علائم و نشانه های سرطان کلیه

به طور کلی، همه ی ما ممکن است درباره ی سرطان کلیه بسیار کمتر از سایر انواع سرطان ها (مثل سرطان پروستات یا سرطان سینه) شنیده باشیم. اما بهتر است بدانید که در سال ۲۰۱۶ حدود ۶۲۷۰۰ نفر تنها در آمریکا، مورد تشخیص سرطان کلیه قرار گرفته و متأسفانه ۱۴۲۴۰ نفر از مردم آمریکا در همین سال به علت سرطان کلیه جان خود را از دست داده اند. نکته ی مثبت اینجاست که هر چه زودتر این سرطان تشخیص داده شود، احتمال زنده ماندن بیمار بالاتر می رود. بنابراین، داشتن شناخت کامل به علائم و نشانه های سرطان کلیه می تواند امری حیاتی باشد.

علائم سرطان کلیه

نشانه های احتمالی سرطان کلیه

تشخیص سرطان کلیه در مراحل ابتدایی آن ممکن است امری دشوار باشد. معمولاً علائم سرطان کلیه تنها زمانی شروع می شوند که تومور به کلیه و بافت های اطراف فشار وارد کند. رایج ترین علائم و نشانه های سرطان کلیه عبارتند از:

 • کم خونی
 • وجود خون در ادرار
 • کاهش اشتها
 • احساس فشار در یک سمت کمر
 • تبی که ناشی از عفونت یا بیماری دیگری نباشد
 • احساس وجود توده یا برآمدگی در یک سمت کمر
 • خستگی بی دلیل
 • درد بی دلیل در یک طرف کمر (دردی که مربوط به آسیب دیدگی های جسمی نباشد)
 • کاهش وزن ناخواسته

معمولاً این علائم و نشانه ها مبهم بوده و ممکن است در ارتباط با مشکلات متعدد دیگری باشند. برای مثال، وجود خون در ادرار ممکن است ناشی از عفونت باشد و خستگی بی دلیل می تواند به علت طیف وسیعی از مشکلات سلامتی رخ دهد. اما در صورت مشاهده ی هر یک از این علائم، بهتر است برای تشخیص دقیق به پزشک مراجعه کنید. اگر شما مبتلا به سرطان کلیه باشید، هرچه زودتر تشخیص انجام شود، بیشتر به نفع شما خواهد بود. تشخیص زود هنگام سرطان کلیه می تواند احتمال موفقیت در درمان را بالا ببرد. پزشک ممکن است شما را به یک متخصص اورولوژی ارجاع دهد. متخصص اورولوژی در زمینه ی مجاری ادراری-تناسلی تخصص دارد که شامل کلیه نیز می شود.

آزمایش هایی برای تشخیص سرطان کلیه

پس از آن که پزشک با معاینه و بررسی علائم، علل احتمالی دیگر را رد کرد؛ شما برای انجام تشخیص نهایی سرطان کلیه یا رد آن، نیاز به یک سری از آزمایش ها دارید. در این مرحله، احتمالاً آزمایش ادرار را از پیش انجام داده اید؛ اما برای آزمایش های اضافه باید بار دیگر نمونه ی ادرار خود را ارائه دهید. در این آزمایش، ادرار شما برای یافتن سلول های میکروسکوپی خون، و سلول های سرطانی که می توانند به ادرار شما راه پیدا کنند، بررسی می شوند. از آنجایی که آزمایش های عکس برداری برای تشخیص این سرطان بسیار کاربرد دارند، آزمایش های تهاجمی مثل بایوپسی یا نمونه برداری، کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. سایر آزمایش ها شامل موارد زیر می شود:

 • آزمایش خون: این آزمایش سطح گلبول قرمز، گلبول سفید و سایر المان هایی که نشان دهنده ی کیفیت کلیه ها و سایر اندام های شما هستند را اندازه گیری می کند. آزمایش خون می تواند به تشخیص مشکلاتی مثل کم خونی، عفونت و سرطان کلیه کمک کند.
 • عکس برداری سی تی اسکن: عکس برداری CT اسکن (توموگرافی کامپیوتری) نوعی عکس برداری اشعه ایکس با جزئیات بالا است، که تصاویر دقیقی از بافت های نرم بدن (مثل کلیه) را در اختیار پزشک قرار می دهد. یک عکس سی تی اسکن می تواند وجود هرگونه تومور در کلیه، محل دقیق، اندازه و شکل آن را نشان دهد.
 • عکس برداری MRI: عکس بردرای MRI (روش تصویر برداری با تشدید مغناطیس) مشابه عکس برداری سی تی اسکن است، اما با این تفاوت که در MRI به جای اشعه ایکس، از انرژی مغناطیسی استفاده می شود. معمولاً برای تشخیص سرطان کلیه از این نوع عکس برداری کمتر از سی تی اسکن استفاده می شود.
 • عکس برداری اولتراسوند: سونوگرافی (اولتراسوند) یک آزمایش تصویربرداری ایمن و دقیق است، که در آن از امواج صوتی برای تهیه تصویر از داخل بدن استفاده می‌شود. این نوع عکس برداری به پزشک کمک می کند تا جنس تومور (جامد یا پر از مایع) را مشخص کند و فرآیند تشخیص با دقت بیشتری صورت گیرد.

اگر پزشک سرطان کلیه را تشخیص داد و در مورد پخش شدن سرطان مردد است، شما ممکن است نیاز به آزمایش های بیشتری داشته باشید. این آزمایش ها می تواند شامل عکس برداری اشعه ایکس از ریه، اسکن استخوان یا عکس بردرای PET (توموگرافی گسیل پوزیترون) باشد. در نهایت باید تکرار کنیم که اگر فکر می کنید که هر یک از علائم و نشانه های سرطان کلیه را دراید، بهتر است این امر را با پزشک خود در میان بگذارید. هرچه زودتر این بیماری تشخیص داده شود و شما سریع تر اقدام به درمان کنید، شانس بهبودی کامل نیز بالاتر می رود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم