دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

موثر ترین روش درمان سرطان کلیه

سرطان کلیه بیماری می باشد که علائمی مانند وجود خون در ادرار و پهلو درد دارد، در ادامه به بررسی علائم و بررسی دقیق سرطان کلیه می پردازیم. 

سرطان کلیه چیست؟

همانطور که از اسمش پیداست، سرطان کلیه سرطانی است که سلول های کلیه را هدف قرار می دهد. بسته به نوع سرطان، علائم و راه درمان آن نیز متفاوت است.

علائم سرطان کلیه را بشناسید

در بسیاری از موارد، ممکن است افراد در ابتدا علائمی مربوط به سرطان کلیه نداشته باشند. با رشد تومور، ممکن است علائم ایجاد شوند. ممکن است شما یکی یا تعداد بیشتری از علائم سرطان کلیه را داشته باشید:

 • وجود خون در ادرار
 • یک توده در پهلو یا شکم شما
 • از دست دادن اشتها
 • دردی در پهلوی شما که خوب نمی شود
 • از دست دادن وزن که دلیل مشخصی نداشته باشد
 • تبی که هفته ها طول بکشد و به دلیل سرماخوردگی یا عفونت دیگری نباشد
 • خستگی شدید
 • کم خونی
 • ورم مچ پا یا پاها

سرطان کلیه ای که به دیگر نقاط بدن منتشر شده باشد میتواند علائم زیر را ایجاد کند:

 • تنگی نفس
 • سرفه ی خونی
 • درد استخوانی

آیا سرطان کلیه کشنده است

آیا سرطان کلیه کشنده است؟

در میان سرطان های مربوط به مجاری ادراری و نواحی تناسلی، سرطان کلیه میتواند کشنده ترین نوع آن باشد. اما نکته اینجاست که اگر در مراحل اولیه، شناسایی و درمان شود، خطرناک نخواهد بود و فرد ممکن است به راحتی درمان شود.

طول عمر بیماران سرطان کلیه

یکی از عوامل موثر در طول عمر بیماران مبتلا به سرطان کلیه چربی های دور شکم می باشد. در تحقیقاتی که در دانشگاه واشنگتن صورت گرفته است چربی دور شکم زنان رابطه عکس با طول عمر بیماران داشته است و زنانی که کمی چاق تر بوده و چربی دور شکم بیشتر داشتند طول عمر کمتری دارند.

چگونه میتوانم بفهمم آیا سرطان کلیه دارم یا خیر؟

ممکن است شما علائم آن را داشته باشید، مانند درد در پهلو، از دست دادن وزن، یا خستگی شدید. یا ممکن است پزشک شما در هنگام انجام یک معاینه ی معمولی متوجه یک توده در پهلوی شما شود، یا علائمی از سرطان کلیه را در آزمایشی که برای بیماری دیگری انجام داده اید مشاهده کند. برای تایید تشخیص سرطان کلیه، نیاز به یک معاینه ی جسمانی، پیشینه ی پزشکی و آزمایش هایی دارید.

معاینه پزشک و تشخیص سرطان کلیه

پزشک شما شکم و پهلوهایتان را معاینه میکند تا به دنبال توده بگردد و وجود تب و فشار خون بالا به همراه موارد دیگری را در شما بررسی میکند.

آزمایش های لازم برای سرطان کلیه

همچنین ممکن است درمورد عادات سلامتی، هرگونه درد در گذشته، و درمان هایی که انجام داده اید مورد پرسش قرار بگیرید. برای تشخیص سرطان کلیه، پزشک شما یک یا تعداد بیشتری از آزمایش های زیر را برای شما انجام خواهد داد:

 • آزمایش ادرار که برای بررسی وجود خون یا دیگر نشانه ی سرطان در ادرار شما انجام می شود
 • آزمایش خون که چگونگی عملکرد کلیه ی شما را نشان می دهد
 • پیلوگرافی داخل وریدی (IVP) عکس برداری اشعه ی ایکس از کلیه ی شما بعد از تزریق نوعی رنگ که به دستگاه اداری می رود و هرگونه تومور را مشخص میکند.
 • سونوگرافی از امواج صوتی استفاده میکند تا از کلیه های شما تصویری ایجاد کند. سونوگرافی میتواند به تشخیص نوع تومور جامد یا پرشده از مایع کمک کند.
 • سی تی اسکن از اشعه ی ایکس و رایانه استفاده میکند تا تصاویر سریالی و باجزئیاتی را از کلیه ی شما تهیه کند. سی تی اسکن عملا جایگزین پیلوگرام و سونوگرافی به عنوان ابزاری برای تشخیص سرطان کلیه شده است.
 • ام آر آی از امواج مغناطیسی قوی و امواج رادیوو استفاده میکند تا از بافت های نرم درون بدن شما تصویری ایجاد کند. ممکن است برای ایجاد تصویر بهتر نیاز باشد نوعی ماده ی کنتراست ویژه برای شما تزریق کنند.
 • آتریوگرام کلیه. این تصویر برداری برای ارزیابی خون رسانی به تومور استفاده میشود. این تصویر برداری زیاد استفاده نمی شود، اما ممکن است به تشخیص تومورهای کوچک کمک کند. این روش استفاده های دیگری نیز دارد.

سرطان کلیه بدخیم

بیوپسی یا نمونه برداری از سرطان کلیه

برخلاف خیلی از انواع دیگر سرطان، ممکن است پزشک شما بدون انجام نمونه برداری (بیوپسی) از تشخیص سرطان کلیه اطمینان حاصل کند. بعضی اوقات، برای تایید تشخیص نمونه برای انجام میشود.

ممکن است پزشک شما از نمونه برداری سوزنی برای برداشت مقدار کوچکی از بافت استفاده کند، نمونه بعد از آن برای تشخیص سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد.

همچنین ممکن است نمونه برداری درجه ی سرطان را مشخص کند که سرطان چه میزانی تهاجم دارد. اغلب جراح به سادگی تمام تومور را خارج میکند و بعد از آن نمونه ای از بافت را مورد بررسی قرار می دهد.

وقتی پزشک شما سرطان کلیه را تشخیص داد، ممکن است نیاز باشد که آزمایش های دیگری انجام دهید تا مشخص شود که آیا سرطان از کلیه به کلیه ی مقابل، یا دیگر قسمت های بدن منتشر شده است یا خیر.

وقتی که سرطان از جایی که شروع شده است به نقطه ی دیگری منتشر شود، متاستاز داده است. ممکن است نیاز به انجام سی تی اسکن یا ام آر آی داشته باشید. یک عکس اشعه ی ایکس از قفسه ی سینه مشخص میکند که آیا سرطان به ریه ها منشتر شده است یا خیر.

یک اسکن استخوان میتواند مشخص کند که سرطان در استخوان وجود دارد. این آزمایش ها میتوانند به پزشک شما کمک کنند که درجه ی سرطان کلیه را مشخص کند.

درجه بندی سرطان کلیه

پیش آگهی شما به سلامت عمومی شما و همینطور درجه و مرحله ی سرطان کلیه بستگی دارد. این ها درجه های سرطان کلیه هستند. درجه ی بالاتر به معنی تومور پیشرفته تر میباشد.

☑ تومور درجه 1سرطانی کلیه

تومور 7 سانتی متر یا کوچک تر و در یک کلیه باشد

☑ تومور درجه 2 سرطانی کلیه

تومور بزرگ تر از 7 سانتی متر و در یک کلیه باشد

☑ تومور درجه 3 سرطانی کلیه

 •  توموری که در کلیه و فقط یک گره لنفاوی نزدیک باشد
 •  توموری که در کلیه وجود دارد عروق خونی را درگیر کرده باشد و ممکن است در گره لنفاوی نزیک نیز وجود داشته باشد
 •  تومور در بافت چربی اطراف کلیه وجود داشته باشد و همچنین ممکن است گره لنفاوی اطراف را نیز درگیر کرده باشد
 •  تومور به ورید های بزرگ یا بافت اطراف کلیه گسترش یافته، اما نه به صورت دوطرفه در غده های فوق کلیه و نه فراتر از فاسیای کلیه ای

☑ تومور درجه 4 سرطان کلیه

 • سرطان به بافت های خارج از لایه ی چربی اطراف کلیه منتشر شده، و همچنین ممکن است گره های لنفاوی نزدیک را نیز درگیر کرده باشد.
 • سرطان ممکن است به اندام های دیگر منتشر شده باشد، مانند روده، پانکراس ویا ریه ها
 • سرطان به خارج از فاسیای کلیه ای منتشر شده باشد (شامل گسترش پیوسته و دوطرفه به غده های فوق کلیه)

عکس سرطان کلیه

سرطان کلیه چه مدت طول میکشد؟

دوره بیماری سرطان کلیه و بهبود آن بستگی به درجه توده و سن فرد دارد نمیتوان به صورت کلی بیان کرد چقدر طول می کشد بیمار بهبود یابد .

درمان قطعی سرطان کلیه چیست؟

وقتی برای شما تشخیص سرطان کلیه داده شود و درجه ی آن مشخص گردد، شما و پزشکتان میتوانید درمان را طراحی کنید. ممکن است بخواهید اطلاعاتی بدست آورید تا احساس کنید برای تصمیم گیری اطلاعات کافی دارید.

ممکن است پزشکتان برای درمان شما را به یک متخصص ارجاع دهد. این متخصص میتواند یک اورولوژیست، یک متخصص سرطان (آنکولوژیست) یا یک جراح باشد. قبل از شروع درمان، بسیاری از افراد فکر میکنند بهتر است نظر پزشک دیگری را نیز درمورد تشخیص سرطان کلیه و درمان آن بدانند.

سرطان کلیه یکی از متداول ترین سرطان هایی است که خود به خود فروکش میکند. یا این حال وقوع آن بسیار کم است (حدود 0.5 درصد).

آیا سرطان بدخیم کلیه درمان دارد؟

چند نوع درمان استاندارد برای سرطان کلیه وجود دارد. در بیشتر موارد، جراحی اولین قدم است. حتی اگر با جراحی تمام تومور خارج شود، ممکن است پزشک شما درمان اضافه تری پیشنهاد کند تا هرگونه سلول سرطانی باقی مانده و غیرقابل مشاهده را از بین ببرد.

سرطان کلیه درمان دارد

انواع جراحی سرطان کلیه

این ها انواع اصلی جراحی سرطان کلیه هستند. این که کدام درمان را انجام بدهید به مقدار پیشرفت سرطان شما بستگی دارد.

✅ نفرکتومی ریشه ای

نفرکتومی ریشه ای که در آن کلیه، غده فوق کلیه و بافت اطراف را خارج میکنند. در این روش اغلب گره های لنفاوی اطراف را نیز خارج میکنند. این روش متداول ترین نوع جراحی برای سرطان کلیه است و امروزه میتواند از طریق یک برش کوچک و به وسیله لاپاراسکوپی انجام شود.

✅ نفرکتومی ساده

نفرکتومی ساده که فقط کلیه را خارج میکنند.

✅ نفرکتومی جزئی

نفرکتومی جزیی که در آن قسمت سرطانی کلیه و مقداری از بافت اطراف آن را خارج میکنند. این عمل برای افرادی که تومور کوچکی دارند (کوچک تر از 4 سانتی متر) یا برای بیمارانی که نفرکتومی ریشه ای امکان آسیب به کلیه ی دیگر را داشته باشد استفاده میشود.

شما میتوانید با یک کلیه تا زمانی که عملکرد مناسبی داشته باشد نیز زندگی کنید. اگر جراح هردو کلیه را خارج کند یا هردو کلیه عملکرد نداشته باشند، شما برای پاکسازی خونتان نیاز به دستگاه (دیالیز) یا یک کلیه جدید (پیوند کلیه) دارید.

✅ پیوند کلیه

پیوند کلیه درصورتی امکان پذیر است که سرطان فقط در کلیه ی شما بوده باشد و دهنده ی کلیه نیز وجود داشته باشد.
اگر جراحی نتواند سرطان کلیه شما را خارج کند، ممکن است پزشک گزینه ی دیگری برای کمک به تخریب تومور پیشنهاد کند.

✅ کرایوتراپی

کریوتراپی که از سرمای شدید برای از بین بردن تومور استفاده میکند

✅ ابلیشن رادیوفرکوئنسی

 ابلیشن رادیوفرکوئنسی که از امواج رادیویی با انرژی بالا برای سوزاندن تومور استفاده میکند.

✅ امبولیزه کردن شریانی

 امبولیزه کردن شریانی که شامل وارد کردن ماده ای در شریان منتهی به کلیه است. این کار جریان خون تومور را مسدود میکند. این فرآیند ممکن است برای کمک به کوچک کردن تومور قبل از جراحی انجام شود.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

0
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید بتازگی بعد از بیوپسی از کلیه مادرم متوجه تومور بدخیم ۵سانتی شدیم چاره چیه آقای دکترخواهش میکنم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید جهت رویت سی تی اسکن یا ام آر آی ایشان 

 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر.داداش من چند سالی بود که کلیه درد داشت ولی هربار با چند تا قرص و امپول مسکن کارش فیصله داده میشد تا اینکه امسال دردش شدید شد به دکتر مراجعه کرد دکتر گفت کلیش عفونت داره و باید با جراحی خارج بشه بعد از جراحی بازم ازمایش داد و گفتن عفونتش رشد کرده چند روز بعد درد کلیه و پا اذیتش میکرد واسه آزمایش به تهران مراجعه کرد بعد چند تا ازمایش گفتن سرطان بدخیم هم هست.حالا گفتم ازتون بپرسم امیدی هست؟راه درمانش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۲ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   مراچعه حضوری با تمام مدارک داشته باشید 

 • تصویر کاربر مهران یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان. من از سراب مزاحمتون میشم . دختر من سرطان کلیه داره و کلیه چپش را برداشتن و در حین شیمی درمانی سرپایی سرطان ریشه انداخت که الان شیمی در مانی بصورت بستری در تبریز درمان میشه. ودختر من 4 ساشه.بخاطر خداوند متعال در صورت امکان نظریه خود را به تلفن بنده پیام بزارید. 09144319215 مهران رمضانی . امیدی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   بستگی به جواب پاتولوژی دارد

 • تصویر کاربر سید جمعه ۸ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  .پدرم 60 سال سنشه اولین بار حدود دو سال پیس علایم سرطان کلیه مشاهده شد ولی درمان شروع نکردیم تا سه ماه پیش که کلیه راست و دو غده 12 و 5 سانتی خارج کردیم الان بعد سه ماه دوباره میگن چهار غده کوچک اطراف کبد و معده دیده شده .هر چی میخوره بالا میاره
  دو راه پیشنهاد دادن قرص کیتنت وعمل دوباره
  نظر شما چیه بهترین راه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۸ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   عمل مجدد

 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من نزدیک ب 3 سالی هس ک پهلو از کمر ب بالا سمت چپم هر از گاهی درد دارم چن ازمایشم ک دادم مشکلی نداشم فقط ویتامین د خیلی پایین بوده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر صدف شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  میخواستم بپرسم برا بیماران سرطان کلیه در حال حاضر در ایران داروی پازوپانیب و سانیتینیب تجویز میشه یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   تحت نظر متخصص رادیوتراپی انکولوژی یا فوق تخصص هماتولوژی انکولوژی باشید

 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پدرم سرطان کلیه داره کلیه کاملا خارج شده نفرکتمی رادیکال.در لگن پخش شده تازگیام زده به مهره کمر و دنده هاش قرص کیتنت هم استفاده میکنه خاستم بدونم اخرش چی میشه؟البته پرتو درمانی قراره انجام بشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   آخر و عاقبت خوبی در انتظار نیست با متخصص انکولوژی در تماس باشید 

 • تصویر کاربر احترام جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.خواستم بدونم سرطان کلیه که از نوع کرموفوب است و با اندازه 2 سانتیمتر ، آیا قابلیت متاستاز به روده و تخمدان را دارد؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)
   1. بعیده 
 • تصویر کاربر امینی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر ،در بیمار ما ۶ ماه است که متوجه تومور کلیه شده اند،اولین در مان قرص کتینت دواز ده ونیم دو بار در روز بود ولی بعد از ۶ ماه با سی تی اسکن رنگی متوجه شدند که موثر نبوده و تومور پیشربت کرده و دارو را عوض کردند و آفنی تور جایگزین کردن،باتوجه به اینکه تومور حدود یکسانت و لنف نفروتیک رو در گیر کرده چرا با جراحی ان رو خارج نمیکنن و دکترشون اصرار به درمان دارویی دارن؟تحمل عوارض داروی قبلی براشون خیلی سخت بود و دوباره داروی دیگر که حتما عوارض بیشتری داردحتما سخت تر است..
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   حتما باید جراحی بشه و درمان اولیه تومور کلیه جراحی است نه دارو مگر بیماری در جاهای دیگر بدن پخش شده باشه (متاستاز) 

 • تصویر کاربر ارین چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدرم پارسال سال ۹۷ دچار بیماری کلیوی (سرطان کلیه ) در کلیه راستش شد و بعد مصرف ۹ ماه قرص کیتنت به کلیه چپش هم سرایت کرده و سایزشم بیشتر شده باید چیکار کنیم اگه ممکنه ادرس مطب لطف کنین که حضوری خدمت برسیم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 3 ماه پیش)

   در قسمت تماس با دکتر آدرس و گوگل مپ مطب هستش

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر