نکات ضروری قبل و بعد از بیوپسی پروستات

در این مقاله نکاتی را در رابطه با قبل و بعد از بیوپسی پروستات، برای شما توضیح خواهیم داد.

بیوپسی پروستات چیست؟

بیوپسی پروستات زمانی است که پزشک نمونه های کوچکى از بافت پروستات را از جهت سرطان آزمایش می کند. اگر نتیجه غربالگری (آزمایش خون یا معاینه توشه رکتوم) نشان دهد که ممکن است سرطان پروستات داشته باشید، پزشک بیوپسی را درخواست خواهد داد. این نوع سرطان بسیار شایع است. در سال جاری تخمین زده شده است که در  ۱۶۰،۰۰۰ نفر تشخیص داده می شود  و حدود ۲۷۰۰۰ نفر از آن خواهند مرد. با این حال، برای اکثر مردان، اغلب باعث مشکلی نمی شود و به راحتی درمان می شود. بیوپسی می تواند بخش مهمی از تشخیص و درمان باشد. در ادامه مطلب، مراقبت های بعد از نمونه برداری از پروستات را نیز توضیح خواهیم داد.

کار پروستات چیست؟

پروستات در زیر مثانه و جلوی رکتوم یا مقعد قرار گرفته است . غده پروستات شبیه گردو می باشد که بخشی از پیشابراه را احاطه کرده است. پیشابراه لوله ای است که ادرار و مایع منی را به خارج از آلت تناسلی منتقل می کند. در پروستات کارهای زیر را انجام می دهد:

 • برای مایع منی ، مایعی که حاوی اسپرم است تولید می کند.
 • مانع از ورود ادرار به داخل پیشابراه در هنگام انزال می شود.
 • اگر پروستات بیش از حد بزرگ شود،  می تواند جلوی ادرار یا مایع منی را بگیرد .

حتما بخوانید

در بسیاری از آقایان غده پروستات می‌تواند بزرگ شود، که علائم و عوارضی را به دنبال دارد. البته بزرگ شدن پروستات قابل درمان است.آیا می دانید اندازه خطرناک پروستات چقدر است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگ شدن پروستات

آیا می دانید پروستات را به طور طبیعی می توان کوچک کرد؟ آیا با روش های  کوچک کردن پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

کوچک کردن پروستات

علائم سرطان پروستات

چه زمانی به بیوپسی پروستات نیاز است؟

اگر نشانه ای از سرطان پروستات ( دشواری در ادرار، خون در مایع منی، مشکلات مربوط به نعوظ) وجود داشته باشد، یا در آزمایش خون مقدار آنتی ژن مخصوص پروستات ( پی اس ای ) بالا باشد ، ممکن است پزشک درخواست بیوپسی کند .

حتما بخوانید

آیا با علل سرطان پروستات آشنا هستید؟ آیا می دانید سر طان پروستات بر چند نوع است؟ آیا می دانید بهترین روش درمان سرطان پروستات چیست؟ جهت اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

همچنین ممکن است پزشک معاینه توشه رکتال را نیز انجام دهد. در این معاینه انگشت خود را به سمت پایین می اندازد تا احساس کند که پروستات بزرگ شده است یا دارای برآمدگی هایی است. گزینه دیگر قبل از بیوپسی ، سونوگرافی است. به جای انگشت، یک پروب کوچک برای عکسبرداری از پروستات وارد مقعد می شود.

پروسه انجام بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات یک روش ساده و ده دقیقه ای است. پزشک یک سوزن را از طریق دیواره رکتوم به پروستات برای برداشتن سلول های آن برای آزمایش وارد می کند . پزشکان معمولا نمونه ده نمونه از بخش های مختلف پروستات می گیرند. ایده چنین روشی می تواند باعث نگرانی مردان شود و به نظر دردناک برسد. اما بیوپسی معمولا باعث ناراحتی مختصر می شود. ممکن است کمی خون در ادرار خود ببینید که می تواند چندین هفته طول بکشد.

نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود و زیر میکروسکوپ قرار می گیرد. برای رسیدن به نتیجه سه روز طول می کشد. اگر سرطان وجود داشته باشد، چیزی به نام نمره گلیسون به آن داده می شود. نمره بالاتر، بیشتر احتمال دارد که سرطان سریعا گسترش یابد. از آنجا که ممکن است در بیوپسی بخش های سرطانی پروستات دیده نشود، گاهی اوقات تکرار بیوپسی لازم است .

گزینه های درمان

اگر شما و پزشکتان تصمیم گرفتید که درمان لازم است، عمل جراحی برای برداشتن پروستات و بافت اطراف آن معمولا اگر سرطان گسترش نیافته باشد ، انجام می شود .

سایر گزینه های درمان عبارتند از:

 • رادیوتراپی
 • کرایوتراپی (با استفاده از دمای بسیار سرد برای فریز کردن سلول های سرطانی)
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی

بعضی از مردان مبتلا به این بیماری ممکن است نیاز به «نظارت فعال» داشته باشند. که به معنی انجام آزمایشات منظم خون، معاینه رکتال و احتمالا بیوپسی برای مراقبت  است. اگر سرطان بدتر شود، با پزشک درباره گزینه های دیگر درمان صحبت کنید.

پروسه انجام بیوپسی پروستات

 

فرآیند انجام بیوپسی

هنگامی که پزشک تصمیم به انجام بیوپسی یا نمونه برداری می گیرد برای بیمار خود شرح داده که این بیوپسی، فرایندی ساده و ۱۰ دقیقه ای می باشد. پزشک سوزنی را از طریق دیواره مقعد به پروستات وارد کرده و سلول هایی از آن را برای آزمایش خارج می کند. پزشکان معمولا نمونه های زیادی از بخش های مختلف پروستات خارج می کنند. تصور چنین فرایندی می تواند سبب ایجاد اضطراب در مردان شده و دردناک به نظر برسد.

اما بیوپسی پروستات معمولا سبب ناراحتی خفیفی می شود. احتمال دارد مقداری خون در ادرار فرد پدیدار شده و از مقعد او خونریزی خفیفی صورت گیرد. همچنین، ممکن است در منی فرد نیز خون دیده شود. این حالت ممکن است تا چند هفته طول بکشد. نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا در زیر میکروسکوپ به آن نگاه شود. دریافت نتیجه آزمایشگاه در حدود ۳ روز طول می کشد. در صورتی که سرطان وجود داشته باشد، به فرد چیزی به نام نمره گلیسون داده می شود. هر چه این نمره بالا تر باشد، احتمال رشد و انتشار سریع آن در بدن بیشتر است. از آنجایی که بیوپسی ها می توانند نواحی سرطانی را جا انداخته باشند، گاهی اوقات برای کسب اطمینان، انجام مجدد آزمایش درخواست می شود.

گزینه های درمانی

اگر فرد و پزشک او به این نتیجه برسند که درمان ضروری است، در صورت پخش نشدن سرطان معمولا یک جراحی برای برداشتن پروستات و بافت های اطراف آن انجام می شود. دیگر گزینه های درمانی شامل موارد زیر می شوند:

پرتو درمانی

کرایو تراپی (استفاده از دماهای بسیار پایین برای منجمد کردن سلول های سرطانی)

شیمی درمانی

برخی مردان مبتلا به این بیماری تنها به محافظت فعال نیاز دارند. این به معنی انجام متداول آزمایش های خون، معاینه های مقعدی و احتمالا نمونه برداری برای تحت نظر داشتن وضعیت می باشد. در صورتی که سرطان بدتر شود، ممکن است انتخاب گزینه های درمانی به عهده پزشک باشد.

شیمی درمانی

مراقبت بعد از نمونه برداری پروستات

مراقبت های بعد از نمونه برداری از پروستات، شامل موارد زیر می شوند:

 • برای جلوگیری از تشکیل لخته های خونی و عفونت در مثانه، مایعات فراوان بنوشید.
 • حداقل به مدت ۷ روز از انجام ورزش های سنگین مانند دویدن، وزنه برداری، گلف و دوچرخه سواری خودداری کنید.
 • طبق تجویز پزشک، آنتی بیوتیک های خود را به طور کامل مصرف کنید.
 • در حین مصرف آنتی بیوتیک، از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.
 • تا یک هفته بعد از نمونه برداری پروستات، از مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهابی مانند سلربکس خودداری کنید.
 • به مدت ۷ روز از انجام فعالیت جنسی خودداری کنید.

به احتمال زیاد، پزشک به شما توصیه می کند که به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از نمونه برداری از پروستات، فقط فعالیت های سبک انجام دهید. همچنین ممکن است لازم باشد که تا چند روز پس از نمونه برداری، آنتی بیوتیک مصرف کنید.

مزایای نمونه برداری از پروستات

نمونه برداری از پروستات، تنها روش دقیق تعیین ابتلا به سرطان پروستات و شدت آن است. با این که نتیجه نمونه برداری از پروستات همواره قطعی نیست اما معمولا از نظر ابتلا یا عدم ابتلا به سرطان پروستات، به فرد اطمینان خاطر می بخشد. در صورت آگاهی از ابتلای خود به سرطان پروستات، احتمال دریافت درمان مناسب تر افزایش می یابد. گزینه درمانی مناسب برای سرطان پروستات، به عوامل مختلفی از جمله مرحله سرطان، سن فرد، سلامت عمومی و میزان خطرناک بودن سرطان بستگی دارد. سرطان های پروستاتی که به یک ناحیه محدود هستند در ۶ دسته خطر، از بسیار کم خطر تا بسیار پر خطر دسته بندی می شوند.

دسته خطر بر اساس مرحله سرطان، سطح آنتی ژن PSA در خون و نمره گلیسون به دست آمده از گزارش های پاتولوژی تعیین می شود. سرطان های انتشار یافته (متاستازیک) در سرتاسر بدن، به دلیل این که خود در مرحله چهارم سرطان قرار دارند، در دسته بندی های خطرناک بودن جای نمی گیرند. دستور العمل های شبکه ملی سرطان، بر اساس دسته خطر و میزان انتشار سرطان در بدن، گزینه های درمانی مناسب را برای بیماران تعیین می کنند. در بیمارانی که سرطان تنها به ناحیه پروستات محدود بوده و در دسته کم خطر یا بسیار کم خطر جای گرفته است، رشد سرطان آهسته تر بوده و گزینه های درمانی شامل پایش فعال، پرتو درمانی یا جراحی می شوند. این گزینه های درمانی ممکن است به بیماران کم خطر یا دارای خطر متوسط نیز پیشنهاد شوند.

در صورتی که پزشک درمان پایش فعال را برای بیمار تجویز کرده باشد، بیمار باید جهت پایش سرطان خود از دستور العمل های پزشک پیروی کند. این پایش شامل انجام آزمایش های دوره ای آنتی ژن PSA، تست مقعدی پروستات، آزمایش های تصویر برداری و نمونه برداری هر یک یا دو سال می شوند. با این حال، دستور العمل های درمانی، درمان فوری را برای بیماران پر خطر یا دارای سرطان انتشار یافته پیشنهاد می دهند. هدف پزشکان در درمان سرطان پروستات، رعایت تعادل در درمان است به گونه ای که از بیش درمانی سرطان های کم خطر و درمان ناکافی در سرطان های خطرناک، اجتناب شود.

سرطان پروستات

خطرات نمونه برداری پروستات

نمونه برداری پروستات با خطراتی همراه است اما پزشکان با انجام اقداماتی جهت کاهش آن ها تلاش می کنند. خطرات این آزمایش و نحوه مدیریت آن ها در پایین بیان شده است:

عفونت: جدی ترین خطر نمونه برداری از پروستات خطر عفونت است که شامل عفونت مجاری ادراری و در موارد نادر سپسیس می شود. سپسیس بیماری خطرناکی است که در اثر واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن نسبت به عفونت، ایجاد می‌شود و به تدریج سرتاسر بدن را فرا می‌گیرد. با این حال، مطالعات اخیر نشان داده اند که با انجام مداخله مناسب همچون تجویز دو دوره آنتی بیوتیک و رعایت دیگر موارد احتیاط، می توان درصد ابتلای افراد به عفونت های بیمارستانی را از ۱.۱۹ به ۰.۵۶ درصد کاهش داد. همچنین، امکان دارد پزشک جهت تعیین داروی آنتی بیوتیک مناسب، انجام آزمایش مدفوع را برای بیمار تجویز کند.

خونریزی: خطر این عارضه بسیار پایین بوده و پزشکان با کسب اطمینان از عدم مصرف دارو های رقیق کننده خون توسط بیمار، آن را بیش از پیش کاهش می دهند.

درد و ناراحتی: بیماران همچنین از درد و ناراحتی احتمالی پس از فرایند ترس دارند. پزشک متخصص اورولوژی جهت تسکین درد بیمار، از بی حس کننده موضعی استفاده خواهد کرد. در صورتی که بیمار تحمل درد را نداشته یا ترس از آن سبب اضطراب شدید در او شود، می توان یک دوره بیهوشی کوتاه مدت را قبل از فرایند، برای بیمار تجویز کرد. بیماران ممکن است پس از انجام فرایند، مقداری درد را در ناحیه مقعد یا کیسه بیضه خود تجربه کنند. با وجود این خطرات، پزشکان قبل از تجویز نمونه برداری پروستات، شرایط بیمار را به خوبی ارزیابی می کنند.

شما پس از نمونه برداری از پروستات ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

 1. در ناحیه مقعد درد خفیفی احساس کنید و مقداری خونریزی داشته باشید.
 2. به مدت چند روز در ادرار یا مدفوع خود، خون مشاهده کنید.
 3. ممکن است متوجه شوید که مایع منی شما قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز است، که این تغییر رنگ به علت وجود مقدار کمی خون در مِنی می باشد و ممکن است چند هفته طول بکشد.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر منصور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده پدرم دو روز پیش آزمایش بیوپسی رو انجام داد و بعدش دچار تب و لرزدخیلی شدید شد می خواستم نظرتون رو بپرسم .در ضمن 61سالشه و psaبین 4و5بوده.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   بستری باید بشه و جواب بیوپسی رو برام بفرست 

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  این شرح حالی که میدم نمیدونم بهم ربط داشته باشن یا نه ولی توضیح میدم
  من بیضه نزول نکرده دو طرفه داشتم که تو سن ۱۴ سالگی متوجه شدم و عمل کردم یکی از بیضه ها رو بیرون اوردن و یکی را به کیسه بیضه منتقل کردن تستوسترون خون من ۲.۱ هست
  حدود یک سال پیش توی حالت نعوظ به پایین الت تناسلی ضربه وارد شد و از حالت نعوظ خارج شد و بعد از دو روز با خوردن sdf به نعوظ رسید و فک کردم چیز مهمی نیست
  ۶ ماه بعد از این اتفاق یه ضربه شدید روحی خوردم و دچار افسردگی شدم که بعد از چند روز از این ضربه روحی توی ناحیه بیضه دچار درد شدم و تعداد دفعاتی که نیاز به ادرار کردن پیدا کردم بیشتر شده و اگه جلوش رو بگیرم دچار کمر درد و درد توی ران پا میشم
  سونوگرافی کلیه و پروستات نرمال بوده و حجم پروستات ۱۵ سی سی بود
  احساس میکنم نعوظ ام سخت تر شده و میل جنسی ام کم شده
  بعضی اوقات هم درد خفیفی توی الت تناسلی احساس میکنم درد میکنه ولی غیر قابل تحمل نیست
  خیلی خیلی ممنونتون میشم اگه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   موضوع شما پیچیده است حضوری مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر maryam جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام پدرم 65 ساله سرطان پروستات بدخیم.محدود به منطقه پروستات.با توجه به ام ار ای.گفتن باید جراحی بشن.آیا احتمال عود مجدد بیماری هست؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   اگرPSA کمتر از ۲۰ است باید جراحی بشه ولی احتمال عود هپ هست 

 • تصویر کاربر موسوی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید دایی 77ساله دارم که یکسال پیش با علائم ادراری به دکتر مراجعه وپس از انجام آزمایشات وبیوپسی تشخیص کانسر پروستات دادن واسکن استخوان هم درگیری استخوان رانشان داد ولی گفتند نمیشه عمل کرد وفکرمیکنم تزریق آمپول راتجویز کردن والان حدود دوماه هست که دربیمارستان بستری است چون اطراف ریه وقلب آب جمع شده ولوله وصل کردن ونمیتونن ایشان روترخیص کنن والان پلاکتش هم پایین اومده و دکتر میگه شیمی درمانی هم فایده نداره آیا راهی هست که ایشان درمان بشه یانه وکاری میشه انجام داد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   به فوق تخصصهای انکولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام
  پدر بنده ۲ سال پیش پروستاتش متورم شد، به حدی که مانع ادرار میشد، آزمایش داد و psa آن ۴۰ بود، دکتر دارو تجویز کرد. شش ماه بعد از مصرف دارو دوباره آزمایش داد و psa آن تا ۱.۸ کاهش پیدا کرد.
  متاسفانه چون مصرف دارو قطع شد الان بعد از ۲ سال دوباره آزمایش داد و psa به عدد ۲۷ رسیده ولی مشکل ادرار یا درد نداره.
  الان دکتر درخواست نمونه برداری کرده.

  سوال بنده این هست که آیا نمونه برداری از پروستات (اگر سرطان باشد) خطر پخش کردن سرطان رو داره یا خیر؟؟؟
  و آیا راه تشخیصی دیگه ای هم هست؟؟؟

  لطفا راهنمایی فرمائید.
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   فعلا بیوپسی رو انجام بدین و جوابش رو برام بفرستین 

 • تصویر کاربر جلال یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  سلام ،من ۵۵ساله ،در لزمایش غربالگری psa۷/۵بوده ،بعد از ۱۰روز لزمایش مجدد psa6 و free 11،انتی بیوتیک سفکسیم استفاده کردم ،ازمایش مجدد بعد لز یکماه درخواست شد جواب هنوز حاضر نشد به تظر شما احتمال کانسر چقدر هست و راه درمان پیشنهاد شما چیست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   اگر PSA بالای ۴ بود باید ام آر آی پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین

 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب
  همانطوریکه جنابعالی 2 ماه پیش فرمودید من به ام آر آی در بیمارستان خاتم الانبیا تهران رفتم وهمچنین بیوبسی شدم الان بعداز دو ماه در اطراف مقعدم سوزش شدید دارم مخصوصا هنگام نشستن .
  پماد آنتی هموروئید هم استفاده می کنم لطفا هر دستوری می فرمایید اقدام کنم متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   شبها نیم ساعت در لگن آب گرم بشینید

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام 38سال دارم متاهل .سوزش ادرار وحالت دوشاخه میاد ایا ازعلائم پروستات هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   قرص پروترال اپاس روزی یکعدد+ قرص افلوکساسین ۳۰۰ هر ۱۲ ساعت به مدت یک ماه بخور اگه خوب نشدی باید سیستوسکوپی انجام بدید

 • تصویر کاربر حیدری یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  پدرم 76ساله داره وباحجم ادارکم بادفعات وسونوانجام شده 38CCاعلام نمودن نیازبه چه دارویی داره باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   قرص پروترال اپاس روزی یکعدد بخوره

 • تصویر کاربر فرحناز دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام همسرم ۵۵ ساله در ازمایش غربالگری PSA_7/5,داشت بعد لز ۱۰روزدر خواست freeشده بود که ریت ۱۱و psa۶گزارش شد پس از یکماه مصرف سفیکسیم ،مجداا ازمایش psa6,free11/5,شده بود ،بدونه هبچ علایم بالینی ،و پزشک در خواست ادامه دارو و ازمایش یکماه بعد در خواست شد خواهش میکنم نظرتون را اعلتم فرمایبد‌
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   درصورتیکه PSA بالاتر از ۴ باشد باید بررسی بیشتری بشن

درحال دریافت اطلاعات