مشکل دیر انزالی و دیر ارضا شدن

دیرانزالی یا تاخیر در انزال (اختلال ارگاسم در مردان) به این صورت طبقه بندی می شود:

 • تاخیر قابل توجهی را قبل از انزال تجربه کنید.
 • حتی اگر بخواهید انزال داشته باشید و نعوظ طبیعی هم داشته باشید، قادر به انزال نیستید.

اگر موارد ذکر شده در زیر را تجربه می کنید، ممکن است دچار دیر انزالی باشید:

 1. قبل از انزال به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه تاخیر مکرر و ناخواسته ای را تجربه می کنید
 2. حداقل نیمی از زمان رابطه جنسی قادر به انزال نیستید
سوزش ادرار

همانند زود انزالی ، تاخیر در انزال نیز می تواند ناشی از عوامل روانی و جسمی باشد. دلایل روانشناختی دیر انزالی مانند انزال زودرس است، به عنوان مثال:

✔️ ترومای جنسی

✔️ تربیت سختگیرانه

✔️ وجود مشکلات در رابطه ی عاطفی

✔️ استرس یا افسردگی

علل جسمی تاخیر در انزال عبارت است از:

دلایل دیر انزالی

مصرف بعضی داروها باعث دیر انزالی می شوند

این داروها شامل موارد ذکر شده در زیر هستند:

دیر انزالی می تواند برای افرادی که قبلا مشکلی نداشتند به طور ناگهانی شروع شود. این بیماری می تواند در همه موقعیت های جنسی یا فقط در شرایط خاص رخ دهد. به عنوان مثال، ممکن است هنگام خودارضایی انزال داشته باشید، اما در حین رابطه جنسی نه.

درمان دیر انزالی

سکس تراپی

نوعی مشاوره است که از ترکیبی از روان درمانی و تغییرات ساختاری در زندگی جنسی شما استفاده می کند. این می تواند به افزایش احساس لذت در هنگام رابطه جنسی و سهولت در انزال کمک کند. برخی از گروه های اجتماعی بالینی خدمات درمانی جنسی را در ارائه می دهند. بسته به محل زندگی شما در دسترس بودن این خدمات می تواند بسیار متفاوت باشد. در طول دوره ی سکس تراپی، این فرصت را خواهید داشت که به هر روش عاطفی یا روانی مربوط به رابطه جنسی و رابطه خود، به روشی غیرقضاوتی بپردازید.

همچنین ممکن است فعالیت هایی در جلسات سکس تراپی با شریک زندگی خود در خانه به شما توصیه شود (هرگز در طول جلسه های درمانی، درمانگر از شما هیچ گونه فعالیت جنسی ای نخواهد خواست)

سکس تراپی درمان دیر انزالی

این فعالیت ها می تواند شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

عوض کردن داروها

اگر SSRIS یا داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی دلیل تاخیر در انزال باشد، تعدادی دارو وجود دارد که می تواند مورد استفاده قرار گیرد و با قبلی ها جا به جا شود.

این داروها شامل موارد ذکر شده در زیر است:

 • آمانتادین که در اصل برای درمان عفونت های ویروسی طراحی شده است.
 • بوپروپیون که معمولا برای کمک به افراد در ترک سیگار تجویز می شود.
 • یوهیمبین که در اصل برای درمان اختلال نعوظ طراحی شده است.

اثر مشروبات الکلی و مواد مخدر در دیرانزالی

سوء مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر می تواند علل جداگانه و اصلی برای دیر انزالی در مردان و زنان باشد، بنابراین رسیدگی به این مسائل می توانند در حل تاخیر در ارگاسم کمک کند.

قرص یا شربت سودو افدرین

قرص های سودو افدرین ممکن است برای درمان تاخیر در انزال توصیه شوند، اما بهتر است که این داروها بدون تجویز دکتر مصرف نشود. این بدان معناست که این دارو در درمان تاخیر در انزال می تواند مفید واقع شود، اما برای این کاربرد خاص مجوز نگرفته است (سودو افدرین به طور معمول به عنوان ضد احتقان مورد استفاده قرار می گیرد).

اثر مشروبات الکلی و مواد مخدر در دیرانزالی

دیگر مشکلات انزال مردان و زنان

انزال پس رونده یا انزال رتروگراد یک نوع نادر از مشکلات انزال است. انزال پس رونده به این صورت است که منی به جای حرکت به سمت مجرای ادراری (لوله ای که ادرار از آن عبور می کند)، به عقب و به داخل مثانه حرکت می کند. علائم اصلی انزال پس رونده عبارت است از:

 • در حین انزال هیچ گونه مایع منی تولید نکنید یا مقدار کمی منی داشته باشید.
 • تولید ادرار کدر (به دلیل منی موجود در آن) هنگامی که برای اولین بار پس از رابطه جنسی به توالت می روید.

مردانی که دچار انزال پس رونده هستند، احساس ارگاسم را تجربه می کنند و این شرایط برای سلامتی خطری ندارد. با این حال، می تواند توانایی پدر و مادر شدن را تحت تاثیر قرار دهد.

دلایل انزال پس رونده

انزال پس رونده در اثر آسیب به اعصاب یا عضلات اطراف گردن مثانه (نقطه اتصال مجرای ادرار به مثانه) ایجاد می شود. معمولا هنگام انزال، منی از مجرای ادرار خارج می شود، ولی عضلات اطراف گردن مثانه که در لحظه ارگاسم منقبض و بسته می شوند، از ورود منی به مثانه جلوگیری می کنند. از این رو، آسیب به عضلات یا اعصاب اطراف گردن مثانه می تواند در بسته شدن گردن مثانه اختلال ایجاد کند و باعث شود که منی بیش از این که از طریق مجرای ادرار به خارج شود، به داخل مثانه حرکت کند. جراحی غده پروستات یا جراحی مثانه از شایع ترین علل بروز انزال پس رونده هستند.

از دیگر دلایل بروز انزال پس رونده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دیابت
 • مولتیپل اسکلروزیس
 • مصرف دسته ای از داروها به نام مسدود کننده های آلفا که اغلب برای درمان فشار خون بالا (هایپرتنشن) استفاده می شود

مشکل زود انزالی در مردان

درمان انزال پس رونده یا انزال رتروگراد

بیشتر مردان برای انزال پس رونده نیازی به درمان ندارند، چرا که آنها هنوز هم می توانند از یک رابطه جنسی سالم برخوردار شوند و این شرایط اثرات سوئی بر سلامتی آنها ندارد. اما در صورت نیاز به درمان (معمولا به دلیل تمایل مرد به بچه دار شدن)، گزینه هایی برای آزمایش وجود دارد. به عنوان مثال، سودو افدرین (که معمولا به عنوان ضد احتقان استفاده می شود) در درمان انزال پس رونده ناشی از دیابت یا جراحی می تواند مفید واقع شود. اگر انزال پس رونده به دلیل استفاده از داروی خاصی ایجاد شده باشد، پس از قطع دارو، انزال معمولا به حالت طبیعی برمی گردد. 

قبل از قطع هر داروی تجویز شده ای حتما با پزشک خود صحبت کنید. با این حال، اگر انزال پس رونده به دلیل آسیب قابل توجه عضله یا عصب ایجاد شده باشد، درمان آن ممکن نخواهد بود.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر