دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا کیست کلیه درمان دارد؟

کلیه ها دو اندام لوبیایی شکل هستند که در پشت احشای شکمی و زیر قفسه ی سینه قرار دارند. قبل از اینکه مواد زائد از طریق ادرار کردن از بدن خارج شوند، کلیه ها خون را از مواد زائد تصفیه می کنند. در این نوشتار به بررسی کیست کلیه می پردازیم.

کلیه ها در تنظیم فشار خون و مدیریت عملکرد بسیاری از عوامل دیگر در بدن، نقش دارند. یافتن یک کیست در کلیه می تواند جدی به نظر بیاید، اما در مواردی که این کیست ها از جمله ی کیست های ساده ی کلیوی بوده، که بروز آنها شایع است، چندان جایی برای نگرانی وجود ندارد.

⚠توجه: کیست های کلیوی موضوعاتی نبستا شایع در ارتباط با سلامت هستند و در بسیاری از موارد، کیست های ساده، هیچگونه عوارضی را به وجود نخواهند آورد.

کیست کلیه چیست؟

کیست های کلیوی کیسه هایی گرد و پر از مایع هستند که در کلیه ها تشکیل می شوند. در بسیاری از موارد کیست های ساده کلیوی عوارضی ایجاد نکرده و عملکرد کلیه را به هیچ نحوی تحت تاثیر قرار نمی دهند. اگر کیست های کلیوی بیش از حد بزرگ شوند، ممکن است عفونی، دردناک و سبب به وجود آمدن علائمی دیگر شوند.

کیست های ساده کلیوی با کیست هایی که ناشی از بیماری کلیه پلی کیستیک هستند، تفاوت دارند. بیماری کلیه پلی کیستیک وضعیتی ژنتیکی است که می تواند سبب ایجاد کیست های متعدد و بزرگ شدن کلیه ها شود و عملکرد کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

 

دیالیز

در بیماری کیست کلیوی اکتسابی، کلیه ها در اثر آسیب طولانی مدت ناشی از بیماری کلیوی یا دیالیز، مبتلا به کیست می شوند. بیماری کیست کلیوی اکتسابی با بیماری کلیه پلی کیستیک تفاوت دارد زیرا ژنتیکی نبوده و در اثر مشکلات کلیوی به وجود می آید.

کیست های به وجود آمده ناشی از بیماری کیست کلیوی اکتسابی ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند، اما علت زمینه ای این بیماری نیاز به درمان دارد.

علت بوجود آمدن کیست کلیه

پزشکان علت دقیق تشکیل کیست های ساده ی کلیوی را نمی دانند. به جز پیری، عوامل خطر دیگری برای ایجاد کیست های ساده کلیوی، وجود ندارد. جالب است بدانید، رژیم غذایی و سبک زندگی عواملی هستند که به نظر نمی رسند، بر ایجاد این نوع کیست ها تاثیر گذار باشند.

کیست های کلیوی ساده همراه با افزایش سن افراد، نسبتا شایع هستند. در واقع، تا ۲۵ درصد افراد بالغ بالای ۴۰ سال و نیمی از افراد بالای ۵۰ سال در مقطعی از زندگی به کیست های ساده کلیوی مبتلا می شوند. علاوه بر این، مردان بیشتر از زنان در خطر ابتلا شدن به کیست های کلیوی قرار دارند.

درد کلیه

علائم کیست کلیه

اغلب کیست های ساده ی کلیوی، بدون علامت هستند، به این معنا که هیچ نشانه ای ایجاد نمی کنند. هر چند که، اگر یک کیست کلیه به اندازه ی کافی بزرگ شود، ممکن است سبب ایجاد علائمی شود. این علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد مبهم در کمر و پهلو ها
 • درد در ناحیه ی بالایی شکم یا باسن
 • تب (در صورتی که کیست ها عفونی شوند)
 • وجود خون در ادرار
 • ادرار مکرر

دکتر ولی پور پاسخ می دهد:
وجود خون در ادرار نشانه چیست؟ برای دانستن مطلب بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

وجود خون در ادرار نشانه چیست؟

در صورتی که عوارضی مانند عفونت یا پارگی رخ دهند، علائم بالا می توانند تشدید شوند.

عوارض کیست کلیه

اغلب کیست های ساده کلیوی هیچ عارضه یا مشکلی به وجود نمی آوردند، با اینکه احتمال دارد در مواردی نادر عکس این گفته صادق باشد. عوارض کیست های ساده کلیوی شامل موارد زیر می شود:

 • پارگی کیست کلیه
 • عفونی شدن کیست کلیه
 • تورم کلیه ها که ناشی از احتباس ادراری می باشد.

مطلب پیشنهادی دکتر ولی پور

هیدرونفروز کلیه چیست؟ ورم کلیه در نتیجه هیدرونفروز کلیه ایجاد می شود. برای خواندن این مطلب بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدرونفروز کلیه چیست؟

هنگامی که عوارض رخ می دهند، ممکن است علائم تشدید شوند و شخص را فورا به دنبال کردن مراقبت پزشکی وادار نمایند. اغلب عوارض از جمله پارگی کیست ها را می توان به روشی محافظه کارانه، مدیریت کرد. اگر این علائم فورا درمان نشوند، می توانند تهدید کننده ی حیات فرد باشند.

آزمون بررسی عملکرد کلیه

روش تشخیص کیست کلیه

اغلب اوقات، کیست های ساده کلیوی در حین آزمایشات تصویربرداری که برای دلایل دیگری انجام می شوند، دیده می شوند. هنگامی که کیستی کلیوی پیدا شد، آزمایشات تشخیصی دیگر ممکن است درخواست شوند، تا در مورد این زایده اطلاعات بیشتری بدست آید.

❇ آزمایش عملکرد کلیوی

یک آزمایش ساده خون است که کارکرد مناسب کلیه ها را بررسی می کند.

❇ آزمایش ادرار

روشی جهت اندازه گیری محتویات ادرار در یک نمونه ادرار است.

❇ سیتی اسکن

یک روش تصویر برداری کامپیوتری است که  تصاویری سه بعدی از کلیه جهت نشان دادن هر گونه تومور و کیست ایجاد می کند.

❇ MRI

یک روش تصویر برداری به وسیله ی امواج رادیویی و مغناطیسی است که تصاویری از بافت و اندام های نرم بدن، از جمله کلیه ها نشان می دهد.

❇ اولتراسوند

یک روش تصویر برداری با استفاده از امواج صوتی است که تصاویری از کلیه ایجاد می کند.

تمامی این آزمایشات می توانند به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری بیمار انجام شوند. اکثر اوقات، با اینکه فرد همواره باید از دستورالعمل های پزشک قبل از انجام آزمایش پیروی کند اما هیچ آمادگی قبلی جهت انجام این آزمایشات مورد نیاز نیست.

جراح کلیه

درمان کیست کلیه

اغلب کیست های ساده کلیوی، به جز پایش دوره ای نیاز به هیچگونه درمانی ندارند. کیست های کلیوی که سبب بروز علائم می شوند، مخصوصا اگر سبب انسداد جریان خون یا ادرار در کلیه ها شوند، می توانند نیاز به درمان داشته باشند.

در این موارد، پزشک ممکن است تخلیه کردن کیست را با استفاده از روشی به نام اسکلروتراپی پیشنهاد دهد. در حین روند اسکلروتراپی پزشک با استفاده از امواج فراصوت، سوزنی را به درون کیست هدایت می کند. کیسه توسط سوزن سوراخ و سپس تخلیه می شود.

پس از آن، پزشک محلولی از سالین (نوعی مایع) را به محل، تزریق می کند تا بافت احاطه شده را سفت کرده و از تشکیل کیستی دیگر جلوگیری نماید. این روش درمانی با استفاده از بی حسی موضعی و بدون نیاز به بستری انجام می شود.

در موارد نادری که کیست کلیه خیلی بزرگ می شود، ممکن است برای تخلیه کردن یا برداشتن کیست به جراحی نیاز باشد. معمولا، این عمل با استفاده از ابزاری کوچک، که در یک انتهای آن یک لامپ و دوربین قرار دارد صورت می گیرد.

این ابزار جراح را قادر می سازد تا برشی کوچک ایجاد کرده و نیازی به برش های بزرگ نباشد. برداشتن کیست های کلیوی در بیمارستان ها و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در مواردی که کیست کلیه عفونی می شود، ممکن است درمان با آنتی بیوتیک قبل از عمل انجام شود.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی

 

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان خسته نباشید،تو سیتی اسکن به عمل آمده از کلیه ها،تو کلیه چپ ضایعه کیستیک کورتیکال به دیامتر 20میلی حاوی کانون هیپردنس داخلی با دانسیته (۸۰<Hu) با اجزای هموراژیک رویت شد،کلیه راست هم کیست کورتیکال ساده به دیامتر ۱۲ میلی،درد کلیه راست خیلی زیاده ولی کلیه چپ گاهی درد میکنه،ممنون میشم نظرتونو بفرمایین و راهنماییم کنین،یک دنیا ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 روز پیش)

   سی تی اسکن با تزریق باید انجام بشه 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر ساعد چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان .یه کیست اطراف کلیه سمت چپ دارم که گهگاهی باعث درد میشه .اما مهمتر اینکه اکثر دچار افت فشار خون میشم آیا ارتباطی داره که بتونه رو غده ادرنالین تاثیر بزاره و فشار خون از کنترل دربیاد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۱ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)

   بله ممکنه مراجعه حضوری داشته باشید

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۷ ماه پیش عمل tul سنگ کلیه کردم سه روز پیش خون تو ادرام دیدم و درد کمر اذیتتم میکرد رعتم سونو گرافی دادم تو کلیه سمت چپم یه کیست ساده ۷mm و تو کلیه سمت راستم یه کیست ساده ۴mm مشاهده شده چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   کیستها مهم نیست ممکنه مجدد سنگ ایجاد شده که در سونوگرافی دیده نشده سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲_۳میلیمتری انجام بدین 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۳ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  با سلام و خدا قوت
  جناب دکتر حدود دو ماه میشه که پدرم از ناحیه کلیه سمت چپ احساس درد شدید میکنه بطوری که نمیتونه از جای خود بلند شه و در این مدت مکرر به متخصصان مراجعه نموده که نتایج آزمایشات اخیر عفونت کلیه رو تشخیص دادن که متخصص داروی امنیک 4.دهم رو تجویز کرده و تقریبا حدود یک هفته است که از این دارو استفاده میکنه اما تاکنون هیچ اثری نداشته و دردش شدیدتر هم شده. به پیوست آخرین سونوگرافی ارسال میکنم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۳ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲_۳میلیمتری انجام بدین و برام بفرستین 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر رحیم شنبه ۵ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وادب وقدردانی از توجه خاص حنابعالی در درمان بیماران دردمندو ‌نیازمند به پیوست سی تی اسکن انجام شده راتقدیم میدارم
  کیست موجود باید تخلیه شود اگر پاسخ مثبته به چه روشی باید انجام شود باتشکر فراوان از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   اگر درد ندارید مشکلی نیست و نیاز به اقدامی ندارد 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر م شنبه ۵ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من خانم 45 ساله هستم درد کمر و سیاتیک دارم به تازگی رفتم دکتر سونگرافی انجام دادن بمن گفتن هر دو کلیه من چپ و راست کیست دارم یک کیست تخم دان هم دارم یک مقدار کمی کبدم چربه بیزحمت راهنمایی کنید چکار کنم دکتر هیچ قرص یا دارویی بمن نداد متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 9 ماه پیش)

   برای کیست تخمدان به متخصص زنان مراجعه کنید کیست کلیه را هم هر ۶ ماه سونوگرافی انجام بدین 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر بیات یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  جناب دکتر من ۲۷ ساله لوپوس دارم چند سال فشار خون بالا داشتم از ابتدا کیستهای خیلی کوچک در بیرون کلیه چپم داشتم دو سال متوجه شدم دوتا از کیستها به اندازه حول و حوش ده سانت شده تو آزمایشات ادراری مسله خاصی وجود نداره ولی من نگرانم به سلامت کلیه آسیب بزنه البته پارسال یه ددوره نقرس هم داشتم چه کنم که کلیه آسیب نبینه . سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق انجام بدین و بفرستین 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر هادی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  قای دکتر سلام
  توده ای به ابعاد ۴ سانت در ۴ سانت در کلیه سمت چپ مادرم مشاهده شده... دکتر بهشون گفته باید کلیه شان خارج کنند...نظر شما چیه؟ نتایج نمونه برداری هم ارسال کردم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۸ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   سریعا به دکتر نور علیزاده در تهران مراجعه کنید او تنها کسی است که ممکنه بتونه فقط توده را بدون تخلیه کردن کلیه برداره 

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر گلهای پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  درکلیه چپم کیست پارپلویس به دیامتر 19میلیمتر دیده شده
  چند وقته درسمت دو کلیه ام درد شدیدی دارم. درد ب پشت کمر و نزدیک شکمم میرسه. خانواده میگن شاید کمر درد دارم یا دیسک
  احتمال داره بخاطر کیست در کمرم باشه
  راستی دکترها گفتن بصورت مادر زادی از طریق ادرار مقداری خون دفع میکنم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲_۳میلیمتری انجام بدین

   برای دریافت خدمات بیشتر
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۷ دی ۹۸( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  مادرم یه آزمایش ادرار انجام دادن که توش دفع پروتئین نشون داد. بعدش یک سونوگرافی انجام دادن که تورم کلیه ها رو نشون داد
  دکترشون برای پیگیری بیشتر براشون ام آر یو نوشتن
  میخواستم اگه امکان داره تفسیر ام آر یو رو بگید و روش درمانش رو هم بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   کیست کلیه هستش و جهت دفع پروتئین به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

   برای دریافت خدمات بیشتر
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر