دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا کیست کلیه درمان دارد؟

کلیه ها دو اندام لوبیایی شکل هستند که در پشت احشای شکمی و زیر قفسه ی سینه قرار دارند. قبل از اینکه مواد زائد از طریق ادرار کردن از بدن خارج شوند، کلیه ها خون را از مواد زائد تصفیه می کنند. در این نوشتار به بررسی کیست کلیه می پردازیم.

کلیه ها در تنظیم فشار خون و مدیریت عملکرد بسیاری از عوامل دیگر در بدن، نقش دارند. یافتن یک کیست در کلیه می تواند جدی به نظر بیاید، اما در مواردی که این کیست ها از جمله ی کیست های ساده ی کلیوی بوده، که بروز آنها شایع است، چندان جایی برای نگرانی وجود ندارد.

⚠توجه: کیست های کلیوی موضوعاتی نبستا شایع در ارتباط با سلامت هستند و در بسیاری از موارد، کیست های ساده، هیچگونه عوارضی را به وجود نخواهند آورد.

کیست کلیه چیست؟

کیست های کلیوی کیسه هایی گرد و پر از مایع هستند که در کلیه ها تشکیل می شوند. در بسیاری از موارد کیست های ساده کلیوی عوارضی ایجاد نکرده و عملکرد کلیه را به هیچ نحوی تحت تاثیر قرار نمی دهند. اگر کیست های کلیوی بیش از حد بزرگ شوند، ممکن است عفونی، دردناک و سبب به وجود آمدن علائمی دیگر شوند.

کیست های ساده کلیوی با کیست هایی که ناشی از بیماری کلیه پلی کیستیک هستند، تفاوت دارند. بیماری کلیه پلی کیستیک وضعیتی ژنتیکی است که می تواند سبب ایجاد کیست های متعدد و بزرگ شدن کلیه ها شود و عملکرد کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

 

دیالیز

در بیماری کیست کلیوی اکتسابی، کلیه ها در اثر آسیب طولانی مدت ناشی از بیماری کلیوی یا دیالیز، مبتلا به کیست می شوند. بیماری کیست کلیوی اکتسابی با بیماری کلیه پلی کیستیک تفاوت دارد زیرا ژنتیکی نبوده و در اثر مشکلات کلیوی به وجود می آید.

کیست های به وجود آمده ناشی از بیماری کیست کلیوی اکتسابی ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند، اما علت زمینه ای این بیماری نیاز به درمان دارد.

علت بوجود آمدن کیست کلیه

پزشکان علت دقیق تشکیل کیست های ساده ی کلیوی را نمی دانند. به جز پیری، عوامل خطر دیگری برای ایجاد کیست های ساده کلیوی، وجود ندارد. جالب است بدانید، رژیم غذایی و سبک زندگی عواملی هستند که به نظر نمی رسند، بر ایجاد این نوع کیست ها تاثیر گذار باشند.

کیست های کلیوی ساده همراه با افزایش سن افراد، نسبتا شایع هستند. در واقع، تا ۲۵ درصد افراد بالغ بالای ۴۰ سال و نیمی از افراد بالای ۵۰ سال در مقطعی از زندگی به کیست های ساده کلیوی مبتلا می شوند. علاوه بر این، مردان بیشتر از زنان در خطر ابتلا شدن به کیست های کلیوی قرار دارند.

درد کلیه

علائم کیست کلیه

اغلب کیست های ساده ی کلیوی، بدون علامت هستند، به این معنا که هیچ نشانه ای ایجاد نمی کنند. هر چند که، اگر یک کیست کلیه به اندازه ی کافی بزرگ شود، ممکن است سبب ایجاد علائمی شود. این علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد مبهم در کمر و پهلو ها
 • درد در ناحیه ی بالایی شکم یا باسن
 • تب (در صورتی که کیست ها عفونی شوند)
 • وجود خون در ادرار
 • ادرار مکرر

دکتر ولی پور پاسخ می دهد:
وجود خون در ادرار نشانه چیست؟ برای دانستن مطلب بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

وجود خون در ادرار نشانه چیست؟

در صورتی که عوارضی مانند عفونت یا پارگی رخ دهند، علائم بالا می توانند تشدید شوند.

عوارض کیست کلیه

اغلب کیست های ساده کلیوی هیچ عارضه یا مشکلی به وجود نمی آوردند، با اینکه احتمال دارد در مواردی نادر عکس این گفته صادق باشد. عوارض کیست های ساده کلیوی شامل موارد زیر می شود:

 • پارگی کیست کلیه
 • عفونی شدن کیست کلیه
 • تورم کلیه ها که ناشی از احتباس ادراری می باشد.

مطلب پیشنهادی دکتر ولی پور

هیدرونفروز کلیه چیست؟ ورم کلیه در نتیجه هیدرونفروز کلیه ایجاد می شود. برای خواندن این مطلب بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدرونفروز کلیه چیست؟

هنگامی که عوارض رخ می دهند، ممکن است علائم تشدید شوند و شخص را فورا به دنبال کردن مراقبت پزشکی وادار نمایند. اغلب عوارض از جمله پارگی کیست ها را می توان به روشی محافظه کارانه، مدیریت کرد. اگر این علائم فورا درمان نشوند، می توانند تهدید کننده ی حیات فرد باشند.

آزمون بررسی عملکرد کلیه

روش تشخیص کیست کلیه

اغلب اوقات، کیست های ساده کلیوی در حین آزمایشات تصویربرداری که برای دلایل دیگری انجام می شوند، دیده می شوند. هنگامی که کیستی کلیوی پیدا شد، آزمایشات تشخیصی دیگر ممکن است درخواست شوند، تا در مورد این زایده اطلاعات بیشتری بدست آید.

❇ آزمایش عملکرد کلیوی

یک آزمایش ساده خون است که کارکرد مناسب کلیه ها را بررسی می کند.

❇ آزمایش ادرار

روشی جهت اندازه گیری محتویات ادرار در یک نمونه ادرار است.

❇ سیتی اسکن

یک روش تصویر برداری کامپیوتری است که  تصاویری سه بعدی از کلیه جهت نشان دادن هر گونه تومور و کیست ایجاد می کند.

❇ MRI

یک روش تصویر برداری به وسیله ی امواج رادیویی و مغناطیسی است که تصاویری از بافت و اندام های نرم بدن، از جمله کلیه ها نشان می دهد.

❇ اولتراسوند

یک روش تصویر برداری با استفاده از امواج صوتی است که تصاویری از کلیه ایجاد می کند.

تمامی این آزمایشات می توانند به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری بیمار انجام شوند. اکثر اوقات، با اینکه فرد همواره باید از دستورالعمل های پزشک قبل از انجام آزمایش پیروی کند اما هیچ آمادگی قبلی جهت انجام این آزمایشات مورد نیاز نیست.

جراح کلیه

درمان کیست کلیه

اغلب کیست های ساده کلیوی، به جز پایش دوره ای نیاز به هیچگونه درمانی ندارند. کیست های کلیوی که سبب بروز علائم می شوند، مخصوصا اگر سبب انسداد جریان خون یا ادرار در کلیه ها شوند، می توانند نیاز به درمان داشته باشند.

در این موارد، پزشک ممکن است تخلیه کردن کیست را با استفاده از روشی به نام اسکلروتراپی پیشنهاد دهد. در حین روند اسکلروتراپی پزشک با استفاده از امواج فراصوت، سوزنی را به درون کیست هدایت می کند. کیسه توسط سوزن سوراخ و سپس تخلیه می شود.

پس از آن، پزشک محلولی از سالین (نوعی مایع) را به محل، تزریق می کند تا بافت احاطه شده را سفت کرده و از تشکیل کیستی دیگر جلوگیری نماید. این روش درمانی با استفاده از بی حسی موضعی و بدون نیاز به بستری انجام می شود.

در موارد نادری که کیست کلیه خیلی بزرگ می شود، ممکن است برای تخلیه کردن یا برداشتن کیست به جراحی نیاز باشد. معمولا، این عمل با استفاده از ابزاری کوچک، که در یک انتهای آن یک لامپ و دوربین قرار دارد صورت می گیرد.

این ابزار جراح را قادر می سازد تا برشی کوچک ایجاد کرده و نیازی به برش های بزرگ نباشد. برداشتن کیست های کلیوی در بیمارستان ها و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در مواردی که کیست کلیه عفونی می شود، ممکن است درمان با آنتی بیوتیک قبل از عمل انجام شود.

 

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام دوتر جان وقت بخیر من سی وشش سالم
  کلیه چپم بعلت سنگ مجاری خراب شده کلیه راستم الان سنگ داره تقریبا ده میل .عصر سونو دادم یه کیست بیست وشش میل دارم نگرانم ایا خطر داره لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سنگ ۱۰ میلی خطرناکه کیسته مهم نیست 

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام من مرداد ماه سونوگرافی از کلیه بیضی وپروستات گرفتم که گلیه چپم کیست داره الان چند وقت فشارم بالا میره بااین که قرص لورتازون ۲۵ روزی دوتا میخورم فشارم ۱۳۵روی ۸۹ پایئن تر نمیاد آیا احتمال داره مربوط به کیستم باشه جواب سونای خودم که مربوطبه برج ۵می باشد میفرستم ممنون میشم جوابمو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   خیر به کیست مربوط نیست 

 • تصویر کاربر رحیم یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر درسال ۱۳۸۴ یک کیست به اندازه ۴۹*۲۵ در کلیه سمت راست دیده شده است در حال حاضر اندازه آن شده ۵۲*۷۱ ایا لازم است تخلیه شود اگر جواب اری است بچه روشی باید انجام شو د
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   بهتره اول سی تی اسکن انجام شود

  2. تصویر کاربر رحیم یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   از لطف جنابعالی بسیار متشکرم
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   بعد از انجام سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون و با تزریق وریدی و خوراکی میشه گفت چه اقدامی باید انجام بشه

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر یعقوب یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  با سلام.من مردی ۴۵ساله هستم که الان دو ماه هست که فشارخونم میره بالا .آزمایش کلی دادم همه چیم خوبه بجز cr م که 1/4 سونوگرافی کلیه دادم همه چیش خوبه فقط کلیه راستم یه کیست 21mm داره وکلیه چپم یه کیست 5mm می خواستم با این شرایط احتیاج هست که پیگیری کنم .خیلی ممنون که راهنمایی میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   کیستها مهم نیست جهت cr به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر نوروز جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  اندازه کیست 25 م م همراه با هماچوری و وایت بالا چه گزینه درمانی یا مراقبتی پیشنهاد میفرمایید؟سن بیمار73 خانم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   بررسی کامل نیاز دارند

 • تصویر کاربر ابوالفضل جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .
  خانمم تو قسمتهای کمر باسن و پهلوها درد شدیدی داره . سونو گرفتیم گفتن تو هر دو کلیه کیست داری . یکیش 2.6 و دیگری 3 ظاهرا سانتیمتر هست. برای درمان چیکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   درد از کیست نیست به ارتوپد مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر هستی جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام
  پدرم سه تا سنگ و دو تا کیست در کلیه اش مشهوده و یه کلیه اش هم عملکردی نداره که از بچگی اینطور بود. خیلی لرز داره و ضعف می کنه میل به غذا هم نداره. وزنش هم کم شده سنش 67 .
  چیکار کنید لطفا زود جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   اندازه سنگ ها؟

 • تصویر کاربر همایون دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر ،آیا روشی برای درمان این بیماری ژنتیکی وجود دارد یا خیر؟در حال حاضر کلیه چپ من بزرگترین کیست ۵۰ mm وکلیه راست هم ۳۱ mm,اکوپاترن پارانشیمال هم کمی افزایش داشته ؟آیا راهی هست ؟ممنون از راهنمایی و پاسخ گویی شما .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   داروی تولواپتان در خارج از کشور برای متوقف کردن بیماری کلیه پلی کیستیک موجود است هزینه ماهیانه آن نزدیک ۶۰ میلیون تومان است به جای آن مصرف آب زیاد میتواند کمک کننده باشد 

 • تصویر کاربر محبوبه جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام چند ساله فشار خون دارم و دفع پرو تو یین بالا و سونو گرافی از کلیه انجام میشد میگفتن سنگ داره کلیم ولی تو سونو گرافی اخر بهم گفتن که داخل کلیم به جای سنگ کیست هست و به تعداد بالا شنیدم کیست کاریش نمیشه کرد نظر شما چیه میشه کیست کلیه رو درمان کرد یاباید مودارا کرد باهاش خطری نداره برای کلیه هام لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   اگر درد ندارید مشکلی نیست و تحت نظر فوق تخصص نفرولوژی باشید

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز
  آیا امکان این هست کسی با سن 84 سال به دلیل پروستات کلیه هاش کیست بزنه و ازش قطع امید کنن. ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۸ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید کلا متوجه نمیشم 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر