علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان

علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان و مردان به چه صورت است؟ طناب اسپرم ­بر، جریان خون را به بیضه ها می رساند. هنگامی که بیضه حول این طناب پیچ می خورد، وضعیتی به وجود می آید که به آن پیچ خوردگی بیضه می گویند. این وضعیت سبب متوقف شدن جریان خون، تورم و دردی شدید و ناگهانی می شود. پیچش بیضه وضعیتی اضطراری است که باید هر چه سریع تر برای درمان آن اقدام کرد. پیچش بیضه باعث نرسیدن جریان خون به بیضه می شود و در نهایت سبب مرگ بیضه و بافت های اطراف آن می شود. پیچش بیضه وضعیتی جدی، اما قابل درمان است.

پیچ خوردگی بیضه چگونه رخ می دهد؟

هر بیضه به طناب اسپرم بر ( اسپرماتیک ) و کیسه بیضه متصل است. در صورتی که بیضه حول طناب اسپرم بر که از بیضه به سمت بالا و به درون شکم می رود، بچرخد، پیچش بیضه اتفاق می افتد. این چرخش سبب پیچیده شدن طناب اسپرم شده و جریان خون را کاهش می دهد. اگر بیضه چندین بار چرخش کند، جریان خون به طور کامل متوقف شده و فورا سبب آسیب می گردد. مردانی که پیچش بیضه دارند، ممکن است صفتی را به ارث برده باشند که به یکی از بیضه ها یا هر دوی آنها، اجازه چرخش آزادانه در درون کیسه بیضه را می دهند.

پیچش بیضه

در این افراد بیضه تنها به طناب اسپرم بر متصل بوده و به کیسه بیضه متصل نمی باشد. این وضعیت کیسه بیضه ناقوسی یا بل کلاپر نام دارد. زیرا در این اختلال، بیضه مانند یک زنگوله درون کیسه بیضه حرکت می کند.

تورشن بیضه

منظور از تورشن بیضه در کودکان چیست؟ پیچ خوردگی بیضه که به نام تورشن بیضه شناخته می شود، می تواند در هر زمانی، از جمله هنگام ایستادن، خوابیدن، ورزش کردن یا نشستن رخ دهد و عامل آغازکننده خاصی در افرادی که مستعد آن هستند وجود ندارد. گاهی اوقات این اختلال توسط یک آسیب یا رشد سریع در حین بلوغ ایجاد می شود.

عوامل خطرزا در پیچش بیضه

عواملی که احتمال پیچش بیضه را بیشتر می کنند شامل موارد زیر می شوند:

سن

 پیچ خوردگی بیضه بیشتر در مردان بین ۱۰ تا ۲۵ سال رایج است. این وضعیت می تواند در هر سنی رخ دهد، اما رخداد آن در بالای ۳۰ سالگی نادر است. پیچش بیضه در حدود ۶۵% موارد در نوجوانی و بین سنین ۱۲ تا ۱۸ سالگی رخ می دهد. این وضعیت هر ۱ در ۴۰۰۰ مرد را تا قبل از سن ۲۵ سالگی تحت تاثیر قرار می دهد.

سابقه پیچ خوردگی بیضه

 اگر پیچش بیضه قبلا رخ داده باشد و بدون درمان رفع شده باشد، در صورتی که علت زمینه ای توسط جراحی رفع نشده باشد این احتمال وجود دارد که این اختلال مجددا در هر دو بیضه اتفاق بیافتد.

آب و هوا

پیچش ها گاهی، سندرم زمستان نیز نامیده می شوند. زیرا اغلب زمانی اتفاق می افتند که هوا سرد می باشد. کیسه بیضه مردی که در رخت خوابی گرم دراز کشیده است شل و آزاد است. هنگامی که او از رخت خواب خارج می شود، کیسه بیضه او در معرض هوای سردتر اتاق قرار می گیرد. اگر طناب اسپرم بر هنگامی که کیسه بیضه شل بوده چرخیده باشد، این تغییر دمای ناگهانی می تواند به دام افتادن بیضه در آن موقعیت را موجب شود، که در نتیجه آن پیچش بیضه رخ می دهد.

پیچش بیضه در نوزادان

گاهی اوقات، پیچش بیضه قبل از تولد رخ می دهد. در این موارد، پیچش بیضه به طور طبیعی نمی تواند درمان شود، در این مواقع تصحیح موقعیت بیضه به وسیله جراحی پس از تولد توصیه می شود، تا تشخیص و تصحیح پیچش در بیضه دیگر انجام شده و از مشکلات باروری در آینده جلوگیری شود. علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان ممکن است به شکل های مختلفی بروز کند.

علائم پیچ خوردگی بیضه

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که منظور از علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان و آقایان چیست؟ فردی که پیچ خوردگی بیضه را تجربه می کند، ممکن است موارد زیر را داشته باشد:

 • درد شدید یا ناگهانی در یک بیضه
 • تورم کیسه بیضه
 • وجود توده در کیسه بیضه
 • حالت تهوع
 • وجود خون در منی
 • استفراغ
 • درد شکمی
 •  درد شدید در کشاله ران

همچنین فردی که دچار پیچ خوردگی بیضه شده، ممکن است متوجه شود که یک بیضه او بالاتر از حد طبیعی قرار گرفته و یا زاویه ای نامتعارف دارد. بیضه ای که دچار پیچش شده، می تواند بزرگتر شده و ممکن است رنگ آن قرمز یا سیاه شود. علائم معمولا ناگهانی رخ می دهند با این حال در برخی موارد ممکن است پیچش در طی چند روز اتفاق افتد.  در صورت وجود علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان و مردان مراجعه کردن به اورژانس در هنگام درد شدید و ناگهانی بیضه، امری ضروری است.

پیچش بیضه

علائم و نشانه ها می توانند به وسیله عامل دیگری ایجاد شده باشند، اما درمان سریع  پیچ خوردگی بیضه می تواند از آسیب شدید و یا از دست دادن بیضه جلوگیری کند. اگر دردی شدید در بیضه بدون هیچ درمانی خود به خود رفع شد، می تواند بیضه ای باشد که پیچ خورده و دوباره بدون مداخله، از حالت پیچ خوردگی بیرون آمده است. حتی اگر بیضه پیچ خورده به صورت خود به خود، از حالت پیچ خوردگی بیرون آمد، پیگیری سریع مراقبت پزشکی ضروری است، زیرا ممکن است جهت جلوگیری از رخداد دوباره این مشکل، به جراحی نیاز باشد.

تشخیص پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه معمولا یک مورد اورژانسی بوده و تشخیص و درمان آن باید به سرعت اتفاق افتد. پزشک کیسه بیضه، بیضه ها، شکم و کشاله ران را معاینه کرده و جهت فهمیدن اینکه این مشکل ناشی از پیچش بیضه یا وضعیتی دیگر می باشد، سوالاتی درباره علائم علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان و مردان خواهد پرسید.

پزشک ممکن است انعکاس بیمار را با به آرامی مالش دادن یا نیشگون گرفتن بین ران و ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته، ارزیابی کند. اگر پیچش بیضه ای وجود داشته باشد، احتمالا این انعکاس رخ نخواهد داد. در صورتی که پزشک از تشخیص مطمئن نباشد، فورا با یک پزشک اورولوژیست مشورت می شود، تا از آسیب دیدن سلامت بیضه جلوگیری شود. آزمایش های پزشکی که می توانند یک تشخیص را تایید کرده یا به شناسایی مشکلی دیگر کمک کنند، شامل موارد زیر می شوند:

آزمایش خون یا ادرار

این آزمایش جهت بررسی عفونت انجام می شود.

سونوگرافی از کیسه بیضه

برای ارزیابی جریان خون، سونوگرافی از کیسه بیضه انجام می شود. کاهش جریان خون می تواند نشانه ی پیچ خوردگی باشد.

اسکن هسته ای بیضه ها

این آزمایش شامل تزریق مقادیر بسیار کم مواد پرتوزا به درون جریان خون جهت شناسایی نواحی دارای جریان خون کاهش یافته، می شود. همچنین ممکن است جراحی اکتشافی جهت شناسایی اینکه علائم به وسیله پیچش بیضه ای یا وضعیتی دیگر به وجود آمده اند، انجام شود. اگر جراحی، پیچشی را نمایان نساخت جراح ممکن است جهت جلوگیری از مشکلات آینده، بیضه را به کیسه بیضه وصل کند. اگر درد برای چندین ساعت تداوم یافت و معاینه فیزیکی بیانگر پیچش بیضه ای بود، ممکن است بدون انجام آزمایشات بیشتر جراحی صورت گیرد تا از مرگ بیضه جلوگیری شود.

عمل pcnl

درمان پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه معمولا نیاز به جراحی اورژانسی دارد. اگر ظرف مدت ۴ تا ۶ ساعت جراحی صورت گیرد، بیضه می تواند نجات یابد، اما اگر بیش از این وقت تلف شود، ممکن است آسیبی جدی به بیضه وارد شده و فرد توانایی پدر شدن را از دست بدهد. جراح پیچش طناب اسپرم بر ( اسپرماتیک ) را جهت بازگرداندن جریان خون باز می کند. باز کردن پیچش بدون جراحی گاهی اوقات امکان پذیر است، اما جراحی می تواند از رخداد دوباره آن جلوگیری به عمل آورد.

این عمل جراحی ساده بوده و کمترین حد تهاجم را دارد. عمل تورشن معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. پزشک در حین جراحی اقدامات زیر را انجام خواهد داد:

 • برشی در کیسه بیضه به وجود خواهد آورد.
 • در صورت نیاز، پیچش طناب اسپرم بر را باز خواهد کرد.
 • جهت پیشگیری از پیچش یکی از بیضه ها یا هر دوی آنها، بیضه ها را به درون کیسه بیضه بخیه خواهد زد.
 • بخیه زدن هر دو بیضه سبب می شود تا بیضه دیگر دچار پیچش نشود.

هر چه پیچ خوردگی بیضه زودتر باز شود، شانس درمان موفق بیشتر خواهد بود. پس از ۶ ساعت، آسیبی دائمی ممکن است به بیضه برسد و پس از ۱۲ ساعت ۷۵ درصد احتمال از دست دادن بیضه وجود دارد. هنگامی که بیضه از بین می رود باید برداشته شود تا از عفونت قانقاریا جلوگیری شود. پس از جراحی بیمار نیاز دارد تا از فعالیت های شدید و فعالیت های جنسی به مدت چند هفته خودداری کند.

پیچش بیضه

پیشگیری از پیچ خوردگی بیضه

داشتن بیضه هایی که توانایی چرخش و حرکت آزادانه به عقب و جلو در کیسه بیضه را دارند، صفتی ارثی می باشد. برخی مردان این صفت را داشته و برخی دیگر ندارند. تنها راه جلوگیری از چرخش بیضه برای مردان دارای این صفت، جراحی جهت متصل کردن هر دو بیضه به کیسه بیضه می باشد، تا بیضه ها نتوانند به طور آزادانه چرخش کنند. اغلب موارد پیچ خوردگی بیضه ، اگر ظرف مدت ۶ ساعت درمان شوند، نیازی به عمل برداشتن بیضه (ارکیکتومی) ندارند. هر چند که اگر بیش از ۴۸ ساعت به طول انجامند، اغلب بیماران نیاز به تخلیه بیضه آسیب دیده دارند.

پیچش در هر دو بیضه به ندرت رخ می دهد و میزان آن ۲ مورد در هر ۱۰۰ مورد می باشد. اگر بیضه تخلیه شود، به این معنی نیست که فرد نمی تواند بچه دار شود. بیضه دیگر به تنهایی قادر به تولید مقدار کافی از اسپرم جهت باروری می باشد. هر چند که، تعداد کم اسپرم در مردانی که سابقه پیچش را داشته اند دیده شده است. علاوه بر این عمل تخلیه بیضه می تواند تولید هورمون در نوزادان را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی اوقات، بیضه باقی مانده جهت جبران وضعیت پیش آمده، بزرگتر می شود. فرد باید پوشیدن لباس های محافظ در هنگام ورزش کردن و انجام دیگر فعالیت ها را برای محافظت از بیضه دوم، مد نظر قرار دهد.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  من واریکوسل دارم درد شدیدی احساس میکنم به گونه ای ازار دهنده حس سنگینی داغ شدگی تو بیضه چپ دارم ایا اگر جراحی کنم دردم خوب میشه ؟ ازمایش اسپرمم نرمال بوده اما دردی که دارم میکشم غیر قابل تحمله برام و زندگیم رو مختل کرده.
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   به احتمال ۷۰ درصد خوب میشی ولی ۳۰ درصد هم ممکنه تاثیری نداشته باشه 

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  با سلام من تعداد اسپرمم در حد استاندارد بوده ولی تحرکش ضعیف هست با اینک از داروهای تقویتی و ویتامینها استفاده کردم ولی باز تقویت نشده لطفا داروی قوی و یا راهی هست راهنمایی کنید چون پول انجام آی وی اف را ندارم فقیریم .bayazer@yahoo.com.tr
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   اگر در معاینه واریکوسل ندارید راهی نداره به جز آی یو آی یا آی وی اف

 • تصویر کاربر ماهان جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام بنده چندسال هست که برای درمان زودانزالی هفته ای ۳تا ترامادول 100مصرف میکنم هربار نزدیکی یکی پلی وابسته نیستم وگاهی تا دوهفته هم که نزدیکی نداشتم مصرف نکردم. ولی دچار ناباروری بخاطر اشکال در مرفولوژی اسپرم هستم ایا ترامادول میتواند عامل این مشکل باشد؟ واگر عامل هست با قطع مصرف مشکل برطرف میشود؟ منون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   ممکنه

 • تصویر کاربر عبدااله جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام من واریکوسل دارم ونعوظ ضعیف دارم دو سه ماهه که این طوری شدم آیا از واریکوسل یا دلیل دیگه ای داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   بعیده از واریکوسل باشه 

 • تصویر کاربر کیان جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بنده جوان 26 ساله ای هستم که چند ماه پیش با درد بیضه مواجه شدم و دکتر که رفتم دکتر بعر از انجام سونو و ازمایش عفونت اپیدمیت تشخیص دادن که برای من یک عدد امپول انتی بیوتیک نوشتن و چند قرص که اونهارو استفاده کردم و خوب نشدم
  این دکتر به بنده گفتن که اصلا نباید انزال داشته باشید و رابطه جنسی
  دکتر رو عوض کردم و ایشون به من گفتن که اون امپولی که براتون نوشتن کم بوده و فقط باکتری هارو مقاوم تر کرده ایسون یه دوره 14 روزه قرص دایکسی سایکلین و سیپروفلوکساسیین نوشتن و گفتن که باید خود انزالی داشته باشین حداقل هفته ای سه بار
  من مجموعا شاید حدود 3 ماهه دارم قرص مصرف میکنم و خودانزالی هم دارم اما متاسفانه هنوز که هنوز درد بیضه من که بخاطرعفونت بوده خوب نشده و حس میکنم هنوز هم عفونت هست تو بیضم همین الان که دارم پیام رو مینویسم حدود یک ماهی هست که قرص مصرف میکردم خوب شده بود باز دوباره بدتر شد که یک دوره 20 روزه دایکسی سایکلین و سیپرو نوشتن اثر نکرد گفتن سه هفته دیگه سیپرو مصرف کنید اگر خوب نشیدید بیاین...هنوز هم خوب نشده دکتر... اگر میشه بنده رو راهنمایی بفرمایید خیلی بابت این قضیه نگران هستم چون حس میکنم بیضم کوچکتر شده و از عوارض این قرص ها هم خیلی میترسم و ضمن اینکه یه جا خوندم نوشته بود ممکنه اگر درمان اثر نکنه بیضه رو بردارن... لطفا منو راهنمایی کنین چیکار کنم... در ضمن بنده نیشابور هستم و نزدیک مشهد اگر دکتر خوب مشهد میشناسید معرفی کنید و یا هر جای دیگه من میرم فقط بدونم که خوب میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   حتما به پزشکان بگید از نظر سل ادراری و تب مالت شما رو بررسی کنن

 • تصویر کاربر داوود چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خسته نباشید
  ببخشید من یه مقدار کجی در آلت تناسلی دارم که عکساشون رو جسارتا ارسال می کنم ببینم آیا به عمل جراحی این میزان از کجی نیاز داره و درمان دارویی یا نه لزومی نداره؟
  و اینکه چون در حین رابطه گاهی شلی آلت دارم چند جا دیدم که کسایی که کجی آلت دارن به هر دلیل مث پیرونی و و و ، باید در خوردن قرص هایی مث سیلدنافید احتیاط کنن، آیا میشه من از داروهای نعوظ قبل رابطه استفاده کنم یا منع خاصی هست به خاطر کجی آلت
  خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   خیلی کج نیست و اگر در نزدیکی کردن مشکلی ندارید نیاز به جراحی نیست _ بله میتوانید از سیلدنافیل استفاده کنید

  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   خیلی کج نیست و اگر در نزدیکی کردن مشکلی ندارید نیاز به جراحی نیست _ بله میتوانید از سیلدنافیل استفاده کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Mn چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر برخشید اگر یه پسر بچه ای موقع بلوغش باشه اما بیضه هاش رشد نکنه ایا درمانی هست که به رشد بیضه ها کمک کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   حتما به فوق تخصص غدد مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ارسام جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام 8 ماهی دچار درد بیضه شدم و پیش 4 تا دکتر ارولوژی رفتم و پس از معایه و دیدن ازمایش ها چیزی تشخیص داده نشد.
  ولی 30 روزی میشه دچار قلنج کمر میشم و با گرفتن ان درد بیضه خیلی کم میشه .درد بیضه به همراه درد در ران همراه هست و همچنین در ماهیچه های اطراف مقعد می باشد.نکته دیگه کیسه بیضه خیلی پوست اضافی داره اما نقوض انجام میشه .
  و نکته دیگه اینکه من خیلی میشینم به دلیل کارم و در زمانی که درد نداشته باشه پیاده روی اونم بین 6 الی 10 کیلومتر انجام میدم.
  اقای دکتر مشکل کجاس؟من خیلی نگرانم دچار سرطان بیضه نشم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   با یک جراح مغز و اعصاب مشورت کن اگر دیسک کمر نداشته باشی ممکن است التهاب پروستات داشته باشید

 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام.21 ساله هستم.قد 180 وزن70.صورتم موی کمی داره.یا موهای روی دستم از هشت سال قبل به همون صورت کم مونده.نمیدونم به بیضه ها هم مربوطه یا نه.ولی بیضه هام احساس میکنم کوچک شدنقبلا سفتی اونهارو حس میکردم.اما الان کیسه بیضه خیلی منقبض میشه و بیضه ها به سختی قابل تشخیصن.التم هم بسیار تیره و کوچک هست..نعوظ اتفاق نمیفته.دکتر هم نمیرم حضوری .اگر عکس لازم هست بفرسم.ترس از دکتر رفتن باعث شده از درمان عقب بمونم.چه دارویی لازمه.که هم رشد ریش و هورمون تستوسترون بالا بره و توده استخوانیم درشت تر بشه.چه ازمایشی لازمه.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   به فوق تخصص غدد مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مهتاب یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پسرم الان ده روزشه یک روز بعدازتولد تشخیص تورشن بیضه دادن متاسفانه گفتن راهی برای نجات بیضه سمت چپش نیست و دراوردن من خیلی نگرانشم توروخدا کمکم کنید چه مشکلاتی در اینده براش پیش میاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام احتمالا مشکلی نخواهد داشت و مواظب بیضه مقابلش باشین

درحال دریافت اطلاعات