آلت تناسلی دفن شده چیست و چگونه درمان می شود؟

یک آلت تناسلی دفن شده، آلتی ست که با پوست اضافی در ناحیه شرمگاهی یا کیسه بیضه پوشانده می شود. کیسه بیضه، کیسه ای پوستی می باشد که بیضه ها را احاطه کرده است.  آلت تناسلی معمولاً از طول و عملکرد طبیعی برخوردار است، اما مخفی است.

این شرایط می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

این امر می تواند بر ادرار و تحریک جنسی تأثیر بگذارد، اما معمولاً با جراحی قابل درمان است. آلت تناسلی دفن شده معمولا موجب خجالت و آسیب روحی می شود.

آلت پنهان می تواند زمانی رخ دهد که پوست ختنه گاه بیش از حد یا نه به اندازه کافی، در طول عمل ختنه برداشته شود و باعث تغییر خطوط آلت تناسلی می شود. پوست باقیمانده، ممکن است به جلو کشیده شود و تمام یا بخشی از آلت تناسلی را بپوشاند. در دیگر موارد، رباط هایی که آلت تناسلی را به بدن محکم نگه می دارند، بیش از حد شل می شوند.

آلت تناسلی دفن شده

چاقی یا یک لایه چربی بسیار بزرگ ، ناحیه تناسلی بدن را می پوشاند و می تواند منجر به آلت تناسلی دفن شده شود. یک آلت مخفی می تواند ناشی از دلایل بسیاری باشد، ازجمله:

 • پوست ختنه گاه بیش از حد یا نه به اندازه کافی، در طول عمل ختنه برداشته می شود. پوست باقیمانده در اطراف آلت ممکن است به روی آن کشیده شود و آلت تناسلی را پنهان کند که به آن ختنه خدادادی یا هیپوسپادیاس میگویند.
 • رباطهایی که آلت تناسلی را به بدن متصل می کنند، به صورت غیرمعمولی ضعیف هستند.
 • تورم کیسه بیضه ناشی از تجمع مایع لنفاوی (ورم لنفاوی) می تواند آلت تناسلی را دفن کند.
 • چربی اضافی در مردان چاق موجب پوشاندن آلت تناسلی می شود.

به نظر نمی رسد که این بیماری یک شرایط ارثی باشد یا ربطی به هورمون های فرد داشته باشد. اگر در مورد آلت تناسلی نوزاد تازه متولد شده، شک داشته باشید که چیزی غیر معمولی وجود دارد، ختنه را تا انجام معاینات دقیقتر به تأخیر بیاندازید.

این شرایط می تواند مادرزادی باشد، که به معنای وجود بیماری در زمان تولد نوزاد می باشد. این بیماری همچنین می تواند در کودکی  یا بزرگسالی به وجود آید، اگرچه، بروز آلت پنهان در میان پسران و مردان بزرگتر به خوبی شناخته شده نیست.

عوارض آلت تناسلی دفن شده چیست؟

در مردان نوجوان و بزرگسال، آلت مخفی ممکن است دستیابی به نعوظ را با مشکل مواجه کند. در صورت نعوظ، ممکن است برقراری رابطه جنسی دشوار باشد. مشکلات روانی مربوط به عزت نفس، اضطراب و افسردگی، معمولاً مردان مبتلا به آلت دفن شده را تحت تأثیر قرار می دهد.

علت وجود آلت تناسلی دفن شده

یک آلت مخفی می تواند منجر به مشکلاتی در ادرار مردان در هر  سنی شود. ادرار ممکن است به طور مکرر به کیسه بیضه یا ران ها برخورد کند که ممکن است موجب تحریک پوست و عفونت مجرای ادراری شود. پوستِ روی آلت تناسلی نیز می تواند ملتهب شود. عفونت هایی همچون بالانیت نیز ، به علت مسائل بهداشتی شایع می باشند.

تشخیص آلت پنهان در مردان

آلت دفن شده معمولاً با معاینه پزشکی تشخیص داده می شود و نیازی به عکس برداری یا تست آزمایشگاهی نیست. پزشک شما باید قادر به تشخیص آلت تناسلی دفن شده از شرایط دیگر، مانند میکروپنیس (آلت تناسلی کوچک) باشد. اگر شما یا فرزندتان دارای علائم آلت مخفی شده هستید، باید با پزشک مشورت کنید.

پزشک اورولوژ می کند که چه مقدار از پوست برای ختنه کردن دوباره کودک، در دسترس می باشد و نیز چگونه پوست آلت تناسلی به ساختارهای عمیق تر خود متصل می شود. پزشک همچنین زاویه ای را که در آن رباط های عمیق تر ، آلت تناسلی را به بدن متصل می کنند، بررسی خواهد کرد.

درباره آلت تناسلی پرده دار چه میدانید؟

درمان الت پنهان

معمولا جراحی برای درمان آلت مخفی ضروری می باشد. در کودکان کم سن و سال تر، شرایط ممکن است بدون هیچ مداخله ای حل شود. برای کودکان و بزرگسالان بسیار چاق، کاهش وزن ممکن است به آنها کمک کند. گرچه، کاهش وزن معمولاً برای درمان کامل مشکل کافی نیست.

اگر در هر صورت به عمل جراحی نیاز باشد، گزینه های جراحی به این صورت می باشند:

در صورتی که عفونتی در ناحیه تناسلی ایجاد شده باشد، مصرف آنتی بیوتیک ضروری است. همچنین، در صورتی که بیماری به قدری جدی باشد که سلامت جنسی و عزت نفس کودک را تحت تأثیر قرار دهد، ممکن است نیاز به مشاوره پزشکی باشد. برای نتایج طولانی مدت بهتر، مداخله ی جراحی باید در سن کمتر انجام شود. چرا که با افزایش سن مردان و نعوظ مکرر، چربی بیشتری در ناحیه شرمگاهی جمع می شود و راه حل جراحی، تبدیل به مسئله ای چالش برانگیزتر می شود.

آلت تناسلی دفن شده

جراحی آلت تناسلی مخفی

جراحی موفق می تواند تفاوت عمیقی در زندگی فرد مبتلا به آلت تناسلی دفن شده ایجاد کند. مشکلات مربوط به ادرار و عملکرد جنسی اغلب از بین می روند. اگر به پیوند پوست نیاز باشد، یک دوره چندهفته ای تمام چیزی ست که برای بهبود آلت تناسلی مورد نیاز است. هنگامی که مشکل درمان شد، بعید است که دوباره به هر شکلی بازگردد. اگر چاقی، یا دیگر شرایط قابل کنترل، عامل بیماری باشند، بسیار مهم است که وزن سالم بدن و سلامتی را پس از جراحی حفظ شود. شما باید درباره ی بهداشت ناحیه تناسلی و نیز علائم احتمالی عوارض درمان با پزشک خود صحبت کنید.

آلت تناسلی دفن شده در کودکان

 • آلت تناسلی معمولاً در لایه ای از پوست پوشانده می شود.
 • آلت تناسلی دفن شده در زمانی اتفاق می افتد که پوست، به صورت غیر یکنواخت، آلت را بپوشاند.
 • آلت تناسلی همچنین می تواند در چربی درون بخش پایینی شکم پنهان شود.
 • آلت تناسلی تا سن دوسالگی تشخیص داده می شود.
 • نوجوانان ممکن است ادرار دردناک یا دشوار داشته باشند و در هدایت جریان ادرار و بهداشت کلی خود مشکل داشته باشند.
 • در اکثر موارد آلت تناسلی دفن شده ممکن است در زمانی که چربی اضافی بدن در پایین شکم به مرور زمان از بین رفت، خود به خود حل شود.
 • به ندرت زخم ایجاد می شود که نیاز به درمان دارد. گزینه های درمانی شامل استعمال کرم های استروئید و برداشتن پوست اضافی یا مداخله جراحی احتمالی است.
 • آلت تناسلی دفن شده می تواند موجب پریشانی عاطفی در برخی از کودکان گردد.
آلت تناسلی دفن شده در کودکان

آلت تناسلی دفن شده موجب فشار احساسی در نوجوانان می شود

نوجوانان مبتلا به آلت تناسلی دفن شده در خطر فشار روانی و اجتماعی هستند. پسران چاق با آلت تناسلی دفن شده ممکن است از بدن خود خجالت بکشند. در نتیجه، ممکن از از نظر اجتماعی منزوی شوند. جراحی می تواند اضطراب را کاهش دهد و خویشتن شناسی او را بهبود بخشد. گرچه، پیش از مداخله جراحی، کاهش وزن در پسران چاق بسیار مهم است. افزایش وزن پس از عمل جراحی ممکن است موجب عود آلت تناسلی دفن شده شود.

دکتر ولی پور جراح و متخصص اورولوژی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ظاهری چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر خسته نباشید من یک پسر۱۱ساله دارم که در نوزادی ختنه شد ولی بعد از یه مدتی متوجه شدم ادارارکردنش کج میریزه مراجعه کردم گفتن مشکل اصلی بیضه هاش تو شکمش ختنه مشکل داره مجاری ادارم تنگ هرسه را عمل کردیم الان ۶سال عمل کردیم الت پنهان داره بیضه ها هستن ولی بسیار کوچیک کیسه بیضه کوچیک وخیلی سفت نمیدونم چکارکنم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   به دکتر قهستانی فوق تخصص ارولوژی اطفال در مرکز طبی کودکان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام پسرم ۹سالش است وموقع ادار آلتش داخل کیسه بیضها است وباید با دست به طرف بیرون بکشه وزنشم کمی نسبت به سنش بالاست بفرمایید چه باید کرد اگر آلت مخفی باشه نیاز به دارو وعمل داره واگر نیاز به عمل داشته باشه چه سنی را شما پیش نهاد مکنید
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۱ شهریور ۰( 3 هفته پیش)

   به فلوشیپهای فوق تخصصی ارولوژی اطفال مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر حسن جمعه ۲۹ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  هزینه آلت دفن شده چقدر است و اینکه بیمه قبول میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۹ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   خیر بیمه قبول نمیکنم - ۲۰ میلیون تومان 

 • تصویر کاربر سامان چهارشنبه ۲ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 27سالمه و التم کوچیکه همون دفن الت دارم فکرکنم . اگه نخای عمل کنی باید چیکارکنم که درست بشه.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه 

 • تصویر کاربر کاظمی شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام، پسرم 5سالشه، یکماهه ختنه شده، شرایط التش اینطوری هست که داخل بود، و پزشک ب سختی ختنه کرد، والان بسختی ادرار میکنه و خیلی طول میکشه، و طول التش هم خیلی کمه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۵ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   باید ویزیت از نزدیک بشه 

 • تصویر کاربر مجيد سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر این جواب سونو رنگی بیضه ام هستش بردم پيش دکتر رزقي ملكي گفتن چیزی نیست اما هنوز درد خفیف تو بیضه دارم میخواستم نظر شما رو هم بدونم.البته دو تا قرص كو كيوتن قرمز و پنتوكسي فيلين ٤٠٠ دادن گفتند دو ماه ديگه بيا دوباره معاينه شو.نظر شما چيه ايا مشكلي نيست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   به دکتر رزقی ملکی حتما مجدد برای معاینه مراجعه کن از دوستان نزدیک من هستش 

  2. تصویر کاربر مجيد سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام.دكتر يعني پس از اتمام دارو مراجعه كنم يا همين الان؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   نه مهم نیست فقط برای معاینه بعد از اتمام داروها مراجعه کن استرس هر چی بیشتر داشته باشی علایمت خوب نمیشه 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مجيد دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر چند وقت پيش زير پوست بيضه كيست چركي داشتم و جراحي كردم و چهارشنبه گذشته بخيه ها رو كشيدم در طول اين مدت نه دردي داشتم نه مشكلي اما از دو روز پيش بيضه درد گرفتم و درد گاهي اوقات ميگيرد و بعضي مواقع به پهلو ميزند تورم و قرمزي هم روي بيضه نيست ولي ادار بيشتر شده ميخواستم بدونم درماني هست كه انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از جهت فتق انجام بدین

 • تصویر کاربر سخنور جمعه ۲۰ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  پسرم ۱۲ سالشه آلتش پنهانه ،البته زیر شکم داره
  دکتر غدد بردیم چیزی از آلت پنهان نگفته فقط گفت بیضه چپش کوچیکه
  .لطفا راهنمایی کنید خیلی خیلی فکرمون مشغول شده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۰ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه داشته باشید 

 • تصویر کاربر F جمعه ۲۰ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر شبتون لخیر پسرم دو سال نیمه هست ، و بعد از ختنه که در ۲ ماهگیش انجام شده سر التش فرو میره به سمت تو و دورش رو بکشی کنار میادبیرون میخام بدونم مشکلی ایحاد میکنه یا به مرور خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۰ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   جهت معاینه حضوری مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  پسری دارم 5 ساله که در 40 روزگی ختنه با حلقه انجام شد بعد از ختنه دکتر فرمودند تا زمانی که حلقه بیفتد پماد بزنیم بعد از آن نیازی نیست چند وقت بعد از بهبود ختنه نزد پزشک بردم الت فرزندم اصلا مشخص نبود و انگار یه سوراخ خیلی کوچک وسط یبضه ها قرار گرفته دکتر فرمودند که با دست آلت رو به بیرون بکشم و پماد به مدت یک هفته بزنم بعد از مدتی متوجه شدم که آلت کلا داخل می ماند و هر از چند گاهی دچار عفونت های سفید رنگ می شود مجدد خودم تا زمانی که عفونت برطرف شود پماد میزدم در 3 سالگی پیش یه دکتر دیگه بردم چون همه میگفتن ختنه انجام شده ایراد دارد و باید مجدد ختنه شود نظر اقای دکتر بعد از بررسی این بود که کمی دجار چسبندگی شده که خودشان مشکل چسبندگی رو با بی حسی برطرف کردن و مجدد همان پماد تتراساکلین تجویز شد تا عفونت برطرف شود یه مدت سر آلت بیرون میامد و طوری که صبح ها به حالت نعوظ بود ولی مجدد این مشکل شروع شده و دوباره کامل داخل رفته و دایما دارم الت پسرم رو تمیز میکنم خیلی تحت فشارم همه میگن باید بچه رو ختنه مجدد کنم نیازمند کمک هستم لطفا شما هم نظرتون رو بفرماییدهر هزینه ای هم باشه تقبل میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   باید مراجعه حضوری جهت معاینه داشته باشید 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر