آسیب دیدن کلیه ها از فشار خون بالا

چگونه فشار خون بالا می تواند عامل آسیب دیدگی و نارسایی کلیه ها باشد؟ چگونه می توان از بیماری های کلیوی ناشی از فشار خون بالا پیشگیری کرد؟ در این مقاله در این مورد خواهیم خواند.

فشار خون بالا چیست؟

به شدت برخورد خون با دیواره های رگ، فشار خون گفته می شود. حال فشار خون بالا به شرایطی گفته می شود که شدت برخورد خون با دیواره ی رگ ها زیاد شود. وقتی رگ های خونی دچار گرفتگی می شوند، سفت می شوند.

فشار خون

بدین ترتیب فضای کافی برای عبور خون نیست و درواقع مایعات داخل رگ های خونی بیش از حد می شوند؛ تا اندازه‌ای که رگ تحمل آن را ندارد. در این شرایط به اصطلاح می گوییم فرد فشار خون گرفته یا فشار خونش بالا رفته‌است.

کلیه و وظایف آن

کلیه ها دو اندام لوبیا شکل و به اندازه یک مشت دست هستند که هر کدام از آن ها در زیر استخوان دنده و به صورت قرینه در دو طرف ستون فقرات قرار دارند. کلیه ها روزانه بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ کواتر از خون را تصفیه می کنند تا بتوانند حدود ۱ تا ۱۰ کواتر ادرار (که از ضایعات و مایعات اضافه تشکیل شده‌است) را تولید کند.

کلیه و وظایف آن

تاثیر فشار خون بالا بر کلیه چیست؟

فشار خون بالا به رگ های خونی موجود در کلیه ها آسیب می زند و توانایی آن ها را کاهش می دهد. وقتی فشار جریان خون زیاد باشد، رگ ها کمی کشیده می شوند تا خون بتواند راحت تر از آن ها عبور کند. درنتیجه، این کشش به رگ های خونی بدن (از جمله رگ های خونی کلیه) صدمه می زند و آن ها را ضعیف می کند.

آسیب دیدگی رگ های کلیه بخاطر فشار خون

اگر رگ های کلیه آسیب ببینند، کلیه دیگر نمی تواند ضایعات و مایعات اضافه را از بدن خارج کند. درنتیجه این مایعات داخل خون می مانند و به دلیل زیاد بودن حجم مایعات داخل خون، فشار خون از قبل هم بیشتر می شود.

این مسئله بدن را وارد چرخه‌ای خطرناک می کند؛ هرچه فشار خون بیشتر شود تصفیه خون کمتر و درنتیجه فشار دوباره بیشتر و بیشتر می شود.

در آمریکا، فشار خون بالا، بعد از دیابت دومین دلیل نارسایی کلیه به حساب می آید. به علاوه، میزان ابتلا به فشار خون از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ حدود ۷/۷ درصد افزایش یافته‌است.

علائم فشار خون بالا و نارسایی کلیه

بیشتر افرادی که فشار خون دارند، هیچ علائمی از خودشان نشان نمی دهند. فقط در موارد نادر فشار خون بالا ممکن است کمی باعث سردرد شود.

بیماری های کلیوی هم در مراحل اولیه علائمی از خودشان نشان نمی دهند. زمانی که این بیماری کمی پیشرفت کند، شخص ممکن است دچار نوعی تورم به نام ادیما یا دراپسی شود.

وقتی کلیه ها نتوانند مایعات و نمک اضافه را از بدن دفع کنند، این مایعات در فضای زیر پوست (یا مایعات میان‌بافتی موجود در پلاسما) تجمع می کنند و باعث ورم کردن پا، قوزک پا و گاهی نیز ورم کردن دست و صورت می شوند. از علائم دیگر نارسایی کلیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کم شدن اشتها
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • احساس بیحالی یا خستگی
 • نداشتن تمرکز حواس
 • مشکل در خوابیدن
 • افزایش یا کاهش ادرار
 • بیحسی یا خارش پوست
 • خشکی پوست
 • سردرد
 • کاهش وزن
 • تیره شدن رنگ پوست
 • گرفتگی و درد عضلات
 • کوتاه بودن نفس ها
 • درد قفسه سینه

سردرد ناشی از درد کلیه

تشخیص بیماری کلیوی و فشار خون بالا

پزشک برای اینکه بتواند تشخیص دهید فشار خون دارید یا نه، باید طی چنیدن جلسه و با چند تست، فشار خون شما را اندازه بگیرد. فشار خون سیستولیک باید همیشه بیش از ۱۴۰ و فشار خون دیاستولیک باید همیشه بالای ۹۰ باشد. پزشک یا پرستار فشار خون را معمولا با فشارسنج اندازه می گیرند.

بیماری کلیه هم با تست خون و تست ادرار مشخص می شود که در ادامه درباره هر کدام توضیح می دهیم.

تست ادرار تشخیص بیماری کلیوی

تست نوارکاغذی برای تشخیص آلبومین: با این تست می توان تشخیص داد که آلبومین در خون وجود دارد یا خیر.

نسبت کراتینین ادرار به آلبومین: پزشک میزان این دو ماده را اندازه‌گیری می کند تا بداند نسبت کراتینین به آلبومین ادرار چقدر است.

تست خون برای بیماری کلیه

در تست خون پزشک مقداری از خون بیمار را برای نمونه می گیرد و آن را برای آزمایش و بررسی به آزمایشگاه می فرستد.

آزمایش زود هنگام کلیه می تواند نجات بخش باشد

اگر بیماری کلیه را زود تشخیص دهید می تواند آن را درمان کرده و از بروز بیماری ها و مشکلات جدی دیگر جلوگیری کنید. بنابراین به محض اینکه خودتان یا پزشکتان کمی به وجود این بیماری مظنون شدید، سریع تست های بالا را انجام دهید.

جلوگیری از نارسایی کلیه

بهترین راه برای کند کردن یا جلوگیری از بیماری کلیه (که درنتیجه فشار خون بالا اتفاق می افتد) این است که فشار خونمان را کنترل کنیم. برای این کار هم باید دارو مصرف کنیم و هم باید در سبک زندگی‌مان تغییراتی ایجاد کنیم. بعضی از این تغییرات به شرح زیراند:

 • خوردن غذاهای سالم
 • فعالیت فیزیکی
 • ثابت ماندن روی وزن ایده‌آل
 • ترک یا عدم استعمال سیگار
 • کنترل استرس

فعالیت برای درمان نارسایی کلیه

فرقی نمی کند دلیل اصلی ابتلا به بیماری کلیه چه باشد، در هر صورت فشار خون می تواند وضعیت این بیماری را وخیم تر کند و آسیب بیشتری به کلیه بزند. افرادی که نارسایی کلیه دارند باید فشار خونشان را کمتر از ۹۰/۱۴۰ نگه دارند.

جلوگیری از نارسایی کلیه بر  اثر فشار خون

داروهایی که فشار خون را کنترل می کنند، می توانند جلوی پیشرفت بیماری کلیه را هم بگیرند. ACE (بازدارنده آنزیم مبدل آنژیوتانسین) و ARB (مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین) دو تا از موثرترین داروهای کاهش فشار که در جلوگیری از پیشرفت بیماری کلیه هم نقش مهمی دارند.

بیشتر افراد برای کنترل نارسایی کلیه به چندین دارو احتیاج دارند. به همین خاطر، پزشک برایشان دیورتیک یا ادرارآور تجویز می کند. داروی  ادرارآور دارویی است که به کلیه ها کمک می کند تا مایعات اضافه خون را از بدن خارج کنند.

بعضی از افراد علاوه بر این به نوعی بتا بلوکر (مسدودکننده گیرنده آدرنرژیک بتا)، کلسیم بولکر (مسدودکننده کانال کلسیم) و داروهای دیگر فشار خون هم نیاز دارند.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.
  ببخشید دکتر من دانشجو ترم اول پزشکی ام. سوال زیر همیشه برایم مطرح بود.ممکنه لطفا کمک ام کنید؟
  فاصله ی بین دو نقطه از کلیه در فردی که در اثر فشارخون بالا دچار نارسایی شده بیشتر است یا در فردی که به علت بزرگ شدن طحال کلیه دچار نارسایی شده؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 هفته پیش)

   سلام متوجه نمیشم 

 • تصویر کاربر مجید جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام
  ۲ماه پیش کرونام مثبت شد بدون هیچ درمانی خوب شدم
  از یکماهه قبل به یکباره فشار خونم چند بار بالا رفت حدود ۲۰ تا ۲۲
  با مراجعه به دکتر قلب وچکاب کامل قلبم سالم بود و علت پیدا نشد و قرص فشار میحوردم
  بعد ار چند بار بالا رفتن فشار متوجه شدم قند خونمم بالاست شروع کردم به خوردن قرص زیمپت با تجویز پزشک
  تا اینکه درد کلیه گرفتم با اینکه چند بار سونو کلیه گرفته بودم و چیزی ندیده بودند در سونو آخری فقط هیدرونفروز کلیه راست مشاهده گردید با تجویز پزشک قرص سیستون و پروترال مصرف میکنم تا این قرصارو میخورم فشارم حوبه و احتیاجی به قرص فشار ندارم ولی وقتی ای قرصارو نمیخورم فشارم میره بالا حالا من باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۴ خرداد ۰( 1 هفته پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر نسیم پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  باسلام سابقه فشارخون دارم درسونوی کلیه چندکانون ریز وپراکنده درهردوکلیه دیده شده است _ضخامت کورتکس_اکوی پارانشیمال افتراق کورتیکومدولری کلیه ها نرمال است _هیدرونفروز وضایعه انسدادی دربررسی کلیه ها مشاهده نشده است ایا اکوژن کلیه ربطی به فشارخون دارد بنده درحال حاضر داروی فشارخون متورال استفاده می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)

   احتمالامنظور شن ریزه در کلیه هست و به متورال ربطی نداره

 • تصویر کاربر نسیم پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  باسلام سابقه فشارخون دارم درسونوی کلیه چندکانون ریز وپراکنده درهردوکلیه دیده شده است _ضخامت کورتکس_اکوی پارانشیمال افتراق کورتیکومدولری کلیه ها نرمال است _هیدرونفروز وضایعه انسدادی دربررسی کلیه ها مشاهده نشده است ایا اکوژن کلیه ربطی به فشارخون دارد بنده درحال حاضر داروی فشارخون متورال استفاده می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 3 هفته پیش)

   احتمالامنظور شن ریزه در کلیه هست و به متورال ربطی نداره

 • تصویر کاربر داریوش پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر من الان یه هفته میشه فشار م بالا پایین میشه چند بار رفتم دکتر جواب نگرفتم ممکنه مال عفونت کلیه باشه چون چند روز کلیه هام درد شدید داشتن به نظرتون مشکل چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار

 • تصویر کاربر کریم جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  با عرض سلام ،آقای دکتر دیشب فشار خون من به علت ناپرهیزی یکهو بالا رفت که همزمان یک درد و فشار در کلیه چپم احساس کردم و حالا بعد از گذشت ۱۲ ساعت یک درد خفیف و یکنواخت دارم لطفا مرا راهنمایی کنید که چکار باید انجام بدهم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۳ فروردین ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام ،مادرم۴ماه آنژیو کردند باز فشارخونشان بالا مانده و الان یک هفته آخر افت فشار دارند لطفا راهنمایی کنید امکانش هست بعلت آنژیو کلیه دچار مشکل شده باشد .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۳ فروردین ۰( 2 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید بنده متخصص ارولوژی هستم 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  پیرو سئوال قبل باید یادآور شوم بنده هنوز سنگ شکن انجام ندا دم و وجود دبل جی جهت به گفته پزشک آمادگی مجرای جهت سنگ شکن در ۲ هفته بعد میباشد که خون خالص البته به میزان کم و ۲با ر دفع کردم البته ادرار همیشه بصورت خونابه بوده که ظاهرا طبیعی است ولی خروج خون خالص مرا نگران کرده است راهنمایی بفرمائید لطفا
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 ماه پیش)

   اب زیاد بخور و استراحت کن

 • تصویر کاربر امنه پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید من یک سوال داشتم
  کلیه درد باعث فشار خون بالا می شود؟ من قبلا تحت نظر دکتر بودم ولی ان دکتر (پیام خماند)که حالا خارج از کشور است بودم اما ۳ سالی میشه که من به پیش هیچ دکتری نرفتم من ۴۵ سالمه و فشار خون دارم خیلی رعایت می کنم حدود ۲۰ سال نمک نخوردم کلیه ی من درد نمی کنه اما یک مدتی است که فشار خونم بالا میره و حالا بین ۱۴ تا ۱۷ است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی برای کنترل فشار خون مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر امنه پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید من یک سوال داشتم
  کلیه درد باعث فشار خون بالا می شود؟ من قبلا تحت نظر دکتر بودم ولی ان دکتر (پیام خماند)که حالا خارج از کشور است بودم اما ۳ سالی میشه که من به پیش هیچ دکتری نرفتم من ۴۵ سالمه و فشار خون دارم خیلی رعایت می کنم حدود ۲۰ سال نمک نخوردم کلیه ی من درد نمی کنه اما یک مدتی است که فشار خونم بالا میره و حالا بین ۱۴ تا ۱۷ است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 3 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی برای کنترل فشار خون مراجعه کنید 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر