آیا اسپرماتوسل یا کیست بیضه باعث ناباروری میشود؟

اسپرماتوسل، یک توده شایع می باشد که درست در بالا یا پشت بیضه رشد می کند. این کیست، کیست بیضه یا اپیدیدیم نامیده می شود. اسپرماتوسل ها خوش خیم هستند (سرطانی نیستند). پزشک معمولاً تنها در زمانی درمان را توصیه می کند که اسپرماتوسل ها شما را آزار دهند. از پزشک خود درباره تأثیر جراحی برداشتن کیست بر بارروی سؤال کنید.

اسپرماتوسل، کیست پر از مایعی می باشد که در بالا یا پشت بیضه قرار گرفته است. در داخل هر اسپرماتوسل یک مایع شفاف یا مات وجود دارد که ممکن است حاوی اسپرم نیز باشد. پزشکان گاهی اوقات این کیست ها را کیست های اسپرمتیک یا اپیدیدیم می نامند. اسپرماتوسل ها در امتداد اپیدیدیم، که بخشی از سیستم تولید مثل مردان است، رشد می کنند.

اسپرماتوسل در کجا قرار گرفته است؟

اسپرماتوسل ها ، نزدیک به بیضه و نه مستقیماٌ روی آن قرار می گیرند. یک اسپرماتوسل می تواند روی هر بخشی از اپیدیدیمیس رشد کند. اغلب، یک اسپرماتوسل به صورت یک توده ی کوچک درست در بالای بیضه ها ظاهر می شود. یک اسپرماتوسل، به ندرت ممکن است در امتداد بخش پایینی اپیدیدیمیس (پشت بیضه) رشد کند.

اسپرماتوسل ها تا چه اندازه شایع هستند؟

اسپرماتوسل ها بسیار شایع هستند. آنها نزدیک به ۱ تا ۳ نفر مرد بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهند. اسپرماتوسل ها می توانند افراد را با هر گروه سنی تحت تأثیر قرار دهند، اما معمولا در میان سالی (نزدیک به ۴۰ یا ۵۰) ظاهر می شوند.

آیا اسپرماتوسل ها می توانند سرطانی شوند؟

نه.
اسپرماتوسل ها کیست های خوش خیم هستند، به این معنا که سرطانی نیستند. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد اسپرماتوسل می تواند به سرطان تبدیل شود. داشتن یک اسپرماتوسل، احتمال خطر ابتلا به سرطان بیضه را افزایش نمی دهد.

چطور بفهمیم که واقعا سرطان بیضه داریم؟

علت به وجود آمدن کیست بیضه

اسپرماتوسل در زمانی رخ می دهد که اسپرم در هرجایی در اپیدیدیم تجمع می کند. پزشکان معمولاً از تمام عواملی که منجر به این تجمع اسپرم می شوند، آگاه نیستند. برخی از متخصصان به انسداد در کیست اپیدیدیم یا التهاب به عنوان دلایل بالقوه اشاره می کنند. در بسیاری از موارد، این کیست های بیضه هیچ علت مشخص و یا هیچ علامتی از آسیب یا عفونت ندارند.

اسپرماتوسل شبیه به چه چیزی است؟

اندازه اسپرماتوسل ها متفاوت است. آنها ممکن است شبیه به موارد زیر باشند:

اسپرماتوسل شبیه به چه چیزی است؟

اسپرماتوسل یا کیست بیضه در بدن چه حسی دارد؟

یک اسپرماتوسل کوچکتر هیچ گونه علائمی ندارد یا علائم اندکی دارد.
این کیست ممکن است اصلاً شما را اذیت نکند. شما ممکن است حتی متوجه نشوید که کیست دارید. یک اسپرماتوسل بزرگتر می تواند علائم خفیف تا متوسطی داشته باشد، مانند:

 • التهاب بیضه
 • درد مبهم یا سنگینی در کیسه بیضه

درمان اسپرماتوسل یا کیست بیضه

گرچه اسپرماتوسل احتمالاً خود به خود از بین نمی رود، اکثر اسپرماتوسلها نیازی به درمان ندارند. آنها به طور کلی موجب درد یا عوارضی نمی شوند. اگر اسپرماتوسل شما درد داشته باشد، پزشک شما ممکن است داروهای درد بدون نسخه مانند استامینوفن (تایلانول) یا ایبوپروفن (ادیل، موترین  lB و سایر موارد) را توصیه کند.

درمان با جراحی اسپرماتوسل

رویکردی که عموماً اسپرماتوسلوکتومی نامیده می شود به صورت سرپایی با بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. جراح، برشی بر روی کیسه بیضه ایجاد می کند و اسپرماتوسل را از اپیدیدیم جدا می کند.

درمان با جراحی اسپرماتوسل

پس از جراحی، شما ممکن است نیاز به پوشیدن یک محافظ ورزشی پرشده از گاز داشته باشید تا از محل جراحی حفاظت کنید. پزشک ممکن است موارد زیر را به شما توصیه کند:

آسپیراسیون با اسکلروتراپی یا بدون اسکلروتراپی

دیگر درمان ها شامل آسپیراسیون و اسکلروتراپی می شوند، گرچه این دو روش به ندرت استفاده می شوند. در طول آسپیراسیون، یک سوزن خاص وارد اسپرماتوسل می شود و مایع خارج می شود. اگر اسپرماتوسل عود کند، پزشک شما ممکن است مایع را دوباره تخلیه کند و سپس یک ماده ی شیمیایی را به کیسه تزریق کند (اسکلروتراپی). ماده تحریک کننده، موجب زخم شدن کیسه اسپرماتوسل می شود و فضا را اشغال می کند و احتمال بازگشت مایع و تشکیل اسپرماتوسل را کاهش می دهد.

آسیب به اپیدیدیمیس، یک عارضه احتمالی اسکلروتراپی می باشد. همچنین ممکن است که اسپرماتوسل شما مجدداً برگردد.

اسپرماتوسل و ناباروری

جراحی، به طور بالقوه می تواند به اپیدیدیمیس یا واس دفرانس آسیب برساند و اسکلروتراپی ممکن است به اپیدیدیمیس آسیب برساند، که می تواند بر قدرت باروری تأثیر بگذارد.

به دلیل این دغدغه، این روش ها ممکن است تا پس از بچه دار شدن شما به تعویق انداخته شود. اگر اسپرماتوسل موجب ناراحتی شما شده یا نمی خواهید منتظر بمانید، با پزشک درباره ی احتمال خطر و مزایای بانک ذخیره اسپرم صحبت کنید.

اسپرماتوسل (کیست بیضه)

علائم و نشانه های اسپرماتوسل (کیست بیضه)

یک اسپرماتوسل معمولاً هیچ علامت یا نشانه ای ندارد و ممکن است سایز ثابتی داشته باشد. گرچه، اگر به اندازه کافی بزرگ باشد، شما ممکن است این احساس را داشته باشید:

 • درد یا ناراحتی در بیضه
 • سنگینی در بیضه دارای اسپرماتوسل
 • سنگینی در پشت و بالای بیضه

برای کیست بیضه چه زمانی باید به پزشک رفت؟

از آنجا که یک اسپرماتوسل معمولاً هیچ علائمی ندارد، شما ممکن است آن را در با خودآزمایی بیضه خود کشف کنید، یا پزشک شما ممکن است در طول معاینه فیزیکی روتین شما متوجه آن شود. این ایده ی بسیار خوبی است که پزشک هر گونه توده ای را در کیسه بیضه برای تشخیص شرایط جدی، مانند سرطان بیضه بررسی کند.

همچنین در صورتی که درد یا التهاب را در کیسه بیضه خود تجربه کرده اید با پزشک خود تماس بگیرید. شرایط زیادی می توانند باعث بروز درد بیضه شوند و برخی ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشند.

اسپرماتوسل (کیست بیضه)

عوامل خطر شناخته شده زیادی برای رشد یک اسپرماتوسل وجود ندارد. مردانی که مادرانشان قرص دی اتیل استیل بسترول (DES) در طول بارداری خود برای جلوگیری از سقط جنین و دیگر عوارض بارداری مصرف کرده اند، ممکن است در معرض خطر اسپرماتوسل بیشتری باشند. استفاده از این دارو در سال ۱۹۹۷۱ به علت نگرانی درباره ی احتمال خطر سرطان واژن در زنان متوقف شد.

دکتر رضا ولی پور جراح فوق تخصص بیضه و بیماری های مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جواد چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر رفتم دکتر برام سونوگرافی نوشت کیست تو بیضه راستم دیده شد که اندازش ۱۳ میلی برام قرص سفیکسیم با ژلوفن و دوتا آمپول چرک خشک کن نوشت میخاستم ببینم بدون عمل کیست برطرف میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)

   نیاز به بررسی دارید تا اون داروها 

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  اسپرماتوسل دارم سه سانت راهی هست عمل یا لیزر که ورش دارم؟
  و به لوله اسپرم اسیب نرسه؟
  واریکوسل گرید دو داشتم بعد عمل عود کرده الان گرید یکه
  برا بچه اقدام کردم نتیجه حاصل نشده
  چکاری انجام بدم؟
  کرمانشاه هستم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 2 ماه پیش)

   اول باید بچه دار بشی بعدش اون اسپرماتوسل رو عمل کنیم 

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام مردی ۴۴ ساله هستم، چهار سال قبل وازکتومی انجام داده ام و در بالای بیضه سمت راست توده قابل لمس کوچکی دارم که باعث نگرانی شده درصورت فشار به آن احساس درد دارم. ظاهرا اسپرماتوسل است با این وجود نیاز به اقدامی خاصی است یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 3 ماه پیش)

   سونوگرافی انجام بده

 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من ی چند وقتی هست ک کشاله بغل بیضم درد داره با وجود اینکه واریکوسل خفیف دارم مراجعه کردم ب پزشک و کمی دارو و آمپول تجویز کردن ک استفاده کردم اما درد کشاله ی من خوب نشده
  بیضه هام دردندارن،ورم ندارم فقط کشالم وقتی روش فشار میاد مثلا ورزش ک انجام میدم درد میگیره تا یکم ک گرم میشه دردش کمتر میشه
  لطفا میشه راهنمایی کنین؟؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۸ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر . واریکوسل خفیف چپ دارم آیا استمناء باعث عود آن میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۸ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   خیر

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر . واریکوسل چپ خفیف دارم اما خیلی دیر به دیر جنب میشم آخرین جنابتم برمیگرده به 30 اسفند 99 . میترسم آزواسپرمی باشه . حتی فیلم پورن هم دیدم که در ذهنم تداعی کنه اما نشد که بشه . استمناء رو هم نزدیک 3 ساله ترک کردم . نظرتون چیه جناب دکتر عزیز؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   آزمایش اسپرم انجام بده 

 • تصویر کاربر سهراب پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام . من 19 سال دارم و در گذشته جلوی انزال خود را می گرفتم .بیشتر در صبح دچار درد قسمت پایین کمر و بیضه ها می شوم.درد ها خفیف است و بعد از مدتی میروند و بعضی وقت ها هم یکم زیاد طول میکشن مثلا چند ساعت ولی درد ها خفیفن و معمولا زود محو میشن . میخواستم ببینم این درد ها میتونه ربطی به التهاب پروستات و جلوگیری از انزال داشته باشه؟ و مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   بله - اینکار رو نکن 

 • تصویر کاربر سمیه چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید۳۴ سالم گلبهار زندگی میکنم ۸ ماه که قصد بارداری رو دارم وجلوگیری ندارم اما موفقیت آمیز نبوده ویتامین دی۱۴.۲ و میزان ahm 0.2 پایین آیا مشکل خاصی دارم واگه مشکل دارم با دارو حل میشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   شما به متخصص زنان مراجعه کنید و همسر شما باید به من که متخصص ارولوژی هستم مراجعه کنن

 • تصویر کاربر شایان چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید، جنب شدن زیاد واسه کمر ضرر داره مخصوصا کسی که تازه عمل کرده، آیا داروی چیزی هست که مصرف کنم جنب نشم ممنون راهنمای کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)

   نه مشکلی نیست 

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۱۸ سالمه و رنگ مایع منیم شفاف و تقریبا به رنگ زرد است میشه بگید مشکلم چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)

   طبیعیه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر