دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا کلیه نعل اسبی درمان می شود؟

برخی افراد با بیماری مادرزادی چسبندگی کلیه یا کلیه چسبیده به هم که به آن کلیه نعل اسبی نیز گویند، متولد می شوند. این بیماری قابل درمان نمیباشد اما علائم آن این قابلیت را دارند که در صورت تشخیص به موقع درمان شوند. در این مقاله بیشتر در مورد کلیه نعل اسبی میخوانید.

کلیه نعل اسبی چیست؟

اغلب افراد با دو کلیه متولد می شوند اما گاهی اوقات این کلیه ها به یکدیگر چسبیده اند. از هر ۵۰۰ کودک ۱ نفر به بیماری کلیه نعل اسبی دچار می شود. این بیماری در حین تکامل جنینی و هنگام حرکت کلیه ها به محل طبیعی خود اتفاق می افتد.

کلیه نعل اسبی در جنین

کلیه های جنین در حال رشد، ابتدا در ناحیه پایینی شکم تشکیل شده و سپس با تکامل بیشتر به محل نهایی و مجاورت ستون فقرات می رسند. در چنین عارضه ای کلیه ها از پایین به یکدیگر جوش خورده و شکلی شبیه به حرف انگلیسی U یا یک نعل اسب را به وجود می آورند. تصور بر این است که این بیماری در مردان نسبت به زنان شیوع بیشتری دارد.

کلیه طبیعی و کلیه نعل اسبی

کلیه طبیعی چگونه است؟

مجرای ادراری، سیستم تخلیه بدن بوده و شامل دو کلیه، دو میزنای، یک مثانه و یک میزراه می شود. کلیه های سالم در طول شبانه روز در حال تصفیه کردن خون هستند. این دو اندام لوبیایی شکل، فیلتر های اصلی بدن هستند که در نزدیکی وسط کمر و زیر دنده ها یافت می شوند. در هر سمت ستون فقرات یک کلیه قرار گرفته است.

کلیه ها روزانه نزدیک به ۱۴۲ لیتر خون را تصفیه کرده و با خارج کردن آب اضافی و مواد زائد ۱ تا ۲ لیتر ادرار تولید می کنند. ادرار از کلیه ها به مثانه رفته و از میزراه خارج می شود. کلیه ها به عنوان یک فیلتر جهت حفظ سلامتی بدن بسیاری از موارد را کنترل می کنند مانند:

 • تعادل مایعات بدن
 • سطح الکترولیت ها (همچون سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیوم، اسید و…)
 • دفع مواد زائد به صورت ادرار
 • تنظیم فشار خون و تعداد گلبول های قرمز خون

 

 

کلیه نعل اسبی در کودکان

کلیه نعل اسبی در کودکان

بیماری کلیه نعل اسبی هنگامی به وجود می آید که ۲ کلیه از پایین به یکدیگر متصل شده و شکلی همانند حرف انگلیسی U یا یک نعل اسب را تشکیل می دهند. این بیماری به جوش خوردگی کلیوی (renal fusion) نیز شناخته شده و در هنگام رشد جنین در شکم مادر ایجاد می شود. این بیماری می تواند به تنهایی یا همراه با بیماری های دیگر بروز دهد.

علائم کلیه نعل اسبی

حداکثر تا ۷۰ درصد کودکان و افراد بالغ مبتلا به این بیماری، علائمی را بروز خواهند داد. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این بیماری نسبت به دیگر ناهنجاری های کلیوی از علائم بیشتری برخوردار است. با اینکه احتمال بروز سرطان کلیه در کودکان نادر بوده اما احتمال بروز تومور های سرطانی در مبتلایان به بیماری کلیه نعل اسبی بیشتر است. از جمله علائم ابتلا به تومور کلیوی، وجود توده در شکم و درد پهلو هستند.

علت کلیه نعل اسبی

محققان از علت دقیق بروز این بیماری اطلاع ندارند. امکان دارد این بیماری ناشی از مشکلات کروموزومی باشد. کلیه نعل اسبی می تواند همراه با برخی دیگر از اختلالات ژنتیکی بروز دهد که از جمله آن ها می توان به سندرم ادوارد و سندرم ترنر اشاره کرد.

تشخیص بیماری کلیه نعلی

اغلب، پزشکان در حین درمان بیماری های دیگر از وجود این بیماری آگاه می شوند. همچنین، امکان دارد پزشک در هنگام یافتن علت علائم گفته شده، ابتلای فرد به این بیماری را تشخیص دهد. آزمایش های تصویر برداری که در زیر ذکر خواهد شد می توانند به پزشکان در تشخیص بیماری کلیه نعل اسبی کمک کنند:

سونوگرافی برای کلیه

 

 • سونوگرافی
 • پیلوگرام درون وریدی (IVP)
 • سیستویورتروگرام حین ادرار (VCUG)
 • تصویر برداری رادیونوکلئید
 • تصویر برداری تشدید مغناطیسی (MRI)

علاوه بر این موارد، پزشک می تواند جهت بررسی عملکرد کلیه ها انجام آزمایش های خونی را نیز تجویز کند.

درمان کلیه نعل اسبی

این بیماری قابل تغییر یا درمان نیست. با این حال، کودکی که علامتی از خود بروز نمی دهد امکان دارد به درمان نیز نیاز نداشته باشد. در صورت ابتلا به علائم یا مشکلات مرتبط آن موارد درمان خواهند شد.

ممکن است کودک به پزشکان متخصص ارجاع داده شود که از جمله آن ها می توان به متخصص دستگاه تناسلی مردانه و مجاری ادرار یا متخصص بیماری های کلیوی اشاره کرد. درمان این بیماری به علائم، سن، شدت بیماری و وضعیت سلامت عمومی کودک بستگی خواهد داشت.

در صورت عدم بروز علائم، امکان دارد به درمان نیازی نباشد. درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما علائم را می توان در صورت مشکل ساز شدن درمان کرد (درمان حمایتی).

جراحی کلیه

انسداد جریان ادرار و بازگشت جریان ادرار به مثانه در مبتلایان به این بیماری بسیار رایج است. با این حال، هر دوی این موارد به کمک جراحی قابل درمان هستند. کلیه های نعل اسبی اغلب اوقات در مقایسه با کلیه های طبیعی در موقعیتی پایین تر و بسیار نزدیک تر به جلوی بدن قرار دارند. در نتیجه، در آسیب های شکمی احتمال آسیب کلیه ها نیز نسبت به شرایط طبیعی بیشتر است.

به دست کردن یک دستبند هشدار به ارائه دهندگان مراقبت های اورژانسی این امکان را می دهد تا از احتمال آسیب کلیوی آگاه باشند. کودکان مبتلا به کلیه نعل اسبی باید از انجام ورزش های دارای تماس بدنی خودداری کنند.

انسداد کلیه نعلی

کلیه های نعل اسبی نیز همانند هر کلیه سالم دیگری می توانند به انسداد دچار شوند. جراحی رفع انسداد ها یا سنگ های کلیوی در میزنای در این افراد معمولا با موفقیت انجام می شود. در صورتی که تنها شکایت بیمار از درد باشد، جراحی اغلب سبب تسکین درد نخواهد شد.

کلیه ی نعل اسبی و معافیت

بر اساس بند ۱۲ ماده ۳۹ آیین نامه معافیت پزشکی ناشی از بیماریهای دستگاه ادراری تناسلی، افراد دچار کلیه نعل اسبی، مشمول معافیت سربازی می گردند.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمود سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۷ سال سن دارم و فرودین ماه ۱۸ ساله میشوم دو سال میشود که متوجه شده ام کلیه نعل اسبی دارم همینطور هر دو کلیه هم ورم دارند عکس رنگی هم گرفتم اما برگشت ادرار نداشتم میخواستم ببینم چقدر امکان گرفتن معافیت کامل پزشکی برای من وجود دارد؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   به مرکز نظام وظیفه مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر جوانی ۲۱ساله ام سه ساله کنکور ناموفق داشتم برای رشته پزشکی. و در اخر به یک رشته که علاقه ندارم رفتم به خاطر معافیت تحصیلی سربازی.
  چند وقت پیش سونوگرافی دادم و دکتر گفت کلیه هات نعل اسبیه و یکیشونم یه مقدار کج هست و حالت طبیعی و متقارن ندارن.
  ببخشید سوالم اینه چقد احتمال میدین معافیت دائم پزشکی بگیریم که دوباره بتونیم کنکور بدم و رشته مورد علاقم برسم؟ عفونت های مکرر مثانه و کلیه هم از بچگی تا الان داشتم که واسم عادی شدن. و تو خانوادمون برادرمم کلیه نعل اسبی داره با مادرم به نظرتون ارثیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   ارثیه و باید بررسی از جهت برگشت ادرار و انسداد کلیه انجام بشه شاید با اونها معافیت بشه بگیری ولی در کل فک نکن پزشکی آش دهن سوزی هست 

 • تصویر کاربر هدیه پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام اگه یه بچه ۱۱ ساله مشکل چسبندگی کلیه داشته باشه قد کوتاهی داشته باشه بخواد آمپول برای کوتاهی قدش تزریق کنه مشکلی به وجودمیاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   خیر مشکلی نیست 

 • تصویر کاربر الهام پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام من یک خانم ۳۲ ساله هستم که دو نا بچه دارم ، بعد از بدنیا آمدن فرزند اولم به خاطر درد پهلو سونوگرافی کردم و فهمیدم کلیه های من نعل اسبی هست، الآن هر ۶ یا ۷ ماه یکبار شکمم ورم میکنه ، اطراف شکم و زیر دنده هام و کمرم درد میکنه چند بار رفتم سونوگرافی خوب بود اما آخرین باری که رفتم گفتند شن ریزه داره الآن دوباره همون حالتها دارم آیا این ورم شکم خطرناک نیست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام
  بخاطر سنگ ۱۹ میلمتری که با سی دی اسکن بدون حاجب انجام شد توسط یکی از پزشکان کلیه به سنگ شکن معرفی شدم بعد از چهار بار سنگ شکن تبدیل به سه تا سنگ یک و نیم میلیمتری و یک سنگ بیست میلیمتری شد به گواهی سونوگرافی، خواستم بدانم امکان استفاده از rirs است یا باید پی سی آن ال بکنم چون تو یوتوب فیلم شکستن سنگ سه سانتیمتر با عمل rirs را دیدم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام افرادی که در ایران rirs انجام میدهند اولا محدود هستن و به جز دکتر آقامیر بقیه خیلی وارد نیستن و دکتر آقامیر هم پولهای درشتی در حد ۳۰ میلیون تومان زیر میزی میگیره اگر ثروتمند هستید نزد دکتر آقامیر rirs انجام بدین اگر نیستین PCNL 

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مردی ۵۹ ساله هستم که بیش از سی سال است کلیه‌هایم سنگ ساز هستند و هر چند وقت سنگ دفع می‌کنم، اخیراً با توجه به نتیجه آزمایش و به علت بالا بودن کراتینین ۱.۷ به متخصص نفرولوژی مراجعه که انجام سونوگرافی و متعاقب آن، سی تی اسپریال شکم و لگن بدون تزریق را تجویز نمودند که نتیجه آن به شرح زیر می‌باشد: کیست کوریکتال به ابعاد 13mm*16.5 در بخش میانی کلیه چپ مشاهده شد، تصویر سنگ به دیامتر 2mm در کالیس تحتانی کلیه راست مشاهده می‌شود. تصویر mass هترودنس با حدود مشخص به ابعاد تقریبی 50mm*54*55 با گسترش اگروفیتیک در بخش میانی کلیه راست مشاهده شد، در ضمن سی تی اسکن شکم و لگن با کنتراست تزریقی نیز انجام دادم که هنوز نتیجه آن را دریافت نکرده‌ام، لطفاً در خصوص نحوه درمان و میزان خطر و آسیب ناشی از کیست و توده مشاهده شده نظر عالی را اعلام فرمایید،،
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جواب سی تی اسکن با تزریق خیلی کمک کننده است با این جواب نمیتوان اظهار نظر کرد و اگر سی تی اسکن با تزریق توده را تایید کند حتما باید جراحی شوید و اگر جراحی انجام شود ممکن است بعد از جراحی زندگی عادی و طبیعی داشته بلشید حتما جواب سی تی اسکن با تزریق رو برام بفرستین 

 • تصویر کاربر رادفر یکشنبه ۸ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  دخترم چهارساله داخل ادارخون پارسال کم بود چندروز آزمایش دادیم چندبرابر شده مشکل چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۸ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   به فلوشیپهای فوق تخصص ارولوژی اطفال و نفرولوژی اطفال مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر پری جمعه ۶ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.الان ۴روزه که کلیه سمت چپم خیلی دردمیکنه.انگارکه چاقوداخلش میکنن.خیلی درددارم .چکارکنم؟؟.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۶ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر دریا چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دختر ۸ساله که بادل درد های پراکنده سونو شدن رپورت سونو رو میفرستم لطفن راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   به فلوشیپهای فوق تخصص ارولوژی اطفال مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام بنده از پرسنل شاغل در نیروی انتظامی هستم و بالای ۱۷ سال سابقه کار دارم جدیدا طی سونوگرافی کیسه صفرا متوجه شدم کلیه نعل اسبی دارم .آیا کمیسیون پزشکی ناجا میتوانم رها از خدمت شوم حالا به هر صورت بازنشست یا هر چیزی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   خیر

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر