آیا اسپرماتوسل یا کیست بیضه باعث ناباروری میشود؟

اسپرماتوسل، یک توده شایع می باشد که درست در بالا یا پشت بیضه رشد می کند. این کیست، کیست بیضه یا اپیدیدیم نامیده می شود. اسپرماتوسل ها خوش خیم هستند (سرطانی نیستند). پزشک معمولاً تنها در زمانی درمان را توصیه می کند که اسپرماتوسل ها شما را آزار دهند. از پزشک خود درباره تأثیر جراحی برداشتن کیست بر بارروی سؤال کنید.

اسپرماتوسل چیست؟

اسپرماتوسل، کیست پر از مایعی می باشد که در بالا یا پشت بیضه قرار گرفته است. در داخل هر اسپرماتوسل یک مایع شفاف یا مات وجود دارد که ممکن است حاوی اسپرم نیز باشد. پزشکان گاهی اوقات این کیست ها را کیست های اسپرمتیک یا اپیدیدیم می نامند. اسپرماتوسل ها در امتداد اپیدیدیم، که بخشی از سیستم تولید مثل مردان است، رشد می کنند.

اسپرماتوسل در کجا قرار گرفته است؟

اسپرماتوسل ها ، نزدیک به بیضه و نه مستقیماٌ روی آن قرار می گیرند. یک اسپرماتوسل می تواند روی هر بخشی از اپیدیدیمیس رشد کند. اغلب، یک اسپرماتوسل به صورت یک توده ی کوچک درست در بالای بیضه ها ظاهر می شود. یک اسپرماتوسل، به ندرت ممکن است در امتداد بخش پایینی اپیدیدیمیس (پشت بیضه) رشد کند.

اسپرماتوسل ها تا چه اندازه شایع هستند؟

اسپرماتوسل ها بسیار شایع هستند. آنها نزدیک به ۱ تا ۳ نفر مرد بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهند. اسپرماتوسل ها می توانند افراد را با هر گروه سنی تحت تأثیر قرار دهند، اما معمولا در میان سالی (نزدیک به ۴۰ یا ۵۰) ظاهر می شوند.

آیا اسپرماتوسل ها می توانند سرطانی شوند؟

نه.
اسپرماتوسل ها کیست های خوش خیم هستند، به این معنا که سرطانی نیستند. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد اسپرماتوسل می تواند به سرطان تبدیل شود. داشتن یک اسپرماتوسل، احتمال خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهد.

چطور بفهمیم که واقعا سرطان بیضه داریم؟

علت به وجود آمدن کیست بیضه

اسپرماتوسل در زمانی رخ می دهد که اسپرم در هرجایی در اپیدیدیم تجمع می کند. پزشکان معمولاً از تمام عواملی که منجر به این تجمع اسپرم می شوند، آگاه نیستند. برخی از متخصصان به انسداد در کیست اپیدیدیم یا التهاب به عنوان دلایل بالقوه اشاره می کنند. در بسیاری از موارد، این کیست های بیضه هیچ علت مشخص و یا هیچ علامتی از آسیب یا عفونت ندارند.

اسپرماتوسل شبیه به چه چیزی است؟

اندازه اسپرماتوسل ها متفاوت است. آنها ممکن است شبیه به موارد زیر باشند:

اسپرماتوسل شبیه به چه چیزی است؟

اسپرماتوسل یا کیست بیضه در بدن چه حسی دارد؟

یک اسپرماتوسل کوچکتر هیچ گونه علائمی ندارد یا علائم اندکی دارد.
این کیست ممکن است اصلاً شما را اذیت نکند. شما ممکن است حتی متوجه نشوید که کیست دارید. یک اسپرماتوسل بزرگتر می تواند علائم خفیف تا متوسطی داشته باشد، مانند:

 • التهاب بیضه
 • درد مبهم یا سنگینی در کیسه بیضه

درمان اسپرماتوسل یا کیست بیضه

گرچه اسپرماتوسل احتمالاً خود به خود از بین نمی رود، اکثر اسپرماتوسلها نیازی به درمان ندارند. آنها به طور کلی موجب درد یا عوارضی نمی شوند. اگر اسپرماتوسل شما درد داشته باشد، پزشک شما ممکن است داروهای درد بدون نسخه مانند استامینوفن (تایلانول) یا ایبوپروفن (ادیل، موترین  lB و سایر موارد) را توصیه کند.

درمان با جراحی اسپرماتوسل

رویکردی که عموماً اسپرماتوسلوکتومی نامیده می شود به صورت سرپایی با بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. جراح، برشی بر روی کیسه بیضه ایجاد می کند و اسپرماتوسل را از اپیدیدیم جدا می کند.

درمان با جراحی اسپرماتوسل

پس از جراحی، شما ممکن است نیاز به پوشیدن یک محافظ ورزشی پرشده از گاز داشته باشید تا از محل جراحی حفاظت کنید. پزشک ممکن است موارد زیر را به شما توصیه کند:

آسپیراسیون با اسکلروتراپی یا بدون اسکلروتراپی

دیگر درمان ها شامل آسپیراسیون و اسکلروتراپی می شوند، گرچه این دو روش به ندرت استفاده می شوند. در طول آسپیراسیون، یک سوزن خاص وارد اسپرماتوسل می شود و مایع خارج می شود. اگر اسپرماتوسل عود کند، پزشک شما ممکن است مایع را دوباره تخلیه کند و سپس یک ماده ی شیمیایی را به کیسه تزریق کند (اسکلروتراپی). ماده تحریک کننده، موجب زخم شدن کیسه اسپرماتوسل می شود و فضا را اشغال می کند و احتمال بازگشت مایع و تشکیل اسپرماتوسل را کاهش می دهد.

آسیب به اپیدیدیمیس، یک عارضه احتمالی اسکلروتراپی می باشد. همچنین ممکن است که اسپرماتوسل شما مجدداً برگردد.

اسپرماتوسل و ناباروری

جراحی، به طور بالقوه می تواند به اپیدیدیمیس یا واس دفرانس آسیب برساند و اسکلروتراپی ممکن است به اپیدیدیمیس آسیب برساند، که می تواند بر قدرت باروری تأثیر بگذارد.

به دلیل این دغدغه، این روش ها ممکن است تا پس از بچه دار شدن شما به تعویق انداخته شود. اگر اسپرماتوسل موجب ناراحتی شما شده یا نمی خواهید منتظر بمانید، با پزشک درباره ی احتمال خطر و مزایای بانک ذخیره اسپرم صحبت کنید.

اسپرماتوسل (کیست بیضه)

علائم و نشانه های اسپرماتوسل (کیست بیضه)

یک اسپرماتوسل معمولاً هیچ علامت یا نشانه ای ندارد و ممکن است سایز ثابتی داشته باشد. گرچه، اگر به اندازه کافی بزرگ باشد، شما ممکن است این احساس را داشته باشید:

 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • سنگینی در بیضه دارای اسپرماتوسل
 • سنگینی در پشت و بالای بیضه

برای کیست بیضه چه زمانی باید به پزشک رفت؟

از آنجا که یک اسپرماتوسل معمولاً هیچ علائمی ندارد، شما ممکن است آن را در با خودآزمایی بیضه خود کشف کنید، یا پزشک شما ممکن است در طول معاینه فیزیکی روتین شما متوجه آن شود. این ایده ی بسیار خوبی است که پزشک هر گونه توده ای را در کیسه بیضه برای تشخیص شرایط جدی، مانند سرطان بیضه بررسی کند.

همچنین در صورتی که درد یا التهاب را در کیسه بیضه خود تجربه کرده اید با پزشک خود تماس بگیرید. شرایط زیادی می توانند باعث بروز درد بیضه شوند و برخی ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشند.

اسپرماتوسل (کیست بیضه)

عوامل خطر شناخته شده زیادی برای رشد یک اسپرماتوسل وجود ندارد. مردانی که مادرانشان قرص دی اتیل استیل بسترول (DES) در طول بارداری خود برای جلوگیری از سقط جنین و دیگر عوارض بارداری مصرف کرده اند، ممکن است در معرض خطر اسپرماتوسل بیشتری باشند. استفاده از این دارو در سال ۱۹۹۷۱ به علت نگرانی درباره ی احتمال خطر سرطان واژن در زنان متوقف شد.

دکتر رضا ولی پور جراح فوق تخصص بیضه و بیماری های مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  ه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه داشته باشبد 

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب ولی پور ، من 21 سالمه و مدت 1/5 ساله که برای ریزش مو آندروژنیکم قرص فیناستراید یک میلی گرم رو استفاده میکنم و یه محلول موضعی دیگه ، از آن جایی که قرص فیناستراید رو سلامت اسپرم و نعوظ و اینا تاثیر داره قبلا بهتون گفتم ، گفتید که برو آزمایش اسپرم بده که ببینم عوارضی داشته یانه
  الان رفتم آزمایش دادم و جوابش رو براتون میفرستم که بررسی کنید ممنون ، ضمنا مشکلی بابت نعوظ ندارم تفاوتی با قبل مصرف فیناستراید ندارم ,ولی خیلی زود انزالی دارم به نظرتون راهی هست که بشه این زود انزالی رو بدون عوارض به بالای پانزده دقیقه رسوند؟ ممنون میشم به طور کامل راهنماییم کنید در همه موارد ، روز خوش خدانگهدار
  عکس آزمایش رو میفرستم براتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   آزمایش به دستم نرسید 

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر میخواستم بدونم آیا کیست بیضه در سمت چپ بر روی تولید اسپرم و نعوظ و کاهش میل جنسی تاثیر میگذارد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   خیر 

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱ اسفند ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر میخواستم بدونم آیا کیست بیضه در سمت چپ بر روی تولید اسپرم و نعوظ تاثیر میگذارد یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ اسفند ۰( 1 سال پیش)

   خیر 

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 249 مشاهده پرسش
  سلام 2ماه پیش دوستم به شوخی به بیضه ی راست من ضربه زد که درد کمی گرفت 10 ثانیه بعد خوب شد دردش ...اما چند روز بعد کشاله ران و پای راست من درد گرفت رفتم متخصص ارولوژی معاینه کرد گفت کیست تو بیضه راست داری برام قرص سلکوکسیب نوشت برای یک ماه خوردم اما درد پای راست من خوب نشد رفتم سونوگرافی داپلر رنگی انجام دادم به پزشک رادیولوژیست گفتم دکتر گفته اسپرماتوسل یا کیست تو بیضه راست داری اما پزشک رادیولوژیست گفت نه چیزی نیست توی جواب سونو هم چیزی از کیست ننوشته ممکنه پزشک ارولوژی به اشتباه معاینه کرده باشه؟ممنون میشم جواب این سوالم رو حتما بدین و اینکه من همچنان به طور مداوم و مستمر درد پای راست و سوزش گاهی اوقات در بیضه راستم دارم به نظرتون مشکل چیه عکس سونو رو ارسال کردم براتون ممنون
  1. تصویر کاربر محمد جمعه ۱۰ دی ۰( 1 سال پیش)
   دکتر من خودمم هرچی معاینه میکنم پیدا نمیکنم اسپرماتوسل یا کیست بعضی وقتا اپیدیدیم رو اشتباه میگیرم شاید با توده اگر قرصی دارویی هست معرفی کنید زندگیم ریخته بهم از وقتی شنیدم
  2. تصویر کاربر محمد جمعه ۱۰ دی ۰( 1 سال پیش)
   عکس پشت جواب سونو
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش)

   کیستی در سونوگرافی وجود نداره 

  4. تصویر کاربر محمد شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش)
   دکتر چرا متخصص اورولوژی گفت کیست داری
   اما پیش دو تا دکتر ارولوژی دیگه رفتم معاینه کردن گفتن کیست نداری تو جواب سونو هم پزشک رادیولوژیست هم گفت کیست نداری
   ممنون میشم این مورد هم بگید
   دعای خیر و نیکی میکنم براتون که به صورت رایگان برای بیمار ها وقت میزارید
   موفق باشید
  5. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش)

   چی بگم !!!

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات