سنگ کلیه چه علائمی دارد؟

احتمالاً شنیده اید که سنگ کلیه تا چه حد می تواند دردناک باشد. بسیاری از افراد درد سنگ کلیه را با درد زایمان مقایسه می کنند؛ یا اگر خدایی نکرده روزی درد سنگ کلیه را تجربه کنید، ممکن است تعریف جدیدی برای درد ارائه دهید! اما باید بدانید با وجود اینکه رایج ترین علامت سنگ کلیه «درد» است، اما تنها علامت آن نیست!

به گفته ی متخصص اورولوژی در هیوستون متدیست: سنگ کلیه مشکل بسیار رایجی بوده که غالباً با درد همراه است؛ اما معمولاً این مشکل قابل درمان و حتی قابل پیشگیری می باشد. اگر احساس می کنید که سنگ کلیه دارید، بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا عدم درمان سنگ کلیه در اغلب موارد، می تواند منجر به عوارض جدی شود.»

علائم سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه رسوبات سختی هستند که از مواد معدنی (معمولاً کلسیم)، املاح خاص و سایر محصولات جانبی تشکیل شده اند. این مشکل زمانی به وجود می آید که غلظت مواد معدنی موجود در ادرار شما بسیار زیاد شده و این مواد درون کلیه رسوب کنند. سنگ های کلیه در اندازه های مختلفی ایجاد می شوند. اندازه ی سنگ های کلیه از نوک خودکار تا توپ پینگ پنگ متفاوت است!

علت سنگ کلیه

سنگ کلیه تا وقتی که از جای خود تکان نخورده و ثابت است، هیچ علامتی ندارد. معمولاً مشکل زمانی شروع می شود که سنگ از کلیه به سمت حالب یا میزنای بیمار (لوله‌ ای که کلیه را به مثانه وصل می ‌کند) حرکت می کند.

علائم سنگ کلیه عبارتند از:

 • درد شدید و تیز در پایین شکم (معمولاً در یک طرف شکم)
 • احساس سوزش یا درد در زمان ادرار
 • تکرر ادرار
 • احساس عدم تخلیه کامل مثانه یا احتباس ادراری
 • وجود خون در ادرار (ادرار به رنگ قهوه ای، قرمز یا صورتی)
 • ادرار کدر یا بدبو
 • تهوع یا استفراغ ناشی از درد شدید
 • علائم عفونت از جمله تب، لرز و استفراغ

درد سنگ کلیه در کدام نواحی ایجاد می شود؟

با حرکت سنگ کلیه در مجرای ادرار شما، ناحیه درد نیز تغییر می کند. رایج ترین نواحی که ممکن است درد سنگ کلیه را حس کنید عبارتند از:

با وجود تمامی این موارد -همانطور که پیش از این گفتیم- وجود درد رایج ترین علامت سنگ کلیه است، اما ممکن است تنها علامت یا اولین علامت آن نباشد! تا زمانی که صرفاً سنگ کلیه تشکیل شده و از مجاری ادرای شما عبور نکند، ممکن است متوجه وجود آن نشوید. علاوه بر این، از آنجایی که آناتومی بدن زنان و مردان با هم متفاوت است، ممکن است توصیف درد از زبان این دو گروه نیز تفاوت داشته باشد. از طرفی دیگر هم میزان احساس درد یک چیز نسبی است و هر کسی آستانه ی درد متفاوتی دارد.»

نکته ی دیگری که باید در نظر بگیرید این است که شدت درد شما، لزوماً معیاری برای تشخیص وخامت اوضاع سنگ کلیه یا اندازه ی سنگ کلیه نیست. به عنوان مثال، اغلب سنگ های کوچکی که معمولاً خود به خود دفع می شوند، با درد شدیدی همراه می باشند و از طرف دیگر، هر سنگ کلیه ای که به مداخله ی فورری پزشکی نیاز دارد، الزاماً با درد شدید خود را نشان نمی دهد. هر زمان که درد دارید، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید. اما اگر درد شما با سایر علائم سنگ کلیه که در بالا به آن اشاره کردیم (به خصوص در مواقع بروز تب یا سایر علائم عفونت) همراه بود، باید در اسرع وقت خود را به پزشک برسانید.

آیا احتمال دارد که درد سنگ کلیه به صورت سینوسی یا گذرا باشد؟

همانطور که قبلاً گفتیم، درد سنگ کلیه زمانی ایجاد می شود که سنگ از جای خود تکان بخورد و یا از حالب عبور کرده و به مجرای ادرار شما برسد. بنابراین ممکن است شما احساس کنید درد ناشی از سنگ کلیه مدتی طول کشیده و سپس آرام می شود.

درد سنگ کلیه به صورت سینوسی

زمانی که شما اولین علامت درد سنگ کلیه را تجربه کردید، تقریباً بین یک تا چهار هفته طول می کشد تا سنگ شما دفع شده و درد به طور کامل از بین برود. در این مدت ممکن است درد های گذرا را تجربه کنید. علت این امر عبارتند از:

 • در یک اپیزود درد اولیه و شدید سنگ کلیه، ممکن است سنگ از کلیه شما خارج شده و وارد یک لوله ی بسیار باریک (که حالب نام دارد) شود. همچنین، اگر سنگ آنجا گیر کند و راه ادرار شما را ببندد، ممکن است درد شدیدی را تجربه کنید. این مشکل باعث ایجاد فشار و تورم دردناک در ناحیه مورد نظر می گردد.
 • بدن شما در تلاش است تا سنگ کلیه را از طریق حالب به مجرای ادرار منتقل کرده تا آن را به طور کامل دفع کند. از این رو برخی از دردهای شما ممکن است به علت انقباض ناشی از این تلاش، برای بیرون انداختن سنگ کلیه باشد. با حرکت سنگ در مجرای ادرار، احتمالاً درد را در زمان حرکت آن احساس خواهید کرد.
 • زمانی که سنگ کلیه به مثانه ی شما می رسد، ممکن است درد تا حدودی کاهش یابد. در این زمان بیمار معمولاً علائم ادراری را مشاهده می کند. فشار نهایی مثانه برای اینکه در آخرین مرحله سنگ را از بدنتان خارج کند، باعث درد شدیدی خواهد شد. زیرا سنگ باید از یک لوله ی باریک دیگر به نام مجرای ادرار عبور کند.

چقدر طول می کشد تا علائم سنگ کلیه از بین برود؟

بازه ی زمانی علائم شما ممکن است بین یک هفته تا یک ماه باشد. بنابراین، اگر احساس می کنید که درد سنگ کلیه شما کم شده است، باید باز هم با پزشک خود تماس بگیرید. زیرا مهم ترین علائم این مشکل درد پراکنده و گذرا می باشد.

بسیاری از موارد سنگ کلیه خود به خود دفع می شوند و نیاز به مداخلات پزشکی ندارید. اما برخی از سنگ های کلیه نیاز به درمان دارند. درمان های سنگ کلیه شامل مواردی مثل داروها یا روش هایی برای کمک به شکستن یا خرد کردن سنگ ها و همچنین برداشتن سنگ ها به کمک جراحی می شود. علاوه بر این، پزشک می تواند به شما در کنترل و مدیریت علائم کمک کند. بنابراین با مشاهده ی اولین علائم سنگ کلیه، بهترین راه مراجعه به پزشک می باشد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات