مراقبت بعد از عمل PCNL در خانه

عمل PCNL بیشتر در مورد درمان سنگ های کلیه بزرگ‌ تر از ۲ سانتی متر به کار می‌رود. در این روش شکافی به اندازه ۱ سانتی متر  برای عمل ایجاد می‌شود. سوند موقت به نام نفروستومی nephrostomy برای خارج کردن ادرار از کلیه و سوند پیشابی urethral برای تخلیه مثانه به بیمار متصل می‌شوند. پیش از مرخص شدن از بیمارستان، این سوند ها از بیمار جدا می‌ گردند. پس از عمل به مدت یک هفته، ادرار ممکن است همراه با خون باشد و باید مراقب بود که این وضعیت تشدید نگردد.

تصویربرداری از سنگ خارج شده به منظور ارزیابی آن بلافاصله پس از عمل انجام می‌شود. مدت بستری نیز حدود ۲ الی ۴ روز است. پیلوسکوپی و لیزر نیز برای پاکسازی کامل کلیه، یک روز پس از عمل انجام می‌شوند. پس از عمل باید تا چند هفته از کارهای سنگین پرهیز کرد. مصرف داروهای آنتی‌ بیوتیک به مدت ۵ روز برای پیشگیری از عفونت محل زخم، که توسط پزشک تجویز می‌شود، امری ضروری است. در صورت تب و لرز و ادرار خونی شدید، باید به پزشک مراجعه کرد.

در این مقاله به بررسی عمل PCNL می پردازیم.


مزایای استفاده از عمل PCNL

یکی از مزایای استفاده از این روش، درمان سنگ کلیه های بزرگ و پیچیده است. سنگ هایی که در گذشته جهت درمان آنها نیاز به عمل جراحی و بستری شدن در بیمارستان به مدت طولانی بود. مدت بستری اکنون ۲ الی ۴ روز است که نسبت به روش های قدیمی عمل جراحی باز، بسیار کمتر است.

معایب عمل PCNL

این روش در مقایسه با روش های جراحی قدیمی، در درمان سنگ های بزرگ مؤثرتر است و معایبی ندارد. علاوه بر این، تجهیزات پیشرفته این روش مستلزم دانش و تخصص است که موجب ایمنی عمل می‌شود.

عمل pcnl

پیش از عمل PCNL

پزشک برای آگاهی از جزییات سنگ کلیه به تصاویری از کلیه نیازمند است. به این طریق پزشک می‌تواند محل دقیق سنگ کلیه و راه های ممکن برای دسترسی به آن را بررسی کند و در نهایت بهترین نقطه را انتخاب کند.

از آنجا که این روش تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود، لذا باید تا ۶ ساعت قبل از عمل، از خوردن و آشامیدن پرهیز کرد. به جز داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، وارفارین و داروهای ضدعفونی کننده غیراستروئیدی که باید ۷ الی ۱۰ روز پیش از عمل از مصرف آن خودداری کرد، مصرف داروهای دیگر بلامانع است. در این مورد نیز پزشک با توجه به شرایط بیمار، توصیه های لازم را به وی متذکر می‌شود.

انجام آزمایش ادرار MSU پیش از عمل، به منظور اطمینان از استریل بودن ادرار، امری ضروری است. علاوه بر این آزمایش های دیگری مانند آزمایش خون و بررسی عملکرد کلیه ها، در زمان مراجعه به پزشک انجام می‌شوند.

ویدئو عمل PCNL و خارج کردن سنگ کلیه

 

عوارض عمل PCNL

در صورتی که عمل توسط اورولوژیست و با دقت انجام شود، این روش عوارض چندانی ندارد. عوارض خاص از قبیل عفونت، خونریزی بیش از حد و آسیب به اندام های مجاور مانند کبد، ریه و دیافراگم بسیار نادر است.

عمل pcnl

حین عمل PCNL

این عمل تحت بیهوشی کامل انجام شده و حدود ۲ الی ۳ ساعت زمان می‌برد. همچنین این عمل توسط تیم پزشکی انجام شده و مستلزم همکاری میان جراح، متخصص بیهوشی و پرتونگار و دیگر اعضای تیم پزشکی است.

تصاویر گرفته شده توسط اشعه ایکس، برای هدایت لوله به داخل کلیه بسیار مؤثر است. دوربین، رشته های لیزر و دیگر تجهیزات دسترسی به سنگ کلیه نیز، از طریق همین لوله به داخل بدن می روند. سوند در پایان عمل، از بیمار جدا نمی‌شود.

مراقبت های بعد از عمل PCNL

کنترل درد: وجود درد خفیف در محل لوله نفروستومی، ممکن است به داروی مسکن نیاز داشته باشد، با این حال، به بیماران توصیه می شود که برای جلوگیری از یبوست و آرام بخشی بیش از حد، که ممکن است در نتیجه مصرف داروهای مسکن ایجاد شود، در اسرع وقت به استفاده از تایلنول با درجه بالا روی آورند.

دوش گرفتن: دوش گرفتن با لوله نفروستومی، مجاز است. اما باید بلافاصله بعد از دوش گرفتن، محل قرارگیری لوله خشک شود.  مادامی که از لوله نفروستومی استفاده می نمایید، باید از حمام کردن در وان یا جکوزی، خودداری کنید.

فعالیت: توصیه می شود برای کاهش خطر تشکیل لخته های خون در پاها، که به آن ترومبوز ورید عمقی گفته می شود، به پیاده روی روزانه بروید. از نشستن یا خوابیدن طولانی مدت باید خودداری شود. می توانید از پله ها بالا بروید، اما باید این کار را به آرامی انجام دهید. حداقل تا ۱-۲ هفته پس از جراحی، و بلافاصله پس از مصرف مسکن های نارکوتیک، نباید رانندگی کنید. پس از این زمان، مجددا می توانید فعالیت خود را، تا حد تحمل، از سر بگیرید. همچنین انتظار می رود که حدود ۱-۲ هفته پس از جراحی یا طبق دستور پزشک، به کار خود برگردید.

بیشتر بخوانید

متخصص اورولوژی می گوید اگر بر روی دستگاه تناسلی خود ضایعه گوشتی و یا خال مشاهده کردید هرگز به راحتی از آن چشم پوشی نکنید. آیا می دانید زگیل تناسلی چیست؟علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟ آیا با روش های انتقال زگیل تناسلی در مردان آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

مراقبت از محل نفروستومی: مراقبت از لوله نفروستومی، برای اطمینان از بهبودی مناسب کلیه ضروری است. مهم است که ادرار آزادانه بتواند از طریق لوله به درون کیسه تخلیه، که باید همیشه در زیر سطح کلیه شما باشد، جریان یابد. اطراف محل قرارگیری لوله نفروستومی را هر روز هنگام دوش گرفتن، با آب و صابون ملایم بشویید. پس از دوش گرفتن محل را خشک کرده و با استفاده از اپلیکاتور نوک پنبه ای، مستقیماً اطراف آن را با پراکسید هیدروژن تمیز کنید. بعد از تمیز کردن محل، یک گاز تمیز روی آن قرار دهید. انسداد جریان ادرار از لوله، ممکن است منجر به انسداد کلیه، و افزایش درد و عفونت گردد. بلافاصله لوله نفروستومی خود را، به جهت وجود هرگونه پیچ خوردگی، انقباض و قرارگیری در وضعت نامناسب بررسی نمایید. در صورت تغییر شدت درد، تب، لرز، وجود چرک در اطراف لوله، عدم تخلیه لوله یا نشت کاتتر در اطراف آن باید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

پیگیری برای برداشتن استنت: استنت حالب، به طور کلی طی ۱-۲ هفته پس از جراحی برداشته می شود و این زمان توسط جراح تعیین می گردد. هنگامی که استنت در جای خود قرار گرفت، ممکن است کمی احساس قرارگرفتن چیزی در پهلو و دفع ادرار داشته باشید؛ که به خاطر وجود استنت، طبیعی ست. این علائم، غالباً با گذشت زمان و سازگار شدن بدن با استنت موجود در آن، بهبود می یابند. استنت از طریق سیستوسکوپی برداشته می شود و به این صورت که جراح یک تلسکوپ انعطاف پذیر کوچک را در مجرای ادرار قرار می دهد تا بتواند بخش انتهایی استنت را که در مثانه قرار دارد، ببیند. این کار به طور کلی کمتر از چند دقیقه طول می کشد.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ناهید جمعه ۸ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر برادرم همین عمل pcnl رو انجام داده الان سه روزه از لوله هنوز اب خون میاد . ایا این طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۸ مرداد ۰( 1 ماه پیش)

   بله طبیعیه 

 • تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۳ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من عمل بسته کلیه داشتم چهارسنگ ازکلیه خارج شد بعد از سه روز ادرار کاملا لخته شده وهرچی میخورم بالا میارم ...این عادیه یا بعدا مراجعه کنم به پزشک ...
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۳ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سریعا مراجعه به جراح اتان

 • تصویر کاربر ستار جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام ۸ روز پیش کلیه چپم رو pcnl کردم امروز ادرار خونی دارم مشکلی داره؟ چی کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)

   به جراح خودتان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر قاسمی چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام
  من مادر عمل نفرستمی انجام داده و الان دوروز است که مرخص شده حالا در لوله نفرستمی خون میاید این یعنی چه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)

   باید شستشو داده بشه

 • تصویر کاربر سروش چهارشنبه ۹ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام علیکم ببخشید پدر من به دلیل داشتن سرطان بد خیم پروستات ، و مسدود شدن راه دفع ادرار مجبور شده عمل هر دو کلیه رو انجام بده اگه ممکنه بگید این عمل تا چند وقت قابل استفاده هست برای دفع ادرار ، و چه موقع باید لوله نفروستومیبشه ، چون ایشان کامل راخ دفع اپرارشون بنفروستومنفروستومیراخاپرارشونمقابل درمان نیست؟ممنونم از پاسخگویتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۹ تیر ۰( 2 ماه پیش)

   من متوجه نشدم نفروستومی شدن یا نشدن ؟ 

 • تصویر کاربر سروش چهارشنبه ۹ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام علیکم ببخشید پدر من به دلیل داشتن سرطان بد خیم پروستات ، و مسدود شدن راه دفع ادرار مجبور شده عمل هر دو کلیه رو انجام بده اگه ممکنه بگید این عمل تا چند وقت قابل استفاده هست برای دفع ادرار ، و چه موقع باید لوله نفروستومیبشه ، چون ایشان کامل راخ دفع اپرارشون بنفروستومنفروستومیراخاپرارشونمقابل درمان نیست؟ممنونم از پاسخگویتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۹ تیر ۰( 2 ماه پیش)

   من متوجه نشدم نفروستومی شدن یا نشدن ؟ 

 • تصویر کاربر Mohammad چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید یه بیمار ۴۲ ساله با داشتن دو سنگ ۷/۱ و ۵/۴ میلی متر ولی هیچ گونه دردی نداره ایا میشه با روش PCNL سنگ هارو خارج کرد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 3 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده در کلیه راست کالیس فوقانی یه سنگ ۱.۷ میلی دارم یک بار سنگ شکن کردم جواب نداده قبلا بر اثر تصادف سابقه جراحی در اثر پارگی مجرای پروستات داشتم .
  و ضمنا که در ازمایشات کشت ادرار مشخص شد که عفونت ادراری هم دارم که به هیچ آنتی بیوتیکی جواب نمیده و
  این سنگ را دوساله من فهمیدم دارم خیلی کم درد میکنه و اذیت کننده نیست آیا نظر شما با این اوصاف به جراحی هست و بودن سنگ در کلیه مجرب به آسیب میشه یا نه خواهشمندم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده در کلیه راست کالیس فوقانی یه سنگ ۱.۷ میلی دارم یک بار سنگ شکن کردم جواب نداده قبلا بر اثر تصادف سابقه جراحی در اثر پارگی مجرای پروستات داشتم .
  و ضمنا که در ازمایشات کشت ادرار مشخص شد که عفونت ادراری هم دارم که به هیچ آنتی بیوتیکی جواب نمیده و
  این سنگ را دوساله من فهمیدم دارم خیلی کم درد میکنه و اذیت کننده نیست آیا نظر شما با این اوصاف به جراحی هست و بودن سنگ در کلیه مجرب به آسیب میشه یا نه من عکس رابه پیوست ارسال میکنم خواهشمندم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)

   RIRS انجام بده

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده در کلیه راست کالیس فوقانی یه سنگ ۱.۷ میلی دارم یک بار سنگ شکن کردم جواب نداده قبلا بر اثر تصادف سابقه جراحی در اثر پارگی مجرای پروستات داشتم .
  و ضمنا که در ازمایشات کشت ادرار مشخص شد که عفونت ادراری هم دارم که به هیچ آنتی بیوتیکی جواب نمیده و
  این سنگ را دوساله من فهمیدم دارم خیلی کم درد میکنه و اذیت کننده نیست آیا نظر شما با این اوصاف به جراحی هست و بودن سنگ در کلیه مجرب به آسیب میشه یا نه من عکس رابه پیوست ارسال میکنم خواهشمندم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)

   عکسی ارسال نشده 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر