درمان زگیل تناسلی مقعدی در مردان [علمی و عملی!]

زگیل های تناسلی مقعدی (کوندیلوما آکومیناتا) به وسیله ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده و شایع ترین بیماری منتقل شونده از راه جنسی می باشند. این نوع زگیل تناسلی با اینکه نواحی اطراف و داخل مقعد را آلوده می کنند اما می توانند بر روی پوست نواحی تناسلی نیز پدیدار شوند.

زگیل تناسلی مقعدی ابتدا به صورت ضایعه یا نقاطی کوچک ظاهر شده و اغلب به کوچکی یک سر سوزن هستند. این زگیل ها می توانند نسبتا بزرگ شده و تمام ناحیه تناسلی را بپوشانند. در این مقاله به عوامل ، پیشگیری و درمان زگیل تناسلی مردان می پردازیم.

عوامل ایجاد زگیل تناسلی مقعدی

ارتباط جنسی از راه واژن شیوه ای رایج برای آلوده شدن به HPV است. با این حال، افراد می توانند بدون داشتن ارتباط جنسی نیز به HPV ابتلا یابند. هر گونه تماس مستقیم با ناحیه مقعد می تواند سبب آلودگی به HPV و ایجاد زگیل های تناسلی یا مقعدی شود. از جمه این تماس های مستقیم می توان به تماس دست و مایعات منتقل شده از یک شریک جنسی آلوده اشاره کرد.

حتما بخوانید

آیا زگیل تناسلی فقط در مردان شایع است؟ علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟ روش های انتقال زگیل تناسلی در مردان چگونه است؟برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

پیشگیری از بروز زگیل مقعدی

ویروس HPV اغلب بدون هیچ علائمی در بدن باقی می ماند. اقداماتی وجود دارند که فرد می تواند جهت کمک به پیشگیری از ابتلا به زگیل های مقعدی انجام دهد:

 • عدم برقراری ارتباط جنسی با افراد مبتلا به زگیل های مقعدی یا تناسلی
 • محدود ساختن تماس جنسی به یک شریک
 • اجتناب از داشتن هر گونه تماس جنسی
 • استفاده همیشگی از کاندوم (این مورد خطر ابتلا را کاهش می دهد اما از بین نمی برد)

شرکای جنسی حتی در صورتی که هیچ علائمی را بروز نداده اند باید از نظر ابتلا به HPV یا دیگر بیماری های منتقل شونده از راه جنسی بررسی شوند.

درمان قطعی زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی مقعدی

زگیل ها معمولا بدون درد بوده و به همین دلیل نیز امکان دارد افراد از ابتلای خود اطلاع نیابند. علامت اولیه برآمدگی هایی نرم و مرطوب در نزدیکی یا درون مقعد هستند که به رنگ قهوه ای روشن یا بافت آن ناحیه می باشند. علائم بیشتر می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • خارش
 • خونریزی
 • ترشح موکوس
 • احساس وجود یک توده در ناحیه مقعد
 • تشخیص

پزشک پوست اطراف مقعد و تمامی ناحیه لگنی از جمله نواحی تناسلی را مشاهده می کند. او می تواند با استفاده از یک اسکوپ (دوربین) کوچک و دارای چراغ درون کانال مقعد را مشاهده کند تا از وجود هر گونه زگیل (زگیل های داخل مقعدی) مطلع شود. این معاینه آنوسکوپی نام دارد.

درمان زگیل تناسلی مقعدی

در صورتی که زگیل ها برداشته نشوند، می توانند رشد کرده و تکثیر شوند. در صورت عدم درمان زگیل تناسلی مقعدی ، آن ها می توانند به خطر بالای ابتلا به سرطان مقعد در ناحیه آلوده منجر شوند. امکان دارد، زگیل های مقعدی داخلی به داروهای موضعی پاسخگو نبوده و به انجام عمل جراحی نیاز داشته باشند. گزینه های درمانی شامل موارد زیر می شوند:

 • دارو های موضعی: پمادهای زگیل تناسلی معمولا در صورتی بهترین عملکرد را دارند که زگیل ها بسیار کوچک بوده و تنها بر روی پوست اطراف مقعد قرار داشته باشند.
 • دارو های موضعی منجمد کننده زگیل ها (نیتروژن مایع)
 • دارو های موضعی سوزاننده زگیل ها (اسید تری کلرو استیک و پودوفیلین)
 • جراحی: هنگامی که زگیل ها برای درمان به وسیله روش های بالا بیش از حد بزرگ بوده و یا در سطوح داخلی قرار دارند، جراحی در نظر گرفته می شود. در حین جراحی، زگیل ها از طریق جراحی برداشته می شوند. جهت انجام این فرایند داروی بی حسی به بیمار داده می شود. نوع بی حسی به تعداد و محل دقیق زگیل هایی بستگی دارد که قرار است برداشته شوند. هنگامی که تعداد زیادی زگیل وجود داشته باشد، جراح می تواند جراحی را در چند مرحله انجام دهد. یک معاینه داخلی نیز انجام می شود تا هر گونه ضایعات موجود در درون مقعد مشاهده و درمان شوند.

کرایو درمانی زگیل تناسلی مقعدی

در حال حاضر تنها درمان برای زگیل تناسلی استفاده از کرایو یا فریز کردن زگیل ها می باشد. در این روش پزشک متخصص زگیل ها را با دستگاه کرایو فریز می کند و پس از چند روز زگیل ها سیاه شده و می ریزند.

برای آشنایی با بهترین روش  درمان زگیل تناسلی می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان زگیل تناسلی

کرایو
می توان جهت از بین بردن زگیل های تناسلی و پوست از کرایو تراپی در یک مطب پزشکی استفاده کرد.

مراقبت های پس از درمان زگیل تناسلی مقعدی

درد خفیف و ناراحتی معمولا به مدت چند روز ادامه خواهد داشت. دارو های مسکن می توانند برای بیمار تجویز شوند. بیمارانی که در کلینیک درمان می شوند می توانند در همان روز بر سر کار بازگردند. کسانی که تحت جراحی قرار گرفته اند می توانند روز بعد بر سر کار بازگردند.

هر چند، افرادی که تحت عمل جراحی شدید تری قرار گرفته اند ممکن است نیاز به استراحتی چند روزه تا چند هفته ای در خانه داشته باشند. زگیل ها می توانند به طور مکرر پس از برداشته شدن موفق آن ها پدیدار شوند. دلیل چنین پدیده ای این است که ویروس HPV در یک دوره زمانی به صورت غیر فعال در بافت های بدن باقی می ماند.

هنگامی که زگیل ها دوباره پدیدار می شوند، می توانند در مطب جراح درمان شوند. در صورتی که تعداد زیادی از زگیل های جدید به سرعت ظاهر شوند، امکان دارد به جراحی مجدد نیاز باشد.

صحبت با جراح در ارتباط با فاصله مناسب بین جلسات ملاقات دوره ای اهمیت دارد. در حین این جلسات ملاقات، جهت اطمینان از برطرف شدن زگیل ها و تشکیل نشدن زگیل های جدید یک معاینه انجام خواهد شد.

به چه کسی جراح مقعد و کولون می گویند؟

جراحان مقعد و کولون متخصصان درمان های جراحی و غیر جراحی بیماری های کولون، راست روده و مقعد هستند. این افراد علاوه بر دوره جراحی عمومی، دوره پیشرفته جراحی برای درمان این بیماری ها را گذرانده اند.

جراحان متخصص کولون و راست روده دوره تخصص خود را در جراحی عمومی، کولون و راست روده تکمیل کرده و در آزمون های دشواری را که توسط انجمن تخصص جراحی آمریکا و انجمن جراحان متخصص کولون و راست روده بر گذار می گردند قبول شده اند.

این افراد در درمان هر دوی بیماری های خوش خیم و بد خیم کولون، راست روده و مقعد ماهر بوده و قادرند تا علاوه بر انجام آزمایش های غربالگری، در صورت تشخیص چنین بیماری هایی را به روش جراحی درمان کنند.

منبع: Health Line

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Ayaz سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام
  آقاى دكتر آيا اينها زگيل هستند ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)

   اگر از کودکی داشته اید گوشت اضافه ناشی از بخیه های ختنه است

 • تصویر کاربر هوشیار پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام و خدا قوت. در قسمت زیری تنه الت تا چند سانتی متری پوست بیضه عوارضی بصورت زیر پوستی که گاها احساس میکنم چربی و گاها عفونت فولیکول مو هستن دارم. بسیار ازار دهنده ن و گاهی اینقدر اذیتم میکنن که با فشار یا حتی سوزن خارج میکنم و کل اون ناحیه رو زخم کردم، تمومی هم ندارن و دوباره تشکیل میشن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   به نظر آدنوم سباسه میاد یا لیزر کنید یا جراحی ولی احتمال عود هم داره 

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر این زائده ها بعد از رابطه سر تا سر کیسه بیضه و قسمتی از آلت پخش شدن
  حدود ۶ ساله این مشگلو دارم،گاهی سایز بیضیاشون بزرگ میشه، و جنس نسبتا سفتی دارن از طرفی در سمت چپ کیسه هم ی چیز آبکی یا رگ مانند احساس میکنم که با هم ظاهر شدن
  لطفا بگید چ مشکلی دارم و آیا خطرناکه
  لطفا درمان خانگیشم بگید که چه چیزی مصرف کنم یا چ دارویی,همه عکس ها اپلود شدن؟
  لطفا درمانشم بگید دکتر بصورت خانگی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۶ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   ی دونه عکس بیشتر نیومده و همون عکس مشکلی نداره 

 • تصویر کاربر Amir پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام
  آقاي دكتر اين برجستگى چند روزيه روي مقعدم ديده ميشه
  آيا زگيل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۹ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   بله زگیل هست 

 • تصویر کاربر بیات سه شنبه ۳ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب...متاسفانه من دچار اچ پی وی مقعدی هستم نوع 70,54,89
  ودرحال تقویت سیستم ایمنی هستم،چندروزی هنگام اجابت مزاج احساس درد و سوزش داشتم امروز عکس گرفتم..آقای دکتر ممنون میشم بگید این تیرگی زگیل هست یا ممکنه هموروئید باشه؟🙏
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۳ فروردین ۰( 6 ماه پیش)

   به نظر نمیاد زگیل باشه به فوق تخصص گوارش یا جراح کولورکتال مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.خسته نباشید .ایا این عکس تبخال یا زگیل تناسلی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۰ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)

   اگر سوزش یا خارش قبلش یا الان داره احتمالا تبخال 

 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  18 ماه پیش نوع 6-7 زگیل معقدی بنده توسط شما فریز شد. اکنون حدود 6 ماه است که مجددا در همان محل رشد کرده. آیا امکان درماه همیشگی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)

   روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ تابان هستم زودتر بیا 

 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  یه مدت یک عددزیگیل کنارمقعدم زده چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۸ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید یک مدت طولانی هست که یک بر امدگی روی بدنه الت و یک لکه سیاه رنگ روی کیسه بیضه وجود دارد و اینها هیچ دردی هم ندارند میخاستم ببینم اینها زگیل تناسلی هستند و اگر هستند از نوع سرطانی هستند یا از نوع بی خطر در ضمن هیچ رابطه ای هم با کسی نداشته ام ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 7 ماه پیش)

   زگیل نیست به متخصص پوست مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام دکتر. من زیر کلاهک آلت ۲یا ۳تا حالت جوش ریز سر سفید زده میخواستم ببینم میتونه زیگیل باشه یا نه؟ اگر زیگیل هست میتوانم در منزل درمان کنم. ضمنا متاهل هستم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه داشته باشید 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر