۱۰ معجون درمان پروستات و تقویت آن

آیا می دانید دشمن پروستات چیست؟پاکسازی پروستات به چه صورت است؟ آیا شما از بزرگی پروستات رنج می برید و به دنبال روش های خانگی و معجون درمان پروستات با کوچک کردن پروستات هستید؟جای درستی آمده اید. بزرگ شدن خوش خیم پرستات زمانی رخ می دهد که سلول های پروستات به صورت غیرعادی تقسیم و تکثیر شده و باعث افزایش حجم این ارگان شوند. در این مقاله به بررسی راه های کوچک کردن پروستات می پردازیم

به بزرگی پروستات یا BPE ، افزایش ناهنجار یاخته های بافت یا BPH نیز گفته می شود.  پروستات بزرگ شده با علائم آزاردهنده و ناراحت کننده ای همراه است؛ که مشکلات ادراری و جنسی شایع ترین آنها هستند. این مشکلات ممکن است کیفیت کلی زندگی فرد را کاهش دهند. هرچند BPH ارتباطی با سرطان نداشته و به طور معمول یک تهدید جدی برای سلامت فرد نمی باشد. درمان های متعددی برای کوچک کردن پروستات از قبیل درمان های طبیعی و تغییر سبک زندگی وجود دارد که به بهبود علائم BPH کمک می کند.

کوچک کردن پروستات

اندازه طبیعی پروستات

پروستات غده ای است که از کودکی با مردان همراه است. اندازه آن نسبتا کوچک است . زمانی که مردان به سن ببلوغ می رسند و رشد می کنند هورمون تستوسترون در بدن آنها افزایش می یابد. اندازه نرمال پروستات از سن بیست سالگی تا چهل سالگی حدودا ۳۰ سی سی می باشد. وزن نرمالی که بین سن ۲۰ تا ۴۰ سال برای پروستات معرفی کردند حدودا ۲۰ الی ۲۵ گرم می باشد. بعد از ۴۰ سالگی غده پروستات در مردان شروع به رشد می کند. در حقیقت افزایش سن با بزرگی پروستات ارتباط مستقیم دارد. اندازه نرمال پروستات در سن ۲۰ تا ۴۰ سالگی ۴×۲×۳ می باشد.

بهترین راه درمان پروستاتیت

عمل سرطان پروستات به چهار روش زیر انجام می شود که به صورت زیر می باشند:

 • جراحی باز رادیکال پروستاتکتومی
 • جراحی بسته رادیکال پروستاتکتومی
 • لاپاراسکوپی رادیکال پروستاتکتومی
 • برش پروستات از طریق مجرا (TURP)

حتما بخوانید

اگر به سرطان پروستات بدخیم مبتلا هستید و به دنبال بهترین روش جراحی سرطان پروستات با کمترین عوارض هستید بر روی دکمه زیر کلیک نمایید

جراحی سرطان پروستات

معجون درمان پروستات با کوچک کردن پروستات

از درمان خانگی پروستات چه می دانید؟ در این قسمت می خواهیم راجع به مهمترین روش های درمان خانگی کوچک کردن پروستات صحبت کنیم.

عصاره ی آلوی آفریقایی

دیده شده است که عصاره ی آلوی آفریقایی شامل مقادیر بالایی از اسیدهای چرب، الکل و گروه استرول ها است؛ از قبیل بتا-سیتسترول که حاوی آنتی-اکسیدان است و تاثیرات ضد التهابی بر دستگاه ادراری و جنسی دارد. برخی مطالعات حاکی از این است که مصرف روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم عصاره ی آلوی آفریقایی یا تقسیم آن به ۵۰ میلی گرم و مصرف دو وعده در روز باعث کوچک کردن پروستات می شود.

نخل بادبزنی

نخل بادبزنی یکی از محبوب ترین مکمل های گیاهی است که مطالعات فراوانی روی آن انجام شده و در درمان کوچک کردن پروستات کاربرد دارد. مطالعات متعددی حاکی از ارتباط مصرف نخل بادبزنی با کوچک شدن پروستات است. به دلیل اینکه این ماده از تولید تستوسترون جلوگیری می کند و ابعاد دیواره ی داخلی پروستات را کاهش می دهد.داگرچه مطالعات دیگر اثبات نکرده اند که آیا مصرف نخل بادبزنی تأثیری بر کوچک کردن پروستات دارد یا دارویی کاذب است.

سرطان پروستات

قرص زی-شِن (zsp)

قرص زی-شن حاوی ترکیبی از سه گیاه است؛ ازجمله دارچین چینی. فرمول آن به دارویی در چین باستان و قرن ۱۳ برمی گردد. محققان ثابت کرده اند موش هایی که به آن ها ترکیبی با فرمول زی-شن داده شد، باعث کوچک کردن پروستات آن ها شده. لازم است تحقیقات بیش تری روی انسان انجام شود تا مؤثر بودن این ماده ثابت شود.

سرنیلتون

برخی افراد دمنوش گرده ی شلمک (rye-grass) برای کوچک کردن پروستات استفاده می کنند. از علایم دردسرساز BPH این است که بیمار قادر به تخلیه ی کامل مثانه نیست و این مسئله باعث می شود در طول شب بارها نیاز به تخلیه ی ادرار داشته باشد. گرده ی شلمک تحت عنوان سرنیلتون به منظور کوچک کردن پروستات در فرمول مکمل های دارویی ثبت شده ی فراوانی به کار می رود. سرنیلتون برخلاف محبوبیتی که دارد، در تحقیقات علمی گسترده و فراگیر، هیچ تأثیری بر کوچک شدن پروستات از خود نشان نداده است. اگرچه در مواردی دیده شده است که در کاهش حجم کلی پروستات تأثیرگذار بوده است. تحقیقات بیشتری لازم است تا مؤثر بودن این ماده ثابت شود.

اوربیگنیا اسپیشسا (باباسو)

دیده شده است که روغن دانه ی باباسو از تولید تستوسترون جلوگیری می کند و سایر بخش های دانه شامل ترکیبات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند.

گزنه

گزنه مانند آلوی آفریقایی و نخل بادبزنی حاوی ترکیبات ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی است. گاهی ریشه ی گزنه را با نخل بادبزنی ترکیب می کنند. تحقیقات بیشتری نیاز است تا تأثیرگذاری آن بررسی شود.

تخمه کدو

تخمه کدو حاوی بتا-سیتوسترول است؛ ترکیبی که مشابه کلسترول بوده و در برخی گیاهان یافت می شود. مطالعات مقدماتی نشان داده است، احتمال اینکه بتا-سیتوسترول جریان ادرار را بهبود بخشد و ادرار باقیمانده در مثانه را پس از تخلیه ی ادرار کاهش دهد، وجود دارد. برخی مطالعات توصیه می کنند برای کوچک کردن پروستات روزانه ۱۰گرم عصاره ی تخمه کدو مصرف شود.

لیکوپن

لیکوپن رنگدانه ای است که به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات وجوددارد. تحقیقی نشان داده است که این ماده می تواند باعث کوچک کردن پروستات شود. گوجه فرنگی منبع غنی لیکوپن است که در دسترس بیشتر مردم قراردارد. اما سایر میوه ها و سبزیجات از سطوح پایین تری از آنتی اکسیدان برخوردارند.

محافظت از پروستات

معمولاً هرچه میوه یا سبزی رنگ صورتی یا قرمز تیره تری داشته باشد، میزان لیکوپن در آن بیشتر است. سایر منابع لیکوپن عبارتند از:

 ✔ پاپایا

✔ گریپ فروت صورتی

✔ هندوانه

✔ گواوا

✔ هویج

✔ فلفل دلمه ای قرمز

✔ زردآلو

✔ کلم بنفش

روی (zink)

دیده شده است که کمبود شدید روی احتمال پیشرفت BPH را بالا می برد. مصرف مکمل های روی یا رعایت رژیم غذایی حاوی روی، می تواند به کاهش مشکلات ادراری مرتبط با پروستات بزرگ شده کمک کند. زینک در ماکیان، غذاهای دریایی و انواع دانه ها و مغزها از قبیل کنجد و کدوتنبل یافت می شود.

روغن درخت چای

چای سبز

چای سبز حاوی مقادیر بالایی آنتی اکسیدان است که به آن کاتچینز گفته می-شود. دیده شده است این ماده باعث تقویت سیستم ایمنی شده و روند سرطان پروستات را به تعویق می اندازد.باید توجه داشته باشید که چای سبز حاوی کافئین است. کافئین مثانه را تحریک کرده و فرد را وادار به تخلیه ی ادرار می کند و باعث تشدید علائم BPH می شود.

بیشتر بخوانید

اگر در ناحیه تناسلی خود ضایعه گوشتی مانند زگیل مشاهده کردید و به دنبال اطلاعات کامل در مورد بیماری زگیل تناسلی هستید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

نکاتی در مورد سبک زندگی برای مدیریت BPH

نکات سبک زندگی که به افراد کمک می کند علائم پروستات بزرگ شده را مدیریت کنند عبارتند از:

 •  سعی کنید پیش از خروج از منزل حداقل یک بار به دستشویی بروید تا از از دست دادن کنترل ادرار یا اتفاقات دیگری که در اجتماع، نگران کننده یا شرم آورند جلوگیری کنید.
 •  برای اطمینان بیشتر، تلاش کنید دقایقی بعد از بار قبل ادرار خود را تخلیه کنید؛ تا در حد امکان مثانه تخلیه شود.
 •  سعی کنید دو ساعت قبل از خواب مایعات ننوشید تا با مثانه ی پر به خواب نروید.
 •  تلاش کنید با نوشیدن حداقل ۲لیتر آب در روز، آب بدن تان را تأمین کنید.
 •  تا حد امکان در حفظ وزن متناسب بکوشید.
 •  مرتب ورزش کنید؛ هرچه بیشتر بهتر.
 •  سعی کنید به یکباره به مقدار زیاد مایعات ننوشید.
 •  بکوشید از استرس دوری کنید تا نیاز اضطراری به دستشویی را کاهش-دهید.
 •  از موادی که باعث کم آبی بدن می شوند دوری کرده یا مصرف آن را محدودکنید؛ نظیر داروهای سرماخوردگی و رفع کننده ی گرفتگی بینی
 •  از پدها یا شلوارهای جاذب ادرار استفاده کنید تا تراوشات ادرار را جذب کرده و رطوبت و ناراحتی ناشی از آن را کاهش دهد.
 •  از پوشش مخصوص ادرار استفاده کنید که مانند کاندوم است و آلت را دربر می گیرد تا ادرار را در پاکت کوچکی که به پا بسته شده است جمع-کند.
 •  بعد از ادرارکردن از ماساژ مجرای ادرار استفاده کنید؛ به آرامی انگشتان را از مبنای بیضه به سمت بالا فشاردهید تا ادرار مانده در مجرا را خارج کرده و از تراوشات بعدی جلوگیری کنید.

دلایل بزرگ شدن پروستات چیست؟

در موارد متعددی علت BPH نامعلوم است؛ به این معنا که علت شناخته شده ای ندارد. پزشکان و محققان همواره در تلاش اند تا دریابند دقیقاً چرا و چگونه سلول های پروستات بعضی افراد به طور غیرعادی شروع به تقسیم شدن می کنند. اما بیشتر موارد BPH بالای ۴۰ سال سن دارند؛ اکثراً ۵۰ ساله و بالاتر. بنابراین بیشتر مطالعات حاکی از این است BPH با تغییرات هورمونی به ویژه تغییراتی که به طور طبیعی با افزایش سن رخ می دهد، ارتباط دارد.

هنگامی که مردان پا به سن می گذارند سطح هورمون هایشان تغییرمی کند؛ به ویژه سطح تستوسترون، استروژن و محصول فرعی تستوسترون که دی-هیدروتستوسترون (DHT) نام دارد. برخی مطالعات حاکی از این است که تغییر در توازن این هورمون ها عامل رشد و تقسیم غیرعادی سلول های پروستات است و در تشخیص سرطان پروستات تاثیر دارد.

خطراتی برای پروستات بزرگ شده

عوامل خطرساز برای پروستات بزرگ شده عبارتند از:

 •  سن
 •  دیابت
 •  چاقی
 •  سابقه ی BPH در خانواده
 •  بیماری قلبی
 •  میراث یا نژاد آسیایی

بیشتر مردان یا ۵۰% احتمال ابتلا به BPH تا سن ۶۰ سالگی را دارند، یا ۹۰% شانس ابتلا تا سن ۸۵ سالگی.

برای جلوگیری از بزرگ شدن پروستات چه غذاهایی بخوریم؟

غذاها و مواد مغذی فراوانی وجود دارد که می تواند باعث کوچک کردن پروستات شود. غذاهایی که می تواند برای BPH مفید باشد عبارت است از:

✳  غذاهای غنی از فیبر؛ از قبیل غلات کامل، بنشن، لوبیاها و سبزیجات با برگهای تیره

✳ میوه ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان؛ معمولاً طیف قرمز تیره، زرد و نارنجی.

✳ غذاهای غنی از روی مانند تخم مرغ، اغلب غذاهای دریایی و مغزها

✳ محصولات حاوی فیتواستروژن؛ شامل فرآورده های سویا، نخود، یونجه و باقلا.

✳ غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا۳ از قبیل بیشتر ماهی ها، مغزها و دانه هایی مثل شاهدانه و چیا (chia).

غذاهایی که افراد مبتلا به BPH یا افراد در خطر ابتلا به این بیماری نباید مصرف کنند یا مصرف آن را محدودکنند عبارتند از:

 •  کافئین
 •  شیرین کننده های مصنوعی
 •  الکل
 •  نیکوتین
 •  نوشیدنی های حاوی کربنات
 •  غذاهای نشاسته دار تصفیه شده
 •  گوشت قرمز

ایجاد تغییر در رژیم غذایی می تواند به مدیریت یا جلوگیری از پروستات بزرگ شده و علائم ناشی از آن کمک کند.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۵ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر من از ۴۵ روز پیش به ناگهان ادرارم ظعیف شد سونوگرافی انجام دادم و سیستوسکوپی و مشخص شد جدارهای پروستاتم سفت شدن الان بعد اینکه دکتر اولم نتونستم پاسخ بگیرم دکتر دیگری رفتم و قرص
  تامسوور شبی یک عدد
  افلاکساسین هر ۱۲ ساعت
  باکلوفن ۱۰ هر ۱۲ ساعت تجویز کردن و الان بعد ۱۰ روز تغییر چندانی احساس نکردم و درد خیلی خفیفی رو جفت کلیه هام حس میکنم
  ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۵ دی ۰( 1 سال پیش)

   یک ماهداروها رو استفاده کنید اکر بهبودی حاصل نشد نوار مثانه بگیرین 

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  من66سالمه و پروستات باحجم64ccدارم وادرارم با تاخیر انجام می گیرد واحساس می کنم که مثانه بطورکامل تخلیه نمی شود
  Free psa 0/۴ وTotal psa 2/4 است
  چه کاری باید انجام دهم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 1 سال پیش)

   تامسولوسین شبی یکعدد بخور 

 • تصویر کاربر قریب جمعه ۱۷ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام من 40سالمه پروستاتم بزرگ شده چندروز خیلی درد دارم تو ادرارم خون دیده میشه .ممنون میشم جواب بدید باتشکر .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۷ دی ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر افضلی شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  با سلام و روز خوش
  پدرم 76 سال سن دارد و اندازه پروستات با وجود مصرف دارو 12 شده است. با توجه به اینکه دیابت دارند و قند خون ناشتا 195، مشکلی برای عمل نخواهند داشت؟ در ضمن ایشان از قرص های تاخیری برای رابطه جنسی استفاده می کند، مصرف این داروها تاثیری در روند بزرگ شدن پروستات ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش)

   منظور از ۱۲ چیه عدد PSA هست ؟ نه قرصهای تاخیری مشکلی ندارن 

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 10850 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،پدرم مشکل بزرگی پروستات داره و کپسول پروترال قبل از خواب مصرف میکنه ولی به صورت مکرر شب ها به دست شویی میره بهترین زمان مصرف پروترال صبح هست یا شب؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش)

   شب 

 • تصویر کاربر بیژن شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  70 سال سن دارم و حجم پروستات 54 شده، تکرر ادرار دارم و حجممثانه250 هست طبق آزمایش پس از تخلیه مثانه 60 سی سی باقیمانده ادراری دارم. لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۱ دی ۰( 1 سال پیش)

   آزمایش خون PSA و Cr انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  با سلام... من یک ماه پیش درد بیضه چپ پیدا کردم رفتم پیش دکتر ارولوژی معاینه فیزیکی انجام داد و بعدش سونوگرافی انجام دادم که هیدروسل خفیف چپ تشخیص دادند... ولی هنوز بعضی روزها درد بیضه چپ دارم البته گاهی هنگام نشستن تو ماشین و محل کار هردو بیضه درد میکنن... البته حدود سه ماه پیش به دلیل عفونت مقاربتی با همسرم دو روز درد شدید بیضه چپ و مجاری ادراری و کلیه چپ پیدا کردم... نمیدونم علت بیضه درد من مربوط به اون عفونت هستش که هنوز ادامه داره یا اینکه مربوط به هیدروسل بیضه یا چیز دیگری؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید... کریمی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 1 سال پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر باقر جمعه ۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان بزرگی پروستات وفشار خون باهم ربط دارن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 1 سال پیش)

   خیر 

 • تصویر کاربر سمیرمی پنجشنبه ۲ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب . پدر من الان 65 سال داره 6 سال پیش عمل جراحی جهت بزرگی پروستات ودیسک کمر گرفتگی نخاع وسیاتیک انجام داد ولی الان میگه از قبل عمل بدتر شدم ودرد کشاله ران و قوزک پا عمدتا طرف راست بدنش داره و میگه اذیت میشم در ضمن سرد و گرم شدن پاهاش نیز اذیتش میکنه وادرارش راحت دفع نمیشه .سوال من اینه ایا مجددا باید عمل بشه دستور چیه . در خصوص نوبت حضوری چکار کنه ما از شهرستان هستیم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲ دی ۰( 1 سال پیش)

   روزهای یکشنبه و چهارشنبه کلینیک دیابت تابان شهرک غرب خ دادمان انتهای خ درختی ساعت ۱۵-۱۸ تشریف بیارید شماره کلینیک ۰۲۱۲۳۲۱

 • تصویر کاربر جواد جمعه ۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام

  دکتر پدرم ۶۶سال سن دارد برج ۳ امسال متوجه شدیم که سرطان بد خیم پروستات دارد دکتر عملش کرد و گفت رادیکال بوده و کلا پروستات با عمل باز در آورده بعد از عمل ۳۷جلسه پرتو درمان انجام داده اما اکنون اراده در کنترول ادرار ندارد و پیوسته پوشاک می شود باید چکار کنیم تا کنترول ادرار به دست آورد

  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 1 سال پیش)

   کپسول دولوکستین ۳۰ روزی یکعدد + قرص VSOL ۵ روزی یکعدد شروع کنین. 

درحال دریافت اطلاعات