آیا کیست کلیه درمان دارد؟

کلیه ها دو اندام لوبیایی شکل هستند که در پشت احشای شکمی و زیر قفسه ی سینه قرار دارند. قبل از اینکه مواد زائد از طریق ادرار کردن از بدن خارج شوند، کلیه ها خون را از مواد زائد تصفیه می کنند. در این نوشتار به بررسی کیست کلیه می پردازیم.

کلیه ها در تنظیم فشار خون و مدیریت عملکرد بسیاری از عوامل دیگر در بدن، نقش دارند. یافتن یک کیست در کلیه می تواند جدی به نظر بیاید، اما در مواردی که این کیست ها از جمله ی کیست های ساده ی کلیوی بوده، که بروز آنها شایع است، چندان جایی برای نگرانی وجود ندارد.

⚠توجه: کیست های کلیوی در آقایان و خانم ها موضوعاتی نبستا شایع در ارتباط با سلامت هستند و در بسیاری از موارد، کیست های ساده، هیچگونه عوارضی را به وجود نخواهند آورد.

آیا کیست کلیه می تواند منجر به سرطان شود؟

کیست های کلیه معمولاً خوش خیم هستند، اما برای اطمینان از عدم وجود سرطان، باید ارزیابی شوند. اولین قدم این است که با استفاده از MRI یا سی تی اسکن مشخص شوند. یک متخصص ارولوژی نتیجه اسکن را بررسی کرده و بیوپسی یا برداشتن آن را توصیه می کند. بیشتر کیست های کلیه خوش خیم هستند و به هیچ درمان خاصی نیاز ندارند.

کیست کلیه چیست؟

کیست های کلیوی در مردان کیسه هایی گرد و پر از مایع هستند که در کلیه ها تشکیل می شوند. در بسیاری از موارد کیست های ساده کلیوی عوارضی ایجاد نکرده و عملکرد کلیه را به هیچ نحوی تحت تاثیر قرار نمی دهند. اگر کیست های کلیوی بیش از حد بزرگ شوند، ممکن است عفونی، دردناک و سبب به وجود آمدن علائمی دیگر شوند.

کیست های ساده کلیوی با کیست هایی که ناشی از بیماری کلیه پلی کیستیک هستند، تفاوت دارند. بیماری کلیه پلی کیستیک وضعیتی ژنتیکی است که می تواند سبب ایجاد کیست های متعدد و بزرگ شدن کلیه ها شود و عملکرد کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

 

دیالیز

در بیماری کیست کلیوی اکتسابی، کلیه ها در اثر آسیب طولانی مدت ناشی از بیماری کلیوی یا دیالیز، مبتلا به کیست می شوند. بیماری کیست کلیوی اکتسابی با بیماری کلیه پلی کیستیک تفاوت دارد زیرا ژنتیکی نبوده و در اثر مشکلات کلیوی به وجود می آید.

کیست های به وجود آمده ناشی از بیماری کیست کلیوی اکتسابی ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند، اما علت زمینه ای این بیماری نیاز به درمان دارد.

علت بوجود آمدن کیست کلیه

پزشکان علت دقیق تشکیل کیست های ساده ی کلیوی را نمی دانند. به جز پیری، عوامل خطر دیگری برای ایجاد کیست های ساده کلیوی، وجود ندارد. جالب است بدانید، رژیم غذایی و سبک زندگی عواملی هستند که به نظر نمی رسند، بر ایجاد این نوع کیست ها تاثیر گذار باشند.

کیست های کلیوی ساده همراه با افزایش سن افراد، نسبتا شایع هستند. در واقع، تا ۲۵ درصد افراد بالغ بالای ۴۰ سال و نیمی از افراد بالای ۵۰ سال در مقطعی از زندگی به کیست های ساده کلیوی مبتلا می شوند. علاوه بر این، مردان بیشتر از زنان در خطر ابتلا شدن به کیست های کلیوی قرار دارند.

درد کلیه

علائم کیست کلیه در مردان

اغلب کیست های ساده ی کلیوی، بدون علامت هستند، به این معنا که هیچ نشانه ای ایجاد نمی کنند. هر چند که، اگر یک کیست کلیه به اندازه ی کافی بزرگ شود، ممکن است سبب ایجاد علائمی شود. این علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد مبهم در کمر و پهلو ها
 • درد در ناحیه ی بالایی شکم یا باسن
 • تب (در صورتی که کیست ها عفونی شوند)
 • وجود خون در ادرار
 • ادرار مکرر

در صورتی که عوارضی مانند عفونت یا پارگی رخ دهند، علائم بالا می توانند تشدید شوند.

درمان کیست کلیه

اغلب کیست های ساده کلیوی، به جز پایش دوره ای نیاز به هیچگونه درمانی ندارند. کیست های کلیوی که سبب بروز علائم می شوند، مخصوصا اگر سبب انسداد جریان خون یا ادرار در کلیه ها شوند، می توانند نیاز به درمان داشته باشند.

در این موارد، پزشک ممکن است تخلیه کردن کیست را با استفاده از روشی به نام اسکلروتراپی پیشنهاد دهد. در حین روند اسکلروتراپی پزشک با استفاده از امواج فراصوت، سوزنی را به درون کیست هدایت می کند. کیسه توسط سوزن سوراخ و سپس تخلیه می شود.

پس از آن، پزشک محلولی از سالین (نوعی مایع) را به محل، تزریق می کند تا بافت احاطه شده را سفت کرده و از تشکیل کیستی دیگر جلوگیری نماید. این روش درمانی با استفاده از بی حسی موضعی و بدون نیاز به بستری انجام می شود.

در موارد نادری که کیست کلیه خیلی بزرگ می شود، ممکن است برای تخلیه کردن یا برداشتن کیست به جراحی نیاز باشد. معمولا، این عمل با استفاده از ابزاری کوچک، که در یک انتهای آن یک لامپ و دوربین قرار دارد صورت می گیرد.

این ابزار جراح را قادر می سازد تا برشی کوچک ایجاد کرده و نیازی به برش های بزرگ نباشد. برداشتن کیست های کلیوی در بیمارستان ها و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در مواردی که کیست کلیه عفونی می شود، ممکن است درمان با آنتی بیوتیک قبل از عمل انجام شود.

عوارض کیست کلیه

اغلب کیست های ساده کلیوی هیچ عارضه یا مشکلی به وجود نمی آوردند، با اینکه احتمال دارد در مواردی نادر عکس این گفته صادق باشد. عوارض کیست های ساده کلیوی شامل موارد زیر می شود:

 • پارگی کیست کلیه
 • عفونی شدن کیست کلیه
 • تورم کلیه ها که ناشی از احتباس ادراری می باشد.

مطلب پیشنهادی دکتر ولی پور

هیدرونفروز کلیه چیست؟ ورم کلیه در نتیجه هیدرونفروز کلیه ایجاد می شود. برای خواندن این مطلب بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدرونفروز کلیه چیست؟

هنگامی که عوارض رخ می دهند، ممکن است علائم تشدید شوند و شخص را فورا به دنبال کردن مراقبت پزشکی وادار نمایند. اغلب عوارض از جمله پارگی کیست ها را می توان به روشی محافظه کارانه، مدیریت کرد. اگر این علائم فورا درمان نشوند، می توانند تهدید کننده ی حیات فرد باشند.

آزمون بررسی عملکرد کلیه

روش تشخیص کیست کلیه

اغلب اوقات، کیست های ساده کلیوی در حین آزمایشات تصویربرداری که برای دلایل دیگری انجام می شوند، دیده می شوند. هنگامی که کیستی کلیوی پیدا شد، آزمایشات تشخیصی دیگر ممکن است درخواست شوند، تا در مورد این زایده اطلاعات بیشتری بدست آید.

❇ آزمایش عملکرد کلیوی

یک آزمایش ساده خون است که کارکرد مناسب کلیه ها را بررسی می کند.

❇ آزمایش ادرار

روشی جهت اندازه گیری محتویات ادرار در یک نمونه ادرار است.

❇ سیتی اسکن

یک روش تصویر برداری کامپیوتری است که  تصاویری سه بعدی از کلیه جهت نشان دادن هر گونه تومور و کیست ایجاد می کند.

❇ MRI

یک روش تصویر برداری به وسیله ی امواج رادیویی و مغناطیسی است که تصاویری از بافت و اندام های نرم بدن، از جمله کلیه ها نشان می دهد.

❇ اولتراسوند

یک روش تصویر برداری با استفاده از امواج صوتی است که تصاویری از کلیه ایجاد می کند.

تمامی این آزمایشات می توانند به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری بیمار انجام شوند. اکثر اوقات، با اینکه فرد همواره باید از دستورالعمل های پزشک قبل از انجام آزمایش پیروی کند اما هیچ آمادگی قبلی جهت انجام این آزمایشات مورد نیاز نیست.

جراح کلیه

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  باتشکر از زحمات شما،البته اینم به اطلاع شما برسانم والده بنده نه سال پیش عمل کیسه صفرا کردن و دوسال پیش ERCPشدن و پارسال هم کیست های کوچکی در معده شون تشکیل شده بود که تخلیش کردن. پارسال هم دردش شدید بود این احتمال داره دردش مربوط به همون مجاری صفراویش باشه؟ایشون کمر دردی ندارن .وضمنا درداش همیشه هست فقط شدتش کم و بیشتر میشه. بازهم متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   ممکنه

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  باسلام و.خسته نباشید خدمت آقای دکتر محترم،والده من حدودا سنش 67هست،زی اسکنی که حدود دوهفته پیش انجام دادیم کیست کلیه به قطر 16میلی متر نشون داده. با وجود اینکه مرتب داروهاشو میخوره شدیدا درد داره ،لطفا راهنمایی بفرمائید. متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   این کیست بعیده درد ایجاد کنه ممکنه از کمر درد باشه 

 • تصویر کاربر حیدری یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید آقای دکتر پدر من چند روز پیش رفتن به سونگرافی و در کلیه راست ان ۳۵ میلی کیست نشون داده آیا خطر داره؟ لطفا کمکم کنید ممنون میشم زودتر جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   معمولا بی خطره

 • تصویر کاربر مريم سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد،شوهرم ٣٨سالشه ازمايش إدرار RBC/hpf ٤ بوده سونو داد يك كيست كورتيكال ساده به قطر ٩ميليمتر در midzone كليه چپ ديده شده لطفا راهنمايي كنيد ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   مشکلی نیست نگران نباشید 

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید... خواهر من حدود 9ماه هست ک درد شدید پهلو سمت راست داره.. جوری ب پاهاش اثر کرده.. سی تی اسکن کرده گفته کیست کلیه هست.. و التهاب کیسه صفرا...ولی گفتن ک این درد پهلو مربوط ب کیست نمیشه... میخواستم بدونم آیا این کیست نیاز ب پیگیری داره.. و امکان داره ک این دردها اثر همین کیست باشه... با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   اگر کیست کوچکتر از ۳-۴ سانتی متر باشه درد نمیده

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام ایابچه درشکم مادرمبتلا به کیست کلیه میشودیانه اگرمیشوددرمان دارد یانه اگردرپان داردراهش چیست مورداورژانسی پیش اومده فوری جواب بدیدلطفا ممنون واتس اپم ۰۹۱۵۶۳۱۷۳۸۳
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   بله ممکنه _ درمان نداره و ممکنه مهم هم نباشه 

 • تصویر کاربر سميه سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  پدرم جديدا سونوگرافي كردن يه كيسا ١٨ ميلي در كليه سمت راست داره خيلي نگرانه البته سنگم داشتن دفع كردن مشكلي در دفع ادرار ندارن و عفونتيم در ادرار ندارن فقط تو ازمايش خون دفع پروتئين ديده شده سن پدرم ٧٣ به نظر شما خطرناكه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   کیست مهم نیست برای دفع پروتئین به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر طاهر سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بنده سنوگرافی از پروستات انجام دادم حجم ان 21میلی لیتر است در ارمایس ادرار چیزی مساهده نشد میزان pss دو دهم است مقدار باقی مانده ادرار در مثانه 52میلی لیتر است ولی بعضی وقتها سوزش مختصری بعد ادرار احسای میکنم در حین ادرار مشکلی ندارم فسار ادرار هم خوب است با تشکر در ضمن 47سالمه ممنون از شما ببخشید اقای دکتر مقدار با قیمانده ادرار چقدر باید باشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   کلا خوبه نگران نباش 

 • تصویر کاربر نعمت شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  بیمار زنی ۷۵ ساله دیابتی و دارای استنت(فنر) در قلب و همچنین ef:35% می باشد که تصاویر مربوط به سونوگرافی شکم ولگن به پیوست ارسال میشود.خواهشمند است نسبت به راه(های) درمان ما را راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر و سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال با کاتهای ظریف 2 - 3 میلیمتری بدون تزریق انجام بدین 

 • تصویر کاربر خانم سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکترمیخواستم بدانم عمل سنگ شکن مضر است و آیا سنگ 8.5میلیمتر امکان داره با داروهای گیاهی بیفتدمن یازده سال پیش سنگ داشتم از طریق شکاف یک سانتی روی بدنم سنگ را بیرون آوردن خواهشاً کمکم کنید الان یک سنگ 8.5میلیمتر کلیه چپ ویک سنگ سه میلیمتر کلیه راست و دکتر گفت تو هردو کلیه شن هم پراکنده است نمیدانم چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سنگ ۸/۵ سنگ شکنی برون اندامی انجام بشه 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر