درمان قطعی پروستات

با این که درمان های بسیاری برای بزرگی پروستات (BPH) وجود دارد اما همگی با عوارض جانبی و مشکلات احتمالی همراه هستند.

دویدن های شبانه برای رسیدن به توالت می تواند اولین نشانه بزرگی پروستات در اغلب مردان باشد. دیگر علائم ممکن است شامل مشکل در شروع جریان، نشت یا چکه کردن ادرار باشند. پزشکان بیان دارند که بزرگی پروستات همچون خاکستری شدن مو ها یکی از ویژگی های افزایش سن است. توالت رفتن های مکرر تنها به شب محدود نشده و در نهایت می توانند در طول روز نیز بروز دهند.

همگام با باریک شدن میزراه، مثانه جهت بیرون راندن ادرار از بدن فشار بیشتری به خود وارد می کند. در نتیجه این وضعیت، عضله مثانه با گذشت زمان قوی تر، ضخیم تر و بیش از حد حساس می شود.

پس از بروز چنین حالتی، با وجود مقادیر اندک ادرار، مثانه شروع به انقباض کرده و فرد را به مراجعه مکرر به توالت وادار می کند. پس از گذشت مدتی، عضله مثانه توانایی غلبه بر تنگی میزراه را نداشته، ادرار در مثانه حبس شده و به طور کامل تخلیه نمی شود.

علائم بزرگی پروستات می توانند شامل موارد زیر باشند:

آیا بزرگی پروستات قابل درمان است؟

از آن جایی که بزرگی پروستات قابل درمان نیست، درمان بر کاهش علائم آن تمرکز دارد. درمان بسته به شدت علائم، آزار دهنده بودن آن ها و وجود عوارض بستگی دارد. هر چه علائم بیمار را بیشتر تحریک کنند، درمان شدید تر خواهد بود.

بزرگ شدن پروستات چه خطری دارد؟

سرطان پروستات چیست؟

پروستات یک غده کوچک و گرد مانند است که در لگن مردان جای دارد. این غده در نزدیکی مثانه بوده و به روش آزمایش دیجیتال مقعدی می توان آن را معاینه کرد. رشد و بزرگی پروستات می تواند خوش خیم یا بدخیم (سرطانی) باشد. بزرگی خوش خیم پروستات با ویژگی های زیر همراه است:

 • به ندرت زندگی فرد را تهدید می کند.
 • به بافت های اطراف خود حمله ور نمی شود.
 • به دیگر بخش های بدن انتشار نمی یابد.
 • پس از برداشت دوباره رشد نکرده یا رشد آن بسیار آهسته است.

سلول های سرطانی پروستات می توانند با جدا شدن از تومور پروستات انتشار یابند. این سلول ها می توانند از طریق عروق خونی یا گره های لنفی جا به جا شده و به بخش های مختلف بدن برسند.

سلول های سرطانی پس از انتشار می توانند به دیگر بافت ها اتصال یافته و با ایجاد تومور های جدید سبب آسیب به آن ناحیه شوند. هنگامی که سرطان پروستات از محل اصلی خود به محل دیگری از بدن انتشار می یابد، تومور جدید دارای سلول های غیر طبیعی و نام یکسانی با تومور اولیه است. برای مثال، در صورتی که سرطان پروستات به استخوان انتشار یابد، سلول های سرطانی درون استخوان ها در واقع سلول های سرطانی پروستات هستند.

برخی سرطان ها به قدری آهسته رشد می کنند که امکان دارد نیازی به درمان نباشد.

دیگر سرطان ها رشدی سریع داشته، زندگی فرد را تهدید کرده و نیاز به درمان دارند. تصمیم گیری درباره نوع درمان دریافتی می تواند دشوار و پیچیده باشد. بیماران باید درباره گزینه های خود با تیم درمان صحبت کنند. برنامه درمانی فرد به موارد زیر بستگی دارد:

 1. درجه و مرحله سرطان (مقیاس گلیسون و TNM)
 2. میزان خطر (به صورت کم، متوسط یا زیاد)
 3. سن و تندرستی فرد
 4. ترجیح بیمار با در نظر گرفتن عوارض جانبی، تاثیرات بلند مدت و اهداف درمانی

نتایج حاصل از آزمایش های تشخیصی می توانند انتشار یا بازگشت مجدد بیماری را پس از درمان برای پزشک مشخص کنند. قبل از تصمیم گیری باید تاثیر عوارض جانبی بلند مدت و فوری را بر زندگی و تحمل خود نسبت به آن ها را ارزیابی کرد. همچنین، باید در نظر داشت که ممکن است در طول زمان نیاز به انجام روش های درمانی مختلف باشد.

در صورت داشتن زمان کافی قبل از شروع درمان بهتر است گزینه های درمانی خود را بررسی کرد. همچنین، می توان نظر یک متخصص دیگر را نیز در این باره پرسید. اورولوژیست، آنکولوژیست و رادیو آنکولوژیست از جمله این متخصصان هستند. بیماران باید قبل از شروع درمان تخصص و مهارت پزشک خود را ارزیابی کنند. هر چه مهارت جراحان بیشتر باشد، خطر ابتلا به عوارض جانبی دائمی همچون بی اختیاری ادرار کمتر است.

کامل ترین روند درمان سرطان پروستات چگونه است؟

تشخیص سرطان پروستات

پزشک فرایند تشخیص را با پرسیدن چند سوال درباره علائم بیمار و انجام یک معاینه فیزیکی شروع می کند.

معاینه اولیه احتمالا شامل موارد زیر خواهد بود:

معاینه مقعدی دیجیتال: پزشک جهت بررسی بزرگی پروستات انگشت خود را وارد مقعد بیمار می کند.

آزمایش ادرار: آزمایش یک نمونه از ادرار می تواند به رد احتمال ابتلا به عفونت یا دیگر بیماری های دارای علائم مشابه کمک کند.

آزمایش خون: نتایج این آزمایش ها می توانند بیانگر مشکلات کلیوی باشند.

آزمایش سنجش آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) در خون: PSA ماده ای تولید شده در پروستات است که در هنگام بزرگی این غده مقدار آن افزایش می یابد. با این حال، بالا رفتن مقادیر PSA می تواند ناشی از فرایند های اخیر، ابتلا به عفونت، جراحی یا سرطان پروستات باشد.

پس از انجام این موارد، امکان دارد پزشک آزمایش های دیگری را نیز جهت کمک به تایید بزرگی پروستات و رد احتمال وجود بیماری های دیگر تجویز کند. این آزمایش های بیشتر شامل موارد زیر هستند:

آزمایش جریان ادرار: بیمار در یک دستگاه مخصوص ادرار کرده تا قدرت و حجم جریان ادرار او اندازه گرفته شود. نتایج آزمایش بهبود یافتن یا بدتر شدن بیماری فرد را تعیین می کنند.

آزمایش حجم باقی مانده پس از ادرار: این آزمایش تخلیه کامل مثانه را بررسی کرده و می توان آن را با سونوگرافی یا وارد کردن یک کاتتر به درون مثانه انجام داد.

نمونه برداری یا بیوپسی پروستات: در این فرایند، سوزن های مخصوصی جهت برداشت نمونه های بافتی به پروستات وارد می شوند. معاینه کردن این بافت می تواند در تایید تشخیص یا رد احتمال ابتلا به سرطان پروستات به پزشک کمک کند.

درمان دارویی درمان پروستات

مصرف دارو رایج ترین درمان برای علائم خفیف تا متوسط بزرگی پروستات است. از جمله این دارو ها می توان موارد زیر را نام برد.

درمان دارویی درمان پروستات

آلفا بلاکر ها: این دارو ها عضلات گردن مثانه و فیبر های عضلانی موجود در پروستات را به حالت استراحت در آورده و دفع ادرار را آسان تر می کنند.

آلفوزوسین، دوکسازوسین، تامسولوزین (فلومکس) و سیلودوسین از جمله آلفا بلاکر هایی هستند که معمولا به مردان دارای پروستات های نسبتا کوچک داده می شوند. عوارض جانبی مصرف این دارو ها می تواند شامل گیجی و بازگشت بی خطر مایع منی به داخل مثانه (انزال معکوس) باشد.

مهار کننده های ۵ آلفا ردوکتاز: این دارو ها با پیشگیری از تغییرات هورمونی عامل رشد پروستات از بزرگ شدن این غده پیشگیری می کنند. فیناستراید و دوتاستراید از این دسته هستند که اثر بخشی آن ها ممکن است نیازمند ۶ ماه مصرف دارو باشد. انزال معکوس یکی از عوارض جانبی این دارو ها است.

درمان دارویی ترکیبی: امکان دارد، پزشک مصرف دارو های آلفا بلاکر و مهار کننده ۵ آلفا ردوکتاز را به صورت همزمان پیشنهاد دهد.

تادالافیل: مطالعات بیان دارند این دارو که اغلب برای درمان اختلال نعوظ استفاده می شود می تواند بزرگی پروستات را نیز درمان کند.

چه غذا هایی برای کوچک کردن پروستات مناسب هستند؟

مصرف رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات، چربی های سالم و مخصوصا ماهی سالمون می تواند به محافظت از پروستات کمک کند.

کوچک کردن پروستات به طور طبیعی

ورزش برای پروستات

تمرینات کگل یکی از موثر ترین روش ها در کنترل عوارض بیماری یا جراحی پروستات همچون بی اختیاری ادرار هستند که می توان قبل و بعد از درمان آن ها را انجام داد.

دکتر رضا ولی پور پزشک متخصص پروستات 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر خدادادی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام سرطان پروستات در مراحل اولیه برای آقای ۴۳ساله سلامت سالم رادیوتراپی بهتر جواب میده با جراحی رادیکال باز درصدموفقیت کدام روش بهتراست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 هفته پیش)

   جراحی رادیکال باز بهتره ولی تنها چند نفر هستن در ایران که بتونن طوری جراحی کنن که ایشون از مردی و توانایی جنسی نیوفته مراجعه حضوری جهت دادن نامه به این افراد داشته باشید 

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب / اقایی 66 ساله هستم که از 14 نمونه ای که از طریق نمونه برداری پروستات گرفته شد 10 نمونه بدخیم بوده /طرف راست اسکور G 6/10 و Grade group 1 ,و در طرف چپ اسکور Gبرابر 6/10 و 7/10 و 8/10 و GGبرابر 4 میباشد /ایا لوتیشیم برای بنده موثر میباشد /بسیار سپاسگزارم از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)

   سلام اگر PSA شما کمتر از ۲۰ می باشد حتما باید جراحی شوید و لوتیشیم برای افرادی است که بیماری در بدنشان پخش شده و به داروهای خط اول پاسخ نداده اند 

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  سوزش نوک آلت داشتن هنگام ادرار و بعضی وقتها هم بعد از ادرار و کند شدن جریان ادرار
  فرموده بودین آزمایش ادرار بدم و کشت ادرار
  جواب آزمایش خدمتتون میفرستم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید
  بیمار۷۲ ساله که ۲سال قبل رادیکال پروستاتکتومی شده وبعد از آن هیچ درمانی تجویز نشد. در بررسی های قبل از جراحی تهاجم موضعی به اعصاب داشت.تیتر psA از ۱/۵سال بعد از عمل بالارونده بود وبه ۰/۵ حدود ۴ ماه قبل رسید. در پت اسکن، ام ار ای و سی تی اسکن هیچ نکته پاتولوژیکی نداشت. حدود ۱/۵ ماه قبل تیتر psA0/۶بود و حالا ۱/۳است. پزشک معالجش رادیوتراپی تجویز کرده بود که انجام نداد. ضمنا اورولوژیست دیگری تصویر برداری خاصی که در تهران یا کرج است را پیشنهاد داده. لطفا در مورد روشهای تشخیصی و درمانی ولزوم انجام دوباره تصویر برداریهای قبلی راهنمایی بفرمائید. از لطفتون ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   PSMA PET scan در بیمارستان خاتم الانبیا تهران انجام بدین 

 • تصویر کاربر علی شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  ۴۶ ساله هستم مدتی هستش که هنگام ادارار نوک آلتم میسوزه و یه مقدار هم فشار جریان ادارارم کند شده
  البته تکرر ادار ندارم ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام
  در سونوگرافی آمده: «تصویر یک کیست پری یورترال به دیامتر 6م.م در سنترال زون پروستات رویت شد.»
  چکار کنم؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   مهم نیست

 • تصویر کاربر K.m چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من ۴۰ سالمه یه مدت رابطه زیاد داشتم هردوروز یا بعضی موقعها هرروز
  خیلی اوقات هم محافظت نشده انجام دادم
  بعداز یه مدت دردهای خفیف بالای رانهام و سمت راست شکم حس کردم رفتم پیش دکتر عمومی یه سری آزمایشها و سونوگرافی واسم نوشت جوابش ک اومد کمی عفونت تو ادرارم بود و اندازه پروستاتم ۳۶ بود
  دوتا جنتامایسین واسم نوشت زدم و چندروزم آنتی بیوتیک خوردم میخواستم بدونم ک چکار باید بکنم علائم ادراری و تکرر و اینام ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   آزمایش ادرار و کشت ادرار رو بفرست ببینم 

 • تصویر کاربر مینا شنبه ۲۱ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر، پدر من ۶۲ ساله هستن حدود یک ماه پیش با آزمایش پی اس ای ایشون ۶۵ بود و بعد از یک ماه آزمایش تکرار شد این عدد به ۹۴ رسیده باید نمونه برداری کنن، چقدر احتمال بدخیمی وجود داره؟ و در صورت بدخیمی درمان به چه صورت خواهد بود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۱ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   احتمال بدخیمی بالاست - نیاز به اسکن استخوان و سی تی اسکن و حتی اگه اینها نرمال بود پت اسکن برای تصمیم گیری برای نوع درمان نیاز است 

 • تصویر کاربر بهمنی پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام آقای دکتریه چندمدتی تکررادرارداشتم تااینکه مثانه فشاراورد ومن به سرویس بهداشتی نرفتم ،و احتباس ادرارگرفتم وبه پزشک مراجعه کردم آزمایشات خون و ادرار والتهاب مثانه انجام دادم هیچ مشکلی نبودالی یه مقدار پرستات بزرگ شده ،داروامنیک مصرف کردم تا حدودی جواب گرفتم،ولی بعدکه دارو قطع کردم با مصرف کردن چای نوشابه و عرق نعنا بدترشدم لطفاراهنمایی بفرمایید با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   امنیک بخور و اون موادی که اشاره کردی رو استفاده نکن 

 • تصویر کاربر صدیق یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و تبریک سال نو خدمت جناب آقای دکتر
  پدر من پروستات بدخیم باگلیسون هقت ۳+۴ داره یک دوره سه ماهه آمپول دیفرلین با قرص باکلوتامید مصرف کرد که بعد از آزمایش psa از ۱۵۰ به 0.268 رسیده که به تشخیص پزشک معالج مجدد فقط امپول دیفرلین تجویز شد که متاسفانه بدلیل کمیاب بودن آمپول میکرورلین تزریق شد ایا اثر بخشی این امپول مشابه دیفرلین میباشد و ثانیا بیمار دچار زانو درد شدید بوده که باعث اختلال در راه رفتن ایشان شده ایا دارویی جهت درمان زانو درد وجود دارد.با تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۵ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   بله جایگزین مناسبی هست فقط باید داروهای مخصوص پوکی استخوان مثل زولدرونیک اسید و قرص کلسیم هم داده بشه بهشون ‌برای زانو حتما به ارتوپد مراجعه کنید  

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر