دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

بررسی کامل علائم سرطان مثانه

سرطان مثانه یکی از شایع ترین سرطان ها می باشد که هر ساله حدود ۶۸ هزار فرد بالغ را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد.

ابتلا به سرطان مثانه در مردان نسبت به زنان بیش تر است و با این که می تواند در هر سنی اتفاق افتد اما معمولا افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد.

سرطان مثانه اغلب اوقات در سلول هایی (سلول های اوروتلیال) آغاز می شود که سطح داخلی مثانه را می پوشانند. مثانه عضوی عضلانی و تو خالی در ناحیه پایینی شکم است که ادرار را ذخیره می کند.

با این که در مثانه شیوع بیش تری دارد اما این نوع سرطان می تواند در دیگر قسمت های سیستم مجاری ادراری نیز رخ دهد. حدود ۷ مورد از هر ۱۰ سرطان مثانه در مراحل اولیه شناسایی می شوند.

این ها مراحلی هستند که سرطان مثانه به میزان بالایی قابل درمان است. با این حال، حتی مراحل اولیه سرطان مثانه نیز می توانند در مثانه عود کند. به همین دلیل، افراد مبتلا به سرطان مثانه معمولا به آزمایش هایی روتین به مدت چند سال پس از درمان نیاز دارند تا عود سرطان مثانه یا پیشرفت آن به یک مرحله شدیدتر تشخیص داده شود.

علائم سرطان مثانه

علائم و نشانه های سرطان مثانه می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • وجود خون در ادرار (هماچوری)
 • ادرار دردناک
 • درد لگنی

در صورتی که فرد به هماچوری ابتلا یابد، ادرار او ممکن است رنگی مانند قرمز روشن یا به رنگ نوشابه (رنگ کولا) پیدا کند.

گاهی اوقات، ممکن است ظاهر ادرار تغییری نکند اما در حین یک آزمایش میکروسکوپی از ادرار، وجود خون در آن تشخیص داده شود.

افراد مبتلا به سرطان مثانه ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنند:

 • کمر درد
 • ادرار مکرر

اما این علائم اغلب به دلایلی غیر از سرطان مثانه رخ می دهند.

سرطان پروستات بدخیم

علائم سرطان مثانه در زنان چیست؟

تمامی زنان باید هر سال تست پاپ اسمیر را بدهند تا از وجود سرطان در بدن خود آگاه شوند. در زیر به بررسی علائم سرطان مثانه در زنان می پردازیم لطفا با ما همراه باشید.

وجود خون در ادرار

وجود خون در ادرار می تواند یکی از دلایل سرطان مثانه در زنان باشد، وجود خون در ادرار ممکن است بدون هیچگونه دردی ظاهر شود و زنان این خون را با قاعدگی یا یائسگی اشتباه بگیرند. وجود خون در ادرار مبنی بر سرطان مثانه نیست اما در صورت مشاهده خون در ادرار باید به پزشک مراجعه کرد و آزمایش های لازم را داد.

علائم مشابه با عفونت ادراری

عفونت ادراری علائم مشابهی با سرطان مثانه دارد مانند: فوریت در دفع ادرار، درد هنگام ادرار، افزایش ادرار کردن و یا بی اختیاری ادرار، به همین دلیل است که برخی افراد این دو بیماری را با هم اشتباه می گیرند. اگر تمام مراحل درمان عفونت ادراری را گذرانده اید و آنتی بیوتیک برای بهبود عفونت ادراری مصرف کرده اید اما مشکل شما درمان نشده است حتما به پزشک برای سرطان مثانه مراجعه نمایید.

کاهش اشتها

تمامی سرطان ها باعث کم شدن اشتها در بین بیماران می شود، سرطان مثانه هم باعث ضعف در عضلات، خستی، کاهش اشتها و حس کسل بودن شود. اگر چنین علائمی در خود دیدید حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

کشیدن سیگار

سیگار کشیدن یکی از علل مهم سرطان مثانه و دیگر سرطان ها در بدن است که افراد با مشاهده علائم عفونت ادراری آن را جدی نمی گیرند و غافل از آنند که سرطان مثانه در بدن آن ها در حال گسترش است. بنابراین با دیدن علائم عفونت ادراری حتما به پزشک مراجعه کنید و تست های لازم را برای تشخیص سرطان انجام دهید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که فرد در ادرار خود خون داشته باشد (هماچوری) باید یک قرار ملاقات با پزشک ترتیب دهد تا این موضوع بررسی شود، همچنین در صورتی که فرد به علائم یا نشانه هایی ابتلا دارد که او را نگران می کنند باید به پزشک مراجعه کند.

 • عوامل
 • تومور بر روی دیواره مثانه
 • سرطان مثانه

سرطان مثانه هنگامی رخ می دهد که سلول های درون مثانه به صورت غیر عادی رشد کنند. جدا از رشد و تقسیم  منظم آن ها، این سلول ها به جهش هایی ابتلا می یابند که سبب رشد غیر قابل کنترل و از بین نرفتن آن ها می شود. این سلول های غیر عادی یک تومور را تشکیل می دهند.

عوامل سرطان مثانه شامل موارد زیر می شوند:

 • مصرف سیگار و دیگر مصارف تنباکو
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مخصوصا داشتن شغلی که نیازمند قرار گیری در معرض مواد شیمیایی باشد.
 • قرار گرفتن در معرض اشعه در گذشته
 • تحریک مزمن لایه پوشاننده مثانه
 • ابتلا به عفونت های انگلی مخصوصا در افرادی که ساکن مناطقی خاص در خارج از ایالات متحده بوده و یا به آن جا سفر کرده اند.

عامل ایجاد کننده سرطان مثانه همواره مشخص نبوده و برخی افراد مبتلا به سرطان مثانه هیچ عامل خطر واضحی نداشته اند.

انواع سرطان مثانه

انواع مختلفی از سلول ها در مثانه می توانند سرطانی شوند. نوعی از سلول های مثانه که به سرطان مبتلا می شوند تعیین کننده نوع سرطان مثانه هستند و همین نوع سرطان، تعیین کننده روش درمانی مناسب برای فرد می باشد.

انواع سرطان های مثانه شامل موارد زیر می شوند:

۱-کارسینوم اوروتلیال

کارسینوم اوروتلیال که قبلا کارسینوم سلول های بینابینی نامیده می شد به سرطان سلول های پوشاننده سطح داخلی مثانه می گویند. هنگام پر شدن مثانه سلول های اوروتلیال گسترش یافته و هنگامی که مثانه خالی است منقبض می شوند.

همین سلول ها در سطح داخلی میزنای ها و میزراه نیز وجود دارند و امکان دارد که در آن ها تومور تشکیل شود. کارسینوم اوروتلیال شایع ترین نوع سرطان مثانه در ایالات متحده است.

۲-کارسینوم سلول های سنگفرشی 

کارسینوم سلول های سنگفرشی با تحریک مزمن مثانه در ارتباط است برای مثال این تحریک می تواند ناشی از یک عفونت یا استفاده بلند مدت از یک کاتتر ادراری باشد. وقوع سرطان سلول های سنگفرشی مثانه در ایالات متحده نادر است. این سرطان بیش تر در مناطقی از دنیا شایع است که ابتلا به یک عفونت انگلی خاص (شیستوزوما)، عامل شایع عفونت های مثانه است.

۳-آدنوکارسینوما (سرطان سلول های غدد)

آدنوکارسینوما در سلول هایی رخ می دهد که غدد ترشح کننده موکوس را در مثانه می سازند. رخداد آدنوکارسینومای مثانه در ایالات متحده نادر است. برخی سرطان های مثانه شامل بیش از یک نوع سلول می شوند.

عوامل خطر

عواملی که می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند شامل موارد زیر می شوند:

مصرف دخانیات

مصرف سیگار، سیگار برگ یا پیپ سبب جمع شدن مواد شیمیایی مضر در ادرار شده و به همین طریق می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد. هنگامی که فرد سیگار می کشد، بدن مواد شیمایی درون دود سیگار را پردازش کرده و برخی از آن ها را به درون ادرار دفع می کند. این مواد شیمیایی مضر می توانند به لایه پوشاننده مثانه آسیب برسانند که آن نیز سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود.

دل درد

افزایش سن

خطر ابتلا به سرطان مثانه به همراه افزایش سن افزایش می یابد. سرطان مثانه می تواند در هر سنی اتفاق افتد اما به ندرت در افراد پایین تر از ۴۰ سال دیده می شود.

سفید پوست بودن

افراد سفید پوست نسبت به افرادی از نژاد های دیگر احتمال بیش تری جهت ابتلا به سرطان مثانه دارند.

مرد بودن

احتمال ابتلای مردان به سرطان مثانه بیش تر از زنان است.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص

کلیه ها نقشی کلیدی در تصفیه مواد شیمیایی مضر از جریان خون و دفع آن ها به درون مثانه دارند به همین دلیل، تصور می شود که قرار گیری در نزدیکی برخی مواد شیمیایی خاص می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد.

مواد شیمیایی مرتبط با خطر سرطان مثانه شامل آرسنیک و مواد شیمیایی استفاده شده در تولید رنگ ها، لاستیک (کش)، چرم، پارچه و محصولات رنگ می شوند.

درمان سرطان پیشین

درمان با دارو های ضد سرطان سیکلو فسفامید خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می دهد. افرادی که جهت درمان سرطان پیشین خود درمان های پرتویی در ناحیه لگن دریافت کرده اند در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند.

التهاب مزمن مثانه

عفونت ها و التهاب های مزمن یا مکرر، مانند آن هایی که در اثر استفاده دراز مدت از کاتتر ادراری به وجود می آیند، می توانند خطر ابتلا به سرطان سلول های سنگفرشی مثانه را افزایش دهند.

در برخی مناطق جهان، کارسینوم سلول های سنگفرشی با التهابی مزمن در مثانه ارتباط دارد که در اثر یک عفونت انگلی مانند شیستوزوما به وجود آمده است.

سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان

در صورتی که فرد قبلا به سرطان مثانه مبتلا بوده است احتمال بیش تری وجود دارد که به صورت مجدد دچار آن شود. با این که ارثی بودن این سرطان نادر است اما در صورتی که یکی از خویشاوندان درجه یک فرد (والدین، خواهر، برادر و فرزند) سابقه ابتلا به سرطان داشته باشد، ممکن است او نیز در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری باشد.

داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کولورکتال غیر پولیپی (سندرم لینچ) می تواند خطر ابتلا به سرطان های سیستم ادراری، روده، رحم، تخمدان و دیگر اعضا را افزایش دهد.

پیشگیری از سرطان مثانه

با این که هیچ راه تضمینی برای جلوگیری از سرطان مثانه وجود ندارد اما فرد می تواند با رعایت اقداماتی به کاهش این خطر کمک کند برای مثال:

عدم مصرف سیگار

عدم مصرف سیگار به این معنی است که مواد شیمیایی سرطان زا در سیگار نمی توانند در ادرار فرد جمع شوند. در صورتی که سیگار مصرف نمی کنید، آن را شروع نکنید. در صورتی که سیگار مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید تا برنامه ای برای کمک به ترک سیگار به شما ارائه کند. گروه های حمایت گر، دارو ها و دیگر روش ها می توانند به فرد در ترک سیگار کمک کنند.

احتیاط در ارتباط با مواد شیمیایی

در صورتی که فرد با مواد شیمیایی کار می کند باید تمامی دستورالعمل های ایمنی را برای اجتناب از قرار گرفتن در معرض این مواد انجام دهد.

مصرف میوه ها و سبزیجات متنوع

فرد باید یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه های رنگارنگ انتخاب کند. آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کنند.

دکتر ولی پور، جراح و متخصص کلیه و اورولوژی

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ساغر پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خدا قوت میگم بهتون.بنده چند وقتی هس تقریبا سه الی چهار روز حس میکنم یه تومور داخل مثانمه ینی حسش نمیکنم ها با دست قشنگ میتونم بگیرمش گردی شکل نیست یه کم کشیده هستش و اولش فکر میکردم شاید جوشه و گرفتمش و محکم فشارش دادم ولی به شدت درد گرفت در حدی که ضعفم برد بعدش دیگه دردی نداشت الان دوباره رفتم نگاهش کردم حس کردم بزرگ‌تر شده میشه لطفا بهم بگین که مشکل جدی هستش باید به مزشک مراجعه کنم یا چیز خاصی نیستش.لطفا هر چه زودتر پاسخ بدین من خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 4 روز پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن انجام بده

 • تصویر کاربر فریدون چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر من ۷۳ سال دارم شبها تکرر ادرار دارم شاید ۴الی۵بار آزمایش psa 1.1 است سونوگرافی اندازه پروستات ۳۹*۴۰*۴۱ حجم مثانه ۳۵cc است post void 8cc vesical urine residue است دکتر گفت مربوط به اعصاب مثانه است قرص امینوترپیتیلین ۲۵داده هیچ اثری نداشته در ضمن اریتمی قلبی دارم قرص امینو پرس۵-لوزار۲۵-زالزبان ۲۰ وقرص چربی از هر کدام روزی یکی مصرف میکنم.راهنمایی بفرمایید وضعیت ادرار نرمال است متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۶ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   قرص پروترال اپاس روزی یکعدد بخورید

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام موقع خواب فرقي نميکند چه روز چه ظهر و شب از درد مثانه بايد برا تخليه ادرار از خواب بيدار ميشم ادارار اول حجم زياد هستش اگه دوبار بخوابم به خوابيدن ادامه بدم بعد از 2 و 3 ساعت دوباره از درد مثانه بيدار ميشم و اين چرخه تا زمانيکه آخرين قطره از مثانه خارج بشه ادامه دارد اگه نخوابم يعني 24 ساعت بيدار بمونم خيلي کم دستشويي ميرم فقط موقع خواب اين مشکل را دارم در ضمن سه بار سونو گرفتم و پروستات را 20 نمايش داده و هيچگونه مشکلي در سونو ديده نشده.و دکترهاي زيادي رفتم ولي متاسفانه جواب نگرفتم يکي گفته تنگي مجرا ديگري گفته مثانه تحريک پذير 4 ساعت مونده به خواب آب نخور من خودم 8 ساعت مونده به خواب شب آب نخوردم ولي همچنان همان مشکل برام پيش آمد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام مراجعه حضوری داشته باشید 

 • تصویر کاربر طاهر شنبه ۵ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اخیرا بخاطر سوزش شدید ادرار سونوگرافی گرفتم دکترم فرمود به متخصص ارولوژی مراجعه کنم در سونوگرافی نوشته مثانه ضخیم و نامنظم است لطفا راهنمایی فرمایید
  ضمنا نوشته پروستات بزرگ شده داخل کلیه هم سنگ یا توده نشان داده مرد ۶۳ ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش)

   حتما مراجعه حضوری داشته باشید به اینجانب

 • تصویر کاربر رامین شنبه ۵ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  میبخشید اقای دکتر پیرو سوال قبلم ک در عکس ضمیمه شده
  سنوگرافی کلیه و پروستات نرمال بود
  منتها مثانه باجدار نامنظم ودبری فراوان رویت شد
  الانم مثانه و کلیه ها ومجاری ادراریم سوزش هایی داره همش
  خواستم ببینم چیکار کنم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۵ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش)

   قرص پروترال اپاس روزی یکعدد بخور اگه خوب نشدی مراجعه حضوری داشته باشید

 • تصویر کاربر حمزه یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  پدرم نزدیک ۸۰ سالشه
  چند روزه متوجه شدیم تو مثانه اش یه تومور به قطر ۷ سانت هست
  میشه لطف کنید راهنمایی کنین که باید چیکار کنیم؟
  چون دکترش میگه نمیشه کاریش کرد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   حتما باید تراشیده بشه بعبارتی عمل لیزری turt

 • تصویر کاربر رها جمعه ۲۷ دی ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر دختری ۲۱ ساله هستم..در حدود دو سه هفته پیش به مدت دو روز درد در پهلو ها داشتم.حالا در ادرارم خون مشاهده کردم چندساعته..
  خیلی نگرانم😔😔
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 9 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر من جمعه ۲۷ دی ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  دختر ۱۹ ساله ای هستم که حدود ۱ ماه پیش معده دردهای شدیدی رو تجربه کردم و هنوز هم خوب نشده با دارو کمی کنترل شده
  همراه با معده درد ۱ ماه پیش احساس درد در پهلو هم داشتم و کاهش سرعت ادرار به طوری که مثانه کاملا تخلیه نمیشد
  و از دو روز پیش رنگ ادرارم تغییر کرده و به سمت قهوه ای رفته البته نه که به طور کامل قهوه ای باشه !
  چه احتمالی میدید ؟
  ۳ماه پیش هم از لحاظ کیست تخمدان و رحم هم بررسی شدم و تشخیص ظاهری PCO دادن که داروی هورمونی تجویز شد ! قرص سیپتروئن کامپوند!
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 9 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده حدود چند روز پیش موقع ادرار یک چیز زرد مانندی مثل آنه که لعاب داده باشه بود که انتهای ادار کردن خارج شد و بعد روز بعد بصورت خونی شد و چند روز بعد اوایل ادار کردن همون مایع زرد رنگ که خیلی زیاد شده بوده و قسمت‌هایش خونی بود موقع ازم خارج شد ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 9 ماه پیش)

   سن ؟ رابطه جنسی بدون کاندوم ؟

 • تصویر کاربر الناز جمعه ۲۷ دی ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دخترم 8سالشه از بچگی تکرر ادرار داره سونو آزمایش همه خوب بوده ولی گاهی مشکلش زیادتره ادارش با سوزش هست راهنمایی کنیدلطفا
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 9 ماه پیش)

   به فلوشیپهای فوق تخصص ارولوژی اطفال مراجعه کنید 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر