باورهای غلط در رابطه با بیماری های مقاربتی

شایعات و باورهای غلط زیادی در مورد بیماری های مقاربتی (STDs) در میان مردم وجود دارد و عده ی زیادی واقعیت امر را نمی دانند. در این مقاله، به تعدادی از این باورهای دروغین و واقعیت آن ها اشاره می شود.

باور غلط: بیماری های مقاربتی از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل نمی شوند.

واقعیت: اگرچه احتمال منتقل شدن بیماری های مقاربتی از طریق رابطه جنسی مقعدی و واژینال به مراتب بیشتر است، اما این بیماری ها از طریق رابطه جنسی دهانی نیز قابل انتقال اند. بیماری های مقاربتی که می توانند از طریق رابطه دهانی منتقل شوند عبارت اند از: کلامیدیا، سیفلیس، هپاتیت B و سوزاک.

عمل پروستات

باور غلط: استفاده از کاندوم در رابطه جنسی، به طور کامل از انتقال بیماری های مقاربتی جلوگیری می کند.

واقعیت: اگرچه استفاده از کاندوم خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را کاهش می دهد، اما در جلوگیری از انتقال این بیماری ها کاملا موثر نیست. در صورتی که فرد به بیماری های مقاربتی مانند زگیل تناسلی، هرپس و یا HPV مبتلا باشد، تماس نزدیک با ناحیه تناسلی بیمار نیز، می تواند باعث انتقال این بیماری ها شود.

باور غلط: فقط افرادی که شریک های جنسی زیاد و متعددی دارند، در معرض ابتلا به بیماری های مقاربتی هستند.

واقعیت: صرف نظر از تعداد شریک های جنسی، همیشه باید احتمال مبتلا شدن به بیماری‌های مقاربتی را در نظر گرفت. ابتلا به بیماری های مقاربتی، ممکن است در اولین رابطه جنسی حتی اگر رابطه بدون دخول باشد، اتفاق بیفتد.

باور غلط: بیماری های مقاربتی فقط از طریق رابطه جنسی واژینال منتقل می شوند.

واقعیت: بدون داشتن رابطه جنسی واژینال نیز، احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی وجود دارد و این بیماری ها تنها از طریق رابطه جنسی واژینال و دخول منتقل نمی شوند. رابطه جنسی مقعدی، رابطه دهانی و حتی بوسیدن و یا لمس نواحی عفونی بدن فرد مبتلا نیز، می تواند منجر به انتقال بیماری های مقاربتی شود.

باور غلط: بدون انجام آزمایش نیز می توان مبتلا شدن به بیماری های مقاربتی را تشخیص داد.

واقعیت: بعضی بیماری های مقاربتی از جمله کلامیدیا، تریکومونیازیس و هرپس، هیچگونه علائمی ندارند. در برخی موارد نیز، علائم به صورت خفیف بروز می یابد و به راحتی می‌توان آن‌ها را با بیماری های دیگری مانند برفک، عفونت باکتریایی واژن، عفونت ادراری و حتی پسوریازیس یا اگزما اشتباه گرفت. به همین خاطر، چکاپ و بررسی سلامت جنسی به طور منظم، اهمیت زیادی دارد.


باور غلط: بیماری های مقاربتی خود به خود بر طرف می شوند.

واقعیت: اگرچه برخی بیماری های مقاربتی، مانند HPV، می توانند به مرور زمان خود به خود بر طرف شوند، اما این بیماری ها اغلب به درمان نیاز دارند تا از پیشرفت آن و بروز مشکلات جدی تر جلوگیری شود. علاوه بر این، برخی از بیماری های مقاربتی قابل درمان نیستند و در صورت ابتلا به آن ها، فرد بیمار باید مادام العمر با آن ها زندگی کند. درمان این بیماری ها می تواند تا حدی علائم را کنترل کند، اما بیماری به طور کامل از بین نمی رود.


باور غلط: روش بیرون کشیدن (خروج آلت پیش از انزال) از بارداری و بیماری های مقاربتی جلوگیری می کند.

واقعیت: روش بیرون کشیدن در جلوگیری از بارداری و انتقال بیماری های مقاربتی موثر نمی باشد. بیماری های مقاربتی از طریق مایعات بدن و تماس جنسی نیز می توانند منتقل شوند. هر گونه فعالیت جنسی (از جمله بوسیدن یا لمس کردن) خطر انتقال بیماری های مقاربتی را به همراه دارد.

کوچک کردن پروستات

آزمایش بیماری های مقاربتی و بررسی سلامت جنسی

انجام آزمایشات منظم برای اطمینان از عدم ابتلا و انتقال بیماری های مقاربتی به شریک جنسی بسیار مهم است. آزمایشات و تست های تشخیصی بیماری های مقاربتی، در بسیاری از آزمایشگاه ها انجام می شود. افرادی که احتمال می دهند به یکی از بیماری های مقاربتی مبتلا شده باشند، می بایست فورا به پزشک مراجعه کنند تا معاینه و درمان شده و خطر انتقال بیماری به دیگری را نداشته باشند.


دکتر رضا ولی پور متخصص کلیه، مجاری ادراری و تناسلی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدوی یکشنبه ۱۴ آذر ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر
  پدر بنده ۷۲سالشه،چهار ماه پیش با آزمایش تصادفیpsa نتایج زیر :
  ماه اول ۱۰
  ماه دو۸
  ماه سوم۹
  ماه چهارم۱۲
  نتیاج mri و نتیجه نمونه برداری با سونو خدمتتان ارسال میشود،با جراحی شدیدامخالفت میکنن چون از عوارض بعد اون میترسن،شما چه پیشنهادی دارین آقای دکتر،خودش هم چون میترسه هیچی بهش نگفتم،ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ آذر ۰( 5 ماه پیش)

   مراجعه حضوری جهت توضیحات 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر