درمان کراتینین بالا در طب سنتی چیست؟

کراتینین یک محصول اضافى شیمیایی در خون است که هنگام استفاده از ماهیچه ها تولید می شود. خوردن مقدار زیادی پروتئین نیز ممکن است، مقدار کمی کراتینین تولید کند.

چرا کراتینین بالا خطرناک است؟

جریان خون کراتینین را به کلیه ها، انتقال مى دهد. اما اگر کلیه ها درست کار نکنند، سطح کراتینین در خون می تواند افزایش یابد. این حالت می تواند به اورمیا Uremia، یک اختلال تهدید کننده زندگی،  منجر شود.

اورمیا به حالتی گفته می شود که به علت اختلال در کار کلیه مثل نارسایی کلیه یا سنگ کلیه، مواد سمی و مضر به درستی از بدن دفع نشود و با خون به بدن برگردد.

بدن نیاز به خون پاک دارد تا به بهترین نحو عمل کند. بهترین راه برای کاهش سطح کراتینین، درمان علت اصلی است. دیالیز یک درمان مشترک برای نارسایی های کلیوی است. دیالیز زمانی استفاده می شود که کلیه ها نمی توانند مواد زائد را از بدن خارج کنند.

روش های درمان کراتینین بالا

 اما شما می توانید این درمان ها را با داروهای مختلف و تغییراتى در شیوه زندگی به منظور کاهش کراتینین خود تکمیل کنید. در مورد راه هایی برای کاهش میزان کراتینین، از جمله این هشت گزینه طبیعی، با پزشک خود مشورت کنید.

ورزش

تمرینات شدید را کنار بگذارید.

ورزش معمولا چیز خوبى است، اما ورزش زیاد ممکن است سطح کراتینین را افزایش دهد. از آنجایی که متابولیسم عضلانی، کراتینین تولید می کند، استفاده ى بیش از حد از عضلات از طریق فعالیت های شدید ممکن است سطوح کراتینین را افزایش دهد.

مطالعات نشان می دهد که ورزش شدید به طور موقت باعث افزایش سطح کراتینین به عنوان یک پاسخ به افزایش ضعف عضلانی می شود.

در مورد میزان و نوع فعالیتی که باید انجام دهید با پزشک خود صحبت کنید. سعى کنید به جاى بلند کردن وزنه هاى سنگین، یوگا انجام دهید و به جاى دویدن راه بروید.

مکمل کراتین

مکمل های حاوی کراتین را مصرف نکنید.

کراتین یک ترکیب طبیعی است که در کبد ساخته مى شود. کراتین به عضلات منتقل و از آن برای انرژی استفاده میشود. کراتین استفاده نشده براى انرژی، به کراتینین تبدیل مى شود.

علاوه بر فرم طبیعی آن، کراتین به عنوان یک مکمل غذایی نیز در دسترس است. برخی از ورزشکاران از این مکمل ها برای کمک به افزایش عملکرد ورزشی استفاده می کنند. درست مانند کراتین طبیعی، مکمل های حاوی این ماده نیز کراتینین تولید می کنند. هر فردى که مایل به کاهش میزان کراتینین باشد، نباید مکمل کراتین مصرف کند.

پروتئین

مصرف پروتئین خود را کاهش دهید.

تحقیقات نشان می دهند خوردن مقدار زیادی پروتئین، میتواند حداقل به طور موقت سطح کراتینین را افزایش دهد. گوشت قرمز پخته شده به طور خاص می تواند کراتینین را تحت تاثیر قرار دهد. گرماى ناشى از پخت و پز باعث ایجاد کراتین در گوشت می شود تا کراتینین تولید شود.

افرادی که دارای رژیم غذایی با میزان بسیار بالای گوشت قرمز یا سایر منابع پروتئینی، از جمله محصولات لبنی هستند، ممکن است سطح کراتینین بالاترى نسبت به افرادی که کمتر از این غذاها مصرف مى کنند، داشته باشند. اگر زیاد گوشت قرمز مصرف میکنید، بهتر است به غذاهای بر پایه سبزیجات روى آورید.

فیبر درمان فوری کراتینین بالا در خون

فیبر بیشتر مصرف کنید.

تحقیقات بیشتری برای تعیین اثر فیبر رژیمی بر میزان کراتینین لازم است. اما یک مطالعه نشان داد که میزان کراتینین در افراد مبتلا به بیماری مزمن کلیوی که میزان مصرف فیبر را افزایش دادند، کاهش چشمگیری داشت، یعنی به زبان ساده، فیبر درمان فوری کراتینین بالا محسوب می شود.

فیبر را می توان در بسیاری از غذاها یافت، از جمله:

 • سبزیجات
 • غلات کامل
 • حبوبات

ملاقات با دکتر

با پزشک خود در مورد میزان مایع مصرفى خود صحبت کنید.

از دست دادن آب بدن می تواند سطح کراتینین را افزایش دهد. مصرف مایعات نیز ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به بیماری کلیوی مفید باشد. با پزشک خود در مورد میزان آب و مایعات دیگرى که باید روزانه بنوشید و بهترین زمان برای نوشیدن آن ها، صحبت کنید.

چیتوسان

مکمل های چیتوزان را امتحان کنید.

چیتوزان یک مکمل غذایی است که اکثرا توسط افرادی که امید به کاهش وزن  یا کلسترول را دارند، استفاده می شود. برخی تحقیقات نشان می دهد که چیتوزان ممکن است در کاهش میزان کراتینین در افراد مبتلا به نارسایی کلیوی موثر باشد. قبل از شروع مصرف چیتوزان یا هر مکمل غذایی دیگر، با پزشک خود صحبت کنید.

استفاده از سالویا (مریم گلى)

در چین مردم برای درمان نارسایی کلیوی از سالویا استفاده می کنند. چندین مطالعه نشان داده است که سالویا ممکن است اثر مثبت داشته باشد. اما سالویا یک هالوسینوژن است بنابراین باید با دقت مورد استفاده قرار گیرد.

حتی گیاهان معمولی می توانند با برخى از داروها تداخل پیدا کنند. پس بسیار مهم است که در مورد استفاده از گیاهان، با پزشک خود صحبت کنید. سایر گیاهانى که قبل از مصرف باید با پزشک خود مشورت کنید عبارتند از:

 • برگ گزنه
 • بابونه
 • دارچین
 • جینسینگ
 • ریشه قاصدک

مریم گلی - درمان خانگی کراتینین بالای خون

 

WH30 + را انتخاب کنید.

بسیاری از گیاهان دیورتیک طبیعی هستند و ممکن است به برخی افراد کمک کنند تا کراتینین را کاهش دهند. با این حال، اطلاعات علمی قطعی در مورد تاثیر گیاهان بر روى میزان کراتینین وجود ندارد.

یک مطالعه ی حیوانی نشان داد که سطح کراتینین در موش های صحرایی هنگامی که با یک فرم گیاهی چینی به نام WH30 + درمان می شدند، بهبود یافت.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یونس چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من برادرم ۲۰روزپیش توسط عنکبوت بیوه سیاه دربلوچستان گزیده شده دربیمارستان امام علی زاهدان بستری شده بخاطر دیررسیدن کلیه هاش خوب کارنمیکنه ودرحال حاضر۱۰جلسه دیالیزشده امامیزان کراتین خونش پایین نیامده کراتین خونش ۱۲هست آیابادیالیزخوب میشه یادرمان دیگری انتخاب کنیم سنش ۲۷ساله ممنونم لطفا راهنمایی کنید بخاطرخدا
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   فعلا دیالیز 

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۷ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام خانمی هستم ۳۶ ساله که یکدفعه رنک ادرارم خونی شد با انجام ازمایش و سونو و سی تی سنگ و شن مشاهده نشد نمونه بردتری کردم طی تقریبا ۲۰ روز سطح کراتینین خونم از ۱ به ۵ رسید الان بیمارستان هستم و سه دوز کرتن بهم تزریق شده آیا مشکلی برا کلیه هام پیش اومده و بایستی چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۷ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر saniya جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير من مامانم كراتين خونشون ٢:٥ و اوره خونشون هم بالاست و همينطور كلسترول هم مرز مشكل دفع پروتئين دارن ميخواستم بدونم چطور ميشه كمك كرد كراتين خونشون پايين بياد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر Ali110 جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  پدرمن کراتینش روی ۲هست ونارسایی کلیه داره ودرضمن حدود۴۰سال هست که کیسه کلستومی استفاده میکنه میخواستم ببینم برای پایین اوردن کراتین دارویی هست؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر دتریوس جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  به پزشک مراجعه کردم برای مادرم ۶۰ سالشه ودکتر قرص نفروتونیک داده ومادرم درای فشار خون بالا هست وقرص لوزارتان مصرف داره وقتی نفروتونیک رو روزی یک عدد تجویز کرده ولی فشارش بالا میره اگر ممکن داروی دیگری معرفی کنید آزمایش مادرم کراتین خونش یک ونود وچهار بوده ممنون میشم کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام. پدر 70ساله هست. 7سال پیش 1کلیه رو از دست داد و برداشته شده و 2هفته قبل نیز عمل مثانه و گذاشتن مثانه مصنوعی داشته. چند وقتی هست که کراتینین خونش بالا میره و پاها مقداری ورم میکنه. آیا می‌توان از گیاهی مثل مریم گلی برای کاهش کراتینین استفاده کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 هفته پیش)

   خیر 

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام کراتین خونم ۱.۵۲ هست الان چند روزی میشه پهلوی راستم درد داره علت چبست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۹ مهر ۰( 2 هفته پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر گیتی چهارشنبه ۷ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما من قبلا ب دلیل بیماری وگنروکراتینین 6دربیمارستان بستری بودم ولی الان دوتا ی کلیه هام در زیاد داره میزنه توران چپ ور استم وشکمم دردمیگره آزمایش دادم کراتنینم 2:14هستش اوره هم یه کم بالاست باید چکارکنم داروهای مصرفی ازارام 50َ،کوتریموکسازول،،پردنیزلون 5میلی،،وکلسیمDمصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۷ مهر ۰( 2 هفته پیش)

    سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار

 • تصویر کاربر شاهین دوشنبه ۵ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب خدمت آقای دکتر
  من ۳۴ سال دارم و مقدار کراتینین ۱/۷ هست ، خواستم ببینم چقدر خطرناک هست و برای درمانش چه پیشنهادی دارین؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۵ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نازلی دوشنبه ۵ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادرشوهر من ۵۵سالشه و ۱۴۰کیلو وزن داره کلیه ها از کار افتادن کراتین خونش ۵/۵هست
  قلبش ده درصد کار میکنه
  گفتن دیالیز بشه به نظر شما با این وضعیت دیالیز بشه زنده میمونه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۵ مهر ۰( 3 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر