نکات ضروری قبل و بعد از بیوپسی پروستات

در این مقاله نکاتی را در رابطه با قبل و بعد از بیوپسی پروستات، برای شما توضیح خواهیم داد.

بیوپسی پروستات چیست؟

بیوپسی پروستات زمانی است که پزشک نمونه های کوچکى از بافت پروستات را از جهت سرطان آزمایش می کند. اگر نتیجه غربالگری (آزمایش خون یا معاینه توشه رکتوم) نشان دهد که ممکن است سرطان پروستات داشته باشید، پزشک بیوپسی را درخواست خواهد داد. این نوع سرطان بسیار شایع است. در سال جاری تخمین زده شده است که در  ۱۶۰،۰۰۰ نفر تشخیص داده می شود  و حدود ۲۷۰۰۰ نفر از آن خواهند مرد. با این حال، برای اکثر مردان، اغلب باعث مشکلی نمی شود و به راحتی درمان می شود. بیوپسی می تواند بخش مهمی از تشخیص و درمان باشد. در ادامه مطلب، مراقبت های بعد از نمونه برداری از پروستات را نیز توضیح خواهیم داد.

کار پروستات چیست؟

پروستات در زیر مثانه و جلوی رکتوم یا مقعد قرار گرفته است . غده پروستات شبیه گردو می باشد که بخشی از پیشابراه را احاطه کرده است. پیشابراه لوله ای است که ادرار و مایع منی را به خارج از آلت تناسلی منتقل می کند. در پروستات کارهای زیر را انجام می دهد:

 • برای مایع منی ، مایعی که حاوی اسپرم است تولید می کند.
 • مانع از ورود ادرار به داخل پیشابراه در هنگام انزال می شود.
 • اگر پروستات بیش از حد بزرگ شود،  می تواند جلوی ادرار یا مایع منی را بگیرد .

حتما بخوانید

در بسیاری از آقایان غده پروستات می‌تواند بزرگ شود، که علائم و عوارضی را به دنبال دارد. البته بزرگ شدن پروستات قابل درمان است.آیا می دانید اندازه خطرناک پروستات چقدر است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگ شدن پروستات

آیا می دانید پروستات را به طور طبیعی می توان کوچک کرد؟ آیا با روش های  کوچک کردن پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

کوچک کردن پروستات

علائم سرطان پروستات

چه زمانی به بیوپسی پروستات نیاز است؟

اگر نشانه ای از سرطان پروستات ( دشواری در ادرار، خون در مایع منی، مشکلات مربوط به نعوظ) وجود داشته باشد، یا در آزمایش خون مقدار آنتی ژن مخصوص پروستات ( پی اس ای ) بالا باشد ، ممکن است پزشک درخواست بیوپسی کند .

حتما بخوانید

آیا با علل سرطان پروستات آشنا هستید؟ آیا می دانید سر طان پروستات بر چند نوع است؟ آیا می دانید بهترین روش درمان سرطان پروستات چیست؟ جهت اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سرطان پروستات

همچنین ممکن است پزشک معاینه توشه رکتال را نیز انجام دهد. در این معاینه انگشت خود را به سمت پایین می اندازد تا احساس کند که پروستات بزرگ شده است یا دارای برآمدگی هایی است. گزینه دیگر قبل از بیوپسی ، سونوگرافی است. به جای انگشت، یک پروب کوچک برای عکسبرداری از پروستات وارد مقعد می شود.

پروسه انجام بیوپسی پروستات

بیوپسی پروستات یک روش ساده و ده دقیقه ای است. پزشک یک سوزن را از طریق دیواره رکتوم به پروستات برای برداشتن سلول های آن برای آزمایش وارد می کند . پزشکان معمولا نمونه ده نمونه از بخش های مختلف پروستات می گیرند. ایده چنین روشی می تواند باعث نگرانی مردان شود و به نظر دردناک برسد. اما بیوپسی معمولا باعث ناراحتی مختصر می شود. ممکن است کمی خون در ادرار خود ببینید که می تواند چندین هفته طول بکشد.

نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود و زیر میکروسکوپ قرار می گیرد. برای رسیدن به نتیجه سه روز طول می کشد. اگر سرطان وجود داشته باشد، چیزی به نام نمره گلیسون به آن داده می شود. نمره بالاتر، بیشتر احتمال دارد که سرطان سریعا گسترش یابد. از آنجا که ممکن است در بیوپسی بخش های سرطانی پروستات دیده نشود، گاهی اوقات تکرار بیوپسی لازم است .

گزینه های درمان

اگر شما و پزشکتان تصمیم گرفتید که درمان لازم است، عمل جراحی برای برداشتن پروستات و بافت اطراف آن معمولا اگر سرطان گسترش نیافته باشد ، انجام می شود .

سایر گزینه های درمان عبارتند از:

 • رادیوتراپی
 • کرایوتراپی (با استفاده از دمای بسیار سرد برای فریز کردن سلول های سرطانی)
 • هورمون درمانی
 • شیمی درمانی

بعضی از مردان مبتلا به این بیماری ممکن است نیاز به «نظارت فعال» داشته باشند. که به معنی انجام آزمایشات منظم خون، معاینه رکتال و احتمالا بیوپسی برای مراقبت  است. اگر سرطان بدتر شود، با پزشک درباره گزینه های دیگر درمان صحبت کنید.

پروسه انجام بیوپسی پروستات

 

فرآیند انجام بیوپسی

هنگامی که پزشک تصمیم به انجام بیوپسی یا نمونه برداری می گیرد برای بیمار خود شرح داده که این بیوپسی، فرایندی ساده و ۱۰ دقیقه ای می باشد. پزشک سوزنی را از طریق دیواره مقعد به پروستات وارد کرده و سلول هایی از آن را برای آزمایش خارج می کند. پزشکان معمولا نمونه های زیادی از بخش های مختلف پروستات خارج می کنند. تصور چنین فرایندی می تواند سبب ایجاد اضطراب در مردان شده و دردناک به نظر برسد.

اما بیوپسی پروستات معمولا سبب ناراحتی خفیفی می شود. احتمال دارد مقداری خون در ادرار فرد پدیدار شده و از مقعد او خونریزی خفیفی صورت گیرد. همچنین، ممکن است در منی فرد نیز خون دیده شود. این حالت ممکن است تا چند هفته طول بکشد. نمونه به آزمایشگاه فرستاده می شود تا در زیر میکروسکوپ به آن نگاه شود. دریافت نتیجه آزمایشگاه در حدود ۳ روز طول می کشد. در صورتی که سرطان وجود داشته باشد، به فرد چیزی به نام نمره گلیسون داده می شود. هر چه این نمره بالا تر باشد، احتمال رشد و انتشار سریع آن در بدن بیشتر است. از آنجایی که بیوپسی ها می توانند نواحی سرطانی را جا انداخته باشند، گاهی اوقات برای کسب اطمینان، انجام مجدد آزمایش درخواست می شود.

گزینه های درمانی

اگر فرد و پزشک او به این نتیجه برسند که درمان ضروری است، در صورت پخش نشدن سرطان معمولا یک جراحی برای برداشتن پروستات و بافت های اطراف آن انجام می شود. دیگر گزینه های درمانی شامل موارد زیر می شوند:

پرتو درمانی

کرایو تراپی (استفاده از دماهای بسیار پایین برای منجمد کردن سلول های سرطانی)

شیمی درمانی

برخی مردان مبتلا به این بیماری تنها به محافظت فعال نیاز دارند. این به معنی انجام متداول آزمایش های خون، معاینه های مقعدی و احتمالا نمونه برداری برای تحت نظر داشتن وضعیت می باشد. در صورتی که سرطان بدتر شود، ممکن است انتخاب گزینه های درمانی به عهده پزشک باشد.

شیمی درمانی

مراقبت بعد از نمونه برداری پروستات

مراقبت های بعد از نمونه برداری از پروستات، شامل موارد زیر می شوند:

 • برای جلوگیری از تشکیل لخته های خونی و عفونت در مثانه، مایعات فراوان بنوشید.
 • حداقل به مدت ۷ روز از انجام ورزش های سنگین مانند دویدن، وزنه برداری، گلف و دوچرخه سواری خودداری کنید.
 • طبق تجویز پزشک، آنتی بیوتیک های خود را به طور کامل مصرف کنید.
 • در حین مصرف آنتی بیوتیک، از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.
 • تا یک هفته بعد از نمونه برداری پروستات، از مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهابی مانند سلربکس خودداری کنید.
 • به مدت ۷ روز از انجام فعالیت جنسی خودداری کنید.

به احتمال زیاد، پزشک به شما توصیه می کند که به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از نمونه برداری از پروستات، فقط فعالیت های سبک انجام دهید. همچنین ممکن است لازم باشد که تا چند روز پس از نمونه برداری، آنتی بیوتیک مصرف کنید.

مزایای نمونه برداری از پروستات

نمونه برداری از پروستات، تنها روش دقیق تعیین ابتلا به سرطان پروستات و شدت آن است. با این که نتیجه نمونه برداری از پروستات همواره قطعی نیست اما معمولا از نظر ابتلا یا عدم ابتلا به سرطان پروستات، به فرد اطمینان خاطر می بخشد. در صورت آگاهی از ابتلای خود به سرطان پروستات، احتمال دریافت درمان مناسب تر افزایش می یابد. گزینه درمانی مناسب برای سرطان پروستات، به عوامل مختلفی از جمله مرحله سرطان، سن فرد، سلامت عمومی و میزان خطرناک بودن سرطان بستگی دارد. سرطان های پروستاتی که به یک ناحیه محدود هستند در ۶ دسته خطر، از بسیار کم خطر تا بسیار پر خطر دسته بندی می شوند.

دسته خطر بر اساس مرحله سرطان، سطح آنتی ژن PSA در خون و نمره گلیسون به دست آمده از گزارش های پاتولوژی تعیین می شود. سرطان های انتشار یافته (متاستازیک) در سرتاسر بدن، به دلیل این که خود در مرحله چهارم سرطان قرار دارند، در دسته بندی های خطرناک بودن جای نمی گیرند. دستور العمل های شبکه ملی سرطان، بر اساس دسته خطر و میزان انتشار سرطان در بدن، گزینه های درمانی مناسب را برای بیماران تعیین می کنند. در بیمارانی که سرطان تنها به ناحیه پروستات محدود بوده و در دسته کم خطر یا بسیار کم خطر جای گرفته است، رشد سرطان آهسته تر بوده و گزینه های درمانی شامل پایش فعال، پرتو درمانی یا جراحی می شوند. این گزینه های درمانی ممکن است به بیماران کم خطر یا دارای خطر متوسط نیز پیشنهاد شوند.

در صورتی که پزشک درمان پایش فعال را برای بیمار تجویز کرده باشد، بیمار باید جهت پایش سرطان خود از دستور العمل های پزشک پیروی کند. این پایش شامل انجام آزمایش های دوره ای آنتی ژن PSA، تست مقعدی پروستات، آزمایش های تصویر برداری و نمونه برداری هر یک یا دو سال می شوند. با این حال، دستور العمل های درمانی، درمان فوری را برای بیماران پر خطر یا دارای سرطان انتشار یافته پیشنهاد می دهند. هدف پزشکان در درمان سرطان پروستات، رعایت تعادل در درمان است به گونه ای که از بیش درمانی سرطان های کم خطر و درمان ناکافی در سرطان های خطرناک، اجتناب شود.

سرطان پروستات

خطرات نمونه برداری پروستات

نمونه برداری پروستات با خطراتی همراه است اما پزشکان با انجام اقداماتی جهت کاهش آن ها تلاش می کنند. خطرات این آزمایش و نحوه مدیریت آن ها در پایین بیان شده است:

عفونت: جدی ترین خطر نمونه برداری از پروستات خطر عفونت است که شامل عفونت مجاری ادراری و در موارد نادر سپسیس می شود. سپسیس بیماری خطرناکی است که در اثر واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن نسبت به عفونت، ایجاد می‌شود و به تدریج سرتاسر بدن را فرا می‌گیرد. با این حال، مطالعات اخیر نشان داده اند که با انجام مداخله مناسب همچون تجویز دو دوره آنتی بیوتیک و رعایت دیگر موارد احتیاط، می توان درصد ابتلای افراد به عفونت های بیمارستانی را از ۱.۱۹ به ۰.۵۶ درصد کاهش داد. همچنین، امکان دارد پزشک جهت تعیین داروی آنتی بیوتیک مناسب، انجام آزمایش مدفوع را برای بیمار تجویز کند.

خونریزی: خطر این عارضه بسیار پایین بوده و پزشکان با کسب اطمینان از عدم مصرف دارو های رقیق کننده خون توسط بیمار، آن را بیش از پیش کاهش می دهند.

درد و ناراحتی: بیماران همچنین از درد و ناراحتی احتمالی پس از فرایند ترس دارند. پزشک متخصص اورولوژی جهت تسکین درد بیمار، از بی حس کننده موضعی استفاده خواهد کرد. در صورتی که بیمار تحمل درد را نداشته یا ترس از آن سبب اضطراب شدید در او شود، می توان یک دوره بیهوشی کوتاه مدت را قبل از فرایند، برای بیمار تجویز کرد. بیماران ممکن است پس از انجام فرایند، مقداری درد را در ناحیه مقعد یا کیسه بیضه خود تجربه کنند. با وجود این خطرات، پزشکان قبل از تجویز نمونه برداری پروستات، شرایط بیمار را به خوبی ارزیابی می کنند.

شما پس از نمونه برداری از پروستات ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

 1. در ناحیه مقعد درد خفیفی احساس کنید و مقداری خونریزی داشته باشید.
 2. به مدت چند روز در ادرار یا مدفوع خود، خون مشاهده کنید.
 3. ممکن است متوجه شوید که مایع منی شما قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز است، که این تغییر رنگ به علت وجود مقدار کمی خون در مِنی می باشد و ممکن است چند هفته طول بکشد.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ستاره پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما..پدرم سال ۹۵ تحت عمل رادیکال قرار گرفتن،سال ۹۶ رادیوتراپی کردن و همزمان هورمون درمانی که
  به مدت ۳ سال ادامه دادند.دکترشان بعد از سه سال تزریق هورمون قطع کردن،الان شش ماه هست که دیگر امپول نزدن طی چکاپ اخیر شان
  آزمایش psa عدد ۰.۱۹ نشان داد که خب بالا هست ،دقیقا روز بعدش مجدد به آزمایشگاه دیگر رفتن به فاصله یک روز psa ۰.۰۰۳ بود
  دکترشان گفتن ۱ ماه صبر کنید مجدد ازمایش بدید،حقیقتا دچار سردرگمی هستم‌ با این تناقض عجیب میان این دو عدد psa که به فاصله یک روز انجام شده.و ترس از اینکه اگر آزمایش اول درست باشه یکماه دیگر عدد بالاتر نرود.
  از نظر جنابعالی چه کار باید انجام بدیم ازمایش ها خدمتتان ارسال شد.سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 10 ماه پیش)

   آزمایشگاه بیمارستان پارس قابل اعتماد هست بهش اعتماد کنید 

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۱ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  با سلام من 53 ساله هستم دو سال هست خون در مایع منی دارم که از نظر روحی خیلی ازارم میده .در این دو سال به دفعات انتی بیوتیک دور ه های 14 روزه و یکماهه مصرف کردم درد خفیفی زیر شکم دارم
  psa =3.7
  free psa = 0.38
  حجم پروستات 35
  باقیمانده ادرار 50 سی سی
  شهرستان هستم و دکتر اینجا بهم گفته بیوپسی انجام بدم .ایا با MRI در این مرحله نمیشه چیزی متوجه شد (چون از بیوپسی می ترسم )
  ایا ورزش بدنسازی برام ضرر داره؟
  در صورت نیاز به بیوپسی یا MRI می تونید جایی رو پیشنهاد کنید چون دکتر رادیولوزیست اینجا می گه ما پروتکل های پروستات رو نداریم (مشخصه MRI باید چی باشه که بتونن انجام بدن؟
  وقتی انتی بیوتیک مصرف می کنم درد کمی بهتر میشه ولی خون در منی همچنان وجود داره و مقدار PSA 3.2 میشه
  من باید چکار کنم .ممنون میشم راهنمائی بفرمائید
  1. تصویر کاربر رضا شنبه ۱۱ دی ۰( 11 ماه پیش)
   البته من مشکل فیستول مقعد داشتم که هر چند با لیزر انجام شد ولی دکتر مربوطه 'گفت خیلی سخت بود و من در حین عمل خیلی اذیت شدم
   خون در منی حدود سه هفته بعد از این عمل شروع شد
   امکان داره مشکل از کیسه منی و رابط تا پروستات باشه ؟ چون در مایع اولی که قبل از نزدیکی خارج میشه اصلا خونی نیست ولی موقع خروج اسپرم خون دارم
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۱ دی ۰( 10 ماه پیش)

   ام ار ای پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بده 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر موسوی شنبه ۱۱ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  پدرم 81 ساله است psa خون 19.19 یکماه پیش بوده و سونو و معاینه فیزیکی انجام شده که بیوپسی فیوژن پروستات دکتر درخواست داده ، حالا بیمارستان هاشمی نژاد تهران و بقیه الله و خاتم مراجعه کردیم ولی ظاهرا روش فیوژن رو ندارن ، آیا اگر MRI و بیوپسی جداگانه انجام بشه کافیه و یا با توجه به دقت بالای روش فیوژن باید بیوپسی فیوژن انجام بشه ، من هنوز نتونستم مرکزی رو پیدا کنم. نتایج سونو و خون پیوست شده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۱ دی ۰( 10 ماه پیش)

   بیمارستان تریتا دکتر مهیار غفوری انجام میده 

 • تصویر کاربر محمدی شنبه ۱۱ دی ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  باسلام.همسرم چند روز پیش دچار درد شدید در همه بدن شدن وادرارشون بامشکل بود وبا مراجعه به دکتر آزمایش پروستات نوشتن عددش خیلی بالاست دکتر کپسول امنیک وسیپرو ویتامین ای برای یک ماه تجویز کردن که بعد یه ماه مجدد آزمایش تکرار کنه نظرتون چیه الان خیلی بهترن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۱ دی ۰( 10 ماه پیش)

   داروها ادامه پیدا کنه و ۶ هفته بعد از شروع درمان PSA چک مجدد بشه 

 • تصویر کاربر حشمت پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  با سلام چند مدتی بود تکرر ادار داشتم و شبها یک یا دو بار ازتیم میرد دکتر رفتم داروی تامو سلن تجویز نموده اثری نداشت چکار کنم 42 سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۷ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  باسلام برادرم45سالشه مشخص شده رسوب کلسیم ب اندازه 9میلی داخل پروستات داره و الان ازمایشpsa براش نوشتن؛احتمال سرطان پروستات وجودداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۲ آبان ۰( 1 سال پیش)

   بستگی به جواب PSA داره 

 • تصویر کاربر المیرا شنبه ۲۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام پدر من مشکل پروستات داره سونو ازمایش انجام دادیم psa14 بود دارو داد مصرف کننه تا یکماه و دکتر گفت نمونه برداری انجام بدین،نظر شما چیه یعنی سرطان داره؟؟نمیتونستم صبر کنم تا نمونه برداری و...چند درصد ااحتمال سرطان هس توروخدا جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 1 سال پیش)

   چند سالشه ؟ مجدد Psa چک بشه 

  2. تصویر کاربر المیرا یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 1 سال پیش)
   سلام ۶۱ سالشه،دکتر گفته دارو استفاده کنه تا یکماه بعد PSA انجام بده و هرچه زودتر نمونه برداری انجام بدیم،من عکس ازمایش و سونو رو براتون میفرستم شما هم مجدد ببینید و نظرتون رو بگین ممنون میشم
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 1 سال پیش)

   پروستات خیلی بزرگه ممکنه PSA بالا بعلت پروستات بزرگ باشه یکبار دیگه تکرار کنید 

  4. تصویر کاربر المیرا دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 1 سال پیش)
   ممنون ازتون اقای دکتر،عفونت ادراری و خون هم در ادرار دیده نشده،میترسیم ببریم برای نمونه برداری دکترشم که جیرفت هستن میگه اول باید نمونه برداری بشه،عذر میخوام شما کدوم شهر هستید بیاریم پیش خودتون؟؟بعد ازینکه psaتکرار شد ،چون ما تقریبا بندرعباس هستیم اگ نزدیکید بیاریم اونجا
  5. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 1 سال پیش)

   تهران هستم 

  6. تصویر کاربر المیرا سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 1 سال پیش)
   سلام اقای دکتر خیلی ممنون از جوابدهی و راهنماییتون ایشال...همیشه موفق باشید که بی هیچ هزینه ای مشاوره میدین چشم ما مجدد تکرار میکنیم ازمایششو بعد دوباره مزاحمتون میشم ممنون ازتون بازم.
  7. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 1 سال پیش)

   در خدمتم

  8. تصویر کاربر المیرا پنجشنبه ۲۰ آبان ۰( 1 سال پیش)
   سلام اقای دکتر عذر میخوام پدرم قرص لووفکت ۵۰۰ مصرف میکنه بشدت بیحال میشه و سرگیجه میگیره این مشکلی پیش نمیاره؟؟؟به دکترشون هم دسترسی ندارم شرمندم نظر شما چیه چکار کنم،دکترشم گفته هرروز یدونه بدین بخوره
  9. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۲ آبان ۰( 1 سال پیش)

   بله چاره ای نیست همین عوارض رو ایجاد میکنه مایعات و آب زیاد مصرف کنن

  10. نمایش سایر 8 پاسخ
 • تصویر کاربر زارع یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام من 58ساله PSA یک ماه پیش 5,2بوده یک ماه بعد PSA 6,42 شده دکتر برام نمونه برداری نوشته بیوپسی mar ننوشته نمونه برداری انجام بدم دکتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 1 سال پیش)

   ام ار ای پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بده اکه اونجا گفت مشکوکه بعد بیوپسی اگه گفت خوبه نیاز نیست به بیوپسی 

 • تصویر کاربر زند چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام پدر من ۵۵سال دارد سونو انجام دادن گفتن پروستات بزرگ دارید و آزمایش پی اس ا انجام دادن که پی اس ا ایشون ۵بود میخواستم بپرسم احتمال سرطان پروستات هست یانه واینکع بهشون پیشنهاد شده نمونه برداری انجام بدهن آیا نمونه برداری ضرر دارد یانه ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 1 سال پیش)

   مجدد آزمایش PSA تکرار بشه اکه بالا بود ام ار ای پروستات در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدهند 

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام استاد.ارکیکتومی دو طرفه در کنسر پروستات متاستاز به استخوان چقدر موثر است آیا کیفیت و طول عمر نسبت به دارو درمانی بیشتر می شود؟ توصیه و تجویز جنابعالی چه می باشد؟ بیمار اولین مرحله درمان با بیکلوتامید و میکرولین را شروع کرده.علایم بالینی کم اشتهایی،درد کمر و گردن و psa 70 .لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 1 سال پیش)

   اگر تستوسترون خون پایین هست با دارو درمانی فوق، فرقی بین ارکیدکتومی با داروهای فوق وجود نداره و در ضمن علاوه بر موارد فوق بیمار بتید زولدرونیک اسید و آبیراترون و پردنیزولون هم دریافت کنه 

درحال دریافت اطلاعات