دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا کیست کلیه درمان دارد؟

کلیه ها دو اندام لوبیایی شکل هستند که در پشت احشای شکمی و زیر قفسه ی سینه قرار دارند. قبل از اینکه مواد زائد از طریق ادرار کردن از بدن خارج شوند، کلیه ها خون را از مواد زائد تصفیه می کنند. در این نوشتار به بررسی کیست کلیه می پردازیم.

کلیه ها در تنظیم فشار خون و مدیریت عملکرد بسیاری از عوامل دیگر در بدن، نقش دارند. یافتن یک کیست در کلیه می تواند جدی به نظر بیاید، اما در مواردی که این کیست ها از جمله ی کیست های ساده ی کلیوی بوده، که بروز آنها شایع است، چندان جایی برای نگرانی وجود ندارد.

⚠توجه: کیست های کلیوی موضوعاتی نبستا شایع در ارتباط با سلامت هستند و در بسیاری از موارد، کیست های ساده، هیچگونه عوارضی را به وجود نخواهند آورد.

کیست کلیه چیست؟

کیست های کلیوی کیسه هایی گرد و پر از مایع هستند که در کلیه ها تشکیل می شوند. در بسیاری از موارد کیست های ساده کلیوی عوارضی ایجاد نکرده و عملکرد کلیه را به هیچ نحوی تحت تاثیر قرار نمی دهند. اگر کیست های کلیوی بیش از حد بزرگ شوند، ممکن است عفونی، دردناک و سبب به وجود آمدن علائمی دیگر شوند.

کیست های ساده کلیوی با کیست هایی که ناشی از بیماری کلیه پلی کیستیک هستند، تفاوت دارند. بیماری کلیه پلی کیستیک وضعیتی ژنتیکی است که می تواند سبب ایجاد کیست های متعدد و بزرگ شدن کلیه ها شود و عملکرد کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

 

دیالیز

در بیماری کیست کلیوی اکتسابی، کلیه ها در اثر آسیب طولانی مدت ناشی از بیماری کلیوی یا دیالیز، مبتلا به کیست می شوند. بیماری کیست کلیوی اکتسابی با بیماری کلیه پلی کیستیک تفاوت دارد زیرا ژنتیکی نبوده و در اثر مشکلات کلیوی به وجود می آید.

کیست های به وجود آمده ناشی از بیماری کیست کلیوی اکتسابی ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند، اما علت زمینه ای این بیماری نیاز به درمان دارد.

علت بوجود آمدن کیست کلیه

پزشکان علت دقیق تشکیل کیست های ساده ی کلیوی را نمی دانند. به جز پیری، عوامل خطر دیگری برای ایجاد کیست های ساده کلیوی، وجود ندارد. جالب است بدانید، رژیم غذایی و سبک زندگی عواملی هستند که به نظر نمی رسند، بر ایجاد این نوع کیست ها تاثیر گذار باشند.

کیست های کلیوی ساده همراه با افزایش سن افراد، نسبتا شایع هستند. در واقع، تا ۲۵ درصد افراد بالغ بالای ۴۰ سال و نیمی از افراد بالای ۵۰ سال در مقطعی از زندگی به کیست های ساده کلیوی مبتلا می شوند. علاوه بر این، مردان بیشتر از زنان در خطر ابتلا شدن به کیست های کلیوی قرار دارند.

درد کلیه

علائم کیست کلیه

اغلب کیست های ساده ی کلیوی، بدون علامت هستند، به این معنا که هیچ نشانه ای ایجاد نمی کنند. هر چند که، اگر یک کیست کلیه به اندازه ی کافی بزرگ شود، ممکن است سبب ایجاد علائمی شود. این علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد مبهم در کمر و پهلو ها
 • درد در ناحیه ی بالایی شکم یا باسن
 • تب (در صورتی که کیست ها عفونی شوند)
 • وجود خون در ادرار
 • ادرار مکرر

دکتر ولی پور پاسخ می دهد:
وجود خون در ادرار نشانه چیست؟ برای دانستن مطلب بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

وجود خون در ادرار نشانه چیست؟

در صورتی که عوارضی مانند عفونت یا پارگی رخ دهند، علائم بالا می توانند تشدید شوند.

عوارض کیست کلیه

اغلب کیست های ساده کلیوی هیچ عارضه یا مشکلی به وجود نمی آوردند، با اینکه احتمال دارد در مواردی نادر عکس این گفته صادق باشد. عوارض کیست های ساده کلیوی شامل موارد زیر می شود:

 • پارگی کیست کلیه
 • عفونی شدن کیست کلیه
 • تورم کلیه ها که ناشی از احتباس ادراری می باشد.

مطلب پیشنهادی دکتر ولی پور

هیدرونفروز کلیه چیست؟ ورم کلیه در نتیجه هیدرونفروز کلیه ایجاد می شود. برای خواندن این مطلب بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدرونفروز کلیه چیست؟

هنگامی که عوارض رخ می دهند، ممکن است علائم تشدید شوند و شخص را فورا به دنبال کردن مراقبت پزشکی وادار نمایند. اغلب عوارض از جمله پارگی کیست ها را می توان به روشی محافظه کارانه، مدیریت کرد. اگر این علائم فورا درمان نشوند، می توانند تهدید کننده ی حیات فرد باشند.

آزمون بررسی عملکرد کلیه

روش تشخیص کیست کلیه

اغلب اوقات، کیست های ساده کلیوی در حین آزمایشات تصویربرداری که برای دلایل دیگری انجام می شوند، دیده می شوند. هنگامی که کیستی کلیوی پیدا شد، آزمایشات تشخیصی دیگر ممکن است درخواست شوند، تا در مورد این زایده اطلاعات بیشتری بدست آید.

❇ آزمایش عملکرد کلیوی

یک آزمایش ساده خون است که کارکرد مناسب کلیه ها را بررسی می کند.

❇ آزمایش ادرار

روشی جهت اندازه گیری محتویات ادرار در یک نمونه ادرار است.

❇ سیتی اسکن

یک روش تصویر برداری کامپیوتری است که  تصاویری سه بعدی از کلیه جهت نشان دادن هر گونه تومور و کیست ایجاد می کند.

❇ MRI

یک روش تصویر برداری به وسیله ی امواج رادیویی و مغناطیسی است که تصاویری از بافت و اندام های نرم بدن، از جمله کلیه ها نشان می دهد.

❇ اولتراسوند

یک روش تصویر برداری با استفاده از امواج صوتی است که تصاویری از کلیه ایجاد می کند.

تمامی این آزمایشات می توانند به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری بیمار انجام شوند. اکثر اوقات، با اینکه فرد همواره باید از دستورالعمل های پزشک قبل از انجام آزمایش پیروی کند اما هیچ آمادگی قبلی جهت انجام این آزمایشات مورد نیاز نیست.

جراح کلیه

درمان کیست کلیه

اغلب کیست های ساده کلیوی، به جز پایش دوره ای نیاز به هیچگونه درمانی ندارند. کیست های کلیوی که سبب بروز علائم می شوند، مخصوصا اگر سبب انسداد جریان خون یا ادرار در کلیه ها شوند، می توانند نیاز به درمان داشته باشند.

در این موارد، پزشک ممکن است تخلیه کردن کیست را با استفاده از روشی به نام اسکلروتراپی پیشنهاد دهد. در حین روند اسکلروتراپی پزشک با استفاده از امواج فراصوت، سوزنی را به درون کیست هدایت می کند. کیسه توسط سوزن سوراخ و سپس تخلیه می شود.

پس از آن، پزشک محلولی از سالین (نوعی مایع) را به محل، تزریق می کند تا بافت احاطه شده را سفت کرده و از تشکیل کیستی دیگر جلوگیری نماید. این روش درمانی با استفاده از بی حسی موضعی و بدون نیاز به بستری انجام می شود.

در موارد نادری که کیست کلیه خیلی بزرگ می شود، ممکن است برای تخلیه کردن یا برداشتن کیست به جراحی نیاز باشد. معمولا، این عمل با استفاده از ابزاری کوچک، که در یک انتهای آن یک لامپ و دوربین قرار دارد صورت می گیرد.

این ابزار جراح را قادر می سازد تا برشی کوچک ایجاد کرده و نیازی به برش های بزرگ نباشد. برداشتن کیست های کلیوی در بیمارستان ها و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در مواردی که کیست کلیه عفونی می شود، ممکن است درمان با آنتی بیوتیک قبل از عمل انجام شود.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شروين جمعه ۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر ، هر دو كليه پلي كيستيك ارثي دارم و فضاي كليه از كيست پر شده و فشار خون و پروستات و كبد چرب گريد دو هم دارم و در داخل كيست ها هم سنگ دارم كراتين هم ٢/٤ شده آيا ميتوان عمل كرد و كيست ها رو درآورد تا دياليز نشوم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   خیر

 • تصویر کاربر کبری جمعه ۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  من زنی سی ساله هستم در ازمایشاتی ک انجام دادم خون در ادرارم مشاهده شده .ودرد در کمر وپهلو دارم سونو ک دادم گفت که دوتاکیست در کلیه ها دارم .امابرای درمان مراجعه نکردم . مشکل چیست ؟چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   مراجعه حضوری جهت بررسی داشته باشید 

 • تصویر کاربر پری دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادرم ۷۷ساله است چند روزی دچار مشکل در ادرار شده بود یعنی نمیتونست مثانه را کامل تخلیه کند وبعد دچار تکرر ادرار شده وبی اختیاری .بعد از سونو گرافی گفتن درهردوکلیه کیست هست خواستم ببینم درمان میشه وچطور باید درمان کرد .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   کیست مهم نیست آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام بدین

 • تصویر کاربر راحیل جمعه ۱۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام تشخیص اولیه مریضی دخترم سدوهایپوآلدسترونیسم بوده به آزمایش ژنتیک گفتن تشخیص اشتباه بود ومریضیش ژنتیکی نیست دیگه چی مریضی می‌تونه باشه ک ژنتیکی نیست ،پتاسیمش خیله میره بالاوتا۱۰اومده ودو بار هم سکته کرده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   به فوق تخصص های نفرولوژی باید مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر سعیده سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۷ سالمه وخانم هستم چند ماهی هست که با سونوگرافی متوجه شدم کلیه ام کیست های زیادی داره به دکتر متخصص مراجعه کردم و گفتن مشکلی نیست اماالان چند روز هست کمر درد زیاد دارم و احساس می کنم کلیه ام درد می کنه ولی ادرار خونی و تکرر ادرار ندارم در ضمن باسن و پای چپم هم درد میکنه به نظر شما من چیکار کنم سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   به نظر دیسک کمر دارید به ارتوپد مراجعه کن

 • تصویر کاربر جمشید سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  ضمن درود خدمت جناب دکتر ، من ۵۴ ساله، بدون هیچگونه سابقه مشکل ادراری، سه روز پیش ناگهان دچار درد شدید شکمی ناحیه کلیه چپ شدم که چند ساعت ادامه داشت. سونوگرافی انجام دادم، سنگ رویت نشد و کیست ساده اگزوفتیک با دیامتر ۵۲mm در پل میانی کلیه چپ مشاهده شد.‌
  آیا نیاز به اقدام خاصی دارم؟
  آیا کیست من بقدر کافی بزرگ است که چنین دردی ایجاد کند یا منشأ درد ممکن است چیز دیگری باشد؟
  آیا ممکن است اینچنین دردی مجددا به سراغم بیاید؟
  بعد از گذشت سه روز ، کمی التهاب و کاهش اشتهاء دارم و دمای بدنم بین ۳۷/۵ تا ۳۸ درجه است. این چه دلیلی دارد؟ ضمنا فشار خونم هم نرمال است.
  با سپاس فراوان از محضر شریف جنابعالی.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر جمشید سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  ضمن درود خدمت جناب دکتر ، من بدون هیچگونه سابقه مشکل ادراری، سه روز پیش ناگهان دچار درد شدید شکمی ناحیه کلیه چپ شدم که چند ساعت ادامه داشت. سونوگرافی انجام دادم، سنگ رویت نشد و کیست ساده اگزوفتیک با دیامتر ۵۲mm در پل میانی کلیه چپ مشاهده شد.‌
  آیا نیاز به اقدام خاصی دارم؟
  آیا کیست من بقدر کافی بزرگ است که چنین دردی ایجاد کند یا منشأ درد ممکن است چیز دیگری باشد؟
  آیا ممکن است اینچنین دردی مجددا به سراغم بیاید؟
  بعد از گذشت سه روز ، کمی التهاب و کاهش اشتهاء دارم و دمای بدنم بین ۳۷/۵ تا ۳۸ درجه است. این چه دلیلی دارد؟
  با سپاس فراوان از محضر شریف جنابعالی.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر سلیمان چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید سونوگرافی دادم درکلیه راست تصویرکیست ECHo FREE به ابعاد 87*76*112میلیمتر ودرکلیه چپ دوعددکیست ابعاد 14*20 و9*10 میلیمتر در موقعیت CORTICAL دیده شده درضمن حجم پروستات 44CC میباشد ممنون میشوم راهنمایی فرماید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   اگر علایم ادراری ندارید مهم نیست 

 • تصویر کاربر نعمت دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  مدتی است تا احساس ادرار دارم جفت کله یا بغل مثانه ام در دمیکند وقتی ادرار میکنم درد گم میشود وکمرم درد میکند فقط سمت راست کمرم وکلیه حتی کمرم خیلی زود خسته وحتی خشک میشود از شما خواهش میکنم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین

 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام، خسته نباشید، لطفا درخصوص تصاویر سالی راهنمایی کنید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۰ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   تصاویری ضمیمه نشده

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر