آیا کلیه نعل اسبی درمان می شود؟

برخی افراد با بیماری مادرزادی چسبندگی کلیه یا کلیه چسبیده به هم که به آن کلیه نعل اسبی نیز گویند، متولد می شوند. این بیماری قابل درمان نمیباشد اما علائم آن این قابلیت را دارند که در صورت تشخیص به موقع درمان شوند. در این مقاله بیشتر در مورد کلیه نعل اسبی میخوانید.

کلیه نعل اسبی چیست؟

اغلب افراد با دو کلیه متولد می شوند اما گاهی اوقات این کلیه ها به یکدیگر چسبیده اند. از هر ۵۰۰ کودک ۱ نفر به بیماری کلیه نعل اسبی دچار می شود. این بیماری در حین تکامل جنینی و هنگام حرکت کلیه ها به محل طبیعی خود اتفاق می افتد.

کلیه نعل اسبی در جنین

کلیه های جنین در حال رشد، ابتدا در ناحیه پایینی شکم تشکیل شده و سپس با تکامل بیشتر به محل نهایی و مجاورت ستون فقرات می رسند. در چنین عارضه ای کلیه ها از پایین به یکدیگر جوش خورده و شکلی شبیه به حرف انگلیسی U یا یک نعل اسب را به وجود می آورند. تصور بر این است که این بیماری در مردان نسبت به زنان شیوع بیشتری دارد.

کلیه طبیعی و کلیه نعل اسبی

کلیه طبیعی چگونه است؟

مجرای ادراری، سیستم تخلیه بدن بوده و شامل دو کلیه، دو میزنای، یک مثانه و یک میزراه می شود. کلیه های سالم در طول شبانه روز در حال تصفیه کردن خون هستند. این دو اندام لوبیایی شکل، فیلتر های اصلی بدن هستند که در نزدیکی وسط کمر و زیر دنده ها یافت می شوند. در هر سمت ستون فقرات یک کلیه قرار گرفته است.

کلیه ها روزانه نزدیک به ۱۴۲ لیتر خون را تصفیه کرده و با خارج کردن آب اضافی و مواد زائد ۱ تا ۲ لیتر ادرار تولید می کنند. ادرار از کلیه ها به مثانه رفته و از میزراه خارج می شود. کلیه ها به عنوان یک فیلتر جهت حفظ سلامتی بدن بسیاری از موارد را کنترل می کنند مانند:

 • تعادل مایعات بدن
 • سطح الکترولیت ها (همچون سدیم، پتاسیم، کلسیم، منیزیوم، اسید و…)
 • دفع مواد زائد به صورت ادرار
 • تنظیم فشار خون و تعداد گلبول های قرمز خون

 

 

کلیه نعل اسبی در کودکان

کلیه نعل اسبی در کودکان

بیماری کلیه نعل اسبی هنگامی به وجود می آید که ۲ کلیه از پایین به یکدیگر متصل شده و شکلی همانند حرف انگلیسی U یا یک نعل اسب را تشکیل می دهند. این بیماری به جوش خوردگی کلیوی (renal fusion) نیز شناخته شده و در هنگام رشد جنین در شکم مادر ایجاد می شود. این بیماری می تواند به تنهایی یا همراه با بیماری های دیگر بروز دهد.

علائم کلیه نعل اسبی

حداکثر تا ۷۰ درصد کودکان و افراد بالغ مبتلا به این بیماری، علائمی را بروز خواهند داد. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

این بیماری نسبت به دیگر ناهنجاری های کلیوی از علائم بیشتری برخوردار است. با اینکه احتمال بروز سرطان کلیه در کودکان نادر بوده اما احتمال بروز تومور های سرطانی در مبتلایان به بیماری کلیه نعل اسبی بیشتر است. از جمله علائم ابتلا به تومور کلیوی، وجود توده در شکم و درد پهلو هستند.

علت کلیه نعل اسبی

محققان از علت دقیق بروز این بیماری اطلاع ندارند. امکان دارد این بیماری ناشی از مشکلات کروموزومی باشد. کلیه نعل اسبی می تواند همراه با برخی دیگر از اختلالات ژنتیکی بروز دهد که از جمله آن ها می توان به سندرم ادوارد و سندرم ترنر اشاره کرد.

تشخیص بیماری کلیه نعلی

اغلب، پزشکان در حین درمان بیماری های دیگر از وجود این بیماری آگاه می شوند. همچنین، امکان دارد پزشک در هنگام یافتن علت علائم گفته شده، ابتلای فرد به این بیماری را تشخیص دهد. آزمایش های تصویر برداری که در زیر ذکر خواهد شد می توانند به پزشکان در تشخیص بیماری کلیه نعل اسبی کمک کنند:

سونوگرافی برای کلیه

 

 • سونوگرافی
 • پیلوگرام درون وریدی (IVP)
 • سیستویورتروگرام حین ادرار (VCUG)
 • تصویر برداری رادیونوکلئید
 • تصویر برداری تشدید مغناطیسی (MRI)

علاوه بر این موارد، پزشک می تواند جهت بررسی عملکرد کلیه ها انجام آزمایش های خونی را نیز تجویز کند.

درمان کلیه نعل اسبی

این بیماری قابل تغییر یا درمان نیست. با این حال، کودکی که علامتی از خود بروز نمی دهد امکان دارد به درمان نیز نیاز نداشته باشد. در صورت ابتلا به علائم یا مشکلات مرتبط آن موارد درمان خواهند شد.

ممکن است کودک به پزشکان متخصص ارجاع داده شود که از جمله آن ها می توان به متخصص دستگاه تناسلی مردانه و مجاری ادرار یا متخصص بیماری های کلیوی اشاره کرد. درمان این بیماری به علائم، سن، شدت بیماری و وضعیت سلامت عمومی کودک بستگی خواهد داشت.

در صورت عدم بروز علائم، امکان دارد به درمان نیازی نباشد. درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما علائم را می توان در صورت مشکل ساز شدن درمان کرد (درمان حمایتی).

جراحی کلیه

انسداد جریان ادرار و بازگشت جریان ادرار به مثانه در مبتلایان به این بیماری بسیار رایج است. با این حال، هر دوی این موارد به کمک جراحی قابل درمان هستند. کلیه های نعل اسبی اغلب اوقات در مقایسه با کلیه های طبیعی در موقعیتی پایین تر و بسیار نزدیک تر به جلوی بدن قرار دارند. در نتیجه، در آسیب های شکمی احتمال آسیب کلیه ها نیز نسبت به شرایط طبیعی بیشتر است.

به دست کردن یک دستبند هشدار به ارائه دهندگان مراقبت های اورژانسی این امکان را می دهد تا از احتمال آسیب کلیوی آگاه باشند. کودکان مبتلا به کلیه نعل اسبی باید از انجام ورزش های دارای تماس بدنی خودداری کنند.

انسداد کلیه نعلی

کلیه های نعل اسبی نیز همانند هر کلیه سالم دیگری می توانند به انسداد دچار شوند. جراحی رفع انسداد ها یا سنگ های کلیوی در میزنای در این افراد معمولا با موفقیت انجام می شود. در صورتی که تنها شکایت بیمار از درد باشد، جراحی اغلب سبب تسکین درد نخواهد شد.

کلیه ی نعل اسبی و معافیت

بر اساس بند ۱۲ ماده ۳۹ آیین نامه معافیت پزشکی ناشی از بیماریهای دستگاه ادراری تناسلی، افراد دچار کلیه نعل اسبی، مشمول معافیت سربازی می گردند.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نفس چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین دخترم ۳ سالشه بردمش سونوگرافی گفتن کلیه هاش نعل اسبیه
  طول کلیه راست۵۵ضربدر۱۵وضخامتپارانشیم ان۶میلی وAPDبرابر2mm طول کلیه چپ۵۶ضربدر۱۴میلیمتر وضخامت پارانشیم آن ۶mmوAPDبرابر۲mmمی‌باشد
  تورم خدا آقای دکتر چیز خطر ناکیه با کمال تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۹ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   نه مشکلی نیست نگران نباش 

 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من در حال حاضر سربازم و نه ماه خدمت کردم و الان متوجه شدم ک کلیه نعل اسبی دارم میخواستم بدونم میتونم از ادامه خدمت معاف بشم یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۵ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   باید به اداره نظام وظیفه مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر هیلدا چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۳۸ سال دارم و حامله هستم کلیه نعل اسبی و سنگ کلیه ده میلی دارم ایا برای زایمان دکتر عمل سزارین را برای من انجام میدهد چون دکتر میگه عمل سزارین حتما باید با نظر متخصص کلیه باشه ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)

   بله سزارین  قابل انجام هست 

 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من سنگ کلیه ی ۱۸ میلی متر ی در کالیس میانی کلیه ی سمت چپ دارم
  کلیه هام هم نعل اسبی هستش
  برای درمان باید چیکار کنم؟
  من از دکتر های دیگه و همکارانتون سوال پرسیدم گفتم که این سنگ فقط با روش pcnl درمان میشه ولی گفتن که بخاطر اینکه کلیه ها نعل اسبی هستش خیلی عمل جراحی خطرناک هست و نظرشون این بود که فعلا با این سنگ بسازم،همچنین من سه بار سنگ شکنی برون اندامی انجام دادام ولی تاثیری نداشت و پزشک های دیگه عرض کردند که لازم نیست سنگ شکنی انجام بدی چون به کلیه ات آسیب میرسونه
  اما من یه مقدار که فعالیت میکنم درد شدید از ناحیه ی پهلوی چپم حس میکنم ،اما دکتر های دیگه گفتند که چون سنگ در کالیس میانی هست درد مربوط به این سنگ نیست و شاید اسپاسم یا چیز دیگه ای هست
  واقعا مستاصل شدم و نمیدونم چیکار کنم آیا باید عمل انجام بدم یا نه،اگر عمل انجام ندم سنگ به کلیه ام آسیب نمیرسونه؟
  لطفاً راهنمایی کنید 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   باید عکسهای سی تی اسکن رو ببینم اینجوری نمیتونم اظهار نظر کنم

 • تصویر کاربر ..... چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من امروز دچار نعوظ کامل ناخواسته شدم که ۲ ساعت طول کشید ولی اصلا دردی نداشت و بعد ۲ ساعت آلت خوابید در ضمن الانم هیچ دردی نداره و ظاهر آلتم تغییری نکرده حالا سوالم اینه که این اتفاق که افتاد ضرری واسه آلت من تو آینده به وجود نیاره چون زدم و تو چند تا سایت دیدم که نعوظ کامل ناخواسته بلند مدت آلت باعث ایجاد بافت اسکار میشه ؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر ..... چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   کل تنه آلت سفت بود اما ناحیه نوک آلت نسبت به تنه آلت کمی نرم بود
  2. تصویر کاربر ..... چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)
   و یه سوال دیگم دارم اونم اینه که آیا نعوظ خود خواسته هم اگه ۲ ساعت طول بکشه بازم ضرری واسه آلت داره؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۷ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   مشکلی نیست کلا

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمود سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۷ سال سن دارم و فرودین ماه ۱۸ ساله میشوم دو سال میشود که متوجه شده ام کلیه نعل اسبی دارم همینطور هر دو کلیه هم ورم دارند عکس رنگی هم گرفتم اما برگشت ادرار نداشتم میخواستم ببینم چقدر امکان گرفتن معافیت کامل پزشکی برای من وجود دارد؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   به مرکز نظام وظیفه مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب بنده ۵ روز پیش به گفته پزشک معالج به منظور سنگ شکن سوند دبل جی در مجرای سمت راست کار گذاشته شد علاوه بر خونابه از دیشب قبل از ادرار ۲ بار بصورت کم و قطره ای خون خالص خارج شد ولی بعد ادرار بصورت خونابه و خوردن آب شفافتر دفع شد ایا این دفع خون بصورت شفاف و خالص مشکل ساز است یا موردی ندارد با توجه به اینکه حدود ۲ هفته دبل جی باید در مجرای بماند دکتر از قبل گفت دفع خونابه طبیعی است ولی خروج خون خالص البته به میزان کم و در ابتدای ادرار من را نگران کرده است راهنمایی بفرمائید لطفا ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   اب زیاد بخور و استراحت کن

 • تصویر کاربر میثم دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  الان دو ماهه به دخترم روزی سه بار مقدار یک و نیم سی سی پتاسیم سیترات میدم و بعد حدودا دو ماه مقدار CCR کم شده ولی مقدار Acr خیلی زیاد شده
  موقع دفع ادرار زور میزنه و بعضی وقتا هم گریه میکنه
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   ای داروهایی که گفتی داری میدی در حیطه کار فوق تخصص نفرولوژی اطفال هستش برای زور زدن حین ادرار سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بده  

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر در مورد سوالی که قبلا پرسیدم دختر ۱۴ ساله سنگ ۵ میلی سایه نمی اندازه و گفتن احتمالا رسوب باشه فرمودین اسکن بدون تزریق با کات های ظریف ۲ تا ۳ میلی متری انجام بشه، اسکن بدون تزریق قبلا انجام دادیم البته نفرولوژیست نگفته بود با کات های ظریف ۲ تا ۳ که تو نتیجه دکتر رادیولوژی گفتن سنگه . خواستم ببینم شما رادیولوژی دقیق می تونید معرفی کنید که دقتشون بیشتر باشه و انجام بدیم نتیجه رو بیاریم خدمتتون.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)

   به همون مرکز که انجام دادین بگین با کاتهای ظریف مجدد بازسازی کنن و تصاویر سی تی رو باید از نزدیک ببینم 

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر جوانی ۲۱ساله ام سه ساله کنکور ناموفق داشتم برای رشته پزشکی. و در اخر به یک رشته که علاقه ندارم رفتم به خاطر معافیت تحصیلی سربازی.
  چند وقت پیش سونوگرافی دادم و دکتر گفت کلیه هات نعل اسبیه و یکیشونم یه مقدار کج هست و حالت طبیعی و متقارن ندارن.
  ببخشید سوالم اینه چقد احتمال میدین معافیت دائم پزشکی بگیریم که دوباره بتونیم کنکور بدم و رشته مورد علاقم برسم؟ عفونت های مکرر مثانه و کلیه هم از بچگی تا الان داشتم که واسم عادی شدن. و تو خانوادمون برادرمم کلیه نعل اسبی داره با مادرم به نظرتون ارثیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 5 ماه پیش)

   ارثیه و باید بررسی از جهت برگشت ادرار و انسداد کلیه انجام بشه شاید با اونها معافیت بشه بگیری ولی در کل فک نکن پزشکی آش دهن سوزی هست 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر