عمل PCNL کلیه بهتر است یا ESWL

عمل pcnl کلیه (سنگ شکنی یا برداشت سنگ از راه پوست)، یک روش کم تهاجم است، برای برداشت سنگ های کلیه و مجاری ادراری که بسیار بزرگ (معمولا بزرگتر از ۲cm)، متعدد، یا سخت باشند و توسط لیتوتریپسی شوک موج خارجی (ESWL) یا یورتروسکوپی نتوان آنها را خارج کرد.

سابقا، سنگ های بزرگ کلیه و مجاری ادراری، از طریق جراحی باز برداشته می شدند، که به یک برش بزرگ در پهلو نیاز داشت. نفرولیتوتومی پوستی، از طریق یک برش ۱ سانتی متری روی پوست انجام می شود و بنابراین سایز برش، میزان درد، از دست دادن خون، تزریق خون و بستری شدن در بیمارستان را به حداقل می رساند. این روش، نسبت به سایر تکنیک ها مانند ESWL، که غالباً نیاز به چند بار تکرار دارد، میزان موفقیت بیشتری در پاکسازی کلیه از سنگها طی یک جلسه دارد.

در ادامه، لیستی از داروهایی که حداقل ۷-۱۰ روز قبل از جراحی نباید مصرف شوند، آورده شده است. بسیاری از این داروها می توانند عملکرد پلاکت ها یا لخته شدن خون را در بدن تغییر دهند و بنابراین ممکن است در ایجاد خونریزی ناخواسته حین جراحی نقش داشته باشند. اگر مطمئن نیستید که قبل از جراحی باید چه داروهایی را قطع کنید، لطفاً با جراح خود تماس بگیرید. هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشک قطع نکنید.

عمل pcnl

علائم عفونت های ادراری قبل از جراحی

بسیار مهم است که ادرار شما قبل از انجام عمل pcnl کلیه، عاری از عفونت باشد. بنابراین، اگر احتمال ابتلا به عفونت ادراری برایتان وجود دارد (سوزش ادرار، خون در ادرار، تکرر ادرار و احساس پری مثانه، تب)، لطفاً بلافاصله به جراح خود اطلاع دهید تا کشت ادرار و درمان را انجام دهد.

جراحی

CNL تحت بیهوشی عمومی و در حالی که بیمار رو به شکم دراز کشیده است، انجام می شود. پس از بیهوشی، جراح سیستوسکوپی (معاینه تلسکوپی مثانه) انجام می دهد و با یک کاتتر کوچک که در حالب یا لوله تخلیه کلیه آسیب دیده قرار می گیرد، رنگ xray یا دی اکسید کربن را به کلیه وارد می کند تا شاخه های سیستم جمع آوری ادرار را مشاهده نماید. این امر به جراح اجازه می دهد محل دقیق سنگ را در داخل کلیه تشخیص دهد. سپس یک سوزن کوچک، تحت هدایت xray، برای دسترسی مستقیم به سنگ، به زیر پوست وارد می شود.

این سوزن، حدود۱ سانتی متر متسع می شود تا امکان قرارگیری غلاف پلاستیکی و تلسکوپ، برای مشاهده مستقیم سنگ، فراهم گردد. با استفاده از دستگاه لیتوتریپسی اولتراسونیک مکانیکی یا لیزری، سنگ به قطعات کوچک تقسیم شده و از طریق غلاف از بدن خارج می گردد. گاهی برای برداشتن و دسترسی به همه سنگ ها، بیش از یک تراکت مورد نیاز است. ممکن است یک استنت کوچک، علاوه بر لوله نفروستومی، که محتویات کلیه را درون کیسه تخلیه خارجی وارد می کند، نیز تا انتهای عمل، در حالب قرار گیرد. مدت زمان جراحی به طور کلی ۳-۴ ساعت است.

درد بعد از عمل:

وجود درد بعد از جراحی در ناحیه پهلو و روی کلیه، در چند روز اول معمول است؛ اما با داروهای ضد درد وریدی یا خوراکی، که توسط پرستار به شما داده می شود، به خوبی کنترل می گردد.

لوله نفروستومی:

لوله نفروستومی ادرار را مستقیماً از کلیه به داخل کیسه تخلیه می برد. به طور معمول، برای جلوگیری از خونریزی مجرای میان پوست و کلیه مورد استفاده قرار می گیرد. ادرار غالباً پس از جراحی کمی خونی است که طی روزهای آتی این مورد برطرف می شود. احتمال دارد که جراح، شما را با لوله نفروستومی از بیمارستان ترخیص نماید. لوله نفروستومی به طور کلی ۱-۲ هفته پس از جراحی، در مطب برداشته می شود.

استنت مجرای ادراری:

استنت مجرای ادرار، یک لوله پلاستیکی کوچک قابل انعطاف است که برای کمک به تخلیه کلیه به سمت مثانه، درون بدن قرار می گیرد. این لوله معمولاً طی ۱-۲ هفته پس از جراحی در مطب جراح برداشته می شود.

سنگ شکنی برون اندامی با امواج صوتی پرقدرت (ESWL)

حالت تهوع:

اغلب بیماران حالت تهوع گذرایی را در روز اول یا دوم بعد از جراحی تحت بیهوشی عمومی تجربه می کنند. داروهایی برای درمان حالت تهوع مداوم در دسترس است.

کاتتر ادراری:

یک کاتتر به نام foley در حالی که در اتاق عمل بیهوش هستید، در مثانه تان قرار می گیرد و تقریباً یک روز بعد از جراحی در جای خود باقی می ماند. این کاتتر به تیم جراحی کمک می کند تا به طور مداوم میزان ادرار را بررسی کنند. خونی بودن ادرار تا چند روز پس از جراحی غیرمعمول نیست. این کاتتر قبل از تخلیه مثانه برداشته می شود.

رژیم غذایی:

رژیم غذایی طی ۱-۲ روز بعد از جراحی، به آرامی از مایعات شفاف به غذاهای جامد، تا حد تحمل، تغییر می کند. به علاوه، پس از جراحی، مایعات داخل وریدی تجویز می شود تا بدن به خوبی هیدراته گردد. با این حال، اکثر بیماران تا زمانی که مرخص نشوند و در خانه نباشند، اشتهای خود را باز نخواهند یافت.

خستگی:

خستگی یک عارضه شایع است و باید طی چند هفته تا یک ماه پس از جراحی برطرف شود.

اسپیرومتری تشویقی:

این تمرینات با استفاده از اسپیرومتر تشویقی انجام می گیرد، که پرستاران و تیم جراحی نحوه استفاده از آن را توضیح می دهند.

فعالیت بدنی:

غروب پس از جراحی بسیار مهم است که از تخت خارج شده و با نظارت پرستار یا یکی از اعضای خانواده، شروع به راه رفتن کنید تا از تشکیل لخته های خون در پاها جلوگیری گردد. همچنین ممکن است برای جلوگیری از تشکیل لخته خون در پاها، از SCD (دستگاه فشرده سازی متوالی) کمک بگیرید. در طول اقامت در بیمارستان به شما توصیه می شود که روزانه حداقل ۴-۶ بار در راهروها راه بروید تا خطر تشکیل لخته را به حداقل برسانید. هرچه بیشتر پیاده روی را تحمل کنید، بهتر است.

 اقامت در بیمارستان:

مدت اقامت در بیمارستان برای اکثر بیماران تقریباً ۱-۲ روز است.

اسپرماتوسل (کیست بیضه)

عمل های ثانویه:

 در مواردی، برای برداشتن مجدد قطعات سنگ باقیمانده، ممکن است به جراحی دوم PCNL به عنوان عمل “بازنگری”، از طریق دستگاه نفروستومی اصلی نیاز داشته باشید. این روش ممکن است در همان مدت بستری شدن در بیمارستان، یا در تاریخ دیگری که جراح تعیین کرده است، انجام شود.

مزیت PCNL در مقایسه با سایر روش های درمانی چیست؟

مزیت اصلی عمل pcnl کلیه نسبت به سایر روش های درمانی، مانند ESWL یا ureteroscopy، این است که در مقایسه با روش های درمانی ذکر شده که نیاز به انجام چندین عمل جراحی دارند، این روش کم تهاجم بوده و می تواند سنگ های بزرگ را در یک بار جراحی از بین ببرد.

معایب عمل جراحی pcnl و  ESWL

 برخی از بیماران به دلیل شرایط پزشکی خاصی که دارند، ممکن است نتوانند بیهوشی عمومی را تحمل کنند. در مقایسه با سایر روش های درمان سنگ کلیه، PCNL کمی تهاجمی تر است و خطر بیشتری هم دارد. با این حال، برای بیشتر بیماران دارای سنگ های بزرگ، متعدد یا مقاوم در برابر سایر درمان ها، مزایای عمل pcnl کلیه بیشتر از خطرات آن است.

کدام بیماران کاندید مناسبی برای عمل pcnl کلیه هستند؟

PCNL یک گزینه درمانی عالی برای بیمارانی است که سنگ کلیه یا مجاری ادرار بزرگ (به طور کلی> 2 cm)، چندین سنگ بزرگ یا سنگ های مقاوم به درمان قبلی با ESWL یا یورتروسکوپی دارند.

چه بیمارانی کاندید مناسبی برای عمل pcnl کلیه نیستند؟

بیمارانی که بیماری قلبی یا ریوی شدید یا تمایل به خونریزی غیرقابل اصلاح دارند، کاندید مناسبی برای PCNL نیستند. بیماران مبتلا به عفونت ادراری فعال، در حین جراحی، بیشتر در معرض خطر سپسیس هستند و بنابراین باید قبل از انجام PCNL، با آنتی بیوتیک تحت درمان قرار گیرند تا عفونت ادراری از بین برود.

آیا می توان با PCNL چندین سنگ را به طور همزمان درمان کرد؟

از مزایای عمل pcnl کلیه، درمان چندین سنگ به طور همزمان است؛ زیرا یک تلسکوپ انعطاف پذیر از طریق پوست، مستقیماً به کلیه منتقل می شود، تا به طور همزمان چندین سنگ را شناسایی و حذف کند. با این حال، گاهی ممکن است مشاهده تمام قسمت های سیستم جمع آوری ادرار، علی رغم استفاده از تلسکوپ های انعطاف پذیر، دشوار باشد. بنابراین حذف برخی از سنگ ها ممکن نیست. این امر نیاز به قرار دادن تراکت سوزنی دوم، برای دسترسی به سنگ های باقیمانده، یا عمل PCNL ثانویه در تاریخ بعدی دارد. یا اینکه می توان از PCNL برای حذف بخش عمده سنگ و از ureteroscopy و ESWL برای حذف بخش های باقی مانده استفاده نمود.

کدام جراحی سنگ کلیه را انتخاب کنم؟

آیا پس از PCNL، نیاز به قرار دادن استنت داخلی حالب دارم؟

در اکثر موارد، استنت داخلی حالب برای تقویت تخلیه ادرار از کلیه به مثانه قرار می گیرد.

میزان موفقیت کلی در PCNL چقدر است؟

موفقیت عمل pcnl کلیه، به عوامل زیادی از جمله ترکیب، اندازه، تعداد و محل قرار گرفتن سنگ در مجاری ادراری، توده بدنی بیمار (چاقی) و آناتومی سیستم جمع آوری کلیوی او بستگی دارد. جراحان، تمام متغیرهای فوق را به دقت بررسی می کنند و این موضوع را با شما در میان می گذارند تا موفقیت را به حداکثر برسانند و تشخیص دهند که PCNL برایتان مناسب است یا خیر. به طور کلی، میزان موفقیت، بدون در نظر گرفتن سنگ، تقریباً ۸۰-۹۰٪ پس از PCNL اولیه و ۹۰-۱۰۰٪ پس از عمل “بازنگری” ست.

چگونه بفهمم عمل PCNL موفق بوده است؟

اگر قطعات سنگ در مجاری ادراری باقی بمانند، ممکن است زمان بیشتری برای دفع خود به خودی آن ها لازم باشد و این امر اغلب چندین هفته طول می کشد. در غیر اینصورت، جراح ممکن است ادامه درمان را با تکرار PCNL ، ESWL یا ureteroscopy توصیه نماید.

آیا PCNL قابل تکرار است؟

بله. اغلب به دلیل تراکم یا اندازه سنگ یا آناتومی دشوار سیستم جمع آوری ادرار، ممکن است در بعضی مواقع، قطعاتی در مجاری ادراری باقی بمانند که برای برداشتن، نیاز به عمل “بازنگری” دارند. این عمل معمولاً چند روز پس از جراحی اولیه و در تاریخ بعدی که جراح تعیین می کند، انجام می شود.

آیا PCNL می تواند همزمان روی هر دو کلیه انجام گیرد؟

اگر بیمار، در هر دو کلیه خود سنگ بزرگی داشته باشد، می توان جراحی های دو جانبه عمل pcnl کلیه را، به طور همزمان و یا بعداً، به عنوان دو عمل جراحی جداگانه، انجام داد. این تصمیم برعهده جراح است.

جراحی غده فوق کلیه

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر