دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آسیب دیدن کلیه ها از فشار خون بالا

چگونه فشار خون بالا می تواند عامل آسیب دیدگی و نارسایی کلیه ها باشد؟ چگونه می توان از بیماری های کلیوی ناشی از فشار خون بالا پیشگیری کرد؟ در این مقاله در این مورد خواهیم خواند.

فشار خون بالا چیست؟

به شدت برخورد خون با دیواره های رگ، فشار خون گفته می شود. حال فشار خون بالا به شرایطی گفته می شود که شدت برخورد خون با دیواره ی رگ ها زیاد شود. وقتی رگ های خونی دچار گرفتگی می شوند، سفت می شوند.

فشار خون

بدین ترتیب فضای کافی برای عبور خون نیست و درواقع مایعات داخل رگ های خونی بیش از حد می شوند؛ تا اندازه‌ای که رگ تحمل آن را ندارد. در این شرایط به اصطلاح می گوییم فرد فشار خون گرفته یا فشار خونش بالا رفته‌است.

کلیه و وظایف آن

کلیه ها دو اندام لوبیا شکل و به اندازه یک مشت دست هستند که هر کدام از آن ها در زیر استخوان دنده و به صورت قرینه در دو طرف ستون فقرات قرار دارند. کلیه ها روزانه بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ کواتر از خون را تصفیه می کنند تا بتوانند حدود ۱ تا ۱۰ کواتر ادرار (که از ضایعات و مایعات اضافه تشکیل شده‌است) را تولید کند.

کلیه و وظایف آن

تاثیر فشار خون بالا بر کلیه چیست؟

فشار خون بالا به رگ های خونی موجود در کلیه ها آسیب می زند و توانایی آن ها را کاهش می دهد. وقتی فشار جریان خون زیاد باشد، رگ ها کمی کشیده می شوند تا خون بتواند راحت تر از آن ها عبور کند. درنتیجه، این کشش به رگ های خونی بدن (از جمله رگ های خونی کلیه) صدمه می زند و آن ها را ضعیف می کند.

آسیب دیدگی رگ های کلیه بخاطر فشار خون

اگر رگ های کلیه آسیب ببینند، کلیه دیگر نمی تواند ضایعات و مایعات اضافه را از بدن خارج کند. درنتیجه این مایعات داخل خون می مانند و به دلیل زیاد بودن حجم مایعات داخل خون، فشار خون از قبل هم بیشتر می شود.

این مسئله بدن را وارد چرخه‌ای خطرناک می کند؛ هرچه فشار خون بیشتر شود تصفیه خون کمتر و درنتیجه فشار دوباره بیشتر و بیشتر می شود.

در آمریکا، فشار خون بالا، بعد از دیابت دومین دلیل نارسایی کلیه به حساب می آید. به علاوه، میزان ابتلا به فشار خون از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ حدود ۷/۷ درصد افزایش یافته‌است.

علائم فشار خون بالا و نارسایی کلیه

بیشتر افرادی که فشار خون دارند، هیچ علائمی از خودشان نشان نمی دهند. فقط در موارد نادر فشار خون بالا ممکن است کمی باعث سردرد شود.

بیماری های کلیوی هم در مراحل اولیه علائمی از خودشان نشان نمی دهند. زمانی که این بیماری کمی پیشرفت کند، شخص ممکن است دچار نوعی تورم به نام ادیما یا دراپسی شود.

وقتی کلیه ها نتوانند مایعات و نمک اضافه را از بدن دفع کنند، این مایعات در فضای زیر پوست (یا مایعات میان‌بافتی موجود در پلاسما) تجمع می کنند و باعث ورم کردن پا، قوزک پا و گاهی نیز ورم کردن دست و صورت می شوند. از علائم دیگر نارسایی کلیه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کم شدن اشتها
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • احساس بیحالی یا خستگی
 • نداشتن تمرکز حواس
 • مشکل در خوابیدن
 • افزایش یا کاهش ادرار
 • بیحسی یا خارش پوست
 • خشکی پوست
 • سردرد
 • کاهش وزن
 • تیره شدن رنگ پوست
 • گرفتگی و درد عضلات
 • کوتاه بودن نفس ها
 • درد قفسه سینه

سردرد ناشی از درد کلیه

تشخیص بیماری کلیوی و فشار خون بالا

پزشک برای اینکه بتواند تشخیص دهید فشار خون دارید یا نه، باید طی چنیدن جلسه و با چند تست، فشار خون شما را اندازه بگیرد. فشار خون سیستولیک باید همیشه بیش از ۱۴۰ و فشار خون دیاستولیک باید همیشه بالای ۹۰ باشد. پزشک یا پرستار فشار خون را معمولا با فشارسنج اندازه می گیرند.

بیماری کلیه هم با تست خون و تست ادرار مشخص می شود که در ادامه درباره هر کدام توضیح می دهیم.

تست ادرار تشخیص بیماری کلیوی

تست نوارکاغذی برای تشخیص آلبومین: با این تست می توان تشخیص داد که آلبومین در خون وجود دارد یا خیر.

نسبت کراتینین ادرار به آلبومین: پزشک میزان این دو ماده را اندازه‌گیری می کند تا بداند نسبت کراتینین به آلبومین ادرار چقدر است.

تست خون برای بیماری کلیه

در تست خون پزشک مقداری از خون بیمار را برای نمونه می گیرد و آن را برای آزمایش و بررسی به آزمایشگاه می فرستد.

آزمایش زود هنگام کلیه می تواند نجات بخش باشد

اگر بیماری کلیه را زود تشخیص دهید می تواند آن را درمان کرده و از بروز بیماری ها و مشکلات جدی دیگر جلوگیری کنید. بنابراین به محض اینکه خودتان یا پزشکتان کمی به وجود این بیماری مظنون شدید، سریع تست های بالا را انجام دهید.

جلوگیری از نارسایی کلیه

بهترین راه برای کند کردن یا جلوگیری از بیماری کلیه (که درنتیجه فشار خون بالا اتفاق می افتد) این است که فشار خونمان را کنترل کنیم. برای این کار هم باید دارو مصرف کنیم و هم باید در سبک زندگی‌مان تغییراتی ایجاد کنیم. بعضی از این تغییرات به شرح زیراند:

 • خوردن غذاهای سالم
 • فعالیت فیزیکی
 • ثابت ماندن روی وزن ایده‌آل
 • ترک یا عدم استعمال سیگار
 • کنترل استرس

فعالیت برای درمان نارسایی کلیه

فرقی نمی کند دلیل اصلی ابتلا به بیماری کلیه چه باشد، در هر صورت فشار خون می تواند وضعیت این بیماری را وخیم تر کند و آسیب بیشتری به کلیه بزند. افرادی که نارسایی کلیه دارند باید فشار خونشان را کمتر از ۹۰/۱۴۰ نگه دارند.

جلوگیری از نارسایی کلیه بر  اثر فشار خون

داروهایی که فشار خون را کنترل می کنند، می توانند جلوی پیشرفت بیماری کلیه را هم بگیرند. ACE (بازدارنده آنزیم مبدل آنژیوتانسین) و ARB (مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین) دو تا از موثرترین داروهای کاهش فشار که در جلوگیری از پیشرفت بیماری کلیه هم نقش مهمی دارند.

بیشتر افراد برای کنترل نارسایی کلیه به چندین دارو احتیاج دارند. به همین خاطر، پزشک برایشان دیورتیک یا ادرارآور تجویز می کند. داروی  ادرارآور دارویی است که به کلیه ها کمک می کند تا مایعات اضافه خون را از بدن خارج کنند.

بعضی از افراد علاوه بر این به نوعی بتا بلوکر (مسدودکننده گیرنده آدرنرژیک بتا)، کلسیم بولکر (مسدودکننده کانال کلسیم) و داروهای دیگر فشار خون هم نیاز دارند.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در سعادت آباد

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امنه پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید من یک سوال داشتم
  کلیه درد باعث فشار خون بالا می شود؟ من قبلا تحت نظر دکتر بودم ولی ان دکتر (پیام خماند)که حالا خارج از کشور است بودم اما ۳ سالی میشه که من به پیش هیچ دکتری نرفتم من ۴۵ سالمه و فشار خون دارم خیلی رعایت می کنم حدود ۲۰ سال نمک نخوردم کلیه ی من درد نمی کنه اما یک مدتی است که فشار خونم بالا میره و حالا بین ۱۴ تا ۱۷ است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی برای کنترل فشار خون مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر امنه پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید من یک سوال داشتم
  کلیه درد باعث فشار خون بالا می شود؟ من قبلا تحت نظر دکتر بودم ولی ان دکتر (پیام خماند)که حالا خارج از کشور است بودم اما ۳ سالی میشه که من به پیش هیچ دکتری نرفتم من ۴۵ سالمه و فشار خون دارم خیلی رعایت می کنم حدود ۲۰ سال نمک نخوردم کلیه ی من درد نمی کنه اما یک مدتی است که فشار خونم بالا میره و حالا بین ۱۴ تا ۱۷ است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی برای کنترل فشار خون مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر امنه پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید من یک سوال داشتم
  کلیه درد باعث فشار خون بالا می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی برای کنترل فشار خون مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام.مدت یکسال است فشار خون بالای 12/19 است 4ماه پیش عمل انژیو کردم وقرصهای لوزار 50 و اسپرین طبق نظردکتر مصرف میکنم ولی فشار خونم خوب نشده ووزنم هم نمیتونم کنترل کنم الان 100کیلو هستم باقد176وسن 51سال.همین الان که باشما مکاتبه میکنم فشارم 12/19است در ضمن قسمت چپ زیر دنده هام کمی در دارموشبها خواب ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر اسماعیل سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مدت یک هفته هست که از سردرد وفشار بالا رنج میبرم پیش متخصص قلب و داخلی هم رفتم ولی خدارو شکر مشکلی نداشتم . اما الان علایم کم کاری کلیه که نگاه میکنم دقیقا شبیح علایم خودمه . بیحالی حالت سیری سردرد خستگی . به نظر شما چیکار کنم ربطی به کلیه داره . خواهشن کمک کنید. منونم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش چک آپ خون و ادرار 

 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام اقتی دکتر 22 سالمه چند ساله فشار خون دارم نوار قلب و اکو انجام دادم قبلا گفتن مشکلی نیست عدم نعوظ هم دارم دکتر ارولوژی رفتم سونوگرافی رنگی از الت گرفتن گفتن مشکلی نداره بعد از امپول یک ساعت بعدش نعوظ تا 2 ساعت ادامه داشت چند روزی هست که قرص فشار متورال رو از روزی یکی دوتا کردم اما بازم فشارم بالاس و سر درد دارم میخواستم ببینم مشکل نعوظ و فشار از چی هست روحیه ام هم خوبه افسردگی هم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

   برای بررسی فشار به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید و اگه فشار خون اصلاح بشه ممکنه نعوظ اصلاح بشه 

 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند ساله فشارخونم بالاست الان یک ماهه که پایین کمرم وبیشتر سمت چپم درد میکنه خیلی بی حال وبی حس میشوم صورتم قرمز میشود آیا ممکن است کلیه هام مشکل داشته باشن؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۶ دی ۹۹( 2 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و ءزمایش چک آپ خون

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام پسرم ۱۶ ساله هست وزن ۴۵ قد ۱۶۵ از یک ماه پیش دچار هماتوم ۸سانتی کلیه راست شده که فشارخون ۱۴ /۱۰ میباشد در سی اسکن و سونو گرافی کلیه بخاطر هماتوم تحت فشار است لطفا راهنمایی کنید چه دارویی برای فشار خون استفاده کنم آزمایش cr .BUN.uAنرمال بوده فقط LDH بالاست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)

   علت هماتوم مهم است که آیا در اثر ضربه بوده یا نه در مورد فشار خون به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام پسرم ۱۶ ساله هست وزن ۴۵ قد ۱۶۵ از یک ماه پیش دچار هماتوم ۸سانتی کلیه راست شده که فشارخون ۱۴ /۱۰ میباشد در سی اسکن و سونو گرافی کلیه بخاطر هماتوم تحت فشار است لطفا راهنمایی کنید چه دارویی برای فشار خون استفاده کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)

   علت هماتوم مهم است که آیا در اثر ضربه بوده یا نه در مورد فشار خون به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با عرض سلام،استاد وقتی غذا میخورم ،هر غذایی که باشه،حالم خراب میشه فشار م میره بالا خیلی حالم خراب میشه،آزمایش دادم دکتر میگه کراتنینن بالاست ممکن از اون باشه، مرتبط فشارم بالا پایین میشه ،سن ۴۱ ساله ،با تشکر از شما ،وقتیم گرسنه میشم شدیداً فشارم افت میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی و متخصص قلب مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر