دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

بررسی کامل علائم سرطان مثانه

سرطان مثانه یکی از شایع ترین سرطان ها می باشد که هر ساله حدود ۶۸ هزار فرد بالغ را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد.

ابتلا به سرطان مثانه در مردان نسبت به زنان بیش تر است و با این که می تواند در هر سنی اتفاق افتد اما معمولا افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد.

سرطان مثانه اغلب اوقات در سلول هایی (سلول های اوروتلیال) آغاز می شود که سطح داخلی مثانه را می پوشانند. مثانه عضوی عضلانی و تو خالی در ناحیه پایینی شکم است که ادرار را ذخیره می کند.

با این که در مثانه شیوع بیش تری دارد اما این نوع سرطان می تواند در دیگر قسمت های سیستم مجاری ادراری نیز رخ دهد. حدود ۷ مورد از هر ۱۰ سرطان مثانه در مراحل اولیه شناسایی می شوند.

این ها مراحلی هستند که سرطان مثانه به میزان بالایی قابل درمان است. با این حال، حتی مراحل اولیه سرطان مثانه نیز می توانند در مثانه عود کند. به همین دلیل، افراد مبتلا به سرطان مثانه معمولا به آزمایش هایی روتین به مدت چند سال پس از درمان نیاز دارند تا عود سرطان مثانه یا پیشرفت آن به یک مرحله شدید تر تشخیص داده شود.

علایم سرطان مثانه

علائم و نشانه های سرطان مثانه می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • وجود خون در ادرار (هماچوری)
 • ادرار دردناک
 • درد لگنی

در صورتی که فرد به هماچوری ابتلا یابد، ادرار او ممکن است رنگی مانند قرمز روشن یا به رنگ نوشابه (رنگ کولا) پیدا کند.

گاهی اوقات، ممکن است ظاهر ادرار تغییری نکند اما در حین یک آزمایش میکروسکوپی از ادرار، وجود خون در آن تشخیص داده شود.

افراد مبتلا به سرطان مثانه ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنند:

 • کمر درد
 • ادرار مکرر

اما این علائم اغلب به دلایلی غیر از سرطان مثانه رخ می دهند.

سرطان پروستات بدخیم

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که فرد در ادرار خود خون داشته باشد (هماچوری) باید یک قرار ملاقات با پزشک ترتیب دهد تا این موضوع بررسی شود. همچنین، در صورتی که فرد به علائم یا نشانه هایی ابتلا دارد که او را نگران می کنند باید به پزشک مراجعه کند.

 • عوامل
 • تومور بر روی دیواره مثانه
 • سرطان مثانه

سرطان مثانه هنگامی رخ می دهد که سلول های درون مثانه به صورت غیر عادی رشد کنند. جدا از رشد و تقسیم  منظم آن ها، این سلول ها به جهش هایی ابتلا می یابند که سبب رشد غیر قابل کنترل و از بین نرفتن آن ها می شود. این سلول های غیر عادی یک تومور را تشکیل می دهند.

 • عوامل سرطان مثانه شامل موارد زیر می شوند:
 • مصرف سیگار و دیگر مصارف تنباکو
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مخصوصا داشتن شغلی که نیازمند قرار گیری در معرض مواد شیمیایی باشد.
 • قرار گرفتن در معرض اشعه در گذشته
 • تحریک مزمن لایه پوشاننده مثانه
 • ابتلا به عفونت های انگلی مخصوصا در افرادی که ساکن مناطقی خاص در خارج از ایالات متحده بوده و یا به آن جا سفر کرده اند.

عامل ایجاد کننده سرطان مثانه همواره مشخص نبوده و برخی افراد مبتلا به سرطان مثانه هیچ عامل خطر واضحی نداشته اند.

انواع سرطان مثانه

انواع مختلفی از سلول ها در مثانه می توانند سرطانی شوند. نوعی از سلول های مثانه که به سرطان مبتلا می شوند تعیین کننده نوع سرطان مثانه هستند و همین نوع سرطان، تعیین کننده روش درمانی مناسب برای فرد می باشد.

انواع سرطان های مثانه شامل موارد زیر می شوند:

۱-کارسینوم اوروتلیال

کارسینوم اوروتلیال که قبلا کارسینوم سلول های بینابینی نامیده می شد به سرطان سلول های پوشاننده سطح داخلی مثانه می گویند. هنگام پر شدن مثانه سلول های اوروتلیال گسترش یافته و هنگامی که مثانه خالی است منقبض می شوند.

همین سلول ها در سطح داخلی میزنای ها و میزراه نیز وجود دارند و امکان دارد که در آن ها تومور تشکیل شود. کارسینوم اوروتلیال شایع ترین نوع سرطان مثانه در ایالات متحده است.

۲-کارسینوم سلول های سنگفرشی 

کارسینوم سلول های سنگفرشی با تحریک مزمن مثانه در ارتباط است. برای مثال این تحریک می تواند ناشی از یک عفونت یا استفاده بلند مدت از یک کاتتر ادراری باشد. وقوع سرطان سلول های سنگفرشی مثانه در ایالات متحده نادر است. این سرطان بیش تر در مناطقی از دنیا شایع است که ابتلا به یک عفونت انگلی خاص (شیستوزوما)، عامل شایع عفونت های مثانه است.

۳-آدنوکارسینوما (سرطان سلول های غدد)

آدنوکارسینوما در سلول هایی رخ می دهد که غدد ترشح کننده موکوس را در مثانه می سازند. رخداد آدنوکارسینومای مثانه در ایالات متحده نادر است. برخی سرطان های مثانه شامل بیش از یک نوع سلول می شوند.

عوامل خطر

عواملی که می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند شامل موارد زیر می شوند:

مصرف دخانیات

مصرف سیگار، سیگار برگ یا پیپ سبب جمع شدن مواد شیمیایی مضر در ادرار شده و به همین طریق می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد. هنگامی که فرد سیگار می کشد، بدن مواد شیمایی درون دود سیگار را پردازش کرده و برخی از آن ها را به درون ادرار دفع می کند. این مواد شیمیایی مضر می توانند به لایه پوشاننده مثانه آسیب برسانند که آن نیز سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود.

دل درد

افزایش سن

خطر ابتلا به سرطان مثانه به همراه افزایش سن افزایش می یابد. سرطان مثانه می تواند در هر سنی اتفاق افتد اما به ندرت در افراد پایین تر از ۴۰ سال دیده می شود.

سفید پوست بودن

افراد سفید پوست نسبت به افرادی از نژاد های دیگر احتمال بیش تری جهت ابتلا به سرطان مثانه دارند.

مرد بودن

احتمال ابتلای مردان به سرطان مثانه بیش تر از زنان است.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص

کلیه ها نقشی کلیدی در تصفیه مواد شیمیایی مضر از جریان خون و دفع آن ها به درون مثانه دارند. به همین دلیل، تصور می شود که قرار گیری در نزدیکی برخی مواد شیمیایی خاص می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد.

مواد شیمیایی مرتبط با خطر سرطان مثانه شامل آرسنیک و مواد شیمیایی استفاده شده در تولید رنگ ها، لاستیک (کش)، چرم، پارچه و محصولات رنگ می شوند.

درمان سرطان پیشین

درمان با دارو های ضد سرطان سیکلو فسفامید خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می دهد.

افرادی که جهت درمان سرطان پیشین خود درمان های پرتویی در ناحیه لگن دریافت کرده اند در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند.

التهاب مزمن مثانه

عفونت ها و التهاب های مزمن یا مکرر، مانند آن هایی که در اثر استفاده دراز مدت از کاتتر ادراری به وجود می آیند، می توانند خطر ابتلا به سرطان سلول های سنگفرشی مثانه را افزایش دهند.

در برخی مناطق جهان، کارسینوم سلول های سنگفرشی با التهابی مزمن در مثانه ارتباط دارد که در اثر یک عفونت انگلی مانند شیستوزوما به وجود آمده است.

سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان

در صورتی که فرد قبلا به سرطان مثانه مبتلا بوده است احتمال بیش تری وجود دارد که به صورت مجدد دچار آن شود. با این که ارثی بودن این سرطان نادر است اما در صورتی که یکی از خویشاوندان درجه یک فرد (والدین، خواهر، برادر و فرزند) سابقه ابتلا به سرطان داشته باشد، ممکن است او نیز در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری باشد.

داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کولورکتال غیر پولیپی (سندرم لینچ) می تواند خطر ابتلا به سرطان های سیستم ادراری، روده، رحم، تخمدان و دیگر اعضا را افزایش دهد.

پیشگیری از سرطان مثانه

با این که هیچ راه تضمینی برای جلوگیری از سرطان مثانه وجود ندارد اما فرد می تواند با رعایت اقداماتی به کاهش این خطر کمک کند. برای مثال:

عدم مصرف سیگار

عدم مصرف سیگار به این معنی است که مواد شیمیایی سرطان زا در سیگار نمی توانند در ادرار فرد جمع شوند. در صورتی که سیگار مصرف نمی کنید، آن را شروع نکنید. در صورتی که سیگار مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید تا برنامه ای برای کمک به ترک سیگار به شما ارائه کند. گروه های حمایت گر، دارو ها و دیگر روش ها می توانند به فرد در ترک سیگار کمک کنند.

احتیاط در ارتباط با مواد شیمیایی

در صورتی که فرد با مواد شیمیایی کار می کند باید تمامی دستورالعمل های ایمنی را برای اجتناب از قرار گرفتن در معرض این مواد انجام دهد.

مصرف میوه ها و سبزیجات متنوع

فرد باید یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه های رنگارنگ انتخاب کند. آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کنند.

دکتر ولی پور، جراح و متخصص کلیه و اورولوژی

1+
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرکیان یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  39 سالمه، مرد هستم.
  حدود 13 ساله که به دلیل سفیدی مو از رنگ مو(شیمیایی) استفاده میکنم و تقریبا ماهی یکبار موهام رو رنگ میکنم.
  آیا این موضوع میتونه از عوامل خطرساز برای سرطان مثانه باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   ممکنه

 • تصویر کاربرگودرز یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .جنین من از هفته 18 تشخیص هیدرونفروز شدید دو طرفه گرید 4 داده شد بعد از تولد نوزاد هم همین تشخیص دادده شد.بدون انسداد مجاری ادرار و سنگ .اما در سونو جدید ضایعه نئو پلاستیک از جمله رابدیوسارکروم نوشته که نمیدونم چیه و درمان داره یا نه .خواهش میکنم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   به فلو شیپ فوق تخصصی ارولوژی اطفال مراجعه کنید 

 • تصویر کاربرتاهید دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،دکتر،
  من مدتی است که وقتی جایی می شینم بعداز چند دقیقه کلا ناحیه تناسلی ام مانند زمانی که انسان پایش خواب میرود میشود و کاملا بی حس میباشد وقتی که بلتد میشم وسعی میکنم که این حالت را ازبین ببرم حدود 10 دقیقه طول میکشه به حالت طبیعی بر گردد وقتی سر پا هستم مسله ای ندارم لطفا راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب اقای دکتر من ۲۳ساله هستم و الان تقریبا ۱ماهی میشه که ادرار دارم سرعت ادرارم کم هستش مشکل از چی میتونه باشه قبلا با سوزش بود ولی الان سوزشش خیلی کمتر شده
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربروحید سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام پدرم 63 ساله چندی پیش باسونوگرافی بخاطرالتهاب آپاندیس متوجه شدیم دارای ضایعه مخاطی درمثانه هم هستن و وجودخون درآزمایش ادرارکه سیستوسکوپی توصیه شده. آیااین نشانه خطرناکی هست یااحتیاج به بررسی بیشترداره؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سریعا سیستوسکوپی انجام بدید 

 • تصویر کاربركوثر شنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير يه مدتيه كه متوجه شدم كيست تخمدان دارم تحت درمانم ولي هر چند وقت تكرر إدرار دارم هر يك ساعت ميرم دستشويي ولي ادرارم كم نيست نه سوزش دارم نه درد
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی کلیه ها و مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری و آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام بده

 • تصویر کاربربهنام جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر پدرم ۶۲ سال دارن یک سال هست باتوجه به علائم و نتایج آزمایشها متوجه شدیم که به سرطان مثانه مبتلا شدن با دارو های گیاهی کمی بهتر شدن الان حدود یک ماه هست که درد شدید در کمر پشت کتف دارن دکتر براش MRI و سیتی عکسبرداری هسته ای تجویز کردن میخواستم بپرسم در صورت شیمی درمانی امکان بهبود وجود دارد ؟؟باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   از کی تا حالا سرطان مثانه رو با داروهای گیاهی درمان می کنن؟!!!!! اگر متاستاز داره باشه خیلی امیدی نخواهد بور

 • تصویر کاربربهزاد جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ..من ۲۹سالمه و حدود دوهفته است که احساس درد در انتهای مجرای اداری و مثانه به صورت 24ساعته دارم .مشکلی در تخلیه ادرار ندارم ادارم طبیعی هست و آزمایش ادرار دادم مشکلی نداشت ولی هنچنان مشکل سوزش بعد از ادرار دارم و احساس میکنم بعد از رابطه جنسی درد بیشتر میشه .متاهل هستم ..لطفا راهنمای کنید.ممنون از زحمات شما
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و کشت و اسمیر از ترشحات مجرا 

 • تصویر کاربرنیکی یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر آقایی که براش تشخیص داده شده کنسر مثانه داره و داروهای شیمی درمانی استفاده میکنه و هفتگی تزریق داره نزدیکی براش مخاطره آمیزه؟برای همسرش چطور؟یا بچه دار شدن سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)

   خیر مشکلی نیست

 • تصویر کاربرسارا یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دختر ۲۰ ساله ای هستم که حدود یکساله دچار تکرر ادرار شدید و گاهی بی اختیاری در حد چند قطره شده ام.دکتر رفتم داروی اعصاب فلوکستین و قرص ویسول ۵ دادن و تاثیر نداشت.ام آر آی کشت ادرار و سونو هم دادم مشکلی نداشتم اما اصلا خوب نشدم و خونه نشین شدم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 ماه پیش)

   نوار مثانه و سیستوسکوپی انجام بدید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر