آیا کیست کلیه درمان دارد؟

کلیه ها دو اندام لوبیایی شکل هستند که در پشت احشای شکمی و زیر قفسه ی سینه قرار دارند. قبل از اینکه مواد زائد از طریق ادرار کردن از بدن خارج شوند، کلیه ها خون را از مواد زائد تصفیه می کنند. در این نوشتار به بررسی کیست کلیه می پردازیم. کلیه ها در تنظیم فشار خون و مدیریت عملکرد بسیاری از عوامل دیگر در بدن، نقش دارند. یافتن یک کیست در کلیه می تواند جدی به نظر بیاید، اما در مواردی که این کیست ها از جمله ی کیست های ساده ی کلیوی بوده، که بروز آنها شایع است، چندان جایی برای نگرانی وجود ندارد.

⚠توجه: کیست های کلیوی در آقایان و خانم ها موضوعاتی نبستا شایع در ارتباط با سلامت هستند و در بسیاری از موارد، کیست های ساده، هیچگونه عوارضی را به وجود نخواهند آورد.

آیا کیست کلیه می تواند منجر به سرطان شود؟

کیست های کلیه معمولاً خوش خیم هستند، اما برای اطمینان از عدم وجود سرطان، باید ارزیابی شوند. اولین قدم این است که با استفاده از MRI یا سی تی اسکن مشخص شوند. یک متخصص ارولوژی نتیجه اسکن را بررسی کرده و بیوپسی یا برداشتن آن را توصیه می کند. بیشتر کیست های کلیه خوش خیم هستند و به هیچ درمان خاصی نیاز ندارند.

دیالیز

کیست کلیه چیست؟

کیست های کلیوی در مردان کیسه هایی گرد و پر از مایع هستند که در کلیه ها تشکیل می شوند. در بسیاری از موارد کیست های ساده کلیوی عوارضی ایجاد نکرده و عملکرد کلیه را به هیچ نحوی تحت تاثیر قرار نمی دهند. اگر کیست های کلیوی بیش از حد بزرگ شوند، ممکن است عفونی، دردناک و سبب به وجود آمدن علائمی دیگر شوند. کیست های ساده کلیوی با کیست هایی که ناشی از بیماری کلیه پلی کیستیک هستند، تفاوت دارند. بیماری کلیه پلی کیستیک وضعیتی ژنتیکی است که می تواند سبب ایجاد کیست های متعدد و بزرگ شدن کلیه ها شود و عملکرد کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

در بیماری کیست کلیوی اکتسابی، کلیه ها در اثر آسیب طولانی مدت ناشی از بیماری کلیوی یا دیالیز، مبتلا به کیست می شوند. بیماری کیست کلیوی اکتسابی با بیماری کلیه پلی کیستیک تفاوت دارد زیرا ژنتیکی نبوده و در اثر مشکلات کلیوی به وجود می آید. کیست های به وجود آمده ناشی از بیماری کیست کلیوی اکتسابی ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند، اما علت زمینه ای این بیماری نیاز به درمان دارد.

آیا کیست کلیه امری طبیعی است؟

وجود یک یا دو کیست تکی در کلیه امری طبیعی است. حتی برخی از افراد ممکن است ۵ کیست در کلیه خود داشته باشند. کیست های بیشتر معمولاً غیر طبیعی بوده، اما ممکن است ناشی از یک مشکل خیلی جدی نباشد. سایر کیست هایی که شبیه به کیست ساده نیستند می توانند نشانه ی یک مشکل جدی مثل سرطان کلیه باشند.

علت بوجود آمدن کیست کلیه

پزشکان علت دقیق تشکیل کیست های ساده ی کلیوی را نمی دانند. به جز پیری، عوامل خطر دیگری برای ایجاد کیست های ساده کلیوی، وجود ندارد. جالب است بدانید، رژیم غذایی و سبک زندگی عواملی هستند که به نظر نمی رسند، بر ایجاد این نوع کیست ها تاثیر گذار باشند. کیست های کلیوی ساده همراه با افزایش سن افراد، نسبتا شایع هستند. در واقع، تا ۲۵ درصد افراد بالغ بالای ۴۰ سال و نیمی از افراد بالای ۵۰ سال در مقطعی از زندگی به کیست های ساده کلیوی مبتلا می شوند. علاوه بر این، مردان بیشتر از زنان در خطر ابتلا شدن به کیست های کلیوی قرار دارند.

درد کلیه

علائم کیست کلیه در مردان

اغلب کیست های ساده ی کلیوی، بدون علامت هستند، به این معنا که هیچ نشانه ای ایجاد نمی کنند. هر چند که، اگر یک کیست کلیه به اندازه ی کافی بزرگ شود، ممکن است سبب ایجاد علائمی شود. این علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد مبهم در کمر و پهلو ها
 • درد در ناحیه ی بالایی شکم یا باسن
 • تب (در صورتی که کیست ها عفونی شوند)
 • وجود خون در ادرار
 • ادرار مکرر

در صورتی که عوارضی مانند عفونت یا پارگی رخ دهند، علائم بالا می توانند تشدید شوند.

چه بیماری هایی باعث ایجاد کیست کلیه می شود؟

انواع کیست کلیه عبارتند از:

 • کیست طبیعی: کلیه های سالم و نرمال ممکن است دچار کیست شوند (تا ۵ کیست در هر کلیه طبیعی است).
 • سرطان: برخی از کیست ها ممکن است نوعی سرطان باشند. اینگونه کیست ها شبیه به کیست های طبیعی نیستند. اگر پزشک به کیست غیر طبیعی مشکوک شود، ممکن است برای بررسی بیشتر آزمایشات تشخیصی دیگری را تجویز کند. برای درمان این کیست ها معمولاً نیاز به جراحی و برداشتن کیست می باشد.
 • کلیه اسفنجی مدولاری: کیست های بسیار کوچکی که در هر دو کلیه یافت شده و ممکن است سبب عفونت کلیه، سنگ کلیه ریز و کلیه درد شود کلیه اسفنجی مدولاری نام دارد. این مشکل معمولاً سبب نارسایی کلیه نمی شود.
 • کلیه کیستیک مدولاری (در برخی موارد با نام نفرونوفتیزیس شناخته می شود): کیست های ریزی که ممکن است در هر دو کلیه ایجاد شده و منجر به نارسایی کلیه شود. در نتیجه، معمولاً بیماران به درمان دیالیز نیاز پیدا می کنند.
 • بیماری کلیه پلی کیستیک اتوزومال مغلوب: در این مشکل صدها کیست در هر کلیه ایجاد می شود. این مشکل بیشتر در کودکی اتفاق می افتد.
 • بیماری کلیه پلی کیستیک اتوزومال غالب: در این مشکل صدها کیست در هر کلیه ایجاد می شود. این مشکل بیشتر در بزرگسالان وجود دارد.

عوارض کیست کلیه

اغلب کیست های ساده کلیوی هیچ عارضه یا مشکلی به وجود نمی آوردند، با اینکه احتمال دارد در مواردی نادر عکس این گفته صادق باشد. عوارض کیست های ساده کلیوی شامل موارد زیر می شود:

 • پارگی کیست کلیه
 • عفونی شدن کیست کلیه
 • تورم کلیه ها که ناشی از احتباس ادراری می باشد.

مطلب پیشنهادی دکتر ولی پور

هیدرونفروز کلیه چیست؟ ورم کلیه در نتیجه هیدرونفروز کلیه ایجاد می شود. برای خواندن این مطلب بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدرونفروز کلیه چیست؟

هنگامی که عوارض رخ می دهند، ممکن است علائم تشدید شوند و شخص را فورا به دنبال کردن مراقبت پزشکی وادار نمایند. اغلب عوارض از جمله پارگی کیست ها را می توان به روشی محافظه کارانه، مدیریت کرد. اگر این علائم فورا درمان نشوند، می توانند تهدید کننده ی حیات فرد باشند.

آیا کیست های کلیه منجر به نارسایی کلیه خواهند شد؟

اغلب کیست هایی که در کلیه یافت می شوند طبیعی بوده و مشکلی برای فرد ایجاد نمی کنند. برخی از افراد حتی ممکن است تا ۵ کیست در هر کلیه داشته باشند و آسیبی به کلیه هایشان وارد نشود. با توجه به اینکه در هر کلیه یک میلیون لوله وجود دارد، می توانید به راحتی تصور کنید که ۳۰ کیست در هر کلیه ممکن است خطری برای ۹۹۹۹۷۰ لوله دیگر ایجاد نکند. با این وجود، بیماری های خاصی مثل بیماری کلیه پلی کیستیک اتوزومال غالب می توانند سبب نارسایی کلیه شوند.

آزمون بررسی عملکرد کلیه

روش تشخیص کیست کلیه

اغلب اوقات، کیست های ساده کلیوی در حین آزمایشات تصویربرداری که برای دلایل دیگری انجام می شوند، دیده می شوند. هنگامی که کیستی کلیوی پیدا شد، آزمایشات تشخیصی دیگر ممکن است درخواست شوند، تا در مورد این زایده اطلاعات بیشتری بدست آید.

آزمایش عملکرد کلیوی

یک آزمایش ساده خون است که کارکرد مناسب کلیه ها را بررسی می کند.

آزمایش ادرار

روشی جهت اندازه گیری محتویات ادرار در یک نمونه ادرار است.

سیتی اسکن

یک روش تصویر برداری کامپیوتری است که  تصاویری سه بعدی از کلیه جهت نشان دادن هر گونه تومور و کیست ایجاد می کند.

 MRI

یک روش تصویر برداری به وسیله ی امواج رادیویی و مغناطیسی است که تصاویری از بافت و اندام های نرم بدن، از جمله کلیه ها نشان می دهد.

اولتراسوند

یک روش تصویر برداری با استفاده از امواج صوتی است که تصاویری از کلیه ایجاد می کند. تمامی این آزمایشات می توانند به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری بیمار انجام شوند. اکثر اوقات، با اینکه فرد همواره باید از دستورالعمل های پزشک قبل از انجام آزمایش پیروی کند اما هیچ آمادگی قبلی جهت انجام این آزمایشات مورد نیاز نیست.

درمان کیست کلیه

اغلب کیست های ساده کلیوی، به جز پایش دوره ای نیاز به هیچگونه درمانی ندارند. کیست های کلیوی که سبب بروز علائم می شوند، مخصوصا اگر سبب انسداد جریان خون یا ادرار در کلیه ها شوند، می توانند نیاز به درمان داشته باشند. در این موارد، پزشک ممکن است تخلیه کردن کیست را با استفاده از روشی به نام اسکلروتراپی پیشنهاد دهد. در حین روند اسکلروتراپی پزشک با استفاده از امواج فراصوت، سوزنی را به درون کیست هدایت می کند. کیسه توسط سوزن سوراخ و سپس تخلیه می شود. پس از آن، پزشک محلولی از سالین (نوعی مایع) را به محل، تزریق می کند تا بافت احاطه شده را سفت کرده و از تشکیل کیستی دیگر جلوگیری نماید. این روش درمانی با استفاده از بی حسی موضعی و بدون نیاز به بستری انجام می شود.

در موارد نادری که کیست کلیه خیلی بزرگ می شود، ممکن است برای تخلیه کردن یا برداشتن کیست به جراحی نیاز باشد. معمولا، این عمل با استفاده از ابزاری کوچک، که در یک انتهای آن یک لامپ و دوربین قرار دارد صورت می گیرد. این ابزار جراح را قادر می سازد تا برشی کوچک ایجاد کرده و نیازی به برش های بزرگ نباشد. برداشتن کیست های کلیوی در بیمارستان ها و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در مواردی که کیست کلیه عفونی می شود، ممکن است درمان با آنتی بیوتیک قبل از عمل انجام شود.

قرص درمان کیست کلیه

داروی تولواپتان 

داروی تولواپتان، تحت نام های تجاری Jynarque و Samsca به فروش می رسد، اما فقط برند تجاری Jynarque می تواند بیماری کلیه پلی کیستیک آتوزومال غالب را درمان کند. اگر احتمال دارد بیماری شما به سرعت بدتر شود، قرص تولواپتان Jynarque به کلیه های شما کمک می کند عملکرد طولانی تری داشته باشند. پزشک، به دلیل احتمال بروز مشکلات کبدی با مصرف این دارو، شما را تحت نظر قرار می دهد. در شروع باید انتظار آزمایشات خون مکرر را داشته باشید. اما پس از گذشت مدتی، حدوداً هر سه ماه یکبار به آزمایش خون نیاز دارید.

دیگر عوارض جانبی تولواپتان شامل موارد زیر می شوند:

 • تشنگی
 • تعداد دفعات زیاد مدفوع
 • تولید مقدار زیاد ادرار
 • بیدار شدن در شب برای مدفوع کردن

مسکن هایی برای تسکین درد بیماری ADPKD

درد همانند فشار خون بالا، یکی از رایج ترین علائم بیماری کلیه پلی کیستیک آتوزومال غالب می باشد. بسته به علت و ناحیه درد، یک یا چند مسکن زیر می توانند برای شما مناسب باشند:

استامینوفن: این دارو برای تسکین درد کوتاه مدت برای افرادی با مشکلات کلیوی مناسب تر است.

اپیوئیدها: زمانی که استامینوفن به اندازه کافی خوب عمل نمی کند، پزشک ممکن است یک مسکن اپیوئید را پیشنهاد دهد. اغلب اوقات، ترامادول (اولترام) برای بیماری کلیه پلی کیستیک تجویز می شود.

داروهای ضد تشنج: این داروها که داروهای ضد صرع نیز نامیده می شوند، می توانند درد مزمن ناشی از آسیب عصبی را تسکین بخشند. نمونه هایی از این دارو شامل گاباپنتین (نورونتین) و پرگابالین (لیریکا) می شوند.

داروهای ضدافسردگی: تعدادی از داروهایی که افسردگی را درمان می کنند، درد مزمن را نیز می توانند تسکین دهند. به طور کلی، افرادی با مشکلات کلیوی باید از مصرف داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAID ها) مانند ایبوپروفن و ناپروکسن اجتناب کنند. این داروها می توانند به کلیه های شما آسیب برسانند و عملکرد داروهای فشار خون را متوقف کنند.

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها، برخی از عفونت های دردناکی که با بیماری کلیه پلی کیستیک اتفاق می افتند را درمان می کنند. این عفونت ها شامل موارد زیر می شوند:

 • عفونت های مجرای ادراری ( UTI ها): بیماری کلیه پلی کیستیک احتمال عفونت مجرای ادراری را افزایش می دهد.
 • عفونت های کلیوی. بیماری کلیه پلی کیستیک همچنین احتمال نوعی عفونت کلیه به نام پیلونفریت حاد را بالا می برد. پیلونفریت کلیه، نوعی عفونت باکتریایی مانند UTI است، که موجب تب و درد پهلو می شود. علاوه بر این، خود کیست ها نیز ممکن است دچار عفونت شوند.
عوارض داروی داپوکستین

فشار خون بالا که پرفشاری خون نیز نامیده می شود، از علائم شایع مشکل کلیه پلی کیستیک آتوزومال غالب می باشد. این شرایط معمولاً بسیار زود در این بیماری رخ می دهد. فشار خون بالا احتمال مشکلات قلبی را افزایش می دهد و احتمال بروز بیماری پلی کیستیک را سریعتر می کند. درمان زودهنگام، به پیشگیری از مشکلات قلبی و آهسته کردن رشد کیست ها کمک می کند. رایج ترین انواع داروهای فشار خون بالا برای افراد مبتلا به بیماری کلیه پلی کیستیک، مهارکننده های  ACE و مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین ۲ (ARB ها) هستند.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر موسوی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  با سلام.سونو گرافی شکمی انجام دادم. گفتن کلیه کیست کلسیم دارد داره.اقدامات درمانی چیه آقای دکتر؟ایا خطرناک هست؟علت این نوع کیست چی می‌تونه باشه؟بیماری دیسک کمر داشتم مدتی بود قرصهای ویتامین و کلسیم دکتر تجویز کردن.میتونه به این علت باشه؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   ویزیت آنلاین یا ویزیت حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر قربان چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  در کلیه سمت چپ ناحیه کالیس پل تحتانی یک کیست کورتیکال به قطر ۲۰ میلی مشاهده میشک
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   ویزیت آنلاین یا ویزیت حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۱ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر‌من‌بعدازسنوگرافی‌وسی‌تی‌اسکن‌تزریقی‌یک‌کیست‌به‌‌ ابعاد۳۵×۳۰میباشد‌ایا‌این کیست‌منجر‌به‌سرطان‌ میشود‌ وباید.چه‌کارهایی‌انجام بدهم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۱ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   اکه ساده باشه نیاز به سونو هر ۶ ماه داره 

 • تصویر کاربر سابق شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت دکتر ولی پور
  همسر من 39 ساله هستند طی آخرین سونوگرافی که از کلیه اش طی دفع سنگ کلیه به عمل آورد مشخص شد کیست نسبتا بزرگی حدود 4 سانتیمتر در یکی از کلیه هاش داره. که درمان خاصی هم صورت ندادند. سوال من این است که آیا کیست کلیه هم می تواند موجب اختلال در خون رسانی سیستم تناسلی آقایان شود و موجب عدم ارکشن طبیعی گردد؟ چه راهکار و روند درمانی توصیه می فرمایید؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش)

   کیست کلیه همچین کاری نمیکنه 

 • تصویر کاربر hosein جمعه ۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترتوروخداجواب بدین همسرمن داره هرروزم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 1 سال پیش)

   سوال کامل نیومده 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر پدرم بیوگرافی انجام داده اندازه ۳۵cc است پدرم ۵۰ سال سن دارد میخواستم بدونم اندازه پروستات پدرم نرمال است
  و اندازه پروستات نرمال باشد از لحاظ پروستات پدرم مشکلی ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 1 سال پیش)

   اگه علایم نداره مهم نیست 

 • تصویر کاربر ۰۰۰ شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترجواب این چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری جهت رویت سی تی اسکن 

 • تصویر کاربر ح چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتراین جواب سونوگرافی منه میشه بفرماییدبایدچیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر فریدون شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سونوگرافی کردم مشخص کرد در کلیه ها کیست وجود دارد در نتیجه درد پهلو دارم هر چند روز برای تسکین اسیتو منوفن مصرف میکنم خواهشمند بفرمائید چه باید کرد 94 سال دارم کراتینن 5و2 است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر بنده حدود ۶ماه پیش عمل خارج کردن کیست کلیه انجام دادن چون کیست ها هم میترکید و هم اینکه اندازه اش بزرگ شده بود،اما الان باز هم درد داره و شکمش ورم کرده،به نظرتون این علائم خطرناکه و امکان بوجود امدن کیست وجود داره؟اگه کیست دوباره تشکیل شده باشه احتمال سرطانی بودن داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی مجدد انجام بدین 

درحال دریافت اطلاعات