وجود زخم قرمز رنگ روی آلت تناسلی مردان به چه معناست؟

 زخم قرمز رنگ روی آلت تناسلی مردان ممکن است باعث نگرانی شود. ایجاد این زخم ها می تواند علت های گوناگونی داشته باشد که هر کدام از این علت ها در ظاهر تفاوت های بسیار کوچکی دارند، اما پیشگیری و درمان آنها کاملاً متفاوت است. ما در این مقاله به علل احتمالی ایجاد زخم قرمز رنگ روی آلت تناسلی مردان می پردازیم.

علت ایجاد زخم قرمز رنگ روی آلت تناسلی مردان

برخی از مشکلات و بیماری ها می توانند منجر به ایجاد زخم آلات تناسلی مردان یا ناحیه ی اطراف آن شوند. ما در ادامه به برخی از این مشکلات اشاره خواهیم کرد. اما باید بدانید که تنها راه برای اطمینان از علت زخم های قرمز روی آلت تناسلی، انجام آزمایش STD می باشد.

هرپس

دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس وجود دارد که می تواند زخم هایی در آلت تناسلی شما ایجاد کند: هرپس سیمپلکس نوع ۱ و هرپس سیمپلکس نوع ۲. ویروس هرپس معمولاً با تاول یا زخم های قرمز رنگ روی آلت تناسلی خود را نشان می دهد. این بیماری می تواند به شدت دردناک بوده و در عرض ۳ هفته گسترش پیدا کند.

هرپس تناسلی

هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV1)

این نوع از ویروس هرپس معمولاً ناحیه ی دهان را تحت تأثیر قرار داده و اغلب به عنوان «تبخال دهانی» شناخته می شود. HSV1 به شکل تبخال ظاهر می شود و می تواند از طریق بوسیدن یا استفاده از لیوان مشترک منتقل شود. همچنین، اگر فردی که دارای تبخال دهانی فعال است، با شریک جنسی خود سکس دهانی داشته باشد، هرپس به ناحیه تناسلی فرد مقابل سرایت می کند.

هرپس سیمپلکس نوع ۲ (HSV2)

این سویه از ویروس هرپس سیمپلکس عامل ایجاد هرپس تناسلی می باشد. HSV2 که معمولاً با نام «تبخال تناسلی» شناخته می شود، باعث بروز زخم های قرمزی مثل تبخال دهانی روی آلت تناسلی خواهد شد. این زخم ها معمولاً کوچک تر از تبخال دهانی بوده و ناحیه ی بزرگتری را درگیر می کنند. از دیگر تفاوت این نوع هرپس با تبخال دهانی این است که هرپس تناسلی معمولاً به صورت زخم های متعدد ظاهر می شوند، در حالی که تبخال دهانی معمولاً باعث ایجاد یک زخم می شود. تبخال تناسلی می تواند بسیار ناراحت کننده و دردناک باشد و تا زمانی که زخم ها به طور کامل بهبود پیدا نکرده است، قابلیت سرایت دارند.

سفلیس

یکی دیگر از عفونت های مقاربتی که می تواند منجر به ایجاد زخم تناسلی شود، سفلیس می باشد. از اولین نشانه های این بیماری می توان به زخم های قرمز بدون درد -که «شانکر» نامیده می شوند- اشاره کرد. سفلیس می تواند در هر ناحیه ای که در زمان رابطه ی جنسی، با فرد آلوده تماس پیدا کرده است ایجاد شود. زخم های سفلیس اغلب به صورت زخم های باز هستند، اما چون درد ندارند ممکن است به آن توجه نشود. سفلیس اولیه شامل زخم های قرمز کوچک و علائم خفیف دیگر می شود. رفته رفته شدت علائم بیشتر شده و ممکن است تورم غدد لنفاوی –به خصوص در ناحیه کشاله ران- را تجربه کنید.

پس از بهبود کامل زخم ها، علائم این بیماری به طور کامل از بین می رود. در صورت عدم استفاده از روش های درمانی برای بیماری سفلیس، شما ممکن است به سفلیس ثانویه مبتلا شوید. علائم سفلیس ثانویه بثورات پوستی شدید و علائمی مثل آنفولانزا می باشد. سفلیس ثانویه معمولاً ۴ تا ۱۰ هفته پس از بهبود سفلیس اولیه اتفاق می افتد.

سفلیس

زگیل تناسلی

یکی دیگر از علل احتمالی زخم قرمز رنگ روی آلت تناسلی مردان، زگیل تناسلی است. عامل اصلی ایجاد زگیل تناسلی (و زگیل معمولی) ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می باشد. زگیل تناسلی شبیه زگیل های معمولی است، با این تفاوت که در ناحیه تناسلی شما رخ می دهد. این زگیل ها کاملاً بدون درد هستند، اما ممکن است در اثر تماس سایر نواحی بدن با زخم باز زگیل، در آن نواحی بدن نیز پخش شوند. متأسفانه زگیل تناسلی مسری است و از طریق رابطه ی جنسی (در صورت ترکیدن زگیل ها) می تواند به شریک جنسی شما منتقل شود. پیشگیری از سرایت زگیل تناسلی دشوار است.

مخصوصاً اگر کاندوم ناحیه ی زگیل دار را نپوشاند. سویه های زیادی از HPV وجود دارند که همین امر، آزمایش تشخیص زگیل تناسلی را دشوار کرده است. بنابراین، برای تشخیص معمولاً به معاینه ی فیزیکی هم نیاز است.  همانطور که گفته شد، HPV دارای سویه های زیادی است. برخی از سویه های این ویروس با ایجاد جهش سلولی در دهانه ی رحم با گذشت زمان منجر به سرطان دهانه ی رحم می شوند. خوشبختانه، سویه هایی از HPV که زگیل تناسلی را به وجود می آورند، با سرطان دهانه رحم ارتباطی ندارند.

درمان زخم قرمز رنگ روی آلت تناسلی مردان

روش های درمانی که برای درمان زخم الت تناسلی به کار می روند، به علت ایجاد این زخم ها بستگی دارد. در اکثر مواقع شما باید آزمایشاتی برای تشخیص سفلیس و تبخال انجام دهید تا داروی متناسب ( مانند تجویز پماد زخم دستگاه تناسلی مردان)  با بیماری شما تجویز شود. زمانی که علت تشخیص داده شد، درمان های زیر پیشنهاد می شود:

سفلیس

سفلیس با آنتی بیوتیک های ساده درمان می شود. این دارو ها معمولاً به صورت داروهای تزریقی عضلانی (در باسن) در دسترس می باشند. معمولاً با به کار گیری این روش، سفلیس به طور کامل بهبود می یابد. با این وجود، توصیه می شود که آزمایشاتی برای تأیید بهبودی کامل بیماری انجام دهید. همچنین، ممکن است شما به مراجعه به یک متخصص نیاز داشته باشید.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی ممکن است خود به خود از بین برود. اما بهبود خود به خودی این زگیل ها معمولاً ماه ها یا سال ها طول می کشد. اغلب افراد به علت ماهیت و ظاهر این زگیل ها به دنبال درمان آن هستند. گزینه های درمانی زگیل تناسلی عبارتند از:

 • کرم ها یا محلول هایی که روی ناحیه آسیب دیده استعمال می شود. از این روش معمولاً به مدت چند هفته و چند بار در هر هفته استفاده می شود. استعمال این دارو ها ممکن است باعث درد و سوزش شوند.
 • جراحی. در این روش پزشک زگیل ها را تراشیده یا توسط لیزر می سوزاند. این روش ممکن است منجر به ایجاد زخم در ناحیه ی تحت درمان شود. همچنین، احتمال عود مجدد زگیل ها وجود دارد.
 • انجماد. در این روش پزشک توسط نیتروژن مایع زگیل ها را منجمد می کند. از عوارض جانبی این روش می توان به ایجاد زخم اشاره کرد. شما ممکن است برای درمان کامل زگیل تناسلی با روش انجماد به چند جلسه نیاز داشته باشید.

چگونه از زخم های آلت تناسلی پیشگیری کنیم؟

رابطه ی جنسی محافظت شده داشته باشید. استفاده از کاندوم می تواند از سرایت بیماری سفلیس جلوگیری کند. با این وجود، استفاده از کاندوم به طور قطعی نمی تواند از شما در برابر ویروس هرپس و HPV محافظت کند؛ زیرا قابلیت پوشش تمامی نواحی آلوده به این ویروس ها توسط کاندوم وجود ندارد. به عبارت دیگر، شما می توانید از نواحی اطراف آلت تناسلی نیز آلوده شوید. از رابطه ی جنسی با فردی که دارای زخم های قرمز روی آلت تناسلی است، خودداری کنید. این موارد تنها راه های مؤثر پیشگیری از هرپس و زگیل تناسلی هستند.


دکتر رضا ولی پور متخصص کلیه، مجاری ادراری و تناسلی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۳۰ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر من 10رپز میشه بعد رابطه صبح دیدم جوش های کوچک سفید درآمده من هروز میشوریم با صابون الا زخم های اول درآمده بود رفع شده بجاش جدید در آمده فک کنم تبخال تناسلی باشه برای درمان چه کنم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربر اتنا شنبه ۳۰ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پدر من به سرطان پروستات مبتلا هستش و این سرطان خیلی پیشرفته شده به مغز و استخوان هم زده جدیدا اطراف آلت تناسلی زخم و برجستگی های زیادی ظاهر شده میخواستم بدونم این زخم ها که خیلی برای پدرم دردناک هستش درمانی داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ بهمن ۰( 2 سال پیش)

   باید از نزدیک ببینم 

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۴ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  سلام یک هفته میشه که در قسمت ختنه گاه قرمزی ایجاد شده همراه با سوزش و خارش میخواستم بدون روش درمان یا اینکه چرا اینطوری میشه بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۴ دی ۰( 2 سال پیش)

   عکس واضح واضح واضح بفرست 

 • تصویر کاربر ک شنبه ۲۵ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام علت قرمز شدن جا ختنه بعد سکس چیست ی حالت قرمز شدن وباد کردن هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۵ دی ۰( 2 سال پیش)

   عکس واضح واضح واضح بفرست 

 • تصویر کاربر داریوش شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید زخم های کوچکی که فقط در قسمت بالایی ظاهر میشن وبعد از چند روز از بین میروند فقط کمی خارش دارند که البته چند مرتبه طی چهار یا پنج ماه تکرار شده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش)

   عکس بگیر بفرست 

درحال دریافت اطلاعات