آیا زگیل تناسلی در مردان درمان قطعی دارد؟

درمان قطعی زگیل تناسلی در مردان چیست؟ در این مطلب دکتر رضا ولی پور فوق تخصص اورولوژی قصد دارد انواع درمان های موجود زگیل تناسلی را بررسی کند.

تاکنون هیچ درمان قطعی زگیل تناسلی یافت نشده اما روش های درمانی برای رهایی از علائم ایجاد شده توسط این ویروس در دسترس می باشند. این بدان معنی است که فردی که برای یک بار دچار زگیل تناسلی مردان میشود تا آخر عمر ویروس HPV در بدنش می ماند. اما هر گاه زگیل های تناسلی به سراغش آمدند می توان با روش های درمانی آن ها را از بین برد.

کرایو
می توان جهت از بین بردن زگیل های تناسلی و پوست از کرایو تراپی در یک مطب پزشکی استفاده کرد.

درمان قطعی ویروس اچ پی وی

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، از میان بیش از ۱۵۰ گونه HPV (ویروس پاپیلومای انسان) حداقل ۴۰ نوع می توانند زگیل مقعدی ایجاد کرده و یا ناحیه تناسلی را آلوده کنند. اغلب این عفونت ها هیچ گاه سبب ایجاد علائمی نشده و بدون هیچ درمانی به صورت خود به خود برطرف می شوند. اما اگر عفونتی پایدار باشد، در حالی که برخی انواع HPV می توانند سبب ایجاد زگیل تناسلی شوند برخی دیگر می توانند سبب ایجاد طیفی از انواع سرطان ها از جمله سرطان دهانه رحم و حلقی – دهانی شوند. سرطان حلقی – دهانی سرطانی است که در پشت و کناره های حلق، لوزه ها و قاعده زبان بروز می کند.

دیگر انواع HPV می توانند سبب ایجاد زگیل های پوستی غیر تناسلی و شایع بر روی دیگر نواحی بدن شوند. درمان ویروس اچ پی وی به مشکل خاص و علائم ایجاد شده توسط ویروس بستگی دارد. در حال حاضر، هیچ راه درمانی برای رهایی از ویروس HPV پس از ابتلا به آن وجود ندارد.

درمان زگیل تناسلی مردانه - عکس زگیل تناسلی مرد

آیا زگیل تناسلی درمان می شود؟

زگیل های تناسلی که معمولا توسط انواع ۶ و ۱۱ HPV به وجود می آیند می توانند در ناحیه تناسلی، مقعد، واژن، مجرای میزراه و بر روی دهانه رحم پدیدار شوند.

جهت درمان قطعی زگیل های تناسلی خارجی، دارو هایی وجود دارند که به وسیله پزشک یا خود بیمار اعمال می شوند.

آیا زگیل تناسلی خارش دارد؟ آیا زگیل تناسلی در بارداری هم ممکن است به وجود بیاید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با انواع زگیل تناسلی بر روی دکمه زیر کلیک کنید

انواع زگیل تناسلی

درمان خانگی زگیل تناسلی در مردان

داروهایی را که می توان خود در خانه بر روی زگیل ها اعمال کرد عبارتند از:

✔️ پماد ایمی کوئیمود

یک داروی تقویت کننده سیستم ایمنی است که تولید اینترفرون ها و دیگر مواد سیستم ایمنی را تحریک می کند.

✔️ محلول یا ژل پودوفیلوکس

تقسیم سلولی را متوقف کرد و سبب مرگ بافت زگیل می شود.

✔️ سین کاتچین

یک نوع عصاره چای سبز است.

برای آشنایی با نحوه مصرف انواع  پماد زگیل تناسلی و عوارض هر یک از آنها بر روی دکمه زیر کلیک کنید

پماد زگیل تناسلی

داروی زگیل تناسلی در آقایان

برای درمان زگیل تناسلی مردان می توان دارو های زیر را برای بیمار تجویز کند:

۱- رزین پودوفیلین

مانند پودوفیلوکس بوده و رشد سلولی را متوقف می کند.

۲- اسید تری کلرو استیک

زگیل ها را به صورت شیمیایی می سوزاند.

۳- اسید بی کلرواستیک

عملکردی مانند مورد بالا دارد.

علاوه بر این موارد، پزشک می تواند جهت درمان زگیل های خارجی کرایو تراپی (انجماد زگیل ها) یا دیگر روش های مختلف جراحی (برش، الکترو سرجری، لیزر درمانی) را بکار گیرد.

درمان زگیل های تناسلی داخلی می تواند شامل کرایو تراپی به وسیله نیتروژن مایع، برداشت جراحی، اسید تری کلرواستیک یا اسید بی کلرواستیک شود.

زگیل تناسلی

برای درمان زگیل تناسلی روش های بسیاری وجود دارد اما کدام یک از روش های درمان زگیل تناسلی غیر قابل بازگشت است؟ برای آشنایی با انواع روش های درمان زگیل تناسلی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان زگیل تناسلی

روش های درمانی برای تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم

در زنان، برخی از انواع HPV می توانند سبب رشد سلول های پیش سرطانی بر روی سطح دهانه رحم شوند. این مورد به دیسپلازی دهانه رحم شناخته شده که می تواند به سرطان دهانه رحم منجر شود. به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، تقریبا تمامی موارد سرطان دهانه رحم به وسیله HPV ایجاد شده که ۷۰ درصد آن ها ناشی از انواع ۱۶ و ۱۸ HPV می باشند.

انجام آزمایش های HPV یا پاپ احتمال اطلاع یافتن زود هنگام از ابتلا را بالا برده و از بین بردن این زائده های پیش سرطانی می تواند به پیشگیری از توسعه سرطان دهانه رحم کمک کند. دیسپلازی شدید دهانه رحم به وسیله یکی از چندین روش جراحی از جمله موارد زیر درمان می شود:

۱- کرایو سرجری

نوعی جراحی است که شامل استفاده از سرمای شدید برای از بین بردن بافت های غیر طبیعی مانند تومورها می شود. این جراحی اغلب شامل استفاده از نیتروژن مایع است ، اگرچه دی اکسید کربن و آرگون نیز ممکن است استفاده شود.

۲- لیزر درمانی

یک پزشک جراح برای انجام این پروسه درمانی بر روی زگیل های تناسلی، از نور لیزر برای سوزاندن بافت های مربوط به زگیل ها استفاده می کند.
در این پروسه درمانی فرد معمولا یا بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی را دریافت خواهد کرد؛ این موضوع به تعداد و اندازه زگیل های روی پوست بستگی دارد.
یک پزشک ممکن است جراحی لیزری را به مراجعه کننده خود پیشنهاد کند به خصوص زمانی که زگیل های تناسلی وی مشکلات زیر را داشته باشند:

 •  دسترسی به آن ها سخت باشد
 • درمان آن ها به کمک روش های دیگر سخت باشد
 •  تعداد و اندازه آن ها زیاد باشد
 •  بسیار حساس و بزرگ باشند

انتظار می رود بیمار پس از انجام جراحی لیزری در حدود ۴ هفته بهبود کامل پیدا کند.

عوارض لیزر درمانی زگیل تناسلی

عوارض لیزر درمانی زگیل تناسلی

این پروسه درمانی نیز عوارض جانبی خاص خود را دارد که از جمله آن ها می توان به این موارد اشاره کرد:

 • خون ریزی
 • زخم شدن پوست
 • درد در بیمار
 •  حساس شدن و قرمزی ناحیه مورد نظر

۳- کونیزاسیون با چاقوی سرد (مخروط برداری با چاقوی سرد)

در این روش به وسیله اسکالپل یا چاقوی لیزری یک قسمت مخروطی شکل از بافت غیر عادی دهانه رحم برداشته می شود.

۴- الکتروسرجری

جراحی الکتریکی به طور معمول در جراحی های ناحیه ای برای برش ، انعقاد ، پر کردن ، ساییده شدن و جمع شدن بافت استفاده می شود. فرکانس بالا (۱۰۰ کیلوهرتز تا ۵ مگا هرتز) ، جریان الکتریکی متناوب در ولتاژهای مختلف (۲۰۰ تا ۱۰ هزار ولت) از طریق بافت عبور داده می شود تا گرما تولید کند و قسمت تعیین شده را بسوزاند.

۵- هیسترکتومی

در صورتی که دیپسلازی دهانه رحم تا به سرطان دهانه رحم پیشروی کرده باشد، ممکن است به بیمار خانم توصیه شود تا عمل هیسترکتومی انجام داده و یا تحت پرتو درمانی، شیمی درمانی یا هر دوی آن ها قرار گیرد. هیسترکتومی عمل جراحی برداشت رحم می باشد.

ویدئو برداشتن زگیل تناسلی

در ویدئو زیر روش فریز کردن زگیل تناسلی در مطب دکتر رضا ولی پور را مشاهده می کنید.

درمان سرطان های مرتبط با HPV در دیگر بخش های بدن

HPV علاوه بر ایجاد سرطان دهانه رحم می تواند انواع مختلف دیگری از سرطان را نیز ایجاد کند:

 • سرطان مقعد
 • سرطان حلقی – دهانی
 • سرطان آلت تناسلی مردانه
 • سرطان واژن
 • سرطان فرج

در حال حاضر، هیچ معیار مشخصی برای غربالگری سرطان های مرتبط با HPV بجز سرطان دهانه رحم وجود ندارد. به همین دلیل معمولا این سرطان ها تنها هنگامی یافت می شوند که سبب ایجاد علائم شده اند. درمان این سرطان ها به مرحله سرطان در هنگام تشخیص بستگی دارد.

درمان های خانگی برای زگیل های تناسلی متداول

زگیل های پوستی متداول مخصوصا در کودکان اغلب بدون هیچ درمانی به صورت خود به خود از بین می روند. با این حال، از بین رفتن زگیل می تواند ۲ تا ۳ سال به طول انجامد به همین دلیل بسیاری از افراد تصمیم می گیرند تا آن ها را درمان کنند.

درمان های خانگی زگیل تناسلی و محصولات بدون نسخه برای درمان زگیل ها معمولا برای افراد دارای وضعیت سلامتی خوب، ایمن هستند. در صورتی که فرد به دیابت، از دست دادن حس در پا ها یا گردش خون ضعیف در آن ها دچار باشد نباید سعی کند تا خود زگیل های پایش را درمان کند. این فرد برای درمان باید به پزشک مراجعه کند.

یک روش درمان زگیل ها در خانه استفاده از یک محصول بدون نسخه و موضعی است که حاوی سالسیلیک اسید می باشد. برای بدست آمدن بهترین نتایج، قبل از اعمال سالسیلیک اسید باید ناحیه زگیل را در آب گرم فرو برده و با استفاده از یک سوهان یک بار مصرف لایه های مرده پوست در آن ناحیه را از بین برد. قبل از هر بار درمان باید مراحل فرو بردن در آب و برداشتن پوست تکرار شوند.

یک روش مشابه با مورد قبل، فرو بردن زگیل در آب و ساییدن آن است. پس از انجام این روش باید زگیل را به وسیله یک قطعه کوچک چسب پوشاند. پس از ۵ تا ۶ روز باید چسب را تعویض کرده و در هر بار تعویض نیز مراحل فرو بردن در آب و ساییدن تکرار شوند.

محصولات کرایو تراپی بدون نسخه که جهت از بین بردن بافت غیر عادی زگیل را منجمد می کنند نیز در دسترس می باشند اما استفاده از آن ها می تواند دردناک باشد. علاوه بر آن، این موارد به اندازه درمان کرایو تراپی که یک پزشک می تواند انجام دهد موثر نیستند.

◾درمان خانگی زگیل های تناسلی با کرم های موضعی

کرم هاى موضعى زیکلارا، آلدرا و ایمیکویمود، توانایی سیستم ایمنی بدن شما را برای مبارزه با زگیل های تناسلی افزایش می دهند. هنگامی که این کرم بر روی پوست شما زده شده است، باید از تماس جنسی اجتناب کنید. این کرم ممکن است عملکرد کاندوم ها را ضعیف کرده و پوست شریک شما را اذیت کند.

یکی از عوارض جانبی احتمالی این دارو، قرمزی پوست است. سایر عوارض جانبی شامل تاول، بدن درد، سرفه، بثورات  جلدی و خستگی می باشد.

◾درمان خانگی زگیل های تناسلی با پدوفیلین

پدوفیلین یک رزین گیاهی است که بافت زگیل های تناسلی را از بین می برد. این کار باید توسط پزشک انجام شود. پزوفیلوکس شامل همان ترکیب فعال است، اما بیمار خودش می تواند در خانه از آن استفاده کند.

◾درمان خانگی زگیل های تناسلی با اسید تری کلرواستیک

این ماده ى شیمیایی زگیل های تناسلی را سوزانده و می تواند برای زگیل های داخلی هم استفاده شود. عوارض جانبی آن سوزش خفیف پوست، زخم  و یا درد را شامل می شود.

درمان خانگی زگیل های تناسلی با اسید تری کلرواستیک

◾درمان خانگی زگیل های تناسلی با سینکاتچینز یا ورجین

نوعى کرم برای درمان زگیل های خارجی و زگیل های مقعد و اطراف آن است. عوارض جانبی این دارو اغلب خفیف بوده و ممکن است شامل قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد باشد.

⚠توجه: استفاده از داروهای بدون نسخه در این مورد می تواند باعث درد و سوزش بیشتر شود.

درمان های پزشکی برای زگیل های پوست

در صورتی که فرد جهت درمان زگیل های خود به پزشک مراجعه کند ممکن است یکی از موارد زیر را دریافت کند:

✔️ کرایو تراپی

در این پروسه درمانی از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل های تناسلی استفاده می شود. نیتروژن باعث ایجاد شدن یک تاول دور زگیل می شود و پس از این که تاول های روی پوست بهبود پیدا می کنند زگیل ها نیز همراه با آن ها خواهند افتاد.
کریوتراپی یک روش درمانی سریع و موثر برای زگیل های تناسلی است با این حال برخی افراد ممکن است به چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشند تا به نتایج مورد نظر خود در گذر زمان برسند.

عوارض درمان زگیل تناسلی با کرایو تراپی

همچون هر پروسه درمانی دیگری کریوتراپی هم شامل برخی عوارض جانبی و مشکلات خاص است که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • درد
 • ورم ناحیه مورد نظر
 • یک حس سوزش کم در پوست

✔️ کانتاردین

یک ماده شیمیایی که سبب تشکیل تاول در زیر زگیل می شود.

✔️ الکتروسرجری یا LEEP ( فرایند برش به وسیله حلقه با جریان الکتریکی)

در این مورد زگیل به وسیله یک جریان الکتریکی سوزانده شده و با استفاده از کورتاژ برداشته می شود. کورتاژ تکنیکی است که در آن زگیل به وسیله یک تیغ تیز یا ابزاری قاشق مانند برداشته می شود. الکترود درمانی یا همان Electrodesiccation به عنوان یک روش بسیار موثر در درمان زگیل های تناسلی شناخته می شود. طبق گزارش محققین و مشاهده گر‌ها، بیش از ۹۴ درصد از افرادی که این پروسه درمانی را به خوبی طی کرده اند در عرض ۶ هفته از شر زگیل های تناسلی خود راحت شده بودند.

عوارض جانبی الکتروسرجری

از جمله عوارض جانبی این پروسه درمانی می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • زخم شدن ناحیه
 • ایجاد تغییرات در رنگ پوست
 • جراحی لیزری

✔️ برش (بریدن زگیل)

در صورتی که این روش های درمانی موفق نشوند، پزشک می تواند از روش های درمانی قوی تر مانند لیزر درمانی، لایه بردار های شیمیایی، تزریقات بلئومایسین و دارو های ضد سرطان استفاده کند.

بریدن زگیل

✔️ ایمونوتراپی

می تواند یک گزینه برای زگیل های مقاوم به دیگر روش های درمانی باشد. این نوع درمان شامل مقادیری از پروتئین های طبیعی مقابله کننده با ویروس به نام اینترفرون می باشد. این پروتئین ها می توانند به تقویت سیستم ایمنی کمک کنند.

داروی جدید زگیل تناسلی

یکی از بهترین دارو ها برای زگیل تناسلی داروی AHCC است. که سیستم ایمنی بدن را در مقابل ویروس ها بالا می برد و مقدار ۱ گرم از این دارو در روز جهت تقویت سیستم ایمنی علیه زگیل تناسلی مناسب است .

چگونه باید از بروز زگیل های پوستی شایع پیشگیری کرد؟

HPV فراگیر است یعنی در همه جا یافت می شود. به همین ترتیب جلوگیری از تمامی زگیل ها می تواند غیر ممکن باشد.
با این حال، می توان با پیروی از این پیشنهادات معقول احتمال ابتلا به زگیل ها را کاهش داد:

 • ناخن نجوید و یا گوشه ناخن های خود را خارج نکنید.
 • از خاراندن و لمس زگیل های موجود اجتناب کنید.
 • زگیل های افراد دیگر را لمس نکنید.
 • تیغ ها، حوله ها، جوراب ها یا کفش های خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.
 • جهت اجتناب از ابتلا به زگیل های کف پا، در حمام های عمومی، رختکن ها و اطراف استخر های شنا از دمپایی یا سندل های حمام استفاده کنید.
 • در صورت ابتلا به یک زگیل کف پا، جهت خودداری از انتشار آن به دیگران در هنگام راه رفتن در اطراف خانه از کفش یا دمپایی استفاده کنید.
 • از آنجایی که رطوبت به انتشار زگیل ها کمک می کند، هر گونه زگیل بر روی پای خود را خشک نگه دارید.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  آیا برای انتقال زگیل تناسلی از مرد به زن فیزیک ضایعه مهم است من قبلا داشتم ولی الان یکسال هست هیچ ضایعه ای ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   با سلام فیزیک ضایعه انتقال رو بیشتر میکنه ولی نداشتن ضایعه به معنی نداشتن ویروس نیست

 • تصویر کاربر azam چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 190 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر و چند وقت پیش من یک ارتباط دهانی (ساک ) با همسر داشتم در حین این ارتباط متوجه زگیل در ناحیه تناسلی همسرم شدم آیا ممکنه با توجه به اون زگیل که داشتند من دچار سرطان حلق - دهان بشم و یا این ویروس وارد بدن من بشه تورو خدا راهنمایی کنید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام به متخصص گوش و حلق و بینی جهت معاینه حلق و دهان مراجعه کنید

 • تصویر کاربر دولت سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من حدود ۸ عدد زگیل در اندام تناسلی داشتم که به روش خانگی سرکه سیب به مدت ۵ روز این کار رو میکردم یعنی روزی دوبار محل زگیل ها رو با بتادین و شامپو بچه مشستم بعد از اون پنبه رو اغشته به سرکه میکردم و روی اون قرار میدادم و با چسب میبستم بعد از سه روز رنگش سیاه شد و بعد از حمام من بعد از اینکه شستم دیدم افتاده ولی یکی دو تاش به نظر میاد چرک داره میکنه الان باید چیکار کنم به همون روش ادامه بدم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام خیر ، به متخصص پوست مراجعه کنید

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام ،برادر نامزدم دچار بیماری زگیل تناسلی هستن و متاهل هستن ،نامزدم هم چند روزه متوجه دونه های ریزی روی آلت تناسلی و سطح بدنش شده و خیلی میترسه ،و میگه اگه آلوده شده باشه با هم ازدواج نکنیم ک من بیمار نشم ،ما خیلی همدیگرو دوس داریم خواهشا کمکمون کنین آقای دکتر؟؟؟؟چطوری میشه از این بیماری پیشگیری گرد ؟آیا راهی واکسنی چیزی هست ؟
  از چ راهی ب این بیماری آلوده شده؟ میگفت برادرشوهرش لباسشو پوشیده ک این گرفته
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام شما واکسن گارداسیل بزنید و ازدواج کنید و شما هر ۶ ماه تحت نظر متخصص زنان باشید

 • تصویر کاربر زری سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،با آقایی میخام ازدواج کنم ک برادرشون دچار زگیل تناسلی بودن و متاهل هستن و احتمالا بیماری رو ب زنشون هم انتقال داده باشه ،اما بعد از مدتها نامزدم گفت ک دونه های ریزی روی آلت تناسلیشون پدیدار شده و همچنین روی سطح بدنشون ،آزمایش هم ندادن و میترسن ک باهم ازدواج کنیم من هم دچار بیماری بشم ،لطفا راهنمایی کنین ،ما همدیگرو ب شدت دوس داریم و نمیخاییم جدا بشیم بخاطر این بیماری،راهی هست ک من نگیرم،؟؟؟یا خودشون ک چند روزه متوجه شده ؟؟؟
  خودش میتونه واکسن زگیل بزته؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام شما واکسن گارداسیل بزنید و ازدواج کنید و شما هر ۶ ماه تحت نظر متخصص زنان باشید

 • تصویر کاربر فرشيد دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد استفاده از دارو گانودرما در زيگل تناسي تاثير دارد يا نه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام خیر

 • تصویر کاربر علي دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر من مبالا به زگيل تناسلي شدم و با كرايو درمان شده،ميتونم واكسن بزنم!؟٣١ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام بله از گرفتن انواع دیگر بغیر از نوع فعلی که گرفته اید پیشگیری میکنه

 • تصویر کاربر مهرشاد دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام، آقاي دكتر من اوايل سال ٩٦ بود كه متوجه يسري لك و گوشت اضافي روي آلت تناسليم شدم كه توجهي نكردم اما اواخر سال ٩٦ بود كه با مراجعه به پزشك اورولوژ فهميدم زگيل هستش، محلول پدوفيلين ٥ درصد دادن تا ٣ ٤ ماهي استفاده كردم بهتر شد ولي كامل برطرف نشد ، البته آزمايش پاپ اسمير دادم فهميدم نوع ٦ و ٥١ و ١٦ رو دارم. پيش دكتر ديگه رفتم اينبار محلول پدوفيلين ٢٥ درصد بهم دادن و همچنين دركنار محلول قرص پاورفيت مصرف كردم، دور درمانم تا اخر سال ٩٧ طول كشيد كه البته يه چندتايي زگيل غير از جاهاي قبلي زد ولي همه زگيل ها كامل برطرف شد، البته كلي سبزيجات و قرص هايي جهت تقويت سيستم ايمني بدنم استفاده كردم در كنارش حتي سيگار كه زياد ميكشيدم هم كم كردم و درحد روزي ٤ ٥ نخ كه الان كه ٣ ماهه از دوران درمان ميگذره ديگه زگيلي نزدم و دكترم هم ميگفت نگران نباشم اما از اونجايي كه در شرف ازدواج هستم و نامزد دارم چگونه ميتونم مطمئن بشم كه كامل خوب شدم و پس از ازدواج و رابطه با همسرم و با توجه به اينكه يكي از ويروس هام ١٦ و سرطان زا هستش موجب سرايت و سرطان به همسرم نشود؟؟ ممنون ميشم راهنماييم كنيد.
  ايا واكسن ميتواند كامل پيشگيري كند؟؟
  سنمون هم ٣٠ سال هستش
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام ویروس همیشه هست و فعلا درمان قطعی کشف نشده براش قبل از ازدواج به همسرتان واکسن گارداسیل بزنید وبعد از ازدواج خانم تحت نظر متخصص زنان هر ۶ ماه باشند

 • تصویر کاربر vahid دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام‌ وقت بخیر
  من قبلا یهویی چیزی روی آلتم دیدم...
  متوجه شدم زگیل هست...
  دکتر رفتم گفتن چون کوچیک و کم هست با دارو خوب میشه(فک کنم دو یا سه عدد بودن)
  .یه شربت تقویتی نوشت که به زور میخوردم خیلی بد مزه بود. یه محلول داروخانه درست کرد که گفت بزن روی زگیل. بعد مدتی زیاد تاثیر نداشت و وقتی رفتم دکتر گفت یه قطره هست اونو بزن.. گشتم تا پیداش کردم وقتی میزدم میسوخت...و رفتن... اما الان در عکس اول یدونه هست که کلا الان دوتا ریز وجود داره....
  و در عکس دومی وقتی آلتم کوچک و خواب هست و وقتی کمی بزرگ میشه فشارش میدم اونطور یه سری چیزا انگار زیر پوست وجود داره خودشو نشون میده...اما وقتی کامل آلت راست میشه دیگه خبری از اون چیزا نیست
  لطفا کمکم کنید با تشکر..
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام چیز مهمی نیست نگران نباشین

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام من حدودا 8 ماهه زگیل تناسلی گرفتم و تحت درمان هستم خواستم ببینم این ویروس از بدن من بیرون میره یا نه؟ و اینکه نیاز هست ازمایشhpv بدم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام خیر معمولا ویروس در پوست می ماند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر