دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

درمان کراتینین بالا در طب سنتی چیست؟

کراتینین یک محصول اضافى شیمیایی در خون است که هنگام استفاده از ماهیچه ها تولید می شود. خوردن مقدار زیادی پروتئین نیز ممکن است، مقدار کمی کراتینین تولید کند.

چرا کراتینین بالا خطرناک است؟

جریان خون کراتینین را به کلیه ها، انتقال مى دهد. اما اگر کلیه ها درست کار نکنند، سطح کراتینین در خون می تواند افزایش یابد. این حالت می تواند به اورمیا Uremia، یک اختلال تهدید کننده زندگی،  منجر شود.

اورمیا به حالتی گفته می شود که به علت اختلال در کار کلیه مثل نارسایی کلیه یا سنگ کلیه، مواد سمی و مضر به درستی از بدن دفع نشود و با خون به بدن برگردد.

بدن نیاز به خون پاک دارد تا به بهترین نحو عمل کند. بهترین راه برای کاهش سطح کراتینین، درمان علت اصلی است. دیالیز یک درمان مشترک برای نارسایی های کلیوی است. دیالیز زمانی استفاده می شود که کلیه ها نمی توانند مواد زائد را از بدن خارج کنند.

روش های درمان کراتینین بالا

 اما شما می توانید این درمان ها را با داروهای مختلف و تغییراتى در شیوه زندگی به منظور کاهش کراتینین خود تکمیل کنید. در مورد راه هایی برای کاهش میزان کراتینین، از جمله این هشت گزینه طبیعی، با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش

تمرینات شدید را کنار بگذارید.

ورزش معمولا چیز خوبى است، اما ورزش زیاد ممکن است سطح کراتینین را افزایش دهد. از آنجایی که متابولیسم عضلانی، کراتینین تولید می کند، استفاده ى بیش از حد از عضلات از طریق فعالیت های شدید ممکن است سطوح کراتینین را افزایش دهد.

مطالعات نشان می دهد که ورزش شدید به طور موقت باعث افزایش سطح کراتینین به عنوان یک پاسخ به افزایش ضعف عضلانی می شود.

در مورد میزان و نوع فعالیتی که باید انجام دهید با پزشک خود صحبت کنید. سعى کنید به جاى بلند کردن وزنه هاى سنگین، یوگا انجام دهید و به جاى دویدن راه بروید.

مکمل کراتین

مکمل های حاوی کراتین را مصرف نکنید.

کراتین یک ترکیب طبیعی است که در کبد ساخته مى شود. کراتین به عضلات منتقل و از آن برای انرژی استفاده میشود. کراتین استفاده نشده براى انرژی، به کراتینین تبدیل مى شود.

علاوه بر فرم طبیعی آن، کراتین به عنوان یک مکمل غذایی نیز در دسترس است. برخی از ورزشکاران از این مکمل ها برای کمک به افزایش عملکرد ورزشی استفاده می کنند. درست مانند کراتین طبیعی، مکمل های حاوی این ماده نیز کراتینین تولید می کنند. هر فردى که مایل به کاهش میزان کراتینین باشد، نباید مکمل کراتین مصرف کند.

پروتئین

مصرف پروتئین خود را کاهش دهید.

تحقیقات نشان می دهند خوردن مقدار زیادی پروتئین، میتواند حداقل به طور موقت سطح کراتینین را افزایش دهد. گوشت قرمز پخته شده به طور خاص می تواند کراتینین را تحت تاثیر قرار دهد. گرماى ناشى از پخت و پز باعث ایجاد کراتین در گوشت می شود تا کراتینین تولید شود.

افرادی که دارای رژیم غذایی با میزان بسیار بالای گوشت قرمز یا سایر منابع پروتئینی، از جمله محصولات لبنی هستند، ممکن است سطح کراتینین بالاترى نسبت به افرادی که کمتر از این غذاها مصرف مى کنند، داشته باشند. اگر زیاد گوشت قرمز مصرف میکنید، بهتر است به غذاهای بر پایه سبزیجات روى آورید.

فیبر درمان فوری کراتینین بالا در خون

فیبر بیشتر مصرف کنید.

تحقیقات بیشتری برای تعیین اثر فیبر رژیمی بر میزان کراتینین لازم است. اما یک مطالعه نشان داد که میزان کراتینین در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی که میزان مصرف فیبر را افزایش دادند، کاهش چشمگیری داشت، یعنی به زبان ساده، فیبر درمان فوری کراتینین بالا محسوب می شود.

فیبر را می توان در بسیاری از غذاها یافت، از جمله:

 • سبزیجات
 • غلات کامل
 • حبوبات

ملاقات با دکتر

با پزشک خود در مورد میزان مایع مصرفى خود صحبت کنید.

از دست دادن آب بدن می تواند سطح کراتینین را افزایش دهد. مصرف مایعات نیز ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به بیماری کلیوی مفید باشد. با پزشک خود در مورد میزان آب و مایعات دیگرى که باید روزانه بنوشید و بهترین زمان برای نوشیدن آن ها، صحبت کنید.

چیتوسان

مکمل های چیتوزان را امتحان کنید.

چیتوزان یک مکمل غذایی است که اکثرا توسط افرادی که امید به کاهش وزن  یا کلسترول را دارند، استفاده می شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که چیتوزان ممکن است در کاهش میزان کراتینین در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی موثر باشد. قبل از شروع مصرف چیتوزان یا هر مکمل غذایی دیگر، با پزشک خود صحبت کنید.

استفاده از سالویا (مریم گلى)

در چین مردم برای درمان نارسایی کلیوی از سالویا استفاده می کنند. چندین مطالعه نشان داده است که سالویا ممکن است اثر مثبت داشته باشد. اما سالویا یک هالوسینوژن است بنابراین باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد.

حتی گیاهان معمولی می توانند با برخى از داروها تداخل پیدا کنند. پس بسیار مهم است که در مورد استفاده از گیاهان، با پزشک خود صحبت کنید. سایر گیاهانى که قبل از مصرف باید با پزشک خود مشورت کنید عبارتند از:

 • برگ گزنه
 • بابونه
 • دارچین
 • جینسینگ
 • ریشه قاصدک

مریم گلی - درمان خانگی کراتینین بالای خون

 

WH30 + را انتخاب کنید.

بسیاری از گیاهان دیورتیک طبیعی هستند و ممکن است به برخی افراد کمک کنند تا کراتینین را کاهش دهند. با این حال، اطلاعات علمی قطعی در مورد تاثیر گیاهان بر روى میزان کراتینین وجود ندارد.

یک مطالعه ی حیوانی نشان داد که سطح کراتینین در موش های صحرایی هنگامی که با یک فرم گیاهی چینی به نام WH30 + درمان می شدند، بهبود یافت.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در سعادت آباد

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابوالفضل یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۸ سال سن دارم چهار روز پیش با درد شکم رفتم بیمارستان ک گفتن پتاسیم وکراتین خونم بالا رفتخ کراتین بدنم شده بود ۶.۵ تقریبا دیروز ک ازمایش گرفتن کراتین بدنم شده بود ۵.۵ دکتر گفته بود ک فقط مایعات بخورم ولی من دیروز خودم رضایت دادم اومدم خونه سونوگرافی ک هم انجام دادم فقط کلیه چپم یکم مشکل داشت من الان بایی چی مصرف کنم تا بهتر بشم در ضمن اوره خونم هم یکم بالاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 3 روز پیش)

   کلیه چپ اولا چه مشکلی داشت ثانیا آب زیاد بخور 

 • تصویر کاربر م شنبه ۲۷ دی ۹۹( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  دختر۴.۵ساله دارم کراتین ۱.۴است سونوداده گفتن کلیه هاش بزرگترازحدنرماله اب زیادمی خوره شکمش خیلی بزرگه میتونه علتش ایناباشه خودش موقع بلندشدن خیلی اذیته ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ دی ۹۹( 4 روز پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی اطفال باید مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر محمددخت شنبه ۲۷ دی ۹۹( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام دیابت دارم ۱۷ساله.فشارخونم هم بالاس.چندوقته پاهام ورم میکنه.اورهH135وکراتینH3.۶آزمایش تازه گرفتم نشون داده.چه تجویزی پیشنهاد میکنید.۴۷سال سن دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ دی ۹۹( 4 روز پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر م.ک شنبه ۲۷ دی ۹۹( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۰ساله دیابت دارم الان کراتینم ۴به بالاست چجور میشه پایین آورد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 6 روز پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر م.ک پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 6 روز پیش)
   میرم پیش دکتر نفرولوژی اما اصلا فایده ای نداره توو هر بار ازمایش همینجور میره بالا
  3. تصویر کاربر م.ک پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 6 روز پیش)
   یکیم آقای دکتر میشه کلا قبل شروع دیالیز پیوند انجام بشه؟اگه میشه کلا شرایط ازمایش(کراتین و اوره )قبل پیوند چجوره؟
  4. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 6 روز پیش)

   بله پیوند میشه کرد قبل از دیالیز که هر موقع کاندید دیالیز بودین همون موقع میشه پیوند کرد و کلا درمان افزایش کراتینین به عهده نفرولوژیست هاست و جراحی هاش با ما ارولوژیستها 

  5. تصویر کاربر م.ک جمعه ۲۶ دی ۹۹( 5 روز پیش)
   ممنون از وقتی که گذاشتین
  6. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ دی ۹۹( 4 روز پیش)

   در خدمتم 

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر اکبر دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام پدرم۶۰سال سن داردوکراتین کلیه او۳/۵است لطفاکمک کنیدوچاره ای پیش پای مابگذاریدالبته قبلاامدپایین وشد۲/۵ولی الان دوباره بالارفته البته کیست کلیه هم داردباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر اکبر دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام پدرم۶۰سال سن داردوکراتین کلیه او۳/۵است لطفاکمک کنیدوچاره ای پیش پای مابگذاریدالبته قبلاامدپایین وشد۲/۵ولی الان دوباره بالارفته البته کیست کلیه هم داردباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر اکبر دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  چیکارکنم کراتینم پایین بیاید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر شهناز یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید شوهرم ۶۵ ساله باسابقه ۱۵ سال دیابت وبا کراتین ۸ فعلا دیالیز میشود وحدود ۳ ماهه که یک شب درمیان دیالیز میشودوتحت نطر فوق تخصص کلیه میباشد داروها سولامر نفروویت آهن انسولین کلسیم آسپیرین وآتروواستاتین استفاده میشه راه درمانی برای دیالیز نشدن وخوب شدن کراتین وجود دارد یاخیر؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   پیوند کلیه

 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پدرم 80سال دارد کراتین اش 1/8هست در طی دوسال اخیر چه راه حلی برای پایین اومدن کراتین پیشنهاد میفرماید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین اگر نرمال بود به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر فرح چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  پسرم ۴سالشه مدتیه در ادرارش اوره وآمونیاک گزارش میشه سونوگرافی نرمال بوده خیلی نگرانم که به کلیه هاش آسیب وارد بشه چیکار کنم زودتر دفع شه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 2 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی اطفال مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر