بررسی کامل علائم سرطان مثانه

سرطان مثانه یکی از شایع ترین سرطان ها می باشد که هر ساله حدود ۶۸ هزار فرد بالغ را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد.

ابتلا به سرطان مثانه در مردان نسبت به زنان بیش تر است و با این که می تواند در هر سنی اتفاق افتد اما معمولا افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد.

سرطان مثانه اغلب اوقات در سلول هایی (سلول های اوروتلیال) آغاز می شود که سطح داخلی مثانه را می پوشانند. مثانه عضوی عضلانی و تو خالی در ناحیه پایینی شکم است که ادرار را ذخیره می کند.

با این که در مثانه شیوع بیش تری دارد اما این نوع سرطان می تواند در دیگر قسمت های سیستم مجاری ادراری نیز رخ دهد. حدود ۷ مورد از هر ۱۰ سرطان مثانه در مراحل اولیه شناسایی می شوند.

این ها مراحلی هستند که سرطان مثانه به میزان بالایی قابل درمان است. با این حال، حتی مراحل اولیه سرطان مثانه نیز می توانند در مثانه عود کند.

به همین دلیل، افراد مبتلا به سرطان مثانه معمولا به آزمایش هایی روتین به مدت چند سال پس از درمان نیاز دارند تا عود سرطان مثانه یا پیشرفت آن به یک مرحله شدیدتر تشخیص داده شود.

علائم سرطان مثانه

علائم و نشانه های سرطان مثانه می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • وجود خون در ادرار (هماچوری)
 • ادرار دردناک
 • درد لگنی

در صورتی که فرد به هماچوری ابتلا یابد، ادرار او ممکن است رنگی مانند قرمز روشن یا به رنگ نوشابه (رنگ کولا) پیدا کند.

گاهی اوقات، ممکن است ظاهر ادرار تغییری نکند اما در حین یک آزمایش میکروسکوپی از ادرار، وجود خون در آن تشخیص داده شود.

افراد مبتلا به سرطان مثانه ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنند:

 • کمر درد
 • ادرار مکرر

اما این علائم اغلب به دلایلی غیر از سرطان مثانه رخ می دهند.

سرطان پروستات بدخیم

علائم سرطان مثانه در زنان چیست؟

تمامی زنان باید هر سال تست پاپ اسمیر را بدهند تا از وجود سرطان در بدن خود آگاه شوند. در زیر به بررسی علائم سرطان مثانه در زنان می پردازیم لطفا با ما همراه باشید.

وجود خون در ادرار

وجود خون در ادرار می تواند یکی از دلایل سرطان مثانه در زنان باشد، وجود خون در ادرار ممکن است بدون هیچگونه دردی ظاهر شود و زنان این خون را با قاعدگی یا یائسگی اشتباه بگیرند. وجود خون در ادرار مبنی بر سرطان مثانه نیست اما در صورت مشاهده خون در ادرار باید به پزشک مراجعه کرد و آزمایش های لازم را داد.

علائم مشابه با عفونت ادراری

عفونت ادراری علائم مشابهی با سرطان مثانه دارد مانند: فوریت در دفع ادرار، درد هنگام ادرار، افزایش ادرار کردن و یا بی اختیاری ادرار، به همین دلیل است که برخی افراد این دو بیماری را با هم اشتباه می گیرند. اگر تمام مراحل درمان عفونت ادراری را گذرانده اید و آنتی بیوتیک برای بهبود عفونت ادراری مصرف کرده اید اما مشکل شما درمان نشده است حتما به پزشک برای سرطان مثانه مراجعه نمایید.

کاهش اشتها

تمامی سرطان ها باعث کم شدن اشتها در بین بیماران می شود، سرطان مثانه هم باعث ضعف در عضلات، خستی، کاهش اشتها و حس کسل بودن شود. اگر چنین علائمی در خود دیدید حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

کشیدن سیگار

سیگار کشیدن یکی از علل مهم سرطان مثانه و دیگر سرطان ها در بدن است که افراد با مشاهده علائم عفونت ادراری آن را جدی نمی گیرند و غافل از آنند که سرطان مثانه در بدن آن ها در حال گسترش است.

بنابراین با دیدن علائم عفونت ادراری حتما به پزشک مراجعه کنید و تست های لازم را برای تشخیص سرطان انجام دهید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که فرد در ادرار خود خون داشته باشد (هماچوری) باید یک قرار ملاقات با پزشک ترتیب دهد تا این موضوع بررسی شود، همچنین در صورتی که فرد به علائم یا نشانه هایی ابتلا دارد که او را نگران می کنند باید به پزشک مراجعه کند.

 • عوامل
 • تومور بر روی دیواره مثانه
 • سرطان مثانه

سرطان مثانه هنگامی رخ می دهد که سلول های درون مثانه به صورت غیر عادی رشد کنند. جدا از رشد و تقسیم  منظم آن ها، این سلول ها به جهش هایی ابتلا می یابند که سبب رشد غیر قابل کنترل و از بین نرفتن آن ها می شود. این سلول های غیر عادی یک تومور را تشکیل می دهند.

عوامل سرطان مثانه شامل موارد زیر می شوند:

 • مصرف سیگار و دیگر مصارف تنباکو
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مخصوصا داشتن شغلی که نیازمند قرار گیری در معرض مواد شیمیایی باشد.
 • قرار گرفتن در معرض اشعه در گذشته
 • تحریک مزمن لایه پوشاننده مثانه
 • ابتلا به عفونت های انگلی مخصوصا در افرادی که ساکن مناطقی خاص در خارج از ایالات متحده بوده و یا به آن جا سفر کرده اند.

عامل ایجاد کننده سرطان مثانه همواره مشخص نبوده و برخی افراد مبتلا به سرطان مثانه هیچ عامل خطر واضحی نداشته اند.

انواع سرطان مثانه

انواع مختلفی از سلول ها در مثانه می توانند سرطانی شوند. نوعی از سلول های مثانه که به سرطان مبتلا می شوند تعیین کننده نوع سرطان مثانه هستند و همین نوع سرطان، تعیین کننده روش درمانی مناسب برای فرد می باشد.

انواع سرطان های مثانه شامل موارد زیر می شوند:

۱-کارسینوم اوروتلیال

کارسینوم اوروتلیال که قبلا کارسینوم سلول های بینابینی نامیده می شد به سرطان سلول های پوشاننده سطح داخلی مثانه می گویند. هنگام پر شدن مثانه سلول های اوروتلیال گسترش یافته و هنگامی که مثانه خالی است منقبض می شوند.

همین سلول ها در سطح داخلی میزنای ها و میزراه نیز وجود دارند و امکان دارد که در آن ها تومور تشکیل شود. کارسینوم اوروتلیال شایع ترین نوع سرطان مثانه در ایالات متحده است.

۲-کارسینوم سلول های سنگفرشی 

کارسینوم سلول های سنگفرشی با تحریک مزمن مثانه در ارتباط است برای مثال این تحریک می تواند ناشی از یک عفونت یا استفاده بلند مدت از یک کاتتر ادراری باشد. وقوع سرطان سلول های سنگفرشی مثانه در ایالات متحده نادر است. این سرطان بیش تر در مناطقی از دنیا شایع است که ابتلا به یک عفونت انگلی خاص (شیستوزوما)، عامل شایع عفونت های مثانه است.

۳-آدنوکارسینوما (سرطان سلول های غدد)

آدنوکارسینوما در سلول هایی رخ می دهد که غدد ترشح کننده موکوس را در مثانه می سازند. رخداد آدنوکارسینومای مثانه در ایالات متحده نادر است. برخی سرطان های مثانه شامل بیش از یک نوع سلول می شوند.

عوامل خطر

عواملی که می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند شامل موارد زیر می شوند:

مصرف دخانیات

مصرف سیگار، سیگار برگ یا پیپ سبب جمع شدن مواد شیمیایی مضر در ادرار شده و به همین طریق می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد. هنگامی که فرد سیگار می کشد، بدن مواد شیمایی درون دود سیگار را پردازش کرده و برخی از آن ها را به درون ادرار دفع می کند.

این مواد شیمیایی مضر می توانند به لایه پوشاننده مثانه آسیب برسانند که آن نیز سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود.

دل درد

افزایش سن

خطر ابتلا به سرطان مثانه به همراه افزایش سن افزایش می یابد. سرطان مثانه می تواند در هر سنی اتفاق افتد اما به ندرت در افراد پایین تر از ۴۰ سال دیده می شود.

سفید پوست بودن

افراد سفید پوست نسبت به افرادی از نژاد های دیگر احتمال بیش تری جهت ابتلا به سرطان مثانه دارند.

مرد بودن

احتمال ابتلای مردان به سرطان مثانه بیش تر از زنان است.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص

کلیه ها نقشی کلیدی در تصفیه مواد شیمیایی مضر از جریان خون و دفع آن ها به درون مثانه دارند به همین دلیل، تصور می شود که قرار گیری در نزدیکی برخی مواد شیمیایی خاص می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد.

مواد شیمیایی مرتبط با خطر سرطان مثانه شامل آرسنیک و مواد شیمیایی استفاده شده در تولید رنگ ها، لاستیک (کش)، چرم، پارچه و محصولات رنگ می شوند.

درمان سرطان پیشین

درمان با دارو های ضد سرطان سیکلو فسفامید خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می دهد. افرادی که جهت درمان سرطان پیشین خود درمان های پرتویی در ناحیه لگن دریافت کرده اند در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند.

التهاب مزمن مثانه

عفونت ها و التهاب های مزمن یا مکرر، مانند آن هایی که در اثر استفاده دراز مدت از کاتتر ادراری به وجود می آیند، می توانند خطر ابتلا به سرطان سلول های سنگفرشی مثانه را افزایش دهند.

در برخی مناطق جهان، کارسینوم سلول های سنگفرشی با التهابی مزمن در مثانه ارتباط دارد که در اثر یک عفونت انگلی مانند شیستوزوما به وجود آمده است.

سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان

در صورتی که فرد قبلا به سرطان مثانه مبتلا بوده است احتمال بیش تری وجود دارد که به صورت مجدد دچار آن شود. با این که ارثی بودن این سرطان نادر است اما در صورتی که یکی از خویشاوندان درجه یک فرد (والدین، خواهر، برادر و فرزند) سابقه ابتلا به سرطان داشته باشد، ممکن است او نیز در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری باشد.

داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کولورکتال غیر پولیپی (سندرم لینچ) می تواند خطر ابتلا به سرطان های سیستم ادراری، روده، رحم، تخمدان و دیگر اعضا را افزایش دهد.

پیشگیری از سرطان مثانه

با این که هیچ راه تضمینی برای جلوگیری از سرطان مثانه وجود ندارد اما فرد می تواند با رعایت اقداماتی به کاهش این خطر کمک کند برای مثال:

عدم مصرف سیگار

عدم مصرف سیگار به این معنی است که مواد شیمیایی سرطان زا در سیگار نمی توانند در ادرار فرد جمع شوند. در صورتی که سیگار مصرف نمی کنید، آن را شروع نکنید. در صورتی که سیگار مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید تا برنامه ای برای کمک به ترک سیگار به شما ارائه کند. گروه های حمایت گر، دارو ها و دیگر روش ها می توانند به فرد در ترک سیگار کمک کنند.

احتیاط در ارتباط با مواد شیمیایی

در صورتی که فرد با مواد شیمیایی کار می کند باید تمامی دستورالعمل های ایمنی را برای اجتناب از قرار گرفتن در معرض این مواد انجام دهد.

مصرف میوه ها و سبزیجات متنوع

فرد باید یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه های رنگارنگ انتخاب کند. آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کنند.

دکتر ولی پور، جراح و متخصص کلیه و اورولوژی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمود پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  افزایش ضخامت مثانه (4.2میلیمتر) مشهود است. سنگ یا ضایعه فضاگیر در داخل
  ان قابل رویت نیست حجم مثانه پر 246CC و پس از تخلیه رزیدوی ادراری 6CC
  آیا این افزایش در سن 62 سال طبیعی است یا نشان از بیماری خاصی دارد. البته خونی در ادرار دیده نشده است.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۲ مهر ۰( 5 روز پیش)

   اگر مشکل ادراری نداری مشکلی نیست 

 • تصویر کاربر بنیتا یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام خانمی 30ساله هستم یک ساله سوزش ادرار وواژن گرفتم واحساس نیاز ب ادرار دارم موقع سردی ،سونوی شکم لگن ،آزمایش ادرار و کشت ادرار وواژینال دادم هیچ مشکلی ندارم چندین بار توسط پزشک معاینه شدم مشکلی نیست انتی بیوتیک ک می خورم یه مدت بهتر میشم ولی بعد از مدتی دوباره برمیگرده ب اورولوژیست هم مراجعه کردم گفتن مشکل خاصی ندارین لطفا راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   سیستوسکوپی و نوار مثانه باید انجام بشه 

 • تصویر کاربر پیمان جمعه ۷ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  با سلام، مادرم ۶۵ سالش است،در یک ماه گذشته ٢ سنگ ریز دفع کرده و علایم تکرر ادرار و خون در ادرار و درد در ناحیه زیرشکم ، ورم مچ پا دارد. با انجام سونوگرافی یک توده solid به اندازه ٣*۴ سانت چسبیده به جدار مثانه رویت شد ولی عروق خونی دیده نشده.
  بنظر شما این ضایعه سرطانی است؟؟!!
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   ممکنه باید سیستوسکوپی انجام بشه 

  2. تصویر کاربر پیمان پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   البته احساس درد در زیرشکم و احساس یک چیز توده مانند رو چندین سال(٧-٨) سال داشته اند ولی بدلیل اینکه فکر میکردن مشکل رحم و زنانگی است به دکتر زنان مراجعه میکردند و مشکل خاصی یافت نمیشده تا اینکه با دفع سنگ و هماچوری برای سونوگرافی اقدام کردند،
   با وجود دفع سنگ و مزمن بودن عارضه نظر شما چیست؟
  3. تصویر کاربر پیمان پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   در واقع سوال من این است که با شرح حال ذکر شده احتمال یک توده خوش خیم یا حتی سنگ مثانه وجود دارد؟
  4. تصویر کاربر پیمان پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   و همچنین بدلیل عدم رویت عروق خونی در توده...
  5. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۷ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   تا سیستوسکوپی نشه چیزی نمیشه گفت 

  6. تصویر کاربر پیمان جمعه ۷ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   جناب دکتر پیشنهاد دکتر رادیولوژیست در ریپورت سونوگرافی عکس xr با ماده حاجب است.
   بنظر شما کدام روش تشخیصی( xr یا سیستوسکوپی) انجام بشه؟
   ( شرمنده هی یک سوال رو تکرار میکنم و میپرسم! چون مادرم شدیدا استرس داره و تا بریم سیستوسکوپی چند روز طول میکشه میخوام اگر واقعا احتمال امیدواری هست بهش بگم انقدر فکروخیال نکنه🙁
   اگر لطف کنید و نظرتون رو در مورد این سوال بفرمایید ممنون میشم🙏)
   اینکه بنظر شما اصلا احتمال اینکه این توده سنگ باشه وجود داره یا نه؟
  7. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۷ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   سیستوسکوپی کن عکس اگه بگه سنگه باید سیستوسکوپی کنی اگه بگه تومور هست بازم باید سیستوسکوپی کنی عکس اضافه نیاز نیس

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر نسیم چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام بنده ۲۲ ساله هستم ۹ هفته باردارم در ازمایش ادرارم بین۳تا۵ هماچوری دیده شده...
  قبل بارداریم ۲بار هم ازمایش دادم هر ۲ بار خون دیده شده در ادرارم که یکبار+بود و یکبار Trace
  و کمی عفونت ادراری دارم...سونوگرافی کلیه و مثانه داشتم مشکلی نبوده...ایا امکان سرطان مثانه هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   خیر در این سن بعیده - اولا به نفرولوژیست مراجعه کنید و بعد از ختم بارداری به ارولوژیست جهت بررسی بیشتر مراجعه نمایید 

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.پدرم ۵۸ سالش وسرطان مثانه داره .درحال حاضر داره واکسن ب ث ژتزریق میکنه وفقط یه مرحله دیگه مونده.ولی خیلی درد زیر شکم داره بعضی اوقات درد به دوطرف پهلوها میفته.این درد نشونه ی چیه؟یعنی بیماری درحال پیشرفته؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   بعیده 

 • تصویر کاربر لیلی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید، مادرم 52 سالشون هست،اواخر سال 98 برای چکاب آزمایش دادن و در ادرار خون زیاد دیده شد که همون موقع دکتر آزمایش اورژانسی ادرار نوشت که همون موقع انجام دادن، خون داخل ادرار بود ولی خیلی کم، و گفتن که مشکلی وجود نداره، الان امسال دوباره آزمایش انجام دادن،داخل ادرار دوباره خون بود اما کم، سونوگرافی از مثانه و کلیه هم نرمال بود، ولی هفته پیش مادرم داخل ادرار خون دیدن، میخواستم ببینم ممکن تومور یا مشکل خاصی باشه؟؟ ببخشید که طولانی شد، ( در ضمن آقای دکتر آزمایش پاپ اسمیر هم انجام دادن که خداروشکر مشکلی نبود)
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   بتید سیستوسکوپی و سی اسکن و سیتولوژی ادرار انجام بشه 

 • تصویر کاربر جواد شنبه ۴ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام پدرم حدودا ۱۶ماه قبل به سرطان مثانه دچار شدن که بعد از عمل جراحی ابتدا شیمی درمانی و بعد رادیو تراپی وبعد از اون دوباره شیمی درمانی میشن در این مدت اصلا مشکلی نداشتن منتها دو ماهه درگیره سنگ از جنس اگزالات کلسیم شدن بطوریکه در این مدت حدودا ۳۵قطعه سنگ بزرگ و کوچک همراه با درد زیاد ازشون دفع شده الان هم از کمر درد زیاد رنج میبرم لطفا راهنمایی فرمائید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۴ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر محمدامین جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام، بنده مردی ۳۶ ساله هستم که دیابت نوع ۲ کنترل شده دارم
  اخیرا دچار درد در ناحیه زیر شکم شدم و تو سونوگرافی نوشته جدار مثانه مختصری ضخیم و نامنظم است
  معمولا عصرها احساس دردی شبیه تیرکشیدن به داخل لگن بخصوص سمت چپ تا امتداد زانو و در راستای آلت تناسلی دارم
  احساس تخلیه ناکامل هم دارم
  اخیرا حدود ۲ ساعت بعد از خوردن غذا نیز حالت معده درد هم دارم
  ضمنا چند سال پیش بیماری روده تحریک پذیر و کبد چرب هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۶ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  یکی از اشناهای نزدبک نا سرطان بد خیم مثانه دار که تمور از مثانه یکمی خارج شده بزرگ شده تمور و کلیه هم درگیر شده که عمل کردن لوله از قسمت پشت بیمار اوردن برای تخلیه کلیه و دکتر گفته مثانه باید دراورده بشه وشدیدا از مقعد خونریزی داره میخوام بدونم طول عمر این بیمار چقدره درد بسسسسیار شدید در بیضه هم داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   نمیشه گفت 

 • تصویر کاربر ساغر پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام و خدا قوت میگم بهتون.بنده چند وقتی هس تقریبا سه الی چهار روز حس میکنم یه تومور داخل مثانمه ینی حسش نمیکنم ها با دست قشنگ میتونم بگیرمش گردی شکل نیست یه کم کشیده هستش و اولش فکر میکردم شاید جوشه و گرفتمش و محکم فشارش دادم ولی به شدت درد گرفت در حدی که ضعفم برد بعدش دیگه دردی نداشت الان دوباره رفتم نگاهش کردم حس کردم بزرگ‌تر شده میشه لطفا بهم بگین که مشکل جدی هستش باید به مزشک مراجعه کنم یا چیز خاصی نیستش.لطفا هر چه زودتر پاسخ بدین من خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن انجام بده

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر