دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

موثر ترین روش درمان سرطان کلیه

سرطان کلیه بیماری می باشد که علائمی مانند وجود خون در ادرار و پهلو درد دارد، در ادامه به بررسی علائم و بررسی دقیق سرطان کلیه می پردازیم. 

سرطان کلیه چیست؟

همانطور که از اسمش پیداست، سرطان کلیه سرطانی است که سلول های کلیه را هدف قرار می دهد. بسته به نوع سرطان، علائم و راه درمان آن نیز متفاوت است.

علائم سرطان کلیه را بشناسید

در بسیاری از موارد، ممکن است افراد در ابتدا علائمی مربوط به کنسر کلیه نداشته باشند. با رشد تومور، ممکن است علائم ایجاد شوند. ممکن است شما یکی یا تعداد بیشتری از علائم سرطان کلیه را داشته باشید:

 • وجود خون در ادرار
 • یک توده در پهلو یا شکم شما
 • از دست دادن اشتها
 • دردی در پهلوی شما که خوب نمی شود
 • از دست دادن وزن که دلیل مشخصی نداشته باشد
 • تبی که هفته ها طول بکشد و به دلیل سرماخوردگی یا عفونت دیگری نباشد
 • خستگی شدید
 • کم خونی
 • ورم مچ پا یا پاها

سرطان  در کلیه اگر به دیگر نقاط بدن منتشر شده باشد میتواند علائم زیر را ایجاد کند:

 • تنگی نفس
 • سرفه ی خونی
 • درد استخوانی

آیا سرطان کلیه کشنده است

آیا سرطان کلیه کشنده است؟

در میان سرطان های مربوط به مجاری ادراری و نواحی تناسلی، سرطان کلیه میتواند کشنده ترین نوع آن باشد. اما نکته اینجاست که اگر در مراحل اولیه، شناسایی و درمان شود، خطرناک نخواهد بود و فرد ممکن است به راحتی درمان شود.

طول عمر بیماران سرطان کلیه

یکی از عوامل موثر در طول عمر بیماران مبتلا به این سرطان، چربی های دور شکم می باشد. در تحقیقاتی که در دانشگاه واشنگتن صورت گرفته است چربی دور شکم زنان رابطه عکس با طول عمر بیماران داشته است و زنانی که کمی چاق تر بوده و چربی دور شکم بیشتر داشتند طول عمر کمتری دارند.

چگونه میتوانم بفهمم آیا سرطان کلیه دارم یا خیر؟

ممکن است شما علائم آن را داشته باشید، مانند درد در پهلو، از دست دادن وزن، یا خستگی شدید. یا ممکن است پزشک شما در هنگام انجام یک معاینه ی معمولی متوجه یک توده در پهلوی شما شود، یا علائمی از کنسر کلیه را در آزمایشی که برای بیماری دیگری انجام داده اید مشاهده کند. برای تایید تشخیص سرطان کلیه، نیاز به یک معاینه ی جسمانی، پیشینه ی پزشکی و آزمایش هایی دارید.

معاینه پزشک و تشخیص سرطان کلیه

پزشک شما شکم و پهلوهایتان را معاینه میکند تا به دنبال توده بگردد و وجود تب و فشار خون بالا به همراه موارد دیگری را در شما بررسی میکند.

آزمایش های لازم برای سرطان کلیه

همچنین ممکن است درمورد عادات سلامتی، هرگونه درد در گذشته، و درمان هایی که انجام داده اید مورد پرسش قرار بگیرید. برای تشخیص سرطان کلیه، پزشک شما یک یا تعداد بیشتری از آزمایش های زیر را برای شما انجام خواهد داد:

 • آزمایش ادرار که برای بررسی وجود خون یا دیگر نشانه ی سرطان در ادرار شما انجام می شود
 • آزمایش خون که چگونگی عملکرد کلیه ی شما را نشان می دهد
 • پیلوگرافی داخل وریدی (IVP) عکس برداری اشعه ی ایکس از کلیه ی شما بعد از تزریق نوعی رنگ که به دستگاه اداری می رود و هرگونه تومور را مشخص میکند.
 • سونوگرافی از امواج صوتی استفاده میکند تا از کلیه های شما تصویری ایجاد کند. سونوگرافی میتواند به تشخیص نوع تومور جامد یا پرشده از مایع کمک کند.
 • سی تی اسکن از اشعه ی ایکس و رایانه استفاده میکند تا تصاویر سریالی و باجزئیاتی را از کلیه ی شما تهیه کند. سی تی اسکن عملا جایگزین پیلوگرام و سونوگرافی به عنوان ابزاری برای تشخیص سرطان کلیه شده است.
 • ام آر آی از امواج مغناطیسی قوی و امواج رادیوو استفاده میکند تا از بافت های نرم درون بدن شما تصویری ایجاد کند. ممکن است برای ایجاد تصویر بهتر نیاز باشد نوعی ماده ی کنتراست ویژه برای شما تزریق کنند.
 • آتریوگرام کلیه. این تصویر برداری برای ارزیابی خون رسانی به تومور استفاده میشود. این تصویر برداری زیاد استفاده نمی شود، اما ممکن است به تشخیص تومورهای کوچک کمک کند. این روش استفاده های دیگری نیز دارد.

سرطان کلیه بدخیم

بیوپسی یا نمونه برداری از سرطان کلیه

برخلاف خیلی از انواع دیگر سرطان، ممکن است پزشک شما بدون انجام نمونه برداری (بیوپسی) از تشخیص این سرطان اطمینان حاصل کند. بعضی اوقات، برای تایید تشخیص نمونه برای انجام میشود.

ممکن است پزشک شما از نمونه برداری سوزنی برای برداشت مقدار کوچکی از بافت استفاده کند، نمونه بعد از آن برای تشخیص سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرد.

همچنین ممکن است نمونه برداری درجه ی سرطان را مشخص کند که سرطان چه میزانی تهاجم دارد. اغلب جراح به سادگی تمام تومور را خارج میکند و بعد از آن نمونه ای از بافت را مورد بررسی قرار می دهد.

وقتی پزشک شما سرطان کلیه را تشخیص داد، ممکن است نیاز باشد که آزمایش های دیگری انجام دهید تا مشخص شود که آیا سرطان از کلیه به کلیه ی مقابل، یا دیگر قسمت های بدن منتشر شده است یا خیر.

وقتی که سرطان از جایی که شروع شده است به نقطه ی دیگری منتشر شود، متاستاز داده است. ممکن است نیاز به انجام سی تی اسکن یا ام آر آی داشته باشید. یک عکس اشعه ی ایکس از قفسه ی سینه مشخص میکند که آیا سرطان به ریه ها منشتر شده است یا خیر.

یک اسکن استخوان میتواند مشخص کند که سرطان در استخوان وجود دارد. این آزمایش ها میتوانند به پزشک شما کمک کنند که درجه ی سرطان کلیه را مشخص کند.

پیشگیری بهتر از درمان است

در این مقاله روش های پیشگیری از سرطان کلیه و عوامل افزایش خطر این بیماری را بخوانید.

پیشگیری از سرطان کلیه

درجه بندی سرطان کلیه

پیش آگهی شما به سلامت عمومی شما و همینطور درجه و مرحله ی بیماری بستگی دارد. این ها درجه های سرطان کلیه هستند. درجه ی بالاتر به معنی تومور پیشرفته تر میباشد.

☑ تومور درجه ۱سرطانی کلیه

تومور ۷ سانتی متر یا کوچک تر و در یک کلیه باشد

☑ تومور درجه ۲ سرطانی کلیه

تومور بزرگ تر از ۷ سانتی متر و در یک کلیه باشد

☑ تومور درجه ۳ سرطانی کلیه

 •  توموری که در کلیه و فقط یک گره لنفاوی نزدیک باشد
 •  توموری که در کلیه وجود دارد عروق خونی را درگیر کرده باشد و ممکن است در گره لنفاوی نزیک نیز وجود داشته باشد
 •  تومور در بافت چربی اطراف کلیه وجود داشته باشد و همچنین ممکن است گره لنفاوی اطراف را نیز درگیر کرده باشد
 •  تومور به ورید های بزرگ یا بافت اطراف کلیه گسترش یافته، اما نه به صورت دوطرفه در غده های فوق کلیه و نه فراتر از فاسیای کلیه ای

☑ تومور درجه ۴ سرطان کلیه

 • سرطان به بافت های خارج از لایه ی چربی اطراف کلیه منتشر شده، و همچنین ممکن است گره های لنفاوی نزدیک را نیز درگیر کرده باشد.
 • سرطان ممکن است به اندام های دیگر منتشر شده باشد، مانند روده، پانکراس ویا ریه ها
 • سرطان به خارج از فاسیای کلیه ای منتشر شده باشد (شامل گسترش پیوسته و دوطرفه به غده های فوق کلیه)

عکس سرطان کلیه

سرطان کلیه چه مدت طول میکشد؟

دوره بیماری سرطان کلیه و بهبود آن بستگی به درجه توده و سن فرد دارد نمیتوان به صورت کلی بیان کرد چقدر طول می کشد بیمار بهبود یابد .

درمان قطعی سرطان کلیه چیست؟

وقتی برای شما تشخیص سرطان کلیه داده شود و درجه ی آن مشخص گردد، شما و پزشکتان میتوانید درمان را طراحی کنید. ممکن است بخواهید اطلاعاتی بدست آورید تا احساس کنید برای تصمیم گیری اطلاعات کافی دارید.

ممکن است پزشکتان برای درمان شما را به یک متخصص ارجاع دهد. این متخصص میتواند یک اورولوژیست، یک متخصص سرطان (آنکولوژیست) یا یک جراح باشد. قبل از شروع درمان، بسیاری از افراد فکر میکنند بهتر است نظر پزشک دیگری را نیز درمورد تشخیص سرطان کلیه و درمان آن بدانند.

سرطان در کلیه یکی از متداول ترین سرطان هایی است که خود به خود فروکش میکند. یا این حال وقوع آن بسیار کم است (حدود ۰.۵ درصد).

آیا سرطان بدخیم کلیه درمان دارد؟

چند نوع درمان استاندارد برای سرطان در کلیه وجود دارد. در بیشتر موارد، جراحی اولین قدم است. حتی اگر با جراحی تمام تومور خارج شود، ممکن است پزشک شما درمان اضافه تری پیشنهاد کند تا هرگونه سلول سرطانی باقی مانده و غیرقابل مشاهده را از بین ببرد.

سرطان کلیه درمان دارد

انواع جراحی سرطان کلیه

این ها انواع اصلی جراحی سرطان کلیه هستند. این که کدام درمان را انجام بدهید به مقدار پیشرفت سرطان شما بستگی دارد.

✅ نفرکتومی ریشه ای

نفرکتومی ریشه ای که در آن کلیه، غده فوق کلیه و بافت اطراف را خارج میکنند. در این روش اغلب گره های لنفاوی اطراف را نیز خارج میکنند. این روش متداول ترین نوع جراحی برای سرطان کلیه است و امروزه میتواند از طریق یک برش کوچک و به وسیله لاپاراسکوپی انجام شود.

✅ نفرکتومی ساده

نفرکتومی ساده که فقط کلیه را خارج میکنند.

✅ نفرکتومی جزئی

نفرکتومی جزیی که در آن قسمت سرطانی کلیه و مقداری از بافت اطراف آن را خارج میکنند. این عمل برای افرادی که تومور کوچکی دارند (کوچک تر از ۴ سانتی متر) یا برای بیمارانی که نفرکتومی ریشه ای امکان آسیب به کلیه ی دیگر را داشته باشد استفاده میشود.

شما میتوانید با یک کلیه تا زمانی که عملکرد مناسبی داشته باشد نیز زندگی کنید. اگر جراح هردو کلیه را خارج کند یا هردو کلیه عملکرد نداشته باشند، شما برای پاکسازی خونتان نیاز به دستگاه (دیالیز) یا یک کلیه جدید (پیوند کلیه) دارید.

✅ پیوند کلیه

پیوند کلیه درصورتی امکان پذیر است که سرطان فقط در کلیه ی شما بوده باشد و دهنده ی کلیه نیز وجود داشته باشد.
اگر جراحی نتواند توده های سرطانی را از کلیه شما را خارج کند، ممکن است پزشک گزینه ی دیگری برای کمک به تخریب تومور پیشنهاد کند.

✅ کرایوتراپی

کریوتراپی که از سرمای شدید برای از بین بردن تومور استفاده میکند.

✅ ابلیشن رادیوفرکوئنسی

 ابلیشن رادیوفرکوئنسی که از امواج رادیویی با انرژی بالا برای سوزاندن تومور استفاده میکند.

✅ امبولیزه کردن شریانی

 امبولیزه کردن شریانی که شامل وارد کردن ماده ای در شریان منتهی به کلیه است. این کار جریان خون تومور را مسدود میکند. این فرآیند ممکن است برای کمک به کوچک کردن تومور قبل از جراحی انجام شود.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر الهام شنبه ۲۱ فروردین ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  من خانمی هستم 51 ساله امروز سونو گرافی انجام دادم که این جور جواب دادن کلیه ها با سایز و اکوی طبیعی بدون هیدرونفروز مشهودند در حدحساسیت سونوگرافیک در کلیه ها سنگ دیده نشده مثانه با ضخامت جداری طبیعی بدون توده یا سنگ دیده مشوذ یک توده اکوژن (6×6)دربخش تحتانی کلیه چپ دیده شد آنژیومیولیپوم آرندم ریاسایر نئوپلاسم ها محتمل است این یعنی چی نه درد پهلو دارم و ته خون توی ادرارم هست و نه تنگی نفس دارم اما پروتئین دفع میکنم لطفا منو راهنمایی کنید ممنونم و سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۱ فروردین ۰( 1 هفته پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر نازی دوشنبه ۲ فروردین ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت مادرمن برای مشکلی به سونوگرافی رفته بود که همونجا متوجه توده ای در روی کلیه شدند بعد از اون به دکتر مرا جعه کرده ومتوجه شدند که کیست کلیه است وگفتند فورا عمل کنه بهد عمل کیست خارج شده را به از مایشگاه فرستادن حالا که نتیجش اومده نوشته سرطان کانیسیوم بدخیمه حالا باید چیکار کنیم خطرناکه وایا با اینکه عمل کرده بازم ممکن بدجود بیاد وتصویر ازمایش فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲ فروردین ۰( 4 هفته پیش)

   به جراحی که عمل کرده مراجعه کنید چون اون میدونه سر عمل چیکار کرده و اون میتونه بهتون کنم کنه 

 • تصویر کاربر فرزادبهرامی یکشنبه ۱ فروردین ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  باسلام و تشکر ببخشید خانم من سرطان کلیه داره ویکماهه که کلیه وعده روی آن را دکترپرهوده کرمانشاه خارج کرده ولی بعلت نداری حقیقتن داروی شیمی درمانی بعدازیکماه نگرفتیم آیا مشکلی پیش نمیاد بعداز یکماه پتروشیمی درمانی مصرف کنه الان دکتر ۹ودمان نیست بپرسیم ممنونم اگر راهنمای بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ فروردین ۰( 4 هفته پیش)

   جواب پاتولوژی کلیه رو برام بفرستین و بهم بگین آیا در بدنش سرطان پخش شده یا نه 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  پدز من شرایط بسیار بدی دارد و هر روز بدتر می‌شود درد های زیادی در ناحیه کمر و پهلو و قفسه سینه دارد و همچنین صدایش ضعیف شده و گاهی احساس نفس تنگی دارد دکتر ایشان بعد از انجام پت اسکن فقط کپسول Sutent یا سونیتینیب که ایرانیش فقط هست تجویز کردند که متأسفانه به پدر نساخت و سبب افت پلاکت و گلبول‌های سفید و قرمز شد حالا دوز ۲۵ رو تجویز کردند که باز هم به نظرم عوارض دارد ولی کارایی دوز،۵۰ را ندارد آیا فقط سونیتینیب کفایت می‌کند یا باید درمانهای دیگری همچون شیمی درمانی و پرتو درمانی، جراحی یا داروهای قوی تری مصرف شود سوال اساسی من این است که آیا پدر من خوب می‌شود که اگر بدانم خوب می‌شود حاضرم همه کاری برای وجود پدرم و حفظ سلامتی ایشان انجام بدم همه ی کارهای خوبی که یک پسر میتواند برای پدر خود انجام دهد من نیز انجام می‌دهم فقط کمک شما رو نیاز دارم آقای دکتر لطفأ راهنمائی بفرمائید سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   خیلی کاری نمیشه کرد اگر شرایط عمل را دارند کلیه باید خارج شود تا اثر داروها بهتر شود ولی امید به زندگی از نظر علمی کمتر از یکی دو سال است مگر معجزه رخ دهد امیدنان به خدا باشد 

 • تصویر کاربر ف جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما دکتر بزرگوار
  ببخشید یکی از آشنایان، درد شدید در ناحیه کلیه دارن و در ادرارشون هم خون مشاهده کردن و احساس خستگی و بی اشتهایی زیادی و تب هم دارن.
  و یک دکتر عمومی هم بهشون گفتن که حتما آزمایش انجام بدن تا علت رو پزشک متخصص بررسی کنن.
  نظر شما بزرگوار رو میخواستم بدونم برای انجام آزمایش چقدر وقت دارن؟ آزمایش رو باید زود انجام بدن یا تا ۱ ماه میتونن صبر کنن؟
  ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار سریعتر انجام بدین نمیشه یک ماه صبر کرد 

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر
  آیا بستن شریان کلیه سرطانی کمکی به سلامتی بیمار میکند
  ایشان دندانساز کبد و ریه هم شده اند
  بیمار دچار ضعف شدید است و زمین گیر رختخواب است و زیر اکسیژن میباشد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   اگر خونریزی از کلیه دارند این کار جلوگیری از خونریزی می کند 

 • تصویر کاربر مینو دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  ببخشید اقای دکتر ما پیش انکواوژیست رفتیم به ما داروی sunitinib دادن گفتن خوشبختانه به جایی سرایت نکرده
  کامل کلیه و چربی های اطرافش تخلیه شده الان خطری تهدیدش نمیکنه ????
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   در سی تی اسکن ریه تا جایی که یادمه متاستاز داشت 

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  من طی یک سونوگرافی شکم متوجه شدم کلیه چپم توده ای به اندازه 3 سانتیمتر داره که پس از سی تی اسکن تشخیص دادند که سرطان کلیه از نوع Rcc است که با مشاوره پزشکان نفرکتومی ریشه ای کردند و پاتولوژی نوع آن را سلولیت ساده تشخیص دادند الان دقیقا دو ساله که از تاریخ جراحی گذشته و هر 6ماه چک آپ میرم میخواستم بدونم
  ۱. امکان عود بیماری وجود داره ؟
  ۲. چگونه میتونم پیشگیری کنم؟
  ۳. دارویی برای جلوگیری از ابتلا مجدد هست؟
  لطفا راهنمایی کنید.ممنون (۴۵ ساله هستم)
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   جواب پاتولوژی رو بفرستین 

 • تصویر کاربر مینو یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  ببخشید این نوع توده متاستاز داشته ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام در پاتولوژی متاستازی ذکر نشده ولی بسیار بسیار تومور بدخیمی می باشد و همه جاهای کلیه را درگیر کرده 

  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۵ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   البته الان نگاه میکردم در ابتدای برگه پاتولوژی نوشته به ریه ها متاستاز داشته 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  دکتر جان الان 10 روز مادرم عمل کلیه کرده و کلیه سمت چپ را برداشتن و یکی دو غده هم از مثانش را در آوردن دکترش گفت عمل موفق آمیز بوده و فقط باید شیمی درمانی بشه من جواب پاتولوژی را می فرستم خدمتتان اگه زحمتی نیست لطفاً نظرتان را اعلام نمائید و جواب پاتولوژی خوش خیم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   تومور حالب بدخیم بوده و به غدد لنفاوی اطراف شریان آئورت انتشار پیدا کرده و نیاز به شیمی درمانی هست ولی مثانه مشکلی نداشته در آینده هم نیاز به پیگیریها از جهت عود تومور نیاز خواهد داشت 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر