آسیب دیدن کلیه ها از فشار خون بالا

چگونه فشار خون بالا می تواند عامل آسیب دیدگی و نارسایی کلیه ها باشد؟ چگونه می توان از بیماری های کلیوی ناشی از فشار خون بالا پیشگیری کرد؟ در این مقاله در این مورد خواهیم خواند.

فشار خون بالا چیست؟

به شدت برخورد خون با دیواره های رگ، فشار خون گفته می شود. حال فشار خون بالا به شرایطی گفته می شود که شدت برخورد خون با دیواره ی رگ ها زیاد شود. وقتی رگ های خونی دچار گرفتگی می شوند، سفت می شوند.

فشار خون

بدین ترتیب فضای کافی برای عبور خون نیست و درواقع مایعات داخل رگ های خونی بیش از حد می شوند؛ تا اندازه‌ای که رگ تحمل آن را ندارد. در این شرایط به اصطلاح می گوییم فرد فشار خون گرفته یا فشار خونش بالا رفته‌است.

کلیه و وظایف آن

کلیه ها دو اندام لوبیا شکل و به اندازه یک مشت دست هستند که هر کدام از آن ها در زیر استخوان دنده و به صورت قرینه در دو طرف ستون فقرات قرار دارند. کلیه ها روزانه بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ کواتر از خون را تصفیه می کنند تا بتوانند حدود ۱ تا ۱۰ کواتر ادرار (که از ضایعات و مایعات اضافه تشکیل شده‌است) را تولید کند.

کلیه و وظایف آن

تاثیر فشار خون بالا بر کلیه چیست؟

فشار خون بالا به رگ های خونی موجود در کلیه ها آسیب می زند و توانایی آن ها را کاهش می دهد. وقتی فشار جریان خون زیاد باشد، رگ ها کمی کشیده می شوند تا خون بتواند راحت تر از آن ها عبور کند. درنتیجه، این کشش به رگ های خونی بدن (از جمله رگ های خونی کلیه) صدمه می زند و آن ها را ضعیف می کند.

آسیب دیدگی رگ های کلیه بخاطر فشار خون

اگر رگ های کلیه آسیب ببینند، کلیه دیگر نمی تواند ضایعات و مایعات اضافه را از بدن خارج کند. درنتیجه این مایعات داخل خون می مانند و به دلیل زیاد بودن حجم مایعات داخل خون، فشار خون از قبل هم بیشتر می شود.

این مسئله بدن را وارد چرخه‌ای خطرناک می کند؛ هرچه فشار خون بیشتر شود تصفیه خون کمتر و درنتیجه فشار دوباره بیشتر و بیشتر می شود.

در آمریکا، فشار خون بالا، بعد از دیابت دومین دلیل نارسایی کلیه به حساب می آید. به علاوه، میزان ابتلا به فشار خون از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ حدود ۷/۷ درصد افزایش یافته‌است.

علائم فشار خون بالا و نارسایی کلیه

بیشتر افرادی که فشار خون دارند، هیچ علائمی از خودشان نشان نمی دهند. فقط در موارد نادر فشار خون بالا ممکن است کمی باعث سردرد شود.

بیماری های کلیوی هم در مراحل اولیه علائمی از خودشان نشان نمی دهند. زمانی که این بیماری کمی پیشرفت کند، شخص ممکن است دچار نوعی تورم به نام ادیما یا دراپسی شود.

وقتی کلیه ها نتوانند مایعات و نمک اضافه را از بدن دفع کنند، این مایعات در فضای زیر پوست (یا مایعات میان‌بافتی موجود در پلاسما) تجمع می کنند و باعث ورم کردن پا، قوزک پا و گاهی نیز ورم کردن دست و صورت می شوند. از علائم دیگر نارسایی کلیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کم شدن اشتها
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • احساس بیحالی یا خستگی
 • نداشتن تمرکز حواس
 • مشکل در خوابیدن
 • افزایش یا کاهش ادرار
 • بیحسی یا خارش پوست
 • خشکی پوست
 • سردرد
 • کاهش وزن
 • تیره شدن رنگ پوست
 • گرفتگی و درد عضلات
 • کوتاه بودن نفس ها
 • درد قفسه سینه

سردرد ناشی از درد کلیه

تشخیص بیماری کلیوی و فشار خون بالا

پزشک برای اینکه بتواند تشخیص دهید فشار خون دارید یا نه، باید طی چنیدن جلسه و با چند تست، فشار خون شما را اندازه بگیرد. فشار خون سیستولیک باید همیشه بیش از ۱۴۰ و فشار خون دیاستولیک باید همیشه بالای ۹۰ باشد. پزشک یا پرستار فشار خون را معمولا با فشارسنج اندازه می گیرند.

بیماری کلیه هم با تست خون و تست ادرار مشخص می شود که در ادامه درباره هر کدام توضیح می دهیم.

تست ادرار تشخیص بیماری کلیوی

تست نوارکاغذی برای تشخیص آلبومین: با این تست می توان تشخیص داد که آلبومین در خون وجود دارد یا خیر.

نسبت کراتینین ادرار به آلبومین: پزشک میزان این دو ماده را اندازه‌گیری می کند تا بداند نسبت کراتینین به آلبومین ادرار چقدر است.

تست خون برای بیماری کلیه

در تست خون پزشک مقداری از خون بیمار را برای نمونه می گیرد و آن را برای آزمایش و بررسی به آزمایشگاه می فرستد.

آزمایش زود هنگام کلیه می تواند نجات بخش باشد

اگر بیماری کلیه را زود تشخیص دهید می تواند آن را درمان کرده و از بروز بیماری ها و مشکلات جدی دیگر جلوگیری کنید. بنابراین به محض اینکه خودتان یا پزشکتان کمی به وجود این بیماری مظنون شدید، سریع تست های بالا را انجام دهید.

جلوگیری از نارسایی کلیه

بهترین راه برای کند کردن یا جلوگیری از بیماری کلیه (که درنتیجه فشار خون بالا اتفاق می افتد) این است که فشار خونمان را کنترل کنیم. برای این کار هم باید دارو مصرف کنیم و هم باید در سبک زندگی‌مان تغییراتی ایجاد کنیم. بعضی از این تغییرات به شرح زیراند:

 • خوردن غذاهای سالم
 • فعالیت فیزیکی
 • ثابت ماندن روی وزن ایده‌آل
 • ترک یا عدم استعمال سیگار
 • کنترل استرس

فعالیت برای درمان نارسایی کلیه

فرقی نمی کند دلیل اصلی ابتلا به بیماری کلیه چه باشد، در هر صورت فشار خون می تواند وضعیت این بیماری را وخیم تر کند و آسیب بیشتری به کلیه بزند. افرادی که نارسایی کلیه دارند باید فشار خونشان را کمتر از ۹۰/۱۴۰ نگه دارند.

جلوگیری از نارسایی کلیه بر  اثر فشار خون

داروهایی که فشار خون را کنترل می کنند، می توانند جلوی پیشرفت بیماری کلیه را هم بگیرند. ACE (بازدارنده آنزیم مبدل آنژیوتانسین) و ARB (مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین) دو تا از موثرترین داروهای کاهش فشار که در جلوگیری از پیشرفت بیماری کلیه هم نقش مهمی دارند.

بیشتر افراد برای کنترل نارسایی کلیه به چندین دارو احتیاج دارند. به همین خاطر، پزشک برایشان دیورتیک یا ادرارآور تجویز می کند. داروی  ادرارآور دارویی است که به کلیه ها کمک می کند تا مایعات اضافه خون را از بدن خارج کنند.

بعضی از افراد علاوه بر این به نوعی بتا بلوکر (مسدودکننده گیرنده آدرنرژیک بتا)، کلسیم بولکر (مسدودکننده کانال کلسیم) و داروهای دیگر فشار خون هم نیاز دارند.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی جمعه ۳ دی ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام من مادرزاد یه کلیه دارم دفع پروتیین داشتم که بامراجه به پزشک بهتر شدم ولی به خاطر استرس بالای شغلی یک هفته است فشارم حدود۱۵ روی ۱۰ هست لوزارتان۲۵ میخورم فایده ای نداشته اجبارا کاپتوپیریل زیر زبانی گذاشتم اومد پایین ولی مجدد بالا رفته چه پیشنهادی می دید؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 1 ماه پیش)

   فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کتید 

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین آقای دکتر من هرزگاهی سردرد بادرد چشم وفکم همراه با طرف چپ کلیم میشود که امروز فشا رمم ۹۴و۱۳۵بود حدو ۳ماه قبل هم تست ورزش واکو گرفتم گفتن هیچیت نیست ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   یه فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کن 

 • تصویر کاربر سامان یکشنبه ۲۳ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام برادرم ۱۴سالش هست وتا حالا دکتر نبردیمش درکودکی یه بیماری پوستی که لکه قهوه ای رو دست وپاش مینداخت الان ک بردیمش تا چکاب بشه ازمایشاتش کبدش چربه و تو ادارش خون دیده شده عفونت نداره و فشار خونشم همیشه ۱۵۰تا۹۵هستش الان همه ی خانواده نگرانش هستیم میخاستم ببینم مشکلش چیه ایا کلیه هاش مشکل داره درضمن اضافه وزن داره ۱۰۰کیلو وزنشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۳ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی اطفال مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر من۴۰سال سن دارم. فشار خونم یهویی میره بالا چندین بار سنگ شکن کلیه هم انجام دادم هر چه اکو و تست ورزش هم میدم میگن خوبه.برو دکتر کلیه مراجعه کن.کراتین کلیه هم ۱ هست خواهشا من رو از این فشار نجات بده.ممنونم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر Mahan- چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خوب هستید ، یه سوال داشتم مادرم من خیلی وقته که فشار خون داره و از دارو های (لوزارتان - تدافارم۲۵ و متورال ۵۰ ) استفاده میکنه اما بعضی وقت ها فشارش دوباره بالا میره و ۲۰ رو ۱۰ میرسه و الان هم ۲ شبه که از بیخوابی خوب نخوابیده میخواستم ببینم شما چه توصیه ایی برای بنده دارید این داروها تاثیر دارن یاخیر واینکه مادرم برای اینکه فشار خونش نورمال بشه باید چکاریو انجام بده؟ ممنون میشم بگید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   به فوق تخصص. نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر فرشید شنبه ۱۳ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  بنده ۴۱ سال هستم ،فشار خون بالا دارم ۱۸ رو ۹ یا ۱۰،،،قرض والزومیکس ۵،،،۱۶۰ هر ۱۲ساعت میخورم ،کبد گرد یک. کلیه چپ سنگ۳ میلی و راست سنگ ریزه داره داره،مثانه و پرستات نرمال. ولی کلیه هام بیشتر چپ درد میکنه قلب اکو دادم خوبه قرص فورزماید ۴۰ نوشته که بعد صبحانه بخورم ولی من نصف صبح و نصف شب میخورم، لطفا راهنمایی بفرمائید، کجا برم،چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۳ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  میخواستم بدونم فشار خون در دراز مدت به کلیه آسیب میزنه یا در کوتاه مدت؟
  مثلا اگر یه هفته بنا به دلایلی فشار خون بالا باشه به کلیه آسیب میرسه؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر الی پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر مادرمن76سالشه. یهو حالش بد شد بردیمش دکتر. بعد آزمایش داد گفتن چربی وقند بالایی داره. اوضاع کلیه اش هم خوب نیست. الان یه هفته اس ک شکمشم کارنکرده. آقای دکتر چیکار کنیم، تو وقرآن یه راهی نشونم بدین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۴ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   بنده جراح کلیه (ارولوژی)هستم به فوق تخصص داخلی کلیه (نفرولوژی ) مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر 22 سالم هست پس از یه دوره چند ماهه استرس و اضطراب شدید احساس سر درد دائم دارم و احساس می کنم رنگ ادرارم تغییر کرده به زرد پر رنگ و همراه باکاهش فشار ادرار و فشار خونم هم ثابت نیست و بالا و پایین میشه اما بیشتر 145 رو 9 هست و بالا تر هم میره تا 16 یا 17 اما چند لحظه بعدش دوباره چک می کنم میاد پایین تا 12 یا 13 به طور کلی نوسان فشار خون دارم نوار قلب هم نرمال بود اما سدیم خونم 136 بود یه واحد بالا هست ازمایش خون هم انجام دادم مشکلی نبود و مقدار tsh هم5/44 بود نیاز به چه اقدامی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   برای فشار خون به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید برای کاهش فشار ادرار هم مراجعه حضوری داشته باشین 

 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۵ سالمه گرفتگی رگ داشتم و فشار بالا.دربیمارستان شهیدرجایی تهران بالن گذاشتم رگ باز شد.و من بازم فشارم ۱۵ هست و پاهام و بعضی وقتادستام درد میکنن و ورم پا دارم دکترم گفته فشارخون بالا براثر بیماری قبلی بر روی کلیه ها....خاستم نظر شمارو هم بدونم ممنون میشم از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۷ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید بنده ارولوژیست هستم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر