دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

برگشت ادرار در نوزادان

 برگشت ادرار بیماری است که در آن ادرار از مثانه به کلیه ها برگشت داده میشود. مقدار این برگشت میتواند کم تا زیاد باشد. در این نوشتار به بررسی علل برگشت ادرار در نوزادان می پردازیم و راه های درمان این بیماری را بیان می کنیم.


علت برگشت ادرار 

 در حالت نرمال، به دلیل شکل و وضعیت حمایتی عضلات مثانه در محل اتصال حالب ها به مثانه، برگشت ادرار از مثانه به حالب ها رخ نداده و حالب ها و کلیه ها از فشار بالای داخل مثانه و از ادرار احتمالاً عفونی، مصون هستند.

بنا به دلایلی از جمله اشکال در شکل طبیعی محل اتصال حالب به مثانه یا ضعف عضلانی این قسمت از مثانه یا افزایش بیش از حد فشار داخل مثانه به دلیل مثانه عصبی یا انسداد خروجی مثانه یا … ممکن است ادرار از مثانه به درون حالب ها (و در موارد شدیدتر حتی تا کلیه ها) برگشت داده شود.

در دستگاه ادراری انسان ها، جایی که حالب ها وارد مثانه می شوند، یک دریچه وجود دارد. بعضی از کودکان به همراه مشکل دریچه ای متولد می شوند و در آن دریچه نمی تواند به درستی بسته شود، بنابراین ادرار به کلیه ها برگشت داده میشود.

دیگر مشکلات، که به آن ها بیماری های دفع می گویند، باعث مشکل در کنترل دفع ادرار می شوند و همچنین ممکن است سبب برگشت ادرار شوند. بعضی از این مشکلات با بزرگ شدن کودک شما از بین خواهند رفت.

برگشت ادرار چگونه تشخیص داده میشود؟ آیا علائمی دارد که والدین متوجه این مشکل شوند؟

معمولا برگشت ادرار در نوزادان بعد از آن تشخیص داده میشود که، شما کودک خود را به دلیل عفونت دستگاه ادراری به پزشک می برید. حدود ۵۰ درصد اطفال و ۳۰ درصد کودکان بزرگتر که عفونت دستگاه ادراری دارند، به برگشت ادرار نیز مبتلا هستند.

برگشت ادرار به کلیه میتواند سبب انتشار عفونت ادراری به کلیه شود، چیزی که میتواند باعث بیماری شدید کودک شما و آسیب به کلیه های او شود.

تب

علائم عفونت ادراری در کودکان

 •  کودک شما بیشتر از همیشه به دستشویی می رود.
 • میگوید در هنگام ادرار کردن، احساس دارد.
 • میگوید دل من درد می کند.
 • کودک شما ممکن است تب کند.

آیا می دانید علت سوزش ادرار در رنان و مردان چیست؟ آیا با روش های درمان سوزش ادرار یا دیزوری آشنا هستید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر می توتانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان سوزش ادرار

در صورت بروز این علائم، کودک خود را پیش پزشک ببرید. پزشک برای تشخیص بهتر و اینکه ببیند آیا کودک شما دچار عفونت شده است یا خیر، از او نمونه ادرار برای کشت می گیرد.

درمان برگشت ادرار در نوزادان

حدود نیمی از موارد برگشت ادرار در نوزادان ، بدون نیاز به جراحی، فقط با درمان دارویی و انتظار، درمان می شوند. به ویژه در کودکان کم سنی که علت برگشت ادرار در آنها، ضعف خفیف عضلات مثانه در محل اتصال سوراخ های حالب بوده است.

یرگشت ادرار میتواند با جراحی تصحیح شود. با این حال، بیشتر کودکان با بزرگ شدن، بهتر می شوند. به همین دلیل ممکن است پزشک برای درمان کودک شما از آنتی بیوتیک استفاده کند تا از ابتلای او به عفونت جلوگیری کند. فقط یک کودک از هر ده کودک با استفاده از آنتی بیوتیک به عفونت مبتلا می شود.

پزشک باید دیگر علل ممکنه برای برگشت ادرار، مانند بیماری های دفع، بیماری ای که معمولا سبب از دست دادن کنترل ادرار میشود را، ارزیابی کند. بعضی از بیمارستان های اطفال، برنامه های تمرینی برای کمک به بهبود کنترل ادرار کودکان دارند.

آیا کودکانی که برگشت ادرار دارند، میتوانند در آینده به مشکلات دیگری مبتلا شوند؟

با یک بار درمان برگشت ادرار، خیلی نادر است که کودک در آینده دوباره به آن مبتلا شود. هرچند اگر کلیه آسیب دیده باشد، ممکن است در آینده فشار خون بالا گریبانگیر فرد شود. خطر فشار خون بالا در صورت آسیب به یک کلیه ۱۰ درصد، و در صورت آسیب به دو کلیه ۲۰ درصد می باشد.

نوزاد

بیشتر کودکان در اثر برگشت ادرار آسیب جدی کلیه نخواهند داشت، اما این موضوع در بعضی از آن ها امکان پذیر است. افراد معدودی در آینده دچار نارسایی کلیه خواهند شد.

آیا تحقیقاتی برای پیشگیری و درمان بهتر، در زمینه ی برگشت ادرار در نوزادان انجام گرفته است؟

بله. محققان به دنبال یک راه آسان تر برای مقابله با برگشت ادرار هستند. در آینده، ممکن است جراحی سرپایی و بدون ایجاد برش برای درمان در دسترس باشد.

آیا چیز دیگری هست که باید والدین در مورد رفلاکس ادراری در کودکان بدانند؟

بله. اگر کودک شما تب داشت، از درد زیر ناف شکایت می کرد، در هنگام ادرار کردن درد داشت، بیشتر از حالت طبیعی به توالت می رفت، ممکن است که او دچار عفونت دستگاه ادراری شده باشد.

در این صورت شما باید کودک خود را هر چه سریعتر به پزشک ببرید. همچنین معمولا یک کشت ادرار باید انجام شود و بیشتر پزشکان یک عکس اشعه ایکس برای پیدا کردن برگشت ادرار درخواست خواهند کرد.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

0
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربررحیم یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر.پسرمن رفلاکس ادرار داره تو رادیولوژی کلیه سمت چپ گریدچهار.سمت راست گرید دو نشون داد.اسکن کلیه که گرفتیم دکترش گف پنج درصد آسیب دیده گف بزرگتر بشه خوب مبشه.بعد چند ماه دوباره اسکن گرفتیم یکم از قبلم بهتر شده بود.الان هجده ماهشه.تا الان هر آزمایش ادرار گرفتیم همه خوب بوده عفونت نداشته.به نظر شما خوب میشه یا بابد جراحی بشه.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   به فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی اطفال مراجعه کنید

 • تصویر کاربرحکمت یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام عرض خسته نباشیدپسرمادربدوتولددچارمنگوسل شده وبعددوروزدربیمارستان طب اطفال جراحی گردیدوالان دچارعفونت ادارمیباشد،آیابه مثانه وکلیه حین عمل اسیب واردشده؟احتمال داردنوزادمن بعدازکیست جهت دفع اداراستفاده بکند؟درکل تشخیص وراهکارشماچیست؟ممنون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 4 هفته پیش)

   به فوق تخصص ارولوژی اطفال مراجعه کنید

 • تصویر کاربرطناز یکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دختر من ۵ سالشه از دو سالگی واژنش بوی خیلی بدی میداده که لباس زیرش بو میگیره.ترشحاتی خیلی کمی بعضی اوقات میبینم.واژن اکثر اوقات التهاب داره وقرمزه .چندین بار به دکتر مراجع کردم متاسفانه نتیجه نداشته.عکس رنگی گرفتم تا ۶ ماه ماهی یکبار ازمایش ادرار داده مشکلی نداشت. شربت کرتویماکسازول استفاده کرده ی۷ دوره ۳ ماهه.اما از بس خورده معدش درد گرفته بود. البته گهگاهی یبوست داره .به این معنی که دفع داره اما خیلی سفته واینکه خیلی بزرگ وقطر مدفوع زیاده .سبزیجات ومیوه جات مصرف روزانه اش هست.بد غذا هم نیست .اب خیلی خوب میخوره.الان شما بفرمایید دلیل این بوی خیلی بد والتهاب چیه لطفا.خیلی نگرانم
  پیشاپیش از شما بابت صبوری وپاسخگوی کمال تشکر دارم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۳۰ تیر ۹۸( 4 هفته پیش)

   با فوق تخصص عفونی اطفال مشورت کنید

 • تصویر کاربرپریسا شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وخسته نباشین...یک پسر4/5دارم که اخیرا درسونو متوجه ی ورم خفیف هردوکلیه شدم...قبلا هم بارها دل دردداشت که پزشک اطفال انگل تشخیص دادن...تب نداره ودفع ادرارش معمولیه.سوالم اینه که این مسئله میتونه خطرناک باشه؟ البته میدونم پزشک متخصص باید ببرمش.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۲۹ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   به فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی اطفال مراجعه کنید

 • تصویر کاربرفرزانه شنبه ۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام پسر من دو سالشه یک هفته میشه مدام دست ب آلتش میزنه و از طرفی خیلی کم ادرار می کنه روزی نهایت 5 بار اونم ب اسرار من آیا این نشونه ای از بیماریه یا نه؟؟؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت

 • تصویر کاربرمهدیس شنبه ۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،دخترم ۹/۵ساله است ومتأسفانه بدلیل عفونت یکی از کلیه هاشو از دست داده وخیلی دیرمتوجه شدیم.کلیه دیگه هم دچاربرگشت ادراره ودکتر براش فولیک اسید تجویز کرده که روزی یکی مصرف میکنه خواستم نظرتون رو بدونم.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام تحت نظر فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی اطفال باشند

 • تصویر کاربرهیراد سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام استاز در سیستم کلیه چپ وقطر اندامی خلفی لگنچه کلیه چپ 5mmمیباشد لطفا راهنمایی کنید نوزاد سه ماهه
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام به فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی اطفال مراجعه کنید

 • تصویر کاربرمرضیه دوشنبه ۳ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  برای دختر هفت سالهٔ من در یازده ماهگی برگشت ادرار تشخیص داده شد و تحت درمان دارویی قرار گرفت و همان موقع پزشک به ما درمورد احتمال ابتلای فرزندان بعدی هشدار داد. چهار سال بعد پسرم به دنیا آمد؛ در سونوگرافی دوران بارداری عارضه‌ای مشاهده نشد. پس از تولد در شش ماهگی هم سونو انجام دادیم و در آن هم همه چیز طبیعی گزارش شد. باتوجه به این دو اقدام تشخیصی و این‌که پسرم هیچ‌یک از علائم برگشت ادرار را نداشت، خیال ما آسوده بود تا اینکه ماه گذشته به درخواست خودمان vcug انجام دادیم و متأسفانه برگشت ادرار با گرید چهار و پنج مشخص شد... اسکن هم آسیب به یکی از کلیه‌ها را نشان داد. سه سٶال دارم: اول اینکه با توجه به سابقهٔ این مشکل در خانواده و اطلاع پزشک از آن، صِرف مشهود نبودن علائم بالینی مرتبط با برگشت ادرار، دلیل کافی برای تصمیم پزشک ایجاد کرده است یا ایشان در هر حال باید اقدام تشخیصی دقیقی را از ابتدا تجویز می‌کردند؟ دوم اینکه آیا این مسئله تأثیری بر رشد پسرم داشته یا خیر و سٶال سوم اینکه آیا برای فرزند اولم که حالا دختری هفت ساله است و برگشت ادرار با گرید یک و سه داشت و در سونوگرافی سالیانه مشکل مشهودی نداشته نیاز به عکس رنگی یا اقدام دیگری هست یا خیر؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۳ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام به فلوشیپ فوق تخصصی ارولوژی اطفال مراجعه کنید

 • تصویر کاربرسحرحسنی شنبه ۱۱ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام در سونوگرافی فرزند ۵۰ روزه ام نوشته شده اتساع در سیستم پیلوکاسیل کلیه چپ رویت شد که دیامتر قدامی خلفی لگنچه آن ۹ میلیمتر میباشد با ضخامت پارانشیمال ۱۰ میلیمتر و تصویر چند میکرو لیتیازیس با دیامتر مجموع ۵ میلیمتر در کالیس تحتانی کلیه چپ مشاهده گردید .
  این ها به چه معنی هست
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۱۱ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام دختره یا پسر؟

 • تصویر کاربربهار چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  میخواستم بپرسم برای کودکان 1ساله راه تشخبص برگشت ادرار چگونه است؟
  ممنون
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 3 ماه پیش)

   با سلام عکس رادیولوژی vcug

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر