درمان کراتینین بالا در طب سنتی چیست؟

کراتینین یک محصول اضافى شیمیایی در خون است که هنگام استفاده از ماهیچه ها تولید می شود. خوردن مقدار زیادی پروتئین نیز ممکن است، مقدار کمی کراتینین تولید کند.

چرا کراتینین بالا خطرناک است؟

جریان خون کراتینین را به کلیه ها، انتقال مى دهد. اما اگر کلیه ها درست کار نکنند، سطح کراتینین در خون می تواند افزایش یابد. این حالت می تواند به اورمیا Uremia، یک اختلال تهدید کننده زندگی،  منجر شود.

اورمیا به حالتی گفته می شود که به علت اختلال در کار کلیه مثل نارسایی کلیه یا سنگ کلیه، مواد سمی و مضر به درستی از بدن دفع نشود و با خون به بدن برگردد.

بدن نیاز به خون پاک دارد تا به بهترین نحو عمل کند. بهترین راه برای کاهش سطح کراتینین، درمان علت اصلی است. دیالیز یک درمان مشترک برای نارسایی های کلیوی است. دیالیز زمانی استفاده می شود که کلیه ها نمی توانند مواد زائد را از بدن خارج کنند.

روش های درمان کراتینین بالا

 اما شما می توانید این درمان ها را با داروهای مختلف و تغییراتى در شیوه زندگی به منظور کاهش کراتینین خود تکمیل کنید. در مورد راه هایی برای کاهش میزان کراتینین، از جمله این هشت گزینه طبیعی، با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش

تمرینات شدید را کنار بگذارید.

ورزش معمولا چیز خوبى است، اما ورزش زیاد ممکن است سطح کراتینین را افزایش دهد. از آنجایی که متابولیسم عضلانی، کراتینین تولید می کند، استفاده ى بیش از حد از عضلات از طریق فعالیت های شدید ممکن است سطوح کراتینین را افزایش دهد.

مطالعات نشان می دهد که ورزش شدید به طور موقت باعث افزایش سطح کراتینین به عنوان یک پاسخ به افزایش ضعف عضلانی می شود.

در مورد میزان و نوع فعالیتی که باید انجام دهید با پزشک خود صحبت کنید. سعى کنید به جاى بلند کردن وزنه هاى سنگین، یوگا انجام دهید و به جاى دویدن راه بروید.

مکمل کراتین

مکمل های حاوی کراتین را مصرف نکنید.

کراتین یک ترکیب طبیعی است که در کبد ساخته مى شود. کراتین به عضلات منتقل و از آن برای انرژی استفاده میشود. کراتین استفاده نشده براى انرژی، به کراتینین تبدیل مى شود.

علاوه بر فرم طبیعی آن، کراتین به عنوان یک مکمل غذایی نیز در دسترس است. برخی از ورزشکاران از این مکمل ها برای کمک به افزایش عملکرد ورزشی استفاده می کنند. درست مانند کراتین طبیعی، مکمل های حاوی این ماده نیز کراتینین تولید می کنند. هر فردى که مایل به کاهش میزان کراتینین باشد، نباید مکمل کراتین مصرف کند.

پروتئین

مصرف پروتئین خود را کاهش دهید.

تحقیقات نشان می دهند خوردن مقدار زیادی پروتئین، میتواند حداقل به طور موقت سطح کراتینین را افزایش دهد. گوشت قرمز پخته شده به طور خاص می تواند کراتینین را تحت تاثیر قرار دهد. گرماى ناشى از پخت و پز باعث ایجاد کراتین در گوشت می شود تا کراتینین تولید شود.

افرادی که دارای رژیم غذایی با میزان بسیار بالای گوشت قرمز یا سایر منابع پروتئینی، از جمله محصولات لبنی هستند، ممکن است سطح کراتینین بالاترى نسبت به افرادی که کمتر از این غذاها مصرف مى کنند، داشته باشند. اگر زیاد گوشت قرمز مصرف میکنید، بهتر است به غذاهای بر پایه سبزیجات روى آورید.

فیبر درمان فوری کراتینین بالا در خون

فیبر بیشتر مصرف کنید.

تحقیقات بیشتری برای تعیین اثر فیبر رژیمی بر میزان کراتینین لازم است. اما یک مطالعه نشان داد که میزان کراتینین در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی که میزان مصرف فیبر را افزایش دادند، کاهش چشمگیری داشت، یعنی به زبان ساده، فیبر درمان فوری کراتینین بالا محسوب می شود.

فیبر را می توان در بسیاری از غذاها یافت، از جمله:

 • سبزیجات
 • غلات کامل
 • حبوبات

ملاقات با دکتر

با پزشک خود در مورد میزان مایع مصرفى خود صحبت کنید.

از دست دادن آب بدن می تواند سطح کراتینین را افزایش دهد. مصرف مایعات نیز ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به بیماری کلیوی مفید باشد. با پزشک خود در مورد میزان آب و مایعات دیگرى که باید روزانه بنوشید و بهترین زمان برای نوشیدن آن ها، صحبت کنید.

چیتوسان

مکمل های چیتوزان را امتحان کنید.

چیتوزان یک مکمل غذایی است که اکثرا توسط افرادی که امید به کاهش وزن  یا کلسترول را دارند، استفاده می شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که چیتوزان ممکن است در کاهش میزان کراتینین در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی موثر باشد. قبل از شروع مصرف چیتوزان یا هر مکمل غذایی دیگر، با پزشک خود صحبت کنید.

استفاده از سالویا (مریم گلى)

در چین مردم برای درمان نارسایی کلیوی از سالویا استفاده می کنند. چندین مطالعه نشان داده است که سالویا ممکن است اثر مثبت داشته باشد. اما سالویا یک هالوسینوژن است بنابراین باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد.

حتی گیاهان معمولی می توانند با برخى از داروها تداخل پیدا کنند. پس بسیار مهم است که در مورد استفاده از گیاهان، با پزشک خود صحبت کنید. سایر گیاهانى که قبل از مصرف باید با پزشک خود مشورت کنید عبارتند از:

 • برگ گزنه
 • بابونه
 • دارچین
 • جینسینگ
 • ریشه قاصدک

مریم گلی - درمان خانگی کراتینین بالای خون

 

WH30 + را انتخاب کنید.

بسیاری از گیاهان دیورتیک طبیعی هستند و ممکن است به برخی افراد کمک کنند تا کراتینین را کاهش دهند. با این حال، اطلاعات علمی قطعی در مورد تاثیر گیاهان بر روى میزان کراتینین وجود ندارد.

یک مطالعه ی حیوانی نشان داد که سطح کراتینین در موش های صحرایی هنگامی که با یک فرم گیاهی چینی به نام WH30 + درمان می شدند، بهبود یافت.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ziba سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  با سلام.رژیم غذایی مناسب برای افرادی که کراتنین واوریک اسید بالایی دارند دارای چه مواد غذایی میباشد.وچه کار کنیم که از دیالیزی شدن واز کارافتادن کلیه ها جلوگیری کنیم .با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 روز پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر ziba سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  با سلام.رژیم غذایی مناسب برای افرادی که کراتنین واوریک اسید بالایی دارند دارای چه مواد غذایی میباشد.وچه کار کنیم که از دیالیزی شدن واز کارافتادن کلیه ها جلوگیری کنیم .با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 روز پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر ماهرخ دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  چگونه کراتین خون که ۲/۸ هست رو پایین بیاریم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 4 روز پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کن 

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۲۶ تیر ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام بنده ۳ سنگ ریز در کلیه سمت راست داشتم به پزشگ مراجعه نمودم بعداز آزمایش وسنو وداشتن درد شدید در پهلو راست گفتند که کراتین شما ۲ وسه سنگ دفن شده اند می خواستم ببینم می توانم کراتین بدنم را پایین بیاورم ضمنا قند بنده حدود ۲۰۰ است ومتفرمین هم مصرف می کنم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۶ تیر ۰( 6 روز پیش)

   شما با کراتینین ۲ نمیتونیم متفورمین مصرف کنید و اگه سنگ دفع نشده و در حالب هست باید سریعا مراجعه به ارولوژیست داشته باشین و اکه سنگها دفع شده اند به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید  

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام رژیم غذایی بیمار با کراتین 2و اوره 80 چی باید باشه.سنگ کلیه هم داشتند
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۵ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعت کنید 

 • تصویر کاربر M.sh شنبه ۱۹ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام مادر من تومور روده داشتن بعد از عمل ارتروز و چند مریضی گذشته هم برگشتن تا اینکه دکتر اسپند بد گفتن که قرص مسکن قوی اموکسی کدین بخورن ،الان یک دکتر عمومی ازمایشاتشو دید گفت کراتین خونت بسیار بالا اومده و نباید اصلا مسکن بخوره در حالی که با این حجم از درد نمیدونم چیکار کنم ،آیا راهی هست یا چیزی که بخوره و کراتین رو کنترل کنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۹ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر جواد شنبه ۱۹ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من 36سالمه واز20سال پیش متوجه شدم دیابت دارم الا ن حدود7سال میشه که باتزریق انسولین قندم بین 80تا120هست وبااین که قندم وفشارم بامصرف قرص کنترله ولی کراتین خونم4/5واوره خونم 59 وپایین نمیاد لطفا راهنمایی بفرمایید که چجوری کاهش بدم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۹ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید بنده متخصص ارولوژی هستم 

 • تصویر کاربر اعظم چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  لبنیات وحبوبات برای کلیه خوبه یابده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ندا سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  ببخشید چه راهکار برای درمان کم کاری کلیه با کراتینین بالای ۴ میشه انجام داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر شهرزاد شنبه ۱۲ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام .بنده مربی بدنسازی هستم هفته ایی سه روز تمرین شدید و قدرتی دارم . از ۱۵ سال پیش تا کنون ۵ مرتبه دفع سنگ داشتم و نوع سنگم تیریکلیسیرید و مشتقات نمک بوده . سه روز پیش رو آوردم به مصرف مکمل کراتین و الان درد شدید کلیه و سوزش ادرار شدید و لرز شدید دارم . مصرف پروتئین من و کریوهیدراتم بسیار کم است نسبت به شدت تمرین و قعالیتم . آیا مصرف مکمل کراتین برای من ضرر دارد ؟ سپاسگزارم 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۲ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   بله ضرر داره استفاده نکنید 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر