آیا کلیه نعل اسبی درمان می شود؟

برخی افراد با بیماری مادرزادی چسبندگی کلیه یا کلیه چسبیده به هم که به آن کلیه نعل اسبی نیز گویند، متولد می شوند. این بیماری قابل درمان نمیباشد اما علائم آن این قابلیت را دارند که در صورت تشخیص به موقع درمان شوند. در این مقاله بیشتر در مورد کلیه نعل اسبی میخوانید.

کلیه نعل اسبی چیست؟

اغلب افراد با دو کلیه متولد می شوند اما گاهی اوقات این کلیه ها به یکدیگر چسبیده اند. از هر ۵۰۰ کودک ۱ نفر به بیماری کلیه نعل اسبی دچار می شود. این بیماری در حین تکامل جنینی و هنگام حرکت کلیه ها به محل طبیعی خود اتفاق می افتد.

کلیه نعل اسبی در جنین

کلیه های جنین در حال رشد، ابتدا در ناحیه پایینی شکم تشکیل شده و سپس با تکامل بیشتر به محل نهایی و مجاورت ستون فقرات می رسند. در چنین عارضه ای کلیه ها از پایین به یکدیگر جوش خورده و شکلی شبیه به حرف انگلیسی U یا یک نعل اسب را به وجود می آورند. تصور بر این است که این بیماری در مردان نسبت به زنان شیوع بیشتری دارد.

کلیه طبیعی و کلیه نعل اسبی

کلیه طبیعی چگونه است؟

مجرای ادراری، سیستم تخلیه بدن بوده و شامل دو کلیه، دو میزنای، یک مثانه و یک میزراه می شود. کلیه های سالم در طول شبانه روز در حال تصفیه کردن خون هستند. این دو اندام لوبیایی شکل، فیلتر های اصلی بدن هستند که در نزدیکی وسط کمر و زیر دنده ها یافت می شوند. در هر سمت ستون فقرات یک کلیه قرار گرفته است.

کلیه ها روزانه نزدیک به ۱۴۲ لیتر خون را تصفیه کرده و با خارج کردن آب اضافی و مواد زائد ۱ تا ۲ لیتر ادرار تولید می کنند. ادرار از کلیه ها به مثانه رفته و از میزراه خارج می شود. کلیه ها به عنوان یک فیلتر جهت حفظ سلامتی بدن بسیاری از موارد را کنترل می کنند مانند:

 • تعادل مایعات بدن
 • سطح الکترولیت ها (همچون سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیوم، اسید و…)
 • دفع مواد زائد به صورت ادرار
 • تنظیم فشار خون و تعداد گلبول های قرمز خون

 

 

کلیه نعل اسبی در کودکان

کلیه نعل اسبی در کودکان

بیماری کلیه نعل اسبی هنگامی به وجود می آید که ۲ کلیه از پایین به یکدیگر متصل شده و شکلی همانند حرف انگلیسی U یا یک نعل اسب را تشکیل می دهند. این بیماری به جوش خوردگی کلیوی (renal fusion) نیز شناخته شده و در هنگام رشد جنین در شکم مادر ایجاد می شود. این بیماری می تواند به تنهایی یا همراه با بیماری های دیگر بروز دهد.

علائم کلیه نعل اسبی

حداکثر تا ۷۰ درصد کودکان و افراد بالغ مبتلا به این بیماری، علائمی را بروز خواهند داد. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این بیماری نسبت به دیگر ناهنجاری های کلیوی از علائم بیشتری برخوردار است. با اینکه احتمال بروز سرطان کلیه در کودکان نادر بوده اما احتمال بروز تومور های سرطانی در مبتلایان به بیماری کلیه نعل اسبی بیشتر است. از جمله علائم ابتلا به تومور کلیوی، وجود توده در شکم و درد پهلو هستند.

علت کلیه نعل اسبی

محققان از علت دقیق بروز این بیماری اطلاع ندارند. امکان دارد این بیماری ناشی از مشکلات کروموزومی باشد. کلیه نعل اسبی می تواند همراه با برخی دیگر از اختلالات ژنتیکی بروز دهد که از جمله آن ها می توان به سندرم ادوارد و سندرم ترنر اشاره کرد.

تشخیص بیماری کلیه نعلی

اغلب، پزشکان در حین درمان بیماری های دیگر از وجود این بیماری آگاه می شوند. همچنین، امکان دارد پزشک در هنگام یافتن علت علائم گفته شده، ابتلای فرد به این بیماری را تشخیص دهد. آزمایش های تصویر برداری که در زیر ذکر خواهد شد می توانند به پزشکان در تشخیص بیماری کلیه نعل اسبی کمک کنند:

سونوگرافی برای کلیه

 

 • سونوگرافی
 • پیلوگرام درون وریدی (IVP)
 • سیستویورتروگرام حین ادرار (VCUG)
 • تصویر برداری رادیونوکلئید
 • تصویر برداری تشدید مغناطیسی (MRI)

علاوه بر این موارد، پزشک می تواند جهت بررسی عملکرد کلیه ها انجام آزمایش های خونی را نیز تجویز کند.

درمان کلیه نعل اسبی

این بیماری قابل تغییر یا درمان نیست. با این حال، کودکی که علامتی از خود بروز نمی دهد امکان دارد به درمان نیز نیاز نداشته باشد. در صورت ابتلا به علائم یا مشکلات مرتبط آن موارد درمان خواهند شد.

ممکن است کودک به پزشکان متخصص ارجاع داده شود که از جمله آن ها می توان به متخصص دستگاه تناسلی مردانه و مجاری ادرار یا متخصص بیماری های کلیوی اشاره کرد. درمان این بیماری به علائم، سن، شدت بیماری و وضعیت سلامت عمومی کودک بستگی خواهد داشت.

در صورت عدم بروز علائم، امکان دارد به درمان نیازی نباشد. درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما علائم را می توان در صورت مشکل ساز شدن درمان کرد (درمان حمایتی).

جراحی کلیه

انسداد جریان ادرار و بازگشت جریان ادرار به مثانه در مبتلایان به این بیماری بسیار رایج است. با این حال، هر دوی این موارد به کمک جراحی قابل درمان هستند. کلیه های نعل اسبی اغلب اوقات در مقایسه با کلیه های طبیعی در موقعیتی پایین تر و بسیار نزدیک تر به جلوی بدن قرار دارند. در نتیجه، در آسیب های شکمی احتمال آسیب کلیه ها نیز نسبت به شرایط طبیعی بیشتر است.

به دست کردن یک دستبند هشدار به ارائه دهندگان مراقبت های اورژانسی این امکان را می دهد تا از احتمال آسیب کلیوی آگاه باشند. کودکان مبتلا به کلیه نعل اسبی باید از انجام ورزش های دارای تماس بدنی خودداری کنند.

انسداد کلیه نعلی

کلیه های نعل اسبی نیز همانند هر کلیه سالم دیگری می توانند به انسداد دچار شوند. جراحی رفع انسداد ها یا سنگ های کلیوی در میزنای در این افراد معمولا با موفقیت انجام می شود. در صورتی که تنها شکایت بیمار از درد باشد، جراحی اغلب سبب تسکین درد نخواهد شد.

کلیه ی نعل اسبی و معافیت

بر اساس بند ۱۲ ماده ۳۹ آیین نامه معافیت پزشکی ناشی از بیماریهای دستگاه ادراری تناسلی، افراد دچار کلیه نعل اسبی، مشمول معافیت سربازی می گردند.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهران جمعه ۲۳ مهر ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام‌من‌کلیه‌ام‌نعل‌اسبی هست‌وسنگ‌‌ساز‌هست‌چند‌بار‌عمل کردم‌الانم‌سنگ‌دارم‌میتونم‌معا‌فیت‌بگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۳ مهر ۰( 4 روز پیش)

   احتمالش هست ولی باید به نظام وظیفه مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر سمیر یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر میخواستم بپرسم کلیه نعل اسبی در ارگان های نظامی منع استخدامی دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   نمیدونم 

 • تصویر کاربر سمیر یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،میخواستم بپرسم کلیه نعل اسبی برای استخدام شدن در ارگان های نظامی منع استخدامی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   نمیدونم

 • تصویر کاربر Reza پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من۴۲ سالمه و حدودا ۴ساله متوجه نعل اسبی بودن کلیه شدم.والبته کلیه سنگساز دارم و سنگ۲۵میل سنگ شکن کردم.درحال حاضر سنگهای ۴و۵ میل دارم به نطرتون هرچند وقت نیاز به بررسی وسونو دارم.چون درمحل سکونتم دسترسی آنچنانی به امکانات پزشکی ندارم.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   ۶ ماه

 • تصویر کاربر شیرین یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پسر من ۲ سالشه و من از سونوگرافی غربالگری دوم فهمیدم پسرم کلیه نعل اسبی داره و از وقتی به دنیا اومد پیگیری کردم
  طبق جواب اسکن هسته ای و عکس رنگی کلیه،خداروشکر مشکل انسداد یا رفلاکس نداره و هرماه با آزمایش ادرار چک میکنیم که عفونت ادراری نداشته باشه که تا حالا خداروشکر نداشته
  میخواستم بدونم ممکنه واسش مشکل ایجاد بشه یا الان درد داشته باشه و ما نفهمیم؟
  ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   نگران نباشین فعلا و به پیگیریها ادامه بدین  

 • تصویر کاربر رستا چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر دختر دوماهه دارم گفتن کلیه نعل اسبی داره و سنگ ریزه1.6mm ایا این خطرناکه واجبه که اسکن انجام بده با اصن اسکن لازم نیست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   ممکنه اصلا اون سنگریزه وجود نداشته باشه با سونوگرافی هر سه ماه پیگیری کن 

 • تصویر کاربر نفس چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین دخترم ۳ سالشه بردمش سونوگرافی گفتن کلیه هاش نعل اسبیه
  طول کلیه راست۵۵ضربدر۱۵وضخامتپارانشیم ان۶میلی وAPDبرابر2mm طول کلیه چپ۵۶ضربدر۱۴میلیمتر وضخامت پارانشیم آن ۶mmوAPDبرابر۲mmمی‌باشد
  تورم خدا آقای دکتر چیز خطر ناکیه با کمال تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 4 ماه پیش)

   نه مشکلی نیست نگران نباش 

 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من در حال حاضر سربازم و نه ماه خدمت کردم و الان متوجه شدم ک کلیه نعل اسبی دارم میخواستم بدونم میتونم از ادامه خدمت معاف بشم یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   باید به اداره نظام وظیفه مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر هیلدا چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۳۸ سال دارم و حامله هستم کلیه نعل اسبی و سنگ کلیه ده میلی دارم ایا برای زایمان دکتر عمل سزارین را برای من انجام میدهد چون دکتر میگه عمل سزارین حتما باید با نظر متخصص کلیه باشه ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   بله سزارین  قابل انجام هست 

 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من سنگ کلیه ی ۱۸ میلی متر ی در کالیس میانی کلیه ی سمت چپ دارم
  کلیه هام هم نعل اسبی هستش
  برای درمان باید چیکار کنم؟
  من از دکتر های دیگه و همکارانتون سوال پرسیدم گفتم که این سنگ فقط با روش pcnl درمان میشه ولی گفتن که بخاطر اینکه کلیه ها نعل اسبی هستش خیلی عمل جراحی خطرناک هست و نظرشون این بود که فعلا با این سنگ بسازم،همچنین من سه بار سنگ شکنی برون اندامی انجام دادام ولی تاثیری نداشت و پزشک های دیگه عرض کردند که لازم نیست سنگ شکنی انجام بدی چون به کلیه ات آسیب میرسونه
  اما من یه مقدار که فعالیت میکنم درد شدید از ناحیه ی پهلوی چپم حس میکنم ،اما دکتر های دیگه گفتند که چون سنگ در کالیس میانی هست درد مربوط به این سنگ نیست و شاید اسپاسم یا چیز دیگه ای هست
  واقعا مستاصل شدم و نمیدونم چیکار کنم آیا باید عمل انجام بدم یا نه،اگر عمل انجام ندم سنگ به کلیه ام آسیب نمیرسونه؟
  لطفاً راهنمایی کنید 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   باید عکسهای سی تی اسکن رو ببینم اینجوری نمیتونم اظهار نظر کنم

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر