دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان

ویروس پاپیلوما انسانی یا زگیل تناسلی یک ویروس شایع در انسان هاست. بیشتر افرادی که از نظر جنسی فعال هستند به این ویروس مبتلا می شوند. در این مقاله می خواهیم علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان را بررسی کنیم.

بیش از ۴۰ گونه از ویروس HPV وجود دارد که میتواند به وسیله ارتباط جنسی منتقل شود. این گونه های ویروس HPV میتوانند نواحی تناسلی مردان مانند پوست ناحیه تناسلی، آلت تناسلی، و حتی مقعد را درگیر کنند. همچنین احتمال درگیری نواحی دهان و گلو و حلق نیز وجود دارد.

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟

HPV به وسیله ناحیه تناسلی منتقل میشود (بیشترین انتقال از طریق مقاربت واژینال یا مقعدی انجام میشود). همچنین امکان انتقال ویروس از طریق رابطه جنسی دهانی نیز وجود دارد.

از آن جا که افراد مبتلا به زگیل تناسلی معمولا هیچ گونه علائم و نشانه هایی از خود بروز نمی دهند، بیشتر مردان و زنان در معرض ابتلای به این ویروس هستند و یا به راحتی میتوانند آن را به شخصی دیگر انتقال دهند. حتی افرادی که سال ها از آخرین رابطه جنسی شان می گذرد نیز ممکن است به این ویروس مبتلا باشند. مردانی که در طول دوره زندگی خود تنها یک شریک جنسی داشته اند نیز ممکن است به این ویروس مبتلا باشند.

حتما بخوانید

آیا می انید تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی چیست؟ آیا روش های درمان زگیل تناسلی با درمان زگیل معمولی یکسان است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

تفاوت زگیل تناسلی با زگیل معمولی

مشکلاتی که ممکن است برای سلامتی مردان مبتلا به زگیل تناسلی به وجود بیاید چیست؟

مردانی که به HPV مبتلا میشوند هرگز علامت یا نشانه ای از نقص سلامت در خود مشاهده نمی کنند. اما بعضی از گونه های زگیل تناسلی مردان میتواند باعث ایجاد زگیل های تناسلی شوند.

انوع دیگری از HPV میتوانند باعث ایجاد سرطان های آلت تناسلی مقعد و ناحیه دهان و حلق شوند. HPV ایجاد کننده زگیل تناسلی گونه ای متفاوت از HPV ایجاد کننده سرطان است.

نکته: سرطان مقعد با سرطان کولورکتال متفاوت است. سرطان کولورکتال شیوع بیشتری نسبت به سرطان یا زگیل تناسلی مقعدی دارد و به وسیله HPV ایجاد نمیشود.

حدود ۱ درصد از مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در آمریکا دارای زگیل های تناسلی هستند.

سرطان های مقعد، آلت تناسلی و ناحیه دهان و حلق معمولا شایع نیستند و تنها بعضی از انواع این سرطان ها با ویروس HPV در ارتباط هستند. هر ساله در آمریکا حدودا:

 • ۴۰۰ نفر مبتلا به سرطان آلت تناسلی مرتبط با HPV میشوند.
 • ۱۵۰۰ نفر مبتلا به سرطان مقعد مرتبط با HPV میشوند.
 • ۵۶۰۰ نفر مبتلا به سرطان ناحیه دهان و حلق میشوند اما تعداد زیادی از این موارد مرتبط با استفاده از الکل و تنباکو هستند و به HPV ارتباطی ندارند.

حتما بخوانید

آیا با انواع زگیل تناسلی و روش درمان هر کدام آشنایی دارید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

انواع زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی

نشانه ها و علائم HPV چیست؟

بیشتر مردانی که مبتلا به HPV هستند هیچ گونه علائم یا نشانه ای از خود بروز نمی دهند اما بعضی از نشانه هایی که در افراد مبتلا به HPV ممکن است رخ دهد عبارتند از:

زگیل های تناسلی

معمولا بر روی آلت تناسلی، بیضه ها، کشاله ران، ران پا، و یا اطراف مقعد.

زگیل ها ممکن است به صورت تکی، دسته دسته، برجسته، صاف، یا گل کلم شکل باشند و معمولا بدون درد هستند.

ظهور این زگیل ها ممکن است هفته ها یا ماه ها بعد از ارتباط جنسی با فرد آلوده باشد.

سرطان مقعد

گاهی اوقات هیچ گونه علامت و نشانه ای وجود ندارد.

خون ریزی از مقعد، درد، خارش و گاهی وجود ترشحات در ناحیه مقعد.

گره های لنفی متورم در ناحیه مقعد یا کشاله ران.

تغییر در عادات مزاجی یا شکل مدفوع.

سرطان آلت تناسلی

اولین علامت: تغییر در رنگ، ضخامت پوست یا ساختار کلی آلت تناسلی

علامت تاخیری: وجود توده یا درد در آلت تناسلی توده های بر روی آلت معمولا بدون درد هستند اما گاهی اوقات میتوانند دردناک باشند و در آن ها خون ریزی ببینیم.

سرطان ناحیه دهان و حلق

گلو درد و درد در گوش که التیام نمی یابد

سرفه های مداوم

بلع یا تنفس سخت و دردناک

کاهش وزن

خشن شدن یا مشاهده تغییرات در صدا که بیش از ۲ هفته طول بکشد

وجود توده در گردن

آیا آزمایشی برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ گونه آزمایش تشخیصی برای HPV در مردان وجود ندارد. تنها آزمایش تایید شده برای HPV که در دسترس است برای رد کردن احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم در زنان به کار می رود. اما این آزمایش برای عوارض ناشی از ابتلای به HPV در مردان کاربردی ندارد.

غربالگری سرطان مقعد برای مردان توصیه نمیشود. به این دلیل که هنوز اطلاعات کافی مبنی بر اینکه غربالگری سرطان مقعد میتواند از ابتلای بیشتر به آن جلوگیری کند در دسترس نیست. با این حال بعضی از متخصصین انجام این غربالگری را به طور سالانه برای مردان همجنس گرا دوجنس گرا و مردان مبتلا به HPV توصیه میکنند چرا که احتمال ابتلا به این نوع از سرطان در این افراد بیشتر است.

هیچ گونه آزمایش تایید شده ای برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان وجود ندارد. با این حال بیشتر اوقات در صورت ابتلا این زگیل ها به راحتی مشاهده میشوند. اگر فکر میکنید که دارای زگیل تناسلی هستید باید به پزشک مراجعه کنید.

هیچ گونه آزمایشی برای تشخیص کلی ابتلا به HPV وجود ندارد با این حال HPV معمولا بدون اینکه هیچ گونه مشکل خاصی در فرد ایجاد کند به صورت خود به خود برطرف میشود بنابراین عفونت HPV که امسال تشخیص داده شده است ممکن است در سال های آتی در بدن فرد وجود نداشته باشد.

آزمایش غربالگری برای تشخیص سرطان آلت تناسلی در دسترس نیست.

شما میتوانید خودتان ناهنجاری های موجود بر روی آلت تناسلی، پوست بیضه، یا ناحیه اطراف مقعد را بررسی کنید. در صورت مشاهده هر گونه زگیل، تاول، خراش، زخم، رگه های سفید، یا هر گونه ناهنجاری های دیگر بر روی آلت تناسلی سریعا به پزشک مراجعه کنید حتی اگر دردی در این ناحیه حس نمی کنید.

هرپس تناسلی

آیا درمانی برای ویروس HPV وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ گونه درمان قطعی برای HPV وجود ندارد اما روش هایی برای درمان مشکلات و عوارض ناشی از این ویروس که در مردان به وجود می آید وجود دارد.

زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی را میتوان به وسیله دارودرمانی، جراحی، و یا منجمد کردن (فریز) آن درمان کرد. بعضی از این روش های درمانی نیاز به حضور پزشک دارد. اما روش های معمول درمان زگیل تناسلی میتوانند در خانه توسط شخص بیمار انجام شود.

هیچ یک از روش های درمانی زگیل تناسلی در مردان از نظر اثر بخشی بر سایر روش ها ارجحیت ندارند. اما زگیل های تناسلی معمولا پس از انجام یک سری از اقدامات درمانی دوباره ظاهر میشوند بنابراین نیاز است که روش های درمانی متفاوتی به کار گرفته شود.

درمان زگیل تناسلی  باعث کاهش احتمال انتقال این ویروس یه شریک جنسی فرد نمیشود. اگر زگیل ها درمان نشوند ممکن است پس از مدتی خود به خود محو شوند و یا به حالت قبلی باقی بمانند حتی ممکن است از تظر اندازه و تعداد نیز بیشتر شوند اما این زگیل ها هیچ گاه حالت سرطانی و بدخیم به خود نمی گیرند.

جهت گرفتن وقت ویزیت برای درمان زگیل تناسلی از دکتر ولی پور با شماره  ۰۹۱۰۰۹۸۸۲۷۲ تماس بگیرید.

سرطان های آلت تناسلی، مقعد و حلق و دهان

این دسته از سرطان ها میتوانند به وسیله جراحی، اشعه درمانی، و شیمی درمانی بهبود یابند. معمولا در درمان این دسته از سرطان ها حداقل دو مورد از روش های ذکر شده به طور همزمان استفاده میشود. پزشک باید با همکای بیمار بهترین درمان برای فرد را پیدا کند.

آیا راهی وجود دارد تا احتمال ابتلا به HPV کاهش یابد؟

واکسن Gardasil (واکسن مورد استفاده برای پیشگیری از ابتلا به HPV) میتواند از ابتلای پسران و مردان به گونه هایی از ویروس HPV که بعامل زگیل های تناسلی و سرطان های ناحیه مقعد هستند جلوگیری کند. تزریق این واکسن در سه نوبت در فاصله زمانی ۶ ماهه انجام میشود.

استفاده از کاندوم در هر بار انجام رابطه جنسی (در تمام طول رابطه) میتواند احتمال ابتلا به ویروس HPV را کاهش دهد و از گسترش بیماری های مرتبط با HPV نیز جلوگیری میکند. با این حال این ویروس میتواند مناطقی از بدن را که توسط کاندوم پوشیده نمیشود را درگیر کند پس استفاده از کاندوم به طور کامل از ابتلای به HPV جلوگیری نمی کند.

از آن جا که علائم این ویروس معمولا آشکار نیست تنها راه مطمئن برای جلوگیری از ابتلا نداشتن رابطه جنسی است. حتی افرادی که در طول زندگی خود تنها یک شریک جنسی داشته اند در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند.

زگیل تناسلی

آیا واکسن جدیدی که برای HPV ارائه شده است اثربخشی دارد؟

اگر سن بیمار کمتر از ۲۶ سال باشد نوعی از واکسن وجود دارد که میتواند از ابتلای ویروس در مردان جلوگیری کند. واکسن HPV (Gardasil) از ابتلای به چهار نوع از گونه های این ویروس جلوگیری میکند. دو نوع که مشکلاتی مانند زگیل تناسلی در مردان را ایجاد میکنند و دو نوعی که ایجاد کننده سرطان به خصوص سرطان های ناحیه مقعد هستند.

البته این واکسن برای جلوگیری از ابتلای به ویروس استفاده میشود و عفونتی که به وسیله انواع HPV در گذشته تشکیل شده است را نمیتواند درمان کند. بهترین اثر بخشی این واکسن زمانی است که به فردی تزریق شود که تا به حال رابطه جنسی نداشته است.

واکسن HPV در چه سنی برای پسران باید تزریق شود؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها پیشنهاد میکند که تمام پسر های ۱۱ و ۱۲ ساله تا مردان ۲۶ ساله همگی واکسن HPV را تزریق کنند. تزریق این واکسن هم چنین برای مردان همجنس گرا دوجنس گرا و یا ها مردی که مایل از با جنس مرد رابطه جنسی داشته باشد توصیه میشود.

آیا تزریق واکسن HPV در سنین بالای ۲۶ سال اثر بخشی دارد؟

هم چنین در مردانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف شده است (مانند HIV) و تا سن ۲۶ سالگی واکسن HPV را دریافت نکرده اند تزریق این واکسن توصیه میشود. تزریق این واکسن به تمام مردان تا پایان سن ۲۶ سالگی مشکلی ایجاد نخواهد کرد هر چند اثر بخشی واکسن وقتی که در سنین پایین تر تزریق شود بیشتر خواهد بود.

واکسن HPV بسیار اثربخش و مطمئن است و هیچ گونه اثرات جانبی جدی برجای نمیگذارد. بیشترین اثر جانبی که از این واکسن دیده شده احساس درد در بازو است. مطالعات نشان داده اند که این واکسن میتواند از مردان در برابر ابتلا به زگیل های تناسلی و سرطان ها حفاظت کند. احتمالا تزریق این واکسن میتواند از ابتلای به سرطان های ناحیه تناسلی وسرطان های حلق و دهان نیز جلوگیر کند اما در این مورد هیچ گونه مطالعات قطعی که این یافته ها را ثابت کند وجود ندارد.

من به تازگی فهمیده ام که شریک جنسی ام مبتلا به HPV است…

وضعیت سلامت من چه خواهد شد؟

شریک های جنسی معمولا به راحتی ویروس HPV را به یکدیرگ منتقل میکنند اگر شما مدت زمان زیادی با شریک جنسی خود رابطه دارید به احتمال زیاد شما هم به این ویروس مبتلا شده اید. بیشتر افراد بزرگسالی که از نظر جنسی فعال هستند در برهه ای از زندگی خود دچار آلودگی با این ویروس خواهند شد. با اینکه شیوع ویروس HPV بسیار بالاست اما مریضی هایی که به وسیله این ویروس ایجاد میشود معمولا شیوع بالایی ندارند.

استفاده از کاندوم در هر بار انجام رابطه جنسی از ابتدا تا پایان مقاربت با شریک جنسی میتواند شانس ابتلای شما به این ویروس را کاهش دهد. راه دیگیری که پیش روی شماست مراجعه به یک پزشک جهت واکسینه شدن علیه ویروس HPV است اما بهترین و قطعی ترین راه برای جلوگیری از ابتلا نداشتن رابطه جنسی با شریک جنسی تان است.

اگر شریک شما دارای زگیل های ناحیه تناسلی است باید تا برطرف شدن و محو شدن زگیل ها از انجام رابطه جنسی پرهیز کنید. یکی دیگر از نکاتی که مردان باید رعایت کنند معاینه روزانه آلت تناسلی است. هم چنینی یکی از راه های دیگر مراجه به یک مرکز مراقبت های بهداشتی است تا شما را از نظر داشتن زگیل های تناسلی و سایر بیماری های منتقله از طریق رابطه جنسی (STD) بررسی کنند.

وضعیت رابطه من چه خواهد شد؟

افراد ممکن است برای زمان های طولانی مبتلا به ویروس HPV باشند و هیچ گونه علائمی نشان ندهند پس هیچ راهی وجود ندارد تا بفهمیم که آیا ناقل این ویروس شخص شما بوده اید یا شریک جنسی تان. ابتلا به ویروس HPV نباید به عنوان یک نشانه ای رابطه جنسی خارج از چارچوب رابطه شما دو نفر تلقی شود.

وضعیت سلامت من و شریک جنسی ام چه خواهد شد؟

ابتلا به زگیل های تناسی معمولا سخت و دشوار است اما این زگیل ها معمولا تهدید جدی برای سلامتی شما ندارند افرادی که زگیل های تناسلی دارند هنوز هم میتوانند زندگی معمول و سالمی داشته باشند.

از آن جا که زگیل تناسلی در مردان معمولا به راحتی میتواند به شریک جنسی شما منتقل شود باید در این باره با شریک جنسی تان صحبت کنید و و از رابطه جنسی تا برطرف شدن این زگیل ها پرهیز کنید.

برای مطمئن شدن از وضعیت خود و شریک جنسی تان بهتر است از نظر ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی (STD) هر دوی شما مورد بررسی قرار بگیرید.

در صورت استفاده از کاندوم از ابتدا تا انتهای هر بار رابطه جنسی شانس انتقال ویروس بسیار کاهش خواهد یافت اما نواحی که به وسیله کاندوم پوشیده نمی شوند ممکن است به وسیله ویروس آلوده شوند پس استفاده از کاندوم نمیتواند در برابر ابتلا به این ویروس ایمنی کامل ایجاد کند.

صحبت کردن درباره بیماری های مقاربتی میتواند به سلامت جنسی هر دو طرف رابطه کمک کند. البته مطمئن نیستیم که آیا صحبت کردن درباره سابقه ابتلا به زگیل های تناسلی با کسی که در آینده قرار است شریک جنسی ما شود فایده ای دارد یا نه چرا که اطلاع دقیقی از اینکه یک فرد پس از ابتلا به زگیل های تناسلی تا چه مدت واگیردار می ماند در دسترس نیست.

 

دکتر رضا ولی پور ، متخصص ارولوژی در شهرک غرب

0
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرخلیل یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر خسته نباشی از الت زگیل تناسلی مردان دچار شدم رفتم دکتر بهم پماد زینک اکسایدمینو 25 درصدو قطره 20درصد podophyllin عوارض همه جای التم سوختگی به وجود امده سه روز استفاده کردم حالا به نظر شما چکار کنم استفاده کنم یا نه
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 2 روز پیش)

   استفاده نکنید و کرایو تراپی انجام بدین

 • تصویر کاربرا-ج یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام،ب تازگی متوجه شدیم ک نامزد بنده(آقا)به این ویروس مبتلا هستند،قبل از بروز علایم من با دست با محل الت تناسلی ارتباط تماسی داشتم،و همینطور تماس فیزیکی جنسی الت تناسلی بدون محافظ کاندوم،من باکره هستم،و تماس در حد کمتر از ۳۰ ثانیه بوده،ما بوسه دهانی داریم،وبا وجود گذشت یک ماه از آخرین تماس جنسی من علایمی بروز نداده ام،خیلی نگران هستم،آیا باید برای انجام ازمایشات مراجعه کنم؟ایا دریافت واکسن موثر خواهد بود؟(۲۷ساله هستم) آیا امکان انتقال ویروس از طریق بوسه هم وجود دارد؟برای پیشگیری از ابتلا هیچ روش مطمئنی وجود ندارد؟با توجه ب اطلاعات اگر هنوز مبتلا نشده باشم من حتما بعد از ازدواج با این بیماری درگیر خواهم بود؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 2 روز پیش)

   شما باید به متخصص زنان مراجعه کنید و چون باکره هستید نمی توانید تست پاپ اسمیر بدهید تنها با این تست مشخص می شود که مبتلا هستید یا خیر. واکسن بزنید

 • تصویر کاربرعلبرضا یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی من باهمسرم یک سالی است آشناشدم ازدواج کردم بعد فهمیدم زگیل تناسلی داره بدنشو خیلی میخواره رفت دکتر بالیزه سوزندش وکرم پوماد دادمصرف کرد یه مدت خوب بودولی باز شروع شد زیادترشدخیلی نگرم هم درد میکشه میسوز خارش خیلی خیلی زیاد داره هم از آیند برای بادریم میترسم مشکلی نداره خیلی ممنون میشم جواب بدین .
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 2 روز پیش)

   شما به متخصص زنان مراجعه کنید و همسرتان به متخصص پوست

 • تصویر کاربرحمید جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر امیدوارم که حالتان خوب باشد
  سوال بنده اینه که آیا اگر رژیم غذایی و مکمل هایی که تقویت کننده سیستم ایمنی بدن هستند رو طبق یک برنامه منظم و مداوم استفاده کنم میتونه تاثیر چشمگیری داشته باشه؟ با سپاس
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   بله ورزش رو هم اضافه کنید

 • تصویر کاربرVahid جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  دختری که اخرین بار ۶ ماه پیش باهاش رابطه مقعدی داشتم، دچار زگیل تناسلی شده درحالی که من نه قبلا و نه الان زگیل تناسلی ندارم
  ۱. آیا من بهش منتقل کردم؟
  ۲. آیا الان من هم دچار ویروس hpv شدم؟
  ۳. علائمش چیه و یا چه ازمایشی باید بدم؟
  ممنون میشم اگر هر سه سوال رو پاسخ بدید
  سپاس
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   شما جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربربهنام یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ي مدته نشانه هاي گوشتي قهواي اطراف التم ميبينم ميتونه زگيل باشه؟توان جنسيم هم خيلي پايين اومده زگيل تاثير داره روي توان جنسي؟؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   عکس بفرست _ خیر

 • تصویر کاربراقا یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ي مدت نشانه هاي گوشتي قهوتي اطراف التم مشاهده ميكنم ممكنه زگيل باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   عکس بفرست

 • تصویر کاربرکیوان شنبه ۲ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر از خیلی سالها پیش زیر کلاهک من یه جوشهای ریزی بود که من تازگیها متوجه شدم زگیل تناسلیه و مدتی هست که گلوم درد میکنه البته دندونم هم خرابه شد درد میکنه آیا گلودرد به خاطر گلومه یا زگیل؟
  با چند نفر صحبت کردم گفتن قهوه گانودرما خیلی تاثیر داره آیا درسته؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   قهوه گانودرما فعلا از نظر علمی اثبات نشده که موثر باشد و برای گلو درد به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۲ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جان به غیر رابطه جنسی چه چیزهایی باعث به وجود آمدن زگیل تناسلی میشوند؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   حوله آلوده ملافه آلوده لباس زیر آلوده استخر آلوده تیغ آلوده و ....

 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۲ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من هیچ گونه رابطه جنسی ندلشته ام اما یه چیر هایی نمیدونم چه هستند در اطراف آلت تناسلیم هست آیا زگیلن؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   عکس بفرست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر