آیا اسپرماتوسل یا کیست بیضه باعث ناباروری میشود؟

اسپرماتوسل، یک توده شایع می باشد که درست در بالا یا پشت بیضه رشد می کند. این کیست، کیست بیضه یا اپیدیدیم نامیده می شود. اسپرماتوسل ها خوش خیم هستند (سرطانی نیستند). پزشک معمولاً تنها در زمانی درمان را توصیه می کند که اسپرماتوسل ها شما را آزار دهند. از پزشک خود درباره تأثیر جراحی برداشتن کیست بر بارروی سؤال کنید.

اسپرماتوسل چیست؟

اسپرماتوسل، کیست پر از مایعی می باشد که در بالا یا پشت بیضه قرار گرفته است. در داخل هر اسپرماتوسل یک مایع شفاف یا مات وجود دارد که ممکن است حاوی اسپرم نیز باشد. پزشکان گاهی اوقات این کیست ها را کیست های اسپرمتیک یا اپیدیدیم می نامند. اسپرماتوسل ها در امتداد اپیدیدیم، که بخشی از سیستم تولید مثل مردان است، رشد می کنند.

اسپرماتوسل در کجا قرار گرفته است؟

اسپرماتوسل ها ، نزدیک به بیضه و نه مستقیماٌ روی آن قرار می گیرند. یک اسپرماتوسل می تواند روی هر بخشی از اپیدیدیمیس رشد کند. اغلب، یک اسپرماتوسل به صورت یک توده ی کوچک درست در بالای بیضه ها ظاهر می شود. یک اسپرماتوسل، به ندرت ممکن است در امتداد بخش پایینی اپیدیدیمیس (پشت بیضه) رشد کند.

اسپرماتوسل ها تا چه اندازه شایع هستند؟

اسپرماتوسل ها بسیار شایع هستند. آنها نزدیک به ۱ تا ۳ نفر مرد بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهند. اسپرماتوسل ها می توانند افراد را با هر گروه سنی تحت تأثیر قرار دهند، اما معمولا در میان سالی (نزدیک به ۴۰ یا ۵۰) ظاهر می شوند.

آیا اسپرماتوسل ها می توانند سرطانی شوند؟

نه.
اسپرماتوسل ها کیست های خوش خیم هستند، به این معنا که سرطانی نیستند. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد اسپرماتوسل می تواند به سرطان تبدیل شود. داشتن یک اسپرماتوسل، احتمال خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهد.

چطور بفهمیم که واقعا سرطان بیضه داریم؟

علت به وجود آمدن کیست بیضه

اسپرماتوسل در زمانی رخ می دهد که اسپرم در هرجایی در اپیدیدیم تجمع می کند. پزشکان معمولاً از تمام عواملی که منجر به این تجمع اسپرم می شوند، آگاه نیستند. برخی از متخصصان به انسداد در کیست اپیدیدیم یا التهاب به عنوان دلایل بالقوه اشاره می کنند. در بسیاری از موارد، این کیست های بیضه هیچ علت مشخص و یا هیچ علامتی از آسیب یا عفونت ندارند.

اسپرماتوسل شبیه به چه چیزی است؟

اندازه اسپرماتوسل ها متفاوت است. آنها ممکن است شبیه به موارد زیر باشند:

اسپرماتوسل شبیه به چه چیزی است؟

اسپرماتوسل یا کیست بیضه در بدن چه حسی دارد؟

یک اسپرماتوسل کوچکتر هیچ گونه علائمی ندارد یا علائم اندکی دارد.
این کیست ممکن است اصلاً شما را اذیت نکند. شما ممکن است حتی متوجه نشوید که کیست دارید. یک اسپرماتوسل بزرگتر می تواند علائم خفیف تا متوسطی داشته باشد، مانند:

 • التهاب بیضه
 • درد مبهم یا سنگینی در کیسه بیضه

درمان اسپرماتوسل یا کیست بیضه

گرچه اسپرماتوسل احتمالاً خود به خود از بین نمی رود، اکثر اسپرماتوسلها نیازی به درمان ندارند. آنها به طور کلی موجب درد یا عوارضی نمی شوند. اگر اسپرماتوسل شما درد داشته باشد، پزشک شما ممکن است داروهای درد بدون نسخه مانند استامینوفن (تایلانول) یا ایبوپروفن (ادیل، موترین  lB و سایر موارد) را توصیه کند.

درمان با جراحی اسپرماتوسل

رویکردی که عموماً اسپرماتوسلوکتومی نامیده می شود به صورت سرپایی با بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. جراح، برشی بر روی کیسه بیضه ایجاد می کند و اسپرماتوسل را از اپیدیدیم جدا می کند.

درمان با جراحی اسپرماتوسل

پس از جراحی، شما ممکن است نیاز به پوشیدن یک محافظ ورزشی پرشده از گاز داشته باشید تا از محل جراحی حفاظت کنید. پزشک ممکن است موارد زیر را به شما توصیه کند:

آسپیراسیون با اسکلروتراپی یا بدون اسکلروتراپی

دیگر درمان ها شامل آسپیراسیون و اسکلروتراپی می شوند، گرچه این دو روش به ندرت استفاده می شوند. در طول آسپیراسیون، یک سوزن خاص وارد اسپرماتوسل می شود و مایع خارج می شود. اگر اسپرماتوسل عود کند، پزشک شما ممکن است مایع را دوباره تخلیه کند و سپس یک ماده ی شیمیایی را به کیسه تزریق کند (اسکلروتراپی). ماده تحریک کننده، موجب زخم شدن کیسه اسپرماتوسل می شود و فضا را اشغال می کند و احتمال بازگشت مایع و تشکیل اسپرماتوسل را کاهش می دهد.

آسیب به اپیدیدیمیس، یک عارضه احتمالی اسکلروتراپی می باشد. همچنین ممکن است که اسپرماتوسل شما مجدداً برگردد.

اسپرماتوسل و ناباروری

جراحی، به طور بالقوه می تواند به اپیدیدیمیس یا واس دفرانس آسیب برساند و اسکلروتراپی ممکن است به اپیدیدیمیس آسیب برساند، که می تواند بر قدرت باروری تأثیر بگذارد.

به دلیل این دغدغه، این روش ها ممکن است تا پس از بچه دار شدن شما به تعویق انداخته شود. اگر اسپرماتوسل موجب ناراحتی شما شده یا نمی خواهید منتظر بمانید، با پزشک درباره ی احتمال خطر و مزایای بانک ذخیره اسپرم صحبت کنید.

اسپرماتوسل (کیست بیضه)

علائم و نشانه های اسپرماتوسل (کیست بیضه)

یک اسپرماتوسل معمولاً هیچ علامت یا نشانه ای ندارد و ممکن است سایز ثابتی داشته باشد. گرچه، اگر به اندازه کافی بزرگ باشد، شما ممکن است این احساس را داشته باشید:

 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • سنگینی در بیضه دارای اسپرماتوسل
 • سنگینی در پشت و بالای بیضه

برای کیست بیضه چه زمانی باید به پزشک رفت؟

از آنجا که یک اسپرماتوسل معمولاً هیچ علائمی ندارد، شما ممکن است آن را در با خودآزمایی بیضه خود کشف کنید، یا پزشک شما ممکن است در طول معاینه فیزیکی روتین شما متوجه آن شود. این ایده ی بسیار خوبی است که پزشک هر گونه توده ای را در کیسه بیضه برای تشخیص شرایط جدی، مانند سرطان بیضه بررسی کند.

همچنین در صورتی که درد یا التهاب را در کیسه بیضه خود تجربه کرده اید با پزشک خود تماس بگیرید. شرایط زیادی می توانند باعث بروز درد بیضه شوند و برخی ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشند.

اسپرماتوسل (کیست بیضه)

عوامل خطر شناخته شده زیادی برای رشد یک اسپرماتوسل وجود ندارد. مردانی که مادرانشان قرص دی اتیل استیل بسترول (DES) در طول بارداری خود برای جلوگیری از سقط جنین و دیگر عوارض بارداری مصرف کرده اند، ممکن است در معرض خطر اسپرماتوسل بیشتری باشند. استفاده از این دارو در سال ۱۹۹۷۱ به علت نگرانی درباره ی احتمال خطر سرطان واژن در زنان متوقف شد.

دکتر رضا ولی پور جراح فوق تخصص بیضه و بیماری های مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رامین یکشنبه ۱۲ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من از تالش هستم واریکوسل داشتم عمل کردم یک هفته میشه جای عملم سوزش میده تا کی باید استراحت کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۲ دی ۰( 10 ماه پیش)

   یک هفته دیگه 

 • تصویر کاربر احمدی جمعه ۳ دی ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان پسرم 13 سال داره التش در نعوظ حدود4 و نیم سانته چاق هم هست باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 11 ماه پیش)

   مشکلی نیست ولش کن 

 • تصویر کاربر رسول جمعه ۳ دی ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. 28سال سن دارم. چند سالی میشه که خودارضایی میکنم...چند بار موقع ارضا شدن فشار خیلی زیادی به آلتم که روی زمین بود آوردم..و اسپرم ازم خارج نشد. الان متوجه شدم یه کیسه رگ به هم پیچیده بالای بیضه سمت چپم شدم.درد نداره ..آیا در ناباروری مشکل دارم. ..در آخر آیا با زالو درمانی میشه خوبش کرد..ممنون ازتون سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 11 ماه پیش)

   سونوگرافی از بیضه ها انجام بده 

 • تصویر کاربر امیررضا شنبه ۱۳ آذر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۹ سالمه در هر دو بیضه کیست ب اندازه۸/۵میلیمتر دارم این یعنی من نابارور شده ام؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۳ آذر ۰( 11 ماه پیش)

   گزارش کتبی سونوگرافی رو بفرست 

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سلام بنده ۳۴سالمه دارای یک فرزند دختر ۶ساله حدود۱۰ساله ازداواج کردم مدت حدودا الان ۷ ماه هستش عمل واریسکوسل وهیدروسل انجام دادم ولی بعدعمل یه غده کوچیک انوازه عدس بوجوداومده که قبلا نداشتم واینکه قبل عمل نازایی نشون داده ایا امکان بچه دارشدن هست یاخیر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 1 سال پیش)

   آزمایش اسپرم ۳ ماه بعد از عمل انجام بده 

 • تصویر کاربر H.H. جمعه ۱۴ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید . من تاحالا ۲ بار سونوگرافی بیضه داشتم یکی در مرداد و یکی هم در اواخر مهر و هردوشون از نظر وجود توده یا کیست نرمال هستند دیگه جای نگرانی وجود نداره ؟ ) درضمن چند دکتری که بهشون مراجعه کردم با معاینه هم گفتند چیزی نیست و سونوگرافی را هم به دلیل واریکوسل نوشتند . لطفا راهنمایی کنید . تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 1 سال پیش)

   نگران نباش چیزی نداری 

  2. تصویر کاربر H.H. چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 1 سال پیش)
   آخه از این جهت نگران شدم که پایین سمت چپ بیضه یه چیزی احساس می کنم پس دیگه نگران نباید باشم؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۴ آبان ۰( 1 سال پیش)

   ولش کن مهم نیست 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اردلان چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  آقای دکتر یکی از دوستان من روزانه 40 سی سی شربت متادون بعلاوه دو عدد قرص متادون 40 مصرف می کرده است. ایشون دو سال قبل به صورت خودسرانه این مصرف رو ترک کرده. الان به هیچ وجه نعوظ نداره و زود انزالی بسیار شدید داره. ظاهرا چند تن از پزشکان گفتن درمانی نداره. نظر شما چیه!؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری جهت بررسی داشته باشن 

 • تصویر کاربر Reza جمعه ۳۰ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.
  بنده یک پسر نوجوان هستم، هنگام دوش گرفتن، فشار آب شدید و مستقیمی که به بیضه هام وارد شد سبب درد و سفت شدن رگ های بیضه‌هام شده.
  باید چه کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳۰ مهر ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی رنگی از بیضه ها انجام بده 

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۹ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید میخواستم پرسم که آیا پیوند بیضه چپ وجود دارد یا خیر یعنی از شخصی به شخصی یگر ممنونم از تون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۹ مهر ۰( 1 سال پیش)

   امکانش نیست 

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام و درود
  وقت بخیر ببخشید
  من ۱۸ سال دارم و پزشک برام آزمایش اسپرم نوشته داخل اینترنت خوندم حجم مایع باید بین ۱.۵ تا ۵ میلی لیتر باشه که حدودا میشه اندازه یک بسته بتامتازونت (۵ میلی لیتره) اما عکس هایی که داخل اینترنت از ظرف آزمایش هستش اون ظرف به اون بزرگی تا نصف پر شده. الان من استرس گرفتم دکتر. کدوم درسته ؟؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   تو آزمایشت رو بده با بقیه اس کاری نداشته باش

درحال دریافت اطلاعات