دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

برگشت ادرار در نوزادان

 برگشت ادرار بیماری است که در آن ادرار از مثانه به کلیه ها برگشت داده میشود. مقدار این برگشت میتواند کم تا زیاد باشد. در این نوشتار به بررسی علل برگشت ادرار در نوزادان می پردازیم و راه های درمان این بیماری را بیان می کنیم.


علت برگشت ادرار

 در حالت نرمال، به دلیل شکل و وضعیت حمایتی عضلات مثانه در محل اتصال حالب ها به مثانه، برگشت ادرار از مثانه به حالب ها رخ نداده و حالب ها و کلیه ها از فشار بالای داخل مثانه و از ادرار احتمالاً عفونی، مصون هستند.

بنا به دلایلی از جمله اشکال در شکل طبیعی محل اتصال حالب به مثانه یا ضعف عضلانی این قسمت از مثانه یا افزایش بیش از حد فشار داخل مثانه به دلیل مثانه عصبی یا انسداد خروجی مثانه یا … ممکن است ادرار از مثانه به درون حالب ها (و در موارد شدیدتر حتی تا کلیه ها) برگشت داده شود.

در دستگاه ادراری انسان ها، جایی که حالب ها وارد مثانه می شوند، یک دریچه وجود دارد. بعضی از کودکان به همراه مشکل دریچه ای متولد می شوند و در آن دریچه نمی تواند به درستی بسته شود، بنابراین ادرار به کلیه ها برگشت داده میشود.

دیگر مشکلات، که به آن ها بیماری های دفع می گویند، باعث مشکل در کنترل دفع ادرار می شوند و همچنین ممکن است سبب برگشت ادرار شوند. بعضی از این مشکلات با بزرگ شدن کودک شما از بین خواهند رفت.

برگشت ادرار چگونه تشخیص داده میشود؟

آیا علائمی دارد که والدین متوجه این مشکل شوند؟

معمولا برگشت ادرار در نوزادان بعد از آن تشخیص داده میشود که، شما کودک خود را به دلیل عفونت دستگاه ادراری به پزشک می برید. حدود ۵۰ درصد اطفال و ۳۰ درصد کودکان بزرگتر که عفونت دستگاه ادراری دارند، به برگشت ادرار نیز مبتلا هستند.

برگشت ادرار به کلیه میتواند سبب انتشار عفونت ادراری به کلیه شود، چیزی که میتواند باعث بیماری شدید کودک شما و آسیب به کلیه های او شود.

تب

علائم عفونت ادراری در کودکان

 •  کودک شما بیشتر از همیشه به دستشویی می رود.
 • میگوید در هنگام ادرار کردن، احساس دارد.
 • میگوید دل من درد می کند.
 • کودک شما ممکن است تب کند.

آیا می دانید علت سوزش ادرار در رنان و مردان چیست؟ آیا با روش های درمان سوزش ادرار یا دیزوری آشنا هستید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر می توتانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سوزش ادرار

در صورت بروز این علائم، کودک خود را پیش پزشک ببرید. پزشک برای تشخیص بهتر و اینکه ببیند آیا کودک شما دچار عفونت شده است یا خیر، از او نمونه ادرار برای کشت می گیرد.

درمان برگشت ادرار در نوزادان

حدود نیمی از موارد برگشت ادرار در نوزادان ، بدون نیاز به جراحی، فقط با درمان دارویی و انتظار، درمان می شوند. به ویژه در کودکان کم سنی که علت برگشت ادرار در آنها، ضعف خفیف عضلات مثانه در محل اتصال سوراخ های حالب بوده است.

برگشت ادرار میتواند با جراحی تصحیح شود. با این حال، بیشتر کودکان با بزرگ شدن، بهتر می شوند. به همین دلیل ممکن است پزشک برای درمان کودک شما از آنتی بیوتیک استفاده کند تا از ابتلای او به عفونت جلوگیری کند. فقط یک کودک از هر ده کودک با استفاده از آنتی بیوتیک به عفونت مبتلا می شود.

پزشک باید دیگر علل ممکنه برای برگشت ادرار، مانند بیماری های دفع، بیماری ای که معمولا سبب از دست دادن کنترل ادرار میشود را، ارزیابی کند. بعضی از بیمارستان های اطفال، برنامه های تمرینی برای کمک به بهبود کنترل ادرار کودکان دارند.

آیا کودکانی که برگشت ادرار دارند، میتوانند در آینده به مشکلات دیگری مبتلا شوند؟

با یک بار درمان برگشت ادرار، خیلی نادر است که کودک در آینده دوباره به آن مبتلا شود. هرچند اگر کلیه آسیب دیده باشد، ممکن است در آینده فشار خون بالا گریبانگیر فرد شود. خطر فشار خون بالا در صورت آسیب به یک کلیه ۱۰ درصد، و در صورت آسیب به دو کلیه ۲۰ درصد می باشد.

نوزاد

بیشتر کودکان در اثر برگشت ادرار آسیب جدی کلیه نخواهند داشت، اما این موضوع در بعضی از آن ها امکان پذیر است. افراد معدودی در آینده دچار نارسایی کلیه خواهند شد.

آیا تحقیقاتی برای پیشگیری و درمان بهتر، در زمینه ی برگشت ادرار در نوزادان انجام گرفته است؟

بله. محققان به دنبال یک راه آسان تر برای مقابله با برگشت ادرار هستند. در آینده، ممکن است جراحی سرپایی و بدون ایجاد برش برای درمان در دسترس باشد.

آیا چیز دیگری هست که باید والدین در مورد رفلاکس ادراری در کودکان بدانند؟

بله. اگر کودک شما تب داشت، از درد زیر ناف شکایت می کرد، در هنگام ادرار کردن درد داشت، بیشتر از حالت طبیعی به توالت می رفت، ممکن است که او دچار عفونت دستگاه ادراری شده باشد.

در این صورت شما باید کودک خود را هر چه سریعتر به پزشک ببرید. همچنین معمولا یک کشت ادرار باید انجام شود و بیشتر پزشکان یک عکس اشعه ایکس برای پیدا کردن برگشت ادرار درخواست خواهند کرد.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  س اقای دکترمن پسرم یک سال وشش ماهشه توچهارماهگی فهمیدم استازخفیف بادیامترAP3mmتولگنچه کلیه چپش داره چهارماه پیشم سونوگرفتم بازم همین اندازه بودایانیازب عمل جراحی یادارودارن؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 هفته پیش)

   به فلوشیپهای فوق تخصصی ارولوژی اطفال مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام دختر من ۲ سال ۴ ماه دارد.در بدو تولد گفتند هیدرونفروز دارد که ما درمان دارویی رو شروع کردیم و تا ۴ ماه مصرف کردند بعد از آن طی دو مرحله سونوگرافی و تست ادرار گفتند که خوب شده است تا چند وقت پیش که تب شدید و عفونت ادراری شدید گرفتند بعد از مصرف آنتی بیوتیک خوب شدند و تست ادرار و سونو هم عادی بود ولی جواب اسکن هسته ای آن نشاندهنده برگشت دو طرفه دارد .دوباره درمان دارویی رو شروع کردیم خواستم بپرسم آیا کلیه مشکل پیدا کرده و آیا نیاز به جراحی دار د.کلا خیلی نگران هستیم لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

   به فلوشیپهای فوق تخصصی ارولوژی اطفال مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر ترک یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام دکتر پسرم سه سال و نیمشه گاهی اوقات از شکم درد شکایت میکرد و دستشویی نمی‌رفت خودشو نگه میداشت.متخصص اطفال بردم آزمایش نوشت و خوشبختانه آزمایشش مشکلی نداشت.براش سونو نوشتند که جواب سونو استاز خفیف در کلیه چپ رویت شد دکتر اطفال مارو ارجاع دادن به دکتر کلیه کودکان دوباره سونو نوشتند انجام دادیم جواب سونو دیامتر قدامی خلفی لگنچه کلیه چپ ۷mmمتسع رویت شد.گفتند باید عکس رنگی بگیرید. عکس رنگی گرفتیم جوابش برگشت ادرار و لگنچه متسع در کلیه راست رویت شد دکترش گفتند که باید mruبگیرید تا تصمیم بگیریم که آیا جراحی بشه یا نه.ما خیلی نگرانیم نظر شما چیه دکتر ؟
  میگن مادر زادی اما بچه من اصلا مشکلی نداشته تا الان چرا تو شکمم بوده تو سونو چیزی ننوشتن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۳ دی ۹۹( 2 ماه پیش)

   به نظر میرسه بهتره به فلوشیپهای فوق تخصصی ارولوژی اطفال مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر ترک یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   ممنون دکتر
  3. تصویر کاربر ترک یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   ممنونم
  4. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

   در خدمتم 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر هادی جمعه ۵ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز،یه دختر بچه 26ماهه دارم که عفونت ارداری داشت وپس از بررسی وبااستفاده از سونوگرافی مشخص گردید که یک سنگ تقریبا با طول11میل با عرض یک میل در حالب وجود دارد باسنگ شکن ،سنگ را از حالب خارج نموده و تقریبا پزشک محترم مربوطه یه ماه دوره درمان برای ایشان تعیین وبعد از یه ماه مجددا آزمایش کشت وعفونت وسونوگرافی انحام دادیم که خوشبختانه نه عفونت داشت ونه سنگی در حالب وکلیه ها باقی مانده بود سوالم من این است که آیا این سنگ می تونه نشانه برگشت ادراری بوده ویا چیز دیگه ایه،درضمن دکتر گفت دوباره یه ماه بعد باید آزمایش،سونوکرافی وحتی عکس هسته (اسکن هسته ای ) انجام شود لطفا راهنمایی فرمایند
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۵ دی ۹۹( 2 ماه پیش)

   جنس سنگ چی بوده ؟ این مهم‌ترین مساله است 

 • تصویر کاربر سوگند شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام آقایی دکتر دختر دوماهم ی کلیش برگشت ادرارگرید۵داره راه درمانش وآیا باید حتما عمل بشه؟؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   به فلوشیپهای فوق تخصصی ارولوژی اطفال مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سوگند شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دخترم دوماهش برگشت ادرار داره گرید ۵ آیا بایید عمل بشه راه درمانش چییه...ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   به فلوشیپهای فوق تخصصی ارولوژی اطفال مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  پسرمن یه هفته هست که ادرارش خیلی خیلی کم شده تویهفته هم میشه برگشت ادراراتفاق بیفته؟پسرمن سنگ کلیه هم داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۹( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش کراتینین خون 

 • تصویر کاربر امیرسام دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.پسر من 5سالشه.3ماه پیش به خاطر یبوستی که چند سال هست پیدا کرده دکتر بردم.دکتر ازمایش و سونو نوشتن.داخل اذار خون بود.سونو هم تشخیص داد یک کلیه سرم کوچک شده و اصلا کار نمیکنه.کلیه راستش بزرگ شده و برگشت ادرار دارد.چطور میتونیم برگشت ادرار کلیه ای که کار میکنه رو درمان کنیم.خدا خیرتون بده جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 4 ماه پیش)

   به فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی اطفال مراجعه کنید

 • تصویر کاربر النا شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترمن یه دختر۶ساله دارم مشکل معده ورفلکس ازبچگی داشته ومورددرمان قرارگرفته ولی بایدتغذیشاخیلی کنترل کنم که بالانیاره والآن دوسه روزه میگه زیرشکم ودقیقازیرنافم دردمیکنه وهی میگیره هی ول میکنه گاهی شدیدترم هست دلیلش چیه آقای دکترممنون میشم پاسخ بدید؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام اولا سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام بدین و اگر دچار اسهال شد آزمایش مدفوع و کشت مدفوع و بررسی از جهت کرونا 

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر صبح عالی به خیر.شرمنده اقای دکتر پسر بچه 4.5 ماهمون طبق اظهار سونوگرافیست استاز در دو کلیه داشت که که الحمد لله یکیش پس از ختنه برطرف شده بدون هیچ دارو و درمانی .ولی یک سمت دیگش هوز وجود داره . که دکترش برای مرتبه دوم هم سونو نوشت و دید که باقی مونده و همچنین براش دوبار ازمایش ادرار نوشته بود که تو ازمایشهاش الحمدلله هیچی نبود(طبق گفته پزشکش هیچ عفونتی نداشت)ولی گفت که باید عکس رنگی بگیریم.خواستم ببینم که به نظر شما ممکنه اگه یکم صبر کنیم درست بشه و دیگه عکس رنگی لازم نباشه.(
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   به فلوشیپهای فوق تخصص ارولوژی اطفال مراجعه کنید 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر