بررسی کامل علائم سرطان مثانه

سرطان مثانه یکی از شایع ترین سرطان ها می باشد که هر ساله حدود ۶۸ هزار فرد بالغ را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد.

ابتلا به سرطان مثانه در مردان نسبت به زنان بیش تر است و با این که می تواند در هر سنی اتفاق افتد اما معمولا افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد. سرطان مثانه اغلب اوقات در سلول هایی (سلول های اوروتلیال) آغاز می شود که سطح داخلی مثانه را می پوشانند. مثانه عضوی عضلانی و تو خالی در ناحیه پایینی شکم است که ادرار را ذخیره می کند. با این که در مثانه شیوع بیش تری دارد اما این نوع سرطان می تواند در دیگر قسمت های سیستم مجاری ادراری نیز رخ دهد. حدود ۷ مورد از هر ۱۰ سرطان مثانه در مراحل اولیه شناسایی می شوند.

این ها مراحلی هستند که سرطان مثانه به میزان بالایی قابل درمان است. با این حال، حتی مراحل اولیه سرطان مثانه نیز می توانند در مثانه عود کند. به همین دلیل، افراد مبتلا به سرطان مثانه معمولا به آزمایش هایی روتین به مدت چند سال پس از درمان نیاز دارند تا عود سرطان مثانه یا پیشرفت آن به یک مرحله شدیدتر تشخیص داده شود.

علل سرطان مثانه

سرطان مثانه زمانی شروع می شود که سلولهای مثانه، دچار تغییرات یا جهش در DNA خود می شوند. DNA یک سلول حاوی دستورالعمل است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد. این تغییرات به سلولها فرمان می دهند تا به سرعت تکثیر شوند و درعین حال سلولهای سالم را از بین می برند. سلولهای غیرطبیعی، توموری را تشکیل می دهند که می تواند به بافت طبیعی بدن حمله کند و به آنها آسیب برساند. به مرور زمان، سلولهای غیر طبیعی می توانند بشکنند و در بدن منتشر (متاستاز) شوند.

علائم سرطان مثانه

علائم و نشانه های سرطان مثانه می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • وجود خون در ادرار (هماچوری)
 • ادرار دردناک
 • درد لگنی

در صورتی که فرد به هماچوری ابتلا یابد، ادرار او ممکن است رنگی مانند قرمز روشن یا به رنگ نوشابه (رنگ کولا) پیدا کند. گاهی اوقات، ممکن است ظاهر ادرار تغییری نکند اما در حین یک آزمایش میکروسکوپی از ادرار، وجود خون در آن تشخیص داده شود.

افراد مبتلا به سرطان مثانه ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنند:

 • کمر درد
 • ادرار مکرر

اما این علائم اغلب به دلایلی غیر از سرطان مثانه رخ می دهند.

سرطان پروستات بدخیم

علائم سرطان مثانه در زنان چیست؟

تمامی زنان باید هر سال تست پاپ اسمیر را بدهند تا از وجود سرطان در بدن خود آگاه شوند. در زیر به بررسی علایم سرطان مثانه در زنان می پردازیم لطفا با ما همراه باشید.

وجود خون در ادرار

وجود خون در ادرار می تواند یکی از دلایل سرطان مثانه در زنان باشد، وجود خون در ادرار ممکن است بدون هیچگونه دردی ظاهر شود و زنان این خون را با قاعدگی یا یائسگی اشتباه بگیرند. وجود خون در ادرار مبنی بر سرطان مثانه نیست اما در صورت مشاهده خون در ادرار باید به پزشک مراجعه کرد و آزمایش های لازم را داد.

علائم مشابه با عفونت ادراری

عفونت ادراری علائم مشابهی با سرطان مثانه دارد مانند: فوریت در دفع ادرار، درد هنگام ادرار، افزایش ادرار کردن و یا بی اختیاری ادرار، به همین دلیل است که برخی افراد این دو بیماری را با هم اشتباه می گیرند. اگر تمام مراحل درمان عفونت ادراری را گذرانده اید و آنتی بیوتیک برای بهبود عفونت ادراری مصرف کرده اید اما مشکل شما درمان نشده است حتما به پزشک برای سرطان مثانه مراجعه نمایید.

کاهش اشتها

تمامی سرطان ها باعث کم شدن اشتها در بین بیماران می شود، سرطان مثانه هم باعث ضعف در عضلات، خستی، کاهش اشتها و حس کسل بودن شود. اگر چنین علائمی در خود دیدید حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

کشیدن سیگار

سیگار کشیدن یکی از علل مهم سرطان مثانه و دیگر سرطان ها در بدن است که افراد با مشاهده علائم عفونت ادراری آن را جدی نمی گیرند و غافل از آنند که سرطان مثانه در بدن آن ها در حال گسترش است. بنابراین با دیدن علائم عفونت ادراری حتما به پزشک مراجعه کنید و تست های لازم را برای تشخیص سرطان انجام دهید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که فرد در ادرار خود خون داشته باشد (هماچوری) باید یک قرار ملاقات با پزشک ترتیب دهد تا این موضوع بررسی شود، همچنین در صورتی که فرد به علائم یا نشانه هایی ابتلا دارد که او را نگران می کنند باید به پزشک مراجعه کند.

 • عوامل
 • تومور بر روی دیواره مثانه
 • سرطان مثانه

سرطان مثانه هنگامی رخ می دهد که سلول های درون مثانه به صورت غیر عادی رشد کنند. جدا از رشد و تقسیم  منظم آن ها، این سلول ها به جهش هایی ابتلا می یابند که سبب رشد غیر قابل کنترل و از بین نرفتن آن ها می شود. این سلول های غیر عادی یک تومور را تشکیل می دهند.

عوامل سرطان مثانه شامل موارد زیر می شوند:

 • مصرف سیگار و دیگر مصارف تنباکو
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مخصوصا داشتن شغلی که نیازمند قرار گیری در معرض مواد شیمیایی باشد.
 • قرار گرفتن در معرض اشعه در گذشته
 • تحریک مزمن لایه پوشاننده مثانه
 • ابتلا به عفونت های انگلی مخصوصا در افرادی که ساکن مناطقی خاص در خارج از ایالات متحده بوده و یا به آن جا سفر کرده اند.

عامل ایجاد کننده سرطان مثانه همواره مشخص نبوده و برخی افراد مبتلا به سرطان مثانه هیچ عامل خطر واضحی نداشته اند.

انواع سرطان مثانه

انواع مختلفی از سلول ها در مثانه می توانند سرطانی شوند. نوعی از سلول های مثانه که به سرطان مبتلا می شوند تعیین کننده نوع سرطان مثانه هستند و همین نوع سرطان، تعیین کننده روش درمانی مناسب برای فرد می باشد.

انواع سرطان های مثانه شامل موارد زیر می شوند:

۱-کارسینوم اوروتلیال

کارسینوم اوروتلیال که قبلا کارسینوم سلول های بینابینی نامیده می شد به سرطان سلول های پوشاننده سطح داخلی مثانه می گویند. هنگام پر شدن مثانه سلول های اوروتلیال گسترش یافته و هنگامی که مثانه خالی است منقبض می شوند. همین سلول ها در سطح داخلی میزنای ها و میزراه نیز وجود دارند و امکان دارد که در آن ها تومور تشکیل شود. کارسینوم اوروتلیال شایع ترین نوع سرطان مثانه در ایالات متحده است.

۲-کارسینوم سلول های سنگفرشی 

کارسینوم سلول های سنگفرشی با تحریک مزمن مثانه در ارتباط است برای مثال این تحریک می تواند ناشی از یک عفونت یا استفاده بلند مدت از یک کاتتر ادراری باشد. وقوع سرطان سلول های سنگفرشی مثانه در ایالات متحده نادر است. این سرطان بیش تر در مناطقی از دنیا شایع است که ابتلا به یک عفونت انگلی خاص (شیستوزوما)، عامل شایع عفونت های مثانه است.

۳-آدنوکارسینوما (سرطان سلول های غدد)

آدنوکارسینوما در سلول هایی رخ می دهد که غدد ترشح کننده موکوس را در مثانه می سازند. رخداد آدنوکارسینومای مثانه در ایالات متحده نادر است. برخی سرطان های مثانه شامل بیش از یک نوع سلول می شوند.

عوامل خطر

عواملی که می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند شامل موارد زیر می شوند:

◾مصرف دخانیات

مصرف سیگار، سیگار برگ یا پیپ سبب جمع شدن مواد شیمیایی مضر در ادرار شده و به همین طریق می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد. هنگامی که فرد سیگار می کشد، بدن مواد شیمایی درون دود سیگار را پردازش کرده و برخی از آن ها را به درون ادرار دفع می کند. این مواد شیمیایی مضر می توانند به لایه پوشاننده مثانه آسیب برسانند که آن نیز سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود.

دل درد

✔️ افزایش سن

خطر ابتلا به سرطان مثانه به همراه افزایش سن افزایش می یابد. سرطان مثانه می تواند در هر سنی اتفاق افتد اما به ندرت در افراد پایین تر از ۴۰ سال دیده می شود.

✔️ سفید پوست بودن

افراد سفید پوست نسبت به افرادی از نژاد های دیگر احتمال بیش تری جهت ابتلا به سرطان مثانه دارند.

✔️ مرد بودن

احتمال ابتلای مردان به سرطان مثانه بیش تر از زنان است.

✔️ قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص

کلیه ها نقشی کلیدی در تصفیه مواد شیمیایی مضر از جریان خون و دفع آن ها به درون مثانه دارند به همین دلیل، تصور می شود که قرار گیری در نزدیکی برخی مواد شیمیایی خاص می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد. مواد شیمیایی مرتبط با خطر سرطان مثانه شامل آرسنیک و مواد شیمیایی استفاده شده در تولید رنگ ها، لاستیک (کش)، چرم، پارچه و محصولات رنگ می شوند.

✔️درمان سرطان پیشین

درمان با دارو های ضد سرطان سیکلو فسفامید خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می دهد. افرادی که جهت درمان سرطان پیشین خود درمان های پرتویی در ناحیه لگن دریافت کرده اند در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند.

✔️ التهاب مزمن مثانه

عفونت ها و التهاب های مزمن یا مکرر، مانند آن هایی که در اثر استفاده دراز مدت از کاتتر ادراری به وجود می آیند، می توانند خطر ابتلا به سرطان سلول های سنگفرشی مثانه را افزایش دهند.

در برخی مناطق جهان، کارسینوم سلول های سنگفرشی با التهابی مزمن در مثانه ارتباط دارد که در اثر یک عفونت انگلی مانند شیستوزوما به وجود آمده است.

✔️ سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان

در صورتی که فرد قبلا به سرطان مثانه مبتلا بوده است احتمال بیش تری وجود دارد که به صورت مجدد دچار آن شود. با این که ارثی بودن این سرطان نادر است اما در صورتی که یکی از خویشاوندان درجه یک فرد (والدین، خواهر، برادر و فرزند) سابقه ابتلا به سرطان داشته باشد، ممکن است او نیز در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری باشد. داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کولورکتال غیر پولیپی (سندرم لینچ) می تواند خطر ابتلا به سرطان های سیستم ادراری، روده، رحم، تخمدان و دیگر اعضا را افزایش دهد.

پیشگیری از سرطان مثانه

با این که هیچ راه تضمینی برای جلوگیری از سرطان مثانه وجود ندارد اما فرد می تواند با رعایت اقداماتی به کاهش این خطر کمک کند برای مثال:

عدم مصرف سیگار

عدم مصرف سیگار به این معنی است که مواد شیمیایی سرطان زا در سیگار نمی توانند در ادرار فرد جمع شوند. در صورتی که سیگار مصرف نمی کنید، آن را شروع نکنید. در صورتی که سیگار مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید تا برنامه ای برای کمک به ترک سیگار به شما ارائه کند. گروه های حمایت گر، دارو ها و دیگر روش ها می توانند به فرد در ترک سیگار کمک کنند.

احتیاط در ارتباط با مواد شیمیایی

در صورتی که فرد با مواد شیمیایی کار می کند باید تمامی دستورالعمل های ایمنی را برای اجتناب از قرار گرفتن در معرض این مواد انجام دهد.

مصرف میوه ها و سبزیجات متنوع

فرد باید یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه های رنگارنگ انتخاب کند. آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کنند.

درمان سرطان مثانه

در موارد سرطان مثانه تهاجمی غیر عضلانی، معمولاً برداشتن سلولهای سرطانی، بدون دست زدن به مثانه امکان پذیر است. این کار با یک تکنیک جراحی به نام برداشتن تومور مثانه از طریق مجرای ادرار (TURBT) انجام می شود. این جراحی با تزریق مستقیم یک دوز داروهای شیمی درمانی به مثانه دنبال می شود تا خطر عود مجدد سرطان کاهش پیدا کند. در موارد خطر بالای وقوع مجدد، ممکن است برای کاهش احتمال بازگشت سرطان، داروهایی به نام باسیلوس کالمت گورین (BCG) به مثانه تزریق شوند. درمان سرطان مثانه تهاجمی غیرعضلانی یا سرطان مثانه تهاجمی عضلانی، ممکن است شامل برداشتن مثانه از طریق نوعی جراحی به نام سیسکتومی باشد.

بسیاری از بیماران می توانند انتخاب کنند که جراحی شوند یا یک دوره پرتودرمانی انجام دهند. زمانی که مثانه خارج می شود، شما به راه دیگری برای جمع شدن ادرار نیاز دارید. گرینه های احتمالی شامل ایجاد یک دهانه در شکم است تا ادرار بتواند به یک کیسه خارجی منتقل شود، یا ساخت یک مثانه جدید خارج از روده است. این کار همزمان با جراحی سیسکتومی یا برداشتن مثانه انجام می شود. پس از درمان تمام انواع سرطان مثانه، شما باید آزمایش های پیگیری منظم انجام دهید تا علائم عود مجدد سرطان را بررسی کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. خسته نباشید.پسرم از بدو تولد لیپومننگوسل داشت.۵ماهگی عملش گردیم .قبل عمل ادرار میکرد ولی باقیمانده ادرار داست. ولی بعدش کلا دیگه نتوتست ادرار کنه ولی هر سه ساعت سوند میزنیم.به نظر شما تا کی بابد سونداژ بشه. ایا به مرور حالت مثانه عوض میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   فوق تخصص ارولوژی اطفال مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر B. چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده خانمی هستم ۲۴ساله سه ساله درگیر عفونت ادراری هستم که خون و سوزش ادرار و تکرر ادرار. دارم هر دفعه قرص میخورم خوبم تا قطع میکنم دوباره شروع میشه سونو و عکس رنگی مثانه خوب بود مشکلی نداشت دیابت نوع یک هم دارم دکتر ممکنه سرطان داشته باشم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   ویزیت آنلاین یا ویزیت حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام من ۱۳ سالم هست قبلا هم خود ارضایی میکردم الان آبم نمیاد چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشین 

 • تصویر کاربر Kosar جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام،من حدود یک ماه پیش تکرر ادرار داشتم ،تو آزمایش ادرار خون دیده شد و در سونوگرافی ذرات اکوژن دیده شد،دکتر قرص فلووکسایین دادن،بعد دو هفته مجددا آزمایش ادرار دادم خون دیده نشد ولی هنوزم تکرر دارم و کمی احساس سوزش،دلیلش چیه دکتر؟؟میشه لطفاً زود جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر Kosar جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  سلام،من یک ماه پیش تکرر ادرار داشتم تو آزمایش ادرار خون دیده شد ،دکتر قرص فلووکسایین دادن و بعد دو هفته دوباره آزمایش دادم دیگه خون دیده نشد.الان بازم تکرر ادرار دارم و احساس سوزش در آن ناحیه،
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱ بهمن ۰( 1 سال پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر مژده پنجشنبه ۲ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  سلام وخدا قوت. خانمی ۳۹ ساله هستم ۱۰ سال پیش کیست دهانه لوله ادرار جراحی کردم ولی اکنون احساس میکنم کیست برگشته ودرد و ورم درناحیه مثانه هم دارم. آیا امکان دارد سرطان مثانه باشد و الان من چه راهی برای تشخیص پیش بگیرم. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲ دی ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی انجام بدین نه بعیده سرطان باشه 

 • تصویر کاربر Z شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام من در سمت چپ زیر نافم خیلی درد دارم ادرار میکنم سوزش شدید دارم چیکار کنم آقای دکتر17سالمه مجرد هستم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر علی شنبه ۶ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۱۹ سالمه بعداز ادرار کردن حدود نیم ساعت بعداز ادرار کردن احساس سوزش در میزراه میکنم تا نوک التم احساس این سوزش هست و بعد از ادرار تا نیم ساعت رفع میشه اما دوباره میاد انگار ادرار از مثانه خارج میشه میاد در میزراه میمونه از طرفی حدود یک سال هست که نمیتونم به خوبی ادرار کنم علتش رو نمیدونم اعصاب مثانه هست یا ... من چه کاری انجام بدم تا این سوزش رفع بشه .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۶ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین ث آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۴ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  سلام
  من سونوگرافی انجام دادم بعداز سونوی اول و تخلیه ادارار مجددا سونوگرفت شد
  ادارار باقی مانده 35 سی سی بود آیا نرمال است؟ البته دارای سه عدد سنگ 3 میلی هم هستم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۴ آبان ۰( 1 سال پیش)

   اگر علایم ادراری نداری مهم نیست 

 • تصویر کاربر Negar جمعه ۳۰ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند روز قبل راجعبه مشکلی که داشتم توضیح دادم و ازمن خواستین جواب تست ازمایشگاه رو براتون ارسال کنم ممنون میشم نظرتون بهم بگید اینم بگم مقدار پروتئین در خون2 + هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین

  2. تصویر کاربر Negar سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 1 سال پیش)
   اقای دکتر من خیلی نگرانم بارها از پزشکم خواستم ازمایش کشت عفونت برام نسخه کنه اما متاسفانه گفت لازم به اینکار نیست سونوی مثانه و کلیه دادم که گفتن نرمال فقط ضخامت مثانه ۴میلیمتر بود اقای دکتر ولی پور عزیز تست CBC انجام دادم فایلشو ارسال میکنم حس بدی نسبت به این ازمایش دارم مطمئنم نرمال نیست و یه سری ازمایشات جدید باید انجام بشه ممنون میشم خودتون چک کنید ایا غیر از سونوی شکم و لگن ازمایش دیگه ای هم لازمه انجام بدم؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 1 سال پیش)

   آزمایش CBC خوبه لطفا آزمایش ادرار ۲۴ ساعته از جهت پروتئین میکروآلبومین حجم و کراتینین و یکبار دیگه آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام بدین 

  4. تصویر کاربر Negar چهارشنبه ۲۸ مهر ۰( 1 سال پیش)
   شما بهترینی اقای دکتر من هرچی که گفتین از پزشکم خواهش کردم نسخه کنه...و دیشب مراجعه حضوری داشتم و اصرار کردم ازمایش ۲۴ ساعته ادرار و سونو رو مجددا برام تجویز کنه که خوشبختانه این سری مخالفتی نشون نداد،اقای دکتر از شما خیلی ممنونم بابت همه چیز با اینکه من ویزیت ندادم و سعادت نداشتم از نزدیک شمارو ببینم اما میتونم بگم فوق العاده این از اینکه برای من و سایرین احترام قائل بودین وقت گرانبهاتون گذاشتین تا به سؤالات جواب بدین نهایت قدردانی رو دارم 🙌🏻💐💝
  5. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳۰ مهر ۰( 1 سال پیش)

   مرسی در خدمتم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات