دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

چگونگی پاکسازی اسمگما

اسمگما ماده ای است که به طور طبیعی در اندام های تناسلی هر دو جنس نر و ماده یافت می شود. وجود این ماده در نتیجه ی رشد سلولهای پوست، ترشح چربی و رطوبت می باشد. اگر این روند ادامه پیدا کند، اسمگما می تواند بوی بد تولید کرده یا عفونی شود.

 در نهایت هنگامی که بخشی از بدن مبتلا به اسمگما می شود، آن ناحیه باید پاکسازی شود. در این مقاله، ما نحوه ی شناسایی اسمگما، بهترین راه های از بین بردن آن و چگونگی جلوگیری از پیشرفت اسمگما را برایتان شرح می دهیم.

اسمگما در مردان

تشخیص اسمگما

اسمگما ممکن است به صورت یک ماده پنیری ظاهر شده و موجب ناراحتی برخی افراد شود. با اینحال، هیچ جای نگرانی نیست مگر اینکه ماده رویت شده اسمگما نبوده و علائم عفونت باشد.

در مردان یا پسران ختنه نشده، پوسته ای وجود دارد که ناحیه جلویی سر آلت تناسلی را می پوشاند. اگر این ناحیه به طور مرتب تمیز نشود، عرق، چربی و سلولهای پوست، زیر این پوسته جلویی باقی می مانند.

برخی مواقع، اسمگما ممکن است به رنگ سفید و تکه های مرواریدی شکل زیر پوسته جلویی تبدیل شود. تا زمانی که فرد درد یا سایر علائم را، مشاهده نکند، موضوع نگران کننده ای وجود ندارد.

در مردان، اسمگما عمدتا در آنهایی که عمل ختنه را انجام نداده اند ایجاد می شود و در زنان ممکن است بین لابیا و اطراف کلاهک کلیتوریس رخ دهد.

اسمگما در مردان

در مردان بالغ، اسمگما ترکیبی از سلولهای پوستی و چربی است که توسط غده های تایسون زیر پوسته جلویی آلت تناسلی ساخته می شود. هدف اسمگما حفاظت و تولید چربی آلت تناسلی است.

نوزادان در هر دو جنس نر و ماده می توانند تولید مقادیر زیادی اسمگما را تجربه کنند و پیش از تمیز کردن آن می بایست با متخصص اطفال مشورت کنید.

اسمگما در مردان

هنگامیکه در یک نوزاد پسر، زیر پوسته جلویی آلت تناسلی اسمگما ایجاد می شود، والدین ممکن است پوسته جلویی را کنار زده و نوک آلت تناسلی را تمیز کنند. انجام این کار برای پاکسازی اسمگما پیشنهاد نمی شود.

در بیشتر مردان، پوسته جلویی از زمان تولید به نوک آلت تناسلی متصل بوده و همزمان با افزایش سن شروع به جدا شدن می کند. این جدا شدن نرمال به پوسته جلویی اجازه می دهد به عقب برگشته و تمیز شود. اگر پوسته جلویی توسط دست و به اجبار به عقب بازگردانده شود، منجر به درد شدید، خون ریزی، پارگی پوست و زخم می شود.

برخی مردان و پسران ممکن است قرمزی یا تورمی در ناحیه سر آلت تناسلی خود مشاهده کنند. این رخداد بالانیتیس نامیده می شود. مردان در هر سنی که این اتفاق را تجربه کنند می بایست به پزشک مراجعه کرده تا از عدم وجود مشکلات زیر اطمینان حاصل کنند:

 • عفونت
 • برفک
 • پسوریازیس یا سایر مشکلات پوستی
 • حساسیت مانند حساسیت به استفاده از صابون ها، شوینده ها یا کاندوم

# از بین بردن اسمگما در مردان

اگر آلت تناسلی مرد به طور مرتب شسته نشود، اسمگما رشد کرده و بد بو و عفونی شده و از حرکت پوسته جلویی جلوگیری می کند، پس بهتر است به صورت منظم آلت تناسلی خود را بشویید.

اسمگما در نوزادان و پسران جوان

 • پوسته جلویی نوزاد یا پسر کوچک را کنار نزنید، شما بعنوان فردی که وظیفه مراقبت از کودک را دارید می بایست با پزشک اطفال صحبت کرده تا سن مناسب برای عقب زدن پوسته جلویی را برای شما تعیین کند.
 • در طی حمامهای روتین، اندامهای تناسلی را با آب و صابون شستشو کنید.
 • از سوآپ، شستشو با آب یا مواد ضدعفونی کننده برای تمیز کردن زیر پوسته جلویی نوزاد استفاده نکنید.

همانطور که در بالا گفته شد، اگر پوسته جلویی خیلی زود عقب رانده شود، میتواند دردناک بوده و منجر به خون ریزی و پارگی پوست شود. بنابراین توجه به این نکته مهم است که پوسته جلویی کودکان و نوزادان پسر کوچک نباید خیلی زود عقب رانده شود.

ختنه

# از بین بردن اسمگما در نوزادان و پسران جوان

پسران و مردانی که ختنه شده اند می بایست برای تمیز کردن اسمگما از آلت تناسلی مراحل زیر را طی کنند:

 • به آرامی پوسته جلویی را به سمت عقب و بدنه آلت تناسلی کنار بزنید.
 • ناحیه سر آلت تناسلی را که در زیر پوسته جلویی است با یک صابون نرم شستشو داده و با آب گرم آبکشی کنید.
 • زیر پوسته را توسط یک حوله نرم خشک کنید.
 • پوسته جلویی را به سمت عقب و روی ناحیه سر آلت تناسلی باز گردانده و هرگز آن را به عقب برگردانده شده رها نکنید.

به خاطر داشته باشید، هنگامی که در عقب راندن پوسته جلویی مشکل داشته و انجام این کار را دشوار می دانید، با پزشک یا پزشک اطفال برای کودکان صحبت کنید. هرگز با اعمال فشار پوسته را به عقب حرکت ندهید، زیرا این کار منجر به مشکل آنی و طولانی مدت خواهد شد.

اسمگما در زنان

در زنان و دختران، اسمگما ممکن است بین لابیا و اطراف کلاهک کلیتوریس رشد کند. در عمده موارد، موضوع نگران کننده ای وجود نداشته و رعایت بهداشت می تواند از ایجاد اسمگما جلوگیری کند.

در نوزادان دختر، اسمگما ممکن است در فرج (اندامهای جنسی بیرون ناحیه واژن) ایجاد شود که بعنوان یک مرز حفاظتی عمل می کند. پزشک اطفال می تواند زمان و چگونگی تمیز کردن را برای شما توضیح دهد.

تمیز نگه داشتن ناحیه فرج نوزادان مهم بوده اما والدین کودک می بایست به خاطر داشته باشند که تنها از صابونهای ملایم و آب یا شوینده های کودک برای پاکسازی استفاده کنند.

از بین بردن اسمگما در بانوان و دختران

زنان و دختران می بایست مراحل زیر را برای پاک سازی واژن از اسمگما انجام دهند:

 • به آرامی واژن را با آب گرم و صابون ملایم شستشو دهید.
 • از مواد شوینده معطر، پودرها و اسپری ها استفاده نکنید.
 • با استفاده از یک حوله نرم ناحیه شستشو شده را خشک کنید.

در نوزادان، بهترین کار صحبت با یک متخصص اطفال و شنیدن پیشنهادات بهداشتی برای نوزاد است که مدیریت اسمگمای ایجاد شده نیز بخشی از آن می باشد.

اسمگما در بانوان

نکاتی برای جلوگیری از اسمگما در بانوان

با اینکه ایجاد اسمگما نرمال می باشد، اما در صورت عدم توجه به پیشرفت آن می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. در زنان و مردان، رعایت نکات بهداشتی که در بالا گفته شد می تواند کمک کننده باشد.

همچنین زنان نیز می توانند از روشهای پیشگیری کننده زیر استفاده کنند:

 • پوشیدن لباس های زیر سفید و کتان
 • ممانعت از پوشیدن لباسهای کشی، نایلونی و از جنس استات یا سایر انواع پارچه های مصنوعی
 • ممانعت از پوشیدن جوراب شلواری از جنس نایلون زیرا مانع تنفس و هوا رسانی به واژن شده و منجر به ایجاد رطوبت و گرما در آن ناحیه می شود.
 • ممانعت از استفاده ی محصولات بهداشتی زنانه مانند دئودورانت ها، اسپری های زنانه روغن و مواد چرب در ناحیه واژن
 • ممانعت از شستشوی واژن با آب یا مواد شوینده، زیرا این کار منجر به تغییر pH واژن شده و زمینه ی رشد باکتری ها را فراهم می کند.

توصیه ی پزشک

اسمگما در دو جنس نرمال بوده و به واسطه رشد سلولهای پوست، ترشح چربی و رطوبت ایجاد می شود. رعایت مناسب بهداشت اندام تناسلی ممکن است تولید اسمگما را در دو جنس کاهش دهد.

عقب زدن پوسته جلویی آلت تناسلی در مردان و پسرانی که سنین کودکی را طی کرده اند برای پاکسازی اسمگما بلامانع بوده اما در نوزادان و پسران کوچک پیشنهاد نمی شود. زیرا پوسته جلویی ممکن است از ناحیه سر آلت تناسلی جدا نشده باشد.

عقب راندن پوسته جلویی با اعمال فشار می تواند منجر به درد شدید، خون ریزی و پارگی پوست و حتی ایجاد زخم شود. والدین و سرپرستان کودک می بایست برای اطلاع از پیشنهادات بهداشتی با پزشک اطفال صحبت کنند.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

 

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر H سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام 2ماهی میشه اطراف نوک آلت تناسلیم خارش زیادی پیدا کرده
  پوسته پوسته هم شده ودر بعضی جاها براق شده
  بعضی مواقع هم زخم میشه و پوستش نازک شده
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام شما دچار بیماری پوستی پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما هستید حتما به متخصص پوست مراجعه کنید این بیماری بطور جنسی منتقل نمیشود نگران این مطلب نباشید 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز
  بنده پسر ۲۶ ساله هستم و به تازگی ازدواج کردم.
  در ناحیه زیر کلاهک آلت تناسلیم سه تا زائده ریز زده شده که توی عکس هایی که در پیوست قرار داده ام کاملا مشخص است و یکی از این زائده ها، سال هاست که تقریبا حدود ۶ یا ۷ سال هست که وجود داره شایدم بیشتر که کمی بزرگتر از بقیس که توی عکس قابل مشاهدست ولی دو تا زائده دیگر رو نمی دونم از اول بوده یا نه یا چند سال پیش بیرون زده شده
  نگرانی من با توجه به اینکه ازدواج کرده ام اینکه نکنه زیگیل تناسلی باشه یا حتی اچ پی وی و باعث بیماری های بدتر بشه
  ممنون می شم نظرتون رو اعلام بفرمایید و آیا نیاز به واکسن اچ پی وی هست نیازمند درمانی هست؟
  دکتر نگرانم ممنونم راهنماییم کنید
  عکس ها ضمیمه شده اند
  1. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   عکس ها
  2. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   عکس ها
  3. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۶ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   عکس ها
  4. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام در تمام عکسها ضایعاتی که مشاهده میشود پاپول مروارید هست زگیل نیست ولی در یک عکس که آلت به عانه میرسد ضایعه مشکوک است و باید از آن ضایعه آزمایش hpv pcr در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان انجام بدین و با جواب آن مراجعه حضوری داشته باشید 

  5. تصویر کاربر محمد جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممنونم ازتون
   آقای دکتر فرمایشات شما حتما صورت می گیره
   فقط تنها سوالی که دارم اینکه با توجه به وضعیت کرونا که نمی شه به سرعت به مراکز درمانی مراجعه کرد ایا توصیه می کنید به بنده که در حال حاضر واکسنی بزنم یا حتما اول باید آزمایش بدم بعد اگر‌نیاز بود واکثن زده شه؟
   چون من نگران همسرم هستم که خدایی نکرده ایشون بیمار نشده باشن
   ایا نیاز هست ایشون واکسن بزنن؟
   اگر نیاز هست چه واکسنی هر کدوممون بزنیم؟
  6. تصویر کاربر محمد جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممنونم ازتون
   فرمایشات شما حتما انجام می شه
   فقط آقای دکتر با توجه به وضعیت خطرناک کرونا که نمی شه به سرعت به مراکز درمانی مراجعه کرد آیا لازمه در حال حاضر واکسنی بزنم یا حتما باید اول آزمایش بدم و در صورت نیاز واکسن زده بشه؟
   با توجه به اینکه همسر دارم نگران ایشون من هستم که دچار بیماری نشده باشن.
   آیا لازمه ایشون هم واکسنی بزنن؟
   اگر لازمه چه واکسنی برای هز کدومم لازمه؟
  7. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   واکسن جهت پیشگیری از گرفتن ویروس hpv نوع ۶ و ۱۱ و ۱۶ و ۱۸  است و کسی که یکی از این انواع رو گرفته باشه دیگه روی اون نوع واکسن اثر نداره در ضمن واکسن زدن روی آزمایش hpv pcr هم اثری نداره شما و همسرتان میتوانید واکسن گارداسیل بزنید ولی زدنش به این ترتیب است که الان نوبت اول و ۲ ماه دیگه نوبت دوم و ۶ ماه بعد از نوبت اول ، نوبت سوم زده میشود و کلا سه ماه بعد از شروع نوبت اول اثر پیشگیری کننده آن آغاز میشود 

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر ای زگیل چیه روی الت من قرار دارد ممنونم حالت دون دون روی حلقه ایی ک پوست اضافه ختنه رو بریدن سن ۲۶
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربر Zoha یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  امكان داره كه عفونت كليه داشته باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   کارهای گفته شده را انجام دهید 

 • تصویر کاربر مهری پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید لطفا اقای دکتر حقیقتو بگید ایا ویروس اچ پی وی قابل درمان هست؟ایا قرص یا دارو یا عوض کردن روش زندگی موجب از بین رفتن بیماری میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   اول آزمایش hpv pcr 

 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام روی اللتم زیز ختنگاه دونه ریخته که درد ندارن ایا زگیل تناسلی هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید جهت معاینه 

 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من روی آلت تناسلیم کلی زیگیل ایجاد شده میخواستم بپرسم روش درمانش چجوریه و تشکر میکنم اگه کمکم.کنین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۳ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   اول آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  دیشب یکم خارخش در ناحیه آلت داشتم و امروز متوجه شدم که یک قسمت خیلی کوچک از آلت رنگش عوضش شده،آیا ممکنه زگیل باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۳ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چنتا دونه ریز رو التم ریخته خارشم نداره میشه زیگیل باشن باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر ببخشید من ی دو هفته پیش متوجه سوزش در ناحیه رحم خانمم شدم بعد با مراجعه ب دکتر گفتن زگیل تناسلی هستش میخواستم ببینم خودم باید ب دکتر مراجعه کنم برا زگیل.کدوم دکتر برم بهتره ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   متخصص ارولوژی 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر