چگونگی پاکسازی اسمگما

اسمگما ماده ای است که به طور طبیعی در اندام های تناسلی هر دو جنس نر و ماده یافت می شود. وجود این ماده در نتیجه ی رشد سلولهای پوست، ترشح چربی و رطوبت می باشد. اگر این روند ادامه پیدا کند، اسمگما می تواند بوی بد تولید کرده یا عفونی شود.

 در نهایت هنگامی که بخشی از بدن مبتلا به اسمگما می شود، آن ناحیه باید پاکسازی شود. در این مقاله، ما نحوه ی شناسایی اسمگما، بهترین راه های از بین بردن آن و چگونگی جلوگیری از پیشرفت اسمگما را برایتان شرح می دهیم.

اسمگما در مردان

تشخیص اسمگما

اسمگما ممکن است به صورت یک ماده پنیری ظاهر شده و موجب ناراحتی برخی افراد شود. با اینحال، هیچ جای نگرانی نیست مگر اینکه ماده رویت شده اسمگما نبوده و علائم عفونت باشد.

در مردان یا پسران ختنه نشده، پوسته ای وجود دارد که ناحیه جلویی سر آلت تناسلی را می پوشاند. اگر این ناحیه به طور مرتب تمیز نشود، عرق، چربی و سلولهای پوست، زیر این پوسته جلویی باقی می مانند.

برخی مواقع، اسمگما ممکن است به رنگ سفید و تکه های مرواریدی شکل زیر پوسته جلویی تبدیل شود. تا زمانی که فرد درد یا سایر علائم را، مشاهده نکند، موضوع نگران کننده ای وجود ندارد.

در مردان، اسمگما عمدتا در آنهایی که عمل ختنه را انجام نداده اند ایجاد می شود و در زنان ممکن است بین لابیا و اطراف کلاهک کلیتوریس رخ دهد.

اسمگما در مردان

در مردان بالغ، اسمگما ترکیبی از سلولهای پوستی و چربی است که توسط غده های تایسون زیر پوسته جلویی آلت تناسلی ساخته می شود. هدف اسمگما حفاظت و تولید چربی آلت تناسلی است.

نوزادان در هر دو جنس نر و ماده می توانند تولید مقادیر زیادی اسمگما را تجربه کنند و پیش از تمیز کردن آن می بایست با متخصص اطفال مشورت کنید.

اسمگما در مردان

هنگامیکه در یک نوزاد پسر، زیر پوسته جلویی آلت تناسلی اسمگما ایجاد می شود، والدین ممکن است پوسته جلویی را کنار زده و نوک آلت تناسلی را تمیز کنند. انجام این کار برای پاکسازی اسمگما پیشنهاد نمی شود.

در بیشتر مردان، پوسته جلویی از زمان تولید به نوک آلت تناسلی متصل بوده و همزمان با افزایش سن شروع به جدا شدن می کند. این جدا شدن نرمال به پوسته جلویی اجازه می دهد به عقب برگشته و تمیز شود. اگر پوسته جلویی توسط دست و به اجبار به عقب بازگردانده شود، منجر به درد شدید، خون ریزی، پارگی پوست و زخم می شود.

برخی مردان و پسران ممکن است قرمزی یا تورمی در ناحیه سر آلت تناسلی خود مشاهده کنند. این رخداد بالانیتیس نامیده می شود. مردان در هر سنی که این اتفاق را تجربه کنند می بایست به پزشک مراجعه کرده تا از عدم وجود مشکلات زیر اطمینان حاصل کنند:

 • عفونت
 • برفک
 • پسوریازیس یا سایر مشکلات پوستی
 • حساسیت مانند حساسیت به استفاده از صابون ها، شوینده ها یا کاندوم

# از بین بردن اسمگما در مردان

اگر آلت تناسلی مرد به طور مرتب شسته نشود، اسمگما رشد کرده و بد بو و عفونی شده و از حرکت پوسته جلویی جلوگیری می کند، پس بهتر است به صورت منظم آلت تناسلی خود را بشویید.

اسمگما در نوزادان و پسران جوان

 • پوسته جلویی نوزاد یا پسر کوچک را کنار نزنید، شما بعنوان فردی که وظیفه مراقبت از کودک را دارید می بایست با پزشک اطفال صحبت کرده تا سن مناسب برای عقب زدن پوسته جلویی را برای شما تعیین کند.
 • در طی حمامهای روتین، اندامهای تناسلی را با آب و صابون شستشو کنید.
 • از سوآپ، شستشو با آب یا مواد ضدعفونی کننده برای تمیز کردن زیر پوسته جلویی نوزاد استفاده نکنید.

همانطور که در بالا گفته شد، اگر پوسته جلویی خیلی زود عقب رانده شود، میتواند دردناک بوده و منجر به خون ریزی و پارگی پوست شود. بنابراین توجه به این نکته مهم است که پوسته جلویی کودکان و نوزادان پسر کوچک نباید خیلی زود عقب رانده شود.

ختنه

# از بین بردن اسمگما در نوزادان و پسران جوان

پسران و مردانی که ختنه شده اند می بایست برای تمیز کردن اسمگما از آلت تناسلی مراحل زیر را طی کنند:

 • به آرامی پوسته جلویی را به سمت عقب و بدنه آلت تناسلی کنار بزنید.
 • ناحیه سر آلت تناسلی را که در زیر پوسته جلویی است با یک صابون نرم شستشو داده و با آب گرم آبکشی کنید.
 • زیر پوسته را توسط یک حوله نرم خشک کنید.
 • پوسته جلویی را به سمت عقب و روی ناحیه سر آلت تناسلی باز گردانده و هرگز آن را به عقب برگردانده شده رها نکنید.

به خاطر داشته باشید، هنگامی که در عقب راندن پوسته جلویی مشکل داشته و انجام این کار را دشوار می دانید، با پزشک یا پزشک اطفال برای کودکان صحبت کنید. هرگز با اعمال فشار پوسته را به عقب حرکت ندهید، زیرا این کار منجر به مشکل آنی و طولانی مدت خواهد شد.

اسمگما در زنان

در زنان و دختران، اسمگما ممکن است بین لابیا و اطراف کلاهک کلیتوریس رشد کند. در عمده موارد، موضوع نگران کننده ای وجود نداشته و رعایت بهداشت می تواند از ایجاد اسمگما جلوگیری کند.

در نوزادان دختر، اسمگما ممکن است در فرج (اندامهای جنسی بیرون ناحیه واژن) ایجاد شود که بعنوان یک مرز حفاظتی عمل می کند. پزشک اطفال می تواند زمان و چگونگی تمیز کردن را برای شما توضیح دهد.

تمیز نگه داشتن ناحیه فرج نوزادان مهم بوده اما والدین کودک می بایست به خاطر داشته باشند که تنها از صابونهای ملایم و آب یا شوینده های کودک برای پاکسازی استفاده کنند.

از بین بردن اسمگما در بانوان و دختران

زنان و دختران می بایست مراحل زیر را برای پاک سازی واژن از اسمگما انجام دهند:

 • به آرامی واژن را با آب گرم و صابون ملایم شستشو دهید.
 • از مواد شوینده معطر، پودرها و اسپری ها استفاده نکنید.
 • با استفاده از یک حوله نرم ناحیه شستشو شده را خشک کنید.

در نوزادان، بهترین کار صحبت با یک متخصص اطفال و شنیدن پیشنهادات بهداشتی برای نوزاد است که مدیریت اسمگمای ایجاد شده نیز بخشی از آن می باشد.

اسمگما در بانوان

نکاتی برای جلوگیری از اسمگما در بانوان

با اینکه ایجاد اسمگما نرمال می باشد، اما در صورت عدم توجه به پیشرفت آن می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. در زنان و مردان، رعایت نکات بهداشتی که در بالا گفته شد می تواند کمک کننده باشد.

همچنین زنان نیز می توانند از روشهای پیشگیری کننده زیر استفاده کنند:

 • پوشیدن لباس های زیر سفید و کتان
 • ممانعت از پوشیدن لباسهای کشی، نایلونی و از جنس استات یا سایر انواع پارچه های مصنوعی
 • ممانعت از پوشیدن جوراب شلواری از جنس نایلون زیرا مانع تنفس و هوا رسانی به واژن شده و منجر به ایجاد رطوبت و گرما در آن ناحیه می شود.
 • ممانعت از استفاده ی محصولات بهداشتی زنانه مانند دئودورانت ها، اسپری های زنانه روغن و مواد چرب در ناحیه واژن
 • ممانعت از شستشوی واژن با آب یا مواد شوینده، زیرا این کار منجر به تغییر pH واژن شده و زمینه ی رشد باکتری ها را فراهم می کند.

توصیه ی پزشک

اسمگما در دو جنس نرمال بوده و به واسطه رشد سلولهای پوست، ترشح چربی و رطوبت ایجاد می شود. رعایت مناسب بهداشت اندام تناسلی ممکن است تولید اسمگما را در دو جنس کاهش دهد.

عقب زدن پوسته جلویی آلت تناسلی در مردان و پسرانی که سنین کودکی را طی کرده اند برای پاکسازی اسمگما بلامانع بوده اما در نوزادان و پسران کوچک پیشنهاد نمی شود. زیرا پوسته جلویی ممکن است از ناحیه سر آلت تناسلی جدا نشده باشد.

عقب راندن پوسته جلویی با اعمال فشار می تواند منجر به درد شدید، خون ریزی و پارگی پوست و حتی ایجاد زخم شود. والدین و سرپرستان کودک می بایست برای اطلاع از پیشنهادات بهداشتی با پزشک اطفال صحبت کنند.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام،وقت بخیر اقای دکتر،چند وقته متوجه شدم برجستگیهایی روی سر التم وجود داره،نه دردی،نه سوزشی نه خارشی،لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   طبیعیه و مشکلی نیس

 • تصویر کاربر فرشته سه شنبه ۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام پسرم ۱۰سال دارد بعداز ۱۷روزگی که ختنه شد .بعد از یه سال یه دونه برنج مانند یه سفت شده و سه تا سوراخ از بخیه هاش هنوز خوب نشده و جاش سوراخه که سرش سیاه شده و وقتی فشار میدی ماده سفید رنگی بیرون میاد .باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۳ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   آزاد سازی چسبندگیها باید انجام بشه 

 • تصویر کاربر ناشناس سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۱۸ سالمه و حدودا چند سالی هست این گوشت اضافه که زیر الت تناسلیم تا بیضه هم میره رو دارم میشه بگید چی هست جای نگرانی داره ؟یه وقت زیگیل نباشه ممنون عکس اومد ؟
  1. تصویر کاربر ناشناس دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   عکسش اومد براتون ؟
  2. تصویر کاربر ناشناس دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   میشه لطفن بگید چیه ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   گوشت اضافه ست

  4. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   گوشت اضافه ست

  5. تصویر کاربر ناشناس سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   پس زیگیل نیستن ممنون
  6. تصویر کاربر ناشناس سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   پس زیگیل نیست ممنون
  7. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   خواهش

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر خدمت شما
  میخواستم بدونم شما از چه روشی استفاده میکنید واینکه هزینه به چه صورت است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   کرایوتراپی - بسته به تعداد و اندازه از ۵۰۰ هزار تومن تا ۱/۵ میلیون متغیره 

 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام. پسر بنده 24 سال دارد. و از 3 سالگی آلت تناسیلی خودش را به زمین می مالید و این کار را از روی شلوار انجام میداد. تلاش های ما برای ترک این عادت موثر واقع نشد و از همان 3 سالگی تا امروز اینکار را مرتب برای ارضای جنسی خود انجام میدهد حتی در برخی روز ها بیش از 7 سری اینکار را تکرار می کند. و گاهی احساس سنگینی در بیضه اش میکند. آیا به نظر شما پسر بنده عقیم خواهد شد؟ یا در سال‌های آینده مبتلا به سرطان پروستات شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   هیچکدوم - زودتر زنش بدین راحت شه 

 • تصویر کاربر حجت سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر 32 سال سن دارم حدود 7سال پیش زیر کلاهک آلت تناسلیم غده ای احساس کردم به اندازه یه عدس، که با فشار دادن تونستم غده رو خالی کنم و به رنگ سیاه بود و به سفتی سنگ. تو این مدت چند بار دیگه این اتفاق افتاد و بازهم تونستم خالیش کنم اما سری آخر بصورت رنگ سفید و سفتیش هم مثل قبل نبود و نرم بود، ممنونتون میشم راهنمایی کنید و بگین که آیا موضوع مهمی هست یا خیر و اینکه چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۹ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)

   باید با جراحی خارج کنیم اون قسمت رو 

  2. تصویر کاربر حجت دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر خالیش کردم فقط اینکه تقریبا هر یسال این موصوع تکرار میشه و آیا موضوع مهمیه یا خیر؟ در شهر مشهد هم زندگی میکنم و متاسفانه دسترسی به مطب شما ندارم
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۰ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   به ارولوژیست برای جراحی و خارج کردن آن قسمت از پوست مراجعه کنید 

  4. تصویر کاربر حجت سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   ممنونم از شما
  5. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   در خدمتم 

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. سالهاست که نقاطی برجسته در ناحیه زیر کلاهک الت بنده تا چند سانتی متر پایین تر وجود داره که به شدت تحریک پذیر هستند. یک خط هم دور تا دور کلاهک آلت هست . این خط و این نقاط برجسته که در تصویر می بینید به شدت مخصوصا در ناحیه سمت چپ آلت به لمس کردن حساس هستند و من اونها رو در سرعت انزال موثر میدونم. حتی در حالت عادی و با برخوردش با لباس زیر هم برای من اذیت کننده هستند. می خواستم ببینم می تونم با مراجعه به کلینک شما نسبت به حذف اونها اقدام کنم؟ شاید در درمان انزال تاثیر بسزایی نداشته باشند ولی خودم فکر می کنم لازم دارم تا قبل از هر درمان و داروی دیگه ای از شر این شدت حساسیت به لمس این نواحی خلاص بشم و بتونم ذهنم رو راحتتر کنترل کنم. اون خط دور تا دور کلاهک مربوط به ختنه هست؟ میشه کاریش کرد؟ مثل یک اسکار به جا مونده از زخم، لمس کردنش تحریکپذیر و ناخوشاینده.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)

   این ضایعات هیچکدوم مهم نیستن 

 • تصویر کاربر مهیار دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من مدتی هست که روی سر آلتم و اطرفا محل اتصال سر و بدنه آلت برخستگی های زیری ایجاده شده و خیلی نگران هستم گاهلا سوزش و خارش خفیف هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۳ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه داشته باشید 

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دو ساله که سوزش ادرار دارم. به پزشک هم مراجعه کردم. ولی نتیجه نداده. چند سال پیش که سوزش گرفتم، یکی دوبار التمو نشستم بعد ادرار، سوزشش رفع شد. منم دیگه نشستم بعد ادرار با دستمال پاک میکردم تا دو سال پیش که دوباره سوزش گرفتم. ایا ممکنه از نشستن سوزش ایجاد بشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   نه از اون نیست باید بررسی بشید

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید.پسرم۳سالسه ختنه نشده اس دیشب الت تناسلیش درد میکرد وقتی نگاه کردم دیدم عفونت سفید از نوک الت تناسلش بیرون زده بادستما پاکش کردم و پماد استریل چشمی زدم وصب هم باز بدتر شده بود بای چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 4 ماه پیش)

   ختنه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر