نکات ضروری قبل و بعد از بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات زمانی است که پزشک نمونه های کوچکى از بافت پروستات را از جهت سرطان آزمایش می کند. اگر نتیجه غربالگری (آزمایش خون یا معاینه توشه رکتوم) نشان دهد که ممکن است سرطان پروستات داشته باشید، پزشک بیوپسی را درخواست خواهد داد.

این نوع سرطان بسیار شایع است. در سال جاری تخمین زده شده است که در  ۱۶۰،۰۰۰ نفر تشخیص داده می شود  و حدود ۲۷۰۰۰ نفر از آن خواهند مرد. با این حال، برای اکثر مردان، اغلب باعث مشکلی نمی شود و به راحتی درمان می شود. بیوپسی می تواند بخش مهمی از تشخیص و درمان باشد.

کار پروستات چیست؟

پروستات در زیر مثانه و جلوی رکتوم یا مقعد قرار گرفته است . غده پروستات شبیه گردو می باشد که بخشی از پیشابراه را احاطه کرده است. پیشابراه لوله ای است که ادرار و مایع منی را به خارج از آلت تناسلی منتقل می کند. در پروستات کارهای زیر را انجام می دهد:

 • برای مایع منی ، مایعی که حاوی اسپرم است تولید می کند.
 • مانع از ورود ادرار به داخل پیشابراه در هنگام انزال می شود.
 • اگر پروستات بیش از حد بزرگ شود،  می تواند جلوی ادرار یا مایع منی را بگیرد .

حتما بخوانید

در بسیاری از آقایان غده پروستات می‌تواند بزرگ شود، که علائم و عوارضی را به دنبال دارد. البته بزرگ شدن پروستات قابل درمان است.آیا می دانید اندازه خطرناک پروستات چقدر است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگ شدن پروستات

آیا می دانید پروستات را به طور طبیعی می توان کوچک کرد؟ آیا با روش های  کوچک کردن پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

کوچک کردن پروستات

علائم سرطان پروستات

چه زمانی به بیوپسی پروستات نیاز است؟

اگر نشانه ای از سرطان پروستات ( دشواری در ادرار، خون در مایع منی، مشکلات مربوط به نعوظ) وجود داشته باشد، یا در آزمایش خون مقدار آنتی ژن مخصوص پروستات ( پی اس ای ) بالا باشد ، ممکن است پزشک درخواست بیوپسی کند .

حتما بخوانید

آیا با علل سرطان پروستات آشنا هستید؟ آیا می دانید سر طان پروستات بر چند نوع است؟ آیا می دانید بهترین روش درمان سرطان پروستات چیست؟ جهت اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

همچنین ممکن است پزشک معاینه توشه رکتال را نیز انجام دهد. در این معاینه انگشت خود را به سمت پایین می اندازد تا احساس کند که پروستات بزرگ شده است یا دارای برآمدگی هایی است. گزینه دیگر قبل از بیوپسی ، سونوگرافی است. به جای انگشت، یک پروب کوچک برای عکسبرداری از پروستات وارد مقعد می شود.

پروسه انجام بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات یک روش ساده و ده دقیقه ای است. پزشک یک سوزن را از طریق دیواره رکتوم به پروستات برای برداشتن سلول های آن برای آزمایش وارد می کند . پزشکان معمولا نمونه ده نمونه از بخش های مختلف پروستات می گیرند.

ایده چنین روشی می تواند باعث نگرانی مردان شود و به نظر دردناک برسد. اما بیوپسی معمولا باعث ناراحتی مختصر می شود. ممکن است کمی خون در ادرار خود ببینید که می تواند چندین هفته طول بکشد.

نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود و زیر میکروسکوپ قرار می گیرد. برای رسیدن به نتیجه سه روز طول می کشد. اگر سرطان وجود داشته باشد، چیزی به نام نمره گلیسون به آن داده می شود. نمره بالاتر، بیشتر احتمال دارد که سرطان سریعا گسترش یابد.

از آنجا که ممکن است در بیوپسی بخش های سرطانی پروستات دیده نشود، گاهی اوقات تکرار بیوپسی لازم است .

گزینه های درمان بیوپسی پروستات

اگر شما و پزشکتان تصمیم گرفتید که درمان لازم است، عمل جراحی برای برداشتن پروستات و بافت اطراف آن معمولا اگر سرطان گسترش نیافته باشد ، انجام می شود .

سایر گزینه های درمان عبارتند از:

 • رادیوتراپی
 • کرایوتراپی (با استفاده از دمای بسیار سرد برای فریز کردن سلول های سرطانی)
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی

بعضی از مردان مبتلا به این بیماری ممکن است نیاز به «نظارت فعال» داشته باشند. که به معنی انجام آزمایشات منظم خون، معاینه رکتال و احتمالا بیوپسی برای مراقبت  است. اگر سرطان بدتر شود، با پزشک درباره گزینه های دیگر درمان صحبت کنید.

فرآیند انجام بیوپسی پروستات

هنگامی که پزشک تصمیم به انجام بیوپسی یا نمونه برداری می گیرد برای بیمار خود شرح داده که این بیوپسی، فرایندی ساده و ۱۰ دقیقه ای می باشد. پزشک سوزنی را از طریق دیواره مقعد به پروستات وارد کرده و سلول هایی از آن را برای آزمایش خارج می کند. پزشکان معمولا نمونه های زیادی از بخش های مختلف پروستات خارج می کنند. تصور چنین فرایندی می تواند سبب ایجاد اضطراب در مردان شده و دردناک به نظر برسد.

اما بیوپسی پروستات معمولا سبب ناراحتی خفیفی می شود. احتمال دارد مقداری خون در ادرار فرد پدیدار شده و از مقعد او خونریزی خفیفی صورت گیرد.

همچنین، ممکن است در منی فرد نیز خون دیده شود. این حالت ممکن است تا چند هفته طول بکشد. نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا در زیر میکروسکوپ به آن نگاه شود. دریافت نتیجه آزمایشگاه در حدود ۳ روز طول می کشد.

در صورتی که سرطان وجود داشته باشد، به فرد چیزی به نام نمره گلیسون داده می شود. هر چه این نمره بالا تر باشد، احتمال رشد و انتشار سریع آن در بدن بیشتر است. از آنجایی که بیوپسی ها می توانند نواحی سرطانی را جا انداخته باشند، گاهی اوقات برای کسب اطمینان، انجام مجدد آزمایش درخواست می شود.

گزینه های درمانی

اگر فرد و پزشک او به این نتیجه برسند که درمان ضروری است، در صورت پخش نشدن سرطان معمولا یک جراحی برای برداشتن پروستات و بافت های اطراف آن انجام می شود. دیگر گزینه های درمانی شامل موارد زیر می شوند:

پرتو درمانی

کرایو تراپی (استفاده از دماهای بسیار پایین برای منجمد کردن سلول های سرطانی)

شیمی درمانی

برخی مردان مبتلا به این بیماری تنها به محافظت فعال نیاز دارند. این به معنی انجام متداول آزمایش های خون، معاینه های مقعدی و احتمالا نمونه برداری برای تحت نظر داشتن وضعیت می باشد. در صورتی که سرطان بدتر شود، ممکن است انتخاب گزینه های درمانی به عهده پزشک باشد.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام من حسین از مشهد 42 سال سن دارم پروستاتم به شدت بزرگ شده آیا استفاده از روغن تخم کدو واقعآ تاثیر در کوچک نمودن پروستات دارد یا خیر درضمن پروستات خوش خیم می باشد .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   خیر تاثیری ندارد

 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر بنده دوما قبل چکاب کردند 28.15 :psa=13.5, freepsa:3.80 , total بود یک ماه قرص سیپیرو 250 روزی دوعدد و یک ماه سیپرو 250 روزی یک عدد و دوماه هم قرص امنیک خورودن آزمایش مجدد psa:11.6 , freepsa:2.38 , total:20.5 شده و در سونو گرافی پروستات بزرگ 56*54*47 وحجم 75سی سی هست پپدر من هیچ عارضه یا دردی ندارن لطف می فرمایید ما را راهنمایی کنید آیا خطر و احتمال بدی وجود دارد ممنون از شما ایشان 76 سال سن دارند.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   ام آر آی پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین 

 • تصویر کاربر بابک جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام ازمایش اینجانب 42 سال دارم پروستات سال گذشته میزان پروستات 2.68psa=در تابستان 98 به مقدار psa=1.5,ود اذرماهpsa=2.5می باشد یه مقدار فشار ادارارم کم شده است ضمننا پدرم در سن 72 سالگس سرطان پروستات دارند و احساس میکنم فشار اب منی کم شده است اقای دکتر چی توصیه میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر AMIR جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من پدرم 78 سالشه دیابت داره و چند روز بود زیاد میرفت دستشویی چندباری هم خودشو خیس کردم چند تا دکتر که بردیم بعد سونوگرافی حجم روستات 40 سی بود و گفتن که باید عمل بشه میخواستم ببینم عمل تنها راهه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم 58است آزمایش پروستات داد .در آزمایش Tpsaاول بود 4.8ودر آزمایش دوم شد 5.2 دکتر گفت باید نمونه برداری کنه آیا لازم است یا اول باید ام از ای بگیریم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   ام آر آی پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین 

 • تصویر کاربر نادر دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام. اقای دکتر پدر بنده بیوپسی امروز انجام داده و از موقعی که به منزل رسید درد شدید داره سر درد یا سرگیجه یا حالت تهوع نداره فقط درد داره میخواستم بپرسم آیا این درد طبیعی. و اگر طبیعی دارو یا خوراکی که باعث بشه درد پدرم کم شود چی هست. ممنون از زحمات شما.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   ژلوفن دردش رو کم میکنه 

 • تصویر کاربر رایکا شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام پروستات م باحجم 31سی سی وازمایش psa2 و 41 سالمه چند تا سوال دارم خدمتتون
  1-حجم طبعیی ونرمال پروستات برای من چنده
  2-بعضی شبها ساعت 4یا 5صبح برای ادرار از خواب بیدار می شم .خدمتتون عرض کنم که من 5/30صبح از خواب بیدارمیشم میرم یرکار
  3-بعد از عمل زناشویی چند روز پیش در تخلیه ادرار دچار مشکل شدم
  من خیلی استرس دارم .همه می گن استرس وترس تو برطرف کن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   مشکلی نیست نگران نباشید 

 • تصویر کاربر رفیق شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.پدر اینجانب دچار مشکل پروستات شده.الان دکتر فرمودن نمونه برداری بشه.ایا بعد نمونه برداری براش مشکل پیش میاد.در سنندج استان کردستان قراره نمونه برداری بشه.ازمایش رو خدمتتون می فرستم.لطفا بفرمایید اگر لازم باشه بیایم خدمت خودتون.خیلی ترس داریم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   ام آر آی پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین 

 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر من ۳۶ سالمه اندازه پروستاتم ۳۳.۴ هست اینو سونوگرافی نشون داده به نظرتون چه کار باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   در صورت نداشتن علائم ادرار نیاز به اقدامی نیست 

 • تصویر کاربر خسرو جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب واحترام. ببخشید بنده 59 سال سن دارم ودرسمنان ساکن هستم.،یکسال است که چندبار آزمایش پروستات داده ام و آزمایش 40 سی سی درابعاد 37*40*52 میلیمتر میباشد. البته دردفعات بعدی با مصرف داروی سیپروفلوکسین و امنیک4 کمتر شده است. لیکن هیچ علائمی مبنی بردرد، خون درادرار, جنسی، تکررادرار، قطره قطره بودن ادرار، شب بیداری و.... ندارم. چه باید بکنم . بسیار هم نگرانم . به پزشک متخصص هم مراجعه نمودم، دستور تکه برداری داده اند. آیا مصرف قرص آوودارت میتواند کمکی کند؟ سپاسگزارم. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   جواب PSA ؟

  2. تصویر کاربر خسرو پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام جواب PSA بار اول 13 وبار دوم بعداز 4 ماه 10 ومجددا بعد از 2 ماه الآن به 9 رسیده است. درسمنان , بزشک تشخیص بیوبسی را داده اند.لطفا"......
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   بله بیوپسی باید انجام بشه 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر