داپوکستین:گزینه جدید در درمان زود انزالی

داپوکستین که به صورت کلی در دسته SSRI های سریع قرار می گیرد، به طور خاص برای درمان زود انزالی ساخته شده است.  مصرف اولین دوز این دارو (در صورت لزوم) حدود یک تا سه ساعت پیش از برقراری رابطه جنسی، می تواند موثر واقع شود و عوارض جانبی آن با سایر SSRI ها قابل مقایسه است. داپوکستین در بسیاری از کشورها مورد تائید قرار گرفته است، ولی این دارو همچنان در ایالات متحده آمریکا تائید نشده است. 

در مطالعه ای بر روی مردان با مشکل زود انزالی و اختلال در نعوظ که تحت درمان با فسفودی استراز نوع ۵ (PDE5) بودند، داپوکستین مزایای درمانی بهتری را به همراه داشت و به طور کلی قابل تحمل بود. با این حال، حدود ۹۰ درصد از بیماران مصرف داپوکستین را بیشتر به دلیل عوارض جانبی، هزینه و تاثیرات ناامید کننده ی آن، قطع کردند.

زود انزالی یا انزال زودرس

زود انزالی یا انزال زودرس

داروی داپوکستین یک SSRI کوتاه اثر است و اولین دارویی است که برای زود انزالی به بازار عرضه شده است. پس از گذشت یک ساعت از مصرف خوراکی این دارو، غلظت پلاسمای داپوکسیتین به اوج می رسد. از بین رفتن تاثیر دارو نسبتا سریع است و نیمه عمر نهایی آن تقریبا ۱۹ ساعت است.

بعد از ۱۲ هفته، ۲۹ درصد از مردان با مصرف دوز ۳۰ میلی گرم و ۳۴ درصد از آنها با مصرف دوز ۶۰ میلی گرم، تاخیر ۳ دقیقه ای یا کمی بیشتر داشتند.  مردانی که داپوکستین مصرف می کردند، دریافتند که انزال خود را بهتر کنترل می کنند و از عملکرد جنسی خود نسبت به کسانی که دارونما مصرف می کردند، راضی تر بودند. در آزمایشی دیگر، عملکرد داپوکستین (۶۰ میلی گرم) با پاروکستین (۲۰ میلی گرم) که نوع دیگری از SSRI ها است، در ۳۴۰ مرد ۲۲ تا ۴۸ سال با مشکل زود انزالی مورد مقایسه قرار گرفت. بیمارها هر روز به دو دوز تقسیم می شدند.  پس از ۱۲ هفته، زمان تاخیر انزال در رابطه ی واژینال از ۳۸ به ۱۷۹ ثانیه برای داپوکستین و از ۳۱ ثانیه به ۳۷۰ ثانیه برای پاروکستین و از ۳۴ ثانیه به ۵۵ ثانیه برای دارونما افزایش یافته است.

مردان رضایت جنسی بیشتری از داپوکستین و پاروکستین نسبت به دارونما را نشان دادند ( به ترتیب: ۶۶ درصد در مقابل ۷۸ درصد در مقابل ۱۶ درصد). طی مصاحبه ای که با زوج ه و شریک های این مردان به طور جداگانه صورت گرفت، آنها نیز رضایت جنسی بیشتری داشتند. یازده مرد به دلیل راضی نبودن از تاثیر این داروها، این آزمایش را ترک کردند: ۳ نفر از ۱۰۴ نفر با داپوکستین، ۲ نفر از ۱۰۵ نفر با پاروکستین و ۶ نفر از ۱۰۰ نفر با دارونما. زمان دوز گرفتن در رابطه با مقاربت جنسی در این آزمایش توصیف نشده است.

در طول دوره ی آزمایش ها بر مصرف داپوکستین

 • حالت تهوع (۱۱ درصد)
 • سردرد (۵.۶ درصد)
 • اسهال (۳.۵ درصد)
 • خواب آلودگی (۳.۱ درصد)
 •  سرگیجه (۵.۸ درصد)

بیشتر با داروی داپوکستین ۳۰ میلی گرم گزارش شده است.

عوارض داروی داپوکستین

عوارض داروی داپوکستین

این عوارض و درصد رخ دادن آنها همگی مربوط به دوز ۳۰ میلی گرمی است و همه آنها با دوز ۶۰ میلی گرم داپوکستین می تواند دارای درصد بالاتری باشد.

 • حالت تهوع و سرگیجه شایع ترین دلایل قطع مصرف داپوکستین ۳۰ میلی گرم بود.
   
 • عوارض جانبی جنسی از جمله اختلال در نعوظ، انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی با داپوکستین بیشتر از دارونما بود.

این موارد در ۲.۹ درصد از بیمارانی که داپوکستین ۳۰ میلی گرم و ۳.۸ درصد از بیمارانی که داپوکستین ۶۰ میلی گرم مصرف می کردند در مقابل ۱.۵ درصد از بیمارانی که دارونما مصرف می کردند، رخ داد. افت فشار خون وضعیتی (پوسترال هایپوتنشن) در برخی از بیماران رخ داده است و در استفاده ی همزمان این دارو با داروهای گشاد کننده ی عروق مانند مهار کننده های آلفا، نیترات ها و فسفودی استراز ۵ باید احتیاط شود.

سنکوپ با دوز مربوطه، با داپوکسیتین ۳۰ میلی گرم ۰.۰۶ درصد، با داپوکسیتین ۶۰ میلی گرم ۰.۲۳ درصد و با دارونما ۰.۰۵ درصد گزارش شده است. پیش نشانه های بیماری احتمالی مانند تهوع، سرگیجه و احساس سبکی در سر نیز با داپوکستین بیشتر از دارونما بود.

عوارض داروی داپوکستین

اگرچه داپوکستین مدت زمان دخول در واژن را پیش از انزال افزایش می دهد، اما به نظر می رسد که بهبودها حدود متوسطی داشته اند و تاثیر دارونما نیز در بیشتر مطالعات مشهود بوده است. در یک آزمایش مقایسه ای، پاروکستین از داپوکستین موثرتر بود، اگرچه مشخص نبود که چه زمانی درمان در رابطه با مقاربت انجام شده است. فواید و عوارض جانبی درمان با داپوکستین باید پس از چهار هفته (یا شش دوز) بررسی شود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر بنده به شدت دچار زود انزالی هستم و قبل از شروع رابطه به ارگاسم میرسم که خود این باعث میشه معاشقه پایان پیدا کنه و بدون رضایت من و خانمم باشه خانمم هم علاقه به سکس نداره و شروع معاشقه ما هم شاید هر دوهفته یک بار اونم با اصرار من باشه که در همون ابتدا تمام بشه این منو خیلی اذیت میکنه و دنبال راه درمانم اگه امکانش هست راهنمایی بفرمائید هزینه هر چی باشه پرداخت میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   ویزیت آنلاین یا مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام من برای مدت زمان رابطه جنسی چند ماهه که به صورت هفتگی شروع به مصرف تریاک کردم ولی الان احساس میکنم که میزان مصرفی من داره بالا می‌ره در ضمن در زمان عدم استفاده از تریاک به شدت زود انزالی پیدا کردم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   تریاک در طولانی مدت مشکل نعوظ ایجاد میکنه ترکش کن و از قرص داپوکستین ۳۰ دو الی سه ساعت قبل از نزدیکی استفاده کن اگر اثر نکرد دو عدد یکجا استفاده کن اگه اثر نکرد خبر بده 

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر،ممنونم بابت جوابهای صبورانه وبادقت شما،اقای دکتر من بابت نگرانیهام،مجدد عکسی واضحتر گرفتم،و کمی هم سر الت را کشیدم تا خودم از واضحتر دیده بشه،ممنونم راهنمایی بفرمایید،
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   اینا ضایعات طبیعی پوست هست 

 • تصویر کاربر انا چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر همسر من حدودا ۱۵ سال اعتیاد داشتن
  والان ترک کردن ،ودر رابطه دچار زود انزالی شدن
  خیلی ناراحتن ،میترسم به خاطر این موضوع دوباره شروع کنن
  ایا امکانش هست برای درمان بدون مراجعه به پزشک از داروهای زود انزالی مثل پاروکسیتین استفاده کنن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   بله

 • تصویر کاربر انا چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  اقای دکتر همسر من حدودا ۱۵ سال اعتیاد داشتن
  والان ترک کردن ،ودر رابطه دچار زود انزالی شدن
  خیلی ناراحتن ،میترسم به خاطر این موضوع دوباره شروع کنن
  ایا امکانش هست برای درمان بدون مراجعه به پزشک از داروهای زود انزالی مثل پاروکسیتین استفاده کنن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   بله

 • تصویر کاربر کیارش جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام دکتر الان ۱۸ سالمه از چهار پنج سال پیش یه سری زائده ی مسطح سیاه رنگ دقیقا توی منافذ روییدن مو از ختنه گاه تا انتهای التم بوجود امده . تو این چند سال زیاد نشده بلکه کم هم شده . بنظرتون زگیل هستن.
  1. تصویر کاربر کیارش جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   دکتر لطفا جواب بدید..
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   زگیل نیست

  3. تصویر کاربر کیارش جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   اینطوری میتونید تشخیص بدید چه نوع بیماری هست. عکس فرستاده شده قابل بررسی بوده؟
  4. تصویر کاربر کیارش جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)
   یه سوال دیگه از دیروز یه لکه بدون برجستگی روی تنه الت ظاهر شده فکر میکنم زیر پوستی هست . بنظرتون این مسائل زمینه زگیل نیست.؟
  5. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   اهمیتی نداره این ضایعات -زمینه زگیل نیست

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر اوتیس جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  با سلام
  من الان دو هفته است زگیل دراوردم پزشک با روش کرایو انها رو برداشته ولی هیچ دارو و یا واکسن hpvتزریق نکرده میخواستم کل این ویروس از بدنم خارج بشه و این روش قطعی هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   خیر روش قطعی نداره و قبل از کرایو آزمایش Hpv pcr باید از ضایعات انجام میدادید 

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند ماهی میشه که روی التم برامدگی هایی وجود امد و میترسم زگیل باشد و از اعلایم فقط خاش دارم بعد در رابطه با گرفتن این بیماری من هیچ کدومو نداشتم ایا این الان زگیل است؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه داشته باشید 

 • تصویر کاربر مریم۷۷۷ جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام
  من دختری۲۵ساله هستم
  تقریبا ۹ماهه که روی انگشت اشاره دست چپم،یک نقطه سفید خیلی کوچک دراومده.
  متخصص پوست تشخیص زگیل دادند.
  میخواستم بپرسم باید کرایو کنم یا نه
  و اینکه اگر انگشتمو به قسمت تناسلی بزنم باعث پخش ویروس میشه و اونجاهم زگیل میزنه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   اگر ناحیه تناسلی زخم های ریز و میکروسکوپی دا شته باشه میتونه زگیل به آن قسمت درصورتیکه دستتان به آن ناحیه بخورد انتقال یابد برای درمان زگیل انگشت حتما به متخصص پوست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر Zoha یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام دكتر من راجب زگيل صحبت كردم و تويه گوگل خوندم ك اگر با عفونت حاد همراه باشه نشانه ى بديه، واس اين عرض كردم ك عفونت هم داشتم، يك ماهه ك عفونت دارم خوب هم نميشه و از طرفى زگيل هم زدم اين نشانه چيه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید جهت زگیل 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر