دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا کیست کلیه درمان دارد؟

کلیه ها دو اندام لوبیایی شکل هستند که در پشت احشای شکمی و زیر قفسه ی سینه قرار دارند. قبل از اینکه مواد زائد از طریق ادرار کردن از بدن خارج شوند، کلیه ها خون را از مواد زائد تصفیه می کنند. در این نوشتار به بررسی کیست کلیه می پردازیم.

کلیه ها در تنظیم فشار خون و مدیریت عملکرد بسیاری از عوامل دیگر در بدن، نقش دارند. یافتن یک کیست در کلیه می تواند جدی به نظر بیاید، اما در مواردی که این کیست ها از جمله ی کیست های ساده ی کلیوی بوده، که بروز آنها شایع است، چندان جایی برای نگرانی وجود ندارد.

⚠توجه: کیست های کلیوی موضوعاتی نبستا شایع در ارتباط با سلامت هستند و در بسیاری از موارد، کیست های ساده، هیچگونه عوارضی را به وجود نخواهند آورد.

کیست کلیه چیست؟

کیست های کلیوی کیسه هایی گرد و پر از مایع هستند که در کلیه ها تشکیل می شوند. در بسیاری از موارد کیست های ساده کلیوی عوارضی ایجاد نکرده و عملکرد کلیه را به هیچ نحوی تحت تاثیر قرار نمی دهند. اگر کیست های کلیوی بیش از حد بزرگ شوند، ممکن است عفونی، دردناک و سبب به وجود آمدن علائمی دیگر شوند.

کیست های ساده کلیوی با کیست هایی که ناشی از بیماری کلیه پلی کیستیک هستند، تفاوت دارند. بیماری کلیه پلی کیستیک وضعیتی ژنتیکی است که می تواند سبب ایجاد کیست های متعدد و بزرگ شدن کلیه ها شود و عملکرد کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

 

دیالیز

در بیماری کیست کلیوی اکتسابی، کلیه ها در اثر آسیب طولانی مدت ناشی از بیماری کلیوی یا دیالیز، مبتلا به کیست می شوند. بیماری کیست کلیوی اکتسابی با بیماری کلیه پلی کیستیک تفاوت دارد زیرا ژنتیکی نبوده و در اثر مشکلات کلیوی به وجود می آید.

کیست های به وجود آمده ناشی از بیماری کیست کلیوی اکتسابی ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند، اما علت زمینه ای این بیماری نیاز به درمان دارد.

علت بوجود آمدن کیست کلیه

پزشکان علت دقیق تشکیل کیست های ساده ی کلیوی را نمی دانند. به جز پیری، عوامل خطر دیگری برای ایجاد کیست های ساده کلیوی، وجود ندارد. جالب است بدانید، رژیم غذایی و سبک زندگی عواملی هستند که به نظر نمی رسند، بر ایجاد این نوع کیست ها تاثیر گذار باشند.

کیست های کلیوی ساده همراه با افزایش سن افراد، نسبتا شایع هستند. در واقع، تا ۲۵ درصد افراد بالغ بالای ۴۰ سال و نیمی از افراد بالای ۵۰ سال در مقطعی از زندگی به کیست های ساده کلیوی مبتلا می شوند. علاوه بر این، مردان بیشتر از زنان در خطر ابتلا شدن به کیست های کلیوی قرار دارند.

درد کلیه

علائم کیست کلیه

اغلب کیست های ساده ی کلیوی، بدون علامت هستند، به این معنا که هیچ نشانه ای ایجاد نمی کنند. هر چند که، اگر یک کیست کلیه به اندازه ی کافی بزرگ شود، ممکن است سبب ایجاد علائمی شود. این علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد مبهم در کمر و پهلو ها
 • درد در ناحیه ی بالایی شکم یا باسن
 • تب (در صورتی که کیست ها عفونی شوند)
 • وجود خون در ادرار
 • ادرار مکرر

دکتر ولی پور پاسخ می دهد:
وجود خون در ادرار نشانه چیست؟ برای دانستن مطلب بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

وجود خون در ادرار نشانه چیست؟

در صورتی که عوارضی مانند عفونت یا پارگی رخ دهند، علائم بالا می توانند تشدید شوند.

عوارض کیست کلیه

اغلب کیست های ساده کلیوی هیچ عارضه یا مشکلی به وجود نمی آوردند، با اینکه احتمال دارد در مواردی نادر عکس این گفته صادق باشد. عوارض کیست های ساده کلیوی شامل موارد زیر می شود:

 • پارگی کیست کلیه
 • عفونی شدن کیست کلیه
 • تورم کلیه ها که ناشی از احتباس ادراری می باشد.

مطلب پیشنهادی دکتر ولی پور

هیدرونفروز کلیه چیست؟ ورم کلیه در نتیجه هیدرونفروز کلیه ایجاد می شود. برای خواندن این مطلب بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدرونفروز کلیه چیست؟

هنگامی که عوارض رخ می دهند، ممکن است علائم تشدید شوند و شخص را فورا به دنبال کردن مراقبت پزشکی وادار نمایند. اغلب عوارض از جمله پارگی کیست ها را می توان به روشی محافظه کارانه، مدیریت کرد. اگر این علائم فورا درمان نشوند، می توانند تهدید کننده ی حیات فرد باشند.

آزمون بررسی عملکرد کلیه

روش تشخیص کیست کلیه

اغلب اوقات، کیست های ساده کلیوی در حین آزمایشات تصویربرداری که برای دلایل دیگری انجام می شوند، دیده می شوند. هنگامی که کیستی کلیوی پیدا شد، آزمایشات تشخیصی دیگر ممکن است درخواست شوند، تا در مورد این زایده اطلاعات بیشتری بدست آید.

❇ آزمایش عملکرد کلیوی

یک آزمایش ساده خون است که کارکرد مناسب کلیه ها را بررسی می کند.

❇ آزمایش ادرار

روشی جهت اندازه گیری محتویات ادرار در یک نمونه ادرار است.

❇ سیتی اسکن

یک روش تصویر برداری کامپیوتری است که  تصاویری سه بعدی از کلیه جهت نشان دادن هر گونه تومور و کیست ایجاد می کند.

❇ MRI

یک روش تصویر برداری به وسیله ی امواج رادیویی و مغناطیسی است که تصاویری از بافت و اندام های نرم بدن، از جمله کلیه ها نشان می دهد.

❇ اولتراسوند

یک روش تصویر برداری با استفاده از امواج صوتی است که تصاویری از کلیه ایجاد می کند.

تمامی این آزمایشات می توانند به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری بیمار انجام شوند. اکثر اوقات، با اینکه فرد همواره باید از دستورالعمل های پزشک قبل از انجام آزمایش پیروی کند اما هیچ آمادگی قبلی جهت انجام این آزمایشات مورد نیاز نیست.

جراح کلیه

درمان کیست کلیه

اغلب کیست های ساده کلیوی، به جز پایش دوره ای نیاز به هیچگونه درمانی ندارند. کیست های کلیوی که سبب بروز علائم می شوند، مخصوصا اگر سبب انسداد جریان خون یا ادرار در کلیه ها شوند، می توانند نیاز به درمان داشته باشند.

در این موارد، پزشک ممکن است تخلیه کردن کیست را با استفاده از روشی به نام اسکلروتراپی پیشنهاد دهد. در حین روند اسکلروتراپی پزشک با استفاده از امواج فراصوت، سوزنی را به درون کیست هدایت می کند. کیسه توسط سوزن سوراخ و سپس تخلیه می شود.

پس از آن، پزشک محلولی از سالین (نوعی مایع) را به محل، تزریق می کند تا بافت احاطه شده را سفت کرده و از تشکیل کیستی دیگر جلوگیری نماید. این روش درمانی با استفاده از بی حسی موضعی و بدون نیاز به بستری انجام می شود.

در موارد نادری که کیست کلیه خیلی بزرگ می شود، ممکن است برای تخلیه کردن یا برداشتن کیست به جراحی نیاز باشد. معمولا، این عمل با استفاده از ابزاری کوچک، که در یک انتهای آن یک لامپ و دوربین قرار دارد صورت می گیرد.

این ابزار جراح را قادر می سازد تا برشی کوچک ایجاد کرده و نیازی به برش های بزرگ نباشد. برداشتن کیست های کلیوی در بیمارستان ها و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در مواردی که کیست کلیه عفونی می شود، ممکن است درمان با آنتی بیوتیک قبل از عمل انجام شود.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی

 

1+
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرZari یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من دوتا کلیه م کیست دارن خیلی نگرانم هیچ راه درمانی ندارع بنظر شما
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سن شما؟ گزارش سونوگرافی رو بفرست

 • تصویر کاربرغلام چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  باعرض خسته نباشید
  من 34 سالمه دو ساله قبل تومور بیضه داشتم تخلیه کردم و یه سه جلسه شیمی درمانی داشتم
  الان بعد از دو سال واسه کنترل یه سری آزمایش هون و ادرار و سی تی داشتم... تو سی تی گفته که یه کیست ساده تو کلیه م هست...
  جواب رو پیوست میکنم
  من الان دو ماهه درد مبهم و گنگی توی شکم و هردو سمت احساس میکنم...
  مال اینه؟
  چکار باید بکنم؟
  درمان داره؟
  از اینکه وقت با ارزشتون رو واسه مردم قرار میدید ممنونم
  خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   نه این کیست کلیه اهمیتی نداره به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 • تصویر کاربرزهره دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  من مادري ٦٥ ساله دارم كه چندين سال است دچار عفونت كليه و سنگ كليه ميباشد و در هر دو كليه هايشان دستگاه دبل جي گذاشته شده است مناسفانه بتازگي زر سونوگرافي كيست كليه سمت راستشان مشاهده شده كه با درد كليه و درد پهلو همراه هستن دكترشون گفتن هروقت درد دارن مسكن مصرف كنن اما موقتا تأثير داره سوال من اينه كه داروي مناسبتري براي درمان و رفع كيست كليه وجود داره كه معرفي كنيد؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن با کاتهای ظریف ۲_۳میلیمتری بدون تزریق انجام بدین و احتمالا درد بعلت دابل جی است

 • تصویر کاربررضا دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من سونوگرافی کردم و ۵کیست کوردیکال با ابعاد 20*18و۱۸*۱۸و۱۴*۱۳و۱۳*۱۲و۱۳*۱۱ در کلیه راست ویک کیست به ابعاد۲۶*۲۵میلی متر در کلیه چپ دیده شدن و دفع پروتئین نیز دارم آیا مشکل سازند
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   اگر سن شما بالای ۵۰ سال است کیستها مشکلی نیست و برای دفع پروتئین به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربرسعید دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام به تازگی سونوگرافی برای چک اپ انجام دادم حسب سونو گرافی پیوست در هر دو کلیه دارای کیست می‌باشم با توجه به اندازه های آنها آیا نیاز به اقدام خاصی دارم البته در هر دو پهلو احساس سنگینی دارم ممنون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   نیاز به اقدامی نیست

 • تصویر کاربرمهدی یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با کیست کلیه دریکی حدودا۷میل در بعدی حدودا ۳ میل که همراه با درد و جدیدا همراه با تورم ناحیه کلیه از پهلو،سن مرد ۸۰ساله.اورژانسی هستن
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن با کاتهای ظریف ۲_۳میلیمتری بدون تزریق انجام بدین

 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدا قوت سونو کردم و۳ کیست در کلیه دارم اندازه ۳۲-۴۱-۲۳ وسنم ۵۳ سال ولی هر موقع ازمایش میدم خون در مثانه دارم وبعضی موقع که روی مثانه دست میگذارم درد احساس میکنم لطفا راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   کیستها مهم نیست برای خون در ادرار باید بررسی شوید

 • تصویر کاربرمحمدرضا یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر.جواب سیتی:سیستم پیلوکالیسیل راست متسع است در قسمتی از لگنچه و ناحیه upj و پروگزیمال حالب راست ساختمان با دانسیته نسج نرم مشاهده میشود که مطرح کننده ضایعات تومورال اوروتلیال است. در کلیه چپ ساختمان های کوچک سیستیک سیستهای ساده کورتیکال و پاراپلویک را مطرح می کند. مربوط به پدر و 64 سال سنشون هست. کلیه راست خارج شده برای محافظت از کلیه چپ چه کار باید کرد؟ با تشکر از شما
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربررستمی چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  صبح موقه ای که از رختخواب پا میشم درد خفیفی در قسمت پهلو سمت چپ دارم بعد از ادرار و چند دقیقه خوب میشم سن 52 سال سونوگرافی هم دادم گفته کیست کوچولو در کلیه سمت چپ دارم لطفا راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   قرص پروترال اپاس روزی یکعدد بخور اگه خوب نشدی مراجعه کنید

 • تصویر کاربرN.a شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام برای درمان کلیه پلیکیستیک و جلوگیری از پیشرفت ان درمانی وجود دارد
  قرصtolvopan که در کشورهای خارجی استفاده میشود موثراست یا خیر؟؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   بله موثر است ولی هزینه ۶۰ میلیون تومان در ماه دارد به جای آن در ایران میتوانید آب زیاد بخورید و همان کار با مصرف آب زیاد انجام می شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر