تاثیر سرطان بیضه بر باروری

سرطان بیضه یکی از مواردی است که بالاترین نرخ بقا را در بین انواع سرطان ها دارد و پیامد های آن در باروری مردان، با توجه به روش های درمان متفاوت است. در ادامه مطلب، تاثیر سرطان بیضه بر باروری را توضیح خواهیم داد.

سرطان بیضه چقدر شایع است؟

سرطان بیضه در مردان می تواند در هر سنی رخ دهد، اما در مردان جوان تر با میانگین سنی ۲۸ سال، شایع تر است. خوشبختانه، این نوع سرطان نادر است و نرخ بقای آن بیش از ۹۵ درصد می باشد. بیشتر سرطان های بیضه در سنین پایین تر رخ می دهند. این بدان معنی است که درصد بالایی از مردان قبل از اینکه صاحب فرزند شوند، به سرطان بیضه مبتلا می شوند. همچنین، متاسفانه احتمال کمی وجود دارد که مردان جوان تر بیضه های خود را بررسی کنند و یا از یک پزشک عمومی مشورت بگیرند. این امر می تواند بر گزینه های درمانی آن ها تاثیر بگذارد. گزینه های درمانی، هم به مرحله (استیج) سرطان و هم به نوع سرطان بستگی دارد.

سرطان بیضه

آیا روش های درمانی سرطان بیضه بر باروری مردان تاثیر می گذارد؟

در رابطه با تاثیر سرطان بیضه بر باروری باید گفت که، روش های مختلف درمان سرطان بیضه، می تواند باروری مردان را در درجات مختلف (موقت یا دائم)، تحت تاثیر قرار دهد. قبل از شروع درمان، پزشک این موضوع را با شما در میان می گذارد و در صورتی که احتمال کاهش باروری وجود داشته باشد، ممکن است بتوانید پیشاپیش اسپرم های خود را در بانک اسپرم نگهداری کنید.

سه نوع روش درمان اصلی عبارتند از:

 • عمل جراحی
 • شیمی درمانی
 • رادیوتراپی یا پرتو درمانی

روش درمان به مرحله و نوع سرطان بیضه بستگی دارد.

 • تومورهای سلول زایای سمینوما (GCTs)

این تومورها معمولا کندتر رشد می کنند، اما برخی از آن ها ممکن است سریع رشد کنند. تومورهای سلول زایا (GCT) را می توان با برداشتن یک و یا هر دو بیضه، از طریق عمل جراحی درمان کرد. اما در صورتی که تومور به خارج از بیضه ها منتشر شود، معمولا بهترین درمان شیمی درمانی و یا پرتو درمانی است.

 • تومورهای سلول زایای غیر سمینوماتوز (NSGCTs)

این تومورها مختلف بوده و چهار زیرگروه اصلی دارند. برخی از انواع آن (مانند تراتوما) به شیمی درمانی و پرتو درمانی مقاوم هستند و بهتر است با عمل جراحی درمان شوند. در مقابل، کارسینوم کیسه زرده به خوبی به شیمی درمانی پاسخ می دهد.

 • تومورهای استرومال

این تومورها نادرتر هستند و از بافت های اطراف سلول های زایای بیضه ایجاد می شوند. این تومورها نیز می توانند از طریق عمل جراحی درمان شوند.

هورمون تراپی سرطان پروستات

آیا برداشتن بیضه ها بر تستوسترون تاثیر می گذارد؟

برداشتن بیضه با عمل جراحی با عنوان ارکیدکتومی (orchidectomy) شناخته می شود. سرطان بیضه در بیشتر مردان فقط یکی از بیضه ها را تحت تأثیر قرار می دهد و برداشتن یک بیضه به ندرت بر توانایی بچه دار شدن آن ها تاثیر می گذارد. تحقیقات انجام شده نشان می دهد در درصد کمی از مردان ممکن است بیضه باقی مانده سلامت لازم را نداشته باشد تا به مقدار کافی تستوسترون و اسپرم تولید کند که این اتفاق می تواند باروری آن ها را کاهش دهد. برخی از مردان ممکن است در هر دو بیضه خود دچار سرطان شوند و نیاز به برداشتن هر دو بیضه داشته باشند. در این صورت توانایی باروری خود را از دست خواهند داد.

به ندرت ممکن است برای درمان تومورهای NSGCT غدد لنفاوی از شکم برداشته شوند. این عمل جراحی می تواند باعث انزال رتروگرید شود. در انزال رتروگرید، مایع منی و اسپرم ها به جای بیرون آمدن از آلت تناسلی، به درون مثانه بر می گردد. در این صورت بچه دار شدن از طریق رابطه جنسی دیگر ممکن نخواهد بود، اما می توان مستقیما از بیضه ها اسپرم برداشته و شریک جنسی خود را از طریق لقاح آزمایشگاهی (IVF) باردار نمود.

رادیوتراپی یا پرتو درمانی برای سرطان بیضه

رادیوتراپی معمولا باعث ناباروری نمی شود، اما خطراتی به همراه دارد. در طول درمان، پرتوهای رادیوتراپی اغلب به سمت غدد لنفاوی در وسط شکم و گاهی اوقات کشاله ران هدایت می شوند. از آنجایی که بیضه ها در نزدیکی این نواحی قرار دارند، احتمال کمی وجود دارد که مقداری از این پرتوها را دریافت کنند. با این حال، در بیضه های سالم، کاهش اسپرم ها معمولا چند ماه بعد از پایان درمان، جایگزین می شود و هرگونه ناباروری تا حد زیادی موقتی است. اما در صورتی که می خواهید در آینده بچه دار شوید، بهتر است در رابطه با ذخیره اسپرم ها با پزشک خود صحبت کنید.

باروری در طول درمان

در طول شیمی درمانی و پرتو درمانی، بهتر است همسر خود را باردار نکنید. این امر به این دلیل اهمیت دارد که در این درمان ها، خطر آسیب رسیدن به اسپرم ها وجود دارد و در نتیجه این اتفاق ممکن است به بچه نیز آسیب برساند. محافظت از شریک جنسی، در برابر تماس مستقیم با اسپرم های آسیب دیده نیز اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل، پزشکان استفاده از روش های جلوگیری از بارداری مانند کاندوم را توصیه می کنند.

باروری بعد از درمان

به مردان توصیه می شود که تا یک سال بعد از پرتو درمانی یا شیمی درمانی، برای بچه دار شدن اقدام نکنند. این مدت زمان به اسپرم ها اجازه می دهد تا از هرگونه آسیبی که ممکن است درمان ایجاد کرده باشد، بهبود یابند. پس از این مدت، ممکن است چند سال طول بکشد تا توانایی باروری مردان به طور کامل بهبود پیدا کند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که بچه دار شدن به طور متوسط ۶ سال طول می کشد. به طور کلی، توانایی باروری مردان کاهش می‌یابد اما میزان آن با توجه به نوع درمان انجام شده، بسیار متفاوت است. برخی مطالعات نشان می دهد که در طول روش های درمانی، باروری حدودا ۳۰ درصد کاهش می یابد، اما به نظر می رسد که پرتو درمانی بیشترین تاثیر را بر کاهش باروری دارد.

مطالعات دیگر نشان داده است که شیمی درمانی، عمل جراحی غدد لنفاوی و پرتو درمانی، همگی بیشترین احتمال کاهش باروری را دارند. اما دو نکته بسیار مهم وجود دارد که این مطالعات بر روی آن ها اتفاق نظر دارند. یکی این که هیچ گونه مدرکی مبنی بر ارتباط بین درمان سرطان بیضه با نقایص مادرزادی یا مشکلات دوران کودکی در نوزادان، وجود ندارد. مورد دوم این است که به مردان توصیه می شود اگر قصد بچه دار شدن دارند، قبل از انجام درمان، اسپرم های خود را ذخیره کنند. چنانچه در مورد تاثیر درمان بر توانایی طبیعی فرزندآوری خود نگران هستید، با پزشک متخصص خود مشورت کنید. پزشک می تواند خطرات را با جزئیات بیشتری توضیح دهد و همچنین تعداد اسپرم های شما را قبل از درمان بررسی کند.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  مدتی هست که احساس درد در ناحیه بیضه سمت چپ میکنم و یک توده گرد کوچک هم متوجه شدم که در بیضه سمت چپ هست وسمت راست هم جدیدا یک یک توده پیدا شده که همزمان زیر کیله هام هم درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱( 4 ماه پیش)

   ویزیت آنلاین یا مراجعه حضوری داشته باشید 

درحال دریافت اطلاعات