترس نیست.

 

دکتر رضا ولی پور ، متخصص ارولوژی در شهرک غرب

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر باران شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  وقت بخیر - آقای دکتر بنده ماه پیش متوجه خال گوشتی روی اندام تناسلیم شدم با مراجعه به پزشک گفتن زگیله نمونه برداری شد از نوع 40 بود - فریز کزدم و ضایع ای ندارم - حالا 3 تا سوال دارم ازتون ممنون میشم پاسخ بدین ، رابطه جنسیم با شوهرم باید همیشه با کاندوم باشه ؟ علامت در من دیده شده من هم از خودم اطمینان دارم آیا ناقل همسرم هستن یا من ؟ چون ما 8 ساله ازدواج کردیم و مشکلی نداشتیم زگیل فقط یک ماهه ظاهر شده آیا فقط از رابطه جنسی منتقل شده ؟ و اینکه من 33 سالمه همسر38 واکسن بزنیم ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام به رابطه ها بدون کاندوم ادامه بدین قطعا همسر شما این ویروس را هم دارند راههای انتقال بدون رابطه جنسی هم وجود دارد مثل استخر یا لباس زیر آلوده یا تیغ آلوده یا لیزر موهای زائد تتو و .....هر دو واکسن گارداسیل بزنید 

 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  سوالی که داشتم بیشتر مربوط به حوزه اخلاق پزشکی هست. من در رابطه قبلیم به زگیل تناسلی مبتلا شدم و واکسن زدم و چکاب کامل کردم دهانه رحم و غیره مشکل نداشت و زگیل پرخطر هم نداشتم و الان حدود یک ساله که علائمی ندارم. سوالی که برام مطرحه اینه که الان میخوام با فردی ازدواج کنم رابطه خیلی خوبی با هم داریم ایشون خودشون رابطه های قبلی داشتن و از رابطه قبلی من هم باخبرن ولی بحث زگیل رو نمی دونم بهشون باید بگم یا از لحاظ اخلاقی مشکلی نداره که گفته نشه. خیلی این موضوع درگیرم کرده و میترسم رابطمون خراب شه میخواستم بپرسم چقدر برای ایشون خطرناکه اگر گفته نشه و چه کاری درست تره. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام هر دو نفر واکسن گارداسیل بزنید مخصوصا اگر نوع hpv خود را نمی دانید و ازدواج کنید لزومی ندارد به ایشان موضوع را بگوئید 

 • تصویر کاربر طاها شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌وعرض‌ادب آیا من زگیل دارم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   بله _ آزمایش hpv pcr از ضایعه انجام بدین و با جواب آن مراجعه حضوری داشته باشید به کلینیک دیابت تابان 

 • تصویر کاربر ممد شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  احتمال داره زگیل تناسلی روی زانو هم باشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   عکس بفرست

 • تصویر کاربر امید شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من روی بیصه ام و انتهای آلت یکسری برآمدی گوشتی داشتم و اول رفتم دکتر اورولوژی گفت زگیل نیست و احتمال تجمع چربی داد و یه کسری کپسول چرک خشک کن داد و گفت اگر بهتر نشد به دکتر پوست مراجعه کن و یهود حاصل نشد و رفتم بیمارستان راضی دکتر دید گفت زگیل هست آزمایش نوشت که ببینه داخل خونم هست گه جواب منفی بود و درمان کرایو رو شروع کردم ولی بعد از 6 جلسه به فاصله های مختلف خوب میشه ولی ااحساسم اینکه موقتی هستش و دوباره قسمت دیگه ظاهر میشه و لطفا میخواستم راهنمایی کنید و همسرم هم تست پاپ اسمیر داد و اونم منفی بود
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   جواب آزمایشات رو برام بفرستین 

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام افای دکتر من شهوت بالایی دارم لطفا یه قرص بهم معرفی کنید ک مقدار شهوت کم کنه ک باعث شود خود ارضایی نکنم ۲۶سال سن دارم قرصی معرفی کن که عوارض برای بعدا نداشته باشد ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   ازدواج بکن چاره ای نداره

 • تصویر کاربر یاشار شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خیلی وقته رو الت من یه چیزی مث جوش سفید هستش و یه چیزی مث زائده گوشتی کوچیک هست امکان داره زیگیل باشه درضمن راه الوده شدنشو هم مطالعه کردم من هیچکدوم از شرایطشو نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربر ال شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدتیه ک یه برجستگی زیر بیضه ی همسرم ایجاد شده ک خیلی خارش داره ممکن زگیل تناسلی باشه ؟ چه طوری میتونم تشخیص بدم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربر ندا پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخبر آقای دکتر من زائده گوشتب رو بیکینی داشتم که دکتر گفتند زیگیل معلوم نیست باشه یا نقطه دوروز پیش سوزندن الان یه تقطه کوجیک رو قسمت دبگه بیکینیم در وومده نمیدونم بعد ایام فاطمیه مراسم عقدم چحوری به همسرم بگم میترسم ولم کنند اینا باعث سرطان میشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

 • تصویر کاربر متین جمعه ۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما.
  آقای دکتر خارش دور آلت تناسلی و دور مقعد از چی میتونه باشه؟؟من مدتیه این خارش رو دور آلت تناسلی و دور مقعد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۴ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   به متخصص پوست مراجعه کنید 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر