دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

موثر ترین روش درمان سرطان کلیه

سرطان کلیه بیماری می باشد که علائمی مانند وجود خون در ادرار و پهلو درد دارد، در ادامه به بررسی علائم و بررسی دقیق سرطان کلیه می پردازیم. 

علائم سرطان کلیه چه چیزهایی هستند؟

در بسیاری از موارد، ممکن است افراد در ابتدا علائمی مربوط به سرطان کلیه نداشته باشند. با رشد تومور، ممکن است علائم ایجاد شوند. ممکن است شما یکی یا تعداد بیشتری از علائم سرطان کلیه را داشته باشید:

 • وجود خون در ادرار
 • یک توده در پهلو یا شکم شما
 • از دست دادن اشتها
 • دردی در پهلوی شما که خوب نمی شود
 • از دست دادن وزن که دلیل مشخصی نداشته باشد
 • تبی که هفته ها طول بکشد و به دلیل سرماخوردگی یا عفونت دیگری نباشد
 • خستگی شدید
 • کم خونی
 • ورم مچ پا یا پاها

سرطان کلیه ای که به دیگر نقاط بدن منتشر شده باشد میتواند علائم زیر را ایجاد کند:

 • تنگی نفس
 • سرفه ی خونی
 • درد استخوانی

آیا سرطان کلیه کشنده است

چگونه میتوانم بفهمم آیا سرطان کلیه دارم یا خیر؟

ممکن است شما علائم آن را داشته باشید، مانند درد در پهلو، از دست دادن وزن، یا خستگی شدید. یا ممکن است پزشک شما در هنگام انجام یک معاینه ی معمولی متوجه یک توده در پهلوی شما شود، یا علائمی از سرطان کلیه را در آزمایشی که برای بیماری دیگری انجام داده اید مشاهده کند. برای تایید تشخیص سرطان کلیه، نیاز به یک معاینه ی جسمانی، پیشینه ی پزشکی و آزمایش هایی دارید.

معاینه پزشک و تشخیص سرطان کلیه

پزشک شما شکم و پهلوهایتان را معاینه میکند تا به دنبال توده بگردد و وجود تب و فشار خون بالا به همراه موارد دیگری را در شما بررسی میکند.

آزمایش های لازم برای سرطان کلیه

همچنین ممکن است درمورد عادات سلامتی، هرگونه درد در گذشته، و درمان هایی که انجام داده اید مورد پرسش قرار بگیرید. برای تشخیص سرطان کلیه، پزشک شما یک یا تعداد بیشتری از آزمایش های زیر را برای شما انجام خواهد داد:

 

 • آزمایش ادرار که برای بررسی وجود خون یا دیگر نشانه ی سرطان در ادرار شما انجام می شود
 • آزمایش خون که چگونگی عملکرد کلیه ی شما را نشان می دهد
 • پیلوگرافی داخل وریدی (IVP) عکس برداری اشعه ی ایکس از کلیه ی شما بعد از تزریق نوعی رنگ که به دستگاه اداری می رود و هرگونه تومور را مشخص میکند.
 • سونوگرافی از امواج صوتی استفاده میکند تا از کلیه های شما تصویری ایجاد کند. سونوگرافی میتواند به تشخیص نوع تومور جامد یا پرشده از مایع کمک کند.
 • سی تی اسکن از اشعه ی ایکس و رایانه استفاده میکند تا تصاویر سریالی و باجزئیاتی را از کلیه ی شما تهیه کند. سی تی اسکن عملا جایگزین پیلوگرام و سونوگرافی به عنوان ابزاری برای تشخیص سرطان کلیه شده است.
 • ام آر آی از امواج مغناطیسی قوی و امواج رادیوو استفاده میکند تا از بافت های نرم درون بدن شما تصویری ایجاد کند. ممکن است برای ایجاد تصویر بهتر نیاز باشد نوعی ماده ی کنتراست ویژه برای شما تزریق کنند.
 • آتریوگرام کلیه. این تصویر برداری برای ارزیابی خون رسانی به تومور استفاده میشود. این تصویر برداری زیاد استفاده نمی شود، اما ممکن است به تشخیص تومورهای کوچک کمک کند. این روش استفاده های دیگری نیز دارد.

سرطان کلیه بدخیم

بیوپسی یا نمونه برداری از سرطان کلیه

برخلاف خیلی از انواع دیگر سرطان، ممکن است پزشک شما بدون انجام نمونه برداری (بیوپسی) از تشخیص سرطان کلیه اطمینان حاصل کند. بعضی اوقات، برای تایید تشخیص نمونه برای انجام میشود.

ممکن است پزشک شما از نمونه برداری سوزنی برای برداشت مقدار کوچکی از بافت استفاده کند، نمونه بعد از آن برای تشخیص سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد.

همچنین ممکن است نمونه برداری درجه ی سرطان را مشخص کند که سرطان چه میزانی تهاجم دارد. اغلب جراح به سادگی تمام تومور را خارج میکند و بعد از آن نمونه ای از بافت را مورد بررسی قرار می دهد.

وقتی پزشک شما سرطان کلیه را تشخیص داد، ممکن است نیاز باشد که آزمایش های دیگری انجام دهید تا مشخص شود که آیا سرطان از کلیه به کلیه ی مقابل، یا دیگر قسمت های بدن منتشر شده است یا خیر.

وقتی که سرطان از جایی که شروع شده است به نقطه ی دیگری منتشر شود، متاستاز داده است. ممکن است نیاز به انجام سی تی اسکن یا ام آر آی داشته باشید. یک عکس اشعه ی ایکس از قفسه ی سینه مشخص میکند که آیا سرطان به ریه ها منشتر شده است یا خیر.

یک اسکن استخوان میتواند مشخص کند که سرطان در استخوان وجود دارد. این آزمایش ها میتوانند به پزشک شما کمک کنند که درجه ی سرطان کلیه را مشخص کند.

سرطان کلیه چه درجه هایی دارد؟

پیش آگهی شما به سلامت عمومی شما و همینطور درجه و مرحله ی سرطان کلیه بستگی دارد. این ها درجه های سرطان کلیه هستند. درجه ی بالاتر به معنی تومور پیشرفته تر میباشد.

☑ تومور درجه ۱سرطانی کلیه

تومور ۷ سانتی متر یا کوچک تر و در یک کلیه باشد

☑ تومور درجه ۲ سرطانی کلیه

تومور بزرگ تر از ۷ سانتی متر و در یک کلیه باشد

☑ تومور درجه ۳ سرطانی کلیه

 •  توموری که در کلیه و فقط یک گره لنفاوی نزدیک باشد
 •  تومری که در کلیه وجود دارد عروق خونی را درگیر کرده باشد و ممکن است در گره لنفاوی نزیک نیز وجود داشته باشد
 •  تومور در بافت چربی اطراف کلیه وجود داشته باشد و همچنین ممکن است گره لنفاوی اطراف را نیز درگیر کرده باشد
 •  تومور به ورید های بزرگ یا بافت اطراف کلیه گسترش یافته، اما نه به صورت دوطرفه در غده های فوق کلیه و نه فراتر از فاسیای کلیه ای

☑ تومور درجه ۴ سرطان کلیه

 • سرطان به بافت های خارج از لایه ی چربی اطراف کلیه منتشر شده، و همچنین ممکن است گره های لنفاوی نزدیک را نیز درگیر کرده باشد.
 • سرطان ممکن است به اندام های دیگر منتشر شده باشد، مانند روده، پانکراس ویا ریه ها
 • سرطان به خارج از فاسیای کلیه ای منتشر شده باشد (شامل گسترش پیوسته و دوطرفه به غده های فوق کلیه)

عکس سرطان کلیه

درمان سرطان کلیه چیست؟

وقتی برای شما تشخیص سرطان کلیه داده شود و درجه ی آن مشخص گردد، شما و پزشکتان میتوانید درمان را طراحی کنید. ممکن است بخواهید اطلاعاتی بدست آورید تا احساس کنید برای تصمیم گیری اطلاعات کافی دارید.

ممکن است پزشکتان برای درمان شما را به یک متخصص ارجاع دهد. این متخصص میتواند یک اورولوژیست، یک متخصص سرطان (آنکولوژیست) یا یک جراح باشد. قبل از شروع درمان، بسیاری از افراد فکر میکنند بهتر است نظر پزشک دیگری را نیز درمورد تشخیص سرطان کلیه و درمان آن بدانند.

سرطان کلیه یکی از متداول ترین سرطان هایی است که خود به خود فروکش میکند. یا این حال وقوع آن بسیار کم است (حدود ۰٫۵ درصد).

چند نوع درمان استاندارد برای سرطان کلیه وجود دارد. در بیشتر موارد، جراحی اولین قدم است. حتی اگر با جراحی تمام تومور خارج شود، ممکن است پزشک شما درمان اضافه تری پیشنهاد کند تا هرگونه سلول سرطانی باقی مانده و غیرقابل مشاهده را از بین ببرد.

سرطان کلیه درمان دارد

💥انواع جراحی سرطان کلیه

این ها انواع اصلی جراحی سرطان کلیه هستند. این که کدام درمان را انجام بدهید به مقدار پیشرفت سرطان شما بستگی دارد.

✅ نفرکتومی ریشه ای

نفرکتومی ریشه ای که در آن کلیه، غده فوق کلیه و بافت اطراف را خارج میکنند. در این روش اغلب گره های لنفاوی اطراف را نیز خارج میکنند. این روش متداول ترین نوع جراحی برای سرطان کلیه است و امروزه میتواند از طریق یک برش کوچک و به وسیله لاپاراسکوپی انجام شود.

✅ نفرکتومی ساده

نفرکتومی ساده که فقط کلیه را خارج میکنند.

✅ نفرکتومی جزئی

نفرکتومی جزیی که در آن قسمت سرطانی کلیه و مقداری از بافت اطراف آن را خارج میکنند. این عمل برای افرادی که تومور کوچکی دارند (کوچک تر از ۴ سانتی متر) یا برای بیمارانی که نفرکتومی ریشه ای امکان آسیب به کلیه ی دیگر را داشته باشد استفاده میشود.

شما میتوانید با یک کلیه تا زمانی که عملکرد مناسبی داشته باشد نیز زندگی کنید. اگر جراح هردو کلیه را خارج کند یا هردو کلیه عملکرد نداشته باشند، شما برای پاکسازی خونتان نیاز به دستگاه (دیالیز) یا یک کلیه جدید (پیوند کلیه) دارید.

✅ پیوند کلیه

پیوند کلیه درصورتی امکان پذیر است که سرطان فقط در کلیه ی شما بوده باشد و دهنده ی کلیه نیز وجود داشته باشد.
اگر جراحی نتواند سرطان کلیه شما را خارج کند، ممکن است پزشک گزینه ی دیگری برای کمک به تخریب تومور پیشنهاد کند.

✅ کرایوتراپی

کریوتراپی که از سرمای شدید برای از بین بردن تومور استفاده میکند

✅ ابلیشن رادیوفرکوئنسی

 ابلیشن رادیوفرکوئنسی که از امواج رادیویی با انرژی بالا برای سوزاندن تومور استفاده میکند.

✅ امبولیزه کردن شریانی

 امبولیزه کردن شریانی که شامل وارد کردن ماده ای در شریان منتهی به کلیه است. این کار جریان خون تومور را مسدود میکند. این فرآیند ممکن است برای کمک به کوچک کردن تومور قبل از جراحی انجام شود.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

0
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسمانه یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادر بنده در سن 54 سالگی جراحی تومور کلیه به علت rcc گرید 1 انجام دادند که نصف کلیه چپ رو برداشتند میخواستم بدونم بعد ازگذشت سه سال از عملشان آیا طب هسته ای و کنترل و چک کردن ضایعات در قسمتهای دیگر بدن به صورت دوره ای چند وقت به چند وقت نیاز هست مثلا اسکن شکم و لگن با تزریق یا ام آر آی مغز و...
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   بستگی به اندازه تومور کلیه اولیه داره

 • تصویر کاربرمیلاد یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید اقای دکتر مادرم امروز سونوگرافی دادن تو جوابش اومده که :
  تصویر منطقه هیپواکو با کپسول مشخص به ابعاد 12×20 mm در پل تحتانی کلیه چپ مشهود است
  چرا که ضایعه میتواند نفرومای مادر زادی و ضایعات فضاگیر نظیر متاستاز و به طور کلی DYSPLASIA باشد که با بررسی سریال هویت ان مشخص خواهد گردید.
  حاشیه ضایعه پر خون است و میتواند یک کالیس مسدود باشد .

  اقای دکتر الان ما نگرانیم که شاید این یه توده باشه
  خواهش میکنم هرچه زودتر جواب بدین
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون و با تزریق وریدی و خوراکی انجام بدین

 • تصویر کاربرارش چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ۷ ماه پیش مادرم پهلو درد داشتن بردیم دکتر بعد سی اتی اسکن گفتن یه تومور ۱۰ سانتی هستش و کلیه رو برداشتن بعد از عمل گفتن تومور ۷ سانت بوده از نوع rcc و تومرحله 3 هستش و فقط سه ماه یبار بیارین چکاپ .می خواستم بدونم تومور که تو جواب پاتولوژی کوچیک تر بوده بهتره یانه ؟ و نظر شما چیه درمان دیگه ای نمیخواد؟؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   جواب پاتولوژی رو برام بفرستین

 • تصویر کاربرپويا شنبه ۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  متاسفانه مادر بنده دچار كيست ٣ سانتي در كليه خود شده ان سن ايشون ٦٥ سال دكترا ميگن بايد عمل بشه تا بفهميم بدخيم يا خوشخيم
  من سوالم اينكه با توجه به ازمايش خون و عدم وجود علامت هاي مربوط به سرطان بازهم نميشه با فطعيت گفت خوش خيم هست يا سرطاني
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام سی تی اسکن شکم و لگن بدون و با تزریق وریدی و خوراکی باید انجام بشه

 • تصویر کاربرMaryam چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشی دکتر پدر من با سن پناه و شش سال دچار سرطان کلیه شده است و کلیه سمت راست را جراحی کرده و متاسفانه به سر و ریه ها زده بعد پرتو درمانی و استفاده از دارو نیو لیوم nivolumnb تحت کنترل قرار گرفته سوالم اینه این دارو شیمی درمانی این نوع سرطان درمان می‌کند ؟؟؟و چقدر احتمال خوب شدن داره ممنون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام این سوالات رو باید از دکتر انکولوژی بپرسید ما فقط مسئول انجام جراحی هستیم

 • تصویر کاربرحسینی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آیا سنگ کلیه میتواند عامل ایجاد فشار خون بالا باشد؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورپنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام بله میتواند

 • تصویر کاربرفراهانی چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام برادر من 2 سال پیش سرطان روده داشتن ک با شیمی درمانی بهبود پیدا کردن . الان بعد از 2 سال احساس درد شدید در ناحیه چپ شکمشون داشتن با مراجعه با پزشک مربوطه متوجه متاستاز شدن . دکترشون گفتن ک کلیه ایشون هم درگیر شده و اوضاع مساعدی ندارن و باید شیمی درمانی رو از سر بگیرند . می خوام بدونم ایا امکان بهبود وجود دارد ؟ اینکه چطور باید از وخامت بیماریشون مطلع بشم چون دکترشون فقط میگه در شرایط نامساعدی قرار داره
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   با سلام باید از نزدیک عکسها و آزمایشات را ببینم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر