دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

بررسی کامل علائم سرطان مثانه

سرطان مثانه یکی از شایع ترین سرطان ها می باشد که هر ساله حدود ۶۸ هزار فرد بالغ را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد.

ابتلا به سرطان مثانه در مردان نسبت به زنان بیش تر است و با این که می تواند در هر سنی اتفاق افتد اما معمولا افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد.

سرطان مثانه اغلب اوقات در سلول هایی (سلول های اوروتلیال) آغاز می شود که سطح داخلی مثانه را می پوشانند. مثانه عضوی عضلانی و تو خالی در ناحیه پایینی شکم است که ادرار را ذخیره می کند.

با این که در مثانه شیوع بیش تری دارد اما این نوع سرطان می تواند در دیگر قسمت های سیستم مجاری ادراری نیز رخ دهد. حدود ۷ مورد از هر ۱۰ سرطان مثانه در مراحل اولیه شناسایی می شوند.

این ها مراحلی هستند که سرطان مثانه به میزان بالایی قابل درمان است. با این حال، حتی مراحل اولیه سرطان مثانه نیز می توانند در مثانه عود کند. به همین دلیل، افراد مبتلا به سرطان مثانه معمولا به آزمایش هایی روتین به مدت چند سال پس از درمان نیاز دارند تا عود سرطان مثانه یا پیشرفت آن به یک مرحله شدید تر تشخیص داده شود.

علایم سرطان مثانه

علائم و نشانه های سرطان مثانه می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • وجود خون در ادرار (هماچوری)
 • ادرار دردناک
 • درد لگنی

در صورتی که فرد به هماچوری ابتلا یابد، ادرار او ممکن است رنگی مانند قرمز روشن یا به رنگ نوشابه (رنگ کولا) پیدا کند.

گاهی اوقات، ممکن است ظاهر ادرار تغییری نکند اما در حین یک آزمایش میکروسکوپی از ادرار، وجود خون در آن تشخیص داده شود.

افراد مبتلا به سرطان مثانه ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنند:

 • کمر درد
 • ادرار مکرر

اما این علائم اغلب به دلایلی غیر از سرطان مثانه رخ می دهند.

سرطان پروستات بدخیم

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که فرد در ادرار خود خون داشته باشد (هماچوری) باید یک قرار ملاقات با پزشک ترتیب دهد تا این موضوع بررسی شود. همچنین، در صورتی که فرد به علائم یا نشانه هایی ابتلا دارد که او را نگران می کنند باید به پزشک مراجعه کند.

 • عوامل
 • تومور بر روی دیواره مثانه
 • سرطان مثانه

سرطان مثانه هنگامی رخ می دهد که سلول های درون مثانه به صورت غیر عادی رشد کنند. جدا از رشد و تقسیم  منظم آن ها، این سلول ها به جهش هایی ابتلا می یابند که سبب رشد غیر قابل کنترل و از بین نرفتن آن ها می شود. این سلول های غیر عادی یک تومور را تشکیل می دهند.

 • عوامل سرطان مثانه شامل موارد زیر می شوند:
 • مصرف سیگار و دیگر مصارف تنباکو
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مخصوصا داشتن شغلی که نیازمند قرار گیری در معرض مواد شیمیایی باشد.
 • قرار گرفتن در معرض اشعه در گذشته
 • تحریک مزمن لایه پوشاننده مثانه
 • ابتلا به عفونت های انگلی مخصوصا در افرادی که ساکن مناطقی خاص در خارج از ایالات متحده بوده و یا به آن جا سفر کرده اند.

عامل ایجاد کننده سرطان مثانه همواره مشخص نبوده و برخی افراد مبتلا به سرطان مثانه هیچ عامل خطر واضحی نداشته اند.

انواع سرطان مثانه

انواع مختلفی از سلول ها در مثانه می توانند سرطانی شوند. نوعی از سلول های مثانه که به سرطان مبتلا می شوند تعیین کننده نوع سرطان مثانه هستند و همین نوع سرطان، تعیین کننده روش درمانی مناسب برای فرد می باشد.

انواع سرطان های مثانه شامل موارد زیر می شوند:

۱-کارسینوم اوروتلیال

کارسینوم اوروتلیال که قبلا کارسینوم سلول های بینابینی نامیده می شد به سرطان سلول های پوشاننده سطح داخلی مثانه می گویند. هنگام پر شدن مثانه سلول های اوروتلیال گسترش یافته و هنگامی که مثانه خالی است منقبض می شوند.

همین سلول ها در سطح داخلی میزنای ها و میزراه نیز وجود دارند و امکان دارد که در آن ها تومور تشکیل شود. کارسینوم اوروتلیال شایع ترین نوع سرطان مثانه در ایالات متحده است.

۲-کارسینوم سلول های سنگفرشی 

کارسینوم سلول های سنگفرشی با تحریک مزمن مثانه در ارتباط است. برای مثال این تحریک می تواند ناشی از یک عفونت یا استفاده بلند مدت از یک کاتتر ادراری باشد. وقوع سرطان سلول های سنگفرشی مثانه در ایالات متحده نادر است. این سرطان بیش تر در مناطقی از دنیا شایع است که ابتلا به یک عفونت انگلی خاص (شیستوزوما)، عامل شایع عفونت های مثانه است.

۳-آدنوکارسینوما (سرطان سلول های غدد)

آدنوکارسینوما در سلول هایی رخ می دهد که غدد ترشح کننده موکوس را در مثانه می سازند. رخداد آدنوکارسینومای مثانه در ایالات متحده نادر است. برخی سرطان های مثانه شامل بیش از یک نوع سلول می شوند.

عوامل خطر

عواملی که می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند شامل موارد زیر می شوند:

مصرف دخانیات

مصرف سیگار، سیگار برگ یا پیپ سبب جمع شدن مواد شیمیایی مضر در ادرار شده و به همین طریق می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد. هنگامی که فرد سیگار می کشد، بدن مواد شیمایی درون دود سیگار را پردازش کرده و برخی از آن ها را به درون ادرار دفع می کند. این مواد شیمیایی مضر می توانند به لایه پوشاننده مثانه آسیب برسانند که آن نیز سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود.

دل درد

افزایش سن

خطر ابتلا به سرطان مثانه به همراه افزایش سن افزایش می یابد. سرطان مثانه می تواند در هر سنی اتفاق افتد اما به ندرت در افراد پایین تر از ۴۰ سال دیده می شود.

سفید پوست بودن

افراد سفید پوست نسبت به افرادی از نژاد های دیگر احتمال بیش تری جهت ابتلا به سرطان مثانه دارند.

مرد بودن

احتمال ابتلای مردان به سرطان مثانه بیش تر از زنان است.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص

کلیه ها نقشی کلیدی در تصفیه مواد شیمیایی مضر از جریان خون و دفع آن ها به درون مثانه دارند. به همین دلیل، تصور می شود که قرار گیری در نزدیکی برخی مواد شیمیایی خاص می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد.

مواد شیمیایی مرتبط با خطر سرطان مثانه شامل آرسنیک و مواد شیمیایی استفاده شده در تولید رنگ ها، لاستیک (کش)، چرم، پارچه و محصولات رنگ می شوند.

درمان سرطان پیشین

درمان با دارو های ضد سرطان سیکلو فسفامید خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می دهد.

افرادی که جهت درمان سرطان پیشین خود درمان های پرتویی در ناحیه لگن دریافت کرده اند در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند.

التهاب مزمن مثانه

عفونت ها و التهاب های مزمن یا مکرر، مانند آن هایی که در اثر استفاده دراز مدت از کاتتر ادراری به وجود می آیند، می توانند خطر ابتلا به سرطان سلول های سنگفرشی مثانه را افزایش دهند.

در برخی مناطق جهان، کارسینوم سلول های سنگفرشی با التهابی مزمن در مثانه ارتباط دارد که در اثر یک عفونت انگلی مانند شیستوزوما به وجود آمده است.

سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان

در صورتی که فرد قبلا به سرطان مثانه مبتلا بوده است احتمال بیش تری وجود دارد که به صورت مجدد دچار آن شود. با این که ارثی بودن این سرطان نادر است اما در صورتی که یکی از خویشاوندان درجه یک فرد (والدین، خواهر، برادر و فرزند) سابقه ابتلا به سرطان داشته باشد، ممکن است او نیز در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری باشد.

داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان کولورکتال غیر پولیپی (سندرم لینچ) می تواند خطر ابتلا به سرطان های سیستم ادراری، روده، رحم، تخمدان و دیگر اعضا را افزایش دهد.

پیشگیری از سرطان مثانه

با این که هیچ راه تضمینی برای جلوگیری از سرطان مثانه وجود ندارد اما فرد می تواند با رعایت اقداماتی به کاهش این خطر کمک کند. برای مثال:

عدم مصرف سیگار

عدم مصرف سیگار به این معنی است که مواد شیمیایی سرطان زا در سیگار نمی توانند در ادرار فرد جمع شوند. در صورتی که سیگار مصرف نمی کنید، آن را شروع نکنید. در صورتی که سیگار مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید تا برنامه ای برای کمک به ترک سیگار به شما ارائه کند. گروه های حمایت گر، دارو ها و دیگر روش ها می توانند به فرد در ترک سیگار کمک کنند.

احتیاط در ارتباط با مواد شیمیایی

در صورتی که فرد با مواد شیمیایی کار می کند باید تمامی دستورالعمل های ایمنی را برای اجتناب از قرار گرفتن در معرض این مواد انجام دهد.

مصرف میوه ها و سبزیجات متنوع

فرد باید یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه های رنگارنگ انتخاب کند. آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کنند.

دکتر ولی پور، جراح و متخصص کلیه و اورولوژی

1+
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرنیکی یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر آقایی که براش تشخیص داده شده کنسر مثانه داره و داروهای شیمی درمانی استفاده میکنه و هفتگی تزریق داره نزدیکی براش مخاطره آمیزه؟برای همسرش چطور؟یا بچه دار شدن سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   خیر مشکلی نیست

 • تصویر کاربرسارا یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دختر ۲۰ ساله ای هستم که حدود یکساله دچار تکرر ادرار شدید و گاهی بی اختیاری در حد چند قطره شده ام.دکتر رفتم داروی اعصاب فلوکستین و قرص ویسول ۵ دادن و تاثیر نداشت.ام آر آی کشت ادرار و سونو هم دادم مشکلی نداشتم اما اصلا خوب نشدم و خونه نشین شدم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   نوار مثانه و سیستوسکوپی انجام بدید

 • تصویر کاربرسعید یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 24 سالمه حدود 2 سالی میشه هر 6 ماه یک بار در آخر دفع ادرار احساس درد میکنم در اون زمان تکرر ادرار دارم واحساس میکنم مثانم پر شده و بعضی اوقات مثانم درد میکنه و بعضی زمان ها هم مقعدم درد خفیفی داره میتونین بگین از چی چیزی میتونه باشه؟با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   التهاب پروستات

 • تصویر کاربرمجید یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر
  پدرم ۶۰ ساله هستن سال ۹۴ مشخص شد سرطان پروستات دارند و عمل رادیکال پروستات کردند بعد عمل در پاتولوژوی مشخص شد ویزکال سمینالها هم در گیر هستن و غدد لنفی و بقیه سالم هستن از جمله مثانه که دوباره همان سال یک ماهی رادیو تراپی شدند و اندازه psa همیشه بین ۰/۱ تا ۰/12 بود بعد سال ۹۷ متوجه خون در ادار شدیم بعد کلی عکس و ازمایش پلوپویید ۴ میلی مشاهده شد که سیستوسکوپی شدند که سلولهای سطحی مثانه گفتن در گیر هست و ب ث ژ تجویز کردند بعد از این در مان دوباره پروستات عود کرد و PSA 0/2و 
  بار دوم ۰/۵ شد که دکتر هورمون درمانی سه ماهه تجویز کرده کرد الان هم شده ۰/۱۹ بنظرتون ایا بیماری پدرم قابل درمان هست یا به درمان جواب خواهد داد. لطفا رهنمایی کنید چکاری باید انجام دهیم و بهترین درمان برای سرطان و پروستات چی هست با تشکر اگه لازم میدونید بیاریم مطب از تبریز هستم
  1. تصویر کاربرمجیدجمعه ۱۲ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام اقای دکتر منتظر پاسخ شما هستم
  2. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 2 هفته پیش)

   همین روند درمان که دارید انجام میدهید عالیست و پیگیریها مداوم انجام گیرد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرسمیه دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من سی سه ساله هستم موقع پریودیم درد های شکمی زیادی دارم ماه قبل که پریود شدم خیلی خیلی کم خونریزی داشتم ولی این ماه که موقع پریودیم هست خیلی شکم درد داشتم ولی پریود نشدم ولی شکمم زیاد درد میکنه طوریکه حتی دست روی شکمم میزارم احساس درد میکنم اینم بگم ترشح زرد رنگ مثل عفونت ازم خارج میشه که هی فک میکنم پریدو ولی وقتی نگاه میکنم بجز ترشح زرد چیزی نیست میشه راهنماییمکنید که ممکنه نشانه چیزی باشه؟ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید من ارولوژیست هستم

 • تصویر کاربربهنام دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  من ۲۶ سال سن دارم مجردم
  حدود یکسال پیش دچار تکرر ادرار سوزش واحساس ادرار هنگام خواب شبانه شدم و درد و تورم کم در بیضه و درد کم در قسمت بالای آلت تناسلی
  چندباری دکتر رفتم که هرکدوم از دکترها فقط دارویی در رابطه باعفونت ادراری میدادن بهم ولی هیچکدوم تاثیر گذار نبودن ناچار به عطاری مراجعه کردم یه مقدار داروی علفی دادن بهم ک خوب شدم امسال دوباره همون مشکل برام پیش اومده و به هرکدوم از دکترای شهرمون مراجعه میکنم فقط داروی عفونت ادراری تجوبز میکنن
  درضمن ادرارم به زور خارج میشه و با تحریک مثلا تحریک با اب گرم
  خواهش میکنم راهنماییم کنیید ممنون از وقتی که قرار میدید برای جوابگویی خسته نباشید
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   قرص پروترال اپاس روزی یکعدد بخور اگه خوب نشدی با افلوکساسین ۳۰۰میلی گرم هر ۱۲ ساعت با هم بخور ولی یک ماه استفاده کنید

 • تصویر کاربرنگران یکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر خانمی هستم ۲۵ساله و دوساله ازدواج کردم من مدتیه به عفونت ادراری مبتلا بودم چندبار هم کنترل شده ولی بازم عود میکنه قبلا فقط خارش و التهاب مجرای ادرار داشتم ولی مدتیه خون توی ادرارم میبینم و زیر شکمم درد میکنه کمردرد و امروز هم درد لگنی به علایمم اضافه شده.. غدد لنفاوی فک ام هم متورم شدن البته ناگفته نمونه که یکی از دندان هام ریشه عفونی داشت و خودم احتمال میدم تورم فک ام بخاطر اون بوده باشه و اون دندون رو من چندروزی میشه کشیدم وتا حد زیادی دکتر دندانپزشکم سعی کرد با برش لثه ام از تورم کم کنه تا حد زیادی خوب بود ولی الان موقع غذا خوردن هم فکم دردمیگیره بااینکه تورم کم شده حالا اومدم سرچ کردم تو نت این مقاله رو دیدم راجع به سرطان مثانه نگران شدم ممنون میشم منو از نگرانی دربیارین و لطفا بگید چه کاری باید انجام بدم؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۴ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سونو گرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بده و آزمایش ادرار و کشت ادرار

 • تصویر کاربرلنا جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشين دو روزه رنگ ادرار صورتيه،كمرم درد ميكنه سونو كليه رفتم مشكلي نبود ،علايم سرطان مثانه نيس ممنون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن با کاتهای ظریف ۲_۳میلیمتری بدون تزریق انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار

 • تصویر کاربرامین شنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر وای پور عزیز
  همسر من مدتی است که احساس درد در ناحیه مثانه داره و ارمایش ادار وجود خون رو نشونه داده دوبار ازمایش به فاصله چند روز .سونوگرافی کلیه و مثانه مشکلی نداشته اما بسیار بی اشتها شده و تکرر ادرا رهمراه با درد در زمان دفع داره البته کشت ادرار مشکلی نداشته عفونت ادراری هم داشتن قبلا خواستم راهنمایی کنید .با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن با کاتهای ظریف ۲_۳میلیمتری بدون تزریق انجام بدین

 • تصویر کاربرعباس یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.38 سال سن دارم.و مدتی است که دچار تکرر و سوزش پس از ادرار شدم.به دکتر مراجعه کردم و سونوگرافی مثانه و مجاری ادرار و پروستات انجام دادم و عفونت کف مثانه داشتم.هم قرصرسیپروفلوکساسین مصرف کردم و هم 10 عدد آمپول جنتا مایسین زدم.بهتر شدم و تکرر ادرارم تقریبا خوب شده ولی کماکان سوزش پس از ادرار دارم.دکتر برام آزمایش کشت ادرار نوشت.علت این سوزش و تکرر ادرار چیست؟با تشکر از دکتر.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   مجدد آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام بدین

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر