دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا کیست کلیه درمان دارد؟

کلیه ها دو اندام لوبیایی شکل هستند که در پشت احشای شکمی و زیر قفسه ی سینه قرار دارند. قبل از اینکه مواد زائد از طریق ادرار کردن از بدن خارج شوند، کلیه ها خون را از مواد زائد تصفیه می کنند. در این نوشتار به بررسی کیست کلیه می پردازیم.

کلیه ها در تنظیم فشار خون و مدیریت عملکرد بسیاری از عوامل دیگر در بدن، نقش دارند. یافتن یک کیست در کلیه می تواند جدی به نظر بیاید، اما در مواردی که این کیست ها از جمله ی کیست های ساده ی کلیوی بوده، که بروز آنها شایع است، چندان جایی برای نگرانی وجود ندارد.

⚠توجه: کیست های کلیوی موضوعاتی نبستا شایع در ارتباط با سلامت هستند و در بسیاری از موارد، کیست های ساده، هیچگونه عوارضی را به وجود نخواهند آورد.

کیست کلیه چیست؟

کیست های کلیوی کیسه هایی گرد و پر از مایع هستند که در کلیه ها تشکیل می شوند. در بسیاری از موارد کیست های ساده کلیوی عوارضی ایجاد نکرده و عملکرد کلیه را به هیچ نحوی تحت تاثیر قرار نمی دهند. اگر کیست های کلیوی بیش از حد بزرگ شوند، ممکن است عفونی، دردناک و سبب به وجود آمدن علائمی دیگر شوند.

کیست های ساده کلیوی با کیست هایی که ناشی از بیماری کلیه پلی کیستیک هستند، تفاوت دارند. بیماری کلیه پلی کیستیک وضعیتی ژنتیکی است که می تواند سبب ایجاد کیست های متعدد و بزرگ شدن کلیه ها شود و عملکرد کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

 

دیالیز

در بیماری کیست کلیوی اکتسابی، کلیه ها در اثر آسیب طولانی مدت ناشی از بیماری کلیوی یا دیالیز، مبتلا به کیست می شوند. بیماری کیست کلیوی اکتسابی با بیماری کلیه پلی کیستیک تفاوت دارد زیرا ژنتیکی نبوده و در اثر مشکلات کلیوی به وجود می آید.

کیست های به وجود آمده ناشی از بیماری کیست کلیوی اکتسابی ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند، اما علت زمینه ای این بیماری نیاز به درمان دارد.

علت بوجود آمدن کیست کلیه

پزشکان علت دقیق تشکیل کیست های ساده ی کلیوی را نمی دانند. به جز پیری، عوامل خطر دیگری برای ایجاد کیست های ساده کلیوی، وجود ندارد. جالب است بدانید، رژیم غذایی و سبک زندگی عواملی هستند که به نظر نمی رسند، بر ایجاد این نوع کیست ها تاثیر گذار باشند.

کیست های کلیوی ساده همراه با افزایش سن افراد، نسبتا شایع هستند. در واقع، تا ۲۵ درصد افراد بالغ بالای ۴۰ سال و نیمی از افراد بالای ۵۰ سال در مقطعی از زندگی به کیست های ساده کلیوی مبتلا می شوند. علاوه بر این، مردان بیشتر از زنان در خطر ابتلا شدن به کیست های کلیوی قرار دارند.

درد کلیه

علائم کیست کلیه

اغلب کیست های ساده ی کلیوی، بدون علامت هستند، به این معنا که هیچ نشانه ای ایجاد نمی کنند. هر چند که، اگر یک کیست کلیه به اندازه ی کافی بزرگ شود، ممکن است سبب ایجاد علائمی شود. این علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد مبهم در کمر و پهلو ها
 • درد در ناحیه ی بالایی شکم یا باسن
 • تب (در صورتی که کیست ها عفونی شوند)
 • وجود خون در ادرار
 • ادرار مکرر

دکتر ولی پور پاسخ می دهد:
وجود خون در ادرار نشانه چیست؟ برای دانستن مطلب بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

وجود خون در ادرار نشانه چیست؟

در صورتی که عوارضی مانند عفونت یا پارگی رخ دهند، علائم بالا می توانند تشدید شوند.

عوارض کیست کلیه

اغلب کیست های ساده کلیوی هیچ عارضه یا مشکلی به وجود نمی آوردند، با اینکه احتمال دارد در مواردی نادر عکس این گفته صادق باشد. عوارض کیست های ساده کلیوی شامل موارد زیر می شود:

 • پارگی کیست کلیه
 • عفونی شدن کیست کلیه
 • تورم کلیه ها که ناشی از احتباس ادراری می باشد.

مطلب پیشنهادی دکتر ولی پور

هیدرونفروز کلیه چیست؟ ورم کلیه در نتیجه هیدرونفروز کلیه ایجاد می شود. برای خواندن این مطلب بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدرونفروز کلیه چیست؟

هنگامی که عوارض رخ می دهند، ممکن است علائم تشدید شوند و شخص را فورا به دنبال کردن مراقبت پزشکی وادار نمایند. اغلب عوارض از جمله پارگی کیست ها را می توان به روشی محافظه کارانه، مدیریت کرد. اگر این علائم فورا درمان نشوند، می توانند تهدید کننده ی حیات فرد باشند.

آزمون بررسی عملکرد کلیه

روش تشخیص کیست کلیه

اغلب اوقات، کیست های ساده کلیوی در حین آزمایشات تصویربرداری که برای دلایل دیگری انجام می شوند، دیده می شوند. هنگامی که کیستی کلیوی پیدا شد، آزمایشات تشخیصی دیگر ممکن است درخواست شوند، تا در مورد این زایده اطلاعات بیشتری بدست آید.

❇ آزمایش عملکرد کلیوی

یک آزمایش ساده خون است که کارکرد مناسب کلیه ها را بررسی می کند.

❇ آزمایش ادرار

روشی جهت اندازه گیری محتویات ادرار در یک نمونه ادرار است.

❇ سیتی اسکن

یک روش تصویر برداری کامپیوتری است که  تصاویری سه بعدی از کلیه جهت نشان دادن هر گونه تومور و کیست ایجاد می کند.

❇ MRI

یک روش تصویر برداری به وسیله ی امواج رادیویی و مغناطیسی است که تصاویری از بافت و اندام های نرم بدن، از جمله کلیه ها نشان می دهد.

❇ اولتراسوند

یک روش تصویر برداری با استفاده از امواج صوتی است که تصاویری از کلیه ایجاد می کند.

تمامی این آزمایشات می توانند به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری بیمار انجام شوند. اکثر اوقات، با اینکه فرد همواره باید از دستورالعمل های پزشک قبل از انجام آزمایش پیروی کند اما هیچ آمادگی قبلی جهت انجام این آزمایشات مورد نیاز نیست.

جراح کلیه

درمان کیست کلیه

اغلب کیست های ساده کلیوی، به جز پایش دوره ای نیاز به هیچگونه درمانی ندارند. کیست های کلیوی که سبب بروز علائم می شوند، مخصوصا اگر سبب انسداد جریان خون یا ادرار در کلیه ها شوند، می توانند نیاز به درمان داشته باشند.

در این موارد، پزشک ممکن است تخلیه کردن کیست را با استفاده از روشی به نام اسکلروتراپی پیشنهاد دهد. در حین روند اسکلروتراپی پزشک با استفاده از امواج فراصوت، سوزنی را به درون کیست هدایت می کند. کیسه توسط سوزن سوراخ و سپس تخلیه می شود.

پس از آن، پزشک محلولی از سالین (نوعی مایع) را به محل، تزریق می کند تا بافت احاطه شده را سفت کرده و از تشکیل کیستی دیگر جلوگیری نماید. این روش درمانی با استفاده از بی حسی موضعی و بدون نیاز به بستری انجام می شود.

در موارد نادری که کیست کلیه خیلی بزرگ می شود، ممکن است برای تخلیه کردن یا برداشتن کیست به جراحی نیاز باشد. معمولا، این عمل با استفاده از ابزاری کوچک، که در یک انتهای آن یک لامپ و دوربین قرار دارد صورت می گیرد.

این ابزار جراح را قادر می سازد تا برشی کوچک ایجاد کرده و نیازی به برش های بزرگ نباشد. برداشتن کیست های کلیوی در بیمارستان ها و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در مواردی که کیست کلیه عفونی می شود، ممکن است درمان با آنتی بیوتیک قبل از عمل انجام شود.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  مادرم توده کلیه داشت با جراحی باز برداشتن با مقداری از کلیه هنوز هم بعد 5ماه درد داره ناحیه جراحی. همکار کردن ازمایش سونو میگن چیزی نیست فقط کیست داری مشکل از چی میتونه باشه؟ ایا امکان برگشت توده هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   به جراح خودتان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر صادق جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام خوبید آقا دکتر.بنده یه کیست به اندازه 4میلی در سمت چپ نزدیک کلیه دارم که بعضی وقت دردای شدید میگیرم و چند ساله افت فشار و سرگیجه دارم میتونه از کیست باشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   گزارش سونوگرافی رو بفرست 

 • تصویر کاربر سحر جمعه ۶ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  در ام آر آی مربوط به کمر یه کیست در قسمت سمت راست کلیه هست منتها نمیدونیم چه جوریه من نشون پزشک عمومی دادم گفت اکتر خانم های بالای 50 سال این کیست را دارند و مشکلی نداره خواستم از شما بپرسم لطفا منو راهنمایی کنید ممنون البته به دکتر ارتوپد مراجعه کرده و ایشان عکس و ام آر آی دادن. عکس لگن سالم بود عکس کمر تنگی کانال را نشون داده و یه سری قرص مسکن ناپروکسن و ملوکسی کام و آمپول دادن الان بهتر شدن ولی ایشون گفتن به یه دکتر مغز و اعصاب هم نشون بدن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۶ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین ولی احتمالا مشکلی از بابت کیست کلیه نخواهد بود 

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۶ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام من32 سالمه مجرد حدود 2 هفته دارای درد در آلت و بیضه ها و کمردرد شدم رفتم دکتر سونوگرافی نوشت. وجواب آن پروسه التهابی_عفونی در پروستات همراه با التهاب غدد وزیکول سمینال می باشد.دکتر قبل از سونوگرافی بهم قرص داکسی سیکلین 100 و امنیک و 1 قرص رفع عفونت ادرار داده اما دیگه نعوظ ندارم و مایع منی هم خارج نمیشه ازم
  علت بیماری چیه و درمان آن چیه خیلی نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۶ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   علت عدم نعوظ و عدم خروج منی  امنیک است نگران نباشید و داروها رو ادامه بده 

 • تصویر کاربر محمدرضا چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من شنیدم در درمان این بیماری کشورهای ژاپن وامریکا به پیشرفت بالایی رسیدن این مسله درست یانه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   کدوم بیماری؟

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  ببخشید مامانم امروز رفته سونوگرافی کلیه ی سمت چپش کیست با اندازه ۱۰در۱۸میلی داره میخواستم ببینم با دارو رفع میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   کیستها اهمیتی نداره 

 • تصویر کاربر طناز دوشنبه ۲ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  کیست دارم بیرون کلیه اما درد دارم و میتونم لمسش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   اندازه کیست؟

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام تصویر48م. م در پل فوقانی کلیه راست دیده شده
  به نظرتون باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   آیا کیست هستش؟

 • تصویر کاربر قادر یکشنبه ۱ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام بنده 51 سال سن دارم چند سالی است که کلیه سمت راست کیست دارد که اندازه آن بزرگ نیست و در این چند سال بزرگ تر نشده مدتی است که شبها موقع خواب همین سمت کمر درد دارم و در طول روز درد را حس نمی کنم، آیا این درد از کیست می تواند باشد؟
  سوزش ادرار یا تغییر رنگ ادرار ندارم فشار خون نرمال است ولی بعضی مواقع نوک آلتم احساس سوزش‌ دارم.
  ممنون میشم از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   اندازه کیست ؟

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،مادرم دچار بی اختیاری ادرار شدن،در آزمایش خون در ادرار مشاهده شده و در سونو گرافی کیست کلیه، دکتر ایشون یوریناسین5 تجویز کردن، میخواستم بدونم برای کیست درمان دیگه ای هست؟چون من تو بروشور دارو فقط درمان بی اختیاری رو دیدم،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   کیست مهم نیست و بعلت خون در ادرار هر ۳ ماه سونوگرافی کلیه و مثانه انجام بدین 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر