دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

موثر ترین روش درمان سرطان کلیه

سرطان کلیه بیماری می باشد که علائمی مانند وجود خون در ادرار و پهلو درد دارد، در ادامه به بررسی علائم و بررسی دقیق سرطان کلیه می پردازیم. 

سرطان کلیه چیست؟

همانطور که از اسمش پیداست، سرطان کلیه سرطانی است که سلول های کلیه را هدف قرار می دهد. بسته به نوع سرطان، علائم و راه درمان آن نیز متفاوت است.

علائم سرطان کلیه را بشناسید

در بسیاری از موارد، ممکن است افراد در ابتدا علائمی مربوط به سرطان کلیه نداشته باشند. با رشد تومور، ممکن است علائم ایجاد شوند. ممکن است شما یکی یا تعداد بیشتری از علائم سرطان کلیه را داشته باشید:

 • وجود خون در ادرار
 • یک توده در پهلو یا شکم شما
 • از دست دادن اشتها
 • دردی در پهلوی شما که خوب نمی شود
 • از دست دادن وزن که دلیل مشخصی نداشته باشد
 • تبی که هفته ها طول بکشد و به دلیل سرماخوردگی یا عفونت دیگری نباشد
 • خستگی شدید
 • کم خونی
 • ورم مچ پا یا پاها

سرطان کلیه ای که به دیگر نقاط بدن منتشر شده باشد میتواند علائم زیر را ایجاد کند:

 • تنگی نفس
 • سرفه ی خونی
 • درد استخوانی

آیا سرطان کلیه کشنده است

آیا سرطان کلیه کشنده است؟

در میان سرطان های مربوط به مجاری ادراری و نواحی تناسلی، سرطان کلیه میتواند کشنده ترین نوع آن باشد. اما نکته اینجاست که اگر در مراحل اولیه، شناسایی و درمان شود، خطرناک نخواهد بود و فرد ممکن است به راحتی درمان شود.

طول عمر بیماران سرطان کلیه

یکی از عوامل موثر در طول عمر بیماران مبتلا به سرطان کلیه چربی های دور شکم می باشد. در تحقیقاتی که در دانشگاه واشنگتن صورت گرفته است چربی دور شکم زنان رابطه عکس با طول عمر بیماران داشته است و زنانی که کمی چاق تر بوده و چربی دور شکم بیشتر داشتند طول عمر کمتری دارند.

چگونه میتوانم بفهمم آیا سرطان کلیه دارم یا خیر؟

ممکن است شما علائم آن را داشته باشید، مانند درد در پهلو، از دست دادن وزن، یا خستگی شدید. یا ممکن است پزشک شما در هنگام انجام یک معاینه ی معمولی متوجه یک توده در پهلوی شما شود، یا علائمی از سرطان کلیه را در آزمایشی که برای بیماری دیگری انجام داده اید مشاهده کند. برای تایید تشخیص سرطان کلیه، نیاز به یک معاینه ی جسمانی، پیشینه ی پزشکی و آزمایش هایی دارید.

معاینه پزشک و تشخیص سرطان کلیه

پزشک شما شکم و پهلوهایتان را معاینه میکند تا به دنبال توده بگردد و وجود تب و فشار خون بالا به همراه موارد دیگری را در شما بررسی میکند.

آزمایش های لازم برای سرطان کلیه

همچنین ممکن است درمورد عادات سلامتی، هرگونه درد در گذشته، و درمان هایی که انجام داده اید مورد پرسش قرار بگیرید. برای تشخیص سرطان کلیه، پزشک شما یک یا تعداد بیشتری از آزمایش های زیر را برای شما انجام خواهد داد:

 • آزمایش ادرار که برای بررسی وجود خون یا دیگر نشانه ی سرطان در ادرار شما انجام می شود
 • آزمایش خون که چگونگی عملکرد کلیه ی شما را نشان می دهد
 • پیلوگرافی داخل وریدی (IVP) عکس برداری اشعه ی ایکس از کلیه ی شما بعد از تزریق نوعی رنگ که به دستگاه اداری می رود و هرگونه تومور را مشخص میکند.
 • سونوگرافی از امواج صوتی استفاده میکند تا از کلیه های شما تصویری ایجاد کند. سونوگرافی میتواند به تشخیص نوع تومور جامد یا پرشده از مایع کمک کند.
 • سی تی اسکن از اشعه ی ایکس و رایانه استفاده میکند تا تصاویر سریالی و باجزئیاتی را از کلیه ی شما تهیه کند. سی تی اسکن عملا جایگزین پیلوگرام و سونوگرافی به عنوان ابزاری برای تشخیص سرطان کلیه شده است.
 • ام آر آی از امواج مغناطیسی قوی و امواج رادیوو استفاده میکند تا از بافت های نرم درون بدن شما تصویری ایجاد کند. ممکن است برای ایجاد تصویر بهتر نیاز باشد نوعی ماده ی کنتراست ویژه برای شما تزریق کنند.
 • آتریوگرام کلیه. این تصویر برداری برای ارزیابی خون رسانی به تومور استفاده میشود. این تصویر برداری زیاد استفاده نمی شود، اما ممکن است به تشخیص تومورهای کوچک کمک کند. این روش استفاده های دیگری نیز دارد.

سرطان کلیه بدخیم

بیوپسی یا نمونه برداری از سرطان کلیه

برخلاف خیلی از انواع دیگر سرطان، ممکن است پزشک شما بدون انجام نمونه برداری (بیوپسی) از تشخیص سرطان کلیه اطمینان حاصل کند. بعضی اوقات، برای تایید تشخیص نمونه برای انجام میشود.

ممکن است پزشک شما از نمونه برداری سوزنی برای برداشت مقدار کوچکی از بافت استفاده کند، نمونه بعد از آن برای تشخیص سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد.

همچنین ممکن است نمونه برداری درجه ی سرطان را مشخص کند که سرطان چه میزانی تهاجم دارد. اغلب جراح به سادگی تمام تومور را خارج میکند و بعد از آن نمونه ای از بافت را مورد بررسی قرار می دهد.

وقتی پزشک شما سرطان کلیه را تشخیص داد، ممکن است نیاز باشد که آزمایش های دیگری انجام دهید تا مشخص شود که آیا سرطان از کلیه به کلیه ی مقابل، یا دیگر قسمت های بدن منتشر شده است یا خیر.

وقتی که سرطان از جایی که شروع شده است به نقطه ی دیگری منتشر شود، متاستاز داده است. ممکن است نیاز به انجام سی تی اسکن یا ام آر آی داشته باشید. یک عکس اشعه ی ایکس از قفسه ی سینه مشخص میکند که آیا سرطان به ریه ها منشتر شده است یا خیر.

یک اسکن استخوان میتواند مشخص کند که سرطان در استخوان وجود دارد. این آزمایش ها میتوانند به پزشک شما کمک کنند که درجه ی سرطان کلیه را مشخص کند.

درجه بندی سرطان کلیه

پیش آگهی شما به سلامت عمومی شما و همینطور درجه و مرحله ی سرطان کلیه بستگی دارد. این ها درجه های سرطان کلیه هستند. درجه ی بالاتر به معنی تومور پیشرفته تر میباشد.

☑ تومور درجه 1سرطانی کلیه

تومور 7 سانتی متر یا کوچک تر و در یک کلیه باشد

☑ تومور درجه 2 سرطانی کلیه

تومور بزرگ تر از 7 سانتی متر و در یک کلیه باشد

☑ تومور درجه 3 سرطانی کلیه

 •  توموری که در کلیه و فقط یک گره لنفاوی نزدیک باشد
 •  توموری که در کلیه وجود دارد عروق خونی را درگیر کرده باشد و ممکن است در گره لنفاوی نزیک نیز وجود داشته باشد
 •  تومور در بافت چربی اطراف کلیه وجود داشته باشد و همچنین ممکن است گره لنفاوی اطراف را نیز درگیر کرده باشد
 •  تومور به ورید های بزرگ یا بافت اطراف کلیه گسترش یافته، اما نه به صورت دوطرفه در غده های فوق کلیه و نه فراتر از فاسیای کلیه ای

☑ تومور درجه 4 سرطان کلیه

 • سرطان به بافت های خارج از لایه ی چربی اطراف کلیه منتشر شده، و همچنین ممکن است گره های لنفاوی نزدیک را نیز درگیر کرده باشد.
 • سرطان ممکن است به اندام های دیگر منتشر شده باشد، مانند روده، پانکراس ویا ریه ها
 • سرطان به خارج از فاسیای کلیه ای منتشر شده باشد (شامل گسترش پیوسته و دوطرفه به غده های فوق کلیه)

عکس سرطان کلیه

سرطان کلیه چه مدت طول میکشد؟

دوره بیماری سرطان کلیه و بهبود آن بستگی به درجه توده و سن فرد دارد نمیتوان به صورت کلی بیان کرد چقدر طول می کشد بیمار بهبود یابد .

درمان قطعی سرطان کلیه چیست؟

وقتی برای شما تشخیص سرطان کلیه داده شود و درجه ی آن مشخص گردد، شما و پزشکتان میتوانید درمان را طراحی کنید. ممکن است بخواهید اطلاعاتی بدست آورید تا احساس کنید برای تصمیم گیری اطلاعات کافی دارید.

ممکن است پزشکتان برای درمان شما را به یک متخصص ارجاع دهد. این متخصص میتواند یک اورولوژیست، یک متخصص سرطان (آنکولوژیست) یا یک جراح باشد. قبل از شروع درمان، بسیاری از افراد فکر میکنند بهتر است نظر پزشک دیگری را نیز درمورد تشخیص سرطان کلیه و درمان آن بدانند.

سرطان کلیه یکی از متداول ترین سرطان هایی است که خود به خود فروکش میکند. یا این حال وقوع آن بسیار کم است (حدود 0.5 درصد).

آیا سرطان بدخیم کلیه درمان دارد؟

چند نوع درمان استاندارد برای سرطان کلیه وجود دارد. در بیشتر موارد، جراحی اولین قدم است. حتی اگر با جراحی تمام تومور خارج شود، ممکن است پزشک شما درمان اضافه تری پیشنهاد کند تا هرگونه سلول سرطانی باقی مانده و غیرقابل مشاهده را از بین ببرد.

سرطان کلیه درمان دارد

انواع جراحی سرطان کلیه

این ها انواع اصلی جراحی سرطان کلیه هستند. این که کدام درمان را انجام بدهید به مقدار پیشرفت سرطان شما بستگی دارد.

✅ نفرکتومی ریشه ای

نفرکتومی ریشه ای که در آن کلیه، غده فوق کلیه و بافت اطراف را خارج میکنند. در این روش اغلب گره های لنفاوی اطراف را نیز خارج میکنند. این روش متداول ترین نوع جراحی برای سرطان کلیه است و امروزه میتواند از طریق یک برش کوچک و به وسیله لاپاراسکوپی انجام شود.

✅ نفرکتومی ساده

نفرکتومی ساده که فقط کلیه را خارج میکنند.

✅ نفرکتومی جزئی

نفرکتومی جزیی که در آن قسمت سرطانی کلیه و مقداری از بافت اطراف آن را خارج میکنند. این عمل برای افرادی که تومور کوچکی دارند (کوچک تر از 4 سانتی متر) یا برای بیمارانی که نفرکتومی ریشه ای امکان آسیب به کلیه ی دیگر را داشته باشد استفاده میشود.

شما میتوانید با یک کلیه تا زمانی که عملکرد مناسبی داشته باشد نیز زندگی کنید. اگر جراح هردو کلیه را خارج کند یا هردو کلیه عملکرد نداشته باشند، شما برای پاکسازی خونتان نیاز به دستگاه (دیالیز) یا یک کلیه جدید (پیوند کلیه) دارید.

✅ پیوند کلیه

پیوند کلیه درصورتی امکان پذیر است که سرطان فقط در کلیه ی شما بوده باشد و دهنده ی کلیه نیز وجود داشته باشد.
اگر جراحی نتواند سرطان کلیه شما را خارج کند، ممکن است پزشک گزینه ی دیگری برای کمک به تخریب تومور پیشنهاد کند.

✅ کرایوتراپی

کریوتراپی که از سرمای شدید برای از بین بردن تومور استفاده میکند

✅ ابلیشن رادیوفرکوئنسی

 ابلیشن رادیوفرکوئنسی که از امواج رادیویی با انرژی بالا برای سوزاندن تومور استفاده میکند.

✅ امبولیزه کردن شریانی

 امبولیزه کردن شریانی که شامل وارد کردن ماده ای در شریان منتهی به کلیه است. این کار جریان خون تومور را مسدود میکند. این فرآیند ممکن است برای کمک به کوچک کردن تومور قبل از جراحی انجام شود.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

0
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر النا سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی. من خواهرم 3 ساله است تا چند روز پیش روی پله از ناحیه کلیه خورد زمین بعد یک دفعه باد کرده است وسفت بعد که بردیمش دکتر گفت سرطان کلیه دارد اما نشانه ای از خون درادرا یا فشار خون بالا درد پهلو طب یا وزن کم ندارد ولی کمی کم اشتها است ولی مشکل دیگه ای ندارد میگن باید شیمی درمانی شود همه کاری کردیم ام آرای سیتی اسکن آیا شما نظری دارید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   باید مدارکش رو ببینم 

 • تصویر کاربر نیا سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خواهرم عمل نفرکتومی رادیکال انجام داده و دکتر احتمال درگیر غدد لنفاوی داده امکان درمان قطعی هست؟؟ طول عمر و درمان به چه صورت است درصورت متاستاز
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   به جراح خودش مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خانمی 35 ساله هستم که در حال باانجام یک سونو فهمیدم سرطان کلیه دارم ازقبل نه درد وعلایمی نداشت بعداز سیتی اسکن ونمونه برداری دکترم تشخیص دادن که بدخیم هست وکلیه ام برداشتن حالا بعداز دوماه که عمل کردم هنوز درد های شکمی و کمردرد دارم نسبت به قبل خیلی زود خسته میشم توان راه رفتن طولانی ندارم کارهای معمولی راهم به زور انجام میدم آیا این دردها ربطی به مریضیم داره یا اثرات جراحی هست وایا ممکن هست دوبار ه سرطان عود کند یا نه متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   به جراح خودتان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر سروه سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من به دلیل درد زیر شکم وپهلو به دکتر مراجعه کردم و سونو گرافی دادم وحالا با توجه به سونو نوشته یک ناحیه کوچک هایپر اکو تا اکوژن به حداکثر قطر۵ mm در پارانشیم پل تحتانی کلیه راست مشاهده که در درجه اول مطرح کننده آنژیومیولیپیوم می باشدو البته یک کیست با حجم تقریبی ۲۹ سی سی در آدنکس چپ رحم هم دارم خیلی نگرانم دکتر گفته باید شش ماه دیگر سونو بدی ببینم بزرگ میشه یانه باید صبر کنم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   بله هر ۶ ماه سونوگرافی انجام بدین ولی اگر بخواهید باردار شوید زودتر به ارولوژیست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما. دکتر مادرم سنگ کلیه داشت ما متوجه نشدیم چون سنگشون شاخ گوزنی بود. بعد که متوجه شدیم دکتر گفتن سنگ بزرگه باید عمل باز انجام بدن. بعد از جراحی عمل متوجه کیستی شدن که با تشخیص خودشون کیستو خارج کردن. ولی بعد از ازمایش دکتر بهمون گفتن که کیستش بدخیمه. الان دستور شما چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   باید جواب پاتولوژی رو برام بفرستین 

 • تصویر کاربر مهنار شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اگر سرطان کلیه به مهره l1 کمر هم سرایت کرده باشد و بیمار ۶۴ سال باشد میزان درمان ونحوه درمان چگونه است درضمن بیمار دچار بیماری دیابت وفشارخون نیز هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 4 ماه پیش)

   اگر بیمار سرحال است بهتر است کلیه خارج شده و سپس ایمنی درمانی انجام شود

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مبخاستم بدونم ورم کردن پاها ودست ها مخصوصا پاها زانو به پایین و درد کردن استخوان های بدن میتونه نشانه ی سرطان کلیه باشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   با ی سونوگرافی شکم و لگن معلوم میشه 

 • تصویر کاربر منصوره جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، از اشناهامون تو عرض دو هفته فهمید که کلیهش غده داره، دکتر عمل فوری ودر اوردن کلیه رو پیشنهاد داد، بعد از عمل دمتر گفت دیدیم طحال هم وضعیتش پره برداشتیم، البته ایشون سنگ کلیه داشتن که واسه درمان اون رفته بودن متوجه تومور شدن، سوالم اینه ایا ممکنه اعضاء دیگه درگیر باشن؟ راه مقابله چیه؟ چجوری و کجا درمان برن بهتره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   با جراح خودشون مشورت کنید 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر دختر من تومور ويلمز داشت كليه چپش تخليه شد ١٥ماهم شيمي درماني شده الان قطع درمان شده چند درصد امكان داره كه دوباره عود كنه يا تومور ويلمز امكان عود نداره يا عمر بيمار كم نميكنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   به  فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی اطفال مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر امير جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدر من غده در كليه و كبد دارد و ميگويند سرطانه و رشد كرده أيا زنده ماند
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   مدارک رو باید از نزدیک ببینم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر