محل دقیق پروستات کجاست؟

غده پروستات، اندام تناسلی مردانه است که می تواند مرکز کنجکاوی، اضطراب، ترس و مشکلات احتمالی باشد. از آنجا که این غده، یک اندام مرکزی است و در عمق لگن قرار گرفته، “مرکز ثقل” بدن مرد در نظر گرفته می شود. عدم درمان پروستات باعث چه چیزی می شود؟ در رابطه با محل پروستات چه می دانید؟ با ادامه مطلب همراه ما باشید.

پروستات چیست؟ 

پروستات، غده تناسلی مردانه است که مایع پروستات را تولید می کند. مایع پروستات، مواد لازم برای تغذیه و انرژی اسپرم را فراهم می کند. پروستات از بافت های غددی و عضلانی همبندی تشکیل شده است که با غشایی از کلاژن، الاستین و عضله نرم احاطه شده است. بافت غددی، حاوی سلولهای ترشحی می باشد که مایع پروستات را تولید می کنند. منی، از ترکیب شدن مایع پروستات با ترشحات کیسه منی  و اسپرم تشکیل می شود. مایع کیسه منی، حجم عمده ای از منی را تشکیل می دهد. کیسه منی و واس دفرانس که لوله های هدایت کننده اسپرم از بیضه ها به پروستات هستند، با یکدیگر مجرای انزال را تشکیل می دهند.

محل پروستات

در زمان اوج لذت جنسی، انقباض عضلات پروستات موجب ترشح مایع پروستات درون مجاری انزالی می شود و در عین حال انقباضات کیسه منی و واس دفرانس، مایع منی و اسپرم را به مجاری انزالی انتقال می دهند. این ترشحات درون پیشابراه تخلیه می شوند. انقباضات ریتمیک یا دوره ای عضلات کف لگن منجر به انزال منی می شوند.

محل پروستات کجاست؟

سوالی که معمولا پرسیده می شود این است که پروستات کجاست؟ در جواب باید گفت که غده پروستات در پشت استخوان شرمگاهی قرار گرفته است و از بالا به مثانه و از پایین به پیشابراه متصل است. رکتوم (مقعد) بخش انتهایی دستگاه گوارش می باشد که درست در پشت پروستات قرار می گیرد و امکان دسترسی برای معاینه پروستات را فراهم می سازد. پروستات در محل اتصال مجرای ادراری و مجرای تناسلی واقع شده است و کاملاً پیشابراه را احاطه کرده و به مجاری ادراری و تناسلی اجازه می دهد که درون پیشابراه تخلیه شوند. ارتباط بین پروستات و پیشابراه می تواند منبع مشکلات احتمالی برای مردان مسن تر باشد. با افزایش سن در مردان، غده پروستات به تدریج بزرگتر می شود. 

آناتومی غده پروستات

غده پروستات از نواحی مختلفی تشکیل شده است. منشأ بیشتر سرطان ها در “ناحیه محیطی” پشت پروستات می باشد، که از طریق معاینه رکتال دیجیتال قابل ارزیابی است. ” ناحیه ی انتقالی” پیشابراه را احاطه می کند و جایی است که در آن بزرگ شدن خوش خیم پروستات رخ می دهد. “ناحیه ی مرکزی” نیز مجاری انزالی را احاطه می کند که از کیسه منی به پیشابراه عبور می کند.

درد پروستات چگونه است؟

حقایقی در مورد پروستات


دکتر رضا ولی پور متخصص کلیه، مجاری ادراری و تناسلی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
  • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ آبان ۰( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
    آیا التهابات پروستات میتواند منجر به ناراحتیهای ناحیه میان دوراه قسمتهای پایین شکم و سوزش مقعد منجر شود و راههای تشخیص ودرمان آن چگونه است
    1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۲ آبان ۰( 10 ماه پیش)

      بله - مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشبد 

درحال دریافت اطلاعات