علت کم آمدن ادرار چیست؟

علت کم شدن فشار ادرار در آقایان چیست؟ آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که نیاز داشته باشید به دستشویی بروید، اما فقط مقدار کمی ادرار دفع نمایید؟ آیا تا کنون برایتان اتفاق افتاده است که با وجود تلاش برای دفع ادرار، نتوانید این کار را انجام دهید؟ اگر پاسخ شما به این پرسش ها «بله» است، احتمالا کم شدن ادرار را تجربه کرده اید. در ادامه مطلب، علت کم آمدن ادرار را توضیح خواهیم داد.

علت کم آمدن ادرار

کند یا ضعیف شدن جریان ادراری، ممکن است هم در مردان و هم در زنان اتفاق بیوفتد. این عارضه بیشتر در مردان، و به خصوص افراد بالای ۵۰ سال، رخ می دهد؛ در غیر این صورت به عنوان urinary hesitancy (تاخیر در شروع جریان ادرار) شناخته می شود. این وضعیت، معمولاً به آرامی و در طول زمان ایجاد می گردد و می تواند در نهایت، منجر به احتباس ادرار یا ناتوانی در ادرار کردن شود. این بیماری ممکن است پیش از ایجاد این عوارض نهایی، چندان قابل توجه نباشد؛ اما می تواند سبب بروز ناراحتی گردد.

علت کم شدن ادرار

شرایط پزشکی مختلفی ممکن است بر جریان طبیعی ادرار تأثیر بگذارند. شایع ترین علت کاهش جریان ادراری در مردان، بزرگ شدن پروستات یا هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) است. بزرگ شدن پروستات، می تواند با افزایش فشار وارده بر مجرای ادراری (لوله ای ادرار را از مثانه خارج می کند)، سبب عبور کمتر ادرار از آن، و بنابراین کند شدن جریان ادرار گردد. این امر، در افراد دیابتی که به نوروپاتی دیابتی مبتلا باشند، تشدید می شود. سایر علل احتمالی برای کند شدن جریان ادرار عبارتند از: سرطان پروستات یا مثانه، انسداد در هر قسمتی از دستگاه ادراری (کلیه، مثانه یا مجاری ادراری)، اختلال نوروژنیک در عملکرد مثانه، عفونت های مکرر دستگاه ادراری (UTIs)، آسیب به دستگاه ادراری و هر شرایط دیگری که باعث ایجاد اسکار یا زخم گردد.

علائم کند شدن جریان ادرار

آهسته بودن جریان ادراری، اولین نشانه در ابتلا به این بیماری است. در صورت ابتلا به کند شدن جریان ادرار یا وجود مشکل دیگری در دستگاه ادراری تحتانی، ممکن است دچار نشت ادرار پس از اتمام دفع گردید، چندین بار در شب برای ادرار کردن از خواب بیدار شوید یا در قسمت های پایینی شکم، احساس ناراحتی داشته باشید. همچنین ممکن است پس از اتمام ادرار، احساس کنید که مثانه خود را به طور کامل تخلیه نکرده اید. کند بودن جریان ادرار و مشکلات ادراری مرتبط با آن، می تواند سبب بروز ناراحتی های بسیاری گردد.

در صورت ابتلا به کند بودن جریان ادرار، چه باید کرد؟

اگر دچار urinary hesitancy (تاخیر در شروع جریان ادرار) یا کند بودن جریان ادرار شده اید، باید حتما به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید. پزشک می تواند در یافتن علت بروز این عارضه و درمان آن، به شما کمک کند. برای درک بهتر شرایط و کمک به درمان این عارضه، اورولوژیست می تواند از معاینه فیزیکی، آزمایش ادرار (مانند آنالیز ادراری یا کشت ادرار) و آزمایش جریان ادراری استفاده نماید. آزمایش جریان ادراری، سرعت جریان ادرار را در طول زمان محاسبه می کند. این امر به پزشک، در ارزیابی دستگاه ادراری تحتانی و تشخیص وجود هرگونه انسداد در مجاری ادراری بیمار کمک می نماید.

این آزمایش، شامل ادرار کردن در یک قیف است. این قیف دارای یک ابزار اندازه گیری برای محاسبه مقدار ادرار، سرعت جریان ادرار و مدت زمان اتمام ادرار کردن می باشد. پس از انجام معاینه و آزمایشات مورد نیاز، اورولوژیست می تواند مصرف برخی دارو ها یا تغییرات لازم در سبک زندگی را برای بهبود جریان ادراری بیمار تجویز نماید.


دکتر رضا ولی پور متخصص ارولوژی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر