آیا اسپرماتوسل یا کیست بیضه باعث ناباروری میشود؟

اسپرماتوسل، یک توده شایع می باشد که درست در بالا یا پشت بیضه رشد می کند. این کیست، کیست بیضه یا اپیدیدیم نامیده می شود. اسپرماتوسل ها خوش خیم هستند (سرطانی نیستند). پزشک معمولاً تنها در زمانی درمان را توصیه می کند که اسپرماتوسل ها شما را آزار دهند. از پزشک خود درباره تأثیر جراحی برداشتن کیست بر بارروی سؤال کنید.

اسپرماتوسل چیست؟

اسپرماتوسل، کیست پر از مایعی می باشد که در بالا یا پشت بیضه قرار گرفته است. در داخل هر اسپرماتوسل یک مایع شفاف یا مات وجود دارد که ممکن است حاوی اسپرم نیز باشد. پزشکان گاهی اوقات این کیست ها را کیست های اسپرمتیک یا اپیدیدیم می نامند. اسپرماتوسل ها در امتداد اپیدیدیم، که بخشی از سیستم تولید مثل مردان است، رشد می کنند.

اسپرماتوسل در کجا قرار گرفته است؟

اسپرماتوسل ها ، نزدیک به بیضه و نه مستقیماٌ روی آن قرار می گیرند. یک اسپرماتوسل می تواند روی هر بخشی از اپیدیدیمیس رشد کند. اغلب، یک اسپرماتوسل به صورت یک توده ی کوچک درست در بالای بیضه ها ظاهر می شود. یک اسپرماتوسل، به ندرت ممکن است در امتداد بخش پایینی اپیدیدیمیس (پشت بیضه) رشد کند.

اسپرماتوسل ها تا چه اندازه شایع هستند؟

اسپرماتوسل ها بسیار شایع هستند. آنها نزدیک به ۱ تا ۳ نفر مرد بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهند. اسپرماتوسل ها می توانند افراد را با هر گروه سنی تحت تأثیر قرار دهند، اما معمولا در میان سالی (نزدیک به ۴۰ یا ۵۰) ظاهر می شوند.

آیا اسپرماتوسل ها می توانند سرطانی شوند؟

نه.
اسپرماتوسل ها کیست های خوش خیم هستند، به این معنا که سرطانی نیستند. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد اسپرماتوسل می تواند به سرطان تبدیل شود. داشتن یک اسپرماتوسل، احتمال خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهد.

چطور بفهمیم که واقعا سرطان بیضه داریم؟

علت به وجود آمدن کیست بیضه

اسپرماتوسل در زمانی رخ می دهد که اسپرم در هرجایی در اپیدیدیم تجمع می کند. پزشکان معمولاً از تمام عواملی که منجر به این تجمع اسپرم می شوند، آگاه نیستند. برخی از متخصصان به انسداد در کیست اپیدیدیم یا التهاب به عنوان دلایل بالقوه اشاره می کنند. در بسیاری از موارد، این کیست های بیضه هیچ علت مشخص و یا هیچ علامتی از آسیب یا عفونت ندارند.

اسپرماتوسل شبیه به چه چیزی است؟

اندازه اسپرماتوسل ها متفاوت است. آنها ممکن است شبیه به موارد زیر باشند:

اسپرماتوسل شبیه به چه چیزی است؟

اسپرماتوسل یا کیست بیضه در بدن چه حسی دارد؟

یک اسپرماتوسل کوچکتر هیچ گونه علائمی ندارد یا علائم اندکی دارد.
این کیست ممکن است اصلاً شما را اذیت نکند. شما ممکن است حتی متوجه نشوید که کیست دارید. یک اسپرماتوسل بزرگتر می تواند علائم خفیف تا متوسطی داشته باشد، مانند:

 • التهاب بیضه
 • درد مبهم یا سنگینی در کیسه بیضه

درمان اسپرماتوسل یا کیست بیضه

گرچه اسپرماتوسل احتمالاً خود به خود از بین نمی رود، اکثر اسپرماتوسلها نیازی به درمان ندارند. آنها به طور کلی موجب درد یا عوارضی نمی شوند. اگر اسپرماتوسل شما درد داشته باشد، پزشک شما ممکن است داروهای درد بدون نسخه مانند استامینوفن (تایلانول) یا ایبوپروفن (ادیل، موترین  lB و سایر موارد) را توصیه کند.

درمان با جراحی اسپرماتوسل

رویکردی که عموماً اسپرماتوسلوکتومی نامیده می شود به صورت سرپایی با بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. جراح، برشی بر روی کیسه بیضه ایجاد می کند و اسپرماتوسل را از اپیدیدیم جدا می کند.

درمان با جراحی اسپرماتوسل

پس از جراحی، شما ممکن است نیاز به پوشیدن یک محافظ ورزشی پرشده از گاز داشته باشید تا از محل جراحی حفاظت کنید. پزشک ممکن است موارد زیر را به شما توصیه کند:

آسپیراسیون با اسکلروتراپی یا بدون اسکلروتراپی

دیگر درمان ها شامل آسپیراسیون و اسکلروتراپی می شوند، گرچه این دو روش به ندرت استفاده می شوند. در طول آسپیراسیون، یک سوزن خاص وارد اسپرماتوسل می شود و مایع خارج می شود. اگر اسپرماتوسل عود کند، پزشک شما ممکن است مایع را دوباره تخلیه کند و سپس یک ماده ی شیمیایی را به کیسه تزریق کند (اسکلروتراپی). ماده تحریک کننده، موجب زخم شدن کیسه اسپرماتوسل می شود و فضا را اشغال می کند و احتمال بازگشت مایع و تشکیل اسپرماتوسل را کاهش می دهد.

آسیب به اپیدیدیمیس، یک عارضه احتمالی اسکلروتراپی می باشد. همچنین ممکن است که اسپرماتوسل شما مجدداً برگردد.

اسپرماتوسل و ناباروری

جراحی، به طور بالقوه می تواند به اپیدیدیمیس یا واس دفرانس آسیب برساند و اسکلروتراپی ممکن است به اپیدیدیمیس آسیب برساند، که می تواند بر قدرت باروری تأثیر بگذارد.

به دلیل این دغدغه، این روش ها ممکن است تا پس از بچه دار شدن شما به تعویق انداخته شود. اگر اسپرماتوسل موجب ناراحتی شما شده یا نمی خواهید منتظر بمانید، با پزشک درباره ی احتمال خطر و مزایای بانک ذخیره اسپرم صحبت کنید.

اسپرماتوسل (کیست بیضه)

علائم و نشانه های اسپرماتوسل (کیست بیضه)

یک اسپرماتوسل معمولاً هیچ علامت یا نشانه ای ندارد و ممکن است سایز ثابتی داشته باشد. گرچه، اگر به اندازه کافی بزرگ باشد، شما ممکن است این احساس را داشته باشید:

 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • سنگینی در بیضه دارای اسپرماتوسل
 • سنگینی در پشت و بالای بیضه

برای کیست بیضه چه زمانی باید به پزشک رفت؟

از آنجا که یک اسپرماتوسل معمولاً هیچ علائمی ندارد، شما ممکن است آن را در با خودآزمایی بیضه خود کشف کنید، یا پزشک شما ممکن است در طول معاینه فیزیکی روتین شما متوجه آن شود. این ایده ی بسیار خوبی است که پزشک هر گونه توده ای را در کیسه بیضه برای تشخیص شرایط جدی، مانند سرطان بیضه بررسی کند.

همچنین در صورتی که درد یا التهاب را در کیسه بیضه خود تجربه کرده اید با پزشک خود تماس بگیرید. شرایط زیادی می توانند باعث بروز درد بیضه شوند و برخی ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشند.

اسپرماتوسل (کیست بیضه)

عوامل خطر شناخته شده زیادی برای رشد یک اسپرماتوسل وجود ندارد. مردانی که مادرانشان قرص دی اتیل استیل بسترول (DES) در طول بارداری خود برای جلوگیری از سقط جنین و دیگر عوارض بارداری مصرف کرده اند، ممکن است در معرض خطر اسپرماتوسل بیشتری باشند. استفاده از این دارو در سال ۱۹۹۷۱ به علت نگرانی درباره ی احتمال خطر سرطان واژن در زنان متوقف شد.

دکتر رضا ولی پور جراح فوق تخصص بیضه و بیماری های مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایدین سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر جان
  دکتر جان در بیضه سمت چپ من چند روزی هست متوجه شدم که یک نقطه کوچولوای هست خیلی کوچولو مثل جوشه دیده نمیشه داخل بیضه هست موقع کنترل کردن بیضه با دست بعضی موقع ها مشخص میشه
  و در ضمن نه دردی دارم هیچی کلا
  این میتونه مشکلی باشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی بکن 

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۹ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  آقای دکتر من طبق گفته ی شما برای درد بیضه سونوگرافی انجام دادم جوابشو هم براتون فرستادم و شما گفتید که کپسول تاوانکس و سلکسیب به مدت دو هفته بخورم
  آقای دکتر من یه چیزی یادم رفت بگم که اونم اینکه وقتی به بیضه هام دست میزدم یه چیزی به اندازه ی نخود هست که وقتی فشارش میدم درد میگیره و تو طول روز هر از گاهی درد خفیف دارم البته سمت چپ مشکلی نداره یعنی اون یه چیز اندازه نخود هست ولی دردی ندارم ولی سمت راست وقتی فشارش میدم درد میگیره
  میخواستم بپرسم با مصرف این قرص هایی که شما فرمودید خوب میشم؟! یا مشکل جدی ای هست و حتما برم معاینه کنم؟! نگران شدم
  آخه تو سونوگرافی چیزی مشخص نبود و فقط نوشته یه هیدروسل خفیف دارم
  ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر امیر یکشنبه ۷ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   البته آقای دکتر من هنوز از این دارو ها استفاده نکردم چون جایی بودم برای انجام کاری الان برگشتم خونه فردا میرم تهیه میکنم
   فقط نگران اینم با خوردن این قرص ها مشکلم حل میشه؟
   البته درد خفیف هست ولی خوب رو اعصاب میره دیگه
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۹ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   بخور داروها رو ، سونوگرافی نرمال هست 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  گفته بودید برای درد بیضه سونوگرافی انجام بدم عکسشو براتون فرستادم
  لطفا بگید چه دارویی مصرف کنم مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   قرص تاوانکس ۵۰۰ روزی یکعدد + کپسول سلکسیب ۲۰۰ هر ۱۲ ساعت به مدت ۲ هفته 

  2. تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   ممنونم آقای دکتر خیلی لطف کردید
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   در خدمتم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جواد چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر رفتم دکتر برام سونوگرافی نوشت کیست تو بیضه راستم دیده شد که اندازش ۱۳ میلی برام قرص سفیکسیم با ژلوفن و دوتا آمپول چرک خشک کن نوشت میخاستم ببینم بدون عمل کیست برطرف میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   نیاز به بررسی دارید تا اون داروها 

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  اسپرماتوسل دارم سه سانت راهی هست عمل یا لیزر که ورش دارم؟
  و به لوله اسپرم اسیب نرسه؟
  واریکوسل گرید دو داشتم بعد عمل عود کرده الان گرید یکه
  برا بچه اقدام کردم نتیجه حاصل نشده
  چکاری انجام بدم؟
  کرمانشاه هستم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 1 سال پیش)

   اول باید بچه دار بشی بعدش اون اسپرماتوسل رو عمل کنیم 

 • تصویر کاربر کشاورز جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام،وقت بخیر
  طبق برگه سونو آپلود شده، با توجه به اینکه در بیضه ها و کلیه ها کیست دیده میشه ،نیاز به عمل داره یا این کیست ها با دارو و یا خود به خود رفع میشن؟ واریکوسل چطور؟
  این هم بگم که این بیمار شغلش کشاورزیه و کارهای سنگین انجام میده احتمال داره کیست ها دفع بشن؟کلا با توجه به سن بیمار و مشکلاتی که در برگه سونو دیده میشه چه توصیه ای دارید؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۱ تیر ۰( 1 سال پیش)

   تمام کیستها با سونوگرافی نیاز به پیگیری هر ۶ ماه داره و درمان هم نداره و مهم هم نیستن فقط پیگیری 

 • تصویر کاربر حمیدرضا چهارشنبه ۲ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۴۶ سالمه با توجه به آزمایش اسپرم اینجانب باید عمل عمل انجام بدم یا خیر برای بارداری میخواهیم اقدام کنیم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 سال پیش)

   نه نیازی به عمل نیست و آزمایش خوبه 

  2. تصویر کاربر حمیدرضا سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 سال پیش)
   دکتر جان سلام ممنون از پاسخ شما
   با توجه به اینکه ۴ سال اقدام به بارداری کرده ایم و یکبار هم همسر اینجاب باردار شده بودند و متاسفانه سقط شد و واریکوسل گرید ۲ دو سال پیش در ازمایش سونو گرافی داپلر رنگی نشان داده شد ایا امکان بهبود با دارو هست یا عمل لازمه ؟ ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سیگار و قلیان و الکل ترک شود و خانم شما باید تحت نظر فوق تخصص زنانی که زایمان های high risk رو انجام میدن قرار بگیره 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام مردی ۴۴ ساله هستم، چهار سال قبل وازکتومی انجام داده ام و در بالای بیضه سمت راست توده قابل لمس کوچکی دارم که باعث نگرانی شده درصورت فشار به آن احساس درد دارم. ظاهرا اسپرماتوسل است با این وجود نیاز به اقدامی خاصی است یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی انجام بده

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۷ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  با سلام
  من مدتیه حدود یک سال بیضه راستم پایین تر از بیضه چپمه و همچنین دست که میزنم احساس میکنم پشت بیضه راستم یک رگ تا خورده است خواستم مشکلمو بدونم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۷ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی بیضه‌ها انجام بده

 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۱ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  لطفا آزمایش اسپرم بنده را تفسیر بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   خوبه

درحال دریافت اطلاعات