اندازه طبیعی کلیه ها در بزرگسالان

کلیه ها یک جفت اندام لوبیایی شکل هستند که در اطراف ستون فقرات، زیر دنده ها و پشت شکم قرار گرفته اند. هر کلیه حدود ۴ یا ۵ اینچ طول دارد و تقریباً به اندازه یک مشت بزرگ است. نقش کلیه ها در بدن، تصفیه کردن خون است. آنها مواد زائد را از بدن دفع می کنند، تعادل مایعات بدن را حفظ می کنند و الکترولیت ها را در سطح مناسبی نگه می دارند. تمام خون بدن تقریباً ۴۰ بار در روز از درون کلیه ها عبور می کند. خون وارد کلیه ها می شود، مواد زائد خارج می شوند و در صورت لزوم، آب، نمک و مواد معدنی تنظیم می شوند.

سپس، خون تصفیه شده به بدن بر می گردد.  این ضایعات و مواد زائد تبدیل به ادرار می شوند و در لگنچه کلیه جمع می شوند. لگنچه کلیوی، یک اندام قیفی شکل است که مواد زائد را از طریق لوله ای به نام حالب به سمت مثانه تخلیه می کند. هر کلیه، حدود یک میلیون فیلتر ریز به نام نفرون دارد. کلیه های شما ممکن است فقط ده درصد کار کنند و شما متوجه هیچ گونه علامت یا مشکلی نشوید. اگر جریان خون به یک کلیه متوقف شود، بخشی از کلیه یا تمام آن ممکن است از کار بیفتد و منجر به نارسایی کلیوی شود.

نارسایی کلیوی

بیماری های کلیه

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 پیلونفریت (عفونت لگنچه کلیه): گاهی اوقات کلیه ممکن است بر اثر ورود باکتری عفونت کند و موجب کمر درد و تب شود. شایع ترین علت پیلونفریت، انتقال باکتری از عفونت مثانه ی درمان نشده است.

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 گلومرولونفریت: سیستم ایمنی بیش فعال ممکن است به کلیه ها حمله کند و موجب التهاب و آسیب آنها شود. خون و پروتئین موجود در ادار، مشکلات شایعی هستند که بر اثر گلومرولونفریت رخ می دهند. این شرایط همچنین می تواند منجر به نارسایی کلیوی شود.

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 سنگ های کلیه (نفرولیتیازیس): مواد معدنی موجود در ادرار، کریستال ها یا سنگ ها را تشکیل می دهند. این سنگ ها، ممکن است به اندازه ای بزرگ شوند که جریان ادرار را مسدود کنند. سنگ کلیه، یکی از دردناک ترین شرایط بدن است. اکثر سنگ های کلیه خود به خود دفع می شوند، اما برخی دیگر بیش از حد بزرگ هستند و نیاز به درمان دارند.

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 سندرم نفروتیک:در رابطه با سندرم نفروتیک باید گفت که آسیب به کلیه ها باعث می شود که پروتئین زیادی از خون وارد ادرار شود. ورم پا (اِدِم) ممکن است یکی از علائم این بیماری باشد.

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 بیماری کلیه پلی کیستیک: یک بیماری ژنتیکی منجر به تشکیل کیست های بزرگ در هر دو کلیه می شود که عملکرد آنها را مختل می کند.

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 نارسایی حاد کلیوی: به کاهش ناگهانی عملکرد کلیه گفته می شود. کم آبی بدن، انسداد در مجرای ادراری یا آسیب کلیوی می تواند موجب نارسایی حاد شود که معمولاً برگشت پذیر است.

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 نارسایی مزمن کلیوی: از دست دادن تدریجی عملکرد کلیوی می باشد که معمولاً برگشت ناپذیر است. دیابت و فشار خون بالا شایع ترین علل این شرایط هستند.

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 بیماری کلیوی مرحله نهایی (ESRD): از دست دادن کامل قدرت کلیه که معمولاً به علت بیماری کلیوی مزمن پیشرونده می باشد. افراد مبتلا به این شرایط برای زنده ماندن نیاز به دیالیز منظم دارند.

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 نکروز پاپیلاری: آسیب شدید به کلیه ها می تواند موجب شود، بخشی از بافت های کلیه آسیب ببینند و کلیه را مسدود کنند. این شرایط در صورت درمان نشدن می تواند موجب نارسایی کامل کلیه شود.

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 نفروپاتی دیابتی: قندخونی بالای ناشی از دیابت، به تدریج به کلیه ها آسیب می رساند و موجب بیماری مزمن کلیوی می شود. این شرایط همچنین ممکن است موجب سندرم نفروتیک (پروتئین در ادرار) شود.

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 نفروپاتی فشار خون: در این شرایط آسیب کلیه در اثر فشار خون بالا اتفاق می افتد و در نهایت موجب نارسایی مزمن کلیوی شود.

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 سرطان کلیه: کارسینوم سلول کلیوی، شایع ترین نوع سرطانی است که کلیه ها را درگیر می کند. رایج ترین علت سرطان کلیه، سیگار کشیدن است.

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 نفریت اینترستیشیال: التهاب بافت همبند درون کلیه، اغلب موجب نارسایی حاد کلیه می شود. واکنش های آلرژیک و عوارض جانبی دارویی، علل معمول این بیماری هستند.

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 بیماری تغییر جزئی: نوعی سندرم نفروتیک است که در آن سلولهای کلیه در زیر میکروسکوپ تقریباً طبیعی به نظر می رسند. این بیماری می تواند موجب ورم پا (اِدِم) شود. برای درمان این بیماری از استروئیدها استفاده می شود.

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 دیابت نفروژنیک: کلیه ها، توانایی تولید ادرار با غلظت مناسب را از دست می دهند که معمولاً به علت حساسیت دارویی می باشد. گرچه این شرایط به ندرت ممکن است خطرناک باشد، اما می تواند موجب تشنگی مداوم و تکرر ادرار شود.

Reverse Button on Samsung One UI 3.1.1 کیست کلیوی: کیست کلیه اغلب با بالا رفتن سن در افراد رخ می دهد و اغلب هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. کیست ها و توده های پیچیده ممکن است سرطانی باشند.

آزمایشات کلیه

درمان های کلیه

درمان درد کلیه

آنتی بیوتیک: عفونت های کلیه ناشی از باکتری ها، با آنتی بیوتیک ها قابل درمان هستند.

نفروستومی: یک لوله نازک (کاتتر) از طریق پوست وارد کلیه می شود. سپس ادرار به طور مستقیم از کلیه تخلیه می شود و هر انسدادی را در جریان ادرار دور می زند.

لیتوتریپسی: از طریق روش لیتوتریپسی یا سنگ شکنی برون اندامی، سنگ ها به قطعات کوچکتری تبدیل می شوند تا بتوانند از راه ادرار دفع شوند. اغلب اوقات، لیتوتریپسی با دستگاهی انجام می شود که امواج صوتی را درون بدن منعکس می کند.

نفرکتومی: نوعی جراحی برای خارج کردن کلیه می باشد. نفرکتومی برای سرطان کلیه یا آسیب کلیه شدید انجام می شود.

دیالیز: تصفیه مصنوعی خون برای جایگزینی عملکردی است که کلیه های آسیب دیده به طور طبیعی نمی توانند انجام دهند. همودیالیز رایج ترین روش دیالیز در ایالات متحده می باشد.

همودیالیز: فرد مبتلا به نارسایی کامل کلیه به دستگاه دیالیز متصل می شود. این دستگاه خون را تصفیه می کند و سپس به بدن برمی گرداند. همودیالیز معمولاً برای این افراد، سه بار در هفته انجام می شود.

دیالیز پریتونیل: از طریق یک کاتتر، مقدار زیادی از یک مایع مخصوص وارد شکم می شود و به بدن این امکان را می دهد تا با استفاده از بافت های داخل شکم، خون را تصفیه کند. پس از مدتی، این مایع به همراه ضایعات بدن دفع می شود.

پیوند کلیه: با پیوند کلیه به فرد مبتلا به نارسایی کامل کلیه، می توان عملکرد کلیه را بازیابی کرد. پیوند کلیه را می توان از یک اهداکننده زنده یا از اهداکننده ی که اخیراً فوت کرده است، انجام داد. 


دکتر رضا ولی پور متخصص کلیه، مجاری ادراری و تناسلی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فریبا شنبه ۱۱ دی ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام ۳۲ساله متاهل . دو بار آزمایش u/aیک پلاس Rbc دیده شدسونوکلیه و مثانه پر وخالی دادم .
  سنگ3mmدر کلیه چپ دیده شد بدون درد تب و سوزش و... فقط کلسیم ۸۰۰برای پیشگیری از پوکی استخوان و D3پنجاه هزار ۲عدد در ماه میخورم . آیا دارو ها ادامه یابد و رژیم خاصی باید دنبال کنم ؟ پدرم با همین مشخصات یک سنگ در کلیه اش دارد بدون علائم خاصی با تشکر 🤲
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۱ دی ۰( 3 هفته پیش)

   ویتامین د ماهی یکعدد بخور و قرص کلسیم سیترات بخور 

 • تصویر کاربر بهزاد جمعه ۱۷ دی ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر
  بنده ۳۰ ساله هستم کلسه چم تو سونو وسیتی اسکن اسپیرال مشخص شد اندازه کلیه چپ و پارنشیمش کوچیک شده
  اسکن هسته هم رفتم و drf کلیه چپ۳۰ درصد و drfکلیه راست ۷۰ درصد نوشته شده و مشکلی که دارم فشار دیاستولم معمولا بالای ۸۲ هست و الان روزی نصف قرص سینومیکس ۸۰/۵ مصرف میکنم
  لازم به ذکر است اندازه کلیه م در سال ۹۷ و ۹۸ طبق سونو گرافی هایی که داشتم درست بود سال ۹۹ کرونا گرفتم بعدا به علت درد ناحیه شکم به پزشک مراجعه کردم و متوجه شدم کلیه م کوچیک شده
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۱ دی ۰( 3 هفته پیش)

   سونوگرافی رنگی از شرایین کلیه ها جهت تنگی شریان کلیه انجام بده

  2. تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۱۲ دی ۰( 3 هفته پیش)
   برای انجام سونو داپلر تنگی شراین کلیه شرایط و آمادگی خاصی لازم هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۷ دی ۰( 2 هفته پیش)

   ناشتا باید باشی 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر صدر شنبه ۱۱ دی ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  کلیه راست:ابعاد ۴۰*۹۵
  کلیه چپ:۴۵*۱۰۷
  در یک مرد ۶۰ اندازه کلیه طبیعی هست؟کدوم کلیه بزرگ یا کوچک؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۱ دی ۰( 3 هفته پیش)

   سونوگرافی رنگی از کلیه ها از جهت تنگی شریان کلیه و اندازه دقیق کلیه ها انجام بدین 

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۳ دی ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر این عکس سونو منو میشه نگا کنید ورم داره کلیه.. ایا خطرناکه.. من دیابت هم دارم قندم ۱۳۷ هست..
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 1 ماه پیش)

   آزمایش کراتینین خون انجام بده 

 • تصویر کاربر لیلا جمعه ۳ دی ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  مادرم یک کلیه ندارد کلیه راست در سونو گرافی به طول 114 زده - آزمایش کراتین اوکی هست لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 1 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۳ دی ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  دلیل کوچک ترشدن اندازه ی کلیه راست درسونوگرافی چیه؟ راه درمان این کلیه چیست؟
  ممنون دکترجان.درضمن 34سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی رنگی از کلیه ها از نظر تنگی شریان رنال انجام بده 

 • تصویر کاربر Ava چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  ضمن سلام و احترام از محضر جناب دکتر
  آنتی بیوتیک مناسب و سریعالاثر برای عفونت ادراری کدام است؟باسپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سیپروفلوکساسین 

 • تصویر کاربر آوا سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت شما بخیر .من خانمی ۳۶ ساله و مجرد هستم .هفته پیش یه سنوگرافی شکم و لگن به اصرار خودم انجام دادم ظاهرا مشکلی نداشتم .سایز کلیه چپم ۱۰۲و سایز کلیه راستم ۹۲ بود .به نظر شما نیاز به پیگیری داره؟ ممنون میشم اگه جوابم رو بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 3 ماه پیش)

   سونوگرافی رنگی از کلیه ها از جهت سایز دقیق کلیه ها و تنگی شریان کلیه انجام بدین 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر